4 zagrożenia używania bezprzewodowych słuchawek

Ostatnio aktualizowane: 25.02.21

 

Słuchawki bezprzewodowe są obecnie jedną z najbardziej popularnych wersji tego gadżetu i używa ich coraz więcej osób na całym świecie. Jednak naukowcy twierdzą, że ze względu na emitowanie pola elektromagnetycznego, sprzęt może być szkodliwy dla naszego zdrowia. W artykule prezentujemy potencjalne zagrożenia, jakie może nieść ze sobą używanie słuchawek bezprzewodowych. 

 

Uszkodzenia biologiczne 

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z prestiżowych uniwersytetów takich jak Oxford i Cambridge wykazały, że fale elektromagnetyczne mogą prowadzić do uszkodzenia mózgu. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia znajdują się głęboko w kanale słuchowym i emitują sygnał bezpośrednio wewnątrz głowy. Krótka długość fali oraz szybkie wzrastanie i opadanie impulsów emitowanych przez Bluetooth i telefony komórkowe mogą uszkodzić ludzkie komórki. Takie zakłócenia mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń DNA, co zwiększa ryzyko raka. Przy ekspozycji promieniowania elektromagnetycznego blisko głowy, krew rozrzedza się, powodując uszkodzenie neuronów.

ADHD

Naukowcy powiązali również nadmierną ekspozycję na fale elektromagnetyczne z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Twierdzą, że pola elektromagnetyczne powodują, że wapń dostaje się do komórek, przez co stają się nadwrażliwe i częściej przekazują fałszywe sygnały. Może to spowodować zaburzenie normalnej aktywności umysłowej, wywołując przypadkowe myśli i przyczynić się do utraty koncentracji, co jest typowe dla osób z ADHD. Uważa się, że dzieci są szczególnie zagrożone, ponieważ ich mózgi cały czas się rozwijają.

 

Bóle głowy 

Niektórzy użytkownicy słuchawek bezprzewodowych, zauważyli, że ich częste używanie prowadzi do bólu głowy. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngton w Stanach Zjednoczonych dowiedli, że pola elektromagnetyczne aktywują kanały wapniowe w mózgu, które są odpowiedzialne za deficyty uczenia się i pamięci oraz zaburzenia neurologiczne. Bardzo uciążliwym objawem są także nasilające się bóle głowy, pojawiające się po używaniu słuchawek przez dłuższy czas. 

Szumy uszne

Brazylijskie badania kliniczne wykazały, że promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez słuchawki bezprzewodowe może wywołać szumy w uszach. Szumy uszne to dolegliwość objawiająca się dzwonieniem w obrębie narządu słuchu, które jest tak dokuczliwe, że chory nie może normalnie funkcjonować. Szum uszny może być początkowym objawem poważnego zaburzenia, na przykład otosklerozy lub choroby Meniere’a. Dolegliwość uniemożliwia pracę i odpoczynek, a nawet może doprowadzić do depresji.

 

Inne zagrożenia

Naukowcy odkryli również inne możliwe zagrożenia dla zdrowia, jakie niesie ze sobą używanie słuchawek bezprzewodowych. Zalicza się do nich między innymi wzrost szkodliwych wolnych rodników, zmiany strukturalne i funkcjonalne układu rozrodczego, zaburzenia neurologiczne, uszkodzenia genetyczne czy deficyty uczenia się i pamięci. 

Należy jednak pamiętać, że wszystkie wymienione zagrożenia są tylko potencjalne i mogą wystąpić wyłącznie wtedy, gdybyśmy używali bezprzewodowych słuchawek bez przerwy. Specjaliści uspokajają, że o ile duża dawka promieniowania elektromagnetycznego może wywoływać problemy, to tak niewielkie dawki, których źródłem są słuchawki, powinny być bezpieczne dla użytkownika. Należy jednak zachować nieco ostrożności, dlatego jeśli mamy taką możliwość, bezprzewodowe słuchawki zmieniajmy czasem na zwykłe lub słuchajmy muzyki płynącej z głośników.  

Tradycyjne słuchawki przewodowe jako alternatywa dla słuchawek bezprzewodowych

Tradycyjne słuchawki działają po podłączeniu ich do źródła sygnału, takiego jak radio lub telefon komórkowy. Dźwięk pochodzący ze źródła jest zamieniany na sygnał elektryczny, emitujący niskie promieniowanie elektromagnetyczne, co nazywane jest promieniowaniem skrajnie niskiej częstotliwości. Innymi słowy, dźwięk jest przesyłany do słuchawek przez przewód, który przekazuje sygnał przez głośnik w formie dźwięku akustycznego. Promieniowanie elektromagnetyczne jest obecne w tym procesie, jednak jest ono ograniczone i mniej szkodliwe niż w przypadku słuchawek bezprzewodowych. 

 

Słuchawki Bluetooth mają liczne zalety

Podstawową zaletą słuchawek bezprzewodowych jest wygoda ich użytkowania. Ogromnym atutem jest brak plączącego się przewodu. Użytkownik może założyć słuchawki, a telefon zostawić na przykład na biurku lub w torbie na siłowni i wciąż cieszyć się ulubioną muzyką lub audiobookami, a także prowadzić bez zakłóceń rozmowy przez telefon.

Korzystając ze słuchawek działających dzięki modułowi Bluetooth, nie musimy się przejmować, że przez przypadek zahaczymy o coś kablem i je uszkodzimy. Modele bezprzewodowe zapewniają dużo większą swobodę ruchów niż wersje przewodowe.

Słuchawki Bluetooth świetnie sprawdzają się zarówno w domu, jak i w podróży czy podczas uprawiania sportu. Podróżując autokarem czy samolotem, nie będziemy skrępowani przewodami, niezależnie od wybranej pozycji. Sprzęt jest również popularny wśród sportowców, na przykład biegaczy czy miłośników jazdy na rowerze. Gdy szybko się przemieszczamy, kabel może zaplątać się wokół naszego ciała i stworzyć niebezpieczeństwo.

Kolejną zaletą jest to, że słuchawki bezprzewodowe można wygodnie przechowywać. Gdy wrzucimy je do torby czy do plecaka, nie musimy martwić się o rozplątywanie kabla, który po pewnym czasie może się uszkodzić. Trzeba jednak pamiętać, że gadżet musimy regularnie ładować, a także łatwiej jest go zgubić.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
9 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
5 months ago

Proszę wskazać badania, na podstawie których wyciąganie są wnioski przedstawione w powyższym artykule.

Piotr
Piotr
1 month ago

A czy szanowny zespół w ogóle przeczytał ten artykuł? Bo on raczej zaprzecza waszym stwierdzeniom. Tu jest kolejny, z którego wynika, że piszecie nieprawdę:
https://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/04_scenihr/docs/scenihr_o_006.pdf

Mateusz
Mateusz
1 month ago
Reply to  Paweł

Dlaczego jedyna osoba, która wykazała się sceptycznością do informacji i poprosiła o poparcie swoich wniosków konkretnymi i rzetelnymi źródłami, została “zminusowana”? Każdy ślepo wierzy w to co przeczyta gdziekolwiek a tylko nieliczni zadają sobie trud zweryfikowania…

Grzmir
Grzmir
24 days ago
Reply to  Mateusz

To Ty z innym nickiem? Przecież są inne sceptyczne opinie, a ta pierwsza, to… typowy przejaw mentalności tych hord biegających po internecie i negujących wszystko, a jak już ktoś przed nimi zdążył coś zanegować, to negują negowanie. Tacy wszystko-sceptycy. W newsie są wskazywane badania na których opierał się autor, ale przecież jak coś nam się nie spodoba, to zawsze można napisać “cooo? PROSZĘ WSKAZAĆ badania: link, adres z kodem pocztowym, prowadzącego, zezwolenie komisji do spraw badań, numer buta, pesel i wyciągi z kont bankowych osób zamieszanych w raport”… i powstaje złudzenie zaorania autora newsa, a komentujący wychodzi na takiego, co… Read more »

Kacper
Kacper
14 days ago

A jak od 2 miesięcy bez przerwy słuchałem na jbl tune 500 i coś zatkało uszy i odetkało i mam pisk w uchu to przez nie i na stałe pisk? (słuch dobry)