4 zagrożenia używania bezprzewodowych słuchawek

Ostatnio aktualizowane: 21.03.23

 

Słuchawki bezprzewodowe są obecnie jedną z najbardziej popularnych wersji tego gadżetu i używa ich coraz więcej osób na całym świecie. Jednak naukowcy twierdzą, że ze względu na emitowanie pola elektromagnetycznego, sprzęt może być szkodliwy dla naszego zdrowia. W artykule prezentujemy potencjalne zagrożenia, jakie może nieść ze sobą używanie słuchawek bezprzewodowych. 

 

Uszkodzenia biologiczne 

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z prestiżowych uniwersytetów takich jak Oxford i Cambridge wykazały, że fale elektromagnetyczne mogą prowadzić do uszkodzenia mózgu. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia znajdują się głęboko w kanale słuchowym i emitują sygnał bezpośrednio wewnątrz głowy. Krótka długość fali oraz szybkie wzrastanie i opadanie impulsów emitowanych przez Bluetooth i telefony komórkowe mogą uszkodzić ludzkie komórki. Takie zakłócenia mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń DNA, co zwiększa ryzyko raka. Przy ekspozycji promieniowania elektromagnetycznego blisko głowy, krew rozrzedza się, powodując uszkodzenie neuronów.

ADHD

Naukowcy powiązali również nadmierną ekspozycję na fale elektromagnetyczne z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Twierdzą, że pola elektromagnetyczne powodują, że wapń dostaje się do komórek, przez co stają się nadwrażliwe i częściej przekazują fałszywe sygnały. Może to spowodować zaburzenie normalnej aktywności umysłowej, wywołując przypadkowe myśli i przyczynić się do utraty koncentracji, co jest typowe dla osób z ADHD. Uważa się, że dzieci są szczególnie zagrożone, ponieważ ich mózgi cały czas się rozwijają.

Bóle głowy 

Niektórzy użytkownicy słuchawek bezprzewodowych, zauważyli, że ich częste używanie prowadzi do bólu głowy. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngton w Stanach Zjednoczonych dowiedli, że pola elektromagnetyczne aktywują kanały wapniowe w mózgu, które są odpowiedzialne za deficyty uczenia się i pamięci oraz zaburzenia neurologiczne. Bardzo uciążliwym objawem są także nasilające się bóle głowy, pojawiające się po używaniu słuchawek przez dłuższy czas. 

Szumy uszne

Brazylijskie badania kliniczne wykazały, że promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez słuchawki bezprzewodowe może wywołać szumy w uszach. Szumy uszne to dolegliwość objawiająca się dzwonieniem w obrębie narządu słuchu, które jest tak dokuczliwe, że chory nie może normalnie funkcjonować. Szum uszny może być początkowym objawem poważnego zaburzenia, na przykład otosklerozy lub choroby Meniere’a. Dolegliwość uniemożliwia pracę i odpoczynek, a nawet może doprowadzić do depresji.

 

Inne zagrożenia

Naukowcy odkryli również inne możliwe zagrożenia dla zdrowia, jakie niesie ze sobą używanie słuchawek bezprzewodowych. Zalicza się do nich między innymi wzrost szkodliwych wolnych rodników, zmiany strukturalne i funkcjonalne układu rozrodczego, zaburzenia neurologiczne, uszkodzenia genetyczne czy deficyty uczenia się i pamięci. 

Należy jednak pamiętać, że wszystkie wymienione zagrożenia są tylko potencjalne i mogą wystąpić wyłącznie wtedy, gdybyśmy używali bezprzewodowych słuchawek bez przerwy. Specjaliści uspokajają, że o ile duża dawka promieniowania elektromagnetycznego może wywoływać problemy, to tak niewielkie dawki, których źródłem są słuchawki, powinny być bezpieczne dla użytkownika. Należy jednak zachować nieco ostrożności, dlatego jeśli mamy taką możliwość, bezprzewodowe słuchawki zmieniajmy czasem na zwykłe lub słuchajmy muzyki płynącej z głośników.  

Tradycyjne słuchawki przewodowe jako alternatywa dla słuchawek bezprzewodowych

Tradycyjne słuchawki działają po podłączeniu ich do źródła sygnału, takiego jak radio lub telefon komórkowy. Dźwięk pochodzący ze źródła jest zamieniany na sygnał elektryczny, emitujący niskie promieniowanie elektromagnetyczne, co nazywane jest promieniowaniem skrajnie niskiej częstotliwości. Innymi słowy, dźwięk jest przesyłany do słuchawek przez przewód, który przekazuje sygnał przez głośnik w formie dźwięku akustycznego. Promieniowanie elektromagnetyczne jest obecne w tym procesie, jednak jest ono ograniczone i mniej szkodliwe niż w przypadku słuchawek bezprzewodowych. 

 

Słuchawki Bluetooth mają liczne zalety

Podstawową zaletą słuchawek bezprzewodowych jest wygoda ich użytkowania. Ogromnym atutem jest brak plączącego się przewodu. Użytkownik może założyć słuchawki, a telefon zostawić na przykład na biurku lub w torbie na siłowni i wciąż cieszyć się ulubioną muzyką lub audiobookami, a także prowadzić bez zakłóceń rozmowy przez telefon.

Korzystając ze słuchawek działających dzięki modułowi Bluetooth, nie musimy się przejmować, że przez przypadek zahaczymy o coś kablem i je uszkodzimy. Modele bezprzewodowe zapewniają dużo większą swobodę ruchów niż wersje przewodowe.

Słuchawki Bluetooth świetnie sprawdzają się zarówno w domu, jak i w podróży czy podczas uprawiania sportu. Podróżując autokarem czy samolotem, nie będziemy skrępowani przewodami, niezależnie od wybranej pozycji. Sprzęt jest również popularny wśród sportowców, na przykład biegaczy czy miłośników jazdy na rowerze. Gdy szybko się przemieszczamy, kabel może zaplątać się wokół naszego ciała i stworzyć niebezpieczeństwo.

Kolejną zaletą jest to, że słuchawki bezprzewodowe można wygodnie przechowywać. Gdy wrzucimy je do torby czy do plecaka, nie musimy martwić się o rozplątywanie kabla, który po pewnym czasie może się uszkodzić. Trzeba jednak pamiętać, że gadżet musimy regularnie ładować, a także łatwiej jest go zgubić.

 

 

Dodaj komentarz

23 KOMENTARZ

Mateusz

January 10, 2023 at 8:06 pm

Po ok 3 tego od zakupu słuchawek bezprzewodowych , intensywnie używanie ok 3h dziennie pojawiły mi się szumu w uszach – można zwarjować. Wracam do kabelków

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

January 23, 2023 at 8:04 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz i zyczymy duzo zdrowia.

Pozdawiamy,
Zespol RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Ania

December 27, 2022 at 7:58 am

Witam. Czy korzystając ok. 1,5h dziennie na spacerach ze sluchawek przewodowych podłączonych do telefonu komórkowego na którym puszczam muzykę z YouTube narażam się na dużą dawkę promieniowania? Mam słuchawki nauszne przewodowe. Czy powinnam z tego zrezygnować? Bo myślałam, że w słuchawkach przewodowych promieniowanie nie występuje (inaczej niż w bezprzewodowych). Ale przeczytalam w tekscie, ze jednak występuje i się zmartwiłam.

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

January 23, 2023 at 8:04 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz. Sluchawki przewodowe wytwarzaja ograniczone promieniowanie elektromagnetyczne. Wedlug lekarzy, sa one o wiele bardziej bezpieczne od bezprzewodowych sluchawek. Jesli jednak obawia sie Pani o swoje zdrowie, to sugerowalibysmy porozmawiac z lekarzem rodzinnym.

Pozdrawiamy,
Zespol RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
BART

November 24, 2022 at 7:44 pm

Syf a nie technologia, wymyslaja cos co niby ulatwia zycie, ktore z kolei jest skracane przez choroby wywolane niedoskonalosciami tejze technologii, dno a nie inzynieria. Jesli wymyslic cos godnego podziwu i jakiejkolwiek kasy to powinno byc PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWE! Dno dno i jeszcze raz dno!!!Robią z nas rozleniwionych głupców i jeszcze im za to płacimy.
Na słuchawki zdrowsze przewodowe jest stary jak swiat sposob – nosic pod koszulka i tyle, pozdrawiam niemyslacych – sobie szkodzacych.

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

December 4, 2022 at 6:17 pm

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz i podzielenie sie swoja opinia.

Pozdrawiamy,
Zespol RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Krystian

June 7, 2022 at 6:18 am

No jeszcze nic nie napisaliście na temat częstotliwości na jakim pracuje bluetooth jest to bowiem 2.4GHZ a najlepsze jest to że kuchenki mikrofalowe wykożystują 2.45GHZ i im niższa tym lepiej gotuje

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

June 21, 2022 at 12:26 pm

Dzień dobry,

Częstotliwość 2,4 GHz to temat – rzeka i nadawałby się na oddzielny artykuł, a nie na krótką odpowiedź na zapytanie. Na tej częstotliwości pracuje większość urządzeń, zwłaszcza starszych (nowsze mają do wyboru 2,4 GHz lub 5 GHz). Nadal jednak częstotliwość 2,4 GHz jest bardziej „zapchana” i mimo, że mikrofalówka pracuje na częstotliwości 2,45 GHz może się zdarzyć, że podczas jej pracy dojdzie do zjawiska interferencji, czyli nałożenia się dwóch (lub więcej) fal. Wówczas sygnał, do końca pracy mikrofalówki zostanie przerwany, a zasięg gwałtownie spadnie i stanie się niestabilny. Dziękujemy za poruszenie równie ważnego tematu.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Alicja

August 31, 2021 at 10:04 am

Dzięki za ten artykuł, Rozważam zakup słuchawek bezprzewodowych, ale teraz Wstrzymam się bo skoro działanie jest niepoznane to lepiej nie ryzykować. A szumy uszne i tak już mam więc po co mi większe.

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

September 7, 2021 at 2:29 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny

Odpowiadać
Mateusz

July 14, 2021 at 3:46 pm

Witam.
Czy mogę prosić o tytuły prac na których opierali państwo się w tym artykul, chciałbym pokazać znajomemu że to nie zdrowe używać słuchawek cały czas.

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

July 20, 2021 at 1:29 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Polecalibyśmy szczególnie prace prof Joel M. Moskowitz, który specjalizuje się w badaniu wpływu promieniowania elektromagnetycznego na ludzkie zdrowie. Pod tym linkiem znajduje się niedawno napisany przez niego artykułu, oraz kilka innych źródeł, na które prof Maskowitz się powołuje https://www.saferemr.com/2016/09/airpods-are-apples-new-wireless-earbuds.html.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Zed

March 11, 2021 at 1:05 pm

Moglibyście jako fachowcy w ramach potencjalnego zagrożenia związanego z promieniowaniem wypowiedzieć się na temat produktów chroniących przed tym promieniowaniem. Mam na myśli np. opatentowany ADR system, stosowany również w farbach. Trafiłem na to rozwiązanie przypadkiem, podczas remontu jednego z biur przy serwerowni. Proszę o informację i zainteresowanie tym tematem. Informacje producenta to jedno, Wasza opinia to drugie.. Dziękuję

Odpowiadać
Kacper

February 10, 2021 at 3:41 pm

A jak od 2 miesięcy bez przerwy słuchałem na jbl tune 500 i coś zatkało uszy i odetkało i mam pisk w uchu to przez nie i na stałe pisk? (słuch dobry)

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

February 24, 2021 at 1:55 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Przyczyn pisku w uszach może być wiele. Jeśli niepokoją Pana te objawy to zdecydowanie polecamy wizyte u lekarza specjalisty, który będzie w stanie ocenić sytuację i dobrać ewentualne leczenie.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Paweł

September 18, 2020 at 12:26 pm

Proszę wskazać badania, na podstawie których wyciąganie są wnioski przedstawione w powyższym artykule.

Odpowiadać
Mateusz

January 13, 2021 at 11:40 am

Dlaczego jedyna osoba, która wykazała się sceptycznością do informacji i poprosiła o poparcie swoich wniosków konkretnymi i rzetelnymi źródłami, została “zminusowana”? Każdy ślepo wierzy w to co przeczyta gdziekolwiek a tylko nieliczni zadają sobie trud zweryfikowania…

Odpowiadać
Grzmir

January 31, 2021 at 7:19 pm

To Ty z innym nickiem? Przecież są inne sceptyczne opinie, a ta pierwsza, to… typowy przejaw mentalności tych hord biegających po internecie i negujących wszystko, a jak już ktoś przed nimi zdążył coś zanegować, to negują negowanie. Tacy wszystko-sceptycy.
W newsie są wskazywane badania na których opierał się autor, ale przecież jak coś nam się nie spodoba, to zawsze można napisać “cooo? PROSZĘ WSKAZAĆ badania: link, adres z kodem pocztowym, prowadzącego, zezwolenie komisji do spraw badań, numer buta, pesel i wyciągi z kont bankowych osób zamieszanych w raport”… i powstaje złudzenie zaorania autora newsa, a komentujący wychodzi na takiego, co “nie wierzy ślepo we wszystko co przeczyta. Litości. To jest pseudomądry rodzaj hejtu naszych czasów.
Nikt nikomu nie broni “zadać sobie trud zweryfikowania”. Można spróbować odnaleźć wspomniane badania w internecie, ale przecież prościej poświęcić 10sek na napisanie “DAWAĆ BADANIA” i sugerować oszustwo.

Odpowiadać
Jacek

July 11, 2021 at 4:47 am

“Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z prestiżowych uniwersytetów takich jak Oxford i Cambridge wykazały…”,
“Brazylijskie badania kliniczne wykazały…”.
Jak się czyta taki artykuł to tak, chcę widzieć, że autor nie wyssał informacji z palca tylko poparł tezy konkretnymi dowodami naukowymi. W dzisiejczych czasach nie ma problemu skopiowac i wkleić kilka dokładnych informacji o żródle pochodzenia, ale jeśli to jest dla autora artykułu zbyt trudne, to musi się liczyć z niedowierzaniem w prawdziwość informacji przez niego publikowanych.
Czy nielepiej było by wkleić pod sceptycznym komentarzem kilka przypisów i uciąć temat???
Jak chciał tak ma i dlatego ja też niewierzę w ten tekst bo niebedę teraz tracił godzin życia na sprawdzenie czy jakiś uniwersytet po drugiej stronie globu faktycznie kiedyś prowadził nad tym badania i jakie były jego rezultaty bo autorowi tego tekstu niechciało się… …no właśnie nie chciało się czy nie mógł…???
Masz ochotę pisać takie artykuły to rób to dobrze.

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

February 7, 2021 at 11:12 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarze i żywą dyskusję. Różne źródła przedstawiają inne stanowiska, my prezentujemy takie, które wydaje nam się odpowiednie, bazując na materiałach znalezionych na ten temat. Nie narzucamy nikomu naszego zdania, tylko staramy się obiektywnie prezentować temat. Jako że badania są ciągle przeprowadzane to będziemy w miarę możliwości uaktualniać nasz artykuł o najnowsze odkrycia.

Pozdrawiamy,

Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

September 29, 2020 at 7:07 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Jest to dziedzina, która nadal się rozwija, w związku z rozwojem technologii. Obecnie skutki długofalowego korzystania z bezprzewodowych słuchawek na zdrowie nie jest znane. Jest sporo różnych badań na ten temat, oraz rekomendacji. Tutaj odsyłamy do strony WHO https://www.who.int/peh-emf/publications/facts/intmedfrequencies/en/.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Piotr

December 31, 2020 at 5:23 pm

A czy szanowny zespół w ogóle przeczytał ten artykuł? Bo on raczej zaprzecza waszym stwierdzeniom. Tu jest kolejny, z którego wynika, że piszecie nieprawdę:
https://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/04_scenihr/docs/scenihr_o_006.pdf

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

January 8, 2021 at 11:17 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Po zapoznaniu się z artykułem przesłanym przez Pana możemy powtórzyć stwierdzenie powyżej, że długofalowe skutki promieniowania RF nie są znane, gdyż brakuje badań, który mogłyby to zweryfikować. Jednak na chwilę obecną i na podstawie dostępnych nielicznych badań można stwierdzić, że promieniowanie nie ma negatywnego działania na zdrowie. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku słuchawek nie tylko promieniowanie wpływa na zdrowie użytkownika ale również poziom głośności czy blokowanie dostępu powietrza do ucha.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać