5 wskazówek, jak używać słuchawek Bluetooth, nie narażając słuchu na uszkodzenie 

Ostatnio aktualizowane: 22.10.20

 

Większość z nas słucha muzyki nie bezpośrednio z głośników, tylko korzystając ze słuchawek. Używamy ich na zewnątrz, w publicznych środkach transportu, a nawet w domu. Szczególnie dużą popularnością cieszą się pozbawione przewodu modele Bluetooth. Przygotowaliśmy artykuł ze wskazówkami, jak bezpiecznie używać takich słuchawek, aby uniknąć zaburzeń słuchu.

 

Dobór odpowiednich słuchawek

Wśród słuchawek Bluetooth znajdziemy kilka różnych modeli: douszne, dokanałowe, nauszne, a także wokółuszne. Sprzęty zaliczane do dwóch pierwszych grup uważane są za mniej bezpieczne w użytkowaniu. Wynika to z tego, że słuchawki umieszcza się w ujściu lub wewnątrz kanału słuchowego. To powoduje, że głośne dźwięki intensywniej oddziałują na narząd słuchu, ponadto zwiększa się ilość wytwarzanej woskowiny (w wyniku podrażnienia skóry). Jeśli modele umieszczane wewnątrz kanału słuchowego nie są regularnie czyszczone, mogą przyczynić się nawet do zapalenia ucha. Zdaniem specjalistów modele nauszne i wokółuszne są znacznie lepszym wyborem. Co prawda są one większe, ale coraz częściej tego typu słuchawki mają składną konstrukcję, więc można wygodnie nosić je w plecaku. Nawet jeśli ustawimy wyższy poziom głośności dźwięków, nie będzie to miało tak negatywnego wpływu na nasz słuch, jak w przypadku modelu dokanałowego czy dousznego.

Ze względu na konstrukcję dostępne na rynku słuchawki dzielimy na: zamknięte, półotwarte oraz otwarte. Te pierwsze izolują nas od hałasu w największym stopniu, a ostatnie w najmniejszym. Musimy pamiętać, że im lepiej sprzęt tłumi dźwięki dobiegające z zewnątrz, tym ciszej powinniśmy słuchać muzyki. Nie musimy ustawiać maksymalnej głośności, aby dobrze słyszeć tekst i grające w tle instrumenty.

Wybierając słuchawki Bluetooth, nie możemy zwracać uwagi tylko na cenę, gdyż to nie ona odgrywa najważniejszą rolę. Istotniejsze powinny być dla nas podstawowe parametry sprzętu: impedancja, maksymalne ciśnienie akustyczne oraz pasmo przenoszenia. Bardzo tanie modele zazwyczaj nie nadają się dobrze do słuchania muzyki, gdyż mocno zniekształcają dźwięki. Z tego powodu musimy ustawiać maksymalny poziom głośności, żeby zrozumieć słowa utworów i usłyszeć poszczególne instrumenty. Lepiej zainwestować w droższe słuchawki znanego producenta, które zapewniają odpowiedniej jakości brzmienie.

Unikanie maksymalnego poziomu głośności

Niezależnie od tego, jakie słuchawki Bluetooth wybierzemy, powinniśmy kontrolować poziom ustawianej głośności dźwięków. Nie może to być maksimum, gdyż wtedy bardzo łatwo o uszkodzenie słuchu. Nasz próg bólu to ok. 120 dB, słuchając tak głośno muzyki, możemy szybko zacząć odczuwać nieprzyjemne dolegliwości (w tym ból głowy i uszu). Za optymalną wartość uznaje się 85 dB, zwłaszcza kiedy przebywamy na zewnątrz lub w bardzo zatłoczonym pomieszczeniu. Jeżeli słuchamy muzyki w domu, warto ustawić nieco niższy poziom głośności dźwięków. Oczywiście trzeba pamiętać też o tym, że każdy z nas słyszy z inną intensywnością. Dla niektórych osób 85 dB wydaje się niską wartością, a dla innych bardzo wysoką. Z tego względu poziom głośności powinniśmy ustalać również na podstawie indywidualnych preferencji.

 

Ograniczony czas korzystania ze słuchawek

Co prawda słuchanie muzyki w słuchawkach jest bardzo przyjemne i możemy odizolować się od hałasu z zewnątrz, ale czas korzystania z nich powinniśmy ograniczyć. Eksperci radzą, aby każdego dnia zakładać słuchawki na ok. 1 godzinę. Jednak czasami nie jest to możliwe, zwłaszcza gdy np. korzystamy ze słuchawek w pracy, żeby skupić się na wykonywanych obowiązkach. Aby uniknąć trwałego uszkodzenia słuchu, co pewien czas należy zmienić otoczenie dźwiękowe, czyli zdjąć na chwilę słuchawki z uszu. Jeśli istnieje taka możliwość, w niektórych sytuacjach (np. w czasie oglądania filmu), zmieńmy sprzęt na zwykłe głośniki.

Unikanie mocnych uderzeń dźwięku

Kiedy podłączamy słuchawki do odtwarzacza MP3 czy smartfona i włączamy swoje ulubione piosenki, bardzo często doświadczamy niespodziewanego, bardzo mocnego uderzenia dźwięku. Mimo że jest to krótkotrwałe, także może przyczynić się do uszkodzenia słuchu. Na szczęście jest prosty sposób na to, aby tego uniknąć. Wystarczy, że podczas podłączania słuchawek do wybranego urządzenia ustawimy poziom głośności dźwięków na 0, a dopiero potem go zwiększymy do optymalnej naszym zdaniem wartości.

 

Sprawdzanie jakości plików muzycznych

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że na przyjemność słuchania muzyki istotny wpływ ma jakość plików. Utwory z kompresją stratną, zapisane w takich formatach, jak WMA, Ogg, AAC czy nawet bardzo popularne MP3, często odtwarzane są znacznie ciszej niż te z kompresją bezstratną (FLAC WMA Losless) i bez kompresji, czyli tzw. oryginały. Mimo że pliki z kompresją stratną zajmują znacznie mniej miejsca w pamięci urządzenia, to są słabszej jakości. Aby wyraźnie je słyszeć, musimy zwiększyć poziom głośności dźwięków, a tym samym narażamy swój słuch na uszkodzenie w większym stopniu.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments