5G co to takiego? 

Ostatnio aktualizowane: 30.05.23

 

Postęp technologiczny z roku na rok staje się coraz bardziej zaawansowany. Pojawiają się rozwiązania technologiczne, których wiele osób nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić, a wiele z nich ułatwia codzienne funkcjonowanie. Nie inaczej jest w przypadku sieci komórkowej 5G zwanej technologią mobilną piątej generacji, która ma zastąpić znaną już sieć 4G. Wraz z rozwojem nowoczesnej technologii bardzo często pojawiają się obawy na temat szkodliwości oraz negatywnego działania np. na zdrowie. Czym więc jest sieć 5G i czy faktycznie jest się czego obawiać? 

 

Wiele osób słysząc o nowoczesnej technologii, podchodzi do tego z dużą podejrzliwością oraz sporym dystansem twierdząc, że odbiera wolność i niezależność. Prawdą jest, że od czasu pojawienia się smartfonów, czyli przenośnych i multimedialnych urządzeń pełniących funkcję klasycznego telefonu komórkowego i osobistego komputera przenośnego ludzie są bardziej uzależnieni od nowoczesnej technologii. Bezpośredni wpływ na to ma wygoda oraz brak konieczności myślenia szczególnie podczas używania nawigacji w smartfonie. Korzystając z wbudowanego modułu GPS, telefon jest w stanie zaprowadzić swojego użytkownika z punktu A do punktu B. Nowoczesne rozwiązania dostępne na co dzień w smartfonach sprawiły, że ludzie stali się leniwi i chętnie wykorzystują udostępnione udogodnienia. Coraz więcej osób ma niestety problem związany z uzależnieniem od telefonu komórkowego, bez którego nie wyobraża sobie życia. Jest to problem globalny, z którym ma kłopot znacznie więcej ludzi niż jeszcze kilka lat temu, kiedy klasyczna komórka nie oferowała nic więcej oprócz słabej jakości aparatu, gier, kalendarza i możliwości słuchania muzyki. Obecnie można śmiało stwierdzić, że „bez smartfona jak bez ręki”. Nowoczesne urządzenia przystosowane są do obsługi inteligentnych domów, sprzętów takich jak: Telewizory, drukarki, piekarniki, kuchenki czy aparaty cyfrowe, a także do sterowania samochodami wyposażonymi w sztuczną inteligencję. Nic więc dziwnego, że ludzie z fascynacją śledzą postęp oraz to, w jaką stronę zmierza świat. 

 

Telefonia komórkowa – co to właściwie jest? 

Każdy człowiek na co dzień korzysta z telefonu komórkowego, który łączy się z siecią, za pomocą której można odebrać lub nawiązać połączenie, lub wysłać wiadomość tekstową albo obrazkową. Pod pojęciem telefonia komórkowa kryje się cała infrastruktura umożliwiająca osobom będącym abonentom danej sieci na bezprzewodowe połączenie przechodzące przez poszczególne anteny w stacji bazowej. Na terenie gdzie jest zasięg radiowy, wszyscy użytkownicy mogą bez przeszkód korzystać z możliwości odebrania lub wykonania połączenia. Najpopularniejszy standard telefonii komórkowej GSM ma największy zasięg na całym świecie. System stanowi prawie 80% rynku i należy do telefonii drugiej generacji. 

Standardy telefonii komórkowej: 

♦ Telefonia komórkowa 1 generacji: Pierwszym systemem telekomunikacyjnym powstałym na świecie była telefonia pierwszej generacji wykorzystująca do działania transmisję analogową. Do przekazu używano AMPS (Advanced Mobile Phone System), a także NMT (Nordic Mobile Telephone). Pierwsza sieć w standardzie NMT została uruchomiona w 1981 roku w Europie. W Ameryce Północnej głównie bazowano na wdrażaniu systemu AMPS. W Wielkiej Brytanii oraz Irlandii wykorzystywano głównie system TACS (Total Access Communication System). 

♦ Telefonia komórkowa drugiej generacji: Wzrost liczby użytkowników oraz odbiorców sieci komórkowej spowodował, że rozpoczęto prace nad wdrożeniem systemu drugiej generacji. System pierwszej generacji nie był w stanie obsłużyć takiej ilości przekazywanych informacji, a co gorsza osoby postronne mogły z łatwością podsłuchiwać prowadzone rozmowy. W latach 80. XX wieku rozpoczęto prace nad rozwiązaniami, które pozwalają rozbudować sieć i wykorzystać transmisję cyfrową do obsługi połączeń. Jednym z najpopularniejszych systemów wykorzystywanych w Stanach Zjednoczonych był cdmaOne oraz standard GSM. Obecnie nadal wykorzystuje się standard GSM do obsługi sieci komórkowych i jest on dostępny w ponad 219 krajach. System wykorzystuje znaną technologię GPRS oraz EDGE. 

♦ Telefonia komórkowa trzeciej generacji: Prace nad poprawnym działaniem systemu 3G rozpoczęły się już na początku lat 90. Pracowano wówczas nad wspólną platformą IMT-2000, która miała być odpowiedzią na wszystkie zapotrzebowania ze strony użytkowników. Systemy zgodne z IMT-2000 zostały wdrożone w 2019 roku i są to: UMTS oraz CDMA2000. 

♦ Telefonia komórkowa czwartej generacji: Określenie sieci czwartej generacji, czyli 4G jest rzadko używane przez operatorów. Użytkownik znacznie częściej może spotkać się z terminem LTE (Long Term Evolution) lub WiMAX. Operatorzy sieci komórkowych dążą do tego, aby LTE stał się globalnym standardem obsługiwanym w każdym zakątku świata. Cyfrowa sieć oferuje swoim użytkownikom prędkość Internetu mobilnego wynoszącą 100 Mb/s oraz wysyłanie pakietów z prędkością powyżej 25 Mb/s. 

Co to jest 5G? 

Wraz z postępem technologicznym pojawiają się coraz to nowe technologie. Jedną z nich jest sieć 5G uważana za coś więcej niż dostęp do szybkiego Internetu w urządzeniach mobilnych. Wprowadzenie tego rozwiązania ma na celu spopularyzowanie wielu nowoczesnych udogodnień, które obecnie nie są na tyle popularne, że każdy ma do nich dostęp. Chodzi oczywiście o rozwiązania takie jak: Smart home – inteligentny dom, Internet of Thing – Internet rzeczy, VR- wirtualna rzeczywistość, AR – rozszerzona rzeczywistość, a także Connected Cars – połączone samochody. Technologia 5G to najnowszy standard sieci komórkowej, czyli piąta już generacja doskonale znanej technologii mobilnej wykorzystywanej na co dzień. Jest to następca wykorzystywanego obecnie 4G/LTE, które dotychczas oferowało najszybszy transfer danych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) oraz specyfikację IMT-2020 sieć ma działać w następujący sposób: 

               ♦ obciążenie: Sieć 5G ma wytrzymać obciążenie nawet 1 miliona użytkowników znajdujących się na 1 kilometrze kwadratowym 

               ♦ prędkość transferu: Prędkość transferu w przypadku sieci 5G ma wynosić do 20 GB/s w przypadku pobierania oraz do 10 GB/s dla wysyłania 

               ♦ opóźnienie: Według danych opóźnienie ma wynosić maksymalnie do 4 ms, jednak przy dobrych warunkach możliwe jest osiągnięcie wyniku 1 ms

               ♦ niezawodność: Nawiązane połączenie ma zostać utrzymane nawet podczas przemieszczania się z prędkością do 500 km/h

Badania dotyczące wydajności sieci zostały przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych. Mimo wszystko sam wzrost możliwości transferu sprawia, że wiele osób z niecierpliwością czeka na pełen rozwój technologii piątej generacji. 

 

Jak działa 5G? 

Wiedząc już, co to jest sieć 5G, należy wzbogacić wiedzę o zasady jej działania. W przypadku poprzedniej, czwartej generacji użytkownik miał możliwość wykorzystywania zakresu częstotliwości od 700 do 2600 MHz. Technologia 5G pozostanie przy tym, jednak użytkownicy będą mieli możliwość skorzystania z nowoczesnych pasm L Band (pracujący w zakresie częstotliwości 300 MHz umożliwiając zwiększenie zasięgu), Sub-6 (zakres między 3000 a 6000 MHz będące udanym kompromisem między zasięgiem, a szybkością), a także mmWave (super szybkość na niewielkich odległościach, częstotliwość od 17 000 MHz). Skuteczne działanie sieci 5G jest także uzależnione od nowoczesnych rozwiązań technologicznych m.in. Massive MIMO wykorzystujących do działania wiele anten w stacji bazowej oraz kilku odbiorników w urządzeniu odbierającym, oraz właściwego kształtowania wiązki wpływającego na stabilność połączenia. 

Jakie są zalety technologii 5G? 

Jak wcześniej wspomniano, technologia piątej generacji ma wiele zalet, których dotychczas nie było lub były mocno ograniczone. Uruchomienie sieci z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi sprawia, że jest ona znacznie szybsza od znanego wszystkim LTE. 5G o wiele lepiej radzi sobie z szybkim transferowaniem danych, stabilnością połączenia oraz niezawodnością w wielu sytuacjach. Jest to szczególnie ważne w przypadku zwiększającej się liczby urządzeń podłączonych do sieci internetowej. 

♦ Internet rzeczy: Główne założenie sieci piątej generacji to bezproblemowa komunikacja pomiędzy urządzeniami korzystającymi z nowoczesnych rozwiązań. Przykładem tego jest coraz większa liczba budowanych domów wykorzystujących technologię smart home. W ten sposób domownicy mogą bez przeszkód obsługiwać AGD i RTV oraz większość gadżetów. 

♦ Rozrywka: Osoby korzystające regularnie z rozrywki typu gry internetowe, transmisje na żywo czy streaming z serwisów VOD mogą korzystać ze stabilnego połączenia zapewniającego wysoką rozdzielczość. Oprócz tego miłośnicy wirtualnej rzeczywistości mogą bez przeszkód korzystać z gogli VR oraz innych gadżetów. Dodatkową zaletą jest możliwość korzystania ze stabilnego połączenia umożliwiającego połączenie bez plątaniny kabli. Użytkownik będzie mógł skorzystać z danych dostępnych w chmurze. 

♦ Transport oraz motoryzacja: Wykorzystanie sieci 5G w transporcie publicznym, oraz samochodach prywatnych może spowodować zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Dostęp do nowoczesnej technologii wpłynie na możliwość przekazywania informacji o niebezpieczeństwie oraz kolizjach drogowych pomiędzy pojazdami, co ułatwi właścicielowi bezpieczne dotarcie do celu. Możliwość komunikowania pozwoli na bieżące informowanie uczestników ruchu drogowego o panującej sytuacji, korkach oraz pracach remontowych. 

♦ Koniec ery WiFi: Wiele wskazuje na to, że rozwój sieci 5G sprawi, że coraz mniej przydatne będą routery oraz punkty dostępu rozmieszczone w budynkach użyteczności publicznej czy w biurach. Rozwój technologii piątej generacji sprawi, że zastąpi ona popularne WiFi w wielu sytuacjach. 

Nadajniki 5G w Polsce – gdzie są zlokalizowane? 

Anteny 5G w Polsce są zlokalizowane w całym kraju w wybranych lokalizacjach. Obecnie wszyscy znani operatorzy sieci komórkowych – Orange, Plus, Play i T-Mobile udostępniają swoim użytkownikom możliwość korzystania z nowoczesnego rozwiązania. Według danych przedstawionych przez UKE wydanych zostało 2783 pozwoleń umożliwiających uruchomienie stacji bazowych. Najwięcej, bo blisko tysiąca pozwoleń ma Play. Mimo tego pierwszym operatorem, który uruchomił sieć 5G, był Plus korzystający z zasobów o częstotliwości 2,6 GHz TDD. Na początku sygnał szybkiego połączenia był dostępny jedynie na 100 nadajnikach zlokalizowanych w największych miastach w kraju – w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu, Katowicach, a także we Wrocławiu. Operator Orange rozpoczął uruchamianie 5G na 160 nadajnikach stojących w Katowicach, Krakowie, Łodzi oraz w Warszawie. Kolejne nadajniki zostały uruchomione w okolicy Trójmiasta, Olsztyna, Łomży, Suwałk, Płocka, Kutna, Konina, Częstochowy, Opola, Legnicy, Radomia, Lublina, Bielska-Białej, Rzeszowa, Krosna, Tarnowa, a także Nowego Sącza. Operator Play uruchomił maszty 5G w Polsce na 500 stacjach bazowych m.in. w Warszawie, Krakowie, Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, Giżycku, Mrągowie, Wrocławiu, Kołobrzegu, Władysławowie czy w Ustce. T-Mobile uruchomił sieć piątej generacji na własnych stacjach bazowych, wykorzystując do tego celu pasmo 2100 MHz. Sygnał jest dostępny m.in. w Warszawie i okolicach, we Wrocławiu, Rzeszowie, Kielcach czy na Górnym Śląsku. 

 

Sieć 5G – zagrożenia i obawy ludzi 

Wiele osób twierdzi, że szkodliwość 5G jest na tyle duża, że ma bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka. Faktem jest, że do obsługi superszybkiego połączenia wykorzystywane są technologie takie same jak te znajdujące się w kuchenkach mikrofalowych sprawia, że ludzie zaczęli bać się szkodliwego promieniowania. Przeciwnicy 5G wskazują, że wdrożenie nowoczesnego systemu to „największy eksperyment biologiczny w historii ludzkości”, który w najbliższym czasie będzie miał negatywne skutki. Różne teorie nie są jednak poparte żadnymi badaniami, które mogłyby wskazywać na bezpośrednią szkodliwość dla zdrowia i życia. Obecnie dostępne rozwiązania wskazują, że nie ma się czego obawiać, ponieważ technologia nie wydaje się w żaden sposób szkodliwa. 

Jakie telefony obsługują 5G? 

Telefony obsługujące 5G to nowość, która coraz częściej jest dostępna u większości operatorów w kraju. Decydując się na nowy smartfon, należy jednak sprawdzić, czy obsługuje on standardy piątej generacji, ponieważ wiele dostępnych modeli  wciąż nie ma takiej opcji. Najpopularniejsi producenci tacy jak: Samsung, iPhone, Xiaomi czy Huawei oferują wysokiej jakości modele współpracujące z nowoczesną technologią. Dobry smartfon obsługujący sieć 5G oraz smartwatch to zestaw, który przyda się w każdej sytuacji, dlatego też poszukując sprzętu z możliwością obsługi 5G, warto wybrać odpowiedni pakiet. Za pomocą inteligentnego zegarka można sprawdzać codzienną aktywność, liczbę zrobionych kroków, tętno, poziom stresu oraz monitorować cele. Dodatkowo coraz więcej urządzeń ma możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych, co jest bardzo komfortowe. Oprócz tego za pomocą smartwatcha można obsługiwać telefon komórkowy, odczytywać wiadomości tekstowe, mieć podgląd na połączenia przychodzące, a także kontrolować wiele innych funkcji. Z tych względów coraz więcej osób, chętnie wybiera smartbandy i smartwatche jako elektroniczny gadżet, który ułatwia codzienne funkcjonowanie, a co najważniejsze stale monitoruje aktywność. Ludzie spędzający 8 godzin przy biurku często zapominają o robieniu regularnych przerw, co po dłuższym czasie powoduje problemy zdrowotne. Ustawienie odpowiedniej opcji na zegarku pozwala przypomnieć o wstawaniu z krzesła. Co ciekawe, osoby śpiące z opaską na ręce mogą sprawdzić, jak wygląda ich sen. Urządzenie mierzy, ile trwa płytki sen, głęboki sen, faza REM, a także przebudzenia.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ