7 ciekawych rzeczy, które można obserwować pod mikroskopem

Ostatnio aktualizowane: 04.12.23

 

Mikroskop umożliwi obserwację różnych próbek pod wieloma powiększeniami. Ponieważ istnieje kilka sposobów zwiększenia widoczności obserwowanej próbki, będziesz w stanie dostrzec nawet najmniejsze szczegóły. W artykule znajdziesz kilka ciekawych rzeczy, które można obserwować pod mikroskopem.

Włosy

Jedną z ciekawych rzeczy, które można obserwować pod mikroskopem, są włosy. Aby zobaczyć ich strukturę, możesz użyć powiększenia 100x. Dzięki niemu odkryjesz, w jaki sposób (w tak dużym przybliżeniu) wygląda ludzki włos. Według wielu osób przypomina on tubę, która jest wypełniona pigmentem. Jeżeli dobrze się przyjrzysz, zauważysz coś podobnego do łusek (na zewnątrz tej tuby). Gdy są one starannie ułożone, to oznacza, że włos jest lśniący i gładki. Powyginane, niesfornie ułożone sygnalizują, że jest on postrzępiony. Zastosowane powiększenie 100x umożliwi Ci obserwację łodygi, cebulki i końcówki włosa.

 

Liście

Interesującą rzeczą, jaką możesz także obserwować pod różnymi powiększeniami mikroskopu, są liście. Mają one różną budowę i strukturę, dlatego warto użyć ich jako przedmiotu do oglądania pod powiększeniem. Dzięki zastosowaniu powiększenia będziesz mógł zobaczyć sieć nitek, które budują blaszkę liściową. Taki widok może okazać się fascynujący, zwłaszcza dla najmłodszych. Jeżeli masz w domu odpowiednie preparaty, możesz wykonać specjalną próbkę. Pozwoli Ci to zbadać procesy i strukturę obserwowanego liścia (kształt komórek i organelli, które się w nich znajdują).

Materiały

Materiał, z którego jest wykonana koszulka czy też szal może okazać się naprawdę interesującym obiektem do obserwacji. Gołym okiem trudno jest zauważyć, jak wygląda struktura niektórych materiałów. Spowodowane jest to tym, że są one dobrze zbite, więc nie zauważysz w nich żadnych otworków (które zapewniają na przykład przewiewność materiału). Dopiero po umieszczeniu tkaniny pod mikroskopem możesz zobaczyć jej strukturę oraz to, w jaki sposób układają się jej włókna. To bardzo interesujące, ponieważ możesz odkryć, jak wygląda struktura ulubionej koszulki.

 

Gotowe preparaty

Najlepszy mikroskop umożliwi Ci obserwację różnego rodzaju preparatów. W Internecie na specjalnych stronach możesz zakupić gotowe próbki. Dzięki nim będziesz mógł obserwować konkretne rzeczy, które zostały specjalnie przygotowane i dostosowane do tego, aby mogły być one obserwowane pod mikroskopem. Jeżeli zdecyduje się na zakup preparatów, z pewnością zostanie do nich dołączona instrukcja, która w czytelny i łatwy do zrozumienia sposób wyjaśni, pod jakimi powiększeniami należy obserwować konkretne próbki i czym się one charakteryzują. Takie gotowe produkty to bardzo wygodny sposób na prowadzenie obserwacji, ponieważ nie będziesz musiał martwić się tym, że nie wiesz, w jaki sposób przygotować konkretne preparaty tak, aby można było oglądać je pod mikroskopem. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz poprosić o pomoc. Osoby, które pracują w takich sklepach, są zazwyczaj wyszkolone w dziedzinie preparatów, więc będą w stanie doradzić Ci i pomóc w podjęciu decyzji, które próbki warto kupić.

 

Pleśń

Pleśń jest oznaką tego, że nie powinieneś już jeść danej rzeczy, tylko ją wyrzucić. Nie należy odkrawać spleśniałej części owocu czy warzywa. Zjedzenie takiego produktu może doprowadzić do bólu brzucha i zatrucia pokarmowego. Pleśń jednak możesz wykorzystać i sporządzić z niej preparat, który będzie obserwowany pod mikroskopem. Bardzo ostrożnie należy wydzielić ją od zepsutego produktu spożywczego (tak, aby jej nie uszkodzić) i przenieść na szkiełko podstawowe (specjalna szklana tacka, na którą nanosi się preparaty). Pod powiększeniem z bliska będziesz mógł przyjrzeć się fakturze i wszystkim elementom, które znajdują się na badanej przez Ciebie próbce. 

Kryształki cukru lub soli

Cukier i sól także mogą być obserwowane pod mikroskopem. Jeżeli ułożysz je na szkiełku i zaczniesz oglądać pod poszczególnymi powiększeniami, zauważysz strukturę malutkich kryształków. To bardzo ciekawy widok, ponieważ możesz odkryć i obserwować te małe kryształki w dobrej jakości.

 

Mikroorganizmy

Jeżeli w pobliżu znajdziesz zastaną wodę (taką, która stoi od dłuższego czasu w jakimś pojemniku na dworze i nie była naruszana), możesz wziąć odrobinę i stworzyć preparat, w którym będziesz mógł oglądać mikroorganizmy. W zastanej wodzie rozwija się wiele pierwotniaków (drobne organizmy mające jądro komórkowe) i innych małych organizmów. Używając odpowiednich powiększeń i szkiełka nakrywkowego (kwadratowy element wykonany ze szkła, który nakłada się na szkiełko podstawowe, aby zabezpieczyć próbkę) będziesz w stanie zobaczyć, jak rozwijają się w niej różne organizmy. Gdy nie masz dostępu do takiej cieczy, możesz do słoika włożyć trochę siana i zalać je wodą. Po kilku dniach powinny rozwinąć się w niej różne mikroorganizmy, które będziesz mógł obserwować pod mikroskopem.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Hanna Garbaczewska

April 14, 2022 at 5:03 pm

Jak trzeba powiększyć w mikroskopie żeby zobaczyć organizmy jednokomórkowe?

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

April 17, 2022 at 2:03 pm

Dzień dobry,

Jest wiele różnych organizmów jednokomórkowych. Na przykład pantofelek ma długość od 50 μm do 350 μm (mikrometrów). Jego obserwację można przeprowadzać przy powiększeniach do 400x.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać