contact

7 powodów, dla których warto korzystać z VPN

Ostatnio aktualizowane: 04.12.23

Wszyscy codziennie korzystamy z Internetu, zarówno w domu, jak i łącząc się z siecią WiFi w miejscach publicznych. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy wtedy narażeni na kradzież danych, a nasza aktywność jest nieustannie monitorowana przez dostawcę Internetu. Informacje o nas mogą zostać w każdym momencie przekazane reklamodawcom, a nawet instytucjom rządowym. Usługa VPN pozwala się przed tym chronić. Czym jest i czy warto ją mieć?

 

VPN — co to jest?

Nie każdy z użytkowników Internetu wie jak chronić swoją prywatność w sieci. Służą do tego różne narzędzia oraz usługi. Jedną z najpopularniejszych jest VPN. Co to jest? To Wirtualna Sieć Prywatna (ang. Virtual Private Network), której celem jest ochrona danych użytkownika. Używane są do tego specjalne kody i szyfrowania. Osoba korzystająca z VPN staje się w sieci anonimowa, a jej działania nie pozostawiają żadnego śladu. Jednym z najpopularniejszych dostawców Wirtualnej Sieci Prywatnej jest NordVPN. Z usług firmy korzystają tysiące osób na całym świecie. NordVPN zostało założone w 2008 roku w Panamie. Siedziba firmy nie jest bez znaczenia.

Panama to kraj, który nie wymaga od zarejestrowanych na swoim terytorium firm rejestrowania i zbierania danych o swoich użytkownikach. Dlatego polityka firmy NordVPN jest jasna — żadnego przechowywania informacji o swoich klientach. Każdy użytkownik może czuć się anonimowo. Dodatkowym zabezpieczeniem jest możliwość dzielenia IP, z którego korzysta kilka osób w różnych częściach świata.

 

Ochrona VPN, jak działa i dlaczego warto?

Sposób działania VPN polega na szyfrowaniu danych na temat użytkownika. Każdy, kto korzysta z Internetu, w domu, czy w sieci publicznej, musi połączyć się z dostawcą usług internetowych. W efekcie wszystkie dane przechodzą przez jego serwery. Dostawca usług zapisuje je i przechowuje, a w razie konieczności może je udostępnić. Wirtualna Sieć Prywatna przekazuje ruch internetowy użytkownika do odpowiednio skonfigurowanego serwera. Adres IP osoby korzystającej z Internetu jest ukryty, a wszelkie działania są zaszyfrowane w specjalnym tunelu. W efekcie dane są niemożliwe do odczytania. Korzystanie z usług NordVPN jest łatwe. Wystarczy opłacić wybrany przez siebie abonament i zainstalować aplikację, wybierając opcję VPN pobierz na stronie usługodawcy. Dlaczego warto skorzystać z oferty firmy i chronić swoje dane w sieci?

Tani VPN

Wybierając abonament, można skorzystać z jednej z trzech ofert. Pakiety obejmują miesięczny, roczny i dwuletni okres ochronny. Najkorzystniejsze jest wybranie najdłuższej oferty. Przy dwuletnim abonamencie za miesiąc korzystania z VPN użytkownik płaci 2,97 euro za 30 dni. Decydując się na roczną subskrypcję, koszt miesięcznej ochrony wynosi 3,93 euro. Użytkownik może zdecydować się także na 30-dniowy abonament, którego cena to 9,56 euro. Firma oferuje również możliwość zrezygnowania z wybranego abonamentu w ciągu 30 dni od zakupu usługi. Zwracane są wtedy poniesione koszty. Dokonanie opłaty za abonament jest proste. NordVPN akceptuje płatności kartą kredytową, przez PayPal, Alipay, WeChat i inne. Co najważniejsze, firma umożliwia opłacenie abonamentu coraz częściej używanymi kryptowalutami.

 

Korzystny pakiet usług

Decydując się na korzystanie z VPN online, otrzymuje się korzystny pakiet usług. Przede wszystkim dane są bezpieczne i odpowiednio zaszyfrowane. Sieć firmy NordVPN obsługuje także protokoły OpenVPN, PPTP, czy IKEv2/IPSec i NordLynx. Wirtualna Sieć Prywatna umożliwia również lepszy streaming seriali i filmów online, bez buforowania.

 

Możliwość korzystania z usług na wielu urządzeniach

Po wykupieniu abonamentu połączenie VPN można uzyskać aż na 6 różnych urządzeniach. Jedno konto pozwala na szyfrowanie danych na komputerach stacjonarnych, telefonach komórkowych, czy tabletach. NordVPN obsługuje systemy Windows, macOS i Linux, a także iOS i Android. Wirtualną Sieć Prywatną można łączyć także z routerami.

 

Możliwość korzystania z każdego miejsca

Ochrona VPN zapewniana jest użytkownikom w każdym miejscu. Nieważne, czy korzystasz z Internetu na swoim komputerze w domu, czy logujesz się do sieci, wykorzystując publiczne hotspoty. Twoje dane są bezpieczne i odpowiednio zaszyfrowane. Dzięki temu Twoja aktywność w sieci jest zawsze chroniona, a dostawcy Internetu nie zbierają danych na Twój temat. Podczas korzystania z publicznych sieci jest się szczególnie narażonym na ataki hakerów.

Prywatna sieć VPN chroni również przed tym. NordVPN ma ponad 5000 serwerów w prawie 60 krajach. Dlatego jakość oferowanych usług jest na wysokim poziomie w niemal każdym miejscu na ziemi. Najwięcej maszyn firma ma ulokowanych w krajach takich jak Niemcy, Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone. Serwery są również w Afryce, Ameryce Południowej, czy Azji.

 

Jasna polityka firmy

Najlepszy VPN to taki, który zapewnia całkowitą anonimowość użytkownikom. NordVPN ma jasną politykę, która zakłada całkowity brak logów. Oznacza to, że działalność ich użytkowników w sieci nie jest w ogóle rejestrowana. Firma nie zbiera żadnych danych, a tym samym ich nie przechowuje, jak zwykli dostawcy usług internetowych. Użytkownik może czuć się w pełni anonimowy. Za taką możliwość odpowiedzialna jest lokalizacja siedziby firmy. W Panamie nie ma ścisłych regulacji, nakładających na przedsiębiorstwa i dostawców usług obowiązek zbierania i przechowywania danych na temat swoich klientów. NordVPN korzysta z tej możliwości i zapewnia użytkownikom anonimowość.

Łatwa instalacja i wsparcie techniczne

Nie każdy dostawca zapewnia swoim użytkownikom wsparcie techniczne przez całą dobę, nawet jeśli firmy te uważane są za najlepsze. VPN oferowane przez NordVPN to nie tylko anonimowość, ale także pomoc ze strony firmy. Konsultanci są zawsze dostępni, przez całą dobę, aby pomóc użytkownikom nawet w najdrobniejszych problemach. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania dotyczące samej usługi, parametrów VPN, ceny lub sposobu instalacji, możesz zawsze liczyć na fachową pomoc. Drobne problemy techniczne również można łatwo rozwiązać z pomocą konsultanta.

 

Szybkość połączenia

Korzystając z Wirtualnej Sieci Prywatnej, trzeba wiedzieć, że szybkość przesyłania sygnału jest nieznacznie zmniejszona. Dane muszą bowiem przepłynąć przez specjalny tunel, a dodatkowo zostać zaszyfrowane. Dlatego prędkość działania stron internetowych może się zmniejszyć. Korzystając z usług NordVPN, prędkość danych spada jedynie o ok. 10%, jak wynika z przeprowadzonych testów. Jest to nieznaczna różnica, niemal nieodczuwalna dla przeciętnego użytkownika. Prędkość oferowana podczas korzystania z Wirtualnej Sieci Prywatnej jest zadowalająca do codziennego użytku.

Warto zabezpieczyć swoje dane i prywatność, szczególnie jeśli korzysta się z publicznych sieci, na przykład łącząc się z Internetem przez hotspoty. VPN umożliwia także zamaskowanie lokalizacji urządzenia, co sprawia, że jest ono niemożliwe do wyśledzenia. Wirtualna Sieć Prywatna jest szczególnie przydatnym narzędziem podczas korzystania z sieci w krajach totalitarnych, gdzie wolność słowa jest ograniczona. Więc nawet jeśli wybierasz się na terytorium takiego państwa tylko na kilka dni, możesz zabezpieczyć się VPN.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ