Access point – przewodnik zakupowy, ranking i test
Access pointy to urządzenia przeznaczone do rozszerzenia sygnału sieci bezprzewodowej w budynku. W zależności od posiadanego sprzętu użytkownik może zwiększyć zasięg Wi-Fi i stworzyć stabilne połączenie dla wszystkich urządzeń elektronicznych. Jednym z polecanych access pointów jest model TP-Link AP AC1200 EAP225. Urządzenie sprawdzi się w każdym wymagającym środowisku, gdzie użytkownicy potrzebują stałego i szybkiego łącza sieci bezprzewodowej. Model można z łatwością zainstalować, ponieważ obsługuje system zasilania PoE. Polecanym urządzeniem jest również Ubiquiti UAP – AC – LR z wbudowaną anteną wewnętrzną o dużym zasięgu. Model wyróżnia się wysoką wydajnością, a co najważniejsze ma funkcję pozwalającą na optymalizowanie łączności radiowej.
6 najlepszych access pointów. Opinie w 2024 roku
Zakup wysokiej jakości produktu przeznaczonego do rozprowadzenia i wzmocnienia sygnału sieci bezprzewodowej to bardzo ważna kwestia szczególnie dla osób prowadzących własną działalność. Użytkownicy, którzy regularnie korzystają z sieci w miejscu pracy, muszą mieć stały i stabilny dostęp do połączenia, aby móc wykonywać swoją pracę i wypełniać powierzone obowiązki. Aby zapewnić dobrej jakości połączenie, warto zdecydować się na zakup dodatkowych punktów dostępu. Ranking access pointów przedstawia najlepsze modele, które mają pozytywne opinie wśród użytkowników.
Tabela porównawcza
Access point TP Link
1. Access Point TP-Link AP AC1200 EAP225
Access point TP-Link AP AC1200 EAP225 ma dodatkowe oprogramowanie, które umożliwia stałą kontrolę oraz monitorowanie sprzętów podłączonych do sieci. Dostęp do sieci bezprzewodowej jest możliwy przez weryfikację za pomocą SMS oraz Facebook. Model ma praktyczne zasilanie PoE, dzięki czemu użytkownik może szybko zamontować urządzenie bez konieczności prowadzenia dodatkowych kabli.
Model TP-Link AP AC1200 EAP225 jest wyposażony 1 port Ethernet LAN oraz gniazdo wyjścia DC. Model pracuje w częstotliwości Wi-Fi Dual-band (2.4 GHz/5 GHz) i współpracuje z systemami operacyjnymi Windows XP, Vista, 8, 7, 10, a także Linux. Obsługuje on podstawowy standard Wi-Fi 5 (802.11ac). Access point ma wymiary 180 mm szerokości, 180 mm głębokości oraz 47,5 mm wysokości.
Test Access pointów wskazuje, że użytkownicy chętnie sięgają po modele TP Link, które dobrze sprawdzają się do montażu zarówno w biurowcach, jak i obiektach usługowych. Urządzenie ma mocną wewnętrzną antenę, która nadaje i odbiera stabilny sygnał.
Access point Ubiquiti
2. Access Point Ubiquiti UAP-AC-LR
Access point Ubiquiti UAP-AC-LR to model przeznaczony do systemów, które potrzebują stabilnego zasięgu na duże odległości. Urządzenie obsługuje sieć w częstotliwościach 3 x 3 MIMO 2,4 GHz, a także 2 x 2 MIMO 5 GHz. Model zaprojektowano w taki sposób, aby zapewnić użytkownikowi optymalną wydajność w czasie połączenia. Inteligentny system stale monitoruje i zbiera informacje na temat problemów i zakłóceń występujących w czasie korzystania z połączenia.
Model Ubiquiti UAP-AC-LR ma mocną wewnętrzną antenę, która umożliwia tworzenie dobrej łączności na dużym obszarze. Użytkownik może zarządzać siecią Wi-Fi za pomocą specjalnego dołączonego oprogramowania, które umożliwia nielimitowane skalowanie. Access point Wi-Fi obsługuje standardy bezprzewodowe 802.11 a/b/g/n/ac oraz przewodowe 802.11 a/b/g/n/ac. Wymiary urządzenia wynoszą 175 mm głębokości, 175 mm szerokości oraz 43 mm wysokości.
Użytkownicy, którzy zakupili model Ubiquiti UAP-AC-LR potwierdzają, że jest to dobry access point wyróżniający się optymalnymi parametrami. Urządzenie ma wszystkie niezbędne funkcje, które są potrzebne w trakcie obsługi sieci bezprzewodowej.
Access point zewnętrzny
3. Ubiquiti LocoM5 2×2 MIMO Zewnętrzny Access Point
Ubiquiti LocoM5 2 x 2 MIMO to wysokiej jakości urządzenie, które ma obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego odpornego na działanie promieniowania UV. Zewnętrzny access point może być wykorzystywany w różnych warunkach, dzięki temu, że wykonano go z solidnego materiału. Model umożliwia korzystanie z sieci bezprzewodowej nawet do 15 km. Urządzenie może pracować w standardzie 2 x 2 MIMO i ma dodatkowe zabezpieczenie przeciwprzepięciowe 15 kV.
Access point ma wydajny procesor Atheros MIPS 24KC, którego częstotliwość taktowania wynosi 400 MHz. Urządzenie daje możliwość zbudowania stabilnego połączenia z mostem radiowym, który pracuje w paśmie 5 GHz i ma interfejs sieciowy Ethernet 10/100 oraz zasilanie PoE 24 V 0,5 A. Zysk energetyczny wynosi 13 dBi. Access point ma wymiary 163 mm x 31 mm x 80 mm.
Użytkownicy, którzy zdecydowali się zakupić ten sprzęt, są zadowoleni z dobrego wyboru umożliwiającego rozbudowanie sieci bezprzewodowej. Konsumenci chwalą produkt za dobrej jakości materiał, z jakiego go wykonano.
Access point 5ghz
4. Punkt Dostępowy TP-Link AP AC1750 EAP245
TP-Link AP AC1750 EAP245 to wysokiej jakości wydajny punkt dostępu, który umożliwia użytkownikom korzystanie z sieci bezprzewodowej o optymalnej stabilności. Model pozwala na korzystanie z połączenia o prędkości do 170 Mb/s w dwóch pasmach jednocześnie.
Urządzenie pracuje w paśmie 2,4 GHz z prędkością 450 /s oraz w paśmie 5 GHz z prędkością 1300 Mb/s. Użytkownicy korzystający z access pointu mogą korzystać z uwierzytelnienia za pomocą SMS, Facebook lub Vouchera. PoE (802.3at/802.3af). Użytkownik może z łatwością zamontować Access point 5 GHz bez konieczności wiercenia i prowadzenia dodatkowych przewodów zasilających. Model ma 1 port Ethernet oraz wewnętrzną antenę. Standard bezprzewodowy wynosi IEEE 802.11ac/n/g/b/a. Punkt dostępowy pracuje z częstotliwością 2,4 GHz i 5 GHz i ma wymiary 180 mm x 180 mm x 47,5 mm.
Opinie o access pointach TP Link są pozytywne wśród osób, które zdecydowały się na wybór sprawdzonego urządzenia do obsługi sieci bezprzewodowej w budynku. Model ma wszystkie wymagane zabezpieczenia, które chronią użytkowników przed szkodliwym oprogramowaniem.
Access point Cisco
5. AP CISCO WAP121-E-K9-G5
Urządzenie CISCO WAP121-E-K9-G5 przeznaczono do współpracy z produktami Small Business oferowanymi przez producenta. Model pozwala na korzystanie z jednego punktu przez 16 użytkowników jednocześnie. Każda osoba, która zaloguje się do sieci, ma możliwość skorzystania ze stabilnego połączenia. Access point pracuje w częstotliwości 2.4 GHz, a co najważniejsze przesyła dane z prędkością 300 Mbit/s. Urządzenie jest wyposażone w port Ethernet LAN (RJ-45) i gniazdko wyjścia CD.
Access point Cisco jest zasilany przez PoE, dzięki czemu użytkownik może z łatwością zamontować urządzenie w dowolnym miejscu. Model ma ochronę zapewniającą optymalne bezpieczeństwo HTTPS i jest szyfrowane za pomocą protokołów WPA2, WPA oraz WEP. Model może być używany w temperaturze od 0 do 40 stopni Celsjusza. Dopuszczalna wilgotność względna wynosi 5 – 90%. Model ma wymiary 124,17 mm x 124,17 mm x 35 mm oraz wagę 168 gram.
Użytkownicy potwierdzają, że jest to dobry i tani access point przeznaczony do obsługi sieci bezprzewodowej. Jest on prosty w obsłudze i zapewnia konsumentom wszystkie najpotrzebniejsze opcje oraz stabilne połączenie.
Access point WiFi duży zasięg
6. Access Point Netgear Ac2200 Nighthawk X4S
Urządzenie do wzmacniania sygnału Wi-Fi Netgear Ac2200 Nighthawk X4S pozwala na bezproblemową obsługę sieci bezprzewodowej w domu lub budynku biurowym. Trzypasmowy wzmacniacz sygnału wyróżnia się opatentowaną technologią FastLine3, która umożliwia wszystkim użytkownikom korzystanie ze stabilnego połączenia. Sprzęt pozwala na bezproblemowe przesyłanie danych oraz prowadzenie transmisji strumieniowych.
Duży zasięg access point Wi-Fi sprzyja szybszej obsłudze sieci. Model obsługuje standardy sieciowe 802.11b, 802.11a, 802.11k, 802.11ac, 802.11n, a także 802.11g. Urządzenie pozwala na nawiązanie bezpiecznego połączenia Wi-Fi Protected Access. Nowoczesna technologia Nighthawk Mesh zapewnia bezproblemowe wzmocnienie sygnału sieci bezprzewodowej.
Osoby, które zdecydowały się na zakup access point Netgear Ac2200 Nighthawk X4S są zadowolone z wyboru sprawdzonego modelu. Jest on prosty w obsłudze i ma czytelną instrukcję obsługi dołączoną do zestawu.
Przewodnik zakupowy – jaki access point kupić?
Użytkownik, który decyduje się na zakup access pointu powinien wiedzieć, do jakich celów może być użyte takie urządzenie. Kompaktowe sprzęty rozszerzają zasięg sieci, tworząc zupełnie nowy punkt dostępu i tym samym likwidując martwe strefy, w których nie było zasięgu sieci bezprzewodowej. Access pointy rozprowadzają sygnał Wi-Fi po całym domu, który składa się z kilku pięter i umożliwia swobodne korzystanie z pełnego zasięgu. Rozwiązanie w postaci dodatkowego punktu dostępu sprawdzi się także w sytuacji, gdy właściciel firmy będzie chciał stworzyć jedną sieć łączącą kilka lub kilkanaście stanowisk komputerowych wyposażonych w drukarki, kserokopiarki lub inne sprzęty działające na zasadzie sieci bezprzewodowej. Istnieje również możliwość podłączenia do access pointów drukarki lub dysku zewnętrznego, które łączą się za pomocą kabla USB. Warunkiem wykonania takiej operacji jest jednak zakup punktu dostępu z portem USB. Po podłączeniu urządzeń do access pointów wszyscy użytkownicy mogą mieć dostęp zarówno do urządzenia wielofunkcyjnego, jak i do plików znajdujących się na dysku.
Jaki access point wybrać?
Decydując się na zakup urządzenia przeznaczonego do rozsyłania sygnału sieciowego, warto wybrać model wyróżniający się dobrymi parametrami. Użytkownicy, którzy zastanawiają się, jaki jest najlepszy access point powinni wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego urządzenia. Przed zakupem warto sprawdzić specyfikację danego sprzętu. Siła sygnału, która będzie rozsyłana po pomieszczeniach, jest bezpośrednio uzależniona od tego, jakie są parametry techniczne. Zanim użytkownik dokona ostatecznego wyboru, powinien dowiedzieć się, który producent oferuje najlepszy access point spełniający wszystkie wymagania. Większość nowoczesnych modeli ma anteny wbudowane wewnątrz urządzeń. W przypadku tańszych produktów są one zlokalizowane na zewnątrz lub wokół sprzętu nadającego sygnał.
Ważnym parametrem decydującym o jakości przesyłanego sygnału jest moc nadajnika. Optymalny wynik pozwalający na płynną pracę to 20, 21 lub 26 dBm. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu warto zwrócić uwagę na dostępność gniazda sieciowego 10/100. W zależności od modelu rodzaj gniazda może się różnić i być inaczej oznaczony. Ważną informacją dla przyszłego użytkownika jest także standard sieciowy. Większość dostępnych modeli bezproblemowo obsługuje najpopularniejsze protokoły takie jak IEEE.802.11g, IEE.802.3, IEEE.802.11b, IEEE.802.u, IEE.802.11u, a także IEEE.802.3af. Dla użytkownika równie ważną informacją jest poziom zabezpieczeń dla urządzenia udostępniającego sygnał. Droższe modele mają zabezpieczenia takie jak RADIUS oraz ukrycie SSID. Optymalny poziom zabezpieczeń dla przeciętnego użytkownika stanowią WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK, MAC oraz WPS. Przy wyborze urządzenia należy także sprawdzić, jaki jest rodzaj zasilania punktu dostępu. W niektórych sytuacjach mogą być niezbędne modele zasilane akumulatorowo, które można zainstalować w miejscu, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci elektrycznej. Większość budżetowych urządzeń jest zasilana za pomocą zwykłego przewodu sieciowego wpiętego do instalacji w budynku. Nowoczesne sprzęty umożliwiają jednoczesne wpięcie zasilania oraz łączności z siecią za pomocą jednego przewodu.
Czy warto zdecydować się na zakup access pointów?
Zakup access pointów to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkiego i niezawodnego łącza w domu lub w miejscu pracy. W zależności od możliwości użytkownik może zbudować lub rozbudować sieć, która już znajduje się na danym obszarze. Zwykłe Wi-Fi nie jest na tyle wystarczające, aby sprawdzić się w każdej sytuacji. Zasięg z routera jest mocno ograniczony i problemem mogą okazać się przeszkody takie jak konstrukcja budynku lub odległość danego urządzenia od modemu internetowego. Access point pozwoli powiększyć sieć znajdującą się w budynku, co jest bardzo przydatne szczególnie w miejscu, gdzie przebywa lub pracuje wiele osób. Punkty dostępu sprawdzą się w biurowcach oraz w hotelach, gdzie jednocześnie z sieci korzysta spora ilość ludzi jednocześnie.
Access pointy w dobrych cenach
Zakup dobrej jakości access pointów pozwoli zagwarantować użytkownikom bezproblemowe działanie sieci bezprzewodowej w budynku oraz poza jego obszarem w niewielkiej odległości. Najtańsze urządzenia kosztują zaledwie 30 zł. W zależności od dodatkowych funkcji oraz parametrów sprzętu użytkownik może zakupić dobrej jakości produkt za kwotę nie większą niż 350 zł. Wysokiej jakości produkty zapewniające wysoki komfort oraz szybkość połączenia to wydatek powyżej 400 zł. Dostępne są też nowoczesne access pointy od 1000 zł wzwyż.
FAQ
P1: Access point czy repeater?
Access pointy to urządzenia zwane punktami dostępu, które z wyglądu przypominają popularne routery. Są to niewielkie skrzyneczki, które służą za niewidzialny most pomiędzy siecią WLAN a LAN. Rolą urządzeń jest zapewnienie dobrej łączności hostom przy użyciu popularnej częstotliwości radiowej. Repeater to zupełnie inne urządzenie, którego głównym zadaniem jest wzmocnienie sygnału między piętrami lub utworzenie stabilnego łącza dla telewizorów z funkcją Smart TV. Montaż takiego urządzenia jest dobrym rozwiązaniem również wtedy, gdy w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy znajduje się wiele różnych sieci zagłuszających siebie nawzajem. Różnica między access pointem a repeaterem jest taka, że pierwsze urządzenie tworzy rozbudowaną sieć, a drugie jedynie wzmacnia sygnał z jednego punktu dostępu.
P2: Jak skonfigurować access point?
Konfigurowanie access pointów przeprowadza się podobnie jak konfigurację routera. Przez cały proces użytkownika przeprowadza narzędzie dostępne dla każdego urządzenia sieciowego. Po podłączeniu access pointów we właściwy sposób należy skorzystać z przeglądarki i przeprowadzić proces konfiguracji. W zależności od zakupionego produktu poszczególne etapy mogą się od siebie różnić. Większość modeli ma własne systemy operacyjne, które ułatwiają proces podłączenia. Urządzenia zwane access pointami można bez problemu skonfigurować i w wygodny sposób zwiększyć zasięg bezprzewodowej sieci w domu, dwukondygnacyjnym mieszkaniu lub w budynku komercyjnym, w którym jest kilka pięter.
P3: Co to jest access point?
Access pointy to urządzenia będące bezpośrednim mostem pomiędzy siecią przewodową i bezprzewodową. Większość modeli jest wyposażonych w przynajmniej dwa interfejsy sieciowe, z których jeden pozwala na podłączenie sprzętu z Internetem za pomocą kabla Ethernet. Drugi interfejs umożliwia podłączenie sprzętu za pomocą sieci bezprzewodowej IEEE 802.11. Access pointy wykorzystuje się w wielu różnych sytuacjach do tworzenia rozbudowanych sieci bezprzewodowych w wielopiętrowych domach, blokach czy biurowcach, w których użytkownicy potrzebują mieć stały dostęp do stabilnego połączenia sieciowego.
P4: Jak działa access point?
Punkt dostępu zwany także access pointem ma stałą możliwość wymiany danych. Proces ten odbywa się za pomocą sieci przewodowej IEEE 802.3 zwanej także Ethernet. Użytkownik, który decyduje się na montaż access pointów ma na celu rozbudowanie i rozszerzenie działania sieci LAN, do której można podłączyć wiele urządzeń elektronicznych znajdujących się w budynku. Za pomocą takiego rozwiązania można podłączyć laptopy, smartfony czy drukarki, które będą działać na jednym paśmie. Access pointy są wyposażone w anteny, które pracują w standardach 802.11 a/b/g/n/ac. Urządzenia zazwyczaj pracują w jednym pożądanym standardzie 802.11ac, którego przepustowość wynosi 500 Mbit/s oraz 1 Gbit/s. Modele pracują przy częstotliwości, która jest analogiczna dla smartfonów i wynosi 2,4 GHz i 5 GHz.
P5: Jak zresetować access point?
Resetowanie access pointów wygląda podobnie jak przywracanie ustawień fabrycznych w routerze. Większość modeli jest wyposażona w przycisk przeznaczony do szybkiego resetowania, który w sytuacji awaryjnej można zastosować i przywrócić prawidłowe działanie sprzętu. Aby proces resetowania przeprowadzono pomyślnie, użytkownik musi podłączyć urządzenie do zasilania, a następnie wcisnąć przycisk RESET. W niektórych modelach będzie to wymagało użycia cienkiego przedmiotu lub spinacza biurowego, który umożliwi przytrzymanie ukrytego przełącznika. Po znalezieniu odpowiedniego przycisku użytkownik musi trzymać go minimum 20 sekund, a następnie zwolnić przełącznik. Niektóre dostępne access pointy mają funkcję pozwalającą na przywrócenie ustawień fabrycznych za pomocą komputera i przeglądarki internetowej. W zależności od posiadanego modelu proces resetowania może być zupełnie inny.