Amplituner – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Jeśli znalazłeś się w tym miejscu, to znaczy, że poszukujesz dobrego amplitunera. Po analizie zakupowej klientów i ich opinii na temat posiadanych sprzętów, jednoznacznie możemy polecić Ci w pierwszej kolejności Yamaha MusicCast R-N803D. Jest to sprzęt o wysokich parametrach brzmień, zarówno basów jak i wysokich tonów, posiadający liczne udogodnienia obsługi, które pozwalają na uzyskanie dzięków dostosowanych do pomieszczenia, w którym brzmią. Bez problemu obsłużysz sprzęt za pomocą aplikacji, połączysz go z telewizorem, komputerem, czy cyfrowym radiem. Jeśli szukasz czegoś tańszego, to sprawdź recenzje Yamaha MusicCast RX-V485. Jest to drugi wymieniany przez użytkowników sprzęt o wysokich parametrach spełniających wymagania wielu melomanów.
15 najlepszych amplitunerów. Opinie w 2023 roku
Tabela porównawcza
Amplituner Yamaha
1. Yamaha R-N803D Amplituner Stereofoniczny z Funkcjami Sieciowymi
Legendarnym amplitunerem firmy Yamaha jest model MusicCast R-N803D. Szczególnie wyróżnia się tu układy elektroniczne i inne komponenty w koncepcji Total Purity Audio Reproduction Technology stworzonej przez firmę. Producent wyposażył maszynę również w technologię YPAO, która pozwala w sposób automatyczny skalibrować urządzenie dostosowując je do akustyki pomieszczenia, w którym jest używane.
Ten amplituner yamaha jest to doskonały do słuchania muzyki w technologii stereo. Bez problemu obsłużysz tu wszelkie serwisy muzyczne jak Spotify, Tidal, Deezer czy Qobuz, a także, za pomocą protokołu DLNA obsłużysz wszystkie pliki zgromadzone na twoim PC-cie. Funkcjonalności te zabezpiecza łączność za pomocą Bluetooth, AirPlay i Wi-Fi.
Dźwięk jest obsługiwany za pomocą natywnego formatu DSD 2,8/5,6 MHz, pliki AIFF/WAV/FLAC 192 kHz/24 bity, a także Apple Lossless 96 kHz/24 bity. Nad prawidłową proporcją między dźwiękiem i szumem panuje przetwornik c/a SABRE 9006AS 192 kHz/24 bity. Dzięki niemu sprzęt wydobywa dźwięki niezwykle dynamiczne i ekspresyjne, tak samo dobrej jakości, jak i subtelne, delikatne brzmienia.
Amplituner yamaha przez swoich użytkowników jest oceniany jako dojrzały brzmieniowo o wygodnym sposobie użytkowania. Sprzęt zapewnia melomanowi dobrą jakość dźwięku, zwłaszcza górnych pasm i basów, a także solidne wykonanie z dołączonym świetnym softwarem ułatwiającym obsługę.
2. Yamaha MusicCast RX-V485 Amplituner AV 5.1
Za pomocą technologii bezprzewodowych, takich jak Wi-Fi, Wi-Fi Direct, AirPlay i Bluetooth obsłużymy Yamaha MusicCast RX-V485 podłączając sprzęt do smartfona, tabletu, komputera, czy jeszcze innego sprzętu. Za pomocą tych technologii również możesz obsługiwać dostępne w Internecie serwisy muzyczne. W sposób bezprzewodowy połączymy się również z subwooferem SUB 100 czy głośnikami MusicCast 20 i MusicCast 50 wykorzystywanymi do kina domowego. Pozwala to na uzyskanie 5-kanałowego dźwięku przestrzennego o mocy 115 W na jeden kanał.
Sprzęt ten jest kompatybilny z formatami dźwięku przestrzennego Dolby TrueHD/DTS-HD Master Audio, a także zapewnia obsługę rozdzielczości K Ultra HD i formatów HDR (HDR10, Dolby Vision i HLG). Nawet zapewnia skalowanie obrazu o niższej rozdzielczości i podniesienie go do 4K. Obsługe kina domowego zapewni też system multiroom MusicCast, który strumieniuje dźwięki z amplitunera i podłączonych do niego urządzeń.
Sprzęt obsługuje formaty high-res audio, takie jak: DSD 2,8 MHz/5,6 MHz, FLAC/WAV/AIFF 192 kHz/24 bity, a także Apple Lossless 96 kHz/24 bity. Pozwala to na uzyskanie dźwięku zbliżonego do jakości studyjnej. Z ciekawych funkcji można wymienić możliwość zaprogramowania przycisku SCENE w taki sposób, aby urządzenia (kompatybilne z CEC) podłączone przez łącze HDMI z amplitunerem za pomocą jednego przycisku były obsługiwane równocześnie. Pozwala to na użycie jednego pilota do obu urządzeń.
Według osób, które zaopatrzyły się w ten amplituner, jest on relatywnie dobrej jakości, przy zoptymalizowanej cenie, a prosta obsługa sprawia, że chętnie się ze sprzętu korzysta.
Amplituner Denon
3. Denon AVR-X4500H Amplituner sieciowy
9.2 kanałowy amplituner denon, który chcieliśmy przedstawić to model Denon AVR-X4500H. Każdy z kanałów został wyposażony w moc 200 W. Model obsługuje takie formaty dźwięku jak: Dolby Atmos, DTS: X, DTS Virtual: X oraz Auro 3D. Urządzenie jest zaopatrzone w automatyczną kalibrację i optymalizację akustyczną Audyssey MultEQ XT32 oraz LFC, Sub EQ, Dynamic Volume i Dynamic EQ, a także pozwala na przetwarzanie obrazu video i skalowanie go do rozdzielczości 1080p i 4K Ultra HD.
Dodatkowo mamy tu 8 wejść HDMI, z czego jedno zostało umieszczone z przodu i 3 wyjścia HDMI, za pomocą których podłączamy do amplitunera urządzenia zewnętrzne. Do dyspozycji użytkownikowi zostają przekazane także funkcje poleceń głosowych. Zatem obsługa może się odbywać za pomocą pilota zdalnego sterowania, jak i wydanych poleceń głosowych. Nie ograniczają się one wyłącznie do włączenia i wyłączenia urządzenia, ale maja pełną funkcjonalność zarządzania muzyką, jak i wyszukiwanie nagłówków wiadomości, pogody, etc.
Za pomocą aplikacji Apple AirPlay 2 lub Wi-Fi albo Bluetooth jest dostępny streaming muzyki i dotwarzanie jej z dowolnego urządzenia. Streaming ułatwia również technologia HEOS, która łączy amplituner z radiem internetowym czy wybranym serwisem muzycznym. Słuchać muzyki, zarówno tej w streamingu, jak i pochodzącej z dowolnego urządzenia możemy za pomocą bezprzewodowych głośników, które działają w systemie multiroom.
Użytkownikom, obok walorów doskonałego odbioru muzyki wysokiej jakości, do gustu przypadło menu w języku polskim i możliwość włączenia trybu ECO.
Amplituner Pioneer
4. Pioneer VSX-933 Amplituner Kina Domowego
7.2 kanałowy amplituner Pioneer VSX-933-B to sprzęt, z którego jest zadowolonych wielu użytkowników. Wykorzystuje on wzmacniacz Direct Energy, a każdy z kanałów ma moc 135 W. Dźwięk generowany za pomocą Dolby Atmos lub DTS:X pozwala na obsługę ulubionych kanałów muzycznych w streamingu, funkcje Chromecast oraz DTS Play-Fi dają możliwość korzystania z radia internetowego, a 6 wejść HDMI ułatwia podłączenie tylu urządzeń ile potrzebuje użytkownik. To wszystko sprawia, że amplituner dobrze sprawdza się jako sprzęt wykorzystywany do obsługi kina domowego.
Zarządzaniem sprzętem ułatwia aplikacja Pioneer Remote App na iPad/iPhone/ iPod lub smartfon Android, dzięki której ustawisz bezprzewodowy głośnik, odtworzysz muzykę z wybranego nośnika, czy nawet z serwera sieciowego. Amplituner współpracuje również z technologią Blouetooth i Wi-Fi w paśmie 5 GHz i 2,4 GHz, dzięki czemu możemy skorzystać z pasma 5 GHz, a którym jest mniej zakłóceń. Korzystając z takiej transmisji użytkownik, dzięki aplikacji Pioneer Remote App może gromadzić muzykę katalogując ją w bibliotekach i stamtąd korzystać z usług transmisji strumieni dźwięku.
Osoby, które już używają tego sprzętu przekazują, że jest to dobry wybór do kina domowego. Uznanie zdobyła możliwość zarządzania amplitunerem za pomocą smartfonu i pilota, a także intuicyjna obsługa.
Amplituner stereo
5. Amplituner Denon AVR-X1600H
Amplituner Denon AVR-X1600H jest wyposażony w 145 W mocy na każdy 7.1 kanał. Obsługuje takie technologie jak Dolby Atmos®, Dolby Atmos Height Virtualization, DTS:X™, a także DTS Virtual:X. A dzięki Dolby Vision™i HDR10 i HLG oferuje możliwość ogładzania obrazu na telewizorze w jakości 4K.
Za pomocą eARC, z obsługą HDCP 2.3 i dzięki istnieniu 6 wejść HDMI sprzęt współpracuje z najnowszymi odbiornikami telewizyjnymi, konsolami do gier i Blu-ray’em. Jest tu także dostępne strumieniowanie popularnych serwisów typy Spotify®, Deezer czy Tidal za pomocą Apple AirPlay lub Bluetooth, a także Wi-Fi i platformie HEOS. Przy współpracy z asystentem Google jest możliwe sterowanie głosowe sprzętem.
Ustawienie amplitunera przebiega sprawnie dzięki programowi Denon Setup Assistant, który przeprowadza użytkownika przez instalację równocześnie kalibrując urządzenie pod kątem parametrów pomieszczenia w jakim zostało ustawione i tym samym zapewniając odbiór dźwięku 3D. Wejście Phono umożliwia podłączenie do amplitunera gramofonu i odtwarzanie na nim płyt winylowych.
Amplituner Sony
6. Sony Amplituner kina domowego STR-DH590
Chcąc opisać ten amplituner Sony należy zaznaczyć, że jest to sprzęt o mocy znamionowej RMS wynoszącej 105 dla każdego z pięciu głośników. Sony STR-DH590 wykorzystuje dekodery dźwięku wielkokanałowego takie jak Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS, DTS 96/24, DTS-Express, DTS-HD High Resolution Audio i DTS-HD Master Audio. A użytkownik ma możliwość regulacji tonów niskich i wysokich.
Wejście HDMI amplitunera wspiera wideo 4K Ultra HD, a Dolby True HD sprawia, że dźwięk emitowany z urządzenia jest jakości niemal studyjnej, a Dolby Digital Plus sprawia, że staje się on przestrzenny, dzięki czemu doskonale nadaje się do wykorzystania w zestawie kina domowego. Nad standardami jakości obrazu czuwa High Dynamic Range, technologia polepszająca kontrast i jasność oglądanego obrazu.
Przesyłanie plików odbywa się za pomocą technologii Bluetooth pozwala ona na odsłuchanie utworów z innych urządzeń. A liczne porty, wśród których wymienić można wspomniane już wejście i wyjście HDMI, wejście cyfrowe optyczne i coaxial, analogowe audio i słuchawkowe pozwalają na podłączenie szeregu urządzeń. Dodatkową opcją dostępną w tym modelu jest możliwość włączenia radia na falach UKF i zapamiętania 30 stacji.
Użytkownicy zwracają uwagę na dostępną w języku polskim instrukcję obsługi urządzenia, która jest bardzo pomocna, gdy zetknęłyśmy się z ni po raz pierwszy.
Amplituner Onkyo
7. Onkyo TX-RZ830 Amplituner Kina Domowego
Wartym uwagi sprzętem jest Onkyo TX-RZ830 z 7. Wejściami i 2. wyjściami HDMI, współpracujący z technologią 4K i standardami High Dynamic Range takimi jak: HDR10, HLG i Dolby Vision. Sprzęt został wyposażony nie tylko w moduł Bluetooth, ale także AirPlay, Chromecast built-in. Dzięki nim, a także dwuzakresowemu Wi-Fi użytkownik ma dostęp do plików muzycznych zapisanych w sieci Internet. Z pozycji urządzenia użytkownik ma dostęp do popularnych portali nie tylko muzycznych – takich jak TIDAL, Amazon Music, Spotify, Deezer, ale też do radia internetowego TuneIn.
Do obsługi zestawu kina domowego producent wyposażył ten amplituner Onkyo w dźwięk multiroom FlareConnect. Dzięki tej technologii i przy pomocy aplikacji Onkyo Controller sprzęt pozwoli na łatwe i wygodne odtwarzanie płyt LP, CD czy usług sieciowych. Amplituner jest również przystosowany do współpracy z bezprzewodowymi systemami FlareConnect™ i DTS Play Fi®.
Obok wspomnianych łącz HDMI, sprzęt posiada między innymi takie porty jak USB, 3 wejścia audio cyfrowe i 6 analogowych, wejście gramofonowe i 2 wyjścia na subwoofer. Według klientów, którzy używają ten sprzęt nie ma on sobie równych w tym segmencie cenowym. Charakteryzuje go ponadprzeciętny bas klasy high-end o świetnym brzmieniu i bogactwie formatów. Gdy dodamy do tego duża ilość wejść i wyjść, świetną dynamikę i doskonałe wykonanie – trudno mieć wątpliwości, że to dobry wybór.
Amplituner kina domowego
8. Amplituner Onkyo TX-NR686
Moc surround 165 W (6 ohm) oferuje amplituner kina domowego z 7 kanałami i najnowocześniejszymi dekoderami dźwięku wielokanałowego – Dolby Atmos i DTS:X. Dzięki wyposażeniu Onkyo TX-NR686 przez producenta w AirPlay oraz Bluetooth muzyka może być odtwarzana bezprzewodowo, a także może być w ten sposób przesyłana za pośrednictwem sieci. Sprzęt obsługuje formaty muzyczne DSD w rozdzielczości do DSD128, FLAC, WAV, AIFF, ALAC.
Dzięki aplikacji na smartfony Onkyo Controller jest możliwa obsługa amplitunera za pomocą telefonu, sprzęt obsługuje również standard Play-Fi. Aplikacja ta, w oparciu o protokół FlareConnect, umożliwia również stworzenie tzw. multiroomu. Dzięki temu muzyka jest odtwarzana w wielu pomieszczeniach i to niezależnie od źródła jej pochodzenia. (tuner AM/FM, gramofon, inne urządzenia z wejść audio czy HDMI). Dwuzakresowe Wi-Fi (2.4GHZ/5GHz) zabezpiecza łączność z Internetem i tym samym uzyskanie stabilnego połączenia z innymi urządzeniami audio-video i strumieniowego przesyłania muzyki, a także korzystania np. z AirPlay.
Użytkownik w tym amplitunerze ma do dyspozycji wyjścia głośnikowe (oznaczone ZONE 2), które pozwalają na przesyłanie sygnału wprost do głośników znajdujących się w innym pomieszczeniu. Co więcej, sprzęt ma możliwość jednoczesnego odtwarzania jednego źródła muzyki w jednym pomieszczeniu, a drugiego w innym.
6 wejść HDMI wspiera jakość 4K, HDR10, HLG, Dolby Vision, BT.2020 oraz HDCP 2.2, a system kalibracji AccuEQ sprzyja szybkim i precyzyjnym ustawieniom głośników. Cechy te zauważyli zadowoleni użytkownicy, którzy również zwracają uwagę, że sprzętowi przyznano, na dowód wysokiej jakości certyfikat THX.
9. Amplituner Stereo Pioneer VSX-832
To co wyróżnia amplituner Pioneer VSX-832 to wbudowany chromecast pozwalający na strumieniowanie muzyki radiowej czy podcastów. Uruchamiana muzyka w ten sposób zarządza się za pomocą aplikacji o tej samej nazwie współpracującej z mobilnym urządzeniu typu smartfon, tablet czy laptop. Ten amplituner 5.1 również może się łączyć z popularnymi serwisami muzycznymi takimi jak Spotify, Tidal i Deezer VSX-832. A muzykę zapisaną na lokalnych urządzeniach odtworzymy za pomocą WiFi, Bluetooth, AirPlay. Stabilne połączenie z Internetem zapewnia dwupasmowy moduł Wi-Fi, dzięki niemu strumieniowanie płynnie działa.
Ponadto producent przewidział obsługę urządzenia za pomocą aplikacji Pioneer Remote App, która zarządza sterowaniem bezprzewodowymi głośnikami i plikami zapisanymi na urządzeniach zewnętrznych. A także zadbał o odtwarzanie licznych formatów muzycznych takich jak DTS, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos. Technologia Dolby Atmos pozwala również na to, aby wyeliminować tylne głośniki bez uszczerbku na jakości dźwięku. Specjalnie opracowany wzmacniacz transkrypcji pozwala na uzyskanie trójwymiarowego brzmienia z dwóch przednich głośników i jednostki centralnej, pod warunkiem wykorzystania głośników Dolby Atmos Enabled.
Reflex Optimizer z technologią Phase Control pozwala na dokładne ukierunkowanie dźwięku. Ponieważ wysoki dźwięk odbija się od sufitu, a niski jest kierowany bezpośrednio do słuchacza, Pioneer VSX-832 wykorzystując technologię Phase Control reguluje przepływ dźwięku dostosowując częstotliwości do głośników, co tworzy lepsze środowisko dla rozchodzenia się dźwięku w pomieszczeniu.
Amplituner Harman Kardon
10. Amplituner Stereo z Obsługą Sieci Harman Kardon HK 3700
Do zespolenia wszystkich swoich urządzeń możesz wykorzystać amplituner stereo z obsługą sieci Harman Kardon HK 3700. Łączność sprzętu odbywa się dwojako: Analogowo i cyfrowo. Możesz połączyć sprzęt do domowej sieci i mieć dostęp do plików za pomocą DLNA 1,5, podłączyć sprzęt zewnętrzny przez USB, za pomocą technologii Bluetooth sparować z telefonem i przesyłać z niego dźwięki.
A dzięki wbudowanemu odbiornikowi AM/FM w zasięgu jest też to co oferuje radio. Do dyspozycji użytkownika jest też aplikacja zdalnego sterowania obsługująca urządzenia z systemem iOS i Android. Jest tu także 6 wejść analogowych, z czego jedno pozwala podłączenie gramofonu, co pozwoli miłośnikom winyli na korzystanie ze zbiorów płytowych.
Jak podaje producent, pobór prądu w czasie pracy wynosi 310 W, a w czasie uśpienia 0,5 W. Wymiary sprzętu wynoszą: Wysokość 121 mm, szerokość 440, głębokość 300 mm. Użytkownicy chwalą szczególnie dobrze skonstruowany, z intuicyjnie umieszonymi przyciskami, pilot zdalnego sterowania. Jest to tym bardziej ważne, bo na samym urządzeniu przyciski zmiany ustawień są małe i słabo widoczne.
Amplituner Marantz
11. Marantz SR5013 Amplituner Do Kina Domowego
Przestrzenne i realistyczne brzmienie amplituner Marantz SR5013 zawdzięcza technologii Dolby Atmos i DTS: X. Sprawia ona, że słuchacz czuje się jakby był w centrum akcji oglądanego filmu. Dużą zaletą urządzenia jest wmontowany system pomiarowy Audyssey MultEQ, za pomocą którego sprzęt automatycznie dopasowuje parametry odtwarzania do akustyki wnętrza w jakim się znajduje. Szczególnie doceniają to użytkownicy słabo technicznie uzdolnieni, bo bez długotrwałych ustawień mogą zyskać dźwięk najwyższej jakości.
Ten amplituner Marantz to gratka dla melomanów z sentymentem do starych płyt winylowych. Bez trudu, za pomocą wejścia Phono można podłączyć gramofon, a stara płyta zostanie „odświeżona”, bo dźwięk zostanie oczyszczony z wszelkich szumów i trzasków.
Użytkowników kina domowego z pewnością ucieszy fakt, że sprzęt jest kompatybilny z 4K Ultra HD, 4:4:4 Pure Color sub-sampling, BT.2020, HDR, HLG (Hybrid Log Gamma) oraz Dolby Vision. Mamy tu również wbudowaną technologię HEOS, co ułatwia stworzenie w domu centrum rozrywki i multiroomu. Dodatkową zaletą tego modelu jest możliwość sterowania nim za pomocą komunikatów głosowych.
Ten 7.2 kanałowy amplituner posiada 8 wejść i 2 wyjścia HDMI, odtwarza zarówno analogowe jak i cyfrowe źródła. Mamy tu również dwuzakresowe Wi-Fi oraz moduł Bluetooth i AirPlay 2. Użytkownik też ma dostępne radio internetowe oraz Spotify Connect, Napster, Amazon Music, TIDAL. Te osoby, które już zakupiły sprzęt przekazują, że jego konfiguracja jest niezwykle prosta i jest wyposażona w Audyssey MultEQ XT, co sprawia, że sprzęt sam dopasowuje parametry odtwarzania do pomieszczenia, w którym się znajduje.
12. Yamaha Musiccast RX-V779
Yamaha Musiccast RX-V779 160 W to najlepszy amplituner kina domowego, wyposażony w najnowsze funkcje i technologię Yamaha MusicCast. Dzięki niej bezprzewodowo prześlemy muzykę pomiędzy urządzeniami audio. Model obsługuje sygnał 4K, w efekcie możemy zeskalować materiały wideo o niższej rozdzielczości do jakości 4K Ultra HD. Sprzęt ten ma dwa wyjścia HDMI i wejście gramofonowe, co pozwala na dostęp do analogowych nagrań.
Aluminiowy panel przedni zwiększa sztywność konstrukcji, zapewnia jej trwałość i, co istotne, pozwala uzyskać naturalne brzmienie. Sprzęt obsługuje aż 7-kanałowy dźwięk przestrzenny, dzięki czemu zyskujemy jeszcze lepszy efekt dźwiękowy. Nie można też zapomnieć o wielu praktycznych funkcjach i udogodnieniach, w tym Bluetooth Output, obsługę plików o rozdzielczości DSD i FLAC oraz 4K Ultra HD, Wifi, Airplay.
Znajdziemy tutaj również Spotify Connect i inne serwisy muzyczne. System Compressed Music Enhancer umożliwia odtwarzanie plików MP3 w wyższej jakości, a funkcja Silent Cinema zapewnia rzeczywiste efekty dźwiękowe także w słuchawkach. Warto też wspomnieć, że opinie o amplitunerach Yamaha są bardzo pochlebne.
Produkt ten ceniony jest za bezawaryjność i świetną wydajność. Jest to oczywiście związane z tym, że ta japońska firma stawia na najwyższą jakość i nowoczesne rozwiązania.
Amplituner Yamaha Musiccast RX-V779 to sieciowe urządzenie 7-kanałowe, które z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników kina domowego. Dostarcza ono obraz i dźwięk o wyjątkowo dobrej jakości, co umili oglądanie filmów i seriali.
13. Denon AVR-X520BT
Druga propozycja to Denon AVR-X520BT 130 W – 5.2 kanałowy amplituner z technologią Bluetooth oraz sygnałem wideo Ultra HD 4k z częstotliwością 60Hz. Urządzenie zapewnia wysoką wydajność audio i ma wiele dodatkowych funkcji multimedialnych. Sprzęt ten umożliwia doskonałe odwzorowanie brzmienia. Model wzbogacono o dekoder kodeków zabezpieczających HDCP 2.2.
Wygodnym rozwiązaniem, docenionym przez użytkowników, jest nie tylko strumieniowa transmisja Bluetooth, ale również 5 wejść HDMI. Model wspiera rozdzielczość 4K 60Hz oraz ma system próbkowania 4:4:4 Pure Color. Urządzenie ma również wejście USB, dzięki czemu podłączymy do niego wiele innych sprzętów.
Aby usprawnić instalację amplitunera i jego obsługę przez osoby, które stronią od nowoczesnych rozwiązań, sprzęt ten został wyposażony w specjalny program Denon Setup Assitant. Umożliwia on automatyczną konfigurację sprzętu, w tym głośników.
Kolejny atut to aplikacja Denon 2015 AVR Remote App, dzięki której możemy używać amplitunera za pomocą smartfonów i tabletów z system iOS i Android. Oczywiście urządzenie ma również przyciski na przednim panelu i wygodny pilot zdalnego sterowania.
Urządzenie o nazwie Denon AVR-X520BT jest amplitunerem 5.2-kanałowym. Jest on bardzo nowoczesny i zaawansowany technologicznie, a więc zagwarantuje on każdemu obraz i dźwięk w doskonałej jakości.
14. Onkyo TX-NR646
Onkyo TX NR646 amplituner 7.2 o mocy 160 W z rewolucyjnym dekoderem trójwymiarowego dźwięku DTS:X oraz Dolby Atmos to trzeci produkt w naszym zestawieniu. Znajdziemy tutaj aż 8 wejść HDMI 2.0, z czego 3 współpracują z kodem HDCP 2.2. W ten sposób zyskujemy zgodność z sygnałami Ultra HD.
Natomiast 2 wyjścia HDMI 2.0 pozwalają podpiąć różne rodzaje wyświetlaczy Ultra HD, w tym LED LCD/OLED, a nawet projektory 4K. Ważną rolę odgrywa też ośmiokanałowy przetwornik cyfrowo-analogowy, który zapewnia precyzyjne przetwarzanie sygnału. W efekcie dźwięk i obraz odtwarzane są w zdecydowanie lepszej jakości.
Sprzęt odbiera również pliki dzięki bezprzewodowym technologiom typu Bluetooth, Wi-Fi, czy AirPlay. W urządzeniu znajdziemy też Spotify Connect i Deezer. Oprócz wejść HDMI, możliwe jest połączenie z urządzeniem za pośrednictwem USB. Sprzęt jest również wyposażony w wejście gramofonowe, komponentowe, czy cyfrowe audio.
Dzięki temu jest niezwykle funkcjonalną propozycją, umożliwiającą podłączenie najróżniejszych sprzętów audio, również tych sprzed wielu lat. Wszystkie te rozwiązania zyskały duże uznanie wśród użytkowników i produkt ma wiele pozytywnych ocen i opinii.
Onkyo TX-NR646 to urządzenie wyposażone w 8-kanałowy przetwornik cyfrowo-analogowy i wyróżnia się wyjątkowo dobrą jakością.
15. Harman Kardon AVR 151
Harman Kardon AVR 151 to najtańsza propozycja w naszym zestawieniu, zapewniająca naprawdę świetne efekty odtwarzania. Ten dobry i tani amplituner, o mocy 375 W, z systemem kanałów 5.1 sprawia, że odtwarzane dźwięki będą brzmieć lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.
Urządzenie sprawdza się niezależenie od tego, jakiego sprzętu używamy i jakie pliki chcemy odtworzyć. Doskonale wzmocni dźwięk i obraz z odtwarzacza Blu-ray, konsoli, czy tunera telewizji kablowej HD. Nasza propozycja ma cztery wejścia HDMI z obsługą 3D i funkcją 4K Pass-Through.
Ponadto jest zgodna ze standardem DLNA, dzięki czemu możesz przesyłać dźwięk z urządzeń połączonych z tą siecią. Wygodnym rozwiązaniem jest też aplikacja Harman Kardon Remote, za pomocą której możesz sterować kinem domowym w bardzo prosty sposób. Sprzęt ten ma wbudowane radio internetowe vTuner Amplituner AVR 151. Nie zabrakło też portu USB umożliwiającego podłączenie urządzeń firmy Apple lub pamięci USB.
Natomiast pilot zdalnego sterowania dodatkowo ułatwia obsługę urządzenia. Wielu użytkowników doceniło ten sprzęt za niewiarygodną jakość wykonania i świetne efekty dźwiękowe, jakie pozwala uzyskać.
Model Harman Kardon AVR 151 to urządzenie o mocy 375 W i dużej wydajności. Jest to produkt znanego i cenionego producenta. Cechuje się on solidnym wykonaniem.
Przewodnik zakupowy – Jaki amplituner kupić?
Rozważając zakup amplitunera przede wszystkim należy rozpoznać własne potrzeby, zastanowić się do czego tak naprawdę chcemy go wykorzystywać, bo od tego zależy w jakie parametry powinien być wyposażony. Wszystkie te cechy opiszemy w poniższym przewodniku, być może, że ten tekst pomoże ci przy dokonywaniu wyboru.
Jaki amplituner wybrać?
Ze względu na funkcjonalność amplitunery możemy podzielić na dwie grupy. Są to urządzenia dwukanałowe i inaczej nazywane stereo i amplitunery wielokanałowe nazywane tez amplitunerami kina domowego lub po prostu AV. Dlatego przed dokonaniem wyboru modelu dla siebie, konieczne jest określenie jakie funkcje sprzęt ma spełniać. Gdy ma być on przeznaczony jako element kina domowego polecamy amplituner wyposażony w soobwofer i możliwość podłączenia kolumn głośnikowych w systemie co najmniej 5.1, 7,1. Test amplitunerów pokazuje, że dźwięki porównywalne do tych w nowoczesnych salach kinowych zapewnią wielokanałowe amplitunery ze zintegrowanymi wieloma urządzeniami multimedialnymi, więc jeśli nasz budżet pozwala możemy wyposażyć swoje mieszkanie w sprzęt 13-kanałowy.
Przy głównym przeznaczeniu amplitunera do słuchania muzyki dobrze się sprawdzi sprzęt stereo, który w razie czego tez może pełnić funkcje kina domowego, choć nie sprawdzi się tak dobrze jak model wielokanałowy. A jaki amplituner jest polecany dla koneserów muzyki? Audiofilowi polecalibyśmy raczej klasyczny wzmacniacz, bo lepiej sobie one radzą z odwzorowaniem dźwięku niż amplitunery stereo.
Jaki jest najlepszy amplituner stereo?
Choć prym w tej branży wiodą amplitunery kina domowego, chciwielibyśmy poświęcić nieco uwagi całkiem sporej grupy urządzeń stereo. W produkcji takich sprzętów wciąż prym wiodą Onkyo i Pioneer wprowadzając na rynek nowe modele.
Najważniejszą cechą współczesnych modeli jest wyposażenie ich w funkcje sieciowe. Pozwalają one na czerpanie muzyki z różnych źródeł takich jak dyski sieciowe, komputery, tablety, smartfony, a także z chmury. Dodatkowo sprzęt taki łatwo połączymy z serwisami muzycznymi takimi jak Tidal czy Spotify, a także z radiem internetowym. Amplituner taki można obsługiwać za pomocą tabletu.
Moc znamionowa
Moc, do niedawna najważniejszy parametr amplitunera stereo, jednak dziś praktycznie nie spotyka się piecyków, które nie poradziłyby sobie z obsługą kolumn dostępnych na rynku. Jeśli więc sprawdzamy, to kierujmy się mocą znamionową (nie muzyczną), oznaczaną skrótem RMS i zadbajmy o wartość 100 W (lub więcej), co pozwala dobrze nagłośnić pomieszczenie 25 m2.
Złącza i funkcje
To element, który odgrywa dużą rolę w ocenie czy kupiliśmy dobry amplituner. Złącza jakie nas powinny interesować to cyfrowe (optyczne i koaksjalne) i analogowe. Często też w tego typu sprzętach mamy porty USB, które ułatwiają obsługę i zarządzanie plikami muzycznymi.
Wspomniane funkcje sieciowe, bez wątpienia są najważniejsze, ale producenci wyposażają swoje sprzęty na przykład w tuner radiowy FM lub DAB+ pozwalający na odtwarzanie dźwięku w jakości zbliżonej do tej z płyt CD. Ponadto najlepszy amplituner stereo jest wyposażony w konwerter D/A, High Resolution Audio – HRA, które pozwalają na odsłuch formatów „bezstratnych”: FLAC, WAV, AIFF, DSD.
Amplitunery kina domowego
Tu trzeba dokładnie rozpoznać swoje potrzeby, bo można zaopatrzyć się w dobry i tani amplituner z niewyszukanymi funkcjami, ale też można wybrać bardzo zaawansowane technologicznie sprzęty wspomagające nie tylko dźwięk, ale i obraz 4K.
Za najbardziej nowoczesne konstrukcje obecnie uważa się amplitunery 13-kanałowe, co pozwala na podłączenie do sprzętu 13 kolumn głośnikowych w konfiguracji 7.2.6 i nie potrzeba do tego dodatkowego wzmacniacza. Równie zaawansowane będą jednostki 9- lub 7-kanałowe, które również są jeszcze w stanie zapewnić dźwięk dookólny w Dolby Atmos lub DTS-X. Najniższą konfiguracją jest system 5.1. Opinie o amplitunerach kina domowego wskazują jednak, że największym zainteresowaniem cieszą się sprzęty z zaawansowanym procesorem zajmującym się obróbką dźwięku takim jak, nie tylko wspomniany Dolby Atmos, ale też DTS-X i obrazu 4K, HDR.
Jak pokazuje poniżej zaprezentowany ranking amplitunerów, nowoczesny sprzęt AV zapewnia dźwięk w jakości hi-res audio, a także pozwala na przesyłanie go za pomocą Bluetooth, AirPlay, Wi-Fi. Ponadto taki amplituner zapewnia nagłośnienie nie jednego, a kilku pomieszczeń w domu i to z zastosowaniem różnych parametrów dla każdego z pomieszczeń.
Podstawą też nowoczesnych piecyków jest duża ilość zamontowanych wejść i wyjść typu HDMI. Za pomocą takich łączy stworzymy zestaw ze wszystkich sprzętów audio i video jakie posiadamy w domu i z każdego z nośników będziemy mogli odtwarzać zarówno dźwięk jak i obraz w bardzo dobrej jakości.
Autokalibracja
Nowoczesne zestawy kina domowego są wyposażone w amplituner, który ma funkcję autokalibrowania. Starsze urządzenia należy ustawić ręcznie – po rozstawieniu kolumn, odsłuchać dźwięk z każdej z nich i odpowiednio ustawić. Nowsze modele kalibrują sprzęt w taki sposób, że biorą pod uwagę parametry pomieszczenia w jakim zostały ustawione i do niego dopasowują wszelkie ustawienia tak, aby dźwięk był najbardziej efektywny.
Amplitunery w dobrych cenach
Jak wszystkie urządzenia i amplitunery można kupić o różnych parametrach. Najtańsze wzmacniacze dostaniemy już za nieco więcej niż 200 PLN, jednak nie należy się po nich spodziewać wielu nowoczesnych funkcji. Przeciętny zestaw do kina domowego w dźwiękiem surround to wydatek w pobliżu 2000 PLN. Dla koneserów dźwięku i miłośników nowinek technologicznych są sprzęty, które naszpikowano najnowszymi funkcjami i funkcjonalnościami, ale muszą się oni przygotować na wydatek 4000 – 5000 PLN.
FAQ
P1: Jak podłączyć amplituner do TV?
Wszystko zależy od tego jaki amplituner posiadamy. Na przestrzeni lat powstały różnego rodzaju amplitunery z coraz to nowszą technologią. A więc, podłączenie zależy od rodzaju złącz jakie ma zarówno nasze urządzenie, jak i telewizor. Najpopularniejszym obecnie sposobem jest podłączenie obu urządzeń za pomocą przewodu HDMI. Ale są też modele, które można podłączyć za pomocą łącz kompozytowych typu RCA, albo optycznych S/PDIF jednak takie podłączenie wymaga dodatkowego przewodu do transmisji obrazu.
P2: Jak zresetować amplituner Pioneer?
Resetowanie amplitunera niejednokrotnie bywa konieczne. W modelu produkcji firmy Pionier nie jest to trudne zadanie. Najpierw trzeba przycisnąć przycisk „BAND” i „POWER” równocześnie i chwilę je przytrzymać. Na ekranie powinien pojawić się komunikat: „RESET?” Tym sposobem urządzenie nas pyta czy rzeczywiście chcemy dokonać resetu ustawień. Aby się zgodzić należy przycisnąć przycisk „AUTO SSURROUND”, na ekranie powinno pojawić się zapytanie „OK.?”. Gdy nadal się zgadzamy, przyciskamy przycisk „ALC”, po pojawieniu się „OK.” – tym razem bez znaku zapytania, przyciskamy ponownie „ALC”, co akceptuje reset.
P3: Jak podłączyć amplituner do komputera?
Najprościej będzie podłączyć naszego PC-ta do amplitunera za pomocą złącza HDMI, pozwala to na podłączenie od razu i audio i video. Czasem potrzeba aktywować dźwięk do takiego wyjścia, więc w panelu sterowania komputera wybieramy „dźwięk” i „HDMI OUT”.
Podłączając komputer za pomocą złącza typu Jack szukamy gniazda przyłączeniowego, które powinno być podpisane S/PDIF. Jest ono wykorzystywane w tych urządzeniach, które nie posiadają HDMI.
P4: Jak ustawić amplituner Yamaha?
Nowoczesne urządzenia mają system samokalibracji i ustawień zgodnych z warunkami technicznymi pomieszczenia, w którym się znajdują. Jeśli jednak nasz amplituner Yamaha nie ma takich ustawień, trzeba zrobić to ręcznie. Zaczynamy od włączenia kalibracji. Po jej zakończeniu ustawiamy wszystkie kolumny na „SMALL”, a crossover dla wszystkich kolumn w amplitunerze na 80 Hz, a dla kanału LFE (czasem może być nazwany LPF), czyli soobwofera na 120 Hz. Bass Mode ustawiamy „LFE”. Następnie zaleca się sprawdzenie poziomy i opóźnienia poszczególnych kolumn. Jeśli mamy zestaw bez subwoofera, to po procesie kalibracji należy ustawić kolumny przednie na „Large” albo „Full Band”, a głośnik centralny na „Small” z crossoverem 80Hz.
P5: Jak podłączyć amplituner Yamaha do telewizora?
Podłączenie wygląda podobnie jak przy amplitunerach innych producentów. A więc najprościej jest to zrobić przy pomocy łącza HDMI. Jest to złącze, które zarządza zarówno obrazem jak i dźwiękiem. Dlatego jeśli nas telewizor posiada taki port, to najlepiej go wykorzystać. Jednak starsze modele, zarówno telewizorów, jak i amplitunerów miały stosowane inne rozwiązania podłączeń sprzętów. Zatem można je sparować za pomocą łącz kompozytowych typu RCA, albo optycznych S/PDIF. Takie podłączenie pozwoli na przysyłanie dźwięku z urządzenia do urządzenia, ale do przesłania obrazu trzeba zastosować oddzielne łącze. Można tego dokonać na przykład za pomocą złącza SCART (tzw. eurozłącze).
P6: Jak podłączyć amplituner do TV Samsung?
Przy podłączaniu telewizora niewyposażonego w złącze HDMI należy odbiornik podłączyć do amplitunera za pomocą kabla video (obraz), a dźwięk za pomocą kabla optycznego. W TV podłączamy te przewody do gniazd odpowiednio: „video in” i „optical out”.
Jeśli złącze HDMI posiadamy, ale TV nie obsługuje funkcji ARC, to podłączamy do obu urządzeń kabel HDMI, posłuży on do podłączenia obrazu, dźwięk natomiast podłączamy za pomocą kabla optycznego.
P7: Jak podłączyć amplituner do TV do HDMI?
Najprostsze jest podłączenie amplitunera do telewizora, gdy możemy zrobić to za pomocą złącza HDMI. Gdy telewizor posiada złącze HDMI z obsługą funkcji ARC (Audio Return Channel) robimy to w opisany poniżej sposób. (konieczne będzie ustawienie w telewizorze “Sterowanie HDMI” na “Włącz”). W amplitunerze znajdujemy wejście oznaczone „Monitor ARC” i wkładamy do niego końcówkę kabla HDMI, którego drugi koniec mocujemy w wejściu telewizora oznaczonym HDMI IN (ARC). Tym sposobem oba urządzenia zostały podłączone do siebie.
Co to jest amplituner?
Najprościej mówiąc jest to spadkobierca radia (czyli tunera radiowego, wzmacniacza i głośnika), którego używali nasi dziadkowie i rodzice, który z biegłem lat „rozpadł się” na oddzielne elementy: tuner radiowy (odbiornik fal radiowych), wzmacniacz (potrzebny wszystkim źródłom dźwięku) i kolumny głośnikowe.
Nazwa „amplituner” pochodzi z j. angielskiego określającego wzmacniacz (amplifier), albo francuskiego (amplificateur) i ze słowa „tuner”, które wszędzie ma takie samo znaczenie. Nazwa taka z resztą została przyswojona dla tego urządzenia właśnie w Polsce i we Francji, reszta świata w większości nazywa je po prostu odbiornikiem (ang. Receiver).
Współczesny amplituner to urządzenie dwojakiego rodzaju. Po pierwsze jest to urządzenie do słuchania muzyki i rolę taką spełniają amplitunery stereofoniczne. Jako że technika wciąż idzie na przód, obecnie urządzenia te są wyposażone poza wzmacniaczem i tunerem radiowym w szereg innych udogodnień dla melomanów. Najważniejszą funkcją będą tu funkcje sieciowe. Dzięki nim audiofil może podłączyć swoje wszystkie urządzenia multimedialne i odtwarzać muzykę z każdego z nich w tej samej jakości. Zatem w technologii Wi-Fi, Bluetooth czy AirPlay każde z urządzeń zostanie połączone z amplitunerem, jeśli tego sobie życzy jego użytkownik, każde z nich może stanowić swoisty „magazyn” muzyki. Dodatkowo Funkcje sieciowe pozwalają na łączenie się z popularnymi serwisami muzycznymi, z których pobiera się muzykę strumieniowo.
Drugim rodzajem amplitunera jest taki, który może stanowić element kina domowego. Tu również mamy dużą różnorodność. Obecnie „najniżej” technologicznie stoją urządzenia typu 5.1, do niedawna jedyne w kinie domowym. Standard 5.1 oznacza, że amplituner pozwala na połączenie 5 kolumn głośnikowych i 1 subwoofera. Najbardziej rozbudowane urządzenia to takie, gdzie kolumn głośnikowych podłącza się 13.
Również funkcje możliwe do wykorzystania znacznie się różnią w modelach podstawowych od tych najnowszych technologicznie. Standard 5.1 pozwala na osiągnięcie dźwięku surround w jednym pomieszczeniu. W większości wypadków trzeba samodzielnie, ręcznie zrobić wszystkie ustawienia dźwięku w taki sposób, aby dźwięk był zadowalający.
Najnowsze urządzenia nie tylko zrobią to za nas, ale też wezmą pod uwagę parametry pomieszczenia, w którym je postawiono i dopasują wszystkie ustawienia do panujących warunków. Co więcej, amplitunery o dużej ilości podłączonych kolumn głośnikowych, maja ustawienia niezależne od siebie. Oznacza to, że kolumny można ustawić w różnych pomieszczeniach naszego domu i parametry każdej z nich zostaną ustawione do pomieszczenia w której jest. Więcej nawet, kolumny w poszczególnych pomieszczeniach mogą niezależnie do siebie pracować. Oznacza to, że Ty możesz słuchać Bacha w salonie, podczas gdy Twój syn streamuje w swoim pokoju muzykę z portalu Spotify.
Zatem współczesny amplituner to urządzenie podobnie zaawansowane jak komputer, ma własną pamięć, wbudowany tuner i dostęp do radia internetowego, a także takie udogodnienia jak Wi-Fi czy Bluetooth. Za pomocą tej ostatniej funkcjonalności mogą być połączone z amplitunerem na przykład głośniki.
Bardzo ważnym elementem amplitunera kina domowego jest istnienie wielu wejść i wyjść HDMI. To te porty sprawią, że podłączymy do sprzętu, telewizor, gramofon, komputer i inne źródła muzyki czy programu. Najnowsze amplitunery posiadają też funkcje skalowania obrazu i jeśli trzeba, podniesienie jego rozdzielczości do jakości 4K. Zatem sprzęty te są już nie tylko odtwarzaczami i przetwornikami dźwięku, powoli stają się zaawansowanymi maszynami zarządzającymi naszym całym sprzętem audio-video.
» Przejrzyj produkty z poprzednich lat
Onkyo CR-N775D sieciowy amplituner Spotify FM DAB+
Amplituner stereo, który wybraliśmy do naszego zestawienia to Onkyo CR-N775D. Jest to sprzęt, który został wyposażony w Wi-Fi, Bluetooth oraz Airplay i dzięki nim łączy się z innymi sprzętami bezprzewodowo. Bez problemu więc utworzysz swój własny multiroom, a pomoże Ci w tym również Chromecast built-in, DTS Play-Fi i FlareConnect.
Wszystkie ustawienia dostępne są z pozycji wielofunkcyjnego JOG i kolorowego wyświetlacza LCD. Jest możliwa obsługa amplitunera również za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony – Onkyo Controller – dostępnej bezpłatnie. Do dyspozycji użytkownika jest też tuner FM z RDS i DAB+ i możliwość zapamiętania do 40 różnych stacji radiowych. Producent wyposażył sprzęt także w odtwarzacz CD.
Stabilny i dobry jakościowo dostęp do serwisów muzycznych zapewnia tu dwuzakresowe połączenie z Internetem (5 GHz/2.4 GHz). Za pomocą Wi-Fi użytkownik połączy się z takimi źródłami jak Spotify, TIDAL, TuneIn i Deezer. Doskonałe brzmienie natomiast zapewnia urządzeniu technologia impulsowa z kalibracją Optimum Audio Control. Dodatkowo koneserzy muzyki mają tu do dyspozycji regulację niskich i wysokich tonów i możliwość podłączenia dodatkowego aktywnego subwoofera.
Jest to stosunkowo niewielki model wśród sprzętów tego typu, bo jego wymiary wynoszą 345 x 235 x 276 mm, a waga to zaledwie 3,8 kg. Został on też wyposażony w liczne porty takie jak USB, RCA optyczne i koaksjalne, Ethernet RJ45, mini jack 3,5 mm.
» Przejrzyj produkty z poprzednich lat
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ