Antywirus – przewodnik zakupowy, ranking i test
Masz problem z wyborem właściwego programu antywirusowego chroniącego komputer lub urządzenie mobilne? Chcąc pomóc Ci w podjęciu decyzji, przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych antywirusów. Bardzo dobrze oceniane jest oprogramowanie Bitdefender Total Security przeznaczone na 5 sprzętów, z licencją na rok. Zabezpiecza ono przed spamem, ransomware, skanuje pobierane pliki i ma funkcję kontroli rodzicielskiej. To antywirus kompatybilny z systemami: Windows, Android, MacOS oraz iOS. Monitoruje on system w czasie rzeczywistym i skutecznie zatrzymuje wirusy oraz inne zagrożenia. Konsumenci polecają także program AVG PC TuneUp na jedno urządzenie, z licencją na rok. Daje on możliwość korzystania z przydatnych narzędzi, m.in. do usuwania luk w zainstalowanych programach i rozwiązywania problemów z twardym dyskiem.
Tabela porównawcza
8 najlepszych antywirusów. Opinie w 2024 roku
Zastanawiasz się, w jaki sposób zabezpieczyć swój komputer lub urządzenie mobilne przed wirusami i podobnymi zagrożeniami? W takim razie na pewno zainteresuje Cię przygotowany przez nas ranking antywirusów. Prezentujemy w nim popularne oprogramowania różnych producentów, które skutecznie działają i pozwalają na bezpieczne korzystanie z Internetu.
Antywirus Bitdefender
1. Bitdefender Total Security Multi-Device 5PC/1Rok
Antywirus Bitdefender Total Security jest przeznaczony dla urządzeń z systemami: Windows, MacOS, Android, a także iOS. To oznacza, że można zainstalować go zarówno na komputerze, jak i na tablecie czy smartfonie. Licencja jest ważna przez rok i pozwala na używanie oprogramowania na 5 różnych sprzętach.
Antywirus instaluje się z pliku, który pobiera się z udostępnionego przez producenta linku. Ponieważ jest to licencja wielojęzyczna, w menu można znaleźć i wybrać język polski. Program monitoruje system w czasie rzeczywistym, umieszcza pliki w kwarantannie, a dodatkowo blokuje te podejrzane już w trakcie pobierania. Ponadto gwarantuje on ochronę antyspamową i przed ransomware, czyli ograniczeniem dostępu do urządzenia i żądaniami zapłacenia okupu.
Konsumenci uważają, że Bitdefender Total Security to dobry antywirus, którego obsługa nikomu nie powinna sprawić problemu. Automatycznie podejmuje on decyzje dotyczące bezpieczeństwa danych, wyposażono go w nowoczesną kontrolę rodzicielską, a ponadto może wykrywać zagrożenia znajdujące się na zewnętrznych nośnikach danych.
Antywirus AVG
2. AVG PC TuneUp 1PC/1rok
Przedstawiamy antywirus AVG PC TuneUp z licencją na jeden rok i na jedno urządzenie. Jego cechą wyróżniającą jest technologia Programs-On-Demand, która przełącza programy obniżające wydajność komputera w inteligentny tryb uśpienia, aby system mógł działać efektywniej. Ponadto oprogramowanie aktualizuje najważniejsze aplikacje, likwidując znajdujące się w nich luki i naprawiając błędy.
Antywirus AVG jest kompatybilny z systemem Windows 7, 8 oraz 10, dostępna jest polska wersja językowa. Ma on kilka godnych uwagi funkcji jak: Optymalizacja w czasie rzeczywistym, automatyczna konserwacja czy menedżer procesów. Program jest udostępniony w wersji elektronicznej.
AVG to popularny antywirus, a kupujący chwalą go za szybką instalację i możliwość przyspieszenia uruchomienia komputera. Został on wyposażony w praktyczne narzędzia, np. do dezinstalacji zbędnych aplikacji, eliminacji ryzyka zawieszenia systemu czy rozwiązywania problemów z twardym dyskiem.
Antywirus ESET
3. ESET NOD32 Antivirus 1U 1Rok BOX
ESET NOD32 Antivirus to program z licencją na jeden rok, na jedno stanowisko. Może on być zainstalowany na komputerze z systemem Windows, MacOS lub Linux i jest dostępny w polskiej wersji językowej. Jak pokazał test antywirusów, opisywane oprogramowanie gwarantuje ochronę m.in. przed atakami skryptowymi oraz pishingiem.
Antywirus ESET NOD automatycznie skanuje zewnętrzne nośniki podłączone do komputera, chroni przed ransomware, wykrywa zagrożenia w czasie pobierania plików oraz zatrzymuje ataki lockscreen (blokujące ekran). Program ma także nowoczesny, zaawansowany skaner UEFI, który wykrywa głęboko ukryte zagrożenia, jeszcze zanim uruchomi się system.
Osoby, które zainstalowały na swoim komputerze antywirus ESET, twierdzą, że była to dobra decyzja. Mimo aktywnej ochrony przed wirusami i innymi zagrożeniami wydajność systemu operacyjnego nie zmniejsza się. W dodatku program ma małe pakiety aktualizacyjne, więc pozwala na oszczędzenie przepustowości Internetu.
Antywirus Kaspersky
4. Kaspersky Internet Security Multi-device 1 Desktop
Dobrym wyborem dla osób szukających skutecznego zabezpieczenia przed wirusami, spamem i atakami hakerów jest antywirus Kaspersky Internet Security Multi-device z licencją na jedno stanowisko (jest ważna przez rok). Zapewnia on ochronę w czasie rzeczywistym, gwarantuje bezpieczeństwo danych i prywatności, a ponadto umożliwia swobodne korzystanie z Internetu.
Program można zainstalować na komputerze z systemem Windows lub MacOS, jak również na urządzeniu mobilnym z systemem Android. Co ciekawe, to antywirus z VPN, a więc szyfruje wysyłane i odbierane dane. Poza tym blokuje on różne szkodliwe programy i nieautoryzowany dostęp do internetowej kamery.
Kaspersky Internet Security to jeden z najczęściej kupowanych programów przez osoby zastanawiające się, jaki antywirus na system Windows 10 będzie odpowiedni. Dzięki niemu można bezpiecznie przeglądać strony internetowe i płacić online, a także korzystać z kontroli rodzicielskiej.
Antywirus Gdata
5. Gdata Internet Security. Box 1Pc 1 Rok 0
Antywirus Gdata Internet Security z licencją na rok na jedno stanowisko jest przeznaczony na komputery z systemem Windows. Jest on wyposażony w nowoczesne funkcje umożliwiające bezpieczne korzystanie z Internetu: Kontrolę rodzicielską, antispam oraz antiransomware. Program gwarantuje też bezpieczeństwo naszych danych, w tym numerów kont czy haseł.
Ponieważ antywirus ma polską wersję językową, jego obsługa nie powinna być kłopotliwa. Eliminuje on luki bezpieczeństwa w systemie, chroni przed napędami USB udającymi inne urządzenia oraz ma firewall monitorujący ruch sieciowy.
Konsumenci doceniają program za to, że umożliwia zablokowanie dostępu do stron internetowych nieodpowiednich dla dzieci i pozwala na tworzenie kopii zapasowych w chmurze, zabezpieczonych hasłem. Przeanalizowane opinie o antywirusach Gdata pokazały też, że wersja Internet Security nie obniża wydajności komputera.
Antywirus Avast
6. Avast Premium Security ESD 1PC 1Y
Ciekawą propozycją jest antywirus Avast Premium Security ESD z licencją na jedno urządzenie, ważną przez rok. Można zainstalować go na komputerze stacjonarnym, laptopie, a także tablecie lub telefonie. Program chroni przed wirusami, robakami, ransomware i innymi zagrożeniami. Blokuje on też dostęp do kamery internetowej i usuwa zbędny spam.
Antywirus zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym, dlatego możemy swobodnie korzystać nie tylko z domowej, ale i publicznej sieci Wi-Fi. W przypadku wykrycia zagrożenia zostaniemy o tym szybko poinformowani. Program wstępnie sprawdza strony www i ostrzega, jeśli okażą się fałszywe lub zainfekowane. Zapobiega on także utracie i wyciekom ważnych danych.
Według kupujących antywirus Avast daje możliwość bezpiecznego robienia zakupów przez Internet i dokonywania płatności online. Jedną z jego najważniejszych zalet jest to, że może być zainstalowany na urządzeniu z systemem Windows, MacOS, a nawet Android lub iOS. Wiele osób twierdzi też, że to lekki antywirus, który nie wpływa negatywnie na wydajność sprzętu.
Antywirus Panda
7. Panda Dome Essential Antivirus PRO 1 PC / 1 Rok
Panda Dome Essential Antivirus PRO to dobry i tani antywirus z licencją ważną przez rok, przeznaczony na jedno urządzenie. Wykorzystuje on dwukierunkowy firewall, za sprawą którego sieć Wi-Fi jest zabezpieczona przed niepożądanymi połączeniami. Możemy więc bezpiecznie przeglądać strony internetowe, udostępniać zdjęcia i filmy oraz odwiedzać portale społecznościowe.
Program chroni system w czasie rzeczywistym, ale nie spowalnia pracy urządzenia. Blokuje on wirusy i inne zagrożenia (w tym oprogramowanie szpiegujące), chroni przed pishingiem, kradzieżami tożsamości oraz oszustwami online. Co więcej, antywirus daje wskazówki i zalecenia, jak można zwiększyć bezpieczeństwo sieci internetowej.
Oprogramowanie cieszy się dużą popularnością, a konsumenci przekonują, że jest łatwe w obsłudze. Antywirus Panda ma intuicyjny interfejs, który można dostosować do własnych potrzeb, w dodatku dostępna jest polska wersja językowa. Należy wspomnieć także o tym, że jest on kompatybilny z różnymi systemami: Windows, iOS i Android.
Antywirus McAfee
8. McAfee Total Protection 1 PC / 1 rok
Program McAfee Total Protection chroni nie tylko przed wirusami i podobnymi zagrożeniami, ale dodatkowo zabezpiecza ważne dane, tożsamość oraz prywatność. Ma on licencję na rok na jedno stanowisko i jest odpowiedni dla urządzeń z systemem Windows, MacOS, iOS oraz Android. Antywirus jest przesyłany w formie elektronicznej.
Oprogramowanie ma specjalną funkcję Safe Family, która daje pewność, że dzieci nie będą odwiedzać nieodpowiednich stron www (nawet jeśli nie przebywamy wraz z nimi przy komputerze). Antywirus McAfee pozwala też na korzystanie z menedżera tworzącego i zapamiętującego hasła do kont online.
Co na temat programu sądzą kupujący? Na podstawie ich recenzji można stwierdzić, że to nieskomplikowany w obsłudze antywirus, który skanuje urządzenie na trzy różne sposoby: W czasie rzeczywistym, na żądanie i według ustalonego harmonogramu. Blokuje on i usuwa niebezpieczne wiadomości e-mail, chroni sieć Wi-Fi przed nieuprawnionym dostępem, a do tego umożliwia zabezpieczenie wrażliwych i poufnych danych.
Przewodnik zakupowy – Jaki antywirus kupić?
Co odgrywa najważniejszą rolę podczas wyboru właściwego odpowiedniego oprogramowania antywirusowego: Rodzaj licencji, typ ochrony, a może coś innego? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, zajrzyj do poniższego poradnika. Wtedy nie będziesz mieć już wątpliwości, czym wyróżnia się najlepszy antywirus.
Darmowy czy płatny?
Programy antywirusowe dostępne są w wersji darmowej oraz płatnej. Które rozwiązanie jest lepsze? To w dużej mierze zależy od naszych potrzeb. Bezpłatny antywirus sprawdzi się głównie w przypadku komputerów używanych w domu, na których nie są przechowywane istotne dane jak dokumenty firmowe, hasła do kont bankowych itp. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że jego funkcje są bardzo ograniczone, a aktualizacje baz wirusów nie pojawiają się za często. Z tego powodu większość osób decyduje się na płatne oprogramowanie, gdyż wykorzystuje bardziej zaawansowane technologie, ma więcej funkcji i dobrze zabezpiecza urządzenie przed różnego rodzaju zagrożeniami. Płatny antywirus to dobry wybór zarówno dla komputerów domowych, jak i firmowych. Chroni on zdjęcia, filmy, dokumenty tekstowe i inne pliki przechowywane na dysku twardym, ponadto zabezpiecza przed spamem w skrzynce e-mail, a nawet zatrzymuje ataki ransomware (to inaczej wgranie blokady na komputer, do jej usunięcia żądany jest okup). Co więcej, tego typu oprogramowanie zwykle gwarantuje indywidualne wsparcie techniczne w przypadku problemów. Licencję można wykupić na jedno lub kilka urządzeń, a czas jej trwania to minimum rok.
Kompatybilność z systeme
Żeby antywirus mógł działać na naszym komputerze, musi być kompatybilny z systemem operacyjnym. Co prawda niemal każdy program współpracuje ze starszymi i nowszymi wersjami systemu Windows, ale niektóre nie są dostosowane do urządzeń z Linuxem czy MacOS. Warto też pamiętać, że nowoczesne antywirusy są przeznaczone nie tylko na komputery stacjonarne i laptopy, ale także tablety i smartfony. Programy antywirusowe mające takie zastosowanie zwykle są kompatybilne z dwoma najbardziej popularnymi systemami mobilnymi: Androidem i iOS.
Rodzaj ochrony
Żeby podjąć decyzję, jaki antywirus wybrać, należy zastanowić się, na jakich funkcjach ochrony najbardziej nam zależy. Są programy, które zapewniają tylko podstawowe zabezpieczenia, ale i takie wyposażone w dodatkowe funkcje. To m.in. skanowanie wiadomości e-mail w poszukiwaniu spamu, ochrona przed atakami skryptowymi, zaawansowany firewall czy nawet zabezpieczenie wszystkich płatności online. Przeważnie antywirusy automatycznie skanują pobierane pliki i blokują je po wykryciu wirusów, ponadto sprawdzają podłączony do komputera zewnętrzny nośnik danych. Co więcej, dostępne są oprogramowania mające specjalny skaner szukający głęboko ukrytych zagrożeń już w trakcie uruchamiania urządzenia, a to zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa naszych danych.
Dodatkowe funkcje
Płatne programy antywirusowe w porównaniu do tych darmowych mają więcej dodatkowych funkcji. To np. kontrola rodzicielska blokująca dzieciom dostęp do nieodpowiednich treści w Internecie, narzędzie pozwalające na odinstalowanie niepotrzebnych aplikacji czy służące do wykrywania luk i naprawiania pojawiających się błędów. Ciekawe i przydatne są również takie funkcje jak przełączanie w tryb uśpienia wymagających programów, kiedy ich nie używamy. Dzięki temu komputer działa efektywnie i nie zacina się. Zaawansowane antywirusy mają dodatkowe narzędzia zapobiegające zawieszaniu się systemu, pojawianiu się problemów z dyskiem twardym, a nawet menedżera haseł, w którym można bezpiecznie zapisywać hasła do swoich kont.
Łatwa instalacja i obsługa
Łatwość instalacji często ma duży wpływ na to, jaki jest najlepszy antywirus. Osoby mało doświadczone często obawiają się, że nie poradzą sobie samodzielnie z zainstalowaniem i konfiguracją programu. Jednak zazwyczaj nie jest to trudne, gdyż trzeba tylko postępować zgodnie z wyświetlanymi na ekranie zaleceniami. Antywirusy dostępne są zarówno na płycie, jak i w formie elektronicznej, wówczas pobiera się je w formie pliku instalacyjnego z określonej strony www. Co ważne, niemal we wszystkich programach dostępna jest polska wersja językowa, więc ich obsługa także nie powinna być kłopotliwa. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość samodzielnego wyboru wyglądu interfejsu, ale nie każde oprogramowanie na to pozwala.
Wpływ na wydajność komputera
Nieodpowiednio dobrane oprogramowanie antywirusowe może przyczynić się do zmniejszenia wydajności komputera. Tym samym urządzenie działa wolniej, zacina się, a wtedy korzystanie z niego staje się mniej komfortowe i nawet zwykłe przeglądanie stron www przestaje być możliwe. Antywirus powinien dyskretnie pracować w tle, wtedy nie wpłynie negatywnie na efektywność pracy komputera. Warto zwrócić także uwagę na to, jak duże są tzw. pakiety aktualizacyjne (odpowiadające za aktualizację baz danych wirusów), aby nie okazało się, że zmniejszają one przepustowość łącza sieciowego.
Antywirusy w dobrych cenach
Jak dużo trzeba wydać na zakup skutecznego antywirusa? To zależy od rodzaju i czasu trwania licencji, producenta, a także innych czynników jak forma ochrony przed zagrożeniami. Przeważnie za program z licencją na rok, który jest przeznaczony do instalacji na jednym urządzeniu, zapłacimy od 20 do 120 zł. Antywirusy na kilka stanowisk oraz te wyposażone w dodatkowe funkcje są nieco droższe, ich cena może przekraczać 200 zł.
FAQ
P1: Co to jest antywirus?
Antywirus to specjalny program przeznaczony do instalacji na komputerze, tablecie lub smartfonie. Jego głównym celem jest zabezpieczenie urządzenia przed zainfekowaniem złośliwym oprogramowaniem. Oznacza to, że antywirus zapewnia ochronę przed różnego rodzaju wirusami, trojanami, robakami internetowymi, a także aplikacjami szpiegującymi. Uznaje się go za jedno z podstawowych narzędzi pozwalających na zabezpieczenie systemu. Dostępne są zarówno programy darmowe, jak i płatne, a licencję można wykupić na jedno lub kilka różnych urządzeń (przeważnie na rok, choć są też wersje na kilka lat).
P2: Jak działa antywirus?
Program antywirusowy może wykrywać zagrożenia na dwa sposoby: z wykorzystaniem tzw. sygnatur lub na podstawie analizy zachowania podejrzanego programu zainstalowanego w systemie operacyjnym. W pierwszym przypadku antywirus skanuje komputerowe oprogramowanie i szuka charakterystycznych elementów mających wirusa lub inne zagrożenie. Żeby je odnaleźć, korzysta on z bazy danych próbek uznawanych za złośliwe. Kiedy program rzeczywiście znajdzie niebezpieczny element, podejmuje próbę jego neutralizacji, np. poprzez całkowite usunięcie lub przeniesienie do kwarantanny. Jeśli antywirus analizuje zachowanie aplikacji w systemie i wykryje coś niepokojącego, poinformuje o tym użytkownika komputera, co pozwala na szybką reakcję. Co prawda programy antywirusowe są bardzo skuteczne, ale nie w 100%. Trzeba pamiętać, że każdego dnia powstają nowe wirusy i inne zagrożenia, dlatego żaden antywirus nie ochroni komputera całkowicie przed złośliwym oprogramowaniem.
P3: Ile kosztuje antywirus?
Za podstawową wersję programu antywirusowego z licencją na jedno urządzenie zapłacimy średnio 20 – 120 zł, co nie jest bardzo dużym wydatkiem. Jeśli zależy nam na tym, aby antywirus działał na kilku różnych sprzętach jednocześnie, musimy liczyć się z tym, że zapłacimy za niego więcej, nierzadko ponad 200 zł. Niemniej jednak cena takich programów zależy nie tylko od liczby stanowisk, ale też innych czynników. Te najważniejsze to: Producent, czas trwania licencji, a także ilość dostępnych funkcji. Jeśli mamy wątpliwości, jaki antywirus wybrać, możemy najpierw sprawdzić kilka, instalując darmową wersję trial.
P4: Jak sprawdzić, czy antywirus jest aktywny?
Jednym z najłatwiejszych sposobów na sprawdzenie, czy antywirus rzeczywiście działa, jest otworzenie aplikacji Notatnik i wpisanie następującego ciągu znaków: X5O!P%@AP[4PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*. Potem wystarczy tylko zapisać plik. Często programy antywirusowe reagują już na format TXT, ale są też takie uaktywniające się dopiero po zmianie na rozszerzenie EXE. Na ekranie komputera powinno pojawić się powiadomienie z antywirusa informujące o podejrzanym pliku z pytaniem, co należy z nim zrobić. Jeśli tak się nie stało, prawdopodobnie program nie jest włączony lub nie ma zaktualizowanych baz danych i dlatego nie wykrył potencjalnego zagrożenia.
P5: Jak wyłączyć antywirus Avast?
Avast to jeden z popularniejszych antywirusów instalowanych na komputerach. Żeby go wyłączyć, należy znaleźć jego ikonę na pasku zadań, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać jedną z dostępnych opcji: Wyłączenie na 10 minut, 1 godzinę, przed ponownym uruchomieniem i na stałe. Jeżeli chcemy wyłączyć tylko jedną z osłon programu, trzeba go uruchomić, przejść do opcji ‘ochrona’ i wybrać tę, którą chcemy chwilowo dezaktywować. Tu także wybieramy czas, na jaki osłona zostanie wyłączona. Co ciekawe, Avast to antywirus z wbudowaną funkcją autoochrony, uniemożliwiającą całkowite wyłączenie zabezpieczeń, np. przez złośliwe oprogramowanie. Jednak jako użytkownik komputera możemy to zrobić: Należy uruchomić program, przejść do menu i znaleźć opcję wyłączenia autoochrony. Później przechodzimy do menadżera zadań i przy programie Avast klikamy ‘zakończ zadanie’.