Ranking 9 najlepszych bezlusterkowców w 2024

Ostatnio aktualizowane: 20.02.24

 

Bezlusterkowiec – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Dla osób interesujących się fotografią godnym polecenia aparatem jest bezlusterkowiec Sony A6000. Model może być przeznaczony dla początkujących, a także bardziej zaawansowanych użytkowników czy też wysokiej klasy profesjonalistów. Jego korpus jest wyprofilowany w taki sposób, aby konsumenci odczuwali komfort nawet podczas długich sesji fotograficznych. Cechuje się on lekkością, waży jedynie 344 g. Urządzenie ma ekran o przekątnej 3 cale. Polecany przez użytkowników jest także model Sony Alpha A7 II. Pozwala on na utrwalenie obiektów znajdujących się w dużej odległości, uzyskanie szczegółowych ujęć, a także rejestrowanie obrazów po zmroku. To uniwersalny sprzęt.

9 najlepszych bezlusterkowców. Opinie w 2024 roku

 

Znajdujący się poniżej tekst przedstawia ranking bezlusterkowców. Dzięki niemu bez problemu będziesz mógł zadecydować, jaki model jest najbardziej dla Ciebie odpowiedni. Każde z urządzeń, które się w nim znajduje, wyróżnia się bardzo dobrymi opiniami użytkowników.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model jest poręczny oraz lekki, waży jedynie 344 g. Dzięki temu długie sesje zdjęciowe nie wywołują u użytkownika zmęczenia. Zastosowane technologie umożliwiają odwzorowanie faktury oraz szczegółów w taki sposób, w jaki widzi je człowiek. Dużym atutem jest prawie całkowita likwidacja szumów obrazu.

Wady

Części użytkowników nie odpowiada dźwięk, który wydobywa się w trakcie użytkowania np. podczas robienia zdjęć lub zmiany ustawień w menu (jego stopień głośności jest stosunkowo wysoki).

Podsumowanie

Aparat wyposażony jest w ekran o przekątnej równej 3 cale. Rozdzielczość wykonywanych zdjęć 6000 x 4000 pikseli., a jakość nagrywanych filmów to 1920 x 1080 pikseli. Możliwa jest 5-poziomowa regulacja jasności.

Drugi wybór

Zalety

Sony Alpha A7 II wyposażony jest w pięciokierunkowy system stabilizacji obrazu, co ułatwia fotografowanie oraz nagrywanie z ręki. Na korpusie urządzenia można bez problemu zamontować każdy rodzaj z dostępnych na rynku obiektywów. Aparat rozpoznaje model obiektywu oraz dobiera odpowiednie parametry obrazu.

Wady

Podczas długiego użytkowania bezlusterkowca, kupujący zauważają pewne problemy z funkcją autofokusa, takie jak m.in. dłuższy niż standardowy czas wyostrzenia przedmiotu.

Podsumowanie

Elementem wyposażenia prezentowanego sprzętu jest przetwornik obrazu. Rejestruje on 24,3 megapikselowe obrazy. Urządzenie obsługuje 14 bitowy format RAW bez kompensacji. System strefowej redukcji szumu odpowiada za analizę obrazu oraz odpowiednie dzielenie go na strefy.

Rozważ też

Zalety

Bezlusterkowiec został wyposażony w pełnoklatkową matrycę (jej rozdzielczość wynosi 30,3 megapiksele) oraz technologię Dual Pixel CMOS AF. Dzięki temu możliwa jest dobra regulacja ostrości. Model ma wygodny uchwyt oraz panel dotykowy, który ułatwia oraz usprawnia użytkownikowi obsługę urządzenia.

Wady

Dla początkujących fotografów obsługa aparatu może być trochę skomplikowana. Trzeba poświęcić czas na dokładne przeczytanie instrukcji.

Podsumowanie

Produkt wyposażono w wizjer oraz wyświetlacz LCD o przekątnej 3,1 cali. Rozdzielczość nagrywanych filmów wynosi 3840 x 2160 pikseli. Możliwe jest połączenie aparatu z innymi urządzeniami za pomocą Bluetooth. Model jest zasilany akumulatorem.

 

Bezlusterkowiec do 2000

 

1. Aparat cyfrowy Sony A6000

 

W przypadku osób, które chcą kupić bezlusterkowiec do 2000 zł, dobrą propozycją będzie Sony A6000. Maksymalna rozdzielczość wykonywanych przez niego zdjęć wynosi 6000 x 4000 pikseli. Sprzęt jest wyposażony w regulację jasności na pięciu poziomach. Umożliwia to wykonywanie wysokiej jakości, profesjonalnych zdjęć. Model ma funkcję udostępniania widzianego obrazu oraz przesyłania zdjęć oraz filmów do smartfonu lub tabletu za pomocą jednego dotknięcia.

Wymiary aparatu wynoszą: szerokość – 12 cm, wysokość – 7 cm i głębokość – 4,5 cm. Taki rozmiar pozwala na stabilne utrzymanie go w dłoni. W urządzeniu występuje możliwość programowania funkcji (dostępnych jest 47 opcji) poszczególnych przycisków. Dzięki temu można szybko oraz wygodnie wykonywać zdjęcia wedle naszych upodobań.

Użytkownicy z chęcią wybierają ten model, ponieważ jest lekki i wygodny w użytkowaniu, w odróżnieniu od masywnej lustrzanki. Waży on jedynie 344 g. W trakcie długotrwałego użytkowania urządzenia, użytkownik nie powinien odczuwać zmęczenia.

 

 

 

 

Bezlusterkowiec Sony

 

2. Aparat cyfrowy Sony Alpha A7 II 

 

Bezlusterkowiec Sony Alpha A7 II ma system strefowej redukcji szumu. Pomaga on w analizie zawartości obrazu oraz dzieli go na strefy (krawędzie, faktury, obszary o jednolitym kolorze), aby wyeliminować z nich szum. Rezultatem tego jest uzyskanie czystszego obrazu oraz obniżenie poziomu zakłóceń.

Urządzenie zostało wyposażone w zaawansowany system optyczny z 3 różnymi soczewkami. Zapewniają one bogate przejścia tonalne, a także duży kontrast. W przypadku nagrywania wideo model urzeka użytkowników nie tylko jakością obrazu, ale też dźwięku. W trakcie nagrywania możliwe jest uruchomienie funkcji powodującej rozmycie tła oraz wyraziste uwzględnienie szczegółów. 

Opinie o bezlusterkowcach firmy Sony, wystawiane przez konsumentów, są bardzo pochlebne. W przypadku Sony Alpha A7 II głównym czynnikiem, na który użytkownicy zwracają uwagę, jest wygoda oraz komfort obsługi. Zasługą tego jest wizjer. Wyświetlany w nim obraz uwzględnia wybrane przez nas ustawienia aparatu, a dzięki temu możliwe jest zobaczenie zdjęcia, zanim zostanie ono wykonane. 

 

 

 

 

Canon bezlusterkowiec

 

3. Aparat Canon EOS R Body + Adapter EF-EOS R

 

Zastanawiasz się, czy do robienia wysokiej jakości zdjęć, przydatnym urządzeniem może być bezlusterkowiec firmy Canon? Większość konsumentów poleca model EOS R. Został on skonstruowany w taki sposób, aby możliwa była obsługa jasnych i szerokokątnych obiektywów. Zawdzięczamy to mocowaniu, gwarantującemu stabilne oraz trwałe przytwierdzenie elementu.

Produkt został wyposażony w pełnoklatkową matrycę, której rozdzielczość wynosi 30,3 megapikseli oraz technologię Dual Pixel CMOS AF. Dzięki tym częściom możliwa jest skuteczna regulacja ostrości.  Maksymalna rozdzielczość wykonywanych zdjęć wynosi 6720 x 4480 p. Pozwala to na uzyskanie wysokiej jakości fotografii.

Canon EOS R jest chętnie wybierany przez zawodowych fotografów, a także osoby okazjonalnie robiące zdjęcia. Na jego atrakcyjność wpływa stylowy wygląd oraz wygoda obsługi. Bezlusterkowiec wyposażono w dobrze wyprofilowany uchwyt, który dopasowuje się do kształtu dłoni. Nowoczesne rozwiązania takie jak: wielofunkcyjny panel dotykowy, elektroniczny wizjer oraz ekran z możliwością odchylania powodują, że sprzęt ma intuicyjny system obsługi.

 

 

 

 

Bezlusterkowiec do 3000

 

4. Aparat Olympus OM-D E-M10 Mark III

 

Uważasz, że bezlusterkowiec do 3000 zł powinien spełnić Twoje wymagania co do fotografowania oraz nagrywania obrazów? Sprawdź model Olympus OM-D E-M10 Mark III. Jego precyzyjnie zaprojektowany korpus został wyposażony w wiele innowacyjnych technologii. Charakteryzuje się bardzo stylowym oraz klasycznym designem.  

Bezlusterkowiec działa z bardzo dużą prędkością. Jedno dotknięcie ekranu, natychmiast pozwala na ustawienie ostrości wybranego punktu. Udostępnianie zdjęć, zdalna obsługa aparatu oraz edycja fotografii są możliwe, dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi.

Model jest często wybierany przez osoby podróżujące, ponieważ jest lekki i nie zajmuje dużo miejsca. Użytkownicy doceniają w nim także jakość wykonywanych zdjęć oraz nagrywanych filmów. Zasługą tego jest zastosowanie procesora obrazu TruePic Vlll oraz 5-osiowej stabilizacji obrazu. Praca z urządzeniem możliwa jest także w gorszych warunkach oświetleniowych, nie ma konieczności korzystania ze statywu.

 

 

 

 

Nikon bezlusterkowiec

 

5. Bezlusterkowiec Nikon Z6 + adapter FTZ

 

Bezlusterkowiec Nikon Z6 ma wbudowany procesor przetwarzania EXPEED 6. Umożliwia on wykonywanie zdjęć o niskim poziomie szumów oraz wyjątkowo dużym jak na tego typu produkty, zakresie dynamiki, który nie jest zależny od czułości ISO.

Szerokie mocowanie obiektywów pełnoklatkowych o średnicy 55 mm, które zostało zastosowane w tym urządzeniu, pozwala na wpuszczenie większej ilości światła, co sprawia, że obraz jest rejestrowany w lepszy sposób. Możliwe jest to zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy.

Test bezlusterkowców wykazał, że Nikon Z6 pozwala na stabilne nagrywanie filmów oraz zapewnia dobrą ostrość zdjęć bez potrzeby użycia statywu. Możliwe jest to dzięki wbudowanej, pięciostopniowej redukcji drgań, eliminującej naruszenia obrazu aparatu w pięciu kierunkach. Wyostrzenie obrazu jest możliwe nawet w przypadku osób będących w ruchu. Funkcja fokusu koncentruje się na twarzy, pozwalając uchwycić ulotne piękno.

 

 

 

 

Olympus bezlusterkowiec

 

6. Bezlusterkowiec Olympus OM-D E-M5 Mark II

 

Zaawansowanym fotografom polecamy bezlusterkowiec Olympus OM-D E-M5 Mark II. Jest on dobrym rozwiązaniem dla osób szukających odpowiedniego sprzętu, do wykonywania najwyższej jakości zdjęć oraz filmów. Wyposażony został w szczelną, magnezową obudowę, umożliwiającą użytkowanie w każdych warunkach, niezależnie od panującej pogody. 

Model jest bardzo lekki, waży jedynie 417 g, jest on mobilny, a także wygodny w użytkowaniu oraz przenoszeniu. Dobrze sprawdzi się podczas podróży w celu fotografowania niezwykłych miejsc, wyróżniających się wyjątkowym pejzażem. Aparat jest odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne, takie jak: kurz, mróz, wiatr oraz przypadkowe zmoczenie. 

Większa część osób użytkujących ten produkt twierdzi, że jest to dobry bezlusterkowiec. Doceniają go kupujący zajmujący się nagrywaniem filmów. Model zapewnia rejestrowanie wysokiej jakości wideo, które zachwyca doskonałą płynnością obrazu (nagrywanie w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 p). Możliwe jest także rejestrowanie wideo w wersji poklatkowej.

 

 

 

 

Bezlusterkowiec pełna klatka

 

7. Aparat cyfrowy Sony A6300

 

Sony A6300 to polecany przez fotografów bezlusterkowiec. Pełna klatka gwarantuje bardzo dobrą jakość obrazu. Spośród pozostałych tego typu urządzeń, wyróżnia się rozbudowanym modułem automatycznego ustawiania ostrości obrazu, a także wykorzystaniem technologii, które zazwyczaj stosowane są w znanych aparatach, takich jak pełnoklatkowy bezlusterkowiec.

Model wyposażono w nowoczesną matrycę o rozdzielczości 24,3 megapikseli, formacie APS-C z mocnym procesorem. Taka budowa umożliwia wykonywanie wysokiej jakości ujęć, na których kolory są odwzorowywane w naturalny sposób, bez względu na panujące warunki oświetleniowe. Nagrywane za jego pomocą pliki wideo zapisywane są w rozdzielczości 4K (3840 x 2160 p).

Urządzenie jest cenione przez konsumentów nie tylko za wysoką jakość wykonywanych zdjęć oraz nagrywanych filmów, ale także za jego dopracowaną konstrukcję. Zamontowany w tylnej części dotykowy wyświetlacz LCD jest 3-calowy. Został on umieszczony na przegubie, umożliwiającym jego obrócenie o 180 stopni. Nad ekranem zamontowany jest wizjer. Obsługa urządzenia jest możliwa za pomocą 8 przycisków, obsługujących prawie 90 funkcji.

 

 

 

 

Bezlusterkowiec do 1500

 

8. Aparat cyfrowy Panasonic Lumix DC-GX800KEGK 

 

Interesujesz się fotografią, ale nie stać Cię na drogi sprzęt? Bezlusterkowiec do 1500 zł powinien na początku zaspokoić Twoje oczekiwania. Mowa tutaj o Panasonic Lumix DC-GX800KEGK, który wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 4K (3840 x 2160 p). Model ten jest dostępny w kolorach: srebrnym, czarnym, pomarańczowym oraz czarnym.

Ten dobry i tani bezlusterkowiec ma matrycę w rozdzielczości 16 megapikseli oraz innowacyjny procesor obrazu Venus Engine. Te dwa elementy umożliwiają uzyskanie wyrazistych obrazów o wysokiej rozdzielczości. Uwagę konsumentów przyciąga bardzo dobre odwzorowanie barw, a także maksymalna czułość ISO 25 600.

Jedną z funkcji, która jest najbardziej przydatna użytkownikom modelu Panasonic Lumix DC-GX800KEGK, okazuje się możliwość odchylenia wyświetlacza o 180 stopni. Pozwala to na robienie zdjęć typu selfie. Ekran jest dotykowy, więc jego obsługa jest jeszcze prostsza. Chcąc wyostrzyć jeden obiekt znajdujący się w kadrze aparatu, fotograf powinien jedynie wskazać ten obszar lekkim dotknięciem palca.

 

 

 

 

Fujifilm bezlusterkowiec

 

9. Bezlusterkowiec FujiFilm X-T3

 

Prowadzisz własnego bloga i zastanawiasz się jakie urządzenie kupić, aby zamieszczone na nim zdjęcia zachęcały Internautów do częstszych odwiedzin? Dobrym produktem będzie bezlusterkowiec FujiFilm X-T3. Jest to model dedykowany nie tylko fotografom, ale także kamerzystom. Charakteryzuje się on dużą szybkością oraz funkcjonalnością.

FujiFilm X-T3, jak większość bezlusterkowców, wyposażony jest w wizjer elektroniczny. Rozdzielczość jest bardzo wysoka, wynosi 3,69 miliona megapikseli z wysokim współczynnikiem powiększenia liczącym 0,75 x. Opóźnienie wyświetlanego obrazu to jedynie 0,005 sekundy, a częstotliwość odświeżania ok. 100 fps. Zapewnia to płynne wyświetlanie obrazu oraz umożliwia szczegółową identyfikację ruchów obiektów, oraz pozycję ostrości. 

Głównym aspektem, powodującym duże zainteresowanie tym modelem wśród profesjonalnych fotografów oraz osób zaczynających swoją przygodę z robieniem zdjęć, jest bardzo dobra jakość obrazu, oraz rozbudowane możliwości śledzenia obiektów. Jest to możliwe dzięki usprawnionemu działaniu AF oraz możliwości wykonywania seryjnych zdjęć bez przymusu blokowania pola widzenia.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki bezlusterkowiec kupić?

 

Jesteś zainteresowany zakupem aparatu fotograficznego, umożliwiającego wykonywania wysokiej jakości zdjęć oraz nagrań wideo, ale do końca nie jesteś pewien, na co zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu? W poniższym poradniku staraliśmy się poruszyć wszystkie najważniejsze kwestie, które pozwolą Ci odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy bezlusterkowiec, a także pomogą w podjęciu odpowiedniej decyzji zakupowej.

Rodzaje aparatów fotograficznych:

Dostępne na rynku aparaty fotograficzne można klasyfikować w różny sposób. W przypadku analizy głównych możliwości oraz zadań, do których są one przeznaczone, możemy wyróżnić:

Aparaty kompaktowe – są one niewielkie i wyróżnia je prosta budowa. Nie mają zbyt wielu funkcji dodatkowych, a często w ogóle nie mają trybu manualnego. Wyposażone są one w przytwierdzony na stałe, niewymienialny obiektyw. Najchętniej kupowane są przez amatorów.

Aparaty bezlusterkowe – urządzenia, charakteryzujące się możliwością wymiany obiektywów. Dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi możliwy jest podgląd wykonywanego zdjęcia. Modele te, w ostatnich latach zyskały popularność. Są one chętnie kupowane zarówno przez profesjonalnych fotografów, a także przez osoby początkujące.

Lustrzanki cyfrowe – to aparaty fotograficzne, które są wyposażone w jeden obiektyw (wykorzystuje się w nim materiał światłoczuły – matrycę). Charakteryzują się one dużą ilością trybów i funkcji wykonywania zdjęć. Z tych urządzeń korzystają głównie profesjonalni fotografowie.

Klasyczne aparaty fotograficzne – jest to model analogowy z kliszą, którą należy wymieniać, kiedy zostanie napełniona. Po ten sprzęt konsumenci sięgają głównie z ciekawości lub z sentymentu.

 

Przeznaczenie

Przy wyborze odpowiedniego aparatu, ważne jest także jego przeznaczenie oraz warunki, w jakich będzie on w głównej mierze użytkowany. Zastanawiasz się, jaki bezlusterkowiec wybrać? Ważne jest sklasyfikowanie, czy urządzenie będzie używane przez profesjonalistę czy też amatora, który dopiero się uczy obsługi tego typu sprzętów i na początku może nie potrafić w pełni wykorzystać jego możliwości. Dla osób początkujących najlepszym wyborem są modele wyposażone w dużą ilość trybów oraz funkcji poprawiających walory obrazu oraz ułatwiających fotografowanie. Jeśli właścicielem aparatu ma być miłośnik przyrody, powinien wybrać sprzęt z dobrym zoomem oraz trybem makro. Użytkownicy lubiący podróże, ekstremalne wycieczki, powinny zwrócić uwagę na konstrukcję (zalecane jest, aby była ona wzmocniona, wodoodporna i wyposażona w GPS).

 

Wyświetlacz

Wyświetlacz to element znajdujący się w tylnej części aparatu. Od jego jakości zależy komfort oglądania wykonywanych zdjęć, nagrań wideo, a także wybierania opcji z menu. Najczęściej spotykana wielkość tego elementu liczy od 2 do 3 cali. Ważna jest także możliwość regulacji jasności, powłoka antyrefleksyjna, kąty dobrego widzenia, możliwość odchylenia lub obracania ekranu w taki sposób, aby użytkownik miał możliwość zrobienia zdjęcia z nietypowej perspektywy. Większość bezlusterkowców ma dotykowe wyświetlacze. Ich największą zaletą jest możliwość wskazania obiektu, poprzez naciśnięcie ekranu palcem, w celu jego wyostrzenia.

 

Jakość obrazu

Modele wyposażone w ten tryb pozwalają na uzyskanie nieporuszonych zdjęć w trakcie fotografowania „z ręki”. Dzięki temu nie jest wymagane posiadanie statywu. Część dostępnych obecnie na rynku modeli oferuje wieloosiowe (np. 5-osiowe) funkcje stabilizacji, które kompensują różnego rodzaju drgania, a także ruch bezlusterkowca. Zazwyczaj jest to kombinacja stabilizatora mechanicznego i elektronicznego. 

Istotną rolę w wykonywaniu wysokiej jakości zdjęć odgrywają także ustawienia zakresu ISO. Parametr ten odpowiada za czułość urządzenia na światło. Wyraża się go zazwyczaj w zakresie od 50 do 25600 (profesjonalne modele mogą mieć czułość ISO równą 1640000). Im większy jest ten zakres, tym więcej możliwości oferuje wybrany bezlusterkowiec. Dzięki wysokiemu ISO możliwe jest uchwycenie większej ilości szczegółów przy słabym świetle (może to się wiązać z większą ziarnistością obrazu). Wybór niskiej czułości dobrze sprawdza się w bardziej słoneczne dni.

Aparaty fotograficzne różnią się od siebie rozdzielczością. Mimo że producenci prześcigają się między sobą, wypuszczając coraz to nowsze wersje, o większej rozdzielczości, parametr ten nie odgrywa zbyt wielkiej roli w zwiększeniu jakości wykonywanych fotografii. Różnica pomiędzy modelami z 12 Mpx a 18 Mpx jest zauważalna dopiero w dużym powiekszeniu. Najczęściej spotykane są bezlustrzankowce o rozdzielczości 12 Mpx do 30 Mpx. Profesjonalne urządzenia mogą mieć nawet 60 Mpx.

 

Wizjer

Wizjer to element aparatu fotograficznego, który pozwala na podgląd kadru, tuż przed zrobieniem zdjęcia. Wersję elektroniczną wizjera ma większość bezlustrzankowców. Jest on pomocny w warunkach silnego nasłonecznienia, w momencie gdy na wyświetlaczu aparatu, z powodu odblasków nie jest widoczny obraz.

Rozmiar i wymienna optyka

Bezlusterkowce charakteryzują się niewielką wagą oraz kompaktowymi wymiarami. Obie te cechy doceniane są głównie przez osoby podróżujące. Ważnym aspektem jest także możliwość rozbudowy posiadanego zestawu, poprzez zaopatrzenie się w różnego rodzaju akcesoria. Przed zakupem wybranego modelu aparatu, sprawdź, jak szeroki wybór ma on w doborze obiektywów, lamp oraz innych akcesoriów. Niektóre urządzenia mają tak nietypową budowę, że dokupienie dodatkowych elementów ogranicza się tylko do oferty jednego producenta. Różnorodność szkieł pozwala na dostosowanie się do charakteru sytuacji, którą fotograf ma zamiar uwiecznić.

 

Bezlusterkowce w dobrych cenach

Nie jest tajemnicą, że zakup aparatu fotograficznego nie jest małym wydatkiem. W zależności od ilości trybów, dostępnych funkcji, jakości wykonywanych zdjęć, nagrywanych filmów i tym podobnych, ceny mogą się od siebie sporo różnić. Dla profesjonalnych fotografów, którzy należą do grupy wymagających użytkowników najlepszy bezlusterkowiec, może być dostępny w cenach od 5000 zł do nawet 10000 zł. Wymagania osób początkujących powinny zaspokoić modele w cenach od 1000 zł do 3000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Bezlusterkowiec – co to jest?

Bezlusterkowiec to jeden z rodzajów dostępnych na rynku cyfrowych aparatów fotograficznych. Wyróżnia się on niewielkimi rozmiarami, wyglądem przypomina klasyczny sprzęt. W urządzeniu tym występuje możliwość wymiany obiektywów, które są montowane w korpusie. Od tradycyjnych modeli wyróżnia się tym, że w jego budowie wyeliminowano optyczny układ wizjera z lustrem (stąd też pochodzi jego nazwa – bezlusterkowiec), matówką i pryzmatem pentagonalnym. Podgląd kadru jest możliwy na wbudowanym do urządzenia monitorze. Pierwsze tego typu aparaty cyfrowe zostały wprowadzone na rynek w 2008 roku przez firmę Panasonic. Jakość wykonywanych zdjęć robionych tym urządzeniem jest podobny do trochę droższych modeli, czyli lustrzanek.

P2: Jak działa bezlusterkowiec?

Działanie bezlusterkowca jest bardzo zbliżone do pracy aparatu fotograficznego wyposażonego w lustro oraz matówkę, czyli powszechnie zwanej lustrzanki. Oba z wymienionych rodzajów aparatów wyposażone są w wymienną optykę (możliwość zmiany obiektywów, które są montowane w korpusie). Bezlusterkowiec różni się jednak tym, że w jego korpusie nie znajduje się lustro. Powoduje to, że obraz z obiektu trafia bezpośrednio na nowoczesny materiał światłoczuły, czyli tak zwaną matrycę. 

 

P3: Ile kosztuje bezlusterkowiec?

Ceny dostępnych na rynku bezlusterkowców są bardzo różne. Zależą one od marki, która produkuje dany model, rozdzielczości, jakości oraz stabilizacji obrazu, dostępnych trybów i funkcji, a także dodatkowego wyposażenia. Dla osób początkujących polecane są modele w zakresie cenowym od 1000 zł do 3000 zł. Powinny one w pełni spełniać ich wymagania. W przypadku profesjonalnych fotografów lepszą opcją będą urządzenia kosztujące od 5000 zł do nawet 10000 zł. Mimo że jest to dosyć spory wydatek, to w przypadku osób planujących swoją przyszłość jako fotograf jest to najbardziej odpowiednia opcja zakupu.

 

P4: Jak robić zdjęcia bezlusterkowcem?

Po zakupie bezlusterkowca każdy użytkownik powinien dokładnie zapoznać się z jego instrukcją obsługi, aby dowiedzieć się wszystkiego o dostępnych funkcjach. Osoby zaczynające swoją przygodę z tego typu aparatem, robiąc pierwsze zdjęcia, czy nagrywając pierwsze wideo, polegają wyłącznie na automatycznych ustawieniach obrazu. Od samego początku warto testować dostępne funkcje oraz tryby, aby lepiej zaznajomić się z urządzeniem. Odradzane jest także fotografowanie „wszystkiego”. Warto rejestrować różnorodne tematycznie momenty, bo wcześniej czy później będziemy mogli zdecydować się na taki rodzaj fotografii, który najbardziej nas interesuje, a z czasem próbować go rozwijać.

P5: Bezlusterkowiec czy lustrzanka?

Osoby chcące wybrać aparat wykonujący wysokiej jakości zdjęcia, stają przed dylematem – co będzie lepsze, lustrzanka czy bezlusterkowiec?  Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zbyt dużą inwestycję, lepszym wyborem będzie druga z wymienionych opcji. Główną różnicą między tymi dwoma urządzeniami jest umiejscowienie matrycy. W przypadku bezlusterkowców, znajduje się ona zaraz za obiektywem. Nie zastosowano w nich luster, które występują w lustrzankach. Kolejną różnicą jest brak wizjera optycznego. Obraz wyświetlany jest na ekranie LCD. Oba z wymienionych typów urządzeń mają wymienną optykę, jednak w przypadku lustrzanek wybór jest zdecydowanie większy. Dużym atutem bezlusterkowców jest ich niewielka waga.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ