contact

Cloud gaming od PlayStation – czy może konkurować z XBOXem?

Ostatnio aktualizowane: 14.04.24

 

O Xbox Cloud Gaming wie właściwie każdy gracz. O podobnym systemie dla PlayStation wiele osób dowiedziało się niedawno, gdy jego twórcy zaczęli współpracę z PlayStation Plus. Jak działa cloud gaming popularnej konsoli i dlaczego nie słychać o niej tak wiele, jak o wersji dla XBOXa?

 

Na czym polega cloud gaming?

Chodzi tu o oglądanie lub grę w ramach wykupionego pakietu i bez potrzeby pobierania. Jeśli nie jesteś zapalonym graczem cloud gaming najłatwiej będzie przyrównać do filmów VOD (Video On Demand), oglądanych na wybranej platformie. Jeśli lubisz gry, ale preferujesz rozrywki hazardowe, dobrym przykładem okaże się zapewne kasyno internetowe lub bukmacher np. www.pzbuk.pl.

W każdej z tych kategorii użytkownik zyskuje możliwość wykupienia pewnego pakietu, dzięki któremu dobiera konkretne artykuły do swoich potrzeb i zainteresowań, a następnie korzysta z nich bez potrzeby pobierania na swoje urządzenie.

Dla użytkowników konsol jest to szczególnie ważne z racji ograniczonego miejsca, a jednocześnie trudnej do oszacowania liczby gier na rynku.

 

PlayStation Now

Tak właśnie nazywała się pierwsza wersja cloud gamingu dla użytkowników PSów. Obecnie usługę znaleźć można pod nazwą PlayStation Plus, w ramach jednego z 3 abonamentów o różnym zakresie.

Z początku użytkownicy nie byli pewni, czy połączenie usług będzie dobrym pomysłem. Wiele wątpliwości pojawiało się też z racji potrzeby przeniesienia gier i aktywnych abonamentów na nowe konta. Wszystko odbyło się jednak bez większych problemów i fani PSów mogli kontynuować korzystanie z ulubionych gier.

Rywalizacja

Dlaczego PlayStation Now nie było tak głośne, jak XBOXowy odpowiednik? Cloud Gaming stworzony dla XBOXa jest dziełem Microsoftu. Choć jego oferta nie jest tak szeroka, jak PS Plus zawiera sporo nowości, których w PlayStation zwyczajnie zabrakło.

Połączenie PS Plus i PS Now było pierwszym etapem, dzięki któremu skuteczna konkurencja z bardziej popularnym systemem mogła stać się realna. Jednocześnie duży zbiór gier przyciąga fanów, chcących zagrać w coś ciekawego — niekoniecznie najnowsze tytuły. 

Obie formy cloud gamingu są nakierowane na różne grupy docelowe. Trudno właściwie powiedzieć, czy rywalizacja to dobre określenie zależności pomiędzy oboma systemami. Gracze poszukujący najnowszych tytułów, mają zazwyczaj powód, by dostać się do gry jak najwcześniej — tworzą streamy lub w inny sposób wprowadzają w świat gier mniej doświadczone osoby.

PS Plus to głównie rozrywka dla weteranów, stale poszukujących nowych gier. Spędzając sporo czasu przed ekranem, użytkownicy często zmieniają tytuły, powracając w międzyczasie do kilku ulubionych gier.

 

Gra świetna w każdym aspekcie

Podsumowując, PS Plus ma pełne prawo rywalizować z systemem od XBOXa i nie powinno tu być mowy o lepszym, czy gorszym świadczeniu usług. Obie firmy dobrze przygotowały się do swojej roli, ale obrały różne cele.

Czy PS Plus będzie wybierany częściej — tu możemy jedynie gdybać. Czas pokaże, czy fani gier wciąż poszukują obu form. Być może na przestrzeni kilku najbliższych lat (rynek gier jest bardzo dynamiczny) okaże się, że wygrała tylko jedna z opcji i na skutek wielkiego zainteresowania, to właśnie ona będzie szczególnie szybko rozwijana.

Należy się jednak spodziewać, że zarówno PS Plus jak i XBOX Cloud Gaming pobędą z nami jeszcze długo. Jeśli widzisz dobrą ofertę u jednego z nich, włącz się do programu i nie żałuj później!

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ