Większość osób korzystających z Internetu słyszała o chmurze. O ile podstawowe informacje o niej są jasne i znane, tak jej dokładna definicja stanowi tajemnicę dla użytkowników sieci. Czym różnią się chmury internetowe od obliczeniowych? Czym są dokładnie, do czego służą i czy każdy może z nich korzystać, dowiesz się z poniższego artykułu.
Chmura internetowa — co to jest?
W żargonie informatycznym można spotkać się z różnymi określeniami chmury — informatyczna, internetowa, obliczeniowa. Często pojawia się także cloud computing. Czy wszystkie te nazwy określają różne rodzaje chmury? Nie, odnoszą się one do tego samego zjawiska, a konkretnie do tej samej usługi. Chmura internetowa to nic innego jak oferowana użytkownikom usługa. Dostarczana jest ona przez różnego rodzaju usługodawców, często są to znane na całym świecie firmy. Chmura umożliwia użytkownikom przechowywanie różne typy danych i plików. Jest to więc rodzaj pamięci. Usługa ta jest jak dobry, pojemny dysk SSD. Wystarczy zalogować się na swoje konto, przesłać określone pliki i gotowe. Od tego momentu są one przechowywane w chmurze.
Na pytanie, czym jest chmura internetowa, można w skrócie odpowiedzieć, że jest to wirtualny dysk. Przechowywanie na nim plików jest łatwe i bezpieczne. Dokładna definicja wskazuje, że jest to pewnego rodzaju model przetwarzania danych, który wykorzystuje usługi zapewniane przez usługodawcę. Chmura ma przede wszystkim tę przewagę nad tradycyjnymi nośnikami (typu pendrive), że nie może ulec uszkodzeniom mechanicznym. Wirtualnego dysku nie można upuścić czy zniszczyć. Ponadto chmura w Internecie jest cały czas dostępna. Można się do niej zalogować o każdej porze dnia. Dostęp do danych jest szybki i łatwy z dowolnego miejsca na świecie. Potrzebny jest jedynie dostęp do sieci, ponieważ to w niej operują chmury internetowe. Niewątpliwą zaletą przechowywania danych w internetowej bazie jest możliwość korzystania z nich z dowolnego urządzenia. Do chmury można logować się zarówno z komputera, jak i smartfona, czy tabletu.
Dane w chmurze
Przeciętny użytkownik korzysta z chmury, aby przechowywać w niej swoje pliki. Najczęściej są to zdjęcia, filmy lub inne multimedia. Nierzadko chmura służy także do przechowywania dokumentów lub baz danych. Specjalne serwisy przeznaczone są głównie dla firm. Umożliwiają one korzystanie z konkretnych aplikacji i oprogramowania, tworzenie nowych programów, hostowanie stron internetowych, czy analizowanie konkretnych danych. Chmura informatyczna to usługa, z której nieustannie korzystają wszyscy użytkownicy Internetu, czasem nawet bezwiednie.
Czy warto korzystać z chmury internetowej?
Jak korzystać z chmury? Jest to bardzo proste, wystarczy zalogować się na konto za pomocą loginu lub nazwy użytkownika oraz ustalonego wcześniej hasła. Czy jednak warto z niej korzystać? Przechowywanie danych w chmurze ma bardzo wiele zalet i niewiele wad. Oto kilka powodów, dla których warto korzystać z chmury online:
• Bezpieczeństwo danych — niezależnie, czy w chmurze chcesz przechowywać swoje zdjęcia, filmy, czy dokumenty, są one bezpieczne. Przede wszystkim żadne dane nie mogą zostać rozdysponowane bez zgody ich administratora. Ponadto fizyczny nośnik pamięci można w łatwy sposób zniszczyć lub zgubić. Chmury nie da się ani ukraść, ani zagubić. Dlatego pliki, które przesyłasz na swoje konto, są bezpieczne, dopóki nie stracisz hasła lub nie trafi ono w niepowołane ręce.
• Możliwość udostępniania innym użytkownikom — zastanawiasz się, gdzie przechowywać zdjęcia tak, aby miały do nich dostęp także inne osoby, na przykład rodzina lub znajomi? Chmura dobrze sprawdzi się w tym celu. Umożliwia ona udostępnianie plików innym użytkownikom, którzy mogą korzystać ze znajdujących się tam danych. Dysk staje się wspólnym zbiorem kilku osób, które go edytują, zmieniają i użytkują.
• Nie utracisz swoich plików — przechowując pliki na fizycznych nośnikach, możesz je w łatwy sposób utracić. Chmura danych jest jednak bezpiecznym miejsce, ponieważ ma bardzo niską awaryjność. Nazywana jest sejfem, bo chroni przechowywane w niej pliki. Dane nie zostaną utracone w sposób przypadkowy, bez zgody administratora. Znajdują się one w kontrolowanym środowisku, na określonych serwerach oraz w replikowanych macierzach. Oznacza to, że tworzone są ich zapasowe kopie.
• Zmniejszasz koszty — to zaleta chmury szczególnie atrakcyjna dla przedsiębiorców. Zewnętrzna chmura eliminuje potrzebę tworzenia własnej, kosztownej infrastruktury. Jej dostarczenie oraz obsługiwanie przechodzi na usługodawcę. Ponadto w takich usługach chmurowych płaci się przede wszystkim za zasoby, które zostaną wykorzystane. Nie ponosi się kosztów za to, czego się nie zużyje.
• Sprawdza się do pracy zdalnej — chmura umożliwia przedsiębiorstwom funkcjonowanie w trybie zdalnym. Wszyscy pracownicy mają dostęp do potrzebnych im danych z każdego miejsca. W rezultacie firma pracuje wydajniej i efektywniej. Wystarczy jedynie stabilne i szybkie połączenie z Internetem.
• Szybkie działanie — już kilka kliknięć myszą na ekranie komputera wystarczy, aby w krótkim czasie załadować nawet bardzo duże ilości zasobów przechowywanych w chmurze. Zwiększa to wydajność pracy oraz umożliwia przedsiębiorstwom większą elastyczność. Chmura obliczeniowa zwiększa także wydajność pracy zespołu informatycznego w firmie. Nie muszą oni bowiem dbać o prawidłowe działanie serwerów i infrastruktury. W rezultacie mogą skupić się na innych zadaniach i na rozwoju przedsiębiorstwa.
Rodzaje chmur internetowych
Wspomniane wcześniej różnorodne nazewnictwo wskazuje na tę samą funkcję. Często jednak określenie „chmura obliczeniowa” stosowane jest do konkretnego typu usługi. Oparta jest ona przede wszystkim na infrastrukturze dostawcy i stosowana jest głównie przez przedsiębiorstwa. Chmura obliczeniowa, inaczej zwana cloud computing, jest wtedy platformą przeznaczoną do użytkowania specjalistycznego oprogramowania. Prywatni użytkownicy korzystają z niej na przykład podczas edytowania plików tekstowych i graficznych w programach niemających swoich oficjalnych aplikacji.
Wiadomo, czym jest chmura internetowa. Definicja całej usługi jest prosta i jasna. Sam podział chmury może być jednak bardziej skomplikowany. Rozróżnia się ich kilka rodzajów. Są to:
• Chmury publiczne — są najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane. Zasoby udostępniane są powszechnie dla wszystkich użytkowników, którzy mają nieograniczoną możliwość korzystania z nich. Zapewniają one dostęp różnym grupom znajdującym się w dowolnym miejscu na świecie. Przykładem jest chmura Google.
• Chmury prywatne — nie są one współdzielone przez różnych użytkowników. Są częścią wewnętrznej, prywatnej sieci. W efekcie dostęp do przechowywanych w nich danych jest ograniczony. Zasoby są udostępniane jedynie wybranym użytkownikom. Chmury prywatne wykorzystywane są najczęściej przez firmowe serwerownie i korzystają z własnej infrastruktury przedsiębiorstwa.
• Chmury hybrydowe — łączą w sobie cechy chmur publicznych i prywatnych. Zwykle funkcjonują jako zestawienie własnej serwerowni z zewnętrzną i wydajną usługą, czyli chmurą.
• Chmury społecznościowe (dedykowane) – usługodawca, który często oferuje chmurę publiczną, wyodrębnia jej część do wyłącznego, prywatnego użytku określonego użytkownika. Z takiej opcji często korzystają organizacje rządowe oraz specjalistyczne firmy.
Model chmury obliczeniowej
Chmura obliczeniowa musi spełniać wymagania swoich użytkowników, dlatego usługodawcy zwykle dostarczają ją w jednym z trzech popularnych modeli. Pierwszy z nich to SaaS (Oprogramowanie jako usługa). Jest najpopularniejsza, ponieważ metoda ta polega na dostarczaniu usługi drogą internetową. Wykupienie licencji lub subskrypcji uprawnia użytkownika do korzystania z możliwości chmury, jej aplikacji oraz infrastruktury. Z tego modelu korzystamy najczęściej. Za płynność działania chmury i jej bezpieczeństwo odpowiada dostawca usługi. Drugi model to PaaS (platforma jako usługa). Stosowany szczególnie przy chmurach prywatnych. Model ten wykorzystują głównie przedsiębiorcy, ponieważ umożliwia wykorzystanie całej platformy dla siebie. Usługi w chmurze umożliwiają testowanie, zarządzanie, czy opracowywanie aplikacji. Ostatni model to IaaS (infrastruktura jako usługa). Umożliwia on przedsiębiorcy korzystanie z chmury i instalowanie w niej własnych narzędzi. Sprawdza się szczególnie dla osób i przedsiębiorstw, które potrzebują do pracy dużej mocy obliczeniowej. Rzadko wykorzystywane są modele CaaS, w których do klienta dostarczane są zasoby sprzętowe oraz oprogramowanie, oraz IPaaS. Ostatnia metoda polega na udostępnieniu usługobiorcy platformy, na której zintegrowane są różne usługi.
Jakie zastosowania może mieć chmura obliczeniowa?
Kwestia, jak działa chmura i jakie dane można w niej przechowywać, jest jasna. Chmura obliczeniowa może mieć wiele różnych zastosowań, które sprawiają, że taki sposób przechowywania danych będzie w przyszłości rozwijany. Chmury internetowe są obecnie wykorzystywane przez wszystkich, od prywatnych użytkowników po duże firmy i organizacje. Działają one podczas pisania e-maili, odtwarzania plików wideo, grania w gry online czy odtwarzania muzyki. To nie jedyne czynności, do których potrzebna jest chmura. Aplikacja, którą chcesz rozwinąć, również będzie z niej korzystać. Tak samo, jak oprogramowanie komputerowe. Chmura obliczeniowa jest niezbędna także do analizowania danych, jak również pozyskiwania nowych klientów i angażowania ich w określone działania. Za niemal wszystkie kroki podejmowane przez firmę w Internecie odpowiedzialna jest chmura obliczeniowa.
Kto daje dostęp do chmury internetowej?
Dostęp do chmury zapewnia usługodawca. Udostępnia on swój serwer użytkownikom, którzy na swoich kontach mogą przechowywać pliki i dane. Darmowa chmura internetowa ma jednak ograniczoną pojemność. W zależności od dostawcy może to być od 5 GB do 20 GB. Za możliwość przechowywania większej ilości danych trzeba zapłacić. Darmowa chmura internetowa to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają niezawodnego miejsca do przechowywania zdjęć i multimediów. Z płatnej usługi korzystają zwykle przedsiębiorstwa. Często dopłacić trzeba także za przechowywanie plików w bardzo wysokiej jakości. Darmowa chmura jest jednak dostępna u różnych dostawców i może z niej skorzystać każdy, kto założy konto na danym portalu.
Najpopularniejsi usługodawcy to przede wszystkim Google, Microsoft, Amazon, czy Dropbox. Każdy z nich ma jednak pewne ograniczenia w wersji darmowej. Chmura Windows udostępnia jedynie 5 GB przestrzeni do przechowywania swoich plików. Warto również rozważyć skorzystanie z mniej znanych, rozwijających się serwerów i platform. Przykładem jest chmura Xiaomi. Wybierając usługodawcę, warto zwrócić uwagę nie tylko na dostępną pojemność, ale także na możliwość przywracania przypadkowo usuniętych plików, stosowane zabezpieczenia, a także prędkość działania. Pomocny może okazać się także ranking. Chmura internetowa daje wiele możliwości, ale przede wszystkim wtedy, gdy jest dobrze dopasowana do potrzeb użytkownika.
Jak wybrać dobrego dostawcę usług w chmurze internetowej?
Jeśli jesteś prywatnym użytkownikiem, który potrzebuje jedynie miejsca do przechowywania plików, wystarczy Ci wiedza, co to jest chmura internetowa, aby zacząć z niej korzystać. Przedsiębiorstwa muszą jednak podjąć przemyślaną decyzję, jakiego dostawcę usług wybrać. Przede wszystkim trzeba dokonać oceny jego możliwości i niezawodności. Wybierając dostawcę usług w chmurze, trzeba zwrócić uwagę na takie kwestie jak: Jego stabilność finansowa, organizacja firmy i sposób zarządzania ryzykiem, reputacja, wiedza techniczna i biznesowa oraz gotowość do poddania się inspekcji.
Jeśli potencjalny dostawca spełnia wszystkie wymagania, można mu zaufać i podjąć z nim współpracę. Jest jeszcze kilka dodatkowych kwestii, które mogą okazać się ważne podczas wyboru usługodawcy. Istotna jest także obsługa dostarczania usług, możliwość monitorowania zasobów, klarowny sposób rozliczania usługi oraz możliwość zarządzania konfiguracjami. Podejmując decyzję, można przemyśleć także inne kwestie, związane na przykład z funkcjami i procesami technicznymi. Sprawdź, czy dostawca usług w chmurze wykorzystuje standardowe interfejsy API, czy ma sprawny system zarządzania zdarzeniami i zmianami oraz, czy umożliwia przejście na model hybrydowy. Wszystkie mechanizmy powinny być łatwe do wdrożenia i usprawniać przeprowadzanie aktualizacji. Przede wszystkim jednak sprawdź, jaki system zabezpieczeń ma potencjalny dostawca usług w chmurze.
Przechowywanie danych w chmurze to tylko jedno z wielu zastosowań tego nowoczesnego, wirtualnego dysku. Usługodawcy dostarczający i udostępniający swoje serwery umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów zachodzących w sieci. Bez chmur obliczeniowych Internet, który znamy, wyglądałby zupełnie inaczej. Obecnie korzystają z nich wszyscy, nie zawsze świadomie, nie mając pojęcia, jak wiele zawdzięczamy istnieniu wirtualnych chmur.