Co to są zdjęcia satelitarne i jak nam pomagają?

Ostatnio aktualizowane: 02.12.24

 

Dawno temu mapy powstawały na podstawie tego, co zobaczyli kartografowie. Później do ich tworzenia wykorzystywano różnego rodzaju narzędzia pomiarowe i aparaty. Wraz z biegiem czasu zaczęto robić tzw. zdjęcia lotnicze. Obecnie Ziemię i to, jak wygląda, można podziwiać dzięki fotografiom zrobionym z przestrzeni kosmicznej. Aktualne zdjęcia satelitarne są łatwo dostępne w Internecie i można wykorzystać je do różnych celów. Nie ma problemów, aby znaleźć najnowsze zdjęcia satelitarne Polski, czy innych rejonów świata. Co nam to daje?

 

Zdjęcia satelitarne – co to?

Zdjęcia satelitarne to nic innego, jak fotografie Ziemi, które są wykonywane z kosmosu przy użyciu specjalistycznych satelitów. Urządzenia te są wyposażone w aparaty fotograficzne o wysokiej częstotliwości. Satelity mają też dysk, na którym magazynowane są zdjęcia, które później pobierają specjaliści. Dzięki takim fotografiom można zobaczyć, jak wygląda dane miejsce na Ziemi. Użytkownik może np. wpisać w wyszukiwarkę ‘zdjęcia satelitarne Australia’ i zobaczyć, jak wygląda ten kontynent. To zapytanie było często wysyłane podczas wielkiego pożaru na przełomie lat 2019-2020. Każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, mógł obserwować zachodzące na tym obszarze zmiany. Technologia umożliwia też np. sprawdzenie, jak wygląda Mur Chiński z kosmosu. Zdjęcia satelitarne są dobrej jakości. W przeszłości sądzono, że Wielki Mur Chiński to jedyna budowla, która jest widoczna dla ludzkiego oka z Księżyca. To stwierdzenie okazało się jednak mitem.

Historia zdjęć satelitarnych

Mówiąc o tym, jak wyglądają najnowsze zdjęcia satelitarne, nie można nie wspomnieć o historii. Nie od zawsze przecież mieliśmy dostęp do takich fotografii. Na początku zdjęcia, które dawały lepszy obraz tego, jak wygląda Ziemia, były robione ze statków powietrznych. Pierwsze zdjęcie lotnicze zrobił Nadar, francuski fotograf i dziennikarz. Fotografia jednak nie została zachowana, dlatego pierwsze zdjęcie lotnicze, jakie jest dostępne, to to z 1860 roku obrazujące Boston. W Polsce aerofotografią zajmował się Konrad Brandel, który w 1865 roku zrobił kilka zdjęć podczas lotu balonem nad Warszawą. To były początki fotografii tego typu i jak we wszystkich dziedzinach, również i w tej nastąpił znaczny rozwój. Do utrwalania obrazów zaczęto wykorzystywać coraz to lepsze aparaty i nowe obiektywy. Jeśli interesujesz się sprzętem tego rodzaju, możesz sprawdzić ranking bezlusterkowców.

Przełomem w historii okazał się rok 1946, kiedy to zrobiono pierwsze zdjęcie Ziemi z kosmosu. Odbyło się to podczas lotów suborbitalnych z pociskiem V-2. Pierwsze zdjęcie satelitarne Ziemi powstało 14 sierpnia 1959 roku. Zostało ono zrobione przez amerykańską satelitę Explorer 6. W roku 1972 rozpoczął się w Stanach program Landsat, którego celem jest pozyskiwanie zdjęć Ziemi z kosmosu. Na ten moment wystrzelono już 8 sztucznych satelitów. Program jest prowadzony przez NASA i amerykańską agencję naukowo-badawczą USGS.

Wszystkie, także nowe zdjęcia satelitarne zrobione przez NASA są dostępnego dla każdego (publikuje się je w NASA Earth Observatory). Inne kraje mają też własne programy satelitarne, choć trzeba przyznać, że działalność NASA jest najbardziej znana. Zdjęcia satelitarne Europy były robione m.in. przy wykorzystaniu satelity Envisat. Na rynku działają też prywatne firmy, które rozwijają się w tej dziedzinie.

Zastosowanie zdjęć satelitarnych

Osoby, które nie interesują się kosmosem i nie śledzą nowinek technicznych mogą zastanawiać się, do czego właściwie przydają się np. zdjęcia satelitarne Polski. Zastosowanie takich fotografii jest naprawdę szerokie. Zdjęcia satelitarne są wykorzystywane m.in. w meteorologii. Korzysta się z nich m.in. do analizowania aktualnego stanu atmosfery, Zdjęcia satelitarne w czasie rzeczywistym przydają się do diagnozy sytuacji burzowych. Dzięki nim możliwe jest też prognozowanie krótkoterminowe. Każdy zgodzi się z tym, że prognozowanie nie byłoby możliwe w takim zakresie, jak teraz, gdyby nie zdjęcia satelitarne. Pogoda zmienia się bardzo szybko, a dzięki fotografiom można łatwo śledzić te zmiany. Zdjęcia satelitarne są też przydatne w hydrologii do oceny intensywności i sumy opadów czy badania wilgotności gleby. Najnowsze mapy satelitarne pozwalają także na badania pola wiatru na morzu, poziomu wód czy intensywności zasolenia.

Na podstawie zdjęć satelitarnych i lotniczych tworzy się ortofotomapy, z których później powstają standardowe mapy. Cechuje je dokładność. Wpływ fotografii satelitarnych na rozwój kartografii jest ogromny. Nie można też nie wspomnieć o systemach nawigacji satelitarnej. Najbardziej popularny jest oczywiście GPS, czyli Global Positioning System. Obejmuje on swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Działa dzięki kilkudziesięciu satelitom, które orbitują wokół Ziemi. Zdjęcia satelitarne umożliwiają też rozwój Systemów Informacji Geograficznej, czyli tzw. GIS. Systemy te pozwalają na sprawne działanie administracji lokalnej i państwowej. Dzięki nim można gromadzić, przetwarzać i obrazować różne dane przestrzenne.

Coraz częściej zdjęcia satelitarne wykorzystuje się w rolnictwie. Są różne obszary działań, ale do najbardziej typowych zalicza się przede wszystkim analizę stanu upraw. Mowa dokładnie o zwykłej analizie wizualnej. Zdjęcie satelitarne danego obszaru wyświetla się w odpowiednim programie i na tej podstawie określa się stan uprawy. Zdjęcia satelitarne mogą służyć także do prognozowania plonów. Jak wygląda taka analiza? Wykorzystuje się do niej stare zdjęcia satelitarne z różnych okresów roku, na ich podstawie oblicza się wskaźnik roślinności i te dane zestawia się z informacjami o wysokości plonów. Inne dziedziny, które wykorzystują zdjęcia satelitarne to m.in.: Wojskowość, edukacja, geologia, leśnictwo, rybołówstwo.

Zdjęcia satelitarne – co nam dają?

Jeszcze nie tak dawno dane uzyskiwane w ramach satelitarnej obserwacji Ziemi były dostępne tylko odpłatnie. Satelity należały do poszczególnych państw i dużych koncernów. Dostęp do informacji był niejako ograniczony, jednak zmieniło się to w roku 2014, kiedy uruchomiono i wystrzelono pierwszego satelitę z misji Sentinel. Jest ona częścią europejskiego programu Copernicus, którego głównym celem jest czynny udział w budowaniu Globalnej Sieci Systemów Obserwacji Ziemi. Program jest finansowany przez UE. Powstał on po to, aby ułatwić dostęp do danych satelitarnych tym osobom, które wykazują zainteresowanie tematem. 

Obecnie każdy z dostępem do Internetu może oglądać zdjęcia satelitarne na żywo. Korzystając np. z Google Maps można wpisać swój adres i zobaczyć, jak dokładnie wygląda okolica. Ta opcja przydaje się np. wtedy, kiedy wybieramy się na wakacje i chcemy sprawdzić, jak prezentuje się miejscowość, albo jesteśmy zainteresowani zakupem działki, a znamy jej współrzędne lub mniej więcej orientujemy się, gdzie się znajduje. Użytkownicy często pytają, co ile Google aktualizuje zdjęcia satelitarne, aby wiedzieć, czy to, co oglądają, oddaje rzeczywistość. Warto wiedzieć, że Street View, często wykorzystywany w opisanych wcześniej celach nie jest tym samym, co zdjęcia satelitarne. Te ostatnie są uzyskiwane z programu Landsat (aktualizacja co 16 dni). Nie zawsze jednak mapa Google jest odświeżana tak szybko, jak to wynika z możliwości satelity. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments