Ranking 10 najlepszych dekoderów DVB-T w 2022

Ostatnio aktualizowane: 01.12.22

 

Dekoder DVB-T – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Ze względu na funkcjonalność i małe rozmiary tuner telewizji naziemnej DVB-T i DVB-T2 LTC T203 jest obecnie najchętniej kupowanym sprzętem. Wyposażono go w technologię Dolby Digital Plus oraz przewodnik po programach EPG, a także za pomocą Wi-Fi może on nawiązywać łączność z Internetem. Dekoder DVB-T z Internetem to także sprzęt, do którego użytkownik podłączy przez port USB zewnętrzny nośnik, dzięki czemu nie tylko zatrzyma i przewinie program, ale też nagra do późniejszego odtworzenia. Drugim w kolejności najchętniej kupowanym urządzeniem jest dekoder tuner TV naziemnej HD DVB-T Wiwa H.265 LITE z oprogramowaniem w języku polskim i pilotem zdalnego sterowania z programowalnymi przyciskami.

10 najlepszych dekoderów DVB-T. Opinie w 2022 roku

 

Ranking dekoderów DVB-T, który powstał na podstawie analizy opinii konsumentów, przedstawia najbardziej popularne urządzenia dostępne obecnie w sklepach. Wśród nich na pewno jest sprzęt, którego szukasz. Sprawdź, na które modele warto zwrócić szczególną uwagę.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Dekoder jest wyposażony we wszystkie niezbędne złącza, a ponadto można go bezprzewodowo połączyć z domową siecią internetową. Ma on przydatną funkcję zatrzymywania i przewijania obrazu, poza tym daje możliwość korzystania z elektronicznego przewodnika po programach.

Wady

Wadą modelu jest niewygodny w obsłudze pilot. Konsumenci narzekają, że przyciski są bardzo płaskie, w efekcie czego trudno jest znaleźć ten odpowiedni bez patrzenia na pilot.

Podsumowanie

Urządzenie jest niewielkie, a do tego eleganckie. Ponieważ ma ono port USB, może być wykorzystywane do przeglądania zdjęć i filmów czy słuchania muzyki. Dekoder zapewnia jakość HD i daje możliwość swobodnego korzystania z aplikacji YouTube.

Drugi wybór

Zalety

Do sprzętu dołączono poręczny pilot z funkcją Memo Control, który ma programowalne przyciski. Jeśli nie chcemy, żeby dzieci miały dostęp do wszystkich kanałów, możemy skorzystać z blokady rodzicielskiej. Istnieje możliwość podłączenia dekodera do Internetu.

Wady

Żeby urządzenie nawiązało bezprzewodowe połączenie z daną siecią internetową, konieczne jest podłączenie do niego specjalnej anteny. Nie znajduje się ona w zestawie.

Podsumowanie

Dekoder pozwala na oglądanie programów w jakości HD i korzystanie z aplikacji YouTube. Złącza, w jakie go wyposażono to: USB, HDMI i SCART. Sprzęt umożliwia nagrywanie wybranych programów, zatrzymywanie i przewijanie obrazu, a także włączanie i wyłączanie napisów. Ma on też funkcję EPG.

Rozważ też

Zalety

Tuner TD310 współpracuje z systemem operacyjnym Windows i pozwala na odbiór programów Full HD z anteny kierunkowej na dachu. Sprzęt jest przystosowany do H.265 HEVC DVB-T2, a nagrywanie czasowe na dysk w komputerze działa poprawnie.

Wady

Część osób twierdzi, że oprogramowanie sprzętu pochodzące z 2016 roku wymaga aktualizacji, a nie przebiega ona sprawnie. Ponadto pojawiły się głosy, że przyczyną problemów z oprogramowaniem jest to, że AVerMedia AVer TV TD310 wymaga trochę mocniejszego komputera do pracy, najlepiej z dobrą kartą graficzną.

Podsumowanie

Dekoder o rozmiarach pendrive’a bez problemu podłącza się do laptopa. Sprzęt wyposażono w funkcję picture outside picture pozwalającą na oglądanie obrazu z dwóch źródeł w tym samym czasie. Urządzenie zapewnia odbiór sygnału cyfrowej telewizji naziemnej.

 

 

Dekoder DVB-T z Wi-Fi

 

1. Tuner Telewizji Naziemnej DVB-T i DVB-T2 LTC T203

 

Sprzęt LTC T203 można podłączyć do dowolnego telewizora, niezależnie od marki, za pomocą kabla HDMI lub złącza Euro. To dekoder DVB-T z Wi-Fi, a więc może nawiązywać bezprzewodową łączność z Internetem. Obsługuje on teletekst oraz elektroniczny przewodnik po programach (EPG), a dodatkowo technologię Dolby Digital Plus.

Urządzenie ma port USB, dlatego można do niego podłączyć zewnętrzny nośnik danych. Pozostałe gniazda, w jakie zostało ono wyposażone, to: Wejście i wyjście antenowe, Coaxial, HDMI oraz SCART. Sprzęt ma funkcję zatrzymywania i przewijania obrazu (Time Shift) oraz nagrywania programów.

Kupującym podoba się to, że dekoder jest mały i elegancki, a do tego łatwo się go podłącza do telewizora i konfiguruje. Za pośrednictwem urządzenia możemy na większym ekranie przeglądać zdjęcia i filmy, np. z wakacji, a nawet odtwarzać swoją ulubioną muzykę. Pomyślnie przeszło ono test dekoderów DVB-T.

 

 

 

 

Dekoder DVB-T Wiwa

 

2. Dekoder Tuner TV Naziemnej HD DVB-T Wiwa H.265 LITE

 

Model H.265 LITE odbiera obraz w jakości HD i pozwala na połączenie z Internetem, zarówno poprzez kabel, jak i bezprzewodowo. Funkcje, w jakie wyposażono sprzęt, to m.in.: EPG, Time Shift, nagrywanie programów oraz wybór napisów. Oprogramowanie jest co pewien czas aktualizowane, a menu zostało przetłumaczone na język polski.

Sprzętem steruje się przy użyciu pilota z funkcją Memo Control z programowalnymi przyciskami. Możemy też wykorzystać w tym celu funkcyjne guziki umieszczone na przednim panelu. Przedstawiony dekoder DVB-T Wiwa ma wymiary: 14,5 cm x 9 cm x 3,2 cm.

Dla konsumentów istotne jest to, że urządzenie wyposażono w niezbędne złącza (USB, HDMI, SCART) i odczytuje pliki zapisane w najbardziej popularnych formatach. Atutem sprzętu jest też blokada rodzicielska, dzięki której dzieci nie mają dostępu do wszystkich kanałów. Wiele osób uważa, że to bardzo dobry i tani dekoder DVB-T.

 

 

 

 

Dekoder DVB-T do laptopa

 

3. Tuner DVB-T USB AVerMedia AVer TV TD310

 

AVerMedia AVer TV TD310 to niewielki dekoder DVB-T do laptopa, który swoim wyglądem przypomina zwykłego pendrive’a. Po podłączeniu do urządzenia nie powinien przeszkadzać i szybko przestaniemy zwracać na niego uwagę. Za sprawą sprzętu możemy oglądać cyfrową telewizję naziemną, nawet jeśli nie mamy telewizora.

Ponieważ jest to dekoder DVB-T z USB, podłączenie go do laptopa nie stanowi problemu. Jest on kompatybilny z systemem operacyjnym Windows 7, 8, 8.1 i 10. Urządzenie ma funkcję PoP (Picture outside Picture), która daje możliwość oglądania dwóch źródeł obrazu w tym samym czasie.

Za co kupujący chwalą sprzęt? Uważają oni, że dekoder jest praktyczny, zapewnia stabilny odbiór sygnału cyfrowej telewizji naziemnej, a jego konfiguracja nie stanowi problemu. Kanały można wyszukać automatycznie lub ręcznie, zależnie od własnych potrzeb.

 

 

 

 

Dekoder DVB-T z Internetem

 

4. Tuner Cyfrowy Geniatech WiTV2 DVB-T2

 

Tuner cyfrowy Geniatech WiTV2 DVB-T2 pozwala na strumieniowanie bezpłatnych kanałów telewizji DVB-T na urządzenia wyposażone w system Android lub iOS. Ten dobry miniaturowy dekoder DVB-T o rozmiarach 8,2 cm x 5,8 cm x 1,5 cm i masie 42 g na jednym ładowaniu pracuje do 3 godzin.

Dodatkowo, baterię łatwo jest wyjąć, zatem gdy posiadasz zapasową, można ją używać zamiennie ciesząc się dostępem do telewizji bez ograniczeń. Naładowanie baterii do pełna przez port micro-USB zajmuje 2 godziny. Dekoder obsługuje standardy TV DVB-T2, DVB-T (MPEG2, MPEG4, H.264, H.265), obsługuje Wi-Fi 802.11b/g/n i ma przepustowość 1.7/5/6/7/8/10MHz. Parametry te sprawiają, że Twój smartfon czy tablet, niezależnie do miejsca, w którym przebywasz może zmienić się w przenośny telewizor.

W przypadku kłopotów z dostępem do sygnału DVB-T, można wykorzystać przejściówkę do standardowego antenowego wejścia i podłączyć WiTV2 do anteny naziemnej. Bowiem w wyposażeniu urządzenia znajdziemy właśnie WiTV2, przejściówkę do anteny zewnętrznej MCX do IEC oraz kabel micro USB 2.0. Sprzęt został też wyposażony we własną antenę, a w pudełku znajdziemy również instrukcję obsługi w języku angielskim.

 

 

 

 

Dekoder DVB-T Ferguson

 

5. Tuner satelitarny Ferguson Ariva 54 FTA 

 

Multimedialny dekoder Ferguson Ariva 54 FTA ma zaawansowany mikroprocesor zapewniający mu bardzo szybkie działanie, zwłaszcza podczas zmiany kanałów. Urządzenie obsługuje standardy MPEG-2 i MPEG-4, umożliwia oglądanie programów w jakości HD, a dodatkowo pozwala na korzystanie z różnych serwisów internetowych.

Wymiary urządzenia są równe: 17 cm x 12 cm x 4 cm. Ma ono 4-cyfrowy wyświetlacz LED, który jest podświetlany na zielono. To dekoder DVB-T z portem HDMI i dwoma wejściami USB, więc możemy podłączyć do niego zewnętrzny nośnik, aby przeglądać zapisane na nim pliki lub nagrywać programy, które chcemy obejrzeć później.

Dekoder DVB-T marki Ferguson spodobał się większości konsumentom. Twierdzą oni, że obsługa sprzętu jest intuicyjna, a jego podłączenie i konfiguracja zajmuje tylko kilka minut. W razie potrzeby w czasie oglądania programu można włączyć napisy, a także swobodnie korzystać z teletekstu.

 

 

 

 

Dekoder DVB-T z anteną

 

6. Cyfrowy Zestaw DVB-T z Anteną Pokojową MAT-820T 

 

Cyfrowy Zestaw DVB-T z Anteną Pokojową MAT-820T powinien zainteresować osoby, które rezygnują z telewizji satelitarnej czy kablowej na rzecz tej cyfrowej nadawanej poprzez sygnał naziemny. Znajdujący się w komplecie dekoder pełni jednocześnie funkcję tunera telewizyjnego oraz multimedialnego odtwarzacza z nagrywarką PVR. Ma on port USB, wyjście HDMI, SCART i RCA.

Sprzęt wyposażono w funkcję EPG, Time Shift oraz INFO. Daje on możliwość nagrywania programów na dysk zewnętrzny, nawet gdy w tym samym czasie oglądamy inny kanał (wystarczy, że są nadawane z tego samego multipleksu). Należy wspomnieć także o opcji kontroli rodzicielskiej, pozwalającej na zablokowanie treści nieodpowiednich dla dzieci.

Ponieważ prezentowany model to dekoder DVB-T z anteną w zestawie, nie ma potrzeby samodzielnego dobierania elementów niezbędnych do oglądania telewizji. Konsumenci docenili sprzęt również za szybkie działanie i kompaktowe wymiary. 

 

 

 

 

Dekoder DVB-T 2

 

7. Tuner, Dekoder Cyfrowy TV DVBT-2 SCART Esperanza EV104 

 

Urządzenie Esperanza EV104 to dekoder DVB-T2, co oznacza, że obsługuje cyfrowy standard drugiej generacji. Sprzęt ma takie funkcje, jak Time Shift, nagrywanie programów czy EPG. Wyposażono go też w złącza, które mogą okazać się przydatne: USB, SCART oraz HDMI.

Dekoder jest łatwy w obsłudze z uwagi na polskie menu, w dodatku wygodnie się nim steruje przy użyciu dołączonego do zestawu pilota. Wymiary urządzenia to: 16,8 cm x 9,3 cm x 3,5 cm. Daje ono możliwość oglądania programów telewizyjnych w jakości Full HD. 

Kupujący publikują głównie pochlebne opinie o dekoderach DVB-T Esperanza i podobnie jest w przypadku modelu EV104. Sprzęt się nie zacina, zapewnia dobrą jakość dźwięku i obrazu, ponadto jest niewielki i można go ustawić tuż przy telewizorze.

 

 

 

 

Dekoder DVB-T Opticum

 

8. Tuner DVB-T Opticum NYTRO BOX

 

W tunerze DVB-T Opticum NYTRO BOX zastosowano system dźwięku przestrzennego Dolby Digital, co znaczy, że przetwarzany w formie cyfrowej sygnał ulegający kompresji nie jest narażony na straty i transmitowany cechuje się wysoką jakością. Dekoder DVB-T Opticum obsługuje standard DVB-T telewizji cyfrowej naziemnej i dane przesyła przez MPEG.

Sprzęt wyposażono w funkcję Time Shift, która pozwala na zatrzymywanie i cofanie oglądanych programów. Jest to możliwe dzięki możliwości obsługi dysku twardego podłączanego za pomocą portu USB. Funkcja ta pozwala też na nagrywanie programów na dysk zewnętrzny. Dekoder zaopatrzono w Digital EPG, czyli elektroniczny przewodnik po kanałach wyświetlany w formie tekstu, zawierający informacje o programach i godziny ich emisji.

Oprócz wspomnianego portu USB, urządzenie zaopatrzono w złącze HDMI i SCART, a także wyjścia S/PDIF, RF Loop through. Ponadto Opticum NYTRO BOX ma menu w języku polskim i jest ono wyświetlane na ekranie, wyposażono sprzęt także w automatyczne strojenie i obsługę plików MP3, WMA, JPG oraz MPEG4. Użytkownik może też tworzyć własne listy programów.

 

 

 

 

Dekoder DVB-T Manta

 

9. Tuner TV Manta DVBT-14SXT2

 

Tuner TV Manta DVBT-14SXT2 pozwala na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej, sygnałów DVB-T oraz DVB-T2 przekazywanych w rozdzielczości HD, a obsługiwane formaty wideo to: H.264/H265 MKV, M2TS, HD MPEG1/2/4, XVID, AVI, VOB, TS. Tuner radiowy pracuje w zakresach: VHF (174-230 MHz) i UHF (470-862 MHz) w kanałach o szerokości 7 MHz i 8 MHz. Dekoder DVB-T Manta pracuje w częstotliwości 170-230 MHz, 470-862 MHz i jest zasilany z domowej sieci 230 V.

Podczas pracy urządzenie pobiera maksymalnie 5 W. Wyposażono je w wyjścia wideo HDMI i SCART oraz gniazdo USB 2 x 2.0, co pozwala na nagrywanie audycji na dysk zewnętrzny, a następnie odtwarzanie jej z tego dysku. Ponadto ten sprzęt z segmentowym wyświetlaczem LED ma funkcję EPG pozwalającą na przegląd programu, teletekst i zabezpieczenie rodzicielskie. Wraz ze sprzętem klient otrzymuje pilot zdalnego sterowania. 

 

 

 

 

10. Dekoder stb tuner DVB-T Mat STB HD

 

Mat STB HD to urządzenie naziemne, które umożliwia odbieranie różnych kanałów cyfrowych zarówno telewizyjnych, jak i radiowych. Kupujący twierdzą, że tuner można łatwo ustawić i podłączyć do telewizora.

Sprzęt jest bardzo dobrym wyborem, jeżeli ma się w domu sprawny telewizor kineskopowy albo telewizor LCD, który nie odbiera obrazu. Dlaczego? Tuner umożliwia oglądanie programów z naziemnej telewizji cyfrowej w dobrej jakości na dowolnym telewizorze. Mając założoną antenę oraz przewód i podłączając ten dekoder, można oglądać wiele kanałów.

Urządzenie ma wejście USB, co pozwala na podłączenie pendrive’a lub pamięci zewnętrznej. Model może odtwarzać różne pliki, co pozwala na oglądanie na telewizorze własnych filmów i zdjęć z wycieczek, a także innych multimediów. Sprzęt ma funkcję nagrywania, dlatego, jeśli Twój ulubiony program jest emitowany w środku nocy, można go nagrać i obejrzeć o innej porze. Dekoder daje możliwość odtwarzania teletekstu oraz napisów.

Mat STB HD to model obsługujący format MPEG-2 i MPEG-4. Urządzenie wyposażono m.in. w port USB, wyjście HDMI i antenowe.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki dekoder DVB-T kupić?

 

Dekoder DVB-T jest niezbędny do tego, aby posiadacze starszych telewizorów mogli oglądać telewizję naziemną. Jednak jak wybrać odpowiedni sprzęt, który będzie łatwy w obsłudze i szybki w działaniu? Tego dowiesz się za sprawą naszego poradnika. Podpowiadamy w nim, jaki jest najlepszy dekoder DVB-T.

Obsługiwany standard

Większość dostępnych na rynku urządzeń obsługuje podstawowy standard DVB-T, w ramach którego przesyłany jest nie tylko cyfrowy sygnał wideo, ale i dźwięk (a także dane dodatkowe). Jest to możliwe za sprawą transportowego strumienia MPEG. Obecnie na rynku pojawiają się też bardziej nowoczesne dekodery, które obsługują standard DVB-T2, czyli drugiej generacji, pozwalający na uzyskanie wyższej jakości obrazu, nawet 4K. Co więcej, niektóre sprzęty są dodatkowo przystosowane do odbioru sygnału telewizji kablowej, co czyni je bardziej uniwersalnymi.

 

Jakość obrazu

Standardowo dekodery DVB-T obsługują jakość obrazu SD. Ponieważ jest to stosunkowo niska rozdzielczość, warto poszukać sprzętu, który daje też możliwość oglądania programów telewizyjnych w lepszej jakości, HD lub Full HD. Powinny o tym pamiętać w szczególności te osoby, które chcą wykorzystywać telewizor także do przeglądania plików zapisanych na zewnętrznych nośnikach danych (np. pendrive) czy korzystania z różnych aplikacji internetowych.

 

Złącza

Jeśli nie do końca wiemy, jaki dekoder DVB-T wybrać, sprawdźmy, który z dostępnych modeli został wyposażony we wszystkie niezbędne złącza. Jednym z podstawowych jest port USB, dający możliwość podłączenia do urządzenia pendrive’a, aparatu fotograficznego, kamery i podobnych sprzętów. Potrzebne jest również gniazdo HDMI pozwalające na przesyłanie sygnału cyfrowego w wysokiej jakości. To dzięki niemu zazwyczaj możliwe jest podłączenie dekodera do telewizora, choć w przypadku starszych urządzeń bardziej przydatne okazuje się wejście analogowe SCART. Można znaleźć je w kineskopowych tele-odbiornikach, odpowiada za przesyłanie obrazu, jak i dźwięku. Większość tunerów DVB-T ma dodatkowo złącze RCA, nazywane potocznie cinchem. Podobnie jak HDMI, służy ono do przesyłania sygnału wideo i audio.

Nowoczesne dekodery mają dodatkowo gniazdo LAN, w efekcie czego można je przewodowo połączyć z Internetem. Są też modele pozwalające na łączność Wi-Fi, ale często wymagają dokupienia specjalnego adaptera, aby było to możliwe. W ofercie niektórych producentów znajdziemy ponadto dekodery z czytnikiem kart pamięci czy slotami CI.

 

Wymiary

Aby nie mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do ustawienia sprzętu, warto sprawdzić jego całkowite wymiary. Dekodery DVB-T są w większości na tyle niewielkie, że można je umieszczać bezpośrednio przy telewizorze, nawet jeśli ma grubą i szeroką podstawę. Ponieważ tego typu urządzenia wyglądają estetycznie, nie mają negatywnego wpływu na wystrój pomieszczenia i mogą znajdować się w dobrze widocznym miejscu.

 

Funkcje

Najlepszy dekoder DVB-T ma różne funckje, w tym: Automatyczne wyszukiwanie programów, EPG (elektroniczny przewodnik po programach) oraz INFO, czyli wyświetlanie informacji na temat oglądanego programu telewizyjnego. Jeśli często nie mamy czasu na to, aby zobaczyć na żywo premierowy odcinek serialu lub swoje ulubione show, należy poszukać sprzętu pozwalającego na jego nagrywanie, np. na zewnętrznym nośniku danych. Dekoder powinien też umożliwiać korzystanie z teletekstu oraz napisów, przydatna okazuje się ponadto funkcja Time Shift. To inaczej zatrzymywanie i cofanie programu nadawanego na żywo. Osobom, które chcą ograniczyć swoim dzieciom dostęp do nieodpowiednich treści, polecane są urządzenia z blokadą rodzicielską.

Bardziej zaawansowane technologicznie dekodery DVB-T mają własne oprogramowanie oraz nowoczesny procesor i mogą pełnić funkcję domowego centrum multimedialnego. To sprzęty dające możliwość korzystania z różnych aplikacji internetowych i HbbTV, czyli telewizji hybrydowej.

Elementy w zestawie

Niemal każdy dekoder do odbioru sygnału cyfrowej telewizji naziemnej ma w zestawie pilota, który służy do jego obsługi. Niekiedy dodatkowym elementem jest antena, bez której oglądanie programów nie byłoby możliwe. Robiąc zakupy należy też sprawdzić, czy do kompletu został dołączony kabel pozwalający na podłączenie dekodera do telewizora. Jeśli nie, będziemy musieli kupić go osobno. Jednak nie dotyczy to urządzeń przeznaczonych do laptopów, gdyż te mają nieco inną budowę (podłącza się je bezpośrednio do jednego z portów USB).

 

Łatwa obsługa i konfiguracja

Kiedy już podłączymy tuner DVB-T do telewizora, musimy go skonfigurować, a więc wyszukać dostępne w ramach danego multipleksu kanały. Nie sprawi to żadnego problemu, jeśli dostępna będzie opcja automatycznego strojenia. Kłopotliwa nie może być też dalsza obsługa sprzętu, w tym zmiana programu czy wyszukiwanie o nim informacji. Z tego względu warto sprawdzić, czy wybieramy dekoder z menu przetłumaczonym na język polski.

 

Dekodery DVB-T w dobrych cenach

Dekoder DVB-T nie jest drogim urządzeniem. Jego zakup to znacznie mniejszy wydatek niż wymiana telewizora na taki z tunerem do odbioru telewizji naziemnej. Przeciętnie sprzęty DVB-T kosztują 50 – 150 zł, modele przeznaczone do laptopów mogą być nieco droższe (górna granica to zwykle ok. 200 zł). Jeżeli marzy nam się innowacyjny dekoder z własnym oprogramowaniem, Wi-Fi, wbudowanym dyskiem twardym i podobnymi udogodnieniami, prawdopodobnie zapłacimy za niego ponad 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć dekoder DVB-T?

Podłączenie dekodera DVB-T do telewizora nie jest trudne. Najpierw należy umieścić jego wtyczkę w gniazdku, a później wyjąć z gniazda antenowego tele-odbiornika przewód antenowy i umieścić go w odpowiednim złączu na obudowie dekodera. Kolejny krok to połączenie obu urządzeń za pomocą kabla, nierzadko trzeba dokupić go osobno, gdyż nie znajduje się w komplecie (zwykle pasującym modelem jest przewód Euro – Euro). Kiedy przełączymy telewizor w tryb pracy ze źródła zewnętrznego, wystarczy uruchomić dekoder i postępować zgodnie z wyświetlanymi na ekranie wskazówkami. Jeśli mamy starszy sprzęt, wyposażony tylko w gniazdo antenowe, podłączenie dekodera jest możliwe po zastosowaniu dodatkowej przystawki, to tzw. modulator.

 

P2: Jak ustawić dekoder DVB-T?

Po podłączeniu dekodera DVB-T do telewizora należy go odpowiednio ustawić, czyli skonfigurować. Gdy upewnimy się, że do tele-odbiornika podłączona jest także antena służąca do odbioru sygnału telewizji naziemnej, możemy przejść do wyszukiwania kanałów. Najłatwiejszym sposobem jest uruchomienie automatycznego strojenia, taką opcję znajdziemy w menu dekodera, a po jej włączeniu wszystkie dostępne kanały wyszukają się same. Jednak czasami konieczne jest skorzystanie z innej opcji, wyszukiwania ręcznego. W tym przypadku musimy sami ustalić częstotliwość, z jakiej zostaną pobrane kanały, a żeby nie tracić na to dużo czasu, warto wcześniej sprawdzić, w zasięgu którego multipleksu się znajdujemy.

P3: Jak podłączyć dekoder DVB-T do monitora?

Dekoder DVB-T możemy podłączyć nie tylko do telewizora, ale również do innych urządzeń, np. monitora. Jeżeli jest to dla nas wygodniejsze rozwiązanie, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni przewód. To, jaki kabel będzie potrzebny zależy od rodzajów gniazd, w jakie został wyposażony monitor. Zazwyczaj używa się w tym celu przewodu HDMI. Konieczne jest też wyprowadzenie dźwięku bezpośrednio z urządzenia wyświetlającego obraz, więc trzeba dodatkowo podłączyć do niego głośniki. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie złącza RCA na dekoderze.

 

P4: Jak podłączyć dekoder DVB-T do laptopa?

Jeśli nie mamy w domu telewizora, ale chcemy odbierać sygnał telewizji naziemnej, możemy w tym celu wykorzystać laptop. Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnego, niewielkiego dekodera z anteną, który podłącza się do portu USB. Daje on możliwość oglądania swoich ulubionych kanałów w dowolnym miejscu, także w podróży. Podłączenie zwykłego dekodera DVB-T przeznaczonego do telewizora prawdopodobnie nie będzie możliwe. Wynika to z tego, że zarówno on, jak i laptop, mają gniazda wyjścia sygnału, a jedno z nich powinno być wyposażone w gniazdo wejścia.

 

P5: Ile kosztuje dekoder DVB-T?

Żeby oglądać cyfrową telewizję naziemną, możemy wymienić stary telewizor na taki z wbudowanym tunerem lub dokupić osobno dekoder DVB-T. Większość osób decyduje się na drugie rozwiązanie, ponieważ wiąże się to ze znacznie mniejszym wydatkiem. Przeciętnie tego typu urządzenia kosztują od 50 zł do 150 zł, a modele USB do laptopów od 100 do 200 zł. Niekiedy w zestawie poza pilotem znajduje się też antena pokojowa. Są też znacznie droższe sprzęty, za które trzeba zapłacić ponad 1000 zł. To nowoczesne dekodery, które mają własny system operacyjny i dostęp do Internetu, dlatego mogą pełnić funkcję centrum multimedialnego. 

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Helena

April 22, 2022 at 4:17 pm

Za niecałe 100 zł możemy dostać bardzo fajny dekoder DVB-T Manta DVBT017 Wszystko chodzi jak powinno, żywe kolory ,nic nie trzeszczy, przejrzyste i proste menu, wygodny i łatwy w obsłudze pilot ,polecam

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

April 25, 2022 at 3:18 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Krzysztof

February 6, 2021 at 11:10 pm

W mojej ocenie, w 2021 roku nie warto analizować, ani kupować jakiekolwiek dekodera obsługującego sam standard DVB-T, bez DVB-T2 (H.265/HEVC).
Już w przyszłym roku wyłączą DVB-T i co dalej? Kolejny dekoder TV naziemnej?
Nawet nie doczeka końca gwarancji.
Opisywana na pierwszym miejscu MANTA, ale nie tylko – nie spełniają tych warunków, a już niedługo będą nadawały się na śmietnik.

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

February 24, 2021 at 1:55 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Weźmiemy je pod uwagę podczas aktualizacji zestawienia.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać