Dlaczego coraz częściej kupujemy soundbary? 

Ostatnio aktualizowane: 22.10.20

 

Soundbar to urządzenie, które zastępuje cały zestaw głośników i wzmacniacz. Służy on do poprawy jakości dźwięków płynących z telewizora. Okazuje się, że tego typu sprzęty zyskują coraz większą popularność i kupujemy je chętniej niż kilkanaście lat temu. Dlaczego tak się dzieje? Co nakłania nas do zakupu soundbarów? Postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na te pytania.

 

Szacuje się, że w 2017 roku liczba kupionych w Polsce soundbarów wynosiła ok. 100 000. Jak przewidują specjaliści, z roku na rok ta liczba będzie stopniowo wzrastać, choć już w wielu domach w naszym kraju możemy zauważyć takie urządzenie przy telewizorze. Na rynku znajdziemy wiele różnych soundbarów, oferuje je niemal każda marka produkująca RTV i AGD. Jednak dlaczego są one tak popularne?

 

Gwarancja dobrej jakości dźwięków

Nawet jeśli zdecydujemy się na zakup taniego soundbara, z pewnością jakość dźwięku będzie znacznie lepsza w porównaniu do tego płynącego prosto z głośników telewizora. Bardzo często zdarza się, że bez dodatkowego sprzętu nagłaśniającego w czasie oglądania filmu słyszymy nieprzyjemne trzaski i mamy problem ze zrozumieniem dialogów. Co więcej, zazwyczaj niemożliwe jest usłyszenie szmerów i szeptów, chyba że ustawimy najwyższy poziom głośności (co nie jest najlepszym pomysłem). Soundbar pozwala na rozwiązanie wszystkich wymienionych problemów. Po podłączeniu go do telewizora dźwięki stają się bardziej wyraziste i dostatecznie głośne, dlatego możemy w pełni skupić się na tym, co dzieje się na ekranie. Tym samym oglądanie filmów czy seriali sprawia znacznie więcej przyjemności i jest skuteczną formą relaksu po ciężkim dniu.

Dobra alternatywa dla kina domowego

Żeby zagwarantować sobie znacznie lepsze brzmienie, część osób decyduje się na zakup rozbudowanego kina domowego. W jego skład wchodzi amplituner i kilka różnych głośników, które musimy dobrze rozmieścić w pomieszczeniu, a także odpowiednio dobrać parametry ich pracy. To może być bardzo trudne, zwłaszcza w pokoju o niewielkim metrażu. Mówi się też, że skompletowanie zestawu kina domowego to bardzo duży wydatek. Jeśli nie chcemy mocno nadwyrężać domowego budżetu, lepszym rozwiązaniem jest zakup soundbara. Nie zajmie on dużo miejsca w salonie, ponieważ ma postać belki, którą ustawia się przy telewizorze. Ze względu na to, że w pomieszczeniu nie ma kilku osobnych głośników, nie musimy się obawiać utrudnionego poruszania się po nim. Nie ma również ryzyka, że przez nieuwagę domownicy będą potykać się o rozłożone na podłodze przewody.

 

Elegancki design

Soundbary to urządzenia, które nierzadko wyróżniają się bardzo eleganckim designem. Z tego powodu sprzęt może stać się dodatkową dekoracją pomieszczenia, a nie tylko elementem odpowiadającym za lepsze nagłośnienie w czasie oglądania telewizji. Nie musimy się martwić, że wpłynie on negatywnie na wystrój pomieszczenia, co może się zdarzyć po rozmieszczeniu w salonie kolumn (nie wszystkie prezentują się równie stylowo). Do tego większość soundbarów ma na tyle kompaktowe wymiary, że mieszczą się nawet na bardzo wąskich półkach, tuż przy podstawie telewizora. W razie potrzeby urządzenie można też zawiesić na ścianie, co zapewnia bardzo ciekawy efekt. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść soundbar w inne miejsce, przykładowo do pokoju, gdzie stoi drugi telewizor. W przypadku rozbudowanego systemu kina domowego nie byłoby to takie proste.

Możliwość odtwarzania muzyki

Praktyczność to kolejny istotny atut soundbara. Sprawia on, że przyjemniejsze jest zarówno oglądanie filmów, jak i słuchanie muzyki. Możemy w pełni odprężyć się przy swoich ulubionych utworach muzycznych czy stacjach radiowych. Bardzo często do tego typu sprzętów dołączony jest bezprzewodowy, mały subwoofer pozwalający na lepsze podkreślenie niskich tonów. Poza tym soundbar nierzadko ma wbudowany moduł Wi-Fi, a więc można go połączyć ze smartfonem, tabletem czy laptopem bez użycia kabla. Wówczas jeden z wymienionych sprzętów staje się źródłem dźwięku. Utwory muzyczne możemy odtwarzać bezpośrednio z pamięci urządzenia mobilnego (jeśli tam przechowujemy takie pliki) lub korzystać z serwisów służących do strumieniowego przesyłania muzyki. To zależy od naszych przyzwyczajeń oraz preferencji. Słuchanie piosenek za pomocą soundbara to bezpieczniejsze rozwiązanie dla naszego słuchu niż korzystanie ze słuchawek, zwłaszcza dokanałowych. Nawet jeśli ustawimy wysoki poziom głośności dźwięków, nie będzie to tak negatywnie oddziaływać na nasz układ słuchowy.

 

Łatwa konfiguracja i obsługa

Są osoby, które uważają, że soundbar to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenie i jest trudne w obsłudze. Jednak przeważnie okazuje się, że sprzęt można bez trudu podłączyć do telewizora, a potem przygotować do pracy (niekiedy jest to znacznie łatwiejsze niż np. w przypadku amplitunera). Szczegółowe informacje na temat prawidłowej konfiguracji soundbara bez wątpienia znajdziemy w instrukcji obsługi, a sama konfiguracja nie powinna nam zająć więcej niż kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Również późniejsza zmiana parametrów czy przełączanie między telewizorem a innym źródłem dźwięku nie sprawi nam trudności. Oczywiście w tej kwestii dużo zależy też od tego, na jaki model się zdecydujemy. Istotne jest, aby znaleźć dobry soundbar. Opinie konsumentów, którzy już kupili taki sprzęt i postanowili podzielić się swoimi przemyśleniami, mogą okazać się bardzo pomocne.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments