Ranking 8 najlepszych długopisów 3D w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Jaki długopis 3D – przewodnik zakupowy, ranking i test  

 

Długopis 3D to nowoczesny i zaawansowany technologicznie sprzęt, który zamienia rysunki w przestrzenne obiekty. Taki produkt zapewnia dobrą zabawę nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Ponieważ wybór złej jakości urządzenia może szybko zakończyć się niespodziewaną awarią, przygotowaliśmy ranking, w którym znajdziesz funkcjonalne i łatwe w obsłudze produkty. Na szczycie listy znajduje się 3Doodler Start Plus zestaw podstawowy SPLUS, który jest wyprofilowany w taki sposób, aby nie wyślizgiwał się z dłoni. Do sprzętu dołączono 2 zestawy filamentów oraz kabel USB. Drugim, równie nowoczesnym produktem, jest Długopis 3D Pen 2 Zestaw + Wkłady 100. Magiczny długopis 3D pozwala na rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych, dlatego to świetny prezent dla dzieci, jak i studentów kierunków artystycznych. Wraz z długopisem kupujący otrzymuje łącznie 100 metrów filamentu w różnych kolorach.

8 najlepszych długopisów 3D. Opinie w 2024 roku

 

Znalezienie dobrego modelu, często wymaga wielu testów. Aby pomóc Ci zaoszczędzić czas, przygotowaliśmy ten oto ranking długopisów 3D, w którym przedstawiliśmy 5 nowoczesnych produktów, na które warto zwrócić uwagę.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Ten zestaw to innowacyjne narzędzie do tworzenia w 3D dla dzieci w wieku 6-13 lat, rozwijające umiejętności związane ze STEM. Bezpieczny i bezprzewodowy, umożliwia kreatywne konstrukcje z plastiku, który szybko twardnieje. Zawiera różnokolorowe pasma filamentu i przewodnik z projektami, a także dostęp do szablonów online i aplikacji mobilnej, rozwijając kreatywność i praktyczne umiejętności.

Wady

Ten zestaw charakteryzuje się dość drogimi wkładami dostępnymi wyłącznie w formie pałeczek. Konieczność zużycia całego wkładu przed zmianą koloru ogranicza elastyczność i praktyczność w trakcie tworzenia różnokolorowych projektów.

Podsumowanie

Ten zestaw jest idealny dla młodych twórców, stymulując rozwój umiejętności STEM przez zabawę. Bezpieczna, bezprzewodowa konstrukcja z różnokolorowymi filamentami inspiruje do kreatywności, oferując edukacyjną zabawę z technologią 3D.

Drugi wybór

Zalety

Klient wraz z długopisem 3D, kablem zasilającym i ochraniaczami przeciw oparzeniowymi otrzymuje w wersji elektronicznej wzory z projektami do wykorzystania przy zabawie z długopisem. To bardzo przydatne dla osób, które pierwszy raz mają w rękach takie narzędzie.

Wady

Choć wielu użytkowników chwali długopis, to jednak według części z nich długopis 3D jest kiepskiej jakości i jest obarczony różnymi usterkami występującymi w niektórych egzemplarzach. Bywa, że awaryjne jest przesuwanie się wkładu, uszkodzona jest dysza czy przy pierwszym użyciu końcówka topi się.

Podsumowanie

Wraz z długopisem kupujący otrzymuje 100 metrów filamentu. Są to cechujące się dużą wytrzymałością kolorowe filamenty pozwalające na przygotowanie trwałych modeli. Wymiary długopisu to: 18,5 cm x 4,5 cm x 3 cm. Produkt jest odpowiedni dla dzieci jak i dorosłych.

Rozważ też

Zalety

To długopis o ergonomicznym kształcie wyposażony w trzy prędkości pracy. W zestawie klient otrzymuje 3 kolory filamentów 5 m każdego z kolorów. Ponadto w zestawie jest ładowarka oraz przewód USB o długości 1,5 m.

Wady

Urządzenie wyposażono w szereg przycisków i diod. Jednak włączenie i wyłączanie urządzenia oraz wysuw filamentu obsługuje ten sam przycisk. Zdarza się wiec, że zamiast wysunąć wkład użytkownik wyłączy urządzenie lub odwrotnie.

Podsumowanie

Użytkownicy długopisu są zaproszeni na stronę polaroid3d, gdzie stale są prezentowane nowe wzory do realizacji z pomocą kupionego długopisu. Długopis 3D zawiera czytelną instrukcję napisaną w języku polskim. Do urządzenia można wykorzystywać różne filamenty: PLA, Deluxe Silk, Multi-Color, Glow-in-the-Dark.

 

Długopis 3d dla dzieci

 

1. 3Doodler Start Plus zestaw podstawowy SPLUS

 

3Doodler Start Plus to nagradzany zestaw podstawowy, który oferuje dzieciom w wieku 6-13 lat możliwość kreatywnego tworzenia w 3D. Łączy sztukę, design i technologię, rozwijając zrozumienie tematów STEM. Dzięki bezpiecznej konstrukcji bez gorących części, ten dobry długopis 3D umożliwia dzieciom bezpieczne tworzenie z plastiku, który szybko twardnieje po naciśnięciu przycisku. Zestaw zawiera bezprzewodowy długopis 3D, różnorodne kolory i pasma filamentu przyjaznego dla dzieci oraz przewodnik z projektami. Ten długopis 3d dla dzieci ranking wyróżnia również ze względu na dostępne online szablony i aplikacji mobilnej, co sprawia, że dzieci mogą rozwijać kreatywność i umiejętności praktyczne.

3Doodler Start Plus to innowacyjny zestaw dla młodych miłośników technologii, zachęcający do kreatywności i edukacji poprzez zabawę.

 

Zalety

Bezpieczny dla dzieci : Zaprojektowany bez zewnętrznych gorących części, co gwarantuje bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Kreatywny rozwój : Pobudza zaangażowanie i zrozumienie tematów STEM, rozwijając umiejętności kreatywne dzieci.

Wspiera naukę : Oferuje praktyczne projekty edukacyjne, wspierając proces nauki poprzez zabawę.

Bezprzewodowa wygoda : Zestaw zawiera bezprzewodowy długopis 3D, ułatwiający swobodne tworzenie.

Nagradzana zabawka : Zdobywca wielu prestiżowych nagród, potwierdzających jego wartość edukacyjną i zabawową.

 

Wady

Drogie wkłady : Wkłady są drogie i dostępne tylko w formie pałeczek, co zwiększa koszty użytkowania.

 

 

 

 

Magiczny długopis 3D

 

2. Długopis 3D Pen 2 Zestaw + Wkłady 100

 

Długopis drukarka 3D Pen Model V2 w sprzedaży dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych (żółtej, niebieskiej, różowej, fioletowej). Szeroka gama kolorystyczna sprawia, że każdy konsument bez większego problemu może znaleźć produkt w kolorze, który mu najbardziej odpowiada. 

W przypadku prezentowanego długopisu mamy możliwość korzystania z dwóch rodzajów wkładów: PLA i ABS. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł podążyć za swoją wyobraźnią i wytworzyć dowolny przestrzenny kształt. Urządzenia służące do wykonywania druku 3D mogą sprawić wiele radości nie tylko dzieciom, ale również osobom dorosłym.  Decydując się na zakup urządzenia jako prezentu, możemy mieć pewność, że będzie on udany. Jest to dobry i tani długopis 3D. Przeznaczony jest głównie dla osób powyżej 14 roku życia.

Dzieci, jak i dorośli mogą rozwijać swoją wyobraźnię, a kiedy zabraknie już pomysłów na tworzenie nowej konstrukcji, zawsze możemy skorzystać z Internetu. Wpisując frazę „długopis 3D szablony” mamy dostęp do nieograniczonej ilości bardzo różnorodnych szablonów o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Długopis 3D Pen 2 zestaw + wkłady 100 to kompletny zestaw pozwalający na użytek natychmiast po rozpakowaniu. Jakie są jego cechy?

 

Zalety

100 m filamentów w zestawie: Wraz z długopisem 3D klient otrzymuje 5 różnych kolorów filamentów po 20 m każdy, zatem urządzenie jest gotowe do pracy zaraz po rozpakowaniu. 

Książeczka z wzorami: Osoby, które mają długopis pierwszy raz w ręce i nie mają pomysłu jakie przedmioty mogą nim tworzyć mogą skorzystać z podpowiedzi zamieszczonych w dołączonej książeczce z wzorami.

Niewielkie rozmiary: Niewielkie rozmiary i niska waga długopisu sprawiają, że utrzymanie go w dłoni nie sprawia trudności nawet dziecku. Waga długopisu to 62 g. 

Dioda LED: Długopis 3D dla dzieci wyposażono w diodę LED informującą o stanie nagrzania końcówki. W momencie, gdy jest ona gotowa do pracy dioda zmienia swój kolor informując użytkownika o gotowości do pracy.

Naparstki przeciwoparzeniowe: Ponieważ do pracy długopis wymaga rozgrzania do wysokiej temperatury, w celu ochrony dłoni dołączono do zestawu naparstki przeciwoparzeniowe chroniące dłoń przed gorącym filamentem.

 

Wady

Brak zasilacza: W zestawie brak zasilacza, który jest niezbędny do działania długopisu, dołączono jedynie kabelek USB, w dodatku o niewielkiej długości, a długopis pracuje wyłącznie w momencie, gdy jest podłączony. 

 

 

 

 

Długopis 3D Polaroid

 

3. Długopis 3D Polaroid Play +

 

Długopis 3D Polaroid Play + może tworzyć przestrzenne obrazy wykorzystując trzy różne prędkości. Wykorzystaj tryb szybki do wykonania większych modeli, gdy wymagane jest pokrycie filamentem większej powierzchni, lub gdy jesteś zaawansowanym użytkownikiem i masz dużą wprawę.

Tryb normalny zapewnia optymalne tempo zapewniając ciągłość pracy, tryb dokładny pozwala na skupienie się na szczegółach skomplikowanych projektów. Wraz z długopisem klient otrzymuje uchwyt do jego odkładania w przerwach w pracy, zasilacz, przewód USB typu C o długości 1,5 m, a także 3 wkłady filamentu z tworzywa PLA po 5 m każdego koloru.

Wraz z urządzeniem przekazywana jest instrukcja obsługi w języku polskim. Długopis 3D Polaroid Play + to zabawka przeznaczona dla dzieci od lat 14 czy warto kupić ten przedmiot?

 

Zalety

Wkłady: Do produktu dołączono 15 m wkładów filamentu z tworzywa PLA w trzech różnych kolorach, ponadto może ono pracować z różnymi filamentami: PLA, Deluxe Silk, Multi-Color, Glow-in-the-Dark.

3 prędkości pracy: Długopis oferuje 3 prędkości podawania filamentu, co może być pomocne nie tylko przy różnych umiejętnościach operatora, ale też różnego stopnia trudności realizowanych projektach. 

Zasilanie: Urządzenie pracuje, gdy jest podłączone do prądu za pomocą zasilacza, ale jak pokazuje test długopisów 3D ten model może pracować również zasilany przez powerbank. 

Kontrolki: Długopis zaopatrzono w szereg kontrolek LED, które informują zarówno o trybie pracy urządzenia, czyli prędkości podawania filamentu, jak i o fakcie gotowości długopisu do pracy po podłączeniu go do zasilania.

 

Wady

Przyciski: Wspólny przycisk do funkcji on/off i wysuwania filamentu niektórym użytkownikom sprawia kłopoty i zamiast wysunąć  wkład zdarza im się wyłączyć urządzenie i na odwrót. 

 

 

 

 

Długopis 3D bezprzewodowy

 

4. Długopis 3D SUNNone EDUKACYJNY DŁUGOPIS 3D PEN DLA DZIECKA

 

Długopis 3D SUNNone EDUKACYJNY DŁUGOPIS 3D PEN DLA DZIECKA to niezwykła zabawka pozwalająca na tworzenie przestrzennych modeli. Kupując długopis użytkownik w zestawie otrzymuje 5 metrów białego filamentu PCL, który jest bezpieczny dla środowiska, bo jest biodegradowalny. Praca długopisu odbywa się bezprzewodowo, a na jednym ładowaniu można długopis wykorzystywać przez 60 minut.

W zestawie obok długopisu 3D klient otrzyma podstawkę do niego, wspomniane 5 metrów filamentu PCL, długą igłę do czyszczenia głowicy i nożyczki. Urządzenie jest bezpieczne przy dziecięcej zabawie, bo temperatura wydruku to około 50 stopni Celsjusza, a drukowanie może się odbywać na różnych powierzchniach, również na dłoniach.

Co ciekawe cechą charakterystyczną filamentu PCL jest to, że wolniej zastyga, zatem można ostateczny kształt wydruku poprawić palcami. Urządzenie ma też 2 tryby pracy, z wolniejszym i szybszym podawaniem filamentu, a także wyposażono je w funkcję „cofnij” i „zatrzymaj”.  Wskaźnik LED informuje o gotowości sprzętu do pracy. Długopis 3D Pen SUNNone to lekka konstrukcja rozwijająca wyobraźnię i zdolności manualne przeznaczona zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

 

Zalety

Zróżnicowane wkłady: Możliwość użycia alternatywnie wkładów PLA lub ABS pozwala na wykonanie projektów o zróżnicowanej fakturze. 

Filamenty w zestawie: Wraz z urządzeniem klient otrzymuje 10 m filamentu w zestawie, dzięki czemu od razu może przystąpić do wykonania pierwszego projektu.

Regulacja przepływu filamentu: Długopis ma funkcję regulacji prędkości wysuwania filamentu, co pozwala na świadome planowanie sposobu pracy. Jest tu również funkcja cofania filamentu.

Dołączone wzory: Wraz z produktem klient otrzymuje książeczkę z 24 stronami przykładowych wzorów do wykonania, zatem zanim przyjdą do głowy własne pomysły, będzie to sposób na wykonanie pierwszych ćwiczeń.

 

Wady

Brak zasilacza: Do produktu nie dołączono zasilacza, a jedynie przewód USB, a trzeba wiedzieć, że nie każdy zasilacz jest w stanie naładować długopis, jego parametry muszą wynosić 5V – 2A

Długi czas nagrzewania: Według opinii klientów długopis ma długi czas nagrzewania od momentu włączenia go do sieci, a ponadto w trakcie pracy przerwa ją, dogrzewa urządzenie i ponownie podejmuje pracę.

 

 

 

 

Długopis 3D Hykker

 

5. Długopis 3D Hykker EB-620112

 

Długopis 3D Hykker EB-620112 to nowoczesne narzędzie umożliwiające tworzenie trójwymiarowych dzieł sztuki. Jego lekka i ergonomiczna konstrukcja zapewnia wygodę użytkowania. Długopis 3D Hykker wspiera rozwijanie artystycznych umiejętności, umożliwiając tworzenie przestrzennych elementów. Jak każdy dobry długopis 3d dla dzieci, model ten zawiera specjalny wkład PCL, który staje się plastyczny po podgrzaniu, co pozwala na swobodne kształtowanie. Długopis 3D dla dzieci działa w zakresie temperaturowym 65 – 90°C i ma dyszę o średnicy 1 mm. Filament PCL ma średnicę 1,75 mm i dostarczany w zestawie ma długość 50 m, w 10 kolorach. Długopis oferuje 2 prędkości podawania filamentu, wyświetlacz LCD i certyfikat jakości Dekra. Jeśli zastawianiasz się na d tym jaki długopis 3d dla dziecka kupić, byc może do zakupu tego modelu przekona cię to, że jest on bezprzewodowy, zasilany akumulatorem Li-ion 3,7V 600 mAh. Zestaw zawiera też przewód USB, stojak, książeczkę z wzorami i instrukcję obsługi. To idealny prezent dla dzieci od 8 lat.

Długopis 3D Hykker EB-620112 to innowacyjne urządzenie umożliwiające tworzenie trójwymiarowych dzieł sztuki, idealne dla młodych twórców. A jakie ten długopis 3d dla dzieci ma opinie?

 

Zalety

Lekka konstrukcja : Urządzenie jest lekkie i wygodne w użytkowaniu, co ułatwia tworzenie.

Kreatywność : Pobudza kreatywność, umożliwiając tworzenie różnorodnych trójwymiarowych projektów.

Wszechstronność : Dzięki różnym kolorom filamentu i regulacji temperatury oferuje szerokie możliwości tworzenia.

Bezprzewodowy : Jest bezprzewodowy, co zapewnia większą swobodę ruchów podczas tworzenia.

Zestaw kompletny : Zawiera długopis, filamenty w 10 kolorach, książeczkę ze wzorami, stojak i przewód USB.

 

Wady

Nie działa podczas ładowania : Użytkowanie jest ograniczone, gdyż nie można używać długopisu podczas ładowania.

 

 

 

 

Długopis 3D Pen

 

6. Długopis 3D Dla Dzieci Drukarka 3D PEN Zestaw

 

Długopis 3D Pen dla dzieci wraz z zestawem wkładów PLA o łącznej długości 110 metrów to innowacyjne narzędzie do tworzenia przestrzennych dzieł sztuki. Produkt, pochodzący od polskiej marki GALAXIA, gwarantuje wysoką jakość i niezawodność. Długopis jest łatwy w obsłudze, posiada ergonomiczny kształt oraz intuicyjne przyciski. Wyświetlacz LCD umożliwia kontrolę prędkości przepływu i temperatury, co ułatwia precyzyjne tworzenie. W zestawie znajdują się różnokolorowe filamenty PLA, podstawka, kabel USB i instrukcja w języku polskim. To doskonały prezent dla miłośników rękodzieła, idealny dla dzieci i dorosłych.

Długopis 3D dla dzieci od GALAXIA to kreatywny zestaw, który łączy nowoczesną technologię z artystyczną zabawą.

 

Zalety

Wysoka jakość : Wykonany z najlepszych materiałów, gwarantuje trwałość i niezawodność.

Łatwość obsługi : Ergonomiczny kształt i intuicyjne przyciski zapewniają łatwą obsługę.

Szeroki wybór kolorów : Zestaw zawiera 110 metrów filamentów PLA w różnych kolorach, umożliwiając eksperymentowanie.

Wbudowany wyświetlacz : Wyświetlacz LCD pozwala kontrolować prędkość i temperaturę, co ułatwia precyzyjne tworzenie.

Bezpieczeństwo użytkowania : Certyfikaty CE, EN 71, ROHS zapewniają bezpieczeństwo użytkowania.

 

Wady

Brak wtyczki : W zestawie nie ma wtyczki do gniazdka, wymagane jest użycie własnej wtyczki lub portu USB.

 

 

 

 

Długopis 3D Sunlu

 

7. Sunlu Długopis 3D Zestaw PCL 50C PlA Sl300A

 

Sunlu Długopis 3D SL-300A to wszechstronne narzędzie dla kreatywnych osób, umożliwiające tworzenie trójwymiarowych obiektów. Jego działanie przypomina ekstruder drukarki 3D, a obsługa jest prosta jak w klasycznym długopisie. Pozwala na tworzenie modeli figurek i przedmiotów, które można najpierw narysować na papierze, a następnie oderwać i połączyć. Długopis 3D Sunlu podłącza się do zasilania sieciowego lub powerbanku, posiada przyciski sterujące, wskaźnik LED i wyświetlacz LCD. Po wybraniu materiału filamentu i nagrzaniu dyszy, można wprowadzić filament i zacząć tworzenie, kontrolując prędkość podawania filamentu przyciskami nad dyszą.

Długopis 3D Sunlu SL-300A to idealne narzędzie dla każdego, kto pragnie wcielić swoje kreatywne pomysły w trójwymiarowe projekty.

 

Zalety

Wszechstronność : Idealny do tworzenia modeli figurek, postaci z gier i bajek oraz innych przedmiotów.

Intuicyjna obsługa : Proces użytkowania przypomina klasyczny długopis, co ułatwia obsługę.

Kreatywność : Pobudza kreatywność, umożliwiając tworzenie unikalnych trójwymiarowych dzieł.

Sterowanie temperaturą : Wyświetlacz LCD umożliwia kontrolę temperatury dyszy, co pozwala na precyzyjne tworzenie.

Kontrola prędkości : Przyciski nad dyszą pozwalają na regulację prędkości podawania filamentu.

 

Wady

Konieczne zasilanie : Długopis nie pracuje bezprzewodowo, co może ograniczać mobilność podczas tworzenia.

 

 

 

 

Gembird długopis 3D

 

8. Gembird Długopis do druku 3D 3DPPEN01

 

Gembird długopis do druku 3D 3DPPEN01 pozwala na zastosowanie dwóch rodzajów filamentu: ABS i PLA oba o średnicy 1,75 mm, bo średnica dyszy urządzenia wynosi 6 mm. Długopis jest dostępny w niebieskim i fioletowym kolorze i wyposażono go w wyświetlacz OLED na którym można śledzić aktualną temperaturę pracy, którą można ustawić przyciskami poniżej wyświetlacza w zakresie od 130 do 230 stopni Celsjusza.

Obudowa ma też przycisk kontrolujący szybkość podawania filamentu, a także funkcję jego cofania. Gembird długopis 3D waży 40 g, a jego wymiary to: Wysokość 175 mm, szerokość 20 mm, głębokość 17 mm. Do zestawu dołączono książeczkę z przykładami wzorów do wykonania. 

Gembird długopis do druku 3D 3DPPEN01 jest dostępny w kolorze niebieskim i fioletowym. Obudowa długopisu jest wykonana z tworzywa sztucznego.

 

Zalety

Regulacja temperatury: Długopis ma dwa przyciski służące do zwiększania i obniżania temperatury pracy w zakresie od 130 do 230 stopni Celsjusza. Pozwala to na dostosowanie jej do stosowanego materiału.

Wyświetlacz OLED: Na obudowie umieszczono wyświetlacz OLED informujący użytkownika o bieżących ustawieniach pracy. 

Funkcja wycofywania filamentu: To przydatna funkcja gdy chcemy zakończyć pracę. Aby filament nie zastygł we wnętrzu urządzenia w ten sposób można go łatwo z niego usunąć. 

 

Wady

Długi czas nagrzewania: Od czasu włączenia do czasu gotowości do pracy, według informacji użytkowników mijają 2 minuty, to długo jak na tego typu urządzenie.

Brak ładowarki: W zestawie nie dołączono ładowarki, trzeba ją dokupić osobno.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki długopis 3D kupić?

 

Rozwój technologii wpływa na każdą dziedzinę naszego życia. Postęp w udoskonalaniu przedmiotów codziennego użytku jest tak intensywny i płynny, że nieświadomie zastępujemy standardowe produkty wygodniejszymi rozwiązaniami. Świetnym przykładem na to zjawisko jest wprowadzenie na rynek długopisów 3D. Te niewielkie gadżety dają nam możliwość rysowania różnego rodzaju obiektów w trójwymiarze. Za pomocą tego niepozornego urządzenia jesteśmy w stanie namalować wieże Eiffla lub ulubioną postać z bajki naszego dziecka ciesząc się później nową zabawką. Producenci zauważając ogromne zainteresowanie konsumentów gadżetem wyprodukowali szereg modeli, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Z tego powodu dość trudno jest zdecydować, jaki długopis 3D wybrać, by najbardziej odpowiadał naszym wymaganiom. W poradniku zamieściliśmy więc kilka rad, które z pewnością pomogą Ci w dokonaniu idealnego zakupu.

Sposób modelowania – jaki długopis 3D jest najlepszy?

Do niedawna na rynku funkcjonował tylko jeden rodzaj długopisów 3D. Jego praca polegała na roztapianiu wkładu przy pomocy specjalnej technologii (Fused Deposition Modeling). W tego typu modelach używano głównie 2 rodzaje plastikowych nitek: ABC lub PLA o grubości ok. 1,75 mm. Aby rozpocząć rysowanie należało jedynie włożyć tworzywo w odpowiedni otwór w długopisie, aby po kilku chwilach cieszyć się wypływającym z rysika plastikiem. Z biegiem czasu najlepsze długopisy 3D zostały udoskonalone o możliwość regulacji temperatury oraz szybkości wycieku. Taka funkcja znacznie ułatwia pracę gadżetem i pozwala na precyzyjne nakładanie kolejnych warstw tworzywa.

Nowością, jak pokazuje test długopisów 3D, są urządzenia fotopolimerowe. Materiałem służącym do rysowania obiektów nie jest plastik, a żywica. Z racji dużej podatności na farbowanie, w sklepach znajdziesz surowce w kilkudziesięciu kolorach. Ponadto, do “tuszu” dodawane są różnego rodzaju dodatki, takie jak substancje zapachowe, magnetyczne czy luminescencyjne. Niestety, ten rodzaj urządzeń wciąż jest bardzo mało popularny i posiada kilka wad. Żywica nie jest podgrzewana, dlatego też możesz mieć trudności z nałożeniem poszczególnych warstw. Poza tym produkt jest bardzo drogi, co sprawia, że konsumenci chętniej sięgają po dobry i tani długopis 3D z systemem FDM. Coraz częsciej taki długopis 3D jest dostępny w sklepie Lidl, Biedronka, Empik, czy nawet Smyk.

 

Rodzaj plastiku

Jak już wspomnieliśmy w standardowych urządzeniach wkład stanowi plastik ABC lub PLA. Na pierwszy rzut oka oba produkty wyglądają bardzo podobnie. Sprzedaje się je zwykle pod postacią cienkich nitek w 1 kg opakowaniach. Zróżnicowane są jednak pod względem składu. Pierwszy z nich – ABC to związek chemiczny łączący w sobie mieszankę akrylonitrylu, butadienu i styrenu. Temperatura topnienia waha się w granicach od 225 st. C do 259 st. C. Jest to bardzo sztywny i wytrzymały materiał. Największą zaletą tego typu plastiku jest jego zdolność do niemal natychmiastowego zastygania. Dzięki temu śmiało możesz pociągnąć pionowe linie bez ryzyka, że konstrukcja złamie się lub przekrzywi.

PLA posiada nieco inny skład. Wyrabiany jest z naturalnych surowców, będących pochodną syntetycznego białka. Jest to przyjazne dla środowiska tworzywo, dlatego też wielu producentów w kampaniach marketingowych namawia konsumentów do wyboru tego typu rozwiązania. Substancja topnieje w temperaturze od 190 st. C do 240 st. C. Plastik jest dość wytrzymały, jednak zdarza się, że pod wpływem mocniejszego nacisku nasz rysunek pęknie lub nieco się przekrzywi. Poza tym stosowanie PLA wymaga nieco więcej wprawy. Konsumenci uważają, że przy nieumiejętnym trzymaniu długopisu materiał przylepia się do rąk, co nie tylko utrudnia pracę, ale również może przyczynić się do zniszczenia obrazka. Zaleca się więc, aby początkujący użytkownicy rozpoczęli ćwiczenia na prostych konturach, stopniowo nakładając kolejne warstwy.

 

Dysza

Najlepszy długopis 3D to taki, który nie tylko umożliwi Ci tworzenie różnego rodzaju figurek, ale również będzie wytrzymały i odporny na działanie wysokiej temperatury. Biorąc pod uwagę fakt, że plastik topi się w ok. 200 st. C warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w mocne podzespoły.

Najważniejszym elementem produktu, który w głównej mierze decyduje o trwałości sprzętu jest dysza. To przez nią wydobywa się bowiem gorąca, płynna masa. Sprawdź więc, z jakiego materiału została ona zrobiona. Najlepszymi opiniami cieszą się nakładki metalowe, ponieważ nie ulegają deformacji pod wpływem działania wysokiej temperatury. W bardziej rozbudowanych zestawach znajdziesz dodatkowe komplety końcówek, które różnią się od siebie średnicą otworu. Taki długopis 3D kupiony na aukcji w Allegro, pomoże Ci narysować przepiękne figurki zdobione nawet najdrobniejszymi elementami.

Zasilanie

Aby długopisy 3D z plastikowym wkładem mogły działać, muszą zostać podłączone do źródła energii. W zależności od modelu na rynku dostępne są produkty zasilane za pomocą portu USB lub baterii.

Najbardziej rozpowszechnionym sprzętem jest model ładowany przy użyciu kabla. Za podstawową jego zaletę uznaje się ciągłą gotowość do pracy. Wystarczy podpiąć gadżet do komputera i nacisnąć guzik, a proces rysowania rozpocznie się niemal natychmiastowo.

Długopisy z akumulatorami są natomiast bardziej mobilne. To oznacza, że możemy pracować nimi nie tylko będąc blisko komputera, ale również w szkole, pracy czy w restauracji. Należy jednak pamiętać o systematycznym ładowaniu urządzenia. W przeciwnym razie długopis może się wyłączyć w najmniej oczekiwanym dla nas momencie.

 

Długopisy 3d w dobrych cenach

Najtańszy długopis 3D o dobrych parametrach kupisz już za niecałe 200 zł. Jest to niewielki gadżet, którym będziesz w stanie stworzyć podstawowe figury. Jeśli zależy Ci jednak na produkcie z najwyższej półki, musisz przygotować się na wydatek nawet 500 zł.

 

 

Jak działa długopis 3D?

 

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości, jaki długopis 3D jest polecany dzieciom i dorosłym, nie tylko do zabawy. Sprzęt ten cieszy się coraz większą popularnością, ale nie wszyscy jego użytkownicy są w stanie wyjaśnić, jak działa. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Z czego zbudowany jest długopis 3D?

Długopis 3D swoim wyglądem niewiele różni się od zwykłych przyborów do pisania. Jest on jednak znacznie bardziej zaawansowany technologicznie. Modele 3D wewnątrz korpusu nie mają atramentu do pisania, tylko wkład z plastiku. Specjalny mechanizm podgrzewa go do wysokiej temperatury, w efekcie czego się topi. W górnej części długopisu znajduje się gniazdo zasilacza oraz zasobnik na tworzywo drukujące określane mianem filamentu. Na korpusie sprzętu możemy zauważyć niewielki wyświetlacz LCD, przyciski służące do kontrolowania temperatury podgrzewania wkładu i do cofania filamentu (ewentualnie zmiany, jeśli w środku jest ich kilka). Pozostałe elementy budowy długopisy to: sterownik szybkości drukowania, wskaźnik zasilania i gotowości do pracy, przycisk ładowania filamentu, a także głowica z dyszą drukującą.

 

Jak działa długopis 3D?

Znając już budowę długopisu 3D z łatwością zrozumiemy sposób jego działania. Nie jest on zbyt skomplikowany. Jak już wspomnieliśmy, wewnątrz sprzętu znajduje się tworzywo drukujące w formie wkładu. Kiedy mechanizm podgrzeje je do odpowiedniej temperatury (zazwyczaj ok. 200 st. C), zaczyna się topić i płynny filament można wysunąć z głowicy z dyszą. Z uwagi na swoje właściwości wkład stosunkowo szybko zastyga w powietrzu. To pozwala nam na tworzenie różnych przestrzennych kształtów i figur.

 

Bezpieczeństwo użytkowania długopisu 3D

Bardzo często gadżety, takie jak długopisy 3D są traktowane jako doskonała zabawka dla dzieci. Co prawda mogą one rozwijać kreatywność i manualne zdolności pociech, jednak większość tego typu produktów jest odpowiednia dla dzieci w starszym wieku, od 12. roku życia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, filament jest rozgrzewany do wysokiej temperatury, w związku z czym końcówka długopisu także może się nagrzewać. Niemniej jednak sprzęty 3D są skonstruowane w taki sposób, aby do minimum zmniejszyć ryzyko poparzenia się podczas zabawy.

W instrukcji obsługi długopisów 3D można znaleźć informację o tym, że długotrwałe wdychanie oparów powstających podczas topienia filamentu może mieć negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Z tego powodu powinniśmy używać sprzętu w pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Przed rozpoczęciem zabawy najlepiej jest otworzyć okno, aby zapewnić sobie stały dopływ świeżego powietrza. Inaczej po dłuższym czasie możemy narazić się na podrażnienie dróg oddechowych, a nawet reakcję alergiczną skóry.

Jak posługiwać się długopisem 3D?

Początkowo używanie długopisu 3D może wydawać się nieco kłopotliwe i nie od razu stworzymy efektownie wyglądające budowle czy figury. Z czasem jednak z pewnością dojdziemy do wprawy i zaczniemy tworzyć coraz bardziej fantazyjne kształty. Najpierw warto naszkicować na kartce kształt, a później odrysować go długopisem. Z kilku powstałych w ten sposób części możemy stworzyć przestrzenną figurę, którą połączymy także przy pomocy roztopionego filamentu.

Możliwości zastosowania długopisów 3D tak naprawdę są ograniczone głównie przez naszą wyobraźnię. Mając taki sprzęt możemy wykorzystać go na wiele różnych sposobów. To wyjątkowo ciekawy gadżet, który jest idealny dla osób chcących rozwijać swoje zdolności plastyczne. Produkt ten może nam się przydać także podczas naprawiania przedmiotów wykonanych z plastiku.

 

 

FAQ

 

P1: Ile kosztuje długopis 3D?

Długopis 3D to innowacyjny gadżet, który nie jest trudno dostępny. Kupimy go w sklepach z asortymentem elektroniczno-technologicznym, zarówno stacjonarnie, jak i online. Cena najtańszych modeli o dobrych parametrach to około 200 zł. Taki sprzęt idealnie sprawdzi się dla osób rozpoczynających swoją przygodę z twórczością trójwymiarową. Model w tej cenie pozwala na tworzenie prostych obiektów. Może być również nieszablonowym prezentem dla dziecka, który umożliwi rozwijanie kreatywnych zdolności. Ceny bardziej profesjonalnych gadżetów sięgają 500 zł. Wybór droższego urządzenia będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zakupiony sprzęt przyda się w pracy zawodowej. Profesjonalny długopis sprawdzi się również dla studentów kierunków artystycznych i technicznych.

 

P2: Długopis 3D – jak rysować?

Na początku wykonywanie rysunków takim urządzeniem może wydawać się trudne, jeśli jednak poświęcimy temu odpowiednią ilość czasu i cierpliwości, nasze prace będą coraz lepsze. Przed użyciem długopisu warto przygotować szkic ołówkiem, aby uniknąć błędów w rysunku 3D. Następnie szkic odrysowujemy długopisem. Z elementów, które otrzymamy tworzymy figurę. Poszczególne części łączymy za pomocą filamentu, czyli specjalnego termoplastycznego wkładu długopisu. Materiał ten stapia się, umożliwiając połączenie elementów w jedną całość, tworząc figurę przestrzenną. Długopisu 3D nie musimy używać wyłącznie do rysowania. Tak innowacyjny sprzęt daje wiele możliwości. Przy jego pomocy możemy na przykład naprawiać różne przedmioty wykonane z plastiku, takie jak zabawki.

P3: Długopis 3D – jaki filament?

Długopisy 3D zamiast tradycyjnego wkładu w postaci tuszu wypełnia specjalny termoplastyczny materiał. Najczęściej występujące rodzaje wkładów dla tych długopisów to plastik typu ABC oraz typu PLA. Materiały różnią się pod kilkoma względami, dzięki czemu możemy wybrać wkład, który nam najbardziej odpowiada. Pierwsza opcja to włókno powstające ze związku chemicznego, w którego skład wchodzi akrylonitryl, butadien i styren. Tworzywo to jest bardzo sztywne i szybko zastyga. Materiał w rodzaju PLA jest natomiast wytwarzany z surowców naturalnych. To tworzywo zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska. Taki rodzaj wkładu topi się w nieco niższej temperaturze niż plastik typu ABC. Jest jednak również mniej wytrzymały.

 

P4: Co to jest długopis 3D?

Długopis 3D to innowacyjne urządzenie technologiczne o kształcie tradycyjnego długopisu. Umożliwia tworzenie trójwymiarowych figur, poprzez wykonanie dowolnego rysunku i połączenie jego elementów w spójny obiekt. Za pomocą takiego sprzętu możemy stworzyć proste figury przestrzenne, np. zabawki, bądź naprawić przedmioty wykonane z plastiku. Jest to możliwe dzięki specjalnemu wkładowi długopisu. W odróżnieniu od tuszu wypełniającego zwykłe długopisy ten profesjonalny sprzęt zawiera termoplastyczny materiał, który roztapia się w trakcie jego używania. Taki długopis może być sporym ułatwieniem w pracy zawodowej, a także nauce. To również doskonały sposób na kreatywną zabawę. Jest tańszą, bardziej poręczną i prostszą w użyciu alternatywą dla drukarek 3D.

 

P5: Długopis 3D – jaka temperatura?

Długopisy 3D zawierają wkład w postaci plastiku, który pod wpływem temperatury się topi. Topniejący materiał umożliwia tworzenie trójwymiarowych figur za pomocą długopisu. Wysokość temperatury topnienia uzależniona jest od rodzaju tworzywa, z którego wykonany jest wkład długopisu. Przed ustawieniem temperatury należy się zatem upewnić, jakiego rodzaju wkład zawiera nasz sprzęt. W przypadku plastiku typu ABC powinniśmy wybrać temperaturę w przedziale od 225 st. C do 259 st. C., natomiast jeśli używamy materiału PLA, ustawiamy temperaturę między 190 st. C., a 240 st. C. Dobór odpowiednich parametrów jest bardzo ważny. Zbyt niska temperatura uniemożliwi stopienie plastiku, za wysoka natomiast może uszkodzić urządzenie.

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Eduko

September 27, 2022 at 8:49 am

Jeśli długopis ma być bezpieczny dla dziecka to na pewno nie taki, w którym filament musi być rozgrzany do temperatury ponad 100 st. C czyli filamenty ABC, PLA odpadają.
PCL jest EKO i jego temperatura topnienia to 60 st. C.

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

October 9, 2022 at 11:54 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz. Dziekujemy za podzielenie sie opinia. Oczywiscie dlugopis nalezy dostosowac do wieku i umiejetnosci dziecka. Mlodsze dzieci nie powinny korzystac z dlugopisow bez nadzoru doroslych.

Pozdrawiamy,
Zespol RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Radosław

September 25, 2022 at 12:48 pm

Hej chyba zamiast ABC. Powinno być ABS:)

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

October 9, 2022 at 11:53 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz. Bardzo sluszne spostrzezenie. Niestety nie pytano nas o zdanie w kwestii nazwy 🙂

Pozdrawiamy,
Zespol RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać