Ranking 7 najlepszych długopisów 3D w 2021

Ostatnio aktualizowane: 04.12.21

 

Długopis 3D – przewodnik zakupowy, ranking i test  

 

Długopis 3D to nowoczesny i zaawansowany technologicznie sprzęt, który zamienia rysunki w przestrzenne obiekty. Taki produkt zapewnia dobrą zabawę nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Ponieważ wybór złej jakości urządzenia może szybko zakończyć się niespodziewaną awarią, przygotowaliśmy ranking, w którym znajdziesz funkcjonalne i łatwe w obsłudze produkty. Na szczycie listy znajduje się Długopis Polaroid Play 3D Pen SB4302, który jest wyprofilowany w taki sposób, aby nie wyślizgiwał się z dłoni. Do sprzętu dołączono komplet 5 filamentów, kabel USB oraz dwie nakładki umożliwiające tworzenie konstrukcji na podstawie zdjęć wydrukowanych i obrazów na tablecie czy smartfonie. Drugim, równie nowoczesnym produktem, jest Pióro 3D Polaroid FAST Play. Magiczny długopis 3D pozwala na rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych, dlatego to świetny prezent dla dzieci, jak i studentów kierunków artystycznych. Długopis umożliwia regulowanie grubość wydruku, w efekcie czego jego działanie możemy dostosować do własnych potrzeb. Co ważne, sprzęt posiada stosowne certyfikaty (m.in. CE) i jest wykonany z wytrzymałych materiałów.

 

7 najlepszych długopisów 3D. Opinie w 2021 roku

 

Znalezienie dobrego modelu, często wymaga wielu testów. Aby pomóc Ci zaoszczędzić czas, przygotowaliśmy ten oto ranking długopisów 3D, w którym przedstawiliśmy 5 nowoczesnych produktów, na które warto zwrócić uwagę.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Początki pracy z długopisem 3D mogą być trudne. Użytkownik może mieć problemy ze znalezieniem projektu. Dlatego aplikacja Polaroid Trace App oraz dołączone nakładki pomogą w rozwinięciu umiejętności. Do dyspozycji mamy nakładkę na tablet/smartfon oraz nakładkę umożliwiającą tworzenie kształtów bezpośrednio na podstawie zdjęć.

Wady

By pracować urządzenie powinno być stale podłączone do prądu. Producent do zestawu dołącza kabel USB, jednak w pudełku nie znajdziemy samej ładowarki. Znalezienie jej leży w zakresie użytkownika.

Podsumowanie

W zestawie znajdziemy 4 wkłady o różnych kolorach (każdy o 5 metrowej długości) oraz dwie nakładki pozwalające odwzorowywać pracę. By uruchomić długopis musimy go podłączyć do prądu wykorzystując dołączony kabel USB.

Drugi wybór

Zalety

Dzięki dołączonym trzem końcówkom użytkownik ma większą kontrolę nad wypływającym wkładem. Co więcej, może regulować jego ilość w zależności od konstrukcji i wymaganej precyzji. Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone we wskaźnik prędkości druku oraz przycisk kontrolujący szybkość przepływu.

Wady

Podczas tworzenia różnych konstrukcji wkłady bardzo szybko się wyczerpują. Niestety, wraz z piórem 3D Polaroid FAST Play otrzymujemy tylko 3 wkłady o łącznej długości 15 metrów.

Podsumowanie

W zestawie, wraz z długopisem 3D Polaroid FAST Play otrzymamy 3 końcówki zmieniające wielkość dysz, podstawkę na pióro, 3 wkłady o łącznej długości 15 metrów oraz 1,5 metrowy kabel USB.

Rozważ też

Zalety

Drukarka jest bardzo łatwa w obsłudze, mogą jej używać zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Urządzenie pozwala na regulowanie prędkości druku. Możemy samodzielnie regulować prędkość wydruku i temperaturę pracy urządzenia. Długopis jest bardzo masywny, wykonany z tworzywa odpornego na wysokie temperatury oraz delikatne uszkodzenia mechaniczne.

Wady

Urządzenie jest dość szerokie, przez co osobom z drobnymi dłońmi może być trudno rysować nim precyzyjne kształty. Urządzenia nie można zasilać power bankiem, musimy mieć dostęp do sieci.

Podsumowanie

Produkt drukuje filamentami ABS i PLA. Na wyświetlaczu LCD możemy zobaczyć, z jaką temperaturą aktualnie pracuje drukarka oraz ustawić parametry wedle własnego uznania. Zakres pracy urządzenia to 160 st. C – 230 st. C. Średnica dyszy to 0,7 mm. Zestaw zawiera filamenty w 3 kolorach.

 

1. Długopis Polaroid Play 3D Pen SB4302

 

Długopis Polaroid Play 3D Pen SB4302 to dobry długopis 3D. Wyprofilowana konstrukcja sprawia, że długopis bardzo dobrze trzyma się w ręce. Zapewni komfortową pracę zarówno osobom prawo, jak i leworęcznych. By uruchomić długopis należy w pierwszej kolejności wsunąć wkład w wyznaczone miejsce. Następnie podłączyć sprzęt do zasilania.

Prezentowany długopis będzie odpowiedni zarówno dla dziecka, jak i dorosłego. Pozwala on rozwinąć kreatywność i popracować nad precyzją i koordynacją ruchową. W zestawie razem z piórem użytkownik otrzyma podstawkę oraz 1,5 metrowy przewód zasilający USB, dzięki któremu pióro może być ładowane laptopa czy ładowarki od smartfona. Ponadto w pudełku są 4 wkłady o 5m długości każdy wykonane z bezpiecznego oraz ekologicznego tworzywa PLA. Każdy z wkładów jest innego koloru mamy więc do dyspozycji kolor czerwony, zielony, czarny i przezroczysty.

Przydatna może okazać się nakładka na smartfon lub tablet, którą wykorzystuje się razem z aplikacją Polaroid Trace App. Producent dołączył również nakładkę umożliwiającą tworzenie dzieł na podstawie zdjęć. Konsumenci podają, że urządzenie jest świetnym pomysłem na prezent.

 

Zalety

Rozwija kreatywność: Konsumenci przekazują, że długopis Polaroid Play 3D Pen SB4302 to idealny prezent dla dzieci. Nie tylko rozwija ich kreatywność i myślenie przestrzenne, lecz także potrafi zająć na kilka godzin. To, co uda im się stworzyć zależy tylko od ich wyobraźni. Mogą to być różne konstrukcje architektoniczne, np. wieże Eiffla lub biżuteria czy ozdoby choinkowe.

Polaroid Trace App: Użytkownik dostaje dostęp do aplikacji Polaroid Trace App. Będzie ona szczególnie przydatna zwłaszcza na początku, gdy brakuje wprawy lub gdy pojawi się problem z wymyśleniem projektu do stworzenia.

4 wkłady: W zestawie znajdziemy cztery wkłady o 5 metrowej długości. Każdy z wkładów ma inny kolor, także możemy tworzyć kolorowe konstrukcje od razu po rozpakowaniu produktu. Do dyspozycji mamy kolory czerwony, zielony, czarny i przezroczysty.

Nakładki: Długopis Polaroid Play 3D Pen SB4302 został wyposażony w dwie interesujące nakładki, które pozwolą nam odwzorowywać nasze dzieło na podstawie zdjęcia lub projektu znalezionego w aplikacji Polaroida.

 

Wady

Kabel USB, brak zasilacza: Producent w zestawie dołącza kabel USB do ładowania, który użytkownik wedle uznania może podłączyć do ładowarki telefonowej, tabletowej lub komputera czy laptopa. Jak się okazuje inne ładowarki nie zawsze są kompatybilne z urządzeniem, a prąd pobierany przez komputer czy laptop nie zawsze jest wystarczający by podtrzymać działanie długopisu.

 

 

 

 

2. Pióro 3D Polaroid FAST Play

 

Pióro 3D Polaroid FAST Play to propozycja dla bardziej zaawansowany użytkowników, którzy wykonywali wcześniej projekty za pomocą długopisów 3D. Jednak urządzenie nie jest trudne w obsłudze. By rozpocząć pracę należy podłączyć kabel USB (znajdujący się w zestawie) do prądu lub laptopa/komputera i nacisnąć przycisk startu.

Gdy dioda zaświeci się na niebiesko, możemy włożyć filament do długopisu. Urządzenie jest gotowe do pracy. W zestawie znajdziemy także 3 wkłady o różnych kolorach (czerwony, zielony, czarny) i łącznej długości wynoszącej 15 metrów. Wkłady są wykonane ze źródeł odnawialnych i są przyjazne dla środowiska. Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, w zestawie znajdują się wkłady o 3 kolorach, jednak Polaroid produkuje aż 20 różnych kolorów, które można zakupić indywidualnie. Bardzo ciekawym elementem dołączonym do długopisu jest zestaw 3 końcówek, które pozwalają regulować grubość wychodzącego filamentu.

Dzięki temu różne części naszej konstrukcji mogą mieć różną grubość, np. do wykonania precyzyjnych prac możemy wykorzystać najmniejszą dyszę. Konsumenci podają, że jest to świetny pomysł na prezent.

 

Zalety

3 końcówki: Pióro 3D Polaroid FAST Play w zestawie ma 3 końcówki, które powodują zmianę wielkości dyszy. Dzięki temu użytkownik może precyzyjnie kontrolować ilość wykorzystywanego filamentu. Gdy praca jest precyzyjna, można zastosować mniejszą końcówkę, gdy budujemy podstawę budowli można wykorzystać największą dyszę, która zapewni stabilność konstrukcji.

Wskaźnik prędkości druku: Prezentowany długopis 3D został wyposażony we wskaźnik prędkości druku. Pozwala to nie tylko regulować prędkość druku, lecz także z większą łatwością dopracować każdy szczegół tworzonego projektu.

Polaroid Play Trace: Użytkownik ma możliwość skorzystania ze specjalnej aplikacji mobilnej, gdzie znajdzie wiele szablonów do tworzenia modeli 3D. Aplikacja umożliwia także przesłanie własnych zdjęć, które będą przetworzone na szablon. Aplikacja do pobrania jest dostępna w Google Play i Apple iStore.

Przyjazny dla środowiska: Wykorzystywane w projektach filamenty są przyjazne dla środowiska. Wkłady wykonywane są z biomasy roślinnej i innych substancji naturalnych (celuloza).

 

Wady

Tylko 3 kolory w zestawie: Co prawda Polaroid w swojej ofercie posiada 20 kolorów atramentu, które można dokupić indywidualnie, jednak w zestawie z piórem 3D Polaroid FAST Play dostajemy tylko 3 kolory o łącznej długości 15 metrów. Taki zapas filamentu nie wystarczy na długo.

 

 

 

 

3. Długopis 3D Savio DRP-040

 

Ręczna drukarka 3D SAVIO DRP-040 z zestawem filamentów PLA 3 x 3m to produkt, który uważany jest za solidny i wydajny. Ze względu na łatwy system obsługi oraz spory, wyraźny wyświetlacz mogą z niego korzystać osoby w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Długopis 3D SAVIO DRP-040 dla dzieci, które kochają rysowanie, to doskonała propozycja na prezent . Sprawdzi się on również dla osoby dorosłej kochającej bawić się rysunkiem.

Szerokość produktu to 215 mm, a jego wysokość to 170 mm. Jednocześnie model jest lekki, co również ułatwia rysowanie. Obsługuje on trzy technologie druku 3D – FDM, FFF i PJP. Zestaw oprócz długopisu, zasilacza i filamentów zawiera podstawkę ułatwiającą przechowywanie sprzętu.

Zakres temperatur pracy urządzenia to od 160 st. C do 230 st. C, co zwiększa nasze możliwości, jeśli chodzi o jego wykorzystanie. Opinie o długopisach 3D tej marki są bardzo pochlebne. Produkt ceniony jest za solidne wykonanie, łatwy system obsługi oraz to, że zapewnia dziecku dużo zabawy.

Długopis Savio 3D DRP-040 pracuje w temperaturze od 160 st. C do 210 st. C. Sprzęt jest zasilany sieciowo, a średnica dyszy wynosi 0,7 mm. Do modelu pasują filamenty ABS oraz PLA.

 

Zalety

Wyświetlacz LCD: Długopis jest wyposażony w wyświetlacz LCD, który znacząco ułatwia obsługę produktu, a w szczególności regulację prędkości druku i temperatury pracy.

Duży zestaw akcesoriów: W skład dołączonych do kompletu akcesoriów wchodzi: podstawka biurkowa, zasilacz, instrukcja obsługi w języku polskim oraz filamenty PLA w 3 kolorach (o długości 3 m każdy).

Lekkość: Mimo zaawansowanych technologii sprzęt jest lekki, w efekcie czego mogą się nim bawić także dzieci (od 8. roku życia). Zabawa z długopisem może trwać nawet kilka godzin, gdyż produkt dobrze leży w dłoni.

 

Wady

Podatny na uszkodzenia korpus: Korpus modelu powstał z plastiku, dlatego musimy uważać, aby go nie uszkodzić. Po dłuższym czasie użytkowania na obudowie mogą pojawić się zarysowania lub przetarcia.

 

 

 

 

4. Długopis do Druku Gembird 3DP-PEND-01

 

Długopis do Druku Gembird 3DP-PEND-01 to jedna z naszych propozycji. Jest to długopis 3D charakteryzujący się ergonomicznym kształtem. Został on wyposażone w wyświetlacz OLED, który pokazuje temperaturę i rodzaj żarnika oraz szereg zabezpieczeń. Są to między innymi zabezpieczenia przeciw przegrzaniu oraz zabezpieczenia elektroniki przed uszkodzeniem.

Urządzenie umożliwia zmianę prędkości pracy oraz temperatury dyszy drukującej. Daje to dużo kontroli osobie wykonującej konstrukcje 3D. Długopis jest przystosowany do dwóch typów filamentu. Tak więc możemy wykonywać projekty z użyciem wkładu ABS i PLA. Gembird 3DP-PEND-01 to bezpieczne urządzenie. Producent zadbał o to, by zminimalizować ryzyko oparzenia przy pracy poprzez zastosowanie oznaczeń stref gorących oraz dodatkowych osłon.

Jest to idealny prezent dla dziecka lub osoby, która nie ma jeszcze doświadczenia w kreowaniu konstrukcji 3D, zwłaszcza, że samo urządzenie nie jest za drogie, więc inwestycja, nawet jeśli nie trafiona, nie będzie zbyt duża. Jednak w związku z niską ceną w zestawie nie znajdziemy żadnych dodatkowych elementów. Także wkładów. Niemniej jednak użytkownicy pozytywnie wypowiadają się o tym długopisie.

 

Zalety

Poręczny: Długopis do Druku Gembird 3DP-PEND-01 jest mały i poręczny. Z tego powodu będzie dobry zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Kontrola działania: Opisywany długopis 3D oferuje kilka możliwości regulacji pracy. Możemy więc sami ustalić prędkość pracy oraz temperaturę dyszy drukującej. Zapewne umożliwi to wykonanie niecodziennych projektów.

Bezpieczeństwo: Każda zabawka nagrzewająca się może być niebezpieczna. Dlatego też długopis do Druku Gembird 3DP-PEND-01 został wyposażony w oznaczenia stref gorących, by zminimalizować ewentualne oparzenia.

 

Wady

Brak filamentów w zestawie: Producent nie dołącza żadnych wkładów do zestawu wraz z długopisem. Oznacza to, że musimy je zakupić samodzielnie. Może się to okazać nie lada wyzwaniem dla osoby, która ma styczność z tego typu produktem po raz pierwszy.

Brak szablonów: Kupując długopis do Druku Gembird 3DP-PEND-01 użytkownik musi się zdać na własną wyobraźnię i kreatywność, gdyż w zestawie nie znajdziemy żadnych szablonów, które pomogą nam wykonać konstrukcję. Producent nie przewidział też żadnej aplikacji, która by inspirowała do tworzenia budowli 3D.

 

 

 

 

5. Długopis 3D WobbleWorks 3Doodler Create

 

Jeśli szukasz długopisu 3D, który zachwyci wszystkich designem, zwróć uwagę na 3Doodler Create. Jest to piękne urządzenie dostępne w wielu atrakcyjnych kolorach, z którym tworzenie rysunków będzie przyjemnością. Nie jest to najtańszy model, ale wiele osób uważa, że warto w niego zainwestować, bo jest nie tylko ładny, ale też wygodny i solidny.

Prosty i intuicyjny system sterowania znacznie ułatwia nam dostosowanie długopisu do naszych potrzeb. Wkłady wymienia się szybko i bezproblemowo. Regulacja temperatury oraz stabilność pozwalają nam uzyskać lepsze efekty.

Urządzenie jest wyposażone w oświetlenie typu ambient light. Zestaw zawiera zasilacz, narzędzie odblokowujące, śrubokręt oraz klucz do dyszy. Poza tym do kompletu dołączono dwa zestawy wkładów – ABS i FLEXY, więc od razu po zakupie możesz korzystać ze sprzętu.

Z pomocą produktu 3Doodler Create możemy stworzyć przestrzenne konstrukcje, a także biżuterię czy proste zabawki. Do długopisu pasują filamenty ABS i PLA o średnicy 3 mm. Prędkość druku modelu wynosi 10 mm/s.

 

Zalety

Bezpieczne użytkowanie: Produkt posiada certyfikaty potwierdzające wysoką jakość wykonania. Mimo że długopis pracuje w wysokiej temperaturze, obudowa nie nagrzewa się, dlatego z pewnością się nie poparzymy.

Oświetlenie: Model wyposażono w oświetlenie typu ambient light, które współpracuje z układem sterowania. Przez to możemy użytkować sprzęt wieczorem, gdyż doskonale widzimy projekt, nad którym pracujemy.

 

Wady

Kłopotliwa wymiana wkładu: Aby wymienić wkład, trzeba zdjąć pokrywę, co może okazać się kłopotliwe. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić długopisu.

Brak podstawki na biurko: W komplecie nie ma specjalnej podstawki na biurko, dlatego należy zachować ostrożność podczas odkładania rozgrzanego sprzętu, aby nie zniszczyć przypadkowo blatu. Najlepiej dokupić podstawkę samodzielnie.

 

 

 

 

6. Długopis 3D Pen Model V2 

 

Długopis drukarka 3D Pen Model V2 w sprzedaży dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych (żółtej, niebieskiej, różowej, fioletowej). Szeroka gama kolorystyczna sprawia, że każdy konsument bez większego problemu może znaleźć produkt w kolorze, który mu najbardziej odpowiada. 

W przypadku prezentowanego długopisu mamy możliwość korzystania z dwóch rodzajów wkładów: PLA i ABS. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł podążyć za swoją wyobraźnią i wytworzyć dowolny przestrzenny kształt. Urządzenia służące do wykonywania druku 3D mogą sprawić wiele radości nie tylko dzieciom, ale również osobom dorosłym.  

Decydując się na zakup urządzenia jako prezentu, możemy mieć pewność, że będzie on udany. Jest to dobry i tani długopis 3D. Przeznaczony jest głównie dla osób powyżej 14 roku życia. Dzieci, jak i dorośli mogą rozwijać swoją wyobraźnię, a kiedy zabraknie już pomysłów na tworzenie nowej konstrukcji, zawsze możemy skorzystać z Internetu. Wpisując frazę „długopis 3D szablony” mamy dostęp do nieograniczonej ilości bardzo różnorodnych szablonów o zróżnicowanym poziomie zaawansowania.

 

 

 

 

7. Długopis 3D Polaroid ROOT PEN SB4397 

 

Długopis 3D pen pozwala na tworzenie różnego rodzaju konstrukcji, zabawek czy rysunków z drewna. Za jego pomocą możemy wytworzyć bardzo oryginalną biżuterię, makiety samochodów, samolotów, różnych budowli, figurki różnych postaci, a nawet prawdziwe dzieła sztuki.

Test długopisów 3D wykazał, że urządzenie nie tylko pozwala nam rozwijać kreatywność, ale także uczy skupienia oraz precyzji, a także pozwala się zrelaksować i na chwilę oddalić od codziennych problemów i stresu z tym związanego. Ma także bardzo dobry wpływ na koordynację ruchową, która jest szczególnie ważna u najmłodszych użytkowników.

Długopis do druku 3D Polaroid ROOT PEN SB4397 cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród kupujących. Wynika to z tego względu, że przy jego pomocy możemy wytworzyć bardzo unikatowe przedmioty wykonane z drewna. Struktura drewna oraz jego kolor, nadają rękodziełom bardzo wyjątkowy charakter. Wykonane przedmioty mogą posłużyć jako prezent dla najbliższych. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki długopis 3D kupić?

 

Rozwój technologii wpływa na każdą dziedzinę naszego życia. Postęp w udoskonalaniu przedmiotów codziennego użytku jest tak intensywny i płynny, że nieświadomie zastępujemy standardowe produkty wygodniejszymi rozwiązaniami. Świetnym przykładem na to zjawisko jest wprowadzenie na rynek długopisów 3D. Te niewielkie gadżety dają nam możliwość rysowania różnego rodzaju obiektów w trójwymiarze. Za pomocą tego niepozornego urządzenia jesteśmy w stanie namalować wieże Eiffla lub ulubioną postać z bajki naszego dziecka ciesząc się później nową zabawką. Producenci zauważając ogromne zainteresowanie konsumentów gadżetem wyprodukowali szereg modeli, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Z tego powodu dość trudno jest zdecydować, jaki długopis 3D wybrać, by najbardziej odpowiadał naszym wymaganiom. W poradniku zamieściliśmy więc kilka rad, które z pewnością pomogą Ci w dokonaniu idealnego zakupu.

Sposób modelowania – jaki długopis 3D jest najlepszy?

Do niedawna na rynku funkcjonował tylko jeden rodzaj długopisów 3D. Jego praca polegała na roztapianiu wkładu przy pomocy specjalnej technologii (Fused Deposition Modeling). W tego typu modelach używano głównie 2 rodzaje plastikowych nitek: ABC lub PLA o grubości ok. 1,75 mm. Aby rozpocząć rysowanie należało jedynie włożyć tworzywo w odpowiedni otwór w długopisie, aby po kilku chwilach cieszyć się wypływającym z rysika plastikiem. Z biegiem czasu najlepsze długopisy 3D zostały udoskonalone o możliwość regulacji temperatury oraz szybkości wycieku. Taka funkcja znacznie ułatwia pracę gadżetem i pozwala na precyzyjne nakładanie kolejnych warstw tworzywa.

Nowością, jak pokazuje test długopisów 3D, są urządzenia fotopolimerowe. Materiałem służącym do rysowania obiektów nie jest plastik, a żywica. Z racji dużej podatności na farbowanie, w sklepach znajdziesz surowce w kilkudziesięciu kolorach. Ponadto, do “tuszu” dodawane są różnego rodzaju dodatki, takie jak substancje zapachowe, magnetyczne czy luminescencyjne. Niestety, ten rodzaj urządzeń wciąż jest bardzo mało popularny i posiada kilka wad. Żywica nie jest podgrzewana, dlatego też możesz mieć trudności z nałożeniem poszczególnych warstw. Poza tym produkt jest bardzo drogi, co sprawia, że konsumenci chętniej sięgają po dobry i tani długopis 3D z systemem FDM. Coraz częsciej taki długopis 3D jest dostępny w sklepie Lidl, Biedronka, Empik, czy nawet Smyk.

 

Rodzaj plastiku

Jak już wspomnieliśmy w standardowych urządzeniach wkład stanowi plastik ABC lub PLA. Na pierwszy rzut oka oba produkty wyglądają bardzo podobnie. Sprzedaje się je zwykle pod postacią cienkich nitek w 1 kg opakowaniach. Zróżnicowane są jednak pod względem składu. Pierwszy z nich – ABC to związek chemiczny łączący w sobie mieszankę akrylonitrylu, butadienu i styrenu. Temperatura topnienia waha się w granicach od 225 st. C do 259 st. C. Jest to bardzo sztywny i wytrzymały materiał. Największą zaletą tego typu plastiku jest jego zdolność do niemal natychmiastowego zastygania. Dzięki temu śmiało możesz pociągnąć pionowe linie bez ryzyka, że konstrukcja złamie się lub przekrzywi.

PLA posiada nieco inny skład. Wyrabiany jest z naturalnych surowców, będących pochodną syntetycznego białka. Jest to przyjazne dla środowiska tworzywo, dlatego też wielu producentów w kampaniach marketingowych namawia konsumentów do wyboru tego typu rozwiązania. Substancja topnieje w temperaturze od 190 st. C do 240 st. C. Plastik jest dość wytrzymały, jednak zdarza się, że pod wpływem mocniejszego nacisku nasz rysunek pęknie lub nieco się przekrzywi. Poza tym stosowanie PLA wymaga nieco więcej wprawy. Konsumenci uważają, że przy nieumiejętnym trzymaniu długopisu materiał przylepia się do rąk, co nie tylko utrudnia pracę, ale również może przyczynić się do zniszczenia obrazka. Zaleca się więc, aby początkujący użytkownicy rozpoczęli ćwiczenia na prostych konturach, stopniowo nakładając kolejne warstwy.

 

Dysza

Najlepszy długopis 3D to taki, który nie tylko umożliwi Ci tworzenie różnego rodzaju figurek, ale również będzie wytrzymały i odporny na działanie wysokiej temperatury. Biorąc pod uwagę fakt, że plastik topi się w ok. 200 st. C warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w mocne podzespoły.

Najważniejszym elementem produktu, który w głównej mierze decyduje o trwałości sprzętu jest dysza. To przez nią wydobywa się bowiem gorąca, płynna masa. Sprawdź więc, z jakiego materiału została ona zrobiona. Najlepszymi opiniami cieszą się nakładki metalowe, ponieważ nie ulegają deformacji pod wpływem działania wysokiej temperatury. W bardziej rozbudowanych zestawach znajdziesz dodatkowe komplety końcówek, które różnią się od siebie średnicą otworu. Taki długopis 3D kupiony na aukcji w Allegro, pomoże Ci narysować przepiękne figurki zdobione nawet najdrobniejszymi elementami.

Zasilanie

Aby długopisy 3D z plastikowym wkładem mogły działać, muszą zostać podłączone do źródła energii. W zależności od modelu na rynku dostępne są produkty zasilane za pomocą portu USB lub baterii.

Najbardziej rozpowszechnionym sprzętem jest model ładowany przy użyciu kabla. Za podstawową jego zaletę uznaje się ciągłą gotowość do pracy. Wystarczy podpiąć gadżet do komputera i nacisnąć guzik, a proces rysowania rozpocznie się niemal natychmiastowo.

Długopisy z akumulatorami są natomiast bardziej mobilne. To oznacza, że możemy pracować nimi nie tylko będąc blisko komputera, ale również w szkole, pracy czy w restauracji. Należy jednak pamiętać o systematycznym ładowaniu urządzenia. W przeciwnym razie długopis może się wyłączyć w najmniej oczekiwanym dla nas momencie.

 

Długopisy 3d w dobrych cenach

Najtańszy długopis 3D o dobrych parametrach kupisz już za niecałe 200 zł. Jest to niewielki gadżet, którym będziesz w stanie stworzyć podstawowe figury. Jeśli zależy Ci jednak na produkcie z najwyższej półki, musisz przygotować się na wydatek nawet 500 zł.

 

 

Jak działa długopis 3D?

 

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości, jaki długopis 3D jest polecany dzieciom i dorosłym, nie tylko do zabawy. Sprzęt ten cieszy się coraz większą popularnością, ale nie wszyscy jego użytkownicy są w stanie wyjaśnić, jak działa. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Z czego zbudowany jest długopis 3D?

Długopis 3D swoim wyglądem niewiele różni się od zwykłych przyborów do pisania. Jest on jednak znacznie bardziej zaawansowany technologicznie. Modele 3D wewnątrz korpusu nie mają atramentu do pisania, tylko wkład z plastiku. Specjalny mechanizm podgrzewa go do wysokiej temperatury, w efekcie czego się topi. W górnej części długopisu znajduje się gniazdo zasilacza oraz zasobnik na tworzywo drukujące określane mianem filamentu. Na korpusie sprzętu możemy zauważyć niewielki wyświetlacz LCD, przyciski służące do kontrolowania temperatury podgrzewania wkładu i do cofania filamentu (ewentualnie zmiany, jeśli w środku jest ich kilka). Pozostałe elementy budowy długopisy to: sterownik szybkości drukowania, wskaźnik zasilania i gotowości do pracy, przycisk ładowania filamentu, a także głowica z dyszą drukującą.

 

Jak działa długopis 3D?

Znając już budowę długopisu 3D z łatwością zrozumiemy sposób jego działania. Nie jest on zbyt skomplikowany. Jak już wspomnieliśmy, wewnątrz sprzętu znajduje się tworzywo drukujące w formie wkładu. Kiedy mechanizm podgrzeje je do odpowiedniej temperatury (zazwyczaj ok. 200 st. C), zaczyna się topić i płynny filament można wysunąć z głowicy z dyszą. Z uwagi na swoje właściwości wkład stosunkowo szybko zastyga w powietrzu. To pozwala nam na tworzenie różnych przestrzennych kształtów i figur.

 

Bezpieczeństwo użytkowania długopisu 3D

Bardzo często gadżety, takie jak długopisy 3D są traktowane jako doskonała zabawka dla dzieci. Co prawda mogą one rozwijać kreatywność i manualne zdolności pociech, jednak większość tego typu produktów jest odpowiednia dla dzieci w starszym wieku, od 12. roku życia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, filament jest rozgrzewany do wysokiej temperatury, w związku z czym końcówka długopisu także może się nagrzewać. Niemniej jednak sprzęty 3D są skonstruowane w taki sposób, aby do minimum zmniejszyć ryzyko poparzenia się podczas zabawy.

W instrukcji obsługi długopisów 3D można znaleźć informację o tym, że długotrwałe wdychanie oparów powstających podczas topienia filamentu może mieć negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Z tego powodu powinniśmy używać sprzętu w pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Przed rozpoczęciem zabawy najlepiej jest otworzyć okno, aby zapewnić sobie stały dopływ świeżego powietrza. Inaczej po dłuższym czasie możemy narazić się na podrażnienie dróg oddechowych, a nawet reakcję alergiczną skóry.

Jak posługiwać się długopisem 3D?

Początkowo używanie długopisu 3D może wydawać się nieco kłopotliwe i nie od razu stworzymy efektownie wyglądające budowle czy figury. Z czasem jednak z pewnością dojdziemy do wprawy i zaczniemy tworzyć coraz bardziej fantazyjne kształty. Najpierw warto naszkicować na kartce kształt, a później odrysować go długopisem. Z kilku powstałych w ten sposób części możemy stworzyć przestrzenną figurę, którą połączymy także przy pomocy roztopionego filamentu.

Możliwości zastosowania długopisów 3D tak naprawdę są ograniczone głównie przez naszą wyobraźnię. Mając taki sprzęt możemy wykorzystać go na wiele różnych sposobów. To wyjątkowo ciekawy gadżet, który jest idealny dla osób chcących rozwijać swoje zdolności plastyczne. Produkt ten może nam się przydać także podczas naprawiania przedmiotów wykonanych z plastiku.

 

 

FAQ

 

P1: Ile kosztuje długopis 3D?

Długopis 3D to innowacyjny gadżet, który nie jest trudno dostępny. Kupimy go w sklepach z asortymentem elektroniczno-technologicznym, zarówno stacjonarnie, jak i online. Cena najtańszych modeli o dobrych parametrach to około 200 zł. Taki sprzęt idealnie sprawdzi się dla osób rozpoczynających swoją przygodę z twórczością trójwymiarową. Model w tej cenie pozwala na tworzenie prostych obiektów. Może być również nieszablonowym prezentem dla dziecka, który umożliwi rozwijanie kreatywnych zdolności. Ceny bardziej profesjonalnych gadżetów sięgają 500 zł. Wybór droższego urządzenia będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zakupiony sprzęt przyda się w pracy zawodowej. Profesjonalny długopis sprawdzi się również dla studentów kierunków artystycznych i technicznych.

 

P2: Długopis 3D – jak rysować?

Na początku wykonywanie rysunków takim urządzeniem może wydawać się trudne, jeśli jednak poświęcimy temu odpowiednią ilość czasu i cierpliwości, nasze prace będą coraz lepsze. Przed użyciem długopisu warto przygotować szkic ołówkiem, aby uniknąć błędów w rysunku 3D. Następnie szkic odrysowujemy długopisem. Z elementów, które otrzymamy tworzymy figurę. Poszczególne części łączymy za pomocą filamentu, czyli specjalnego termoplastycznego wkładu długopisu. Materiał ten stapia się, umożliwiając połączenie elementów w jedną całość, tworząc figurę przestrzenną. Długopisu 3D nie musimy używać wyłącznie do rysowania. Tak innowacyjny sprzęt daje wiele możliwości. Przy jego pomocy możemy na przykład naprawiać różne przedmioty wykonane z plastiku, takie jak zabawki.

P3: Długopis 3D – jaki filament?

Długopisy 3D zamiast tradycyjnego wkładu w postaci tuszu wypełnia specjalny termoplastyczny materiał. Najczęściej występujące rodzaje wkładów dla tych długopisów to plastik typu ABC oraz typu PLA. Materiały różnią się pod kilkoma względami, dzięki czemu możemy wybrać wkład, który nam najbardziej odpowiada. Pierwsza opcja to włókno powstające ze związku chemicznego, w którego skład wchodzi akrylonitryl, butadien i styren. Tworzywo to jest bardzo sztywne i szybko zastyga. Materiał w rodzaju PLA jest natomiast wytwarzany z surowców naturalnych. To tworzywo zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska. Taki rodzaj wkładu topi się w nieco niższej temperaturze niż plastik typu ABC. Jest jednak również mniej wytrzymały.

 

P4: Co to jest długopis 3D?

Długopis 3D to innowacyjne urządzenie technologiczne o kształcie tradycyjnego długopisu. Umożliwia tworzenie trójwymiarowych figur, poprzez wykonanie dowolnego rysunku i połączenie jego elementów w spójny obiekt. Za pomocą takiego sprzętu możemy stworzyć proste figury przestrzenne, np. zabawki, bądź naprawić przedmioty wykonane z plastiku. Jest to możliwe dzięki specjalnemu wkładowi długopisu. W odróżnieniu od tuszu wypełniającego zwykłe długopisy ten profesjonalny sprzęt zawiera termoplastyczny materiał, który roztapia się w trakcie jego używania. Taki długopis może być sporym ułatwieniem w pracy zawodowej, a także nauce. To również doskonały sposób na kreatywną zabawę. Jest tańszą, bardziej poręczną i prostszą w użyciu alternatywą dla drukarek 3D.

 

P5: Długopis 3D – jaka temperatura?

Długopisy 3D zawierają wkład w postaci plastiku, który pod wpływem temperatury się topi. Topniejący materiał umożliwia tworzenie trójwymiarowych figur za pomocą długopisu. Wysokość temperatury topnienia uzależniona jest od rodzaju tworzywa, z którego wykonany jest wkład długopisu. Przed ustawieniem temperatury należy się zatem upewnić, jakiego rodzaju wkład zawiera nasz sprzęt. W przypadku plastiku typu ABC powinniśmy wybrać temperaturę w przedziale od 225 st. C do 259 st. C., natomiast jeśli używamy materiału PLA, ustawiamy temperaturę między 190 st. C., a 240 st. C. Dobór odpowiednich parametrów jest bardzo ważny. Zbyt niska temperatura uniemożliwi stopienie plastiku, za wysoka natomiast może uszkodzić urządzenie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ