Ranking 8 najlepszych drukarek 3D w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.10.24

 

Drukarka 3D – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Marzy Ci się drukarka 3D, ale nie chcesz wydawać zbyt dużo na jej zakup? W takim razie powinien zainteresować Cię model Vertex Nano K8600 Velleman. To jedno z najmniejszych urządzeń istniejących na rynku z prędkością drukowania od 30 mm/s do 120 mm/s. Pozwala ono wykorzystać najpopularniejsze materiały do druku, jak PLA oraz ABS, a także te mniej popularne, z zawartością miedzi czy aluminium. Sprzęt należy po zakupie samodzielnie złożyć. Odpowiednim sprzętem dla dzieci jest XYZprinting da Vinci Nano 60W. To model gwarantujący bezpieczną zabawę, na co wpływa chroniona klapką, niepodgrzewana platforma robocza. Drukarka ma niewielkie wymiary i wykorzystuje biodegradowalne filamenty, wykonane m.in. ze skrobi kukurydzianej i trzciny cukrowej. Urządzenie może być używane w domu, a także w szkole jako pomoc naukowa.

8 najlepszych drukarek 3D. Opinie w 2024 roku

 

Polecamy nasz ranking drukarek 3D każdemu, kto potrzebuje sprzętu do pracy lub do realizowania hobby. Przedstawiliśmy najlepsze modele na rynku, które sprawdzają się w domach i firmach.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Drukarka może być obsługiwana bez udziału komputera, prosto z karty SD. Pozwala na używanie filamentów od różnych producentów, również tych zawierających związki miedzi, aluminium czy nawet wykorzystywać filament drewniany.

Wady

Drukarka po kupieniu nie jest natychmiast gotowa do pracy, bowiem w zestawie nie ma filamentu i aby cokolwiek wydrukować trzeba go dokupić oddzielnie. Dodatkowo fakt, że drukarka jest sprzętem do samodzielnego złożenia stresuje niejednego mało obeznanego z takim sprzętem potencjalnego klienta.

Podsumowanie

To sprzęt o stole roboczym 80 x 80 mm pozwalający na drukowanie elementów o wymiarach 80 x 80 x 75 mm o najcieńszej rozdzielczości wynoszącej 0,05 mm. Zewnętrzny uchwyt szpulowy drukarki umożliwia zastosowanie szpuli o niemal każdym rozmiarze. Vertex Nano to jedna z najmniejszych drukarek dostępnych na rynku.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie ma kompaktowe wymiary i nie zajmuje dużo miejsca na biurku. To odpowiedni model dla dzieci, który znajduje zastosowanie zarówno w domu, jak i np. w szkole. Używanie go jest w pełni bezpieczne.

Wady

W komplecie znajduje się tylko jedna szpula filamentu, która może szybko się skończyć. Aby zapewnić dzieciom dobrą zabawę przez dłuższy czas, należy od razu dokupić zapasowy materiał do drukowania.

Podsumowanie

Drukarka jest lekka i niewielka, a w dodatku łatwa w obsłudze. Ma ona nieogrzewaną platformę, którą wystarczy odłączyć od obudowy, aby wyjąć wydrukowany obiekt. Sprzęt wykorzystuje biodegradowalny filament z naturalnych substancji, m.in. skrobi kukurydzianej.

Rozważ też

Zalety

Drukarka daje możliwość samodzielnego doboru filamentu. Może on być zrobiony z włókna węglowego, PLA, TPU czy miedzi. Sprzęt nie jest duży, w razie potrzeby można go też łatwo przenieść w inne miejsce.

Wady

Mimo że urządzenie jest zbudowane z częściowo złożonych elementów, przygotowanie go do pracy zajmuje kilkanaście minut. Wymaga to sporo cierpliwości.

Podsumowanie

Sprzęt ma moc 360 W i jest zasilany sieciowo. Zapewnia on wydruki o grubości od 0,1 do 0,4 mm. Urządzenie ma aluminiową ramę, która gwarantuje mu trwałość, a dodatkowo minimalizuje drgania, co poprawia jakość wydruków.

 

 

Tania drukarka 3D

 

1. Drukarka 3D Vertex Nano K8600 Velleman

 

Drukarka 3D Vertex Nano K8600 Velleman to produkt do samodzielnego złożenia po jego kupieniu. Drukarka jest przeznaczona do drukowania przedmiotów nieprzekraczających wymiarów 80 x 80 x 75 mm i została zaopatrzona w dysze o średnicy 1,75. Sprzęt jest przystosowany do obsługi popularnych materiałów do druku 3D takich jak PLA oraz ABS, choć producent nie wyklucza użytku innych materiałów, po prostu nie zostały one przez niego gruntownie przetestowane.

Ta trzyosiowa drukarka 3D firmy Velleman obsługuje technologię druku FFF (Fused Filament Fabrication), ma kontroler oparty na mikrokontrolerze ATmega2560 i oferuje druk z prędkością 40 mm na sekundę. Wymiary zewnętrzne drukarki to 230 x 150 x 160 mm a jej masa wynosi 2,3 kg. Sprzęt jest zaopatrzony w oprogramowanie Marlin 3D Printer, kompatybilne z CuraEngine, repetier oraz Slic3r.

Producent też zaznacza, że jest możliwa zmiana oprogramowania na inne. Komunikację zewnętrzną zapewnia tu karta SD, z której można drukować bezpośrednio bez udziału komputera, a także złącze USB rozszerzające opcje nośników, na których mamy dane potrzebne do wydruku.

 

 

 

 

2. Drukarka 3D XYZ da Vinci MIni

 

Warto zapoznać się ze sprzętem XYZprinting Da Vinci MINI, który jest bardzo łatwy w obsłudze i umożliwia stworzenie precyzyjnych brył. Ta dobra drukarka 3D ma łączność Wi-Fi oraz USB. Produkt obsługuje formaty plików jak: .3MF, .3W, OBJ, STL. Wymiary modelu są równe: szerokość – 39 cm, głębokość – 33,5 cm i wysokość – 36 cm i waży on 6,85 kg.

Materiałami wykorzystywanymi do druku są: PLA (polikwas mlekowy), PET-G i PLA Tough. Średnica użytkowanego filamentu wynosi 1,75 mm. Sprzęt ma automatyczny podajnik żarnika. W urządzeniu zastosowano technologię druku FFF, a więc poprzez topienie materiałów. Rozdzielczość druku wynosi od 0,1 mm do 0,4 mm. Drukarka może pracować przy wilgotności na poziomie od 30% do 60% oraz w temperaturach od 15 st. C do 32 st. C.

Szybkość wydruku jest równa 120 mm na sekundę. Maksymalne wymiary drukowanej bryły są równe: 15 cm x 15 cm x 15 cm. Moc drukarki to 60 W. W zestawie znajduje się szczotka czyszcząca, która ułatwia utrzymanie sprzętu w dobrym stanie. Kupujący twierdzą, że model jest bardzo wytrzymały i dobrze skalibrowany, dlatego formy drukują się dokładne.

 

 

 

 

Drukarka 3D dla dzieci

 

3. Drukarka 3D XYZprinting da Vinci Nano 60W

 

XYZprinting da Vinci Nano 60W to polecana drukarka 3D dla dzieci, która dobrze sprawdza się nie tylko w domu, ale i w szkole. Urządzenie jest lekkie (waży 4,7 kg) i ma kompaktowe wymiary: 37,8 cm x 33,8 cm x 38,6 cm, nie zajmuje dużo miejsca na biurku. Wykorzystuje ono filamenty wykonane z naturalnych substancji, m.in. trzciny cukrowej i skrobi kukurydzianej.

Sprzęt zapewnia dzieciom ciekawą i przede wszystkim bezpieczną zabawę. Platforma, na której powstają wydruki, jest zakryta klapką, a w dodatku nie nagrzewa się do wysokiej temperatury. Maksymalna prędkość drukowania to 70 mm/s, powierzchnia robocza ma wymiary: 120 mm x 120 mm x 120 mm. Moc modelu wynosi 60 W.

Analizując opinie o drukarkach 3D można dojść do wniosku, że prezentowane urządzenie jest bardzo dobrym pomysłem na prezent dla dzieci interesujących się nowoczesnymi technologiami.

 

 

 

 

Drukarka 3D Ender

 

4. Drukarka 3D Creality Ender-3 PRO

 

Model Creality Ender-3 PRO to popularna drukarka 3D, której moc wynosi 360 W. Sprzęt jest przeznaczony do drukowania trójwymiarowych obiektów o maksymalnych wymiarach: 22 cm x 22 cm x 25 cm. Grubość druku to 0,1 – 0,4 mm, a prędkość pracy nawet 180 mm/s.

Drukarka 3D Ender obsługuje kilka rodzajów dyszy, o średnicy 0,2 mm, 0,3 mm oraz 0,4 mm. Co więcej, pozwala ona na korzystanie z różnych filamentów, m.in. tych wykonanych z włókna węglowego, miedzi, PLA czy TPU. Urządzenie waży 8,6 kg, a jego wymiary to: 46,5 cm x 44 cm x 41 cm.

Konsumenci twierdzą, że to bardzo solidny sprzęt, który nie jest trudny w obsłudze. Jego konstrukcja oparta jest na aluminiowej ramie, co gwarantuje solidność, a także dobrą jakość wydruków (ze względu na minimalizowanie drgań). Dla wielu osób istotne jest również to, że drukarka nie zajmuje dużo miejsca na stoliku.

 

 

 

 

Drukarka 3D dla początkujących

 

5. Drukarka 3D Creality Ender-5

 

Urządzeniem dla początkujących użytkowników druku 3D jest drukarka 3D Creality Ender-5. Jej wymiary zewnętrzne wynoszą 552 x 510 x 485 mm i pozwala ona na druk elementów o wielkości 300 x 220 x 220 mm. Urządzenie, do swojego odbiorcy dociera w stanie do częściowego złożenia.

Oznacza to, że jest ono częściowo zmontowane, a rolą użytkownika jest dokończenie składania, co zajmie kilka minut. Jest też ono wyposażone w interfejs w języku angielskim. Drukarka została zaopatrzona w dyszę o średnicy 0,4 mm i obsługuje typowe filamenty (PLA i ABS) o średnicy 1,75 mm. Na uwagę zasługuje automatyczna funkcja wznowienia druku w przypadku przerwania go z powodu nagłego braku zasilania, a także istnienie magnetycznej nakładki na stół, którą cechuje giętkość.

Dla użytkowników natomiast ważne jest to, że ergonomicznie zaprojektowane duże nakrętki pozwalają na szybkie i łatwe poziomowanie stołu. Drukarka ma otwartą obudowę o kształcie sześcianu, wewnątrz której zostały umieszczone wentylatory aktywnego chłodzenia.

 

 

 

 

Drukarka 3D Zortrax

 

6. Drukarka 3D Zortrax Inventure metalowa konstrukcja

 

Jeżeli szukasz dobrej drukarki 3D, to warto zainteresować się Zortrax Inventure. Prezentuje się ona atrakcyjnie i zastosowano w niej nowoczesne technologie. Produkt został przystosowany do drukowania z rozpuszczalnymi podstawkami podporowymi. W modelu zastosowano zamkniętą komorę roboczą, dzięki czemu można utrzymywać we wnętrzu wysoką temperaturę, co jest niezbędne do udanego  wydruku.

Drukarka 3D Zortrax jest wykonana z metalu, dlatego jest bardzo wytrzymała i wykazuje dużą odporność na uszkodzenia. Jest też bardzo sztywna, zapewnia to stabilną  pracę. Model może być używany w domach, ale został zaprojektowany z myślą o przemysłowym użyciu. Sprzęt jest wyposażony w dyszę o średnicy 0,4 mm, a średnica materiału powinna mieć 1,75 mm. Odpowiednimi materiałami do drukowania są: Z-PETG, Z-PLA oraz Z-SUPPORT. Urządzenie ma czujnik informujący o zużyciu materiału.

Obszar roboczy ma wymiary 13,5 cm x 13,5 cm x 13 cm. Rozdzielczość druku wynosi od 90 do 200 mikronów. Istnieje możliwość tworzenia ścian o grubości minimalnej 400 mikronów. Urządzenie obsługuje się przy pomocy oprogramowania Z-Suite, co jest bardzo proste, ponieważ wystarczy zlecić drukowanie formy znajdującej się na karcie SD i wybrać rodzaj materiału czy jakość wydruku. Sprzęt obsługuje pliki takie jak: .obj, .stl, .3mf, .dxf. Konsumenci doceniają ten model za możliwość wykonywania wydruków ruchomych bez obawy o pozostawanie części podporowych w wydruku.

 

 

 

 

Drukarka 3D Da Vinci

 

7. Drukarka 3D XYZprinting Da Vinci 1.0 PRO 3F1AWXEU00B

 

Sprzęt XYZprinting Da Vinci 1.0 PRO 3F1AWXEU00B pozwala na drukowanie trójwymiarowych obiektów, a także laserowe grawerowanie (wystarczy zmienić ekstruder na moduł laserowy). Wyposażono go w stół roboczy w rozmiarze: 20 cm x 20 cm x 20 cm i zamkniętą komorę. Drukarka szybko się nagrzewa i równomiernie rozprowadza ciepło, co pozytywnie wpływa na jakość wydruków.

Urządzenie ma wymiary: 47 cm x 56 cm x 51 cm i waży 23 kg. Średnica dyszy to 0,4 mm, temperatura stołu roboczego mieści się w zakresie od 40 do 90 stopni. Drukarka pozwala na używanie różnych filamentów: ABS, PLA, HIPS, PETG, Wood PLA oraz Tough PLA.

Kupującym spodobał się opisywany sprzęt, ponieważ dołączono do niego oprogramowanie umożliwiające dostosowanie wszystkich najważniejszych parametrów wydruku. Ta drukarka 3D da Vinci może bezprzewodowo łączyć się z Internetem, co pozwala na wysyłanie poleceń wydruku z dowolnego urządzenia połączonego z określoną siecią domową lub biurową.

 

 

 

 

Drukarka 3D do 1000 zł

 

8. Drukarka 3D Wanhao Duplicator i3 Mini 

 

Osoby, którym marzy się drukarka 3D do 1000 zł powinny zwrócić uwagę na model Wanhao Duplicator i3 Mini. Przygotowanie go do użycia zajmuje tylko kilka minut, a ponieważ wykorzystuje system Open Source, pozwala na używanie różnego rodzaju filamentów (umieszczonych na otwartych szpulach).

Urządzenie ma kompaktowe wymiary: 32,5 cm x 24 cm x 38 cm i waży 7 kg, a rozmiar obszaru roboczego to: 12 cm x 13,5 cm x 10 cm. Średnica głowicy drukującej wynosi 0,4 mm, maksymalna prędkość pracy sprzętu mieści się w zakresie od 10 do 70 mm/s. Konstrukcja drukarki jest oparta na stalowej ramie, co zapewnia jej solidność.

Konsumenci, którzy wybrali przedstawiony sprzęt, nie żałują podjętej decyzji. Z ich recenzji wynika, że to łatwa w obsłudze drukarka 3D, która jest niewielka, ale za to bardzo praktyczna. W zestawie znajduje się testowa szpula filamentu PLA, dlatego od razu po zakupie można wypróbować możliwości urządzenia, przygotowanie go do pracy nie jest trudne.

 

 

 

 

Drukarka 3D Anet A8

 

9. Drukarka 3D Anet A8 Plus

 

Drukarka 3D Anet A8 Plus ma moc 360 W i zapewnia wydruki w rozmiarze: 30 cm x 30 cm x 35 cm. Maksymalna prędkość drukowania wynosi 120 mm/s, a grubość warstwy to 0,1 – 0,4 mm. Sprzęt ma ulepszoną płytę główną wyposażoną w zabezpieczenie zwarciowe, co pozwoliło na zwiększenie jego trwałości.

Urządzenie waży 10 kg. Może ono współpracować zarówno z komputerem z systemem Windows, jak i macOS. To dobra i tania drukarka 3D, która ma wymiary: 61,2 cm x 46,2 cm x 57,3 cm. Zachowuje ona stabilność w czasie pracy, a automatyczny system podawania materiału drukującego pozwala na wygodne ładowanie i usuwanie filamentu.

Drukarka spodobała się kupującym głównie ze względu na duży obszar roboczy. Za zaletę urządzenia uznaje się również to, że gotowe obiekty można bez trudu zdjąć ze stołu grzewczego, nie ma przy tym ryzyka ich przypadkowego uszkodzenia.

 

 

 

 

Domowa drukarka 3D

 

10. Drukarka 3D Gembird Flashforge Adventurer 3 FF3DP1NA301

 

Domowa drukarka 3D Gembird Flashforge Adventurer 3 FF3DP1NA301 wykorzystuje innowacyjne rozwiązania pozytywnie wpływające na komfort jej użytkowania. To m.in. możliwość sterowania online za sprawą drukowania w chmurze oraz wyjmowany stół roboczy. Co więcej, urządzenie jest wyposażone w kamerę umożliwiającą oglądanie go z dowolnego miejsca.

Sprzęt szybko nagrzewa się do 200 st. C i nie generuje dużego hałasu (maksimum to 45 dB). Jego obsługa jest komfortowa, gdyż ma kolorowy, dotykowy ekran. Drukarka łączy się bezprzewodowo z Internetem za pośrednictwem Wi-Fi i ma funkcję automatycznego podawania filamentu.

Zdaniem konsumentów drukarka ma kilka istotnych atutów, a należą do nich: Kompaktowe wymiary, łatwa wymiana dyszy, prosty interfejs oraz szybkie przygotowanie do użycia. Model bardzo dobrze sprawdza się w domu, a także w szkole jako pomoc edukacyjna. Jest on solidny i nowoczesny, umożliwia drukowanie obiektów w rozmiarze: 15 cm x 15 cm x 15 cm.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką drukarkę 3D kupić?

 

Obecnie na zakup takiego sprzętu jak drukarka 3D może pozwolić sobie każdy z nas. Większość modeli, jakie znajdziemy w sklepach, jest dostępna w korzystnych cenach. Służą one do zabawy, ale nie tylko. Bardziej profesjonalne urządzenia dają możliwość drukowania przestrzennych, wykonanych przez nas projektów, np. biżuterii czy elementów naprawczych do AGD i RTV. Jaką drukarkę 3D wybrać? O tym jest poniższy poradnik.

 

 

Zastosowanie

Pod względem zastosowania można wyróżnić drukarki dla dzieci, hobbystyczne, a także profesjonalne. Musimy zastanowić się, w jakim celu kupujemy sprzęt, aby móc znaleźć model spełniający wszystkie oczekiwania. Mała i prosta w obsłudze drukarka 3D jest ciekawym pomysłem na prezent dla pociechy, która interesuje się nowinkami technologicznymi. Maluch będzie mógł poszerzać swoją wiedzę, a przy okazji tworzyć różnorodne, trójwymiarowe projekty, a nawet nowe zabawki. Drukarki hobbystyczne to odpowiedni wybór zwłaszcza dla majsterkowiczów, którzy często narzekają na brak zamiennych części do zepsutych urządzeń, mebli itp. Z pomocą sprzętu 3D można samodzielnie wydrukować niezbędne części, nie trzeba szukać ich w sklepie. Hobbystyczna drukarka nadaje się też do tworzenia różnych, drobnych przedmiotów, w tym przyborów biurowych, pojemników i figurek. Modele profesjonalne, które nierzadko kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych, znajdują zastosowanie w medycynie, architekturze, wojsku i wielu gałęziach przemysłu. Są one wykorzystywane m.in. do drukowania protez, implantów, wizualizacji budynków, prototypów urządzeń czy części zamiennych do samochodów i innych pojazdów.

 

Wymiary i waga

Sprzęt przeznaczony do użytku domowego nie powinien być za duży i ciężki, zwłaszcza jeśli ma to być prezent dla dziecka. Standardowo niewielkie drukarki 3D nie ważą więcej niż 15 kg i mają kompaktowe wymiary. Nie trzeba się obawiać, że urządzenie nie zmieści się na stole. Im bardziej zaawansowana technologicznie jest drukarka, tym większy jest jej rozmiar.

 

Metoda druku przestrzennego

Jest kilka metod druku przestrzennego, które wykorzystują nowoczesne drukarki. Różnice pomiędzy nimi polegają przede wszystkim na zastosowaniu innego materiału do drukowania. Mogą to być:

termoplasty – inaczej filamenty, stosuje się je w sprzętach dla dzieci, hobbystycznych, ale też niektórych profesjonalnych. Najczęściej mają one postać żyłki o średnicy 1,75 mm lub 3 mm, która jest nawinięta na szpulę. Filamenty produkowane są z różnych materiałów, do najbardziej popularnych zalicza się nylon, HIPS, TPU, ABS oraz PLA. Niektóre można obrabiać nawet po schłodzeniu (gdy już zostanie przetopiony na dany kształt można np wywiercić dziurkę), a inne są na to za twarde. Filamenty są dostępne w wielu kolorach, co pozwala na tworzenie wielobarwnych projektów;

żywice utwardzone – wykorzystują je głównie drukarki profesjonalne. Pozwalają one na dobre odwzorowanie szczegółów, ale drukowanie zajmuje dużo czasu;

proszek – znajduje zastosowanie w sprzętach profesjonalnych. Proszek umieszcza się w komorze roboczej i spaja warstwa po warstwie w określonych miejscach. Zależnie od wykorzystanej technologii, spoiwem i samym materiałem drukującym może być gips utwardzany specjalnym klejem (CJP), sproszkowany metal utwardzany światłem lasera (DMLS) lub polimery w postaci proszku, także utwardzane światłem lasera (SLS).

 

 

Prędkość druku

Jak twierdzą eksperci, najlepsza drukarka 3D wyróżnia się szybką pracą. Prędkość druku jest podawana w mm/s. Zależnie od modelu może to być kilka, kilkanaście lub kilkaset milimetrów na sekundę. Szybkość druku ma wpływ na wydajność i praktyczność urządzenia. Im większa jest wartość tego parametru, tym szybciej możemy otrzymać gotowy projekt przestrzenny.

 

Grubość warstwy

W przypadku urządzeń wykorzystujących filamenty grubość pojedynczej warstwy to 0,1, maksymalnie 0,2 mm, a żywice utwardzone – od 0,02 do 0,05 mm. Drukarki używające do druku proszku tworzą warstwy o grubości od 0, 02 do 0,04 mm. Im są one cieńsze, tym bardziej szczegółowe są przestrzenne wydruki.

 

Obszar roboczy

Obszar roboczy to przestrzeń, w której powstają trójwymiarowe projekty. Od jej wymiarów zależy, jak duże wydruki uzyskamy. Zazwyczaj szerokość, wysokość i głębokość gotowych brył to kilkanaście centymetrów. Nierzadko stół roboczy można odłączyć od obudowy, co ułatwia wyjmowanie wydruku.

 

Łatwa obsługa

Drukarka 3D powinna być wydajna, ale też łatwa w obsłudze. Jeśli przygotowanie projektu będzie zbyt skomplikowane, z pewnością szybko zniechęcimy się do używania sprzętu. Do tworzenia wydruków najczęściej służy specjalna aplikacja, którą instaluje się na smartfonie, tablecie czy innym urządzeniu. Mając już gotowy projekt, wystarczy wybrać opcję drukowania i poczekać, aż zmieni się w przestrzenną figurę. Coraz częściej drukarki 3D do użytku domowego mogą łączyć się bezprzewodowo z Internetem, a do tego umożliwiają drukowanie bezpośrednio z karty pamięci SD. Pamiętajmy, jeśli kupimy model z automatyczną kalibracją, unikniemy konieczności samodzielnego ustawiania go, aby prawidłowo działał.

 

 

Bezpieczeństwo

Wybrane przez nas urządzenie musi zapewniać bezpieczeństwo użytkowania, dlatego powinno spełniać podstawowe normy i standardy, takie jak CE, RCM i FCC. Bardzo często tego typu sprzęty wykorzystują biodegradowalne materiały do drukowania, które nie mają w składzie toksycznych substancji. O tym, jaka jest najlepsza drukarka 3D, decyduje też wydajny system chłodzenia. Sprzęt nie może nadmiernie się nagrzewać, gdyż grozi to przypadkowym poparzeniem. Co więcej, podczas drukowania urządzenie nie powinno wydzielać dużych ilości oparów. Ich długotrwałe wdychanie powoduje ból głowy, często pojawia się też podrażnienie oczu i dróg oddechowych. Z tego względu wiele drukarek 3D ma filtr neutralizujący nieprzyjemny zapach towarzyszący roztapianiu filamentu.

 

Drukarki 3D w dobrych cenach

Ile kosztuje drukarka 3D? To zależy od marki, ilości funkcji i przeznaczenia. Małe sprzęty dla dzieci oraz te hobbystyczne nie są tak drogie, zapłacimy za nie od 500 zł do 2000 zł. Im bardziej profesjonalne jest urządzenie, tym wyższa jest jego cena. Drukarki 3D wyposażone w nowoczesne technologie kosztują kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest drukarka 3D?

Drukarka 3D pozwala na wykonanie trójwymiarowych obiektów fizycznych, skonstruowanych na podstawie komputerowego modelu. Początkowo drukowanie 3D było jedynie metodą tworzenia prototypów lub budowy form. Dziś drukarki 3D produkowane są również w wersjach dla dzieci i pozwalają im tworzyć biżuterię, zabawki oraz modele. Tworzone obiekty wykonane są z takich materiałów jak termoplasty, żywice światłoutwardzalne, proszek gipsowy oraz folia. Urządzenie tworzy przedmioty, układając cienkie warstwy wymienionych wcześniej materiałów, jedna na drugiej. Drukarka w ten sposób odtwarza model trójwymiarowego modelu matematycznego.

 

 

P2: Jak działa drukarka 3D?

Drukarka 3D tworzy przedmioty przy wykorzystaniu różnych materiałów. W wielu przypadkach jest to tworzywo do złudzenia przypominające to, z których wykonane są klocki lego. Przez dyszę wypływa tworzywo, mające postać pewnej grubości kropelek. Tańsze urządzenia umożliwiają drukowanie modeli tylko w jednym kolorze, a droższe nawet w kilku. Sprzęt musi działać bardzo precyzyjnie, nawet niewielkie odchylenie może spowodować znaczne deformacje przedmiotu. Drukarki 3D drukują przedmioty powstałe w specjalnych programach, pozwalających zaprojektować struktury przestrzenne. Są  one odzwierciedlane w postaci modeli matematycznych. Dopiero w połączeniu z technologią druku 3D, ich kształt może zostać skutecznie odzwierciedlony.

 

P3: Ile kosztuje drukarka 3D?

Koszt zakupu drukarki 3D waha się od kilku do kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. Tak duża rozbieżność cenowa jest związana z tym, że mniej zaawansowane urządzenia tworzą mniej skomplikowane, najczęściej jednokolorowe przedmioty, a bardziej zaawansowane technologicznie sprzęty, mogą drukować modele przestrzenne w kilku kolorach, co pozwala na ich szersze użytkowanie. Cena drukarki jest również zależna od materiału, w którym są tworzone modele. Liczy się również czas ich wykonania. Najprostszą drukarkę 3D, która wykonamy w domu, nabędziemy za cenę około 1500 zł. Aczkolwiek modele dla dzieci kosztują mniej niż 500 zł.

 

P4: Co można wydrukować na drukarce 3D?

Amerykańskie seriale, w przeszłości, promując dopiero co wynalezione drukarki 3D ukazywały je jako innowacyjne sprzęty, dzięki którym możliwe jest ratowanie świata. Z ich pomocą można było tworzyć ważne części maszyn, a nawet części ludzkiego ciała – m. in. precyzyjne protezy. Dziś technologię 3D możemy wykorzystywać do tworzenia codziennych przedmiotów użytkowych. Począwszy od elementów biżuterii, skończywszy na częściach zamiennych domowego sprzętu RTV czy AGD. Drukarki tworzące wydruki w trójwymiarze są również chętnie wykorzystywane przez modelarzy. Kupując mini-drukarkę tego typu dziecku, pomagamy mu rozwinąć jego kreatywność i wyobraźnię przestrzenną – maluch z pewnością chętnie samodzielnie stworzy kilka figurek.  

 

 

P5: Ile prądu zużywa drukarka 3D?

Niektóre drukarki 3D pobierają około 220 W, co oznacza, że w pracując około 20 godzin, sprzęt nie powinien pobrać więcej niż około 4,4 kWh. W zależności od dostawcy prądu może to być około 3 zł dziennie. Jeśli jednak drukarka przez cały ten czas pracuje, nie pobierając pełnej mocy, koszty jej użytkowania znacznie się zmniejszą. Najwięcej prądu pobierane jest na ogrzanie stołu, znacznie mniej na przetapianie filamentu w głowicy drukarki. Jeszcze mniej energii pobierają silniki krokowe. Najmniej ze wszystkich elementów drukarki, pobierają wentylatory i pozostała elektronika.

 

 

Jak samodzielnie zrobić drukarkę 3D?

 

Drukarki 3D pozwalają nam na urzeczywistnienie naszych projektów, powstałych w programach do tworzenia brył przestrzennych. Jeśli obawiasz się, że nie stać Cię na profesjonalny sprzęt, nie musisz się obawiać, postaramy się przybliżyć Ci sposób wykonania drukarki 3D w domowym zaciszu.

 

 

Najpierw pomysł, następnie zbieranie materiałów

Wiedząc, jaka drukarka 3D jest polecana, możesz podpatrzeć kilka cech, by potem przenieść je na wykonywane przez siebie urządzenie. Nie obawiaj się eksperymentowania, a z pewnością skonstruujesz sprzęt, który w zupełności zaspokoi konstruktorskie potrzeby.

Wykonując samodzielnie drukarkę 3D, co prawda poświęcimy swój czas, jednak zaoszczędzimy w ten sposób sporo gotówki . Całkowity koszt samodzielnego wykonania drukarki 3D to około 1500 zł. Projekt drukarki możemy pobrać z sieci.

Zastanów się, do czego będzie Ci potrzebna drukarka 3D, do tworzenia modeli czy może raczej do dodrukowywania brakujących części urządzeń AGD w domu? Najchętniej wybieraną drukarką 3D dla osób początkujących tworzenie wydruków, jest model Prusa Mendel i3. W Internecie znajdziesz projekty ramy, gotowe do wycięcia na frezarce.

Komplementując poszczególne części urządzenia, nie obawiaj się pytać internautów w razie wątpliwości. Na forach internetowych znajdziesz mnóstwo nowinek oraz ciekawych rozwiązań, które przetestowali inni konstruktorzy. Być może dowiesz się przy okazji, gdzie nabyć poszczególne komponenty sprzętu w okazyjnej cenie?

 

Dostępność części

Co prawda nie istnieją zestawy „Drukarka 3D – zrób to sam”, jednak i tak bez trudu wykonasz urządzenie w domu. Nie każda część jest dostępna w Polsce, dlatego też warto tworzenie drukarki dobrze rozplanować w czasie, najlepiej na kilka miesięcy.

 

 

Montaż elementów

Rama, o ile nie wycinałeś jej samodzielnie, zapewne przyjedzie w kolorze drewna. Zwykle modele dostępne w sklepach internetowych wykonane są z płyt MDF. Warto zabezpieczyć całość farbą, by zapobiec kontaktowi ramy z wilgocią. Najlepiej pomalować ramę natryskowo.

Pamiętaj, że drukarka 3D to urządzenie precyzyjne, toteż nie możesz sobie pozwolić na żadne uchybienia w montażu. Nawet lekka różnica w odległości, może mieć kolosalny wpływ na jakość późniejszego wydruku.

Następnym etapem jest montaż elektroniki. Ramps i Andurino produkują jedne z najpopularniejszych i zarazem najlepszych zestawów elektroniki sterującej. Lepiej kupować oryginalne układy, by później nie mieć problemów ze sterowaniem drukarką np. za pomocą tabletu.

Kolejnym krokiem jest podłączenie silników, grzałek i innych. Następnie podłączamy procesor w taki sposób, by był on zgodny z układem pracy drukarki. Trzeba też pobrać program host do sterowania drukarką z poziomu komputera. Ostatnim krokiem jest kalibracja drukarki. To zdecydowanie najbardziej żmudny proces całego tworzenia tego sprzętu. W tym przypadku również warto zasięgnąć opinii użytkowników takich drukarek i w razie potrzeby zapytać ich o ewentualne niejasności – w końcu każdy nasz ruch na tym etapie, przesądzi o sukcesie całego projektu.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Drukarka 3D Accura Genius

 

Urządzeniem, które spełnia domowe potrzeby i może być używane także w szkołach, jest Accura Genius3D. Sprzęt ma asystenta kalibracji, ułatwiający właściwe ustawienie pracy. Ta tania drukarka 3D jest odpowiednia na początek, kiedy nie jest się pewnym, czy drukowanie brył stanie się zajęciem na co dzień. Drukarka jest też polecana osobom, które dopiero się uczą. Model może pracować z różną prędkością, a steruje się nim korzystając z czytelnego wyświetlacza LCD.

Sprzęt jest wyposażony w filtr SYNE, który służy do filtracji powietrza w środku komory poprzez fotokatalizę oraz neutralizację zapachów, dlatego przebywanie w pomieszczeniu z urządzeniem nie wpływa negatywnie na zdrowie. Istnieje możliwość drukowania bezpośrednio z karty SD, więc nie trzeba podłączać drukarki do komputera, aby zlecić konkretną formę. W komplecie można znaleźć 3 kawałki filamentu o wadze 0,2 kg i średnicy 1,75 mm. 

W urządzeniu wykorzystano technologię FFF, czyli Fused Filament Fabrication, co oznacza topienie materiałów termoplastycznych i drukowanie z nich formy 3D (w modelu wykorzystuje się tworzywo PLA). Obszar roboczy ma wymiary: 24 cm x 15 cm x 15 cm i tę platformę można bez problemu zdjąć aby wydobyć gotowy wydruk . Wymiary drukarki są równe: 41 cm x 42,5 cm x 36,5 cm. Kupujący doceniają łatwość zmiany głowicy i precyzję wydruków.

 

 

Drukarka 3D Anet A6

 

Drukarka Anet Model A6 Anet0001

 

Sprzętem, którego można używać zarówno do zabawy, jak i do pracy, jest Anet A6, drukarka umożliwiająca tworzenie różnych form i brył. Urządzenie ma kartę pamięci o pojemności 16 GB, na której można zapisać wybrane, gotowe modele do druku. Do zestawu dołączono przewód i adapter USB, zasilacz i płytę główną. Kupujący doceniają ten model za precyzyjny druk oraz wygodny wyświetlacz.

Drukarka 3D Anet A6 obsługuje dużo rodzajów filamentów zarówno naturalnych, jak i z tworzyw sztucznych w tym PLA, ABS, TPU, Wood, Nylon, PVA czy PP. Sprzęt jest przystosowany do tworzywa o średnicy 1,75 mm. W zestawie znajdziesz dwie szpule filamentu o wadze 2 kg, z którymi można rozpocząć naukę drukowania 3D. Model jest wyposażony w wyświetlacz LCD, który ułatwia sterowanie i umożliwia uzyskanie informacji o pracy.

Urządzenie waży 8,5 kg, więc nie jest ciężkie i można je bez problemu przestawiać. Wymiary drukarki są równe: 51 cm x 40 cm x 41,5 cm. Sprzęt jest wykonany z wytrzymałych materiałów, jego rama jest zrobiona z mocnego akrylu, wykazującego dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Urządzenie jest przeznaczone do samodzielnego złożenia, co umożliwiają znajdujące się w zestawie narzędzia, takie jak szczypce, klucze i śrubokręty.

 

 

Prusa Drukarka 3D Oryginalna I3 Mk3

 

Model Prusa I3 MK3 umożliwia wykonywanie dość dużych brył, ponieważ jest wyposażony w stół roboczy o wymiarach 25 cm x 21 cm x 21 cm. Obszar roboczy jest zrobiony ze stali sprężynowej, a na niej znajduje się wymienna płytka ceramiczna. Stół automatycznie się poziomuje, kiedy jest nagrzany, więc nie trzeba go samodzielnie ustawiać, a przy tym jego rogi pozostają chłodne. Rama została wykonana zę sztywnego aluminium.

Drukarka 3D Prusa I3 ma wbudowaną dyszę o średnicy 0,4 mm i obsługuje filament o średnicy 1,75 mm. Sprzęt został wyposażony w czujniki, które wykrywają przesunięcia warstw i poprawiają. Jedna warstwa ma wysokość 0,05 mm. Prędkość wydruku jest równa 200 mm/s. Użytkownicy zauważyli, że wydrukowany model bardzo szybko się chłodzi i są zadowoleni, że filament automatycznie się uzupełnia.

Test drukarek 3D producenta Prusa potwierdza, że I3 MK3 jest bardzo dobra. Co potwierdza przyznanie urządzeniu kilka, prestiżowych nagród w uznaniu za precyzję pracy. Model należy samodzielnie złożyć, co nie powinno być trudne. Urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz LCD, który ułatwia sterowanie, ponieważ wyświetla wszystkie najważniejsze informacje na temat druku. Sprzęt ma wbudowany czytnik kart SD, na których można mieć zgrane pliki z kształtami form do wydruku. Drukarka cicho działa, dzięki zastosowaniu wentylatora o odpowiednich parametrach pracy.

 

 

Prusa I3 MK3

 

 

Najważniejsze zalety:

Drukarka 3D jest wyposażona w sprawnie działające czujniki zapewniające efektywną i precyzyjną pracę. Model ma magnetyczny stół z płytami ze stali sprężynowej (możliwość wymiany). Płyty pokryto PEI w celu zwiększenia ich wytrzymałości. Urządzenie ma dwa dodatkowe termistory. Jeden z nich mierzy temperaturę otoczenia zapobiegając jednocześnie błędom, a drugi koryguje wskazania.

 

Najważniejsze wady:

W podstawie drukarki znajdują się gumowe nóżki, które mają zabezpieczać przed jej przemieszczaniem się. Część osób, która przeprowadziła test Prusa I3 MK3 przyznaje jednak, że elementy te stosunkowo szybko ulegają przetarciom. Może to świadczyć o nie najlepszej jakości użytych do ich produkcji materiałów.

 

Werdykt: 9.4/10

Urządzenie jest przystosowane do wykonywania dużych brył. Stół roboczy ma wymiary: 25 cm x 21 cm x 31 cm. Sprzęt osiąga prędkość wydruku do 200 mm/s. Ramę osi Y zrobiono z aluminiowych profili, dlatego odznacza się ona większą wytrzymałością. Model ma przejrzysty wyświetlacz LCD z czytnikiem kart SD.

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Czujnik filamentu

Pozytywne opinie o Prusa I3 MK3 potwierdzają, że zastosowany czujnik filamentu działa precyzyjnie i znacznie usprawnia pracę. Drukarka używa sensora optycznego, który jest aktywowany mechaniczną dźwignią. W rezultacie wykazuje większą odporność na awarie, właściwości filamentu nie mają dla sensora większego znaczenia. Co istotne, wykrywa ona zarówno samą obecność filamentu, jak i jego ruch. W razie gdy materiał się skończy, wydruk zostanie wstrzymany i konieczne będzie załadowanie nowej szpuli.

 

Zdejmowany stół

Drukarka 3D ma nowy, magnetyczny, podgrzewany stół wyposażony w zdejmowaną płytę. Jakość wykonania stołu jest określana jako bardzo dobra, na jego powierzchni nie ma zarysowań. Co więcej, element ten automatycznie się poziomuje, więc nie tracimy czasu na jego ustawianie (przydatne szczególnie dla osób początkujących). Istotne jest również to, że rogi stołu pozostają chłodne, a to zwiększa komfort i bezpieczeństwo obsługi urządzenia.

 

Przyjemna praca

Drukarka ma sterowniki Trinamic 2130 i wentylator Noctua, MK3, dzięki czemu w trybie Stealth nie generuje dużego hałasu. To z pewnością sprawia, że użytkownicy chętniej korzystają ze sprzętu. Producent zapewnia, że również w trybie normalnym drukarka pracuje ciszej od innych dostępnych na rynku modeli. To spory atut biorąc pod uwagę, że prędkość wydruku wynosi ok. 200 mm/s. Jeśli w trakcie pracy dojdzie do przypadkowego wypięcia drukarki ze źródła zasilania, nie trzeba martwić się o to, że stracimy wybrane wcześniej ustawienia. Urządzenie może automatycznie wznowić wydruk. W przypadku przerwy w dostawie energii grzanie stołu i ekstrudera jest wyłączane.

 

Łatwe serwisowanie

Ekstruder jest wykonany w taki sposób, że wymiana dyszy i rurki PTFE jest prosta. Wspomniane elementy są umieszczone blisko osi X, co przekłada się nie tylko na łatwiejsze serwisowanie, ale też mniejsze drgania w trakcie pracy, a w konsekwencji wyższą jakość wydruku. Cena Prusa I3 MK3 jest uznawana za atrakcyjną. W sprzęcie wykorzystano wiele nowatorskich rozwiązań, efekty pracy, jakie można uzyskać z jego pomocą są zadowalające nawet dla wymagających użytkowników.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments