Ranking 5 najlepszych drukarek atramentowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.10.24

 

Drukarka atramentowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Atramentowa drukarka Epson L805 to według Internautów najlepszy produkt w 2024 roku. Taki wniosek wyciągnęliśmy po przeanalizowaniu dostępnych na rynku produktów, w tym ocen konsumentów na ich temat. Powodem, dla którego tak wiele osób zdecydowało się na zakup prezentowanego sprzętu jest to, że bez problemu drukuje on na kartkach w różnym formacie. Jest to też świetna drukarka do wydruku zdjęć. Bez wątpienia jest to jeden z bardziej funkcjonalnych modeli atramentowych dostępnych na rynku. Ponieważ sprzęt wyposażono w łączność bezprzewodową, łatwiej wydrukujemy dokumenty lub zdjęcia z różnych komputerów, bez konieczności przestawiania drukarki czy laptopa. To ułatwia pracę w biurze. Bardzo ważne jest to, że wymiana tuszu nie jest zbyt trudna. Jeśli ten model jest niedostępny, jest za drogi lub po prostu masz inne potrzeby, Twojej uwadze polecamy drukarkę atramentową HP OfficeJet 7510. Jest to sprzęt gwarantujący wydruk w bardzo dobrej jakości. Model ma łączność bezprzewodową Wi-Fi i jest łatwy w obsłudze.

5 najlepszych drukarek atramentowych. Opinie w 2024 roku

 

Wybór dobrej i taniej drukarki atramentowej nie jest prosty, gdyż rynek oferuje nam wiele różnych modeli, tych mniej i bardziej znanych producentów. Propozycje prezentowane przez sprzedawcę nie zawsze będą podyktowane chęcią zaspokojenia naszej potrzeby, zwłaszcza ze względu na porozumienia między sklepami, a producentami. Dlatego przedstawiamy niezależny ranking drukarek atramentowych, który pomoże w wyborze odpowiedniego sprzętu.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to drukarka atramentowa, która umożliwia drukowanie zdjęć czy nadruków na płytach. Model ten jest bezprzewodowy, dzięki czemu nie potrzebujemy kabli, aby przesyłać informację z komputera. Urządzenie cechuje też łatwa i szybka wymiana tuszu.

Wady

Użytkownicy twierdzą, że występują pewne trudności ze skonfigurowaniem urządzenia na komputerach firmy Apple. Poza tym, drukarka dość głośno pracuje i nie wyłącza się automatycznie.

Podsumowanie

Model jest wydajny i tani w eksploatacji. Doskonale sprawdza się zarówno w biurze, jak i w warunkach domowych. Urządzenie jest proste w obsłudze i zapewnia wysokiej jakości wydruki. Jest to chętnie wybierany produkt przez konsumentów.

Drugi wybór

Zalety

Drukarka atramentowa ma wiele przydatnych funkcji, dzięki czemu będzie odpowiednia do małego biura. Jakość wydruków jest określana jako bardzo dobra. Sprzęt jest łatwy w konfiguracji. Aby z niego korzystać nie potrzebujemy używać kabli.

Wady

Urządzenie może generować nieprzyjemny szum w trakcie drukowania wielu stron. Według niewielkiej grupy osób wspomniany dźwięk nie pozwala skupić się na pracy, a więc ma wpływ na naszą efektywność.

Podsumowanie

Zeskanowane dokumenty można wysyłać bezpośrednio ze sprzętu na konkretny adres poczty elektronicznej. Model pozwala na wydruk zdjęć bez marginesów. W rezultacie nie tracimy czasu na ich wycinanie. Na obudowie znajduje się dotykowy wyświetlacz, który ułatwia wybieranie ustawień.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie umożliwia wydruk dwustronny bez konieczności manualnego obracania kartek. Sprzęt po skończonej pracy wyłącza się automatycznie, co pozwala zaoszczędzić energię. Model ma oddzielne zbiorniki z atramentem, więc mamy pewność, że nie marnujemy tuszu.

Wady

Sprzęt czasami zacina się w trakcie pracy. Jest to szczególnie uciążliwe dla osób, które często korzystają z drukarki. Wadą urządzenia może także okazać się stosunkowo mała prędkość wydruku. Przez to model nie jest odpowiedni do dużych biur.

Podsumowanie

Choć sprzęt nie jest pozbawiony wad zdobył sporo pozytywnych recenzji konsumentów. Użytkownik może korzystać z aplikacji My Image Garden, która pozwala na łatwy wydruk zdjęć i ich wcześniejszą obróbkę. Urządzenie ma łączność Wi-Fi.

 

1. Drukarka atramentowa Epson EcoTank L805

 

1.Epson L805Na pierwszym miejscu naszego rankingu znajduje się solidna, wielofunkcyjna, atramentowa drukarka Epson L805. Jest to bardzo zaawansowany sprzęt wyposażony w system stałego zasilania tuszem. Umożliwia również drukowanie na powierzchni płyt CD. Jest to zdecydowanie najlepsza drukarka atramentowa, która sprawdzi się w domu, ale przede wszystkim w biurze fotografa, agencji reklamowej, czy w studiu fotograficznym.

Epson L805 umożliwia drukowanie zdjęć, czy nadruków na płytach bez dużego nakładu finansowego. Ten model bezprzewodowy daje możliwość przesyłania informacji między komputerem, a drukarką. Produkt ten jest prosty w obsłudze, a dodatkowo producent daje roczną gwarancję na atrament lub też na 3000 wydrukowanych stron.

Do drukarki dołączany jest zestaw 6 atramentów w butelkach o pojemności 70 ml. Pojemnik na atrament pozwala wydrukować 1800 zdjęć w formacie 10 x 15 cm. Wymiana kartridża w tradycyjnych drukarkach zawsze wiązała się z trudnościami i wyciekaniem tuszu.

Na szczęście producent postanowił to zmienić i wymiana tuszu jest prosta, szybka i nie musimy martwić się o zabrudzenia. Prstotę obsługi tej drukarki doceniło wielu konsumentów.

Atramentowa drukarka Epson L805 to urządzenie o wymiarach 54,7 cm x 28,9 cm x 18,7 cm. Drukuje na formatach kartek A4, A5, A6, B5, C6, DL oraz zdjęcia 9 x 13 cm, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm. Produkt sprzedawany jest w komplecie z zestawem 6 pojemników z atramentem o pojemności 70 ml każdy.

 

Zalety

Funkcjonalność: Drukarka Epson L805 to urządzenie umożliwiające wydruk zwykłych biało-czarnych dokumentów, jak również tych w kolorze. Jednocześnie pozwala nam na drukowanie np. ulotek i zdjęć.

Bezprzewodowość: Urządzenie ma łączność bezprzewodową. Nie musisz więc przestawiać komputera czy drukarki w celu wydrukowania jakiegoś dokumentu. Jest to wygodne rozwiązanie w dużym biurze. Każdy pracownik może wykorzystywać drukarkę bez konieczności jej przestawiania.

Eksploatacja: Zestaw zawiera sześć pojemników z atramentem, które wystarczają na wydrukowanie aż 1800 zdjęć. Jest to naprawdę bardzo dobry wynik. Zakup nowych tuszy też nie jest zbyt kosztowny, jeśli uwzględnimy ich wydajność.

Łatwa wymiana tuszu: Zabrudzenia, problemy z wyjęciem i instalacją nowego tuszu – w wielu drukarkach jest to ogromny problem. Na szczęście w przypadku tego modelu wymiana przebiega bardzo łatwo.

 

Wady

Głośność pracy: Niektórzy użytkownicy drukarki narzekają, że jest ona zbyt głośna.

 

 

 

 

2. Drukarka HP OfficeJet 7510 G3J47A

 

Szukasz dobrej drukarki atramentowej? W takim razie zachęcamy do tego, abyś zapoznał się z opisem urządzenia, jakim jest HP OfficeJet 7510. Prezentowany model umożliwia wydruk w wielu formatach (m.in. A3, A4, A5 czy A6). Użytkownik może korzystać nie tylko ze zwykłego, ale też fotograficznego, błyszczącego czy matowego papieru.

Wymiary produktu to: długość – 72,5 cm, szerokość – 28,7 cm i wysokość – 61,3 cm. Jego waga wynosi ok. 13 kg. Podajnik papieru mieści do 250 arkuszy, a odbiornik – 75 kartek. Aby wydrukować dokumenty nie musimy podłączać się do urządzenia za pomocą kabla – wszystko dzięki komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi. Model ma 4 wkłady atramentowe.

O tym, że warto kupić HP OfficeJet 7510 zapewnia spora grupa konsumentów. Sprzęt ma stosunkowo łatwy system obsługi, a dodatkowo jest solidnie wykonany. Na uwagę zasługuje fakt, że model ma kilka przydatnych funkcji, które znacznie ułatwiają pracę biurową. Wśród nich warto wyróżnić możliwość szybkiego przesyłania skanowanych dokumentów.

Drukarka atramentowa HP OfficeJet 7510 ma wymiary: długość – 72,5 cm, szerokość – 28,7 cm i wysokość – 61,3 cm. Prędkość wydruku w kolorze to 8 str./min, w czerni – 15 str./min.

 

Zalety

Wyświetlacz: Sporym ułatwieniem, jeśli mowa o obsłudze drukarki, jest umieszczony na niej wyświetlacz. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje na temat pracy urządzenia. Ekran jest wystarczająco duży.

Łatwe drukowanie: Aby wydrukować dokumenty nie musimy poświęcać dużo czasu na konfigurację zakupionego sprzętu z naszym urządzeniami mobilnymi. Nie ma też potrzeby korzystania z różnego rodzaju kabli.

Wysyłanie zeskanowanych dokumentów: Zeskanowane arkusze możemy wysłać na konkretny adres poczty elektronicznej bezpośrednio z poziomu drukarki. W rezultacie nie trzeba poświęcać na to zbyt dużo czasu.

Jakość wydruku: Urządzenie gwarantuje bardzo dobrą jakość wydruku. Dokumenty mają wyraźną czcionkę, a zdjęcia odpowiednio intensywne kolory.

 

Wady

Waga: Model waży ponad 10 kg i nie ma żadnego uchwytu czy odpowiedniego profilowania, dlatego jego swobodne przenoszenie może być utrudnione.

 

 

 

 

3. Canon Pixma iP7250 Drukarka fotograficzna

 

4.Canon Pixma IP7250W naszym rankingu czwarte miejsce zajmuje kolejna drukarka fotograficzna z możliwością automatycznego drukowania dwustronnego, oraz nadruku na płytach. Jest to wydajny produkt z 5 atramentami. Model ten wyposażony jest w łączność Wi-Fi, co umożliwia obsługę drukarki ze smartfonów.

Zapewnia wysoką jakość wydruku, aczkolwiek trzeba pamiętać, że produkt marki Epson ma nieco lepszą specyfikację, i co istotne wydruk jest bardziej profesjonalny. Wciąż jednak Canon Pixma IP7250 jest modelem, na który warto zwrócić uwagę, również ze względu na bardzo atrakcyjną cenę. Ważnym aspektem jest też szybkość i jakość wydruku, którą użytkownicy porównują do tej, jaką można osiągnąć w profesjonalnym laboratorium fotograficznym.

Produkt umożliwia drukowanie z urządzeń przenośnych i Apple AirPrint. Ponadto jest wyposażony w oprogramowanie My Image Garden, które daje możliwość łatwiejszego i prostszego wydruku zdjęć.

Jest to świetny model do użytku domowego, który oprócz możliwości wydruku ładnych fotografii, udostępnia funkcję porządkowania zdjęć, a ta ułatwia odnajdywanie zapisanych plików w komputerze. Wszystkie te zalety sprawiły, że Canon Pixma IP7250 ma na swoim koncie wielu zadowolonych użytkowników.

Drukarka fotograficzna Canon Pixma IP7250 z łącznością Wi-Fi to sprzęt odpowiedni do niewielkiej firmy. Urządzenie sprzedawane jest w zestawie z 5 pojemnikami z atramentem.

 

Zalety

Łączność Wi-Fi: Za sprawą bezprzewodowej łączności Wi-Fi, nie musisz podłączać komputera do drukarki przy użyciu kabla. Unikniesz też konieczności ewentualnego przestawiania urządzenia w celu wykonania wydruku. Poza tym masz możliwość obsługi drukarki przy użyciu smartfona.

Jakość wydruku: Wiele osób zauważa, że jakość wydruku jest bardzo dobra, porównywalna do tej, jaką uzyskuje się w profesjonalnym laboratorium fotograficznym.

Łatwy druk zdjęć: Wiele osób doceniło to, że urządzenie umożliwia łatwy wydruk zdjęć, również z urządzeń przenośnych. Dodatkowym atutem jest funkcja porządkowania zdjęć.

 

Wady

Głośność pracy: Użytkownicy drukarki zauważają, że jest ona dość głośna i zakłóca pracę w biurze.

Eksploatacja: Wymienne, oryginalne tusze do drukarki są bardzo drogie, przez co jej użytkowanie okazuje się być dość kosztowne.

 

 

 

 

4. Drukarka Epson SureColor SC-P600 A3+

 

Drukarka atramentowa Epson SureColor SC-P600 (C11CE21301) z pewnością spełni oczekiwania osób, które lubią robić zdjęcia. Jest to model fotograficzny, który pozwala na uzyskanie ładnych odbitek – z zachowaniem idealnej ostrości i szerokiej gamy kolorów. Urządzenie będzie też odpowiednie do agencji reklamowych.

Wymiary sprzętu to: 61,6 cm x 36,9 cm x 22,8 cm, a jego waga wynosi 15 kg. Drukarka ma dotykowy ekran o przekątnej 2,7 cali. Jak podaje producent, czas wywołania odbitki o wymiarach: 13 cm x 19 cm wynosi 153 sekundy. Użytkownik może wydrukować dokument w formacie A3 na różnych rodzajach papieru, co czyni model bardziej uniwersalnym. Istnieje także możliwość wywołania zdjęć panoramicznych.

Drukarka Epson SureColor SC-P600 (C11CE21301) jest bardzo dobrze oceniania przez konsumentów. Choć sprzęt ma drobne wady jest uznawany za efektywny i solidnie wykonany. Jakość wydruku zdjęć jest zadowalająca. Odbitki mają ładne, naturalne kolory.

Epson SureColor SC-P600 (C11CE21301) to drukarka atramentowa o wadze równej 15 kg i wymiarach: 61,6 cm x 36,9 cm x 22,8 cm.

 

Zalety

Profesjonalna jakość wydruku: Jak zapewniają użytkownicy, jakość wydruku jest zadowalająca. Atramenty z technologią Vivid Magenta sprawiają, że kolory są idealnie odwzorowane.

Wydruk bezpośrednio ze smartfona: Użytkownik może np. wydrukować zdjęcie bezpośrednio ze swojego smartfona. Nie musi podchodzić do drukarki i podłączać do niej telefonu, co jest wygodnym rozwiązaniem.

Jakość wykonania: Sprzęt zrobiono z wytrzymałych materiałów. Obudowa na długo zachowuje swój nienaganny wygląd. Każdy z umieszczonych na obudowie elementów jest trwały.

 

Wady

Wysoka cena tuszów: Konsumenci zwracają uwagę na to, że cena tuszów do drukarki jest wysoka, stąd też eksploatacja urządzenia okazuje się droga.

Obsługa: Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z profesjonalnej drukarki atramentowej, mogą mieć problem z obsługą prezentowanego urządzenia.

 

 

 

 

5. Drukarka Epson WorkForce WF-7110DTW

 

3.Epson WorkForce WF-71110DTWTrzecie miejsce w naszym rankingu drukarek atramentowych zajmuje kolorowa drukarka Epson WorkForce WF-7110DTW drukująca różne dokumenty w rozmiarze A3. Jest to kolejna na naszej liście propozycja od firmy Epson, która stawia na najlepsze, profesjonalne rozwiązania. Jednak w przeciwieństwie do modelu L805 drukuje również format A3.

Model ten wyposażony jest w połączenie bezprzewodowe, co zapewnia szybkie i wygodne drukowanie, również ze smartfonów, tabletów, czy innych komputerów niepodłączonych do drukarki kablem USB. Ponadto drukarka ma wbudowany interfejs USB, dzięki czemu z łatwością podłączymy do niej pendrive i wydrukujemy dokument bez konieczności przenoszenia go.

Dodatkowe złącze Ethernet umożliwia stworzenie całej sieci komputerów powiązanych z drukarką, co ułatwi pracę w biurze. Model ten jest bardzo wydajny, gdyż pozwala wydrukować aż 20 tys. stron na miesiąc. Producent zapewnia też o wysokiej rozdzielczości wydruku zarówno w czerni, jak i w kolorze, która wynosi 4800 x 2400 dpi.

Potwierdzają to opinie zadowolonych użytkowników. Minusem tego urządzenia jest brak możliwości nadruku na płytach CD/DVD.

Drukarka Epson WorkForce WF-71110DTW to urządzenie obsługujące format nawet A3. Jest odpowiednią propozycją do biur. Miesięczne obciążenie tego modelu to 20 tysięcy stron.

 

Zalety

Wydajność: Drukarka jest w stanie wydrukować miesięcznie do 20 stron. Pozwala na wydruk na kartkach A4, jak również A3, co wyróżnia ją na tle innych modeli w naszym zestawieniu.

Łączność bezprzewodowa: Urządzenie ma system łączności bezprzewodowej, co umożliwia wygodne drukowanie z różnych komputerów w biurze, a także ze smartfonów oraz tabletów.

Złącze Ethernet, USB i slot kart pamięci: Jeśli nie lubisz łączności bezprzewodowej, na pewno zainteresuje Cię to, że drukarkę można połączyć z komputerem za pośrednictwem kabla USB, złącza Ethernet. Możemy też włożyć do niej kartę pamięci.

Jakość wydruku: Użytkownicy drukarki są bardzo zadowoleni z tego, jaką jakość wydruku zapewnia ten model. Zarówno druk czarno-biały, jak i kolorowy wyglądają satysfakcjonująco.

 

Wady

Nie drukuje na płytach: Za wadę można uznać to, że model ten nie daje nam możliwości druku na płytach CD i DVD.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką drukarkę atramentową kupić?

 

Drukarka to przydatne urządzenie nie tylko w biurze, ale też w domu. Nawet jeśli drukujesz tylko kilkanaście kartek w miesiącu, jest to wygodniejsze niż każdorazowa wizyta w punkcie ksero. Oczywiście każdy z nas ma inne potrzeby. Jedni drukują kilkaset stron na miesiąc, inni kilkanaście. Dla niektórych ważny jest wyłącznie druk czarno-biały, dla innych również kolorowy.

W tym poradniku skupimy się na modelach atramentowych, które mogą drukować na czarno-biało, ale też w kolorze. Wiemy, że zakup drukarki nie jest najłatwiejszy, dlatego odpowiemy tutaj na nurtujące Cię pytania i podpowiemy, jaką drukarkę atramentową wybrać. Dowiesz się czym cechuje się taka drukarka i dlaczego warto ją kupić. Jednak przede wszystkim podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki.

Dlaczego warto wybrać drukarkę atramentową?

Nie da się ukryć, że drukarka atramentowa ma sporą konkurencję w postaci dużo szybszych urządzeń laserowych, ale wciąż nie traci na popularności. Przede wszystkim ze względu na fakt, że jest zdecydowanie tańsza. Poza tym nie zajmuje dużo miejsca i nie jest hałaśliwa. Wadą tego typu urządzeń może być mniejsza prędkość wydruku, ale jednocześnie należy zaznaczyć, że są one dość tanie w eksploatacji. Poza tym często dostępne jest w ALL-IN-ONE. Taki sprzęt stanowi jednocześnie drukarkę, skaner i ksero, a czasem także faks. Takie rozwiązanie jest odpowiednie do małego biura, które drukuje nieduże ilości plików w czerni lub też w kolorze.

 

Rozmiary drukarki

Modele atramentowe są stosunkowo niewielkie, co jest ich ogromną zaletą. Oczywiście znajdziemy nieco większe sprzęty, zwłaszcza te wielofunkcyjne, ale dostępne są też urządzenia w wersji mini, które zajmują bardzo mało miejsca, a więc będą idealne na niewielkie biurko.

 

Czarno-biała czy kolorowa – jaka drukarka atramentowa jest najlepsza?

Na rynku dostępne są modele wielokolorowe i wyłącznie drukujące w czerni i odcieniach szarości. Różnice w cenie między tymi typami są niewielkie, aczkolwiek modele monochromatyczne są nieco tańsze. Takie polecamy biurom, które w ogóle nie mają zapotrzebowania na druk w kolorze, ale całkiem sporo drukują w czerni, szukają jednak czegoś niewielkiego. Jeśli nie możesz wykluczyć, że w przyszłości przyda Ci się kolorowa drukarka, polecamy zakup takiego modelu. Nie musisz używać kartridży kolorowych, urządzenie z powodzeniem pracuje na jednym – czarnym. Kupując taki sprzęt, będziesz miał poczucie komfortu, że jeśli zajdzie potrzeba wydruku w kolorze, będziesz miał taką możliwość.

 

Szybkość wydruku

Jeśli kupujesz urządzenie, które będzie ciągle użytkowane, na pewno wybierzesz mocniejszy model atramentowy, który będzie drukował stronę w 3 sekundy. Do użytku domowego czy dla biur o niewielkim zapotrzebowaniu, nie potrzebne są tak szybkie drukarki. Strona wydrukowana w 10 sekund to całkiem dobry wynik. Warto jednak zweryfikować czas drukowania zarówno strony czarno-białej, jak i w kolorze.

 

Jakość wydruku

Równie ważna jest jakość wydruku. Urządzenia atramentowe dobrej jakości będą w stanie wydrukować ładne zdjęcie, aczkolwiek na pewno zajmie to sporo czasu. Warto też sprawdzić opinie konsumentów lub w sklepie poprosić sprzedawcę o wydruk. Dzięki temu będziesz miał wgląd w to, czy dany sprzęt ładnie drukuje. Ważne jest to, aby nie rozmazywał tuszu. Niestety w starszych modelach, które wciąż znajdziemy w sklepach w promocyjnych cenach, może pojawić się taki problem.

 

Koszty eksploatacji

Wydruk urządzeniami atramentowymi nie jest najdroższy, aczkolwiek wiele zależy od tego, jaki sprzęt zakupisz. Już na etapie wybierania modelu warto sprawdzić, ile kosztują kartridże wymienne. Warto też rozważyć ich uzupełnianie w profesjonalnych punktach (nie w przypadku wszystkich modeli jest to możliwe).

Oczywiście można też samodzielnie uzupełnić kartridż, ale zwykle kolory nie są już tak intensywne, a do tego tusz potrafi przeciekać, a sam proces bywa trudny. Pamiętaj, że producenci kuszą nas niskimi cenami, ale zapominają wspomnieć o kosztach eksploatacji. W efekcie może okazać się, że bardziej opłacalny jest zakup nowego sprzętu niż kartridży. Wiele zależy też od kolorów, jakie wykorzystujesz. Jeśli wybierasz sprzęt monochromatyczny, na pewno zmniejszą się koszty eksploatacji.

 

Maksymalna ilość wydrukowanych stron

Często w parametrach drukarek producenci podają informacje o liczbie stron, jakie można wydrukować w miesiącu lub w ciągu roku. Jest to obciążalność urządzenia. Jeśli już na wstępie widzisz, że dany model nie jest w stanie wydrukować interesującej Cię ilości, radzimy poszukać innego urządzenia. Niektóre modele są w stanie wydrukować do 10 tys stron na miesiąc, inne zaledwie 1000 stron.

 

Drukowane formaty

Bardzo często urządzenia atramentowe umożliwiają nam zadruk nie tylko stron w formacie A4, ale też A5 czy B5 oraz innym. Jeśli chcesz nadrukowywać adres na kopertach lub wydrukować zdjęcia, będzie to dla Ciebie istotne.

Gramatura papieru

Większość osób drukuje dokumenty na klasycznym papierze ksero o gramaturze ok 90 g/m2, ale musisz pamiętać, że papier fotograficzny, koperty czy twardy karton mają inną gramaturę. Warto więc sprawdzić, czy interesujący nas sprzęt prowadzi sobie nie tylko z danym formatem, ale i rodzajem papieru.

 

Czym jest DPI?

W parametrach drukarek często podawana jest wartość oznaczana jako DPI. Jest to rozdzielczość drukarki. Minimum to 300 DPI, warto jednak zauważyć, że im wyższa jest ta liczba, tym lepszą jakość wydruku otrzymamy.

 

Opcja drukowania dwustronnego

Funkcja duplex wydaje się standardem, a jednak nie wszystkie modele ją posiadają. Zwykle urządzenia mają moduł polegający na tym, że sami odwracamy kartkę, ale bardziej zaawansowane sprzęty same robią to za nas. To znacznie zmniejsza ryzyko pomyłki i ponowny wydruk na tej samej stronie kartki.

 

System przesyłania danych

Bardzo ważna kwestia dotyczy przesyłania danych. Kiedyś wszystkie sprzęty podłączano do komputera przy użyciu kabla USB i wciąż większość oferowanych na rynku modeli posiada taki system. Warto jednak zauważyć, że dostępne są też produkty bardziej zaawansowane, na przykład takie z Wi-Fi, Bluetooth czy czytnikiem kart pamięci. Takie rozwiązania ułatwiają przesyłanie dokumentów i umożliwiają ustawienie drukarki w dowolnym miejscu. Nie musisz też męczyć się z kablem i go podłączać do komputera, gdyż przesyłanie danych przez Wi-Fi czy Bluetooth ułatwi Ci pracę.

 

Sprawdź zawartość zestawu

Kiedy urządzenia tego typu zawsze posiadały stosowne wyposażenie. Jednak teraz często znajdziemy tę samą wersję modelu z wyposażeniem i bez. Warto porównać ceny obu produktów i sprawdzić koszt zakupu dodatków. Chodzi tutaj o tusze, kabel USB, czy chociażby papier.

 

Drukarki atramentowe w dobrych cenach

Urządzenia tego typu nie są drogie, najbardziej podstawowe modele kosztują około 150 zł. Jeśli jednak chcesz kupić solidny sprzęt, musisz zapłacić ok. 200 zł – 250 zł. Znajdziesz też dużo droższe sprzęty, które są szybsze i bardziej zaawansowane. Przede wszystkim zwracaj uwagę na produkty znanych marek.

 

 

Jak działa drukarka atramentowa?

 

Jeżeli interesuje Cię, jaka drukarka atramentowa jest polecana przez konsumentów, pewnie również jesteś ciekaw, jak działa tego typu urządzenie. Drukarka atramentowa przypomina nieco swoim działaniem maszynę do pisania, ale jest sprzętem o wiele bardziej złożonym. Głowica drukująca znajduje się na szynach, choć aktualnie coraz częściej umieszczana jest na samych kartridżach z tuszem. Podczas drukowania przesuwa się ona od jednego do drugiego boku kartki. W czasie ruchu głowica na ułamek sekundy wstrzymuje swoje działanie co kilka milimetrów, żeby na fragment kartki wytrysnąć niewielkie ilości tuszu. Przerwy są tak krótkie, że praktycznie niezauważalne, przez co można odnieść wrażenie, że głowica pracuje nieprzerwanie.

Bardzo małe otwory, przez które przedostaje się tusz, formułują obraz z mikroskopijnych punktów. Modele drukarki różnią się liczbą otworów na głowicy, gdzie zwykle jest ich kilkaset. Natryskują one tusz z wysoką dokładnością, we właściwych miejscach. Im większa ilość punktów przypadająca na jeden cal obrazu, tym większa rozdzielczość wydruku, a co za tym idzie jego dokładność. Praca drukarki polega na rysowaniu obrazu liniami jedna po drugiej, wraz z zakończeniem rysowania pojedynczej linii następuje przesunięcie papieru wyżej, tak aby mogła zostać narysowana kolejna linia. Po przejechaniu z lewej do prawej strony głowica może wrócić do pozycji początkowej i zacząć tworzenie linii od tej samej strony, lub w zależności od modelu zmienić kierunek i drukować naprzemiennie.

 

Jaki jest mechanizm drukowania drukarki atramentowej?

Bufor to część pamięci, w której tymczasowo przechowywane są dane, gdy drukarka łączy się poprzez WiFi lub Bluetooth z komputerem, dzięki temu jest on odciążony i nie musi bezpośrednio podtrzymywać komunikacji przez całe drukowanie. Po otrzymaniu danych drukarka analizuje, w którym miejscu tusz ma zostać nałożony na papier. W kolejnym etapie za pomocą podajnika kartka jest pobierana z podawarki i według wzoru głowica zaczyna drukowanie. Grafika, którą drukarka odtwarza podczas pracy, to nic innego jak ciąg znaków przypominających alfabet Morse’a, a więc np. kropka, kropka, puste pole, kropka, co w odpowiednim zagęszczeniu za pomocą małych punktów tworzy wyraźny obraz.

 

Jakie są rodzaje tuszów do drukarki atramentowej?

Tusze wykorzystywane w drukarkach atramentowych dzielimy na dwie zasadnicze grupy. Pierwszym rodzajem jest tusz rozpuszczalnikowy, który jest cieczą z rozpuszczonymi barwnikami, co pozwala stworzyć bardzo małe kropelki, będące nieodzownym czynnikiem przy tworzeniu druków o wysokiej rozdzielczości. Tusz pigmentowy natomiast ma w swoim składzie pigmenty, które są cząstkami stałymi. Aktualnie w drukarkach stosuje się coraz częściej jednocześnie dwa typy tuszu.

Jaka jest różnica między drukowaniem czarno-białym a drukowaniem w kolorze?

Do drukowania czarno-białego potrzebny jest tylko jeden tusz, a mianowicie kolor czarny. Kontrolowanie odległości, podczas natryskiwaniu kolejnych czarnych punktów pozwala na uzyskanie odcieni szarości. Mówiąc prościej, dziesięć czarnych zgrupowanych kropek z daleka będzie wyglądało jak czarny punkt, natomiast pięć czarnych kropek i pięć pustych miejsc sprawi, że na tej samej przestrzeni będzie można uzyskać kolor szary. Aby uzyskać druk w kolorze, niezbędne są cztery tusze, działające na podobnej zasadzie. Muszą być odpowiednio umieszczone obok siebie z zachowaniem należytej odległości, tak by mogły tworzyć odpowiednie barwy. Kolory wykorzystywane przez drukarkę to cyjan, magenta, żółć i czerń.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments