Dysk SSD – Poradnik zakupowy, ranking i test
Potrzebujesz nowego dysku SSD, wyróżniającego się trwałością oraz dużą prędkością odczytu i zapisu danych? W naszym rankingu na pewno znajdziesz model spełniający wszystkie oczekiwania. Po przeanalizowaniu trendów zakupowych okazało się, że najbardziej popularny jest obecnie sprzęt Samsung 860 EVO 500GB. To dysk o pojemności 500 GB, który usprawni pracę każdego, nawet starszego komputera. Prędkość odczytu danych wynosi 550 MB/s, a zapisu 520 MB/s. Na uwagę zasługuje również model Patriot 120GB BURST SATA3. Jego pojemność wynosi 120 GB. Bezawaryjny czas pracy urządzenia jest szacowany na 2000000 godzin, dlatego możesz mieć pewność, że nie zepsuje się zbyt szybko.
Tabela porównawcza
12 najlepszych dysków SSD. Opinie w 2025 roku
Warto zainwestować w dobry dysk SSD, ponieważ jest wytrzymały i szybki. Najlepsze modele dostępne w sklepach prezentuje nasz ranking dysków SSD.
Dysk SSD 500GB
1. Dysk SSD Samsung 860 EVO 500GB 2,5”
Jeśli chcesz kupić dysk SSD 500GB, to warto zainteresować się modelem Samsung 860 EVO 500GB, ponieważ jest pojemny. Kość pamięci urządzenia to MLC, co zapewnia dużą prędkość zapisywania. Sprzęt szybko działa, ponieważ prędkość zapisu wynosi 520 MB/s, a odczytu 550 MB/s. Zasilane jest zintegrowane wewnątrz złącza, a rodzaj podłączenia to SATA III, który daje możliwość szybkiego przesyłu danych – maksymalna prędkość 6 bit/s.
Element jest przeznaczony do montażu wewnątrz komputera. Wymiary dysku są równe: 10 cm x 7 cm x 0,7 cm, jego format to 2,5 cala, a waga tylko 50 g. Akcesorium ma pamięć RAM ECC, która sprawdza się w komputerach do wymagającej pracy lub do gier, ponieważ cechuje się dużą wydajnością, stabilnością pracy i niezawodnością. W sprzęcie zastosowano NCQ, co oznacza optymalny tryb pracy, umożliwia otwieranie bardzo obciążających programów z bez obawy o jego zniszczenie mechaniczne.
Sprzęt automatycznie dostosowuje temperaturę, aby dane z dysku się nie zniszczyły. Użytkownicy są zadowoleni, że model jest szybki i można bez problemu przenieść na niego dane ze starego dysku.
2. Dysk SSD Crucial MX500 500GB Sata III
Zastosowanie dysku Crucial MX500 500GB w komputerze sprawia, że dużo szybciej się on włącza i reaguje na komendy, prawie jak nowy. Włączanie i dostęp do zapisanych danych nie zajmuje wiele czasu. Odczyt danych odbywa się z prędkością 560 MB/s, a zapis 510 MB/s. Sprzęt działa dość cicho, dlatego można komfortowo pracować na komputerze, nawet podczas wykorzystywania wymagających programów.
Ten dysk SSD 500GB jest bardzo wytrzymały i nie niszczy się podczas wstrząsów, dlatego nie trzeba się zbytnio denerwować o laptop np. podczas podróży. Warto wspomnieć, że w momencie przypadkowego uderzenia, nie ma obawy o usunięcie plików czy zdjęć, ponieważ nie ma wrażliwych części. Urządzenie pozytywnie wpływa na zużycie baterii, gdyż nie potrzebuje zbyt wiele prądu do działania. Konsumenci cenią ten produkt za dużą szybkość działania, trwałość, a także łatwość instalacji w komputerze.
Połączenie odbywa się poprzez SATA III, który działa z prędkością 6 Gb/s. Wykorzystanie tego dysku w laptopie pozytywnie wpływa na jego żywotność. W sprzęcie zastosowano technologię TRIM, która pomaga w ustabilizowaniu pracy i utrzymaniu dobrej kondycji dysku w dłuższym okresie użytkowania, pozbywając się bloków danych, które nie są używane. Producent zapewnia, że sprzęt może działać nawet do 1800000 godzin.
Dysk SSD 120GB
3. Dysk Patriot Memory Burst PBU120GS25SSDR Sata III
Bardzo przydatnym modelem, który można zamontować w komputerze stacjonarnym lub laptopie, jest Patriot 120GB BURST SATA3. Urządzenie nie psuje się zbytnio pod wpływem wstrząsów czy uderzenia, dlatego warto z niego korzystać. Sprzęt jest wykonany z części, które nie są zbyt delikatne i nie ruszają się, dlatego cicho pracuje.
Ten dysk SSD 120GB daje możliwość pracy przy maksymalnej oszczędności energii, co jest chwalone przez wiele osób. Sprzęt intuicyjnie się montuje w komputerze. Obudowa jest wykonana z tworzyw w kolorze czarnym i niebieskim i jest wytrzymała. Według producenta czas pracy bez żadnej awarii wynosi 2000000 godzin.
Prędkość odczytu jest równa 560 MB/s, a prędkość zapisu to 540 MB/s, więc sprzęt szybko działa. Urządzenie można używać z interfejsem SATA III, który daje możliwość szybkiej pracy – do 6 Gb na sekundę. Model jest odpowiedni do odświeżenia czy odnowienia komputera, który jest spowolniony, a nie chcemy go całego wymieniać. Sprzęt waży 78,6 g, a jego wymiary są równe: wysokość – 10 cm, szerokość 6,98 cm i głębokość – 0,7 cm. Konsumenci są zadowoleni, że model sprawnie działa i jak podkreślają: widać dużą różnicę w funkcjonowania po zamianie dysku z HDD na SSD.
4. Dysk SSD Ultimate SU650 120G 2.5 S3 3D TLC
Warto zainwestować w dysk SSD 120GB Adata Ultimate SU650 120GB, który jest odpowiedni do instalacji systemu operacyjnego, aby ten działał szybko i sprawnie. Kupujący twierdzą, że model bardzo pozytywnie wpływa na prędkość działania komputera oraz jest trwały. Sprzęt może działać w ekstremalnych temperaturach do 70 st. C. Dysk wyróżnia cicha praca, która nie jest irytująca podczas używania komputera.
Urządzenie jest wyposażone w NAND Flash, czyli kość pamięci, która działa bez podłączenia do zasilania i skutecznie zapisuje dane w trybie SLC, co jest wydajnym i trwałym rozwiązaniem. Wydajność odczytu sprzętu to 520 MB/s, a zapisu do 320 MB/s, co pozwala na szybkie odczytywanie i transfer plików. Dysk skutecznie poprawia błędy przy użyciu technologii ECC, dzięki czemu praca na nim jest bardzo płynna.
Urządzenie podłącza się przez interfejs SATA III, którego prędkość jest równa 6 Gb/s. Wymiary dysku są równe: wysokość – 0,7 cm, szerokość – 6,98 cm, głębokość – 10,05 cm i waży on 47,5 kg. TBW wynosi 70 Tb i jest to całościowa ilość danych, którą można na nim zapisać nie tracąc gwarancji. Model może działać bezawaryjnie przez 2 miliony godzin – nie psuje się pod wpływem wstrząsów i codziennego użytkowania w laptopie, ponieważ nie ma wielu elementów mechanicznych.
Dysk SSD 1TB
5. Dysk SSD ADATA SU800 1TB Sata III ASU800SS-1TT-C
Wielu konsumentów decyduje się na zakup Adata Ultimate SU800 1TB i bardzo się im podoba. Kupujący twierdzą, że ten dysk SSD 1TB jest bardzo pojemny, dlatego mieści się na nim wiele programów i zdjęć. W sprzęcie zastosowano interfejs SATA III, działający na poziomie 6 Gb/s, dlatego warto sprawdzić, jaki interfejs obsługuje nasz komputer. W urządzeniu wykorzystano technologię ECC, która skutecznie pozbywa się błędów znajdujących się w zapisanych plikach, dlatego można szybko i bezproblemowo odczytywać różne pliki.
Maksymalna prędkość odczytu modelu wynosi 560 MB/s, a maksymalna prędkość przenoszenia danych na dysk wynosi 520 MB/s, co potwierdza szybkie działanie. Rodzaj kości pamięci w urządzeniu to TLC, co oznacza, że w jednej części można zapisać aż 3 bity. Waga urządzenia wynosi 0,048 kg, więc jest bardzo lekki. Czas pracy bez awarii według badań producenta wynosi zwykle ok. 2000000 godzin.
Wymiary urządzenia są równe: wysokość – 0,7 cm, szerokość – 6,98 cm i głębokość – 10,04 cm. Sprzęt obsługuje NCQ, który odpowiednio zmienia zapis i odczyt, aby nie obciążać dysku mechanicznie, dlatego jest on trwały. Produkt jest wyposażony w sensor termiczny, który chroni przed zbyt dużym nagrzaniem się. Montaż modelu w komputerze jest bardzo łatwy i szybki.
Dysk SSD 256GB
6. Dysk Plextor PX-256M9PeG 256GB SSD
Plextor NVMe 2280 M9PeG to dysk SSD 256GB, który można zainstalować w starszych wersjach laptopów i komputerów stacjonarnych, aby przyspieszyć i usprawnić ich działanie. Dysk może być zainstalowany jako drugi w komputerze – najlepiej, aby na nim znajdował się system. Akcesorium jest bezpieczne, ponieważ wykazuje bardzo dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, więc nie musisz się martwić o utratę swoich plików.
Urządzenie wyróżnia się dużą prędkością odczytu i zapisu, kolejno 3000 MB/s i 1000 MB/s, co sprawia, że pliki uruchamiają się szybko, w efekcie czego model działa stabilniej. Sprzęt szyfruje dane, dzięki czemu można mieć pewność, że wszelkie dokumenty są zabezpieczone przed zniszczeniem czy wyciekiem.
Dysk ma pojemność 256 GB, a interfejs użyty w nim to PCI Express x4, który cechuje się bardzo dużą prędkością przesyłu danych. Urządzenie ma wsparcie TRIM, dzięki któremu usuwane są stare, nieużywane dane ze sprzętu, a ich miejsce można zapełnić nowymi. Takie rozwiązanie poprawia kondycję dysku, wydłużając jego żywotność i stabilizując jego pracę. Wymiary urządzenia to: szerokość – 4,7 mm, głębokość – 22,8 mm i wysokość – 80 mm, z kolei waga modelu to jedynie 10 g. Kupujący doceniają ten sprzęt za możliwość łatwego usprawnienia działania systemu, szybkość pracy i bezproblemowy montaż.
Dysk SSD M.2
7. Samsung Dysk SSD 970 PRO MZ-V7P512BW
Dysk SSD M.2 Samsung 970 Pro 512GB M.2 jest bardzo popularny wśród użytkowników i jest chętnie wybierany przez osoby, które kompletują sobie nowy komputer lub wymieniają w nim dysk na nowy. Sprzęt pozytywnie wpływa na system operacyjny i codzienne działanie komputera Urządzenie należy podłączyć wewnątrz jednostki centralnej lub laptopa. Model szyfruje zapisane dane, co chroni przed ich wyciekiem. W sprzęcie znajduje się pamięć MLC, która płynnie i sprawnie działa.
Pojemność dysku jest równa 512 GB, więc jest on bardzo pojemny i sprawdza się jako jedyny w komputerze do zainstalowania systemu operacyjnego, a także do gier, zapisania zdjęć oraz innych programów. Wszystkie pliki, a także gry na tym dysku włączają się szybko. Użytkownicy są zadowoleni, że dysk pracuje w niskich temperaturach i szybko kopiuje dane.
Waga modelu wynosi 8 g, więc jest bardzo lekki. Prędkość odczytu urządzenia jest bardzo wysoka: na poziomie 3500 MB/s. Również prędkość zapisu jest szybka, ponieważ wynosi 2300 MB/s. Dysk ma wymiary równe: wysokość – 0,238 cm, szerokość – 2,215 cm i głębokość – 8,015 cm, więc jest niewielki i bez problemu mieści się w komputerze. Interfejs sprzętu to PCI-Express, który szybko i płynnie przesyła dane, sprawiając, że system szybciej reaguje i jest bardziej wydajny.
Dysk SSD 250GB
8. Dysk SSD Western Digital Blue 250GB Sata III WDS250G2B0A
WD 250GB Blue 3D NAND jest odpowiedni dla każdego, kto chce sprawić, aby jego system zaczął szybciej działać. Ten dysk SSD 250GB nie ma ruchomych części i jest wytrzymały, ponieważ narażony na różne wstrząsy czy uderzenia nie niszczy się. Według producenta czas pracy bez awarii sięga nawet 1,75 miliona godzin, więc można go używać przez lata bez obawy o jego zniszczenie.
Pojemność dysku jest równa 250 GB, co pozwala na zainstalowanie systemu, a także wielu innych programów czy gier, przy jednoczesnym usprawnieniu działania komputera. Moduł pamięci to NAND, a rodzaj kości pamięci to TLC, czyli jest to wariant ekonomiczny pamięci, ponieważ jej koszt produkcji jest niski, ale jest to dobry produkt. Kupujący twierdzą, że sprzęt szybko działa i nie zawodzi nawet gdy wykonujemy skomplikowane zadania.
Urządzenie obsługuje interfejs SATA (prędkość przesyłu to 6 Gb/s) i tym samym płynnie pracuje. Maksymalna prędkość odczytu wynosi 550 MB/s, a zapisu 525 MB/s, więc przy zamianie dysku na SSD można zauważyć duże różnice w prędkości działania laptopa i włączaniu się programów. Waga modelu jest bardzo niska – 37 g. Szerokość obudowy wynosi 2,5 cala – warto sprawdzić, jakiej wielkości sprzęt mieści się w komputerze.
Dysk SSD 128GB
9. Dysk GoodRam CX400 SSDPR-CX400-12
Urządzeniem, które przyda się w każdym komputerze, jest GOODRAM CX400 128GB i można go używać do odświeżenia oraz przyspieszenia pracy swoich sprzętów. Model może pomóc, kiedy różne pliki bardzo wolno się włączają. Typ zastosowanej pamięci to 3D NAND flash, czyli pamięć masowa, która jest bardzo trwała.
Ten dobry i tani dysk SSD ma pojemność 128 GB i może być używany w każdym komputerze. Model ma szerokość 2,5 cala, dlatego warto sprawdzić, czy zmieści się w komputerze. Urządzenie ma wbudowany interfejs SATA III, którego przepływ wynosi 6 Gb/s, dlatego działa płynnie i dość szybko. Według wskaźnika MTBF model powinien działać bezawaryjnie przez 2 miliony godzin. Ten dysk SSD 128GB nie nagrzewa się. Jednocześnie sprzęt może być narażony na wysokie temperatury, bez obawy o zniszczenie, oraz wykazuje dużą odporność na wstrząsy.
Maksymalna prędkość odczytu wynosi 550 MB/s, a maksymalna szybkość zapisu urządzenia to 450 MB/s, co umożliwia wygodnie korzystanie ze sprzętu, ponieważ bardzo szybko uruchamia programy. Wymiary sprzętu są równe: szerokość – 6,985 cm, wysokość – 0,7 cm i głębokość – 10 cm. Użytkownicy cenią ten produkt, ponieważ pozwala na przedłużenie żywotności komputera i widocznie zwiększa prędkość jego działania.
Dysk SSD 240GB
10. Dysk SSD Kingston A400 240 GB SATA III 2,5″
Polecamy dysk Kingston A400 240GB do komputerów domowych lub pracowniczych. Sprzęt bardzo dobrze wpływa na prędkość działania systemu operacyjnego, sprawiając, że pliki otwierają się w kilka sekund. Urządzenie jest chętnie wybierane przez osoby, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na nowy komputer i odświeżają swój starszy sprzęt. Test dysków SSD pomógł nam w ustaleniu, że opisywany model jest bardzo szybki w użyciu – szybkość odczytu danych sięga 500 MB/s, a prędkość zapisu wynosi 350 MB/s. Urządzenie nie zacina się podczas pracy.
Dysk SSD 240GB ma interfejs SATA III, który ma przepustowość 6 Gb/s i działa on bardzo szybko, bez obawy o zacinanie. Sprzęt waży 41 g, a jego wymiary to: wysokość – 0,7 cm, długość – 10 cm i szerokość – 6,99 cm. Format urządzenia to 2,5 cala. .
Urządzenie jest bardzo wytrzymałe i wykazuje dużą odporność na wstrząsy podczas pracy i spoczynku, a do tego nie nagrzewa się. Niezawodność MTBF wynosi 1 milion godzin, co oznacza, że taki czas powinien minąć do pierwszej awarii dysku. Użytkownicy zauważyli, że model jest odpowiedni do zastosowania w komputerach, które są intensywnie eksploatowane, na przykład w pracy. Kupujący są zadowoleni z solidnej obudowy sprzętu i bardzo dobrze oceniają trwałość produktu.
Dysk SSD zewnętrzny
11. Adata SSD External SD700 512G USB3.1
Możliwe, że zainteresuje Cię Adata SSD SD700, który jest odpowiedni do przechowywania różnych danych, do których chcesz sięgać jedynie od czasu do czasu, a zajmują sporo pamięci. Wiele osób decyduje się na przetrzymywanie na dysku zewnętrznym zdjęć, biblioteki filmów czy muzyki, można go także podłączyć do dekodera i zapisywać filmy, które są w telewizji, aby móc obejrzeć je nieco później. Kupujący twierdzą, że model jest poręczny i bardzo szybko zapisuje dane.
Ten zewnętrzny dysk SSD ma pojemność 512 GB, a więc możesz wygodnie zapisać wiele plików. Urządzenie można podłączyć do komputera przy pomocy złącza USB 3.1 typu C. Format sprzętu to 2,5 cala.
Ten dobry dysk SSD ma wymiary równe: 8,35 cm x 8,35 cm x 1,39 cm, więc jest niewielki, co pozwala zabierać go ze sobą np. aby pokazać znajomym zdjęcia z ostatniej wycieczki. Urządzenie waży jedynie 100 g. Sprzęt ma wbudowane połączenie SATA, a maksymalna prędkość interfejsu jest równa 6 Gbit/s, więc działa szybko i płynnie. Maksymalna prędkość odczytu danych urządzenia wynosi 440 MB/s, a zapisu 430 MB/s, co pozwala na szybkie włączanie plików z dysku, a nawet przesyłanie ich na inne nośniki.
Dysk SSD Samsung
12. Dysk Ssd 2,5″ Samsung 860 Qvo 1TB MZ-76Q1T0BW
Model Samsung 860 QVO 1TB jest bardzo pojemny i może być stosowany jako główny, a nawet jedyny dysk w komputerze. Sprzęt wykazuje dużą odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, ponieważ jego konstrukcja jest trwała i w efekcie nie trzeba się obawiać o zniszczenie danych, które przechowuje się na tym dysku. Zainstalowane oprogramowanie Samsung Magician jest intuicyjne i usprawnia obsługę.
Polecamy poznać opinie o dyskach SSD producenta Samsung, aby przekonać się, że firma sprzedaje dobrej jakości sprzęty. Marka produkuje dobre, wytrzymałe urządzenia, które służą ludziom przez wiele lat. Kupujący zauważyli, że po użyciu sprzętu na swoim starym komputerze, mają wrażenie, jakby używali zupełnie nowego komputera. Interfejs SATA III działa z prędkością 6 Gb/s.
Ten dysk SSD Samsung może być używany do pracy, ponieważ ma dużą moc obliczeniową i pozwala obsługiwać wymagające programy np. do projektów wnętrz. Urządzenie jest także odpowiednie do zwykłego, codziennego użytku w domowym zaciszu. W modelu zastosowano kość pamięci 4-bitowej o nazwie MLC V-NAND flash, która działa szybko i płynnie. Prędkość odczytu danych wynosi 550 MB/s oraz zapisu uzyskuje prędkość 520 MB/s. Urządzenie ma kod, który automatycznie poprawia powstałe błędy, dzięki czemu odczytywanie różnych plików odbywa się bez zacinania.
Przewodnik zakupowy – Jaki dysk SSD kupić?
W porównaniu do dysków HDD, modele SSD pracują znacznie ciszej, są bardziej odporne na uszkodzenia i większe wahania temperatury (nawet do 80 st. C), a w dodatku zużywają mniej energii elektrycznej. Zanim rozpoczniesz poszukiwania odpowiedniego dla siebie sprzętu, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Doradzamy w nim, jaki dysk SSD wybrać, żeby pomieścił wszystkie ważne pliki i umożliwiał ich szybkie odczytywanie.
Format i interfejs
Do jednych z najistotniejszych kwestii, które należy sprawdzić, robiąc zakupy, zalicza się format i interfejs dysku. Najbardziej popularne są modele 2,5-calowe, które stanowią większość dostępnego w sklepach asortymentu. Część producentów oferuje również sprzęty 1,8-calowe. Ważne jest to, aby dysk pasował do jednostki centralnej komputera czy obudowy laptopa. Czasami przy montażu konieczne może być zastosowanie wkładki dystansującej, która powinna być dołączona do kompletu.
Najczęściej stosowanym interfejsem w przypadku nośników SSD jest SATA III, zapewniający przepustowość do 6 Gbit/s. Tego typu dysk możemy bez przeszkód zamontować w starszym komputerze, mającym interfejs SATA II czy nawet SATA I. Może to nieco ograniczyć prędkość przesyłania danych, niemniej jednak to, że nowoczesny nośnik SSD SATA III jest kompatybilny z kilkunastoletnimi urządzeniami, dla wielu osób jest jego istotnym atutem.
Szybkość odczytu i zapisu danych
Dyski SSD gwarantują zapisywanie i odczytywanie danych prawie bez żadnego opóźnienia. Dla porównania zwykły model HDD potrzebuje kilkunastu milisekund na to, aby wykonać określone przez nas polecenie. Średnio prędkość odczytu i zapisu danych modeli SSD wynosi 500 MB/s. Im jest ona wyższa, tym lepsza staje się wydajność dysku.
Warto wspomnieć o parametrze IOPS, czyli liczbie operacji wejścia i wyjścia na sekundę. Daje on informację o tym, jak wiele działań może wykonać dysk w ciągu jednej sekundy. Zwykle wartość parametru IOPS mieści się w zakresie od 50 000 do 100 000. Co ciekawe, zwykłe modele HDD w komputerach do użytku domowego mogą wykonać maksymalnie 100 operacji na sekundę.
Pojemność
To, jaki jest najlepszy dysk SSD, większość osób uzależnia od pojemności. Musimy pamiętać, że im więcej plików może pomieścić sprzęt, tym więcej za niego zapłacimy. Najmniejsze modele mają pojemność równą 128 GB. Do wyboru mamy też dyski 256 GB, 512 GB, 1 T, 2 T oraz 4 T. Te ostatnie kosztują kilka tysięcy złotych. Warto więc zastanowić się, jak dużo plików zamierzamy przechowywać na dysku, aby nie okazało się, że wybraliśmy zbyt mało pojemny model lub niepotrzebnie zainwestowaliśmy w ten większy.
Cykl zapisu i odczytu
Dyski SSD mają ograniczoną możliwość zapisywania danych. W zależności od modelu może to być kilkaset, kilka tysięcy lub kilkanaście tysięcy cykli. Po dojściu do określonego maksimum dane są na stałe zapisywane w pamięci sprzętu. Szacuje się, że czas pracy dysku SSD to ponad milion godzin.
Rodzaj pamięci
Jest kilka rodzajów pamięci wykorzystywanych przez dyski SSD: MLC, SLC, QLC i TLC. Obecnie najpopularniejsza jest ostatnia wymieniona, która pozwala na zapisanie 3 bitów danych w jednej komórce.
Modele z pamięcią TLC wytrzymują do 300 cykli zapisu i nie są zbyt drogie. Jednak osoby szukające trwalszego dysku powinny zdecydować się na sprzęt z pamięcią MLC, wytrzymujący do 10 000 cykli zapisu i będący mniej podatny na awarie. Jest on droższy, ale ma wyższą prędkość odczytu danych. Sprzęty SSD mogą mieć też pamięć podręczną DRAM, która wykorzystywana jest głównie do zwiększenia prędkości zapisywania danych.
Parametr TBW
Parametr TBW (Total Bytes Written) określa trwałość dysku wyrażoną w gigabajtach. Sprawdzając go, możemy się dowiedzieć, jak dużo danych możemy zapisać w pamięci sprzętu, do momentu utraty gwarancji. Przeważnie jest to kilkadziesiąt lub kilkaset gigabajtów. Co ciekawe, zazwyczaj po osiągnięciu wskazanej przez producenta wartości parametru TBW dysk wciąż działa tak, jak powinien.
Zastosowanie
Sprzęty SSD mogą być używane na dwa sposoby, a więc jako dysk wewnętrzny, montowany wewnątrz obudowy komputera lub jako dysk zewnętrzny. Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję, nośnik należy podłączać przez port eSATA lub USB 3.0, aby uzyskać odpowiednią prędkość zapisu i odczytu danych.
Bezpieczeństwo danych
Dane przechowywane na dysku twardym komputera powinny być dobrze zabezpieczone. Inaczej możemy je łatwo stracić, a ich odzyskanie nierzadko nie jest możliwe. Z tego względu najlepszy dysk SSD jest dobrze chroniony przed negatywnym działaniem takiego czynnika jak wysoka temperatura. Niektóre modele wyposażone są w automatyczny system sterujący procesem chłodzenia, aby sam dysk, jak i przechowywane na nim pliki, nie uległy uszkodzeniu.
Większość dysków SSD może szyfrować dane, wykorzystując przy tym zaawansowane opcje, dlatego nie musimy obawiać się o ich bezpieczeństwo.
Dyski SSD w dobrych cenach
Za dysk SSD o małej pojemności, do 256 GB, zapłacimy nie więcej niż 300 zł. Modele mogące pomieścić znacznie więcej danych są droższe, gdyż kosztują od 400 zł do 5000 zł. Trzeba mieć na uwadze, że cena za sprzęty SSD zależy nie tylko od pojemności, ale też prędkości zapisu i odczytu danych, parametru TBW, rodzaju zastosowanej prędkości i kilku innych kwestii.
FAQ
P1: Co to jest dysk SSD?
Dysk SSD (Solid State Drive) nazywany jest również półprzewodnikowym. Jest to nośnik pamięci, który w odróżnieniu od tradycyjnego dysku HDD (Hard Disk Drive), nie ma ruchomych części. Dyski HDD nazywane są talerzowymi, gdyż elektromagnetyczna głowica odczytuje dane z nieustanie kręcących się krążków. Brak tych elementów powoduje, że dyski SSD są bezgłośne i nie nagrzewają się. Urządzenie jest niewielkie i zazwyczaj ma od 7 mm do 9 mm grubości.
W środku znajduje się kontroler, który odpowiada za kompresję i dekompresję danych oraz zużywanie komórek pamięci. Dzięki kontrolerom dyski SSD działają niezwykle szybko i bezawaryjnie. Całość jest zamknięta w szczelnej i trwałej obudowie.
P2: Dysk SSD czy HDD?
Dyski SSD są obecnie tak samo popularne jak tradycyjne dyski HDD. Oba modele służą do przechowywania danych takich jak zdjęcia, muzyki, pliki tekstowe czy gry na telefonie czy komputerze. Urządzenia różnią się od siebie metodą zapisywania i przechowywania danych.
To, który dysk wybierzemy, zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli naszego komputera używamy tylko po to, aby pracować z aplikacjami biurowymi, przeglądać Internet czy sporadyczne obejrzeć film, możemy zaoszczędzić i wybrać tańszy dysk HDD. Bardziej wymagający użytkownicy powinni zdecydować się na dysk SSD, dzięki któremu zyskają większą wydajność, dłuższy czas pracy urządzenia na baterii czy bardzo cichą pracę.
P3: Jak podłączyć dysk SSD?
Jeśli zdecydujemy się na wymianę dysku HDD na SSD w swoim komputerze, musimy przestrzegać kilku kroków. Po pierwsze należy odłączyć od komputera wszystkie przewody i zdjąć obudowę odkręcając śrubki śrubokrętem. Następnie należy zlokalizować miejsca przeznaczone na twarde dyski, które są zazwyczaj umieszczone w przedniej części obudowy komputera.
Stary dysk HDD należy wyjąć i w jego miejsce wstawić dysk SSD. Demontaż należy rozpocząć od odpięcia przewodu sygnałowego i zasilającego. Stary dysk odkręcamy od koszyka i w to miejsce montujemy nowy. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zatrzymać stary dysk i nowy model SSD wykorzystać jako dodatkową pamięć.
P4: Jak sprawdzić, czy dysk SSD jest uszkodzony?
Przyjmuje się, że żywotność twardego dysku to od 3 do 5 lat. Jeśli czujemy, że urządzenie nie działa tak, jako powinno, musimy sprawdzić, czy się nie uszkodziło. Objawami uszkodzenia mogą być podejrzane szumy czy stukanie. Jedną z najbardziej popularnych technologii stosowanych przy sprawdzaniu stanu dysku twardego jest tzw. S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology).
Analiza obejmuje 10 parametrów, wśród których wyróżnia się temperaturę dysku, czas pracy, liczbę cykli start/stop czy liczbę naprawionych błędów. System S.M.A.R.T. wykonuje specjalistyczne testy, w wyniku których przygotowuje raporty określające stan techniczny dysku SSD.
P5: Jak przedłużyć żywotność dysku SSD?
Dyski SSD charakteryzują się ograniczoną liczbą odczytu danych. Aby ograniczyć zużycie urządzenia, można zastosować kilka prostych kroków, takich jak wyłączenie defragmentacji, wyłączenie indeksowania plików, wyłączenie hibernacji czy zmiana miejsca zapisu plików tymczasowych. By zachować dysk w dobrej kondycji, nie należy zapychać go danymi oraz unikać przeładowania i obciążenia.
Raz na jakiś czas należy pousuwać nieużywane programy i pliki. Warto włączyć również opcję TRIM. Jest to komenda wysyłająca informację do dysku, które jego strony są gotowe na nowy zapis, a które są już używane. Takie rozwiązanie sprawia, że nasz dysk będzie działał szybciej i nie zostanie zanieczyszczony niepotrzebnymi danym.
Czy warto kupić dysk SSD?
Dysk SSD (Solid State Drive) coraz częściej zastępują tradycyjne twarde dyski HDD. Nic dziwnego, gdyż akcesoria te mają wiele zalet. Z naszego artykułu dowiedziałeś się, jaki dysk SSD jest polecany. Jeśli jednak cały czas wahasz się, czy warto go zakupić, być może ta część poradnika rozwieje Twoje wątpliwości. Zachęcamy do dalszej lektury, aby dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z instalacji dysku SSD w swoim komputerze.
Odporność na uszkodzenia
Dysk SSD jest pozbawiony ruchomych elementów i składa się z niewielkiej liczby części. Całość jest zamknięta w twardej obudowie, dlatego urządzenie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Po upadku dysk na pewno nie przestanie działać oraz się nie rozpadnie. Urządzenie jest także odporne na działanie niskich i wysokich temperatur.
Co więcej, producenci zazwyczaj dają od 3 do 5 lat gwarancji, dlatego możemy przyjąć, że sprzęt będzie nam bezawaryjnie działał przez dłuższy czas.
Wydajność
Kolejną zaletą dysku SSD jest niezwykła wydajność, pozwala on na odczyt i zapis sekwencyjny z prędkością przekraczającą 500 MB/s. Sprzęt także zdecydowanie szybciej zapisuje i odczytuje pliki niż tradycyjny model HDD.
Jest on również w stanie zapisywać dane w kilku miejscach jednocześnie, nie zakłócając przy tym płynnej pracy komputera. Dzięki temu nie czekamy aż komputer się uruchomi, możemy w ekspresowym tempie przechodzić między kilkoma otwartymi kartami przeglądarki czy uruchomić kilka programów jednocześnie.
Cicha praca
Dyski SSD działają bezgłośnie. Jest to możliwe za sprawą braku mechanicznych, ruchomych części. Tradycyjny twardy dysk potrafi być bardzo głośny po dłuższej pracy na komputerze. Niektóre modele dodatkowo głośniej szumią przy odczycie lub zapisie danych. Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku dysków SSD. Poza tym urządzenie, w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli, się nie nagrzewa. Dzięki temu zadbamy o bezpieczeństwo naszych danych. Wysoka temperatura źle wpływa na pracę karty graficznej i procesora, które mogą się uszkodzić.
Niewielkie zużycie energii
Dyski SSD wydają dużo mniej ciepła, dlatego nie marnują energii na zbędne grzanie komponentów. Jest to nawet kilkanaście razy mniej niż tradycyjne modele HDD. Jest to szczególnie ważne dla posiadaczy laptopów, gdyż w rezultacie zyskują dłuższą pracę komputera bez ładowania. Nie jest to duża różnica, jednak możemy zyskać około 30-40 minut dodatkowego czasu pracy na baterii.
Niewielka waga i wymiary
Dyski SSD są najczęściej 2,5-calowe, dlatego możemy je zainstalować niemal w każdym komputerze. Dziś producenci oferują mniejsze sprzęty, których niewielkie wymiary przekładają się również na niską wagę. Docenią to miłośnicy przenośnych komputerów, którzy zabierają swój laptop do pracy czy do szkoły.
Wielu producentów decyduje się na tworzenie dysków bez obudowy (tzw. mSATA), które można zainstalować w Ultrabookach czy miniaturowych laptopach. Ważą one mniej niż 1 kilogram.
Dla kogo dysk SSD?
Na zakup dysku SSD powinny zdecydować się osoby, którym zależy na szybkim odczytywaniu danych, a nie ich ciągłe kasowanie i zapisywanie (w tym przypadku lepiej sprawdzi się dysk HDD). Jest to także dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą martwić się o uszkodzenia mechaniczne oraz cenią sobie cichą pracę sprzętu.
Czy warto zamontować dysk SSD w komputerze?
Dyski SSD jeszcze niedawno były jednymi z najbardziej niedocenianych elementów wyposażenia komputera. Za o wiele ważniejsze elementy uznawano karty graficzne czy pamięci RAM. Od niedawna dyski SSD cieszą się coraz większą popularnością, znacznie zwiększając możliwości domowych komputerów.
Czy dysk SSD jest zawsze trafionym zakupem?
Kupując nowy dysk SSD realnie zwiększasz moc obliczeniową swojego komputera. Dobrze trzymać na nim jak najbardziej użyteczne dane, takie jak system operacyjny wraz ze sterownikami lub programy graficzne. Jeśli zdecydujesz się na zainstalowanie na dysku SSD pakietu biurowego lub gier, masz gwarancję, że będą się one ładowały znacznie krócej. Jeśli masz do dyspozycji drugi dysk talerzowy, tam trzymaj najrzadziej używane aplikacje, które nie przetwarzają zbyt dużej ilości danych. Mogą to być również zdjęcia lub obszerne pliki tekstowe.
Zalety dysków SSD
Jedną z najczęściej wymienianych przez kupujących zalet dysków SSD jest ich odporność na urazy mechaniczne. Nie mają one żadnych ruchomych części, w przeciwieństwie do dysków talerzowych. Jeśli więc zdarzy Ci się upuścić urządzenie, może ono ulec zniszczeniu. W przypadku dysku SSD, taka groźba raczej nie istnieje. Zdaniem wielu użytkowników pod tym względem dyski SSD są o wiele lepsze od dysków twardych nawet w najbardziej odpornych obudowach.
Kolejną zaletą omawianych urządzeń jest niemal bezgłośna praca. Niestety, twarde dyski komputerów stają się po kilku latach użytkowania jednymi z najgłośniej pracujących elementów. Kartę graficzną można nieco uciszyć odpowiednio dobranym chłodzeniem, a dysk talerzowy zawsze będzie sprawiał problemy w tym aspekcie. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy pozostałe podzespoły pracują dość cicho. Problem nie ma miejsca, jeśli mamy zainstalowany dysk SSD.
Atutem dysków SSD jest również ich małe zużycie energii. Może być ono nawet o około kilkanaście razy mniejsze niż w przypadku tradycyjnych dysków twardych. Tę zaletę doceniają zwłaszcza właściciele laptopów. Owocuje to dłuższą pracą komputera bez konieczności jego ładowania. Zwykle laptop działa o kilka procent dłużej niż przeciętnie. Z niskiego poboru energii wynika kolejna zaleta, w postaci niskiej temperatury pracy, co pozwala na lepszą ochronę danych. Wysokie temperatury wpływają negatywnie na pracę procesora i karty graficznej, jak również twardych dysków.
Niewielka waga dysków
Wcześniej wspomniane zalety dysków SSD są bardzo ważne, jednak jedną z najistotniejszych cech tego typu sprzętów jest ich niewielka waga. Zwykle najcięższym elementem dysku SSD jest jego obudowa. Jednak coraz popularniejsze stają się dyski pozbawione obudowy, tzw. mSata. Najczęściej wykorzystuje się je w ultrabookach i miniaturowych laptopach. Często ważą one ok. 1 kg, a zamontowany w nich dysk SSD podnosi minimalnie ich wagę.
Wydajność dysków SSD
Czas dostępu, szybkość odczytu oraz zapisu danych to parametry, na które powołują się osoby twierdzące, że dyski SSD to zdecydowanie dobry zakup do każdego rodzaju komputera. Montowanie dysku pozwala na dalsze rozszerzanie możliwości sprzętu. W końcu z roku na rok pojawiają się coraz szybsze modele, co pozwala na coraz większą wydajność i coraz lepszą obsługę nawet najbardziej zaawansowanych programów.
Ceny dysków SSD
Wydajność dysku SSD często łączona jest z jego ceną. Dostęp i odczyt danych zawsze jest na bardzo wysokim poziomie, ale jeśli zależy Ci na dobrych parametrach zapisu, rozejrzyj się za dyskiem o jak najlepszej jakości kontrolerach oraz jak największej pamięci flash. Pocieszający jest fakt, że z roku na rok maleje cena dysków i obecnie za dobrej jakości sprzęt zapłacisz około 150 zł.
Stopniowo zwiększa się również odporność dysków SSD na pole elektromagnetyczne. To, co prawda obecnie mało istotna cecha dla przeciętnego użytkownika, jednak z czasem może się to stać bardzo ważnym i istotnym aspektem.
Jeśli chodzi o wady dysków, to wielu kupujących wskazuje małą pojemność dysków SSD. Największe dyski mieszczą ok. 1 TB danych. To i tak o wiele więcej niż jeszcze kilka lat temu, kiedy to największe dyski miały pojemność ok. 64 GB.
Kości zapisów dysków SSD wytrzymują ok. 1000000 cykli zapisu. Warto jednak brać pod uwagę fakt, że jest to szacunkowa wartość podawana przez producentów. Wielu informatyków twierdzi jednak, że wyczerpanie cykli zapisu na danej komórce staje się powoli niemożliwe. To za sprawą specjalnych układów, które rozkładają dane pomiędzy poszczególnymi komórkami w taki sposób, by wyczerpywały się one równomiernie. Jeśli jednak jakimś sposobem użytkownik wyczerpie tę wartość, nadal będzie można korzystać z dysku nie zapisując na nim danych, a jedynie je odczytując.
Decydując się na zakup dysku SSD bierz pod uwagę pojemność, parametry odczytu, a także szybkość zapisu i dobieraj wartości optymalne do Twojego sposobu korzystania z komputera.
Sony zapowiada koniec ekranów ładowania – dysk SSD kluczem do PS5
Na rynku ma pojawić się oczekiwana przez wielu miłośników gier konsola PlayStation 5. Choć jej premiera jest przewidywana nie wcześniej niż w 2025 roku, na temat sprzętu można znaleźć już wiele ciekawych informacji, które z pewnością zainteresują sporą grupę użytkowników. Czego można spodziewać się po nowej konsoli?
Jak będzie wyglądać PlayStation 5?
Uwielbiasz grę na konsoli i zastanawiasz się, czego oczekiwać od nowej PS5? Redakcja serwisu Wired miała okazję odwiedzić siedzibę firmy Sony i dowiedzieć się ciekawych informacji na temat rozwiązań zastosowanych w urządzeniu, które ma trafić na rynek w przyszłym roku. Głównych architektem konsoli jest Mark Cerny mający na swoim koncie wiele osiągnięć. On również podejmował działania związane z produkcją PlayStation 4. Konsola jest tworzona w formie tak zwanych dev-kitów (software development kit), czyli zestawu narzędzi dla programistów, którzy przy tworzeniu aplikacji korzystają z konkretnej biblioteki pod dany system. Mark Cerny wskazuje, że nowa konsola nie będzie jedynie aktualizacją poprzedniego sprzętu, a ma być nowością. Oznacza to, że użytkownicy mogą spodziewać się czegoś zupełnie nowego, co z pewnością wzbudzi u nich jeszcze większe zainteresowanie.
Dysk SSD – nowość, która ma odmienić komfort gry
Nowatorskim rozwiązaniem, jeśli mowa o produkcji nowej PS5, będzie z pewnością implementacja dysku SSD. Warto dowiedzieć się, czym właściwie on jest, jakie ma zalety i co odróżnia go od innych modeli. Dysk jest bardzo ważną częścią komputera, bo to na nim przechowywane są nasze dane, aplikacje i multimedia. To na nim instaluje się system operacyjny umożliwiający korzystanie z urządzenia. Dysk SSD wyróżnia bardzo dobra odporność na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z innymi modelami. W związku z tym istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia poważnej awarii, która może doprowadzić do utraty ważnych danych. Tego typu dysk jest pozbawiony ruchomych części, które również mogłyby ulec uszkodzeniu. Co więcej, dzięki temu sprzęt wyróżnia cicha praca (poszczególne elementy nie ocierają się o siebie), co dla wielu osób ma bardzo duże znaczenie. Dysk SSD pobiera także mało energii, co ma znaczenie szczególnie dla użytkowników korzystających z laptopów. Jednym z najważniejszych atutów jest także wydajność dysku SSD. Szybkość odczytu czy zapisu danych jest zdecydowanie lepsza niż w przypadku dysków talerzowych. Co istotne, istnieje możliwość rozwoju podzespołów i zwiększenia tym samym efektywności działania urządzenia.
Co da implementacja dysku SSD?
Dysk SSD, który ma być częścią konsoli PS5 zgodnie z zapowiedziami twórców, wyróżnia lepsza wydajność aniżeli części przeznaczonych do komputerów osobistych. Nie jest znany jeszcze producent dysków, ale nietrudno stwierdzić, że takie rozwiązanie przyniesie wiele korzyści. Jedną z nich będzie bez wątpienia to, że czas wczytywania gry ulegnie znacznemu skróceniu. Nie będzie trzeba zbyt długo przyglądać się ekranowi, nim zaczniemy rozgrywkę. Główny architekt Cerny zademonstrował zmiany, jakie przyniesie implementacja dysku SSD na przykładzie Spider-Mana, w którym to podróż z jednego końca Manhattanu na drugi zajmuje 15 sekund. Uruchamiając grę na PlayStation 5 (wcześniejszą wersję), można zauważyć, że wskazany czas uległ skróceniu do niespełna sekundy. Choć nie jest znana dokładna specyfikacja dysku, nie wiemy jaki interfejs zastosowano, ani nie znamy rodzaju pamięci, jednak można stwierdzić, że zastosowany dysk SSD nie jest taki, jak zwykły napęd stosowany w komputerach. Żaden z aktualnie dostępnych na rynku modeli nie osiąga takiej prędkości, jak zostało to przedstawione w doświadczeniu wykonanym przez Sony.
Dzięki implementacji dysku SSD prędkość renderowania elementów świata przedstawionego będzie większa. W PlayStation 4 Pro kamera przemieszcza się po Manhattanie z taką prędkością, jak robi to bohater, a na dev-kicie PlayStation 5 Spider-Man porusza się tak szybko, jak odrzutowiec. Główny architekt konsoli zdradził też, że sprzęt będzie wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Zen 2 AMD z układem graficznym Nawi. W efekcie urządzenie będzie mogło efektywnie wykorzystywać ray tracking, czyli technikę dynamicznego oświetlenia w grafice komputerowej. Do niedawna to rozwiązanie było stosowane tylko w produkcjach filmowych i wizualizacjach architektonicznych. W grach zrezygnowano z ray trackingu z uwagi na duże zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Użytkownicy zastanawiający się nad zakupem konsoli PlayStation 5 powinni wiedzieć, że daje ona możliwość obsługi rozdzielczości 8K. Na razie wiadomo tylko tyle, że opcja wyświetlania obrazu w takiej rozdzielczości się pojawi, nie jest jednak pewne, że gry 8K będą sprawnie działały. O tym przekonamy się z pewnością bliżej premiery lub dopiero po przetestowaniu sprzętu. W konsoli ma być zastosowana nowa technologia dźwięku, ale o niej samej wiadomo niewiele. Podobno ma ona pozytywnie wpłynąć na jakość tego, w jaki sposób słyszymy odgłosy kierunkowe.
Kiedy PlayStation 5 trafi do sprzedaży?
Bardziej niecierpliwi z pewnością będą zastanawiać się, na kiedy planowana jest premiera nowej konsoli PlayStation 5. Niestety nie ma jeszcze żadnych potwierdzonych informacji na ten temat. Sony nie podało jeszcze nawet przybliżonego okresu, w którym możemy spodziewać się pojawienia się na półkach sklepowych nowego sprzętu, choć pogłoski wskazują na to, że premiera odbędzie się pod koniec przyszłego roku. Jeśli tak się stanie, dojdzie do starcia dwóch najpopularniejszych producentów, ponieważ również firma Microsoft planuje wydanie nowej konsoli Xbox Project Scarlett. Jej premiera została już wyznaczona na przyszły rok w okresie świątecznym (może być to nawet październik lub listopad). W tym samym czasie do sklepów ma trafić najnowszy sprzęt Sony, więc bardzo możliwe, że będziemy mogli obserwować starcie pomiędzy dwoma producentami. Do takiej sytuacji doszło już w 2013 roku, kiedy to swoje premiery miały konsola PS4 i Xbox One.
Wszystko to jednak na razie pozostaje w fazie przypuszczeń. Dokładne informacje na ten temat z pewnością pojawią się bliżej premiery. Pozostaje na nie czekać. Możemy spodziewać się tego, że nowoczesna konsola Sony zawierająca tak dużo nowatorskich rozwiązań będzie droga, dlatego też możemy już zacząć odkładać pieniądze, aby w przyszłym roku móc sobie pozwolić na jej zakup. Będziemy mogli sami przetestować, czy zastosowane ulepszenia są zdecydowanie lepsze od poprzedniej wersji. Miejmy nadzieję, że zapewnienia producenta pokryją się z rzeczywistością, a miłośnicy tego rodzaju gier zyskają nowy wymiar rozrywki.
moim zdaniem teraz na IDM warto zwrócić uwagę, sam mam ich dysk,
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz.
Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny
Warto kupować dyski od polskiego producenta Goodram. Dysk SSD GoodRam IRDM 240 GB
Działa bez zarzutu, co do wydajności i bezawaryjności czas pokaże. Stosunek ceny do jakości jest OK.
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią.
Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl
Najlepszy dysk 2,5″ to polecam Dysk SSD GOODRAM Irdm Pro W tej klasie cenowej jeden z najlepszych pod względem niezawodności. Polecam firmę GoodRam !
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią.
Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl
Ja posiadam Dysk SSD GoodRam CX400 gen.2 256 GB Dyski szybkie, niezawodne (mam nadzieję, że czas to potwierdzi) – jak na razie bez zarzutów.
Ja polecam natomiast dysk GOODRAM 1TB M.2 PCIe NVMe IRDM Świetna prędkość. Użytkuję już kilka miesięcy i nie miałem problemów. Gry wczytują się bardzo szybko. Windows również.
Dużo naczytałem się na temat tego dysku, zbiera same dobre oceny i nie dziwię się. Dziś po roku użytkowania mogę ocenić dysk na 5/5. Jest naprawdę szybki, niema z nim żadnych problemów, jest widoczny od razu po podłączeniu. Polecam
Polecam dysk GOODRAM CX400 128GB – cena 80 zł. Super produkt przyśpieszył stary laptop 10 x szybciej. To się sprawdza. Polecam na 100 %.
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i rekomendację.
Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl