Ze słuchawek korzysta się podczas spaceru, w trakcie treningu, do prowadzenia rozmów przez telefon, wideoczatów, słuchania muzyki i w wielu innych sytuacjach. Warto więc dowiedzieć się, co zrobić, aby użytkowanie gadżetu nie przyniosło negatywnych skutków dla naszego zdrowia, a dokładniej słuchu. Zebraliśmy w jednym artykule kilka cennych rad. Warto, abyś je poznał i zadbał o swoje uszy.
Dostosuj głośność
Jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby odpowiednio dostosować głośność słuchawek. Fani muzyki lubią słuchać ulubionych utworów stosunkowo głośno, szczególnie jeśli podróżują komunikacją miejską lub znajdują się w innym, zatłoczonym miejscu. Zaleca się jednak, aby nie zwiększać zbyt mocno wspomnianego parametru, a już na pewno nie ustawiać wartości na maksimum. Myślenie, że ustawienie większej głośności pozwoli ograniczyć słyszalne z zewnątrz hałasy jest błędem, Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup słuchawek, które mają skuteczny system wytłumienia dźwięków. Zakładając taki sprzęt na uszy niemal w ogóle nie słyszymy tego, co dzieje się obok nas. Takie rozwiązanie jest dobre podczas jazdy autobusem czy pociągiem. Trzeba jednak uważać na system wytłumienia dźwięków, jeśli słuchawki mają być używane podczas jazdy na rowerze czy na rolkach, w trakcie biegu albo spaceru (istnieje ryzyko, że nie usłyszymy nadjeżdżającego samochodu i nie będziemy mieli możliwości zareagowania w odpowiedni sposób).
Dostępne na rynku słuchawki są w stanie przenieść poziom ciśnienia akustycznego sięgający nawet 125 dB. To zdecydowanie za dużo dla zdrowia naszego słuchu. Optymalna głośność wynosi ok. 60 dB, można zwiększyć ją do 85 dB (ta wartość jest zbliżona do krzyku, co daje pewność, że wszystkie dźwięki będą bardzo dobrze słyszalne). Dla porównania warto wskazać, że szept osiąga 30 dB. Jak widać, pomiędzy tą wartością a maksymalnymi parametrami słuchawek jest duża różnica.
Lekarze specjaliści podkreślają, że słuchanie dźwięków wyższych niż 85 dB może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń słuchu. Co istotne, głośnej muzyki nie trzeba słuchać długo, aby doszło do takich zmian, wystarczy nawet minuta. Z tego względu warto dbać o dostosowanie odpowiedniego poziomu głośności. Nie warto słuchać utworów zbyt głośno, bo może mieć to przykre konsekwencje, czasami nie od razu, ale z pewnością w przyszłości.
Rób przerwy w słuchaniu muzyki
W wielu artykułach można przeczytać, że czas słuchania muzyki na słuchawkach powinien być ograniczony do 1 h dziennie. W obecnych czasach często jest to niemożliwe, bo wiele osób traktuje słuchawki jako nieodłączny gadżet wykorzystywany w codziennych czynnościach. Warto przyjrzeć się temu, jak często używamy sprzętu i postarać się to ograniczyć. Jeśli nie wyobrażamy sobie treningu bez słuchawek, zostawmy je na uszach, ale np. podczas spaceru z psem czy sprzątania starajmy się z nich nie korzystać. Pamiętajmy też o tym, aby robić przerwy w słuchaniu muzyki w słuchawkach. Wystarczy spędzić nawet kilka minut w ciszy, aby pozwolić uszom się zregenerować. Dobrym nawykiem jest także to, aby przy podłączaniu słuchawek do jakiegokolwiek sprzętu ustawić głośność na poziom 0. W ten sposób można zapobiec sytuacji, w której dźwięk niespodziewanie uderzy z największą mocą.
Wybieraj lekkie i dobrze skonstruowane słuchawki
Aby korzystanie ze słuchawek było bezpieczne, a jednocześnie komfortowe koniecznie trzeba zadbać o to, żeby wybrany przez nas model był lekki. Jeśli sprzęt będzie sporo ważył, możemy odczuwać nieprzyjemny ucisk głowy, a to z kolei może powodować nawracające bóle. Warto też sprawdzić konstrukcję sprzętu. Dobre słuchawki powinny być odpowiednio dopasowane do kształtu głowy. Jeśli wybieramy sprzęt wyposażony w pałąk, powinien być on regulowany, a dodatkowo pokryty przyjemnym w dotyku i delikatnym dla skóry materiałem. Słuchawki dokanałowe, choć są wygodne, z uwagi na to, że znajdują się bezpośrednio w uchu powodują nadmierną produkcję woskowiny. Z tego względu trzeba szczególnie dbać o higienę uszu i od czasu do czasu wybierać się na profilaktyczną wizytę do specjalisty celem zweryfikowania, czy nie dzieje się nic złego.
Poznaj skutki nadmiernego hałasu
Do rozważnego korzystania z słuchawek może przekonać świadomość tego, jakie skutki niesie za sobą nadmierny hałas. Przede wszystkim może on prowadzić do obumierania komórek słuchowych. W efekcie przebywając w zatłoczonym, hałaśliwym miejscu będziemy mieć problem z tym, aby zrozumieć, co mówi inna osoba. Obumieranie komórek słuchowych objawia się też tym, że od czasu do czasu szumi i dzwoni nam w uszach. Zbyt duży hałas nie ma wpływu wyłącznie na sprawność naszego słuchu, ale też ogólne samopoczucie. Zbyt głośne dźwięki są powodem chronicznego zmęczenia, niezdolności koncentracji, pojawienia się bólów i zawrotów głowy oraz wzrostu ciśnienia krwi. Warto więc dbać o swój słuch i rozsądnie korzystać ze słuchawek.