We współczesnym świecie każda technologia jest nieustannie rozwijana i ulepszana. Konsumenci mogą obecnie cieszyć się wydajnymi sprzętami i szybkim Internetem przesyłanym światłowodem. Rozwój technologiczny objął jednak także telewizję. Oprócz tradycyjnych sygnałów można teraz korzystać także z sygnału światłowodowego. Czym jest taka telewizja i czy warto ją mieć, dowiesz się z naszego artykułu.
Technologia światłowodowa
Coraz większą popularność zyskuje światłowód, przede wszystkim do przesyłania Internetu do domów i biur. Może on jednak służyć także do wysyłania sygnału telewizyjnego. Światłowód to medium do transmitowania fali elektromagnetycznej. Przewód składa się z dwóch warstw, czyli płaszcza i rdzenia. Pierwsza z nich przesyła światło, które jest przenośnikiem danych. Taki sposób transmisji zastępuje tradycyjne anteny lub miedziane przewody. Łącze jest niemal bezawaryjne. Wysyłany sygnał nie zostaje zakłócony przez niekorzystne warunki atmosferyczne, czy jak w przypadku telewizji naziemnej, górzyste ukształtowanie terenu. Światłowód zapewnia szybki przesył danych, co wiąże się z dużym komfortem. Internet dostarczany tą metodą umożliwia szybkie pobieranie plików i odtwarzanie multimediów w wysokiej rozdzielczości. W przypadku telewizji światłowodowej użytkownik ma możliwość oglądania ulubionych filmów i seriali w najwyższej dostępnej jakości bez zakłóceń.
Zalety telewizji światłowodowej
Telewizja światłowodowa zapewnia wysoki poziom rozrywki dla całej rodziny. Umożliwia oglądanie dowolnej ilości kanałów. Zapewnia również najwyższą jakość Full HD i 4K, która nigdy nie zmniejsza się w zależności od czynników zewnętrznych. Na działanie światłowodu nie wpływa deszcz, wiatr, czy śnieg. Telewizja umożliwia nagrywanie ulubionych programów, wypożyczanie filmów i seriali i wyświetla informacje o poszczególnych kanałach. W efekcie możesz korzystać ze wszystkich funkcji i udogodnień swojego telewizora. Ponadto do zamontowania światłowodu niepotrzebna jest ani wewnętrzna, ani zewnętrzna antena TV. Ogranicza to ilość potrzebnych sprzętów, a tym samym zmniejsza koszt instalacji. Telewizję światłowodową można połączyć także z Internetem, wykorzystując jeden router.
Podłączenie telewizji światłowodowej
Jeśli chcesz mieć w domu szybką telewizję światłowodową, jej instalacja nie jest skomplikowana. Najczęściej przesyłana jest ona przez łącze internetowe. Po podpisaniu umowy z dostawcą Internetu i telewizji trzeba przygotować budynek do poprowadzenia instalacji. Jeśli mieszkasz w bloku mieszkalnym lub domu wielorodzinnym, dowiedz się, czy w Twoim miejscu zamieszkania świadczona jest usługa światłowodu. Instalacja musi być bowiem wykonana w całym budynku. W przypadku domu jednorodzinnego trzeba wykonać ją przed podłączeniem światłowodu. Poprowadzenie przewodów w mieszkaniu zajmuje zwykle kilka godzin. Cienki kabel światłowodowy zostanie umieszczony w wybranym przez użytkownika miejscu. Pracownicy działu technicznego danej firmy poprowadzą przewód od głównej instalacji do gniazda optycznego. Do niego podłącza się zwykle terminal światłowodowy prowadzący do specjalnego routera. Urządzenie podpina się do telewizora, aby uzyskać telewizję światłowodową.
Czy warto zdecydować się na telewizję światłowodową?
Telewizja światłowodowa to dobry wybór przede wszystkim dla osób, którym zależy na wysokiej jakości oglądanych multimediów. Jeśli masz w domu nowoczesny telewizor obsługujący rozdzielczość Full HD lub 4K, zwykła telewizja satelitarna lub naziemna może nie wystarczyć, aby w pełni wykorzystać możliwości sprzętu. Dlatego, jeśli chcesz cieszyć się wszystkimi dostępnymi w urządzeniu funkcjami, warto zdecydować się na szybki sygnał. Wybierając światłowód, masz również pewność, że nic nie wpłynie na jakość wyświetlanego obrazu – warunki atmosferyczne, ukształtowanie terenu, czy gęstość zabudowań często zmniejszają szybkość i jakość sygnału telewizji satelitarnej i naziemnej. Światłowód w telewizorze to również dobre rozwiązanie dla osób, które mają już w domu szybki Internet z tego rodzaju złącza. Podpięcie kabli do telewizora zajmie wtedy niedużo czasu.
Technologia światłowodowa pozwala cieszyć się najwyższą prędkością przesyłu danych. Tradycyjne media, opierające się na miedzianych przewodach, nakładają na dostawców Internetu i telewizji ograniczenia w przesyłaniu sygnału. Światłowód umożliwia szybki transfer danych, co przekłada się na jakość obrazów i dźwięków. Dlatego, jeśli posiadasz w domu nowoczesny telewizor z rozdzielczości Full HD lub 4K i wieloma dodatkowymi funkcjami, telewizja światłowodowa to dobry wybór. Nie potrzebujesz dodatkowych dekoderów ani anten, aby cieszyć się ulubionymi programami.
Wady telewizji światłowodowej
Przed podjęciem decyzji o podłączeniu telewizji światłowodowej, warto wziąć pod uwagę kilka wad tej technologii. Przede wszystkim nie jest ona dostępna w każdym miejscu w kraju. Każdy dostawca ma ściśle określone punkty i obszary, w których może świadczyć usługi światłowodowej telewizji i Internetu. Warto więc dowiedzieć się, czy do Twojego miejsca zamieszkania można doprowadzić instalację. Ponadto w blokach mieszkalnych doprowadzenie światłowodu uzależnione jest od instalacji w budynku. Kable, którymi przesyłany jest sygnał, są bardzo kruche i nieodporne na zgięcia i złamania. Dlatego podczas instalacji trzeba być bardzo ostrożnym. Podpięcie światłowodu trzeba zlecić wykwalifikowanym pracownikom, najlepiej związanym z dostawcą usługi Internetu i telewizji.
Pracuję zdalnie i internet to dla mnie źródło dochodu… nie mam neta nie ma kasy… chciałem być elastyczny więc wziąłem kiedyś mobilny, żeby mieć go wszędzie: w domu, w aucie, weekend w górach (gdyby trzeba było być w zasięgu). No i niestety się przejechałem na tym pomyśle… zasadniczo podsumowałem ile pracuję w domu, a ile “drodze” i okazało się, że prawie cały czas na pracę to czas spędzony w domu… finalnie zdecydowałem się na światłowód i w końcu korzystam bez ograniczeń, z pełną prędkością… akurat mam lokalnego dostawcę thenetwork i nie narzekam.
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i podzielenie się swoimi doświadczeniami.
Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl