Jak odbierać telewizję naziemną?

Ostatnio aktualizowane: 30.05.23

 

Telewizja naziemna jest darmowa, dlatego wiele osób decyduje się na korzystanie z takiego rodzaju sygnału. Umożliwia to oglądanie najpopularniejszych programów ogólnokrajowych oraz lokalnych stacji. Aby jednak cieszyć się niezakłóconym odbiorem sygnału telewizji naziemnej, trzeba wyposażyć się w odpowiedni sprzęt – antenę, dekoder lub telewizor. W artykule przeczytasz, jak odbierać telewizję naziemną w swoim domu.

 

Czym jest telewizja naziemna?

Telewizja naziemna była kiedyś bardzo popularna, obecnie wypierana jest przez sygnał cyfrowy. Wiele osób wciąż korzysta jednak z opcji naziemnej, która do przesyłania sygnału wykorzystuje nadajniki zamontowane w strategicznych punktach. Zwykle znajdują się one na wzniesieniach, czy dachach budynków. Przesyłany sygnał zapewnia odbiorcom dostęp do kilku najpopularniejszych stacji ogólnokrajowych i lokalnych. Dzięki temu mogą oni za darmo cieszyć się telewizją w swoim domu. Sygnał naziemny zastąpił analogowy, poprawiając jakość wyświetlanych multimediów. Teraz każdy może oglądać programy i filmy w rozdzielczości HD. Ponadto telewizja naziemna często umożliwia nagrywanie transmisji, czy seriali (jeśli dekoder ma taką funkcję), oferuje elektroniczny przewodnik po programach oraz wirtualną wypożyczalnię. Z tego powodu sygnał naziemny jest chętnie wybierany przez odbiorców, a jego odbiór jest łatwy i nie wymaga trudnych instalacji. Aby cieszyć się ulubionymi programami, wystarczy jedynie zainwestować nieduże kwoty w kilka niezbędnych urządzeń, takich jak specjalny dekoder, czy antena wewnętrzna lub zewnętrzna. 

 

Dekoder

Do oglądania telewizji naziemnej na swoim telewizorze niezbędny jest odpowiedni dekoder DVB-T. Obecnie w sklepach można znaleźć wiele różnych modeli, dzięki czemu każdy znajdzie wariant dla siebie. Warto przed zakupem upewnić się, czy wskazane przez producenta parametry urządzenia umożliwią odbieranie naziemnego sygnału w Twoim miejscu zamieszkania. Dekoder DVB-T oprócz przetwarzania sygnału może także mieć inne funkcje. Producenci często wyposażają sprzęty w nagrywarkę, która umożliwia zapisywanie ulubionych filmów i seriali. Często dekodery mają także wejście USB do odtwarzania plików z dysków przenośnych. Sprzęty do odbierania sygnału telewizji naziemnej skonstruowane są w taki sposób, aby zapewniać wysoką jakość dźwięku i obrazu. Jeśli chcesz oglądać filmy i programy w rozdzielczości Full HD, upewnij się, że dekoder DVB-T ją obsługuje.

Odpowiednia antena

Aby odebrać sygnał naziemny, potrzebna jest odpowiednia antena telewizyjna. Dobrze sprawdzi się niemal każdy rodzaj sprzętu, również ten, który kiedyś stosowany był do odbioru sygnału analogowego. Dawne anteny odbierały tę samą częstotliwość, która obecnie jest stosowana do wysyłania sygnały naziemnego. Dlatego, jeśli chcesz cieszyć się darmową telewizją w swoim domu, sprawdź swój sprzęt, zobacz, czy jest sprawny i nieuszkodzony. W przeciwnym wypadku musisz zaopatrzyć się w nową antenę telewizyjną. Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania znalezienie sygnału okaże się problematyczne, warto zaopatrzyć się w antenę DVB-T.

 

Odbiór sygnału przez telewizor

Nowoczesne telewizory bardzo często mają wbudowany dekoder DVB-T. Umożliwia to odbiór sygnału telewizji naziemnej bez potrzeby montowania dodatkowego sprzętu. Nadal niezbędna jest jednak dobra antena. Możesz zdecydować się na wariant wewnętrzny, umieszczony w pokoju obok telewizora, lub wersję zewnętrzną, która ma mocniejszy sygnał. Odbiór telewizji naziemnej bez anteny możliwy jest tylko wtedy, gdy mieszkasz bardzo blisko nadajnika. Jednak wiąże się to z niską jakością obrazu i częstymi zakłóceniami.

 

Odbiór telewizji naziemnej bez telewizora

Jeśli chcesz oglądać popularne programy telewizyjne, ale nie masz w domu telewizora, możesz skorzystać z komputera. Do odbioru sygnały naziemnego potrzebna jest odpowiednia karta DVB-T. Umieszcza się ją w komputerze i można cieszyć się darmową telewizją na monitorze. Jeśli więc chcesz oglądać ulubione seriale na PC, zapytaj o kartę DVB-T w najbliższym sklepie komputerowym.

Jak wybrać antenę do odbioru sygnały naziemnego?

Przed zakupem i montażem anteny, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, dowiedz się, jak daleko od Twojego miejsca zamieszkania znajdują się nadajniki. Warto także poszukać na stronach internetowych informacji, jaka jest siła emisji sygnału w Twojej okolicy. Następnie przeanalizuj ukształtowanie terenu pomiędzy Twoim domem a nadajnikiem oraz zwróć uwagę na gęstość zabudowy. Mając wszystkie niezbędne informacje, możesz wybrać odpowiednią antenę telewizyjną. Jeżeli właściwie dopasujesz urządzenie do warunków w swojej okolicy, będziesz mieć pewność, że telewizja naziemna będzie działać prawidłowo. Złe dobranie anteny i nieuwzględnienie odległości i ukształtowania terenu może wiązać się z zakłóceniami sygnału i gorszą jakością obrazu.

 

Montaż anteny

Na to, czy dekoder będzie właściwie odbierał sygnał telewizji naziemnej, wpływ ma nie tylko rodzaj anteny i jej parametry, ale także ustawienie sprzętu. Anteny wewnętrzne trzeba ustawić blisko telewizora, można przesunąć je bliżej okna i skierować w stronę nadajnika. Jeśli masz wersję zewnętrzną, montaż jest bardzo łatwy. Wystarczy umieścić antenę na balkonie, na dachu, tarasie lub nawet kominie. Warto znaleźć miejsce, w którym sygnał jest najmocniejszy, aby cieszyć się dobrą jakością dźwięku i obrazu. Dlatego przed montażem anteny telewizyjnej trzeba sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy nadajnik i czy na drodze sygnału nie znajdują się żadne przeszkody.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ