Jak odzyskać zdjęcia z telefonu?

Ostatnio aktualizowane: 04.12.23

 

Wspomnienia zachowujemy już nie tylko w swojej pamięci, ale także utrwalamy je na zdjęciach. Kiedyś wykorzystywane w tym celu były głównie aparaty fotograficzne, a dziś ich funkcję przejęły smartfony. Wszystkie zdjęcia przechowywane są na telefonie komórkowym, dzięki czemu zawsze można do nich wrócić. To rozwiązanie ma też swoje wady — przypadkowe usunięcie grozi utratą fotografii. Jak temu zapobiec i jak przywrócić skasowane pliki?

 

Ochrona zdjęć i plików

Telefon komórkowy zastępuje coraz więcej urządzeń. Służy do komunikowania się z innymi, przeglądania stron internetowych, a nawet pozwala pracować z każdego miejsca, również w podróży. Nic więc dziwnego, że smartfon zastąpił już także aparat fotograficzny. Zdjęcia można łatwo zrobić telefonem komórkowym, dlatego każdy tak chętnie uwiecznia wydarzenia i zachowuje w pamięci smartfona swoje wspomnienia. Jednak większość osób tak mocno wierzy w niezawodność nowoczesnej technologii, że nie dba o odpowiednie zabezpieczenie swoich plików. Odzyskiwanie zdjęć z telefonu to w niektórych przypadkach proste zadanie. Czasem jednak może się to okazać niemal niemożliwe. Dlatego, zanim trzeba będzie szukać sposobów na odzyskiwanie utraconych plików, warto je zabezpieczyć. Jednym z najczęstszych rozwiązań jest karta pamięci do telefonu. Można zapisywać na niej duże ilości danych. Karta pamięci nie jest zależna od funkcji telefonu. Jeśli smartfon z jakiegoś powodu przestanie prawidłowo działać, zdjęcia będą bezpieczne. Wystarczy usunąć z telefonu kartę pamięci i przenieść ją do innego urządzenia. Można ją także wykorzystać jako pewnego rodzaju dysk przenośny. Wystarczy przenieść na kartę pamięci wszystkie ważne pliki i zdjęcia, które chce się zachować, a następnie trzeba wyjąć ją z urządzenia i schować w bezpiecznym miejscu.

Aby odzyskiwanie danych z telefonu nie było konieczne, można także regularnie przesyłać swoje zdjęcia na inne dyski i nośniki. Ciekawym rozwiązaniem jest przechowywanie plików w chmurze. Można łatwo skorzystać także z dysków oferowanych przez niektóre platformy, na przykład Google. Dzięki temu ma się do nich łatwy dostęp z każdego miejsca, wystarczy jedynie zalogować się na swoje konto. Jednocześnie zdjęcia i pliki multimedialne są bezpieczne. Jeśli telefon komórkowy ulegnie uszkodzeniu, pliki na osobnym dysku lub w chmurze nie zostają utracone.

Jak odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu?

Zdjęcia mogą zniknąć z telefonu z różnych powodów. Najczęściej użytkownik sam, przez nieuwagę, przypadkowo czy usuwając stare pliki, pozbywa się tych multimediów, które chciał zachować. Czasem jednak za zniknięcie ulubionych zdjęć i filmów odpowiada awaria telefonu, jego mechaniczne uszkodzenie czy nawet wirus. Co robić w takiej sytuacji? Jak odzyskać zdjęcia z telefonu, który nie działa? Takie pytania zadaje sobie wiele osób. Warto jednak wiedzieć, że obecnie z pozoru utracone zdjęcia, tak naprawdę są bardzo łatwe do przywrócenia. Współczesne programy, aplikacje i systemy pozwalają odzyskać nawet te pliki, które wydawały się bezpowrotnie stracone. Jeśli masz jeden z nowocześniejszych telefonów, cała procedura może okazać się nawet jeszcze łatwiejsza. Wiele nowych modeli smartfonów ma wbudowaną funkcję, która nie usuwa skasowanych zdjęć przez ok. 30 dni. Zamiast tego przenoszone są one do specjalnego folderu, w którym odbywają pewnego rodzaju „kwarantannę”. Jeśli więc w czasie tych 30 dni zorientujesz się, że Twoje ulubione pamiątki zniknęły z galerii, może okazać się, że odzyskiwanie usuniętych zdjęć z telefonu to kwestia kilku minut. Wystarczy, że poszukasz odpowiedniego folderu, często nazwanego „Ostatnio usunięte”. Tam wybierasz i zaznaczasz zdjęcia, które chcesz przywrócić. Następnie klikasz przycisk „Przywróć”. To wszystko, zdjęcia z powrotem pojawią się w galerii telefonu.

Nie każdy telefon ma jednak taką możliwość. Szczególnie starsze modele usuwają skasowane pliki z pamięci i bez pomocy specjalnych programów, nie da się ich odzyskać. Jak przywrócić zdjęcia w telefonie starszej generacji? W prosty sposób, który jednak zajmie więcej czasu niż zwykłe przywrócenie ich z folderu. Przede wszystkim potrzebny będzie odpowiedni program lub aplikacja. Niektóre oprogramowania instaluje się na komputerze, a innych można użyć bezpośrednio na smartfonie. Zatem jak odzyskać skasowane zdjęcia z telefonu?

 

Aplikacje na smartfona

W niektórych przypadkach wystarczy zainstalowanie jednej z dostępnych aplikacji, aby szybko i bez przeszkód odzyskać utracone pliki. Oto kilka przykładów takich programów, które można pobrać na telefon. Warto wiedzieć, że część z nich działa jedynie na urządzeniach z systemem Android. Jak odzyskać zdjęcia z telefonu za pomocą takich aplikacji?

• iMyFone D-Back for iOS

To wygodne narzędzie na rynku oprogramowania Google do odzyskiwania danych z urządzeń z systemem iOS. Przydatne w najróżniejszych sytuacjach. Na przykład utraty danych przez przypadkowe ich usunięcie, przez nieświadome skonfigurowanie systemu do ustawień fabrycznych, ale też gdy iPhone zostanie trwale uszkodzony czy skradziony, albo nastąpił błąd systemu i po aktualizacji część danych po prostu zniknie. Aby rozpocząć pracę, wystarczy pobrać  iMyFone D-Back z oficjalnej strony i otworzyć  program oraz wybrać opcję „Smart Recovery”.  Tu mamy możliwość wybrania tych z plików, które chcielibyśmy odzyskać. Aplikacja do odzyskiwania zdjęć, iMyFone D-Back iPhone Data Recovery, pozwala na odzyskanie nie tylko plików ze zdjęciami i filmami, ale także danych z aplikacji społecznościowych, oraz takich informacji jak historia połączeń, przypomnienia, kalendarz, notatki głosowe i wiele innych. 

 

• DiskDigger

To popularna aplikacja, która sprawdza się na smartfonach, które mają oprogramowanie Android. Stosuje się ją do odzyskiwania zdjęć, ale nie tylko. Jest skuteczna również w przywracaniu innych plików, między innymi filmów, muzyki i innych danych (te jednak dostępne są w wersji Premium). Ta aplikacja do odzyskiwania zdjęć jest łatwa w obsłudze i sprawdza się podczas awarii systemu czy wadliwej karty. Aby rozpocząć przywracanie utraconych plików, trzeba najpierw zainstalować program. Można także skorzystać z aplikacji na swoim komputerze, wtedy nie wymaga ona instalacji. Po uruchomieniu programu DiskDigger wyszuka on usunięte niedawno pliki. Najpierw trzeba jednak wybrać rodzaj danych, które chce się odzyskać i nacisnąć przycisk „OK”. Skanowanie powinno zakończyć się maksymalnie po kilku minutach. Wybrane pliki można przywrócić przyciskiem „Save”, który w niektórych wersjach ma postać ikony dyskietki. Cały proces kończy się po zatwierdzeniu opcją „OK”. 

 

• DigDeep Image Recovery

Ta aplikacja, podobnie jak poprzednia, działa na urządzeniach z systemem Android. Odzyskiwanie zdjęć jest proste, zajmuje tylko kilka minut. Aplikację trzeba pobrać, uruchomić skanowanie i wybrać pliki, które chce się przywrócić. W przypadku programu DigDeep nie uda się jednak odzyskać innych niż zdjęcia danych. Aplikacja wyszukuje tylko grafiki, nie nadaje się do odzyskania muzyki czy filmów.

 

Programy na komputer

Jeśli smartfon uległ zniszczeniu, z pewnością nie uda się przywracanie z niego plików bezpośrednio na urządzeniu. Jak odzyskać zdjęcia z zepsutego telefonu? Pomocne mogą okazać się specjalne programy, przeznaczone przede wszystkim na komputery stacjonarne i laptopy. Niektóre wymagają instalacji, a z innych można korzystać bez rejestrowania się i zakładania konta. 

Odzyskiwanie Danych Android

Aplikacja Odzyskiwanie Danych Android działa na komputerach i służy do przywracania usuniętych plików z telefonów z systemem Android (jak wskazuje sama nazwa programu). Umożliwia nie tylko odzyskanie zdjęć, ale także innych danych. Program ten pozwala przywrócić utraconą muzykę i filmy, kontakty, a nawet wiadomości SMS. Niezależnie, czy dane zostały utracone na skutek źle działającej karty, czy wady systemu, aplikacja pomoże je odzyskać. Sam program jest prosty w obsłudze. Wystarczy zainstalować go na komputerze i podłączyć za pomocą przewodu USB smartfona. Odzyskiwanie Danych Android współpracuje ze wszystkimi popularnymi modelami telefonów: Samsung, LG, HTC, Sony, Xiaomi czy Huawei. Jak odzyskać zdjęcia z telefonu za pomocą tego programu? Najpierw trzeba uruchomić aplikację i wybrać opcję „Start”. Wtedy rozpocznie się skanowanie podłączonego przez USB telefonu. Następnie trzeba zezwolić aplikacji na przywracanie usuniętych danych. Po zakończonym skanowaniu należy przejść do zakładki oznaczonej jako „Galeria”. Tam znajdują się znalezione pliki. Wystarczy wśród nich znaleźć te, które chce się odzyskać i nacisnąć przycisk „Przywróć”. Inne pliki, na przykład filmy lub muzyka, znajdują się w pozostałych folderach, odpowiednio oznaczonych. Zaletą aplikacji Odzyskiwanie Danych Android jest funkcja podglądu. Dzięki niej można na bieżąco weryfikować pliki i obrazy. Aplikacja daje również użytkownikom możliwość tworzenia zapasowych kopii zdjęć i multimediów. W efekcie są lepiej chronione przed ponownym przypadkowym usunięciem.

• Recuva

Popularny program do odzyskiwania zdjęć, Recuva, współpracuje przede wszystkim z telefonami z systemem Android. Umożliwia nie tylko przywracanie grafik, ale także filmów, muzyki, jak również dokumentów i e-maili. Aby móc skorzystać z programu, trzeba najpierw zainstalować go na swoim komputerze. Pakiet instalacyjny można pobrać na stronie internetowej producenta. Recuva to program do odzyskiwania danych z telefonu, który wykazuje się dużą skutecznością. Gdy będzie już zainstalowany na komputerze, trzeba go uruchomić. Pojawi się lista, z której należy wybrać odpowiedni dysk przenośny, czyli smartfon. Aby się tam pojawił, telefon musi być połączony z komputerem przez złącze USB. W zakładce „Pictures” powinny znaleźć się wszystkie odnalezione zdjęcia. Jeśli chcesz odzyskać również inne pliki, będą one widoczne w folderze „All”. Następnie wybierz opcję skanowania i poczekaj, aż aplikacja znajdzie utracone grafiki. Zaznacz te zdjęcia, które chcesz przywrócić i zostaną one zapisane w pamięci telefonu lub na karcie SD. 

• StrongRecovery

StrongRecovery to program do odzyskiwania zdjęć z telefonu, który jest skuteczny, a przede wszystkim prosty w obsłudze. Aby móc z niego korzystać, należy pobrać pakiet instalacyjny ze strony producenta. Po uruchomieniu programu wystarczy z listy nośników pamięci wybrać swój telefon, podłączony do komputera za pomocą kabla USB. Po zakończonym skanowaniu pojawi się okno przeglądarki. W nim będą znajdowały się znalezione pliki w formie listy lub miniaturek. Następnie wystarczy wybrać foldery i grafiki, które chce się odzyskać. Program do przywracania zdjęć StrongRecovery pozwala wybrać docelowe miejsce, w którym pliki zostaną ponownie zapisane.  

• Dr.Fone

Program, który współpracuje z telefonami wyposażonymi w systemy Android i iOS to rzadkość. Dlatego popularnością cieszy się aplikacja Dr.Fone. Jest to zaawansowany program, który daje narzędzia do przywracania utraconych plików. Za jego pomocą można odzyskać utracone dane, nie tylko zdjęcia. Program daje również wiele innych możliwości.

• MobiSaver

Jak odzyskać zdjęcia z pamięci wewnętrznej telefonu? Warto wykorzystać program na komputery stacjonarne i laptopy MobiSaver. Jego twórcą jest firma, która ma bogate doświadczenie w przywracaniu utraconych danych. MobiSaver umożliwia odzyskanie zdjęć oraz innych plików, które zostały utracone z telefonu komórkowego.  

• FonePaw 

Aplikacja o nazwie FonePaw Android Data Recovery to skuteczne narzędzie do przywracania utraconych zdjęć na telefonach obsługujących oprogramowanie Android. Program jest łatwy w obsłudze i umożliwia przywrócenie wielu rodzajów plików, które mogły zostać przypadkowo skasowane.

Jak widać, większość programów i aplikacji przeznaczonych jest przede wszystkim do pracy ze smartfonami obsługiwanymi przez system Android. Jak przywrócić usunięte zdjęcia z telefonu z oprogramowaniem iOS? Jest to możliwe, ale szczególnie wtedy, gdy zadbało się o wykonanie kopii plików. Można to zrobić, korzystając z usługi Dropbox. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację i założyć w niej konto. Po włączeniu zakładki oznaczonej jako „Przesyłanie z aparatu” wszystkie zdjęcia będą automatycznie zapisane w folderze „Zdjęcia”. Jeśli jednak pliki zniknęły przed zarejestrowaniem się w aplikacji, czy można je jakoś odzyskać? Pomocne mogą okazać się programy takie jak iOS Data Recovery. Wystarczy pobrać aplikację na komputer stacjonarny lub laptopa, podłączyć smartfona i przeskanować go. Znalezione pliki można łatwo przywrócić z powrotem do pamięci telefonu lub przenieść na inny dysk.

Czasem uszkodzeniu ulega nie smartfon, a przenośny dysk, na którym zapisane były pliki. Jak odzyskać zdjęcia z karty SD z telefonu? Przede wszystkim niezbędne będą specjalne programy lub aplikacje. Podobnie jak w przypadku przywracania danych z pamięci wewnętrznej telefonu, nośnik musi zostać przeskanowany. Program do odzyskiwania zdjęć z karty SD znajdzie te pliki, które można bezpiecznie przenieść z powrotem do telefonu lub na inne urządzenie. Przykładem takiej aplikacji jest Ontrack EasyRecovery lub EaseUS Data Recovery Wizard. Działają one podobnie jak programy opisane powyżej. Trzeba zainstalować je na komputerze, wybrać odpowiedni nośnik i przeskanować go. Gdy w folderze pojawią się zdjęcia, które chce się odzyskać, trzeba zaznaczyć je i przywrócić.

Jak odzyskać dane z niedziałającego telefonu? Czy w ogóle da się uratować pliki z urządzenia po awarii? Jeśli zdjęcia były przechowywane głównie na karcie SD, wystarczy wyjąć ją ze smartfona. Zapisane na niej pliki nie powinny być uszkodzone. Czasem możliwe jest podłączenie telefonu do komputera przez złącze USB bez potrzeby potwierdzania tej operacji na ekranie smartfona. Wtedy wszystkie dane można w łatwy sposób przenieść na inny dysk. Po wyjęciu karty SD można także prosto odzyskać kontakty (jeśli nie były one zapisane w pamięci wewnętrznej telefonu). Najłatwiejszym rozwiązaniem jest jednak poproszenie o pomoc specjalisty. Większość serwisów obsługuje telefony wszystkich najpopularniejszych firm, na przykład Sony, LG czy Samsung. Jak odzyskać zdjęcia z telefonu, który został zniszczony w sposób mechaniczny i wyjęcie z niego karty nie jest możliwe? W takim przypadku niestety trzeba pogodzić się ze stratą danych, jeśli ich kopia nie została utworzona na innym dysku.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ