Nawet najlepsze kino domowe nie spełni swojego zadania, jeżeli nie zadbamy o jego właściwe skonfigurowanie. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie wszystkich elementów w pomieszczeniu, przede wszystkim głośników i subwoofera. Odpowiednio rozchodzące się dźwięki nadają klimat i sprawiają, że oglądanie filmu czy słuchanie muzyki staje się wyjątkowym doznaniem.
Specjaliści doradzają, że jeśli chcemy cieszyć się dobrym nagłośnieniem w pomieszczeniu, warto zainwestować w zestaw składający się z kilku elementów. Co prawda dwa głośniki mogą zapewnić dobry dźwięk, jednak jeśli muzyka wypełnia cały zakres częstotliwości, puszczanie jej na jednym urządzeniu sprawi, że część tonów będzie zaszumiona lub ich nie usłyszymy. Aby dźwięki były wyraźne i czyste, a wszystkie instrumenty, wokal i basy dobrze słyszalne najlepiej zaopatrzyć się w kilka urządzeń. Standardowy zestaw składa się z przedniego lewego i przedniego prawego głośnika, lewego i prawego głośnika surround, głośnika centralnego i subwoofera. W podjęciu decyzji z pewnością pomoże nam profesjonalny ranking subwooferów i głośników.
Rozmieszczenie głośników
Przedni lewy i przedni prawy głośnik nie mogą być skierowane frontami naprzeciw siebie, muszą być lekko przekręcone w stronę pokoju. Taka sama zasada dotyczy tylnych głośników. Ustawmy je jednak w jednej linii. Najprościej przyjąć tutaj zasadę trójkąta równobocznego, w którym od wierzchołka, który stanowi kanapa, wychodzą dwa ramiona wyznaczające równe odległości głośników od słuchacza i względem siebie.
Takie ustawienie sprawi, że dźwięk będzie się przemieszczał. Dla przykładu, hałas jadącego pociągu najpierw pojawi się w lewym głośniku, a następnie w prawym. Dzięki temu odniesiemy wrażenie, że pojazd przejechał przed nami.
Lewy i prawy głośnik surround powinny znajdować się obok miejsca, na którym siedzimy. Elementy muszą być skierowane w stronę naszych uszu oraz odwrócone w większym stopniu niż głośniki z przodu. Z kolei głośnik centralny umieśćmy dokładnie naprzeciwko miejsca, na którym siedzimy oraz na tej samej wysokości, co nasze uszy.
Gdzie umieścić subwoofer?
Z subwoofera wydobywają się wszystkie dźwięki z tła, czyli basy, które sprawiają, że muzyka nabiera głębi. Urządzenie emituje dźwięki na najniższych częstotliwościach i zazwyczaj umieszcza się je z przodu. Jednak jego położenie jest dość elastyczne, dlatego zachęcamy do zastosowania metody prób i błędów.
Pamiętajmy o tym, że aby dźwięk dobrze się rozchodził nie mogą mu przeszkadzać przedmioty ustawione w pokoju czy betonowe ściany, od których się odbije. Warto zatem spróbować kilku miejsc na umieszczenie subwoofera, aby sprawdzić, z której pozycji basy najlepiej się rozchodzą. Zacznijmy od centralnej części pokoju, gdyż istnieje szansa, że tutaj dźwięk będzie najbardziej precyzyjny. Dobrze brzmiące basy uzyskamy też ustawiając subwoofer w rogu pokoju. Pamiętajmy jednak, że sprzęt nie może stać równolegle do ściany, ponieważ dźwięk trafi na problem ze stojącymi falami.
Rozmiar głośników również ma znaczenie
Głośniki mogą być duże, średnie lub małe. To, jaki rozmiar wybierzemy zazwyczaj zależy od możliwości finansowych oraz wymiarów pomieszczenia, w którym chcemy je ustawić. Pamiętajmy, że duże głośniki nie najlepiej sprawdzają się w małych pokojach, ponieważ wydobywany z nich dźwięk będzie przytłaczający i nieprzyjemny. Mniejsze głośniki łatwiej przenieść i ustawić, zajmują także znacznie mniej przestrzeni w niewielkim pomieszczeniu. Najlepszy rozwiązaniem jest połączenie różnych wielkości głośników, gdyż dzięki temu uzyskamy najbardziej optymalny system nagłośnienia.
Odpowiednia odległość głośnika od słuchacza
Istotną kwestią jest również ustawienie głośników w odpowiedniej odległości od słuchaczy. Najlepszym sposobem na właściwy układ jest zmierzenie pokoju i znalezienie jego środka. Będzie on stanowił punkt odniesienia, względem którego będziemy mogli wyznaczyć odległość poszczególnych elementów, a także kąty, pod którymi mają być skierowane. Głośniki tej samej wielkości powinny znajdować się w jednakowej odległości od środka pokoju. Przednie głośniki ustawmy pod kątem względem siebie, ale skierujmy je przodem do słuchacza.
Wśród hobbystów elektroakustyki bardzo popularna jest metoda „38 procent”. Mówi ona o tym, że najlepszym miejscem na ustawienie głośników w nagłaśnianym pomieszczeniu jest punkt znajdujący się w odległości równej 38% długości pokoju, licząc od tylnej lub przedniej ściany. Zasada ta dotyczy zarówno kina domowego, jak i sali kinowej, o czym warto pamiętać przy wybieraniu miejsca na seans filmowy. Miejmy na uwadze również to, że głośniki muszą znajdować się blisko ścian, jednak nie mogą ich dotykać. Optymalną odległością jest około 60 cm, jednak im większa kolumna, tym wartość ta powinna się zwiększyć.
Wysokość głośników od podłogi
Nie bez znaczenia jest również wysokość, na jakiej znajdują się poszczególne elementy zestawu kina domowego. Zarówno przednie głośniki, jak i głośnik centralny muszą znajdować się na wysokości uszu. Głośniki z przodu powinny być skierowane względem siebie pod kątem wynoszącym około 60 stopni. Głośniki tylne oraz surround mają znajdować się na wysokości około 60 cm ponad poziomem naszych uszu. Z kolei miejscem ustawienia subwoofera zazwyczaj jest podłoga.