Softbox to modyfikator światła używany w szczególności podczas robienia zdjęć w profesjonalnym albo domowym studio. Akcesorium to pozwala na ładniejsze oświetlenie fotografowanego obiektu, pozbycie się cieni i sprawienie, że sztuczne światło zyska bardziej naturalny odcień. Aby jednak softbox dobrze spełniał swoje zadanie, trzeba go odpowiednio ustawić. Nie ma jednego rozwiązania, umiejscowienie produktu zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.
Co to jest softbox?
Zacznijmy od samych podstaw, czyli tego, do czego dokładnie używany jest softbox. To dodatek do lampy błyskowej albo studyjnej, który delikatnie rozprasza światło. Zazwyczaj produkt tego typu jest zrobiony z poliestru lub nylonu (nieprzezroczyste materiały) i ma odblaskowe wnętrze. W Internecie można znaleźć łatwe projekty typu DIY pozwalające na wykonanie tego akcesorium w domowych warunkach. Trzeba jednak wiedzieć, że choć to tania opcja, takie softboxy nie są trwałe. Dla początkującego fotografa mogą się jednak okazać praktyczne. Z tyłu każdego softboxu jest otwór, w którym umieszcza się źródło światła. Wśród polecanych modyfikatorów światła znajdują się też parasole fotograficzne, które są tańsze, ale nie dają kontroli nad kierunkiem oświetlenia. Z tego też powodu są częściej wybierane przez początkujących aniżeli doświadczonych fotografów.
Nauka korzystania z softboxa to jeden z podstawowych etapów nabywania nowych umiejętności fotograficznych. W pewnych warunkach nawet najlepszy sprzęt, bez odpowiedniego wsparcia w postaci starannie dobranych akcesoriów, nie radzi sobie tak dobrze, jakbyśmy tego oczekiwali. Softboxy przydają się zarówno wtedy, kiedy dostępne w danym miejscu światło jest słabe, jak i wtedy, gdy jest ono zbyt ostre i na fotografowanych obiekcie pojawiają się cienie. Najlepiej sprawdzają się w przypadku fotografowania obiektów, nad którymi mamy kontrolę.
Jak korzystać z softboxa?
Korzystanie z softboxa wbrew pozorom nie jest trudne, a daje większe możliwości i zapewnia lepsze efekty. Akcesorium to może być używane jako światło główne albo jedynie dodatkowe, wypełniające. Podczas pracy w studio z użyciem softboxa trzeba rozważyć kilka kluczowych kwestii, a mianowicie to, jak blisko od obiektu ustawić akcesorium, gdzie dokładnie je postawić, z jakich świateł korzystać i jaką powinny mieć one moc i czy fotografowany przedmiot ma refleksyjną powłokę.
Jak daleko od fotografowanego obiektu ustawić softbox?
Trzeba się zastanowić, jak daleko od fotografowanego przedmiotu czy postaci ułożyć softbox. Trzeba tak eksperymentować, aby obiekt, któremu robimy zdjęcie, pozostawał dobrze i równomiernie oświetlony. Jeśli softbox ustawimy zbyt blisko, światło może okazać się zbyt łagodne. Zasadą jest, że im bliżej fotografowanego obiektu znajduje się akcesorium, tym światło jest łagodniejsze. W odwrotnej konfiguracji krawędzie stają się twardsze i mają cienie. Doświadczeni fotografowie przyznają, że jeśli softbox stanowi jedyne źródło światła, lepiej umieścić go bliżej. W ten sposób też pozbędziemy się większości brzydko wyglądających cieni, które często pojawiają się na portretach.
Pod jakim kątem ustawić softbox?
To, pod jakim kątem ustawimy softbox wpłynie na wygląd zdjęcia. Jeśli będzie się on znajdował nad fotografowanym modelem, w okolicach oczu, nosa i podbródka, mogą pojawić się cienie. Tak naprawdę warto eksperymentować z ułożeniem softboxa i sprawdzać, jaki efekt można przy tym uzyskać. Można np. ustawić lampę po jednej stronie modela, lekko ponad jego głową i uzyskać w ten sposób światło jednokierunkowe górne i boczne. Przy takim ułożeniu należy kontrolować, czy dobrze widać oczy. Można zaryzykować stwierdzenie, że w portrecie to one są najważniejsze.
Kilka źródeł światła
Jeśli korzystamy z więcej niż jednego źródła światła, ustawienie softboxa będzie inne niż w studio fotograficznym. Jeśli dla przykładu korzystamy z tego sprzętu na zewnątrz, musimy dostosować ustawienia w zależności od światła naturalnego. Przede wszystkim światło sztuczne, czyli softbox, należy użyć w tym przypadku do wypełnienia cieni pojawiających się na fotografowanym obiekcie.
Wiele osób uważa, że kluczem do tego, aby zrobić ładny portret w warunkach studyjnych, są odpowiednio dobrane akcesoria. Jeśli kupimy najlepszy softbox polecany przez innych doświadczonych fotografów i będziemy eksperymentować z jego położeniem, nasze zdjęcia zyskają lepszą jakość. Softbox gwarantuje miękkie, przyjemne dla oka światło, które jest rozproszone i delikatne. Ten sprzęt pozwala skutecznie pozbyć się cieni, więc fotografie, nawet amatorskie, zyskują bardziej profesjonalny wygląd. Co więcej, daje on duże możliwości ułożenia, można z nim eksperymentować i tym samym uzyskiwać na zdjęciach różne, ciekawe efekty bez konieczności obróbki cyfrowej. Trzeba przyznać, że softboxy są droższe od innych modyfikatorów światła np. parasoli, ale dają większą kontrolę nad kierunkiem światła, dlatego też są chętniej wybierane przez osoby chcące zajmować się fotografią bardziej profesjonalnie.