Jak usunąć tło ze zdjęcia?

Ostatnio aktualizowane: 14.04.24

 

Tło w fotografii odgrywa ważną rolę. Do zdjęć firmowych i do dokumentów pozujemy na białym płótnie. W fotografiach z wakacji to wręcz tło odgrywa najważniejszą rolę. Czasem jednak to, co znajduje się na drugim planie, chcemy usunąć i zastąpić inną grafiką lub kolorem. Jak więc usunąć tło ze zdjęcia wykorzystując najpopularniejsze programy komputerowe? Przeczytasz o tym w poniższym artykule.

 

Jak zmienić tło na fotografii?

Najprostszym sposobem, żeby zmienić wygląd całego zdjęcia, jest zastosowanie innego tła. Wpływa ono bowiem na nastrój i charakter fotografii oraz pozwala podkreślić niektóre elementy na obrazie. Każdy profesjonalny fotograf ma w swoim studiu tło fotograficzne. Jest to kawałek sztywnego materiału w dowolnym kolorze, a nierzadko także z nadrukowanym wzorem. W studiach fotograficznych zwykle jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych teł. Używane są one zarówno do profesjonalnych zdjęć, jak również podczas mniej formalnych sesji zdjęciowych. Tła do zdjęć stoją na specjalnych statywach. Po skończonej sesji można je łatwo zwinąć w rulon i przechowywać w odpowiednim miejscu. Takie tła fotograficzne dostępne są niemal w każdym kolorze i służą do wykonywania różnych rodzajów zdjęć. Najczęściej wykorzystuje się wersje białe i czarne do fotografii portretowej i biznesowej. Czasem jednak tło do zdjęć może nie pasować do całej koncepcji, co widać dopiero po zakończonej sesji. Wtedy trzeba zmienić je komputerowo, wykorzystując jeden z dostępnych programów. Może się także zdarzyć, że tę samą fotografię, na przykład danego produktu, chce się wykorzystać w inny sposób. Wtedy klasyczne, białe tło do zdjęć można zamienić na kolorowe lub wzorzyste.

 

Jak zmienić tło na zdjęciu w Photoshopie?

Najczęściej wykorzystywanym programem komputerowym do obróbki zdjęć jest Adobe Photoshop. Używają go zarówno profesjonalni fotografowie, jak i amatorzy. Photoshop jest trudny w obsłudze i aby móc z niego korzystać, trzeba wykupić odpowiednią licencję. Jeśli jednak masz dostęp do tego programu, umożliwia Ci on dowolną obróbkę każdego zdjęcia. Zatem jak usunąć tło w Photoshopie? Wykorzystując do pracy ten program, trzeba wziąć pod uwagę, że cały proces jest czasochłonny. Usunięcie tła, szczególnie jeśli nie jest jednolite, wymaga dokładnego oczyszczenia całego zdjęcia. Pierwsze kroki z Photoshopem mogą być trudne, a obróbka zdjęć nieudana. Jednak nie należy się zniechęcać, kolejne projekty będą wyglądały coraz lepiej. Jak wyciąć tło w Photoshopie? Przede wszystkim trzeba uruchomić program i otworzyć w nim wybrane przez siebie zdjęcie.

Po prawej stronie wyświetli się menu obszaru roboczego. Trzeba odszukać w nim opcję Warstwa tła. Jest tylko jedna warstwa, więc należy wybrać Layer From Background. Gdy otworzy się okno ze zmianami ustawień, wystarczy nacisnąć OK. W ten sposób warstwa tła, którą chce się edytować powinna zmienić nazwę na Layer 0. W pasku narzędzi należy znaleźć narzędzie Eraser, a następnie wybrać opcję Background Eraser. W ustawieniach gumki można dowolnie zmienić rozmiar pędzla, aby praca poszła łatwo. Usuwanie tła ze zdjęcia może być żmudne, dlatego warto dobrze dobrać sobie narzędzia. Aby rozpocząć wycinanie tła, trzeba kliknąć wybrane miejsce i przeciągać kursor po całym obszarze. Na obrazie pojawi się wzór szachownicy. Oznacza on, że tło z tego miejsca zostało usunięte. Dużo pracy wymaga wycięcie tła wokół pierwszoplanowych elementów. Najwięcej trudności sprawiają zdjęcia portretowe. Wszystkie drobne elementy, takie jak na przykład rozwiane włosy, trzeba dokładnie obrysować kursorem. Wycinanie tła wymaga skupienia i precyzji, aby osiągnąć jak najlepszy efekt.

Jak szybko usunąć białe tło? W tym celu również można wykorzystać program Adobe Photoshop. Jeśli zdjęcie składa się tylko z kilku nieskomplikowanych elementów i kontrastujących kolorów, na przykład logo na białym tle, obróbka fotografii zajmie zaledwie kilka chwil. Należy uruchomić program Photoshop i otworzyć grafikę. Z paska narzędzi trzeba wybrać opcję gumki i kliknąć Magiczna gumka. Następnie przesunąć kursor na obszar, który chce się usunąć i kliknąć lewym przyciskiem myszy. Całe białe tło zostanie usunięte. Jeśli element znajdujący się na grafice składa się z wielu drobnych szczegółów, trzeba ręcznie poprawić wycinanie tła.

 

Jak usunąć tło w GIMPIE?

Do wycinania ze zdjęcia niechcianych elementów można wykorzystać także program komputerowy GIMP. Usuwanie tła nie zajmuje dużo czasu. Po otworzeniu grafiki w programie należy wybrać dwa narzędzia Odręczne zaznaczanie obszarów, czyli lasso oraz Zaznaczenie według koloru. Przy skomplikowanych detalach przyda się przede wszystkim lasso. Tym narzędziem trzeba obrysować obiekt, klikając punkty znajdujące się na krawędziach i wyznaczając między nimi linie. Następnie należy wyciąć obiekt i wkleić go na innym tle. Można także odwrócić zaznaczanie, które obejmie nie obiekt, a tło. Jeśli jest ono jednokolorowe, jego wycięcie będzie bardzo proste. Wystarczy wybrać opcję Zaznaczenie według koloru.

Jak usunąć tło z obrazka, jeśli jest ono w przeważającej części białe? Wystarczy uruchomić program GIMP i otworzyć wybraną grafikę. Następnie z paska zadań wybrać narzędzie Różdżka. Kursorem trzeba najechać na obszar, który chce się usunąć i kliknąć lewym przyciskiem myszy. Następnie wybrać z menu opcję Szybkie maski. Obszar, który nie zostanie wycięty, powinien zabarwić się na czerwono. Jeśli pojawią się jakieś niedociągnięcia obejmujące drobne szczegóły, można je poprawić pędzlem. Następnie trzeba wyłączyć tryb Szybkie maski i w menu wybrać opcję Zaznaczenie oraz Zmiękcz. Pojawi się okienko, w którym trzeba wpisać wartość 2. Kolejnym krokiem jest ponowny wybór opcji Zaznaczenie, a później Odwróć. Wykorzystując klawisze na klawiaturze Ctrl+C należy skopiować obiekt oraz wkleić go kombinacją Ctrl+V. W ten sposób powstanie warstwa Oderwane zaznaczenie, z której trzeba utworzyć nową warstwę. Gdy wyłączysz warstwę Tło, uzyskasz obrazek zawierający jedynie pozostawiony wcześniej element.

 

Jak usunąć tło ze zdjęcia w programie Paint?

Przy obróbce zdjęć przydatny jest program do usuwania tła oraz przeprowadzania innych zmian na grafice. Jeśli jednak nie zajmujesz się fotografią zawodowo, prawdopodobnie nie chcesz inwestować w odpowiednie licencje. Dlatego dobrym rozwiązaniem do szybkiej zmiany tła jest wykorzystanie programu, który znajduje się w większości komputerów. Paint umożliwia nie tylko tworzenie grafik, ale też ich podstawowe edytowanie. W programie należy otworzyć wybrany przez siebie obraz w trybie Pomaluj obraz. Na pasku narzędzi kliknąć opcję Wybierz. Rozwinie się menu, w którym trzeba wybrać zaznaczenie prostokątna lub dowolne. Tylko takie możliwości daje program Paint. Jak usunąć tło ze zdjęcia, żeby całość wyglądała estetycznie? Trzeba dobrze dopasować rodzaj zaznaczenia do swojej grafiki. Funkcja prostokątna pozwala tylko na konturowanie elementów na planie prostokąta. Zaznaczanie dowolne umożliwia wycięcie różnych kształtów. Należy wybrać odpowiednią funkcję i zaznaczyć obszar, który ma pozostać po wycięciu tła. Następnie trzeba kliknąć w menu opcję Odwróć zaznaczenie i Usuń. W ten sposób wszystkie elementy, które nie były zaznaczone, znikną z grafiki.

 

Usuwanie tła z obrazka online

Jeśli nie możesz wykorzystać żadnego ze wspomnianych wyżej programów, a chcesz usunąć tło z fotografii, możesz zrobić to online. W Internecie dostępnych jest wiele stron, często darmowych, które stworzono właśnie w tym celu — wycięcia niepożądanego tła z fotografii. Jeśli więc nie wiesz, jak szybko usunąć tło ze zdjęcia, warto wykorzystać jedną ze stron internetowych. Większość z nich wymaga jednak zarejestrowania się w serwisie lub po skończonej obróbce nakłada na fotografię znak wodny. Coraz większą popularność zyskuje jednak strona internetowa remove.bg. Wystarczy jedynie przesłać wybrane zdjęcie z komputera. Po kilku sekundach witryna sama usuwa tło. Strona ta dobrze sprawdza się szczególnie do fotografii portretowej, ponieważ program rozpoznaje ludzką sylwetkę i oddziela ją od otoczenia. Minusem korzystania ze strony internetowej jest to, że nie poradzi sobie ona z obrazem, na którym nie znajduje się człowiek. Jest to jednak dobry sposób na usuwanie białego tła online. Program radzi sobie z każdym, nawet bardzo szczegółowym tłem. Przerobione zdjęcie ma jednak gorszą jakość niż oryginał.

Inne działania

Wiesz już, jak wyciąć tło z obrazka, ale na fotografii można wykonać również inne działania. Po usunięciu elementów znajdujących się na drugim planie trzeba je czymś zastąpić. Dlatego warto wiedzieć, jak zmienić tło na zdjęciu na inne. Po wycięciu go pozostaje puste pole. W zależności od wykorzystywanego programu można albo stworzyć drugą warstwę i podłożyć ją pod elementy, które pozostały, albo wkleić je na nowe tło. Jak zmienić tło zdjęcia na białe? W taki sam sposób, jak na każde inne. Wystarczy jedynie wymienić stare tło, na pusty, biały obrazek. 

Czasem może się zdarzyć, że to, co znajduje się na drugim planie fotografii, wygląda nieestetycznie lub nie pasuje do całej koncepcji. Jak zamazać tło na zdjęciu? Takie działanie można przeprowadzić nawet na telefonie komórkowym. Wszystkie podstawowe programy do obróbki zdjęć mają funkcję rozmycia. Jej celem jest właśnie zamazanie wybranego obszaru. Specjalne narzędzie (jego promień można regulować) wyznacza miejsce, które pozostanie wyraźne. Reszta zdjęcia będzie rozmyta. 

Fotografie można dowolnie edytować, retuszować i zmieniać, niezależnie, czy wykonano je telefonem, czy w studiu fotograficznym. Wystarczy program do wycinania zdjęć i nawet tło może zostać zmienione. Jeśli interesujesz się fotografią lub chcesz poprawić swoje prywatne zdjęcia, warto poznać podstawy obróbki fotografii. Jak zostało opisane powyżej, oprócz płatnych programów, które wymagają wykupienia licencji, można zacząć naukę od darmowych programów, a nawet stron internetowych. Praca z obróbką zdjęć może być wymagająca i czasochłonna, ale praktyka pozwala stać się coraz lepszym, aż Twoje przerobione zdjęcia będą wyglądały, jak oryginały.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ