Jak wybrać idealny fotel gamingowy?

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Krzesła gamingowe dostarczają komfortu i zapewniają wydajność obsługi komputera, którego potrzebują użytkownicy, aby w pełni wykorzystać swój potencjał przy pracy lub grze. Idealne krzesło powinno mieć odpowiednie oparcie dla głowy, poduszkę pod odcinkiem lędźwiowym, możliwości regulacji ustawień i elementy ruchome, takie jak kółka. Dzięki temu możesz zapomnieć o bólu i złym samopoczuciu po wielu godzinach pracy i skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne. 

 

Fotele gamingowe a fotele biurowe – czym się różnią?

Jeśli chodzi o wybór fotela, który zapewni odpowiednią wygodę, to jedno jest pewne – model gamingowy jest zdecydowanie lepszy. Fotel biurowy ma zwykle tylko dwa ustawienia – wysokość i kąt nachylenia oparcia, natomiast wersja gamingowa ma więcej regulacji. Możesz ustawić podłokietniki, zagłówek i specjalną poduszkę na lędźwie. Ma to kluczowe znaczenie dla osób, które spędzają długie godziny w jednej pozycji, ponieważ pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko bólu pleców. Świadomość na temat tego, jakiego fotela do komputera należy używać, stale się zwiększa. Niestety, wybór pomiędzy fotelem gamingowym, a fotelem biurowym nie należy do najłatwiejszych. Jakie są więc cechy charakterystyczne obu modeli? Co je różni?

Kolorystyka foteli gamingowych oraz biurowych to jedna z najbardziej zauważalnych różnic. Fotele dla graczy są wyjątkowo kolorowe i często są wytwarzane w kształcie kubełka, tak by pasowały do gustów młodszych użytkowników. Z kolei klasyczny fotel do komputera jest najczęściej wytwarzany w stonowanych kolorach. Nie oznacza to jednak, że budowa obu modeli foteli nie ma znaczenia. Fotel gamingowy musi posiadać odpowiednie wyprofilowanie dla optymalnej wygody, z kolei fotel biurowy musi być wytrzymały i wygodny dla danego użytkownika.

Przy wyborze między fotelem gamingowym a biurowym, materiał wykonania ma znaczenie. Wersja biurowa często składa się z siateczki, która umożliwia przepływ powietrza, ale zwykle nie wygląda atrakcyjnie. Model gamingowy często jest wykonany z wysokiej jakości skóry (naturalnej lub ekologicznej), która wygląda ładnie i jest wytrzymała.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela dla graczy?

Gdy mowa o fotelu gamingowym, to komfort jest tu wartością nadrzędną. Nie mniej istotny jest również jego wygląd, który może przyciągnąć uwagę i wprowadzić Cię w świat gier. Jednak oprócz wyglądu i wygody, istnieje jeszcze wiele innych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu. Zalicza się do nich między innymi trwałość, ergonomiczne wsparcie, jakość materiałów oraz regulacje.

Wszystkie z wymienionych oferują fotele gamingowe Vertagear. Produkty amerykańskiego producenta są efektem współpracy graczy, specjalistów od sprzętu komputerowego, branży meblarskiej oraz projektantów. Połączenie ich wiedzy i doświadczenia zaowocowało stworzeniem foteli gamingowych klasy premium. 

Wysokość siedziska i oparcia to jedne z najważniejszych cech fotela gamingowego. Istotne jest, by móc dostosować je do wzrostu użytkownika. Powinniśmy siedzieć z nogami opartymi o podłogę, a uda powinny być ułożone równolegle do podłoża. Zadaniem oparcia jest wsparcie jak największej części naszych pleców, w tym odcinka lędźwiowego, który powinien być wyposażony w specjalną wypustkę. Szerokość siedziska jest również ważna. Nie może ono być zanadto duże ani głębokie. Wystarczające jest kiedy wspiera ono około dwóch trzecich długości ud. Między brzegiem krzesła, a zgięciem w kolanach należy zachować odstęp 1-2 cm.

Podłokietniki to wyjątkowo ważny element, gdyż w trakcie gry nasze ręce są mocno wykorzystywane. Niedostatecznie dobrane lub ich brak może skutkować kłopotami z nadgarstkami, łokciami, a nawet barkami.

Dobrym rozwiązaniem są podłokietniki, które można dostosować do naszych potrzeb, regulując ich wysokość, wysunięcie do przodu, do wewnątrz, a nawet obracając je w lewo bądź w prawo.

Koniecznie należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano fotel gamingowy. Najlepsze są konstrukcje ze stali, które są niezwykle wytrzymałe. Przed zakupem należy sprawdzić, jaką nośność ma podnośnik gazowy i podstawa obrotowa. Powinny one być solidne i wytrzymać zadane obciążenie. To istotny element w tym typie mebla.

To z jakiego materiału wykonano obicie i z czego wypełniono elementy fotela oraz jakość użytych materiałów to bardzo istotne czynniki, które decydują o trwałości mebla – czy będzie nam służył przez lata czy nie. Oczywiście wybór odpowiedniego modelu ma także wpływ na komfort siedzenia. Jeśli nie możesz przymierzyć fotela w sklepie stacjonarnym, to przyglądnij się jego wymiarom i dostosuj je do swojego ciała, tak samo jak w przypadku zakupu ubrania. Takie szerokie możliwości personalizacji możliwości personalizacji ustawień znajdziemy w fotelach gamingowych oferowanych przez firmę Vertagear.

 

Jak dopasować fotel gamingowy do swoich potrzeb?

Aby dostosować fotel do gracza, najpierw należy ustawić wysokość siedziska tak, aby Twoje stopy miały prawidłowe oparcie o ziemię, a kolana znalazły się pod kątem 90 stopni. Następnie trzeba wyregulować oparcie i podłokietniki, by dopasować je do własnego wzrostu. Następnie należy wyregulować wysokość blatu biurka, aby całe stanowisko gracza było odpowiednio ustawione. Po tym trzeba dostosować monitor do pola widzenia, tak by głowa była w naturalnej pozycji. Na koniec należy pamiętać o częstych przerwach, aby zapewnić sobie zdrowy tryb życia i zminimalizować możliwe skutki niewłaściwego użytkowania sprzętu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ