Jak wybrać najlepszy budżetowy smartfon?

Ostatnio aktualizowane: 29.11.23

 

Żyjemy w czasach, kiedy każdy potrzebuje smartfonu. Jeżeli ktoś sądzi inaczej, to zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo smartfon ułatwiłby mu życie. Dzisiaj urządzenia tego typu nie odpowiadają już wyłącznie za komunikację, ale także za przeglądanie Internetu, oglądanie filmów, sprawdzanie mediów społecznościowych, robienie zdjęć, czy nawet granie w automaty online. Możliwości jest bez liku i z roku na rok ich spektrum się rozszerza.

Dlatego raz na około dwa lata przychodzi taki moment, w którym wybiera się nowy telefon. Sektor telefonii komórkowej dzieli się na dwie podstawowe grupy — wysoko zaawansowane urządzenia oraz flagowce, które kosztują zawsze po kilka tysięcy złotych, oraz smartfony budżetowe, których cena waha się w granicach około tysiąca złotych, a różnica w możliwościach wcale nie jest aż taka duża. Ogromna część użytkowników decyduje się na mniejszą inwestycję, która z roku na rok staje się coraz bardziej opłacalna.

 

Dlaczego warto wybrać budżetowy smartfon?

Już na starcie należy wyraźnie zaznaczyć. Telefon budżetowy nie będzie miał wszystkich najnowocześniejszych, a co za tym idzie, najdroższych rozwiązań. Te dopiero po co najmniej kilku latach trafiają na niższe półki. Dlatego, jeżeli ktoś jest typowym gadżeciarzem i lubi mieć wszystko, co najnowsze, to musi pogodzić się z kilkukrotnie wyższą ceną za popularne flagowce.

Wszyscy inni mogą śmiało korzystać z bardzo dobrych „średniaków”, które są wykonane z nieco słabszych podzespołów, które aktualnie w zupełności wystarczają, żeby wygodnie korzystać z niemal wszystkich dobrodziejstw, jakie przyniosła era smartfonów. Nie zaoferują one jeszcze takich atrakcji jak ładowanie indukcyjne, ale za kilka lat z pewnością i ta technologia będzie standardem na średniej półce. 

 

Najlepsze budżetowe smartfony w cenie około 1000 zł

Ostatnie lata to panowanie chińskich urządzeń, które udowadniają, że Państwo Środka już dawno przestało być producentem niskiej jakości sprzętu i obecnie jest w stanie dostarczyć wysokiej jakości produkty, które przebijają pod względem ceny popularne lokalnie marki. Dlatego nie należy zamykać się na tamtejsze marki, bo często to właśnie one dostarczają najlepsze średniaki. Wśród firm przodujących w tworzeniu takich urządzeń można wyróżnić:

•  Xiaomi;

•  Realme;

•  Samsung;

•  Oppo.

Oczywiście można także sięgać po flagowce sprzed kilku lat, ale nie zaleca się takiego zakupu, bo już na starcie otrzymuje się urządzenie, które może odstawać od „średniaka” pod względem zastosowanych technologii.

 

Xiaomi Redmi Note 11 Pro — od  1199 zł

Jeden z tych średniaków, który w dniu swojej premiery mógł stawać w szranki z niejednym flagowcem. Urządzenie jest wyposażone w wysokiej jakości wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,7 cala i rozdzielczości 2400 × 1080 i aparat o rozdzielności 108 Mpx z opcją nagrywania w 1080p. Całość jest obsługiwana przez bardzo szybki procesor MediaTek Helio G96. Bateria o pojemności 5000 mAh pozwala nawet na kilka dni działania. Jednak przy standardowym korzystaniu ze wszystkich dobrodziejstw może wytrzymać około 2 dni, więc nie ma mowy, że przy regularnym ładowaniu pojawią się jakieś trudności.

Telefon występuje w kilku konfiguracjach pamięci RAM i pamięci wewnętrznej. Od 6GB/64GB do 8GB/256GB. Różnice w cenie mogą być bardzo duże. Jeśli jednak ktoś korzysta z chmury do przechowywania zdjęć, to nie warto przepłacać i lepiej skupić się na tańszej wersji. Urządzenie zawiera NFC, co umożliwia płacenie telefonem.

Realme 9 Pro — od 1399 zł

Największy konkurent telefonów z serii Redmi Note. Telefon ma wyświetlacz 6,6 cala LCD oraz 64 Mpx aparat z możliwością nagrywania w 1080p. Urządzenie jest napędzane 6-rdzeniowym procesorem o taktowaniu 2.2 GHz i występuje głównie w jednej konfiguracji — 8 GB RAM oraz 128 GB pamięci wewnętrznej, co nieco winduje jego cenę w porównaniu do powyżej opisanego modelu.

Telefon został wyposażony w pojemną baterię 5000 mAh, która przy standardowym użytkowaniu powinna wytrzymać około 2 dni. Urządzenie ma także moduł NFC, dzięki któremu można płacić telefonem w terminalach.

 

Samsung Galaxy A33 — od 1399 zł

To coś dla wszystkich tych, którzy mimo wszystko nie mogą przekonać się do oferty chińskich gigantów. Średniak Samsunga to gwarancja jakości, chociaż w niektórych aspektach ustępuje konkurencji.

Telefon jest wyposażony w ekran o przekątnej 6,4 cala z matrycą Super AMOLED o rozdzielczości 2400 × 1080. Aparat ma 48 Mpx i 13 Mpx z przodu. Filmy nagrywane tym urządzeniem mogą mieć standard 4K. Całość jest obsługiwana przez potężny autorski ośmiordzeniowy procesor Samsung Exynos 1280 o taktowaniu 2,4 GHz. Urządzenie jest także wyposażone we wszystkie standardowe moduły komunikacji (w tym NFC). Bateria o pojemności 5000 mAh będzie utrzymywała urządzenie około 2 dni. Telefon występuje w wersji z 6 GB RAM oraz 128 GB pamięci wewnętrznej.

 

Oppo Reno 7 — od 1499 zł

Bardzo popularny model, który pod względem ceny już niestety zajmuje górną granicę „średniaka”. Ta kwestia zależy głównie od konfiguracji pamięci. Urządzenie występuje w wersji 8GB/128GB, co przy niektórych powyższych modelach również znacząco podnosi cenę.

Pod względem pozostałych parametrów Oppo Reno 7 nie wyróżnia się aż tak bardzo na tle konkurencji. Ekran to matryca AMOLED o przekątnej 6,4 cala z rozdzielczością 2400 × 1080. Telefon jest wyposażony w aparaty 64 Mpx (tył) oraz 32 Mpx (przód). Zastosowano w nim bardzo szybki ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 680 z taktowaniem na poziomie 2,4 GHz. Bateria ma pojemność 4500 mAh, która powinna wystarczyć na około 2 dni standardowego użytkowania.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ