Użytkownicy komputerów z systemem operacyjnym Windows, co jakiś czas dostają możliwość zaktualizowania całego systemu. W nowszych wersjach Windowsa znajdują się drobne korekty błędów, ale czasem także duże zmiany wpływające na cały interfejs. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w październiku 2020 roku i większość użytkowników może ją bezpiecznie przeprowadzić, co jednak może okazać się trudne.
Co wprowadza nowa aktualizacja Windows 10?
Najnowsza aktualizacja Windows 10, oznaczona skrótem 20H2, wprowadza kilka zmian do systemu operacyjnego. Oprócz drobnych korekt błędów z poprzednich wersji oprogramowania, użytkownicy mogą korzystać z kilku dodatkowych funkcji. Jedną z najważniejszych zmian jest odświeżenie menu Start. W poprzedniej wersji Windows 10 najważniejsze kafelki miały kolor ustawiony jako „wiodący”. Odznaczały się więc od reszty menu, często w sposób kontrastowy. W nowej aktualizacji kafelki są jednolite, częściowo przezroczyste. Nowa aktualizacja Windows 10 zapewnia przejrzystość głównego menu i bardziej intuicyjną obsługę komputera. Ponadto w nowej wersji systemu operacyjnego rozszerzono możliwości użycia skrótu Alt + Tab. Oznacza to, że po naciśnięciu tych dwóch klawiszy, możliwe jest przechodzenie między aplikacjami, ale przede wszystkim między kilkoma kartami w przeglądarce internetowej. Ostatnia aktualizacja Windows 10 z października ustanawia jako domyślną przeglądarkę Microsoft Edge na bazie Chromium, a nie jak wcześniej na fundamencie Spartan. Ponadto po aktualizacji systemu operacyjnego użytkownicy mogą cieszyć się ulepszoną zakładką Ustawienia, czy lepszym dostępem do funkcji zmiany częstotliwości. Wprowadzone zmiany nie są kluczowe dla działania całego komputera, dlatego użytkownicy, którzy zastanawiają się, ile trwa aktualizacja Windows 10, mogą być spokojni. Cały proces zajmuje tylko kilka minut.
Aktualizacja starszego systemu operacyjnego
Do wersji systemu operacyjnego Windows 10 mogą zaktualizować swój sprzęt użytkownicy starszego wariantu, czyli Windows 7. Wraz z początkiem 2020 roku starszy system utracił wsparcie Microsoftu. Oznacza to, że nie pojawiają się nowe aktualizacje oraz nie jest świadczona pomoc techniczna. Dlatego zaleca się zainstalowanie nowszej wersji oprogramowania. Aktualizacja do Windows 10 zajmuje tylko kilka minut. Wystarczy wejść na oficjalną stronę Microsoft i odnaleźć plik do pobrania. Należy wybrać odpowiedni link do pobrania narzędzia. Na komputerze zostanie zainstalowana aplikacja. Po otwarciu okna systemu instalacyjnego trzeba wyrazić zgody licencyjne. Instalator umożliwia zachowanie plików lub przeprowadzenie aktualizacji połączonej z czyszczeniem dysku. Ostatnim krokiem jest uruchomienie zakładki Ustawienia, następnie Aktualizacje i zabezpieczenia, gdzie trzeba wybrać opcję Aktywacja.
Jak zaktualizować Windows 10?
Użytkownicy, którzy korzystają już z systemu operacyjnego Windows 10 mogą zainstalować jego najnowszą wersję 20H2, udostępnioną przez firmę Microsoft. Aktualizacja Windows 10 nie jest jednak jeszcze dostępna dla każdego. Firma ostrożnie stara się wprowadzić najnowszy wariant oprogramowania, reagując na wszelkie błędy i nieprawidłowości, jakie mogą wystąpić. Dlatego stopniowo wybierane są kolejne grupy użytkowników, którzy mogą zaktualizować swój system operacyjny. Warto pamiętać, że nawet najlepszy komputer może natrafić na błędy i problemy w oprogramowaniu wciąż będącym w fazie testowania. Kto więc może dokonać aktualizacji Windows 10? Z każdym tygodniem będzie tych użytkowników coraz więcej, aż każdy będzie mógł zainstalować najnowszą wersję oprogramowania. Do czasu usunięcia wszystkich usterek, aktualizacja blokowana jest u osób, które na swoich komputerach korzystają z urządzeń audio, takich jak: Conexant, Conexant ISST i Synaptics.
Aby sprawdzić, czy na Twoim urządzeniu dostępna jest aktualizacja systemu, wystarczy kilka prostych czynności. Należy wejść w zakładkę Ustawienia, a następnie wybrać opcję Aplikacje i zabezpieczenia. Tam należy sprawdzić dostępne aktualizacje i jeśli plik z najnowszym Windows 20H2 znajduje się w okienku wyszukiwania, można kliknąć Pobierz i zainstaluj. Obecnie nie każdy ma dostęp do aktualizacji. Automatycznie będzie ona przeprowadzana dopiero po pomyślnej fazie testów, gdy okaże się kompatybilna ze wszystkimi urządzeniami. Warto więc pamiętać, że w najbliższych miesiącach problem z Windows 10 po aktualizacji to często występujący błąd.
Wiele osób, które niecierpliwią się, aby poznać najnowszą wersję systemu, zastanawia się, jak wymusić aktualizację Windows 10. Jest to możliwe i jak twierdzą specjaliści, nie wiąże się z dużym ryzykiem. Wprowadzone w aktualizacji zmiany są małe i nawet jeśli system nie będzie kompatybilny z niektórymi aplikacjami na urządzeniu, nie powinno doprowadzić to do trwałego uszkodzenia sprzętu. Warto jednak zaczekać na automatyczną aktualizację, aby mieć pewność, że wszystkie elementy będą działać prawidłowo. Jeśli jednak chcesz wymusić instalację najnowszej wersji oprogramowania, możesz to zrobić, wchodząc na oficjalną stronę Microsoft. W okienku o tytule „Aktualizacja systemu Windows 10 z października 2020” znajduje się przycisk Zaktualizuj teraz. Należy wybrać go, aby uruchomił się program instalacyjny. Przechodząc przez kolejne kroki procesu aktualizacji, musisz wykonać wszystkie wymagane czynności serwisowe (jeśli okażą się konieczne). Proces może potrwać dłużej niż zwykła aktualizacja, ponieważ zostanie potraktowany przez urządzenie jako reinstalacja systemu.
Najnowsza wersja Windows 20H2 wciąż jest ulepszana i dostosowywana do potrzeb i wymagań odbiorców. Dlatego może pojawić się błąd przy aktualizacji Windows 10. Najczęstsze problemy, jakie zgłaszają użytkownicy, to między innymi: Trudność z uruchomieniem komputera, źle działające menu Start, czy brak kompatybilności. W niektórych przypadkach zdarzają się także problemy z utratą stabilności systemu, a w ostateczności nawet tak zwane błękitne ekrany śmierci. Z tego powodu wielu użytkowników zastanawia się, jak zablokować aktualizację Windows 10. Można to zrobić w łatwy sposób, więc gdy najnowsza zmiana z października 2020 roku będzie wprowadzona na wszystkich urządzeniach, można jej chwilowo uniknąć. Jeśli na Twoim komputerze zainstalowana jest wersja systemu Windows Pro 1909, w zakładce Ustawienia zaawansowane w głównych ustawieniach komputera można wybrać czas, w którym aktualizacje i poprawki nie będą wdrażane. Oznacza to, że aktualizację i tak ostatecznie trzeba będzie wykonać, można jednak odsunąć ją w czasie. W przypadku użytkowników, którzy zastanawiają się, jak wyłączyć aktualizację Windows 10, wystarczy nie sprawdzać dostępnych pakietów. Samej instalacji uniknąć raczej nie można. Komputer będzie działał wolniej, podobnie jak same aplikacje, co ostatecznie wymusza na użytkowniku aktualizację. Wykonanie tego w późniejszym czasie umożliwia jednak uniknięcie błędów i problemów, które zawsze pojawiają się w początkowych fazach wprowadzania nowej wersji.
Warto korzystać z najnowszych aktualizacji, ponieważ ich głównym celem jest usprawnienie działania systemu. W efekcie poprawi się więc komfort użytkowania i pracy z komputerem. Wiele osób obawia się, że aktualizacja może negatywnie wpłynąć na działanie niektórych aplikacji. Jednak po kilku latach użytkowania tego samego oprogramowania, pogarsza on jakość pracy poszczególnych programów i całego systemu. Znawcy w tematyce komputerów i programów komputerowych uważają, że warto wykonywać przynajmniej te podstawowe aktualizacje systemu operacyjnego.