Jak zresetować laptopa?

Ostatnio aktualizowane: 04.12.23

 

Prawdopodobnie większość osób używających laptopa przynajmniej raz musiała zdecydować się na jego reset. Czynność ta pozwala na przywrócenie prawidłowej pracy urządzenia. Warto wiedzieć, że można wykonać ją na kilka różnych sposobów, wszystkie opisujemy poniżej. Sprawdziliśmy też, czy zresetowanie laptopa to zawsze bezpieczne i skuteczne rozwiązanie.

Czym jest i kiedy można wykonać reset laptopa?

Resetowanie laptopa to inaczej nagłe przerwanie jego pracy oraz ponowne uruchomienie. Czynność ta pozwala na wyzerowanie aktualnego stanu pamięci RAM i rozpoczęcie korzystania z urządzenia od początku. O resecie mówi się także w sytuacji, kiedy przywracamy ustawienia do pierwotnego stanu, a więc zazwyczaj do dnia, gdy sprzęt został uruchomiony po raz pierwszy po zakupie.

Reset laptopa Asus, Lenovo czy innej marki to rozwiązanie, na które decydujemy się przede wszystkim wtedy, gdy urządzenie się zawiesi i przestanie reagować na nasze polecenia. Wówczas kontynuowanie pracy nie jest możliwe i musimy zrobić coś, co pozwoli na przywrócenie efektywnego działania sprzętu. Nierzadko na zresetowanie laptopa decydujemy się również wtedy, gdy jego praca jest wolniejsza niż zwykle, a to utrudnia np. korzystanie z wybranego programu czy oglądanie filmu.

Warto pamiętać, że reset nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli komputer zacina się coraz częściej. Jego nieprawidłowe działanie może wynikać np. z przepełnionego dysku czy też aktywności wirusów. Jeżeli zauważymy spadek efektywności pracy laptopa, warto znaleźć przyczynę. Reset to tylko chwilowa pomoc, nie zapobiega zacinaniu się urządzenia w przyszłości.

 

Jak zresetować laptopa – wypróbowanie Menedżera zadań

Jak zrobić reset laptopa, jeśli nie zaciął się całkowicie, a jedynie z opóźnieniem reaguje na polecenia? W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z Menedżera zadań. Wywołujemy go skrótem klawiszowym: Ctrl + alt + delete. Po wciśnięciu wymienionych klawiszy na ekranie pojawi się okno menedżera z listą uruchomionych programów i procesów. Należy ją przejrzeć i sprawdzić, czy przy żadnej z aplikacji nie ma komunikatu ‘nie odpowiada’. Jeśli taki znajdziemy, musimy wymusić zamknięcie aplikacji poprzez kliknięcie przy jej nazwie prawym przyciskiem i wybranie opcji ‘zakończ zadanie’. Może się zdarzyć, że skorzystanie z Menedżera zadań nie przywróci prawidłowego działania urządzenia. Jak wtedy zrestartować laptopa? Pomocne może okazać się przeładowanie graficznej powłoki systemu. Aby to zrobić, należy znaleźć na liście procesów Menedżera zadań ‘eksplorator Windows’, rozwinąć podręczne menu i kliknąć opcję ‘uruchom ponownie’.

Reset baterii w laptopie

Jeśli zapytamy bardziej doświadczoną osobę, jak zresetować laptopa Asus czy laptopa innego producenta, na pewno usłyszymy o resecie baterii. Bardzo często jest to pomocne, chyba że uszkodzeniu uległ kontrolny chip ogniwa (to bardzo często występująca usterka w urządzeniach niektórych marek). Jak zresetować baterię w laptopie? Najpierw wyłączamy sprzęt (np. poprzez polecenie ‘zamknij’ w menu Start) i odłączamy go od sieciowego zasilacza. Następnie odłączamy samo ogniwo, co może wymagać odkręcenia tylnej pokrywy obudowy. Po wyjęciu baterii ostrożnie podłączamy do laptopa zasilacz i uruchamiamy go przyciskiem start. Czekamy, aż system się załaduje, a później wyłączamy urządzenie i montujemy ogniwo z powrotem. Taki reset baterii w laptopie Dell, Lenovo, Asus i innych producentów pomaga, jeśli mamy problem z jej ładowaniem, niestabilną pracą sprzętu, a także z jego uruchomieniem.

 

Reset BIOS-u w laptopie

Jak zresetować laptopa Lenovo i innych, znanych marek, wykorzystując do tego BIOS? Można to zrobić poprzez wejście do jego ustawień podczas rozruchu urządzenia. Włączamy sprzęt, a gdy na czarnym ekranie pojawią się białe napisy informujące np. o twardym dysku czy pamięci RAM (to zależy od laptopa), wciskamy odpowiedni przycisk, zwykle F1 lub F2. To pozwala przejść do BIOS-u, wyszukujemy w menu opcje resetowania ustawień. Najczęściej jest to pozycja ‘load optimized defaults’ lub podobnie brzmiąca. Po jej wybraniu potwierdzamy załadowanie domyślnych ustawień. Możemy też zdecydować się na tzw. bezpieczne ustawienia, czyli ‘load fail-safe defaults’. Co prawda nie są one dostosowane w takim samym stopniu do urządzenia, jak ‘optimized defaults’, ale zastosowanie ich zmniejsza ryzyko pojawienia się różnych kłopotów z laptopem po rozruchu.

To jednak nie jest jedyna metoda na to, jak zresetować laptopa HP i podobnych marek przez BIOS. W niektórych modelach można zrobić to także poprzez wyjęcie pastylkowej baterii CMOS. Czasami konieczne jest przy tym zdemontowanie pokrywy na spodzie obudowy lub klawiatury. Najpierw odłączamy laptop od źródła zasilania i wyjmujemy główną baterię, a następnie szukamy tej pastylkowej i również ją wyjmujemy. Wciskamy i przytrzymujemy przez ok. 10 sekund przycisk zasilania. Później ponownie wkładamy na swoje miejsce baterię CMOS i główne ogniwo zasilające, uruchamiamy sprzęt. Prawdopodobnie na ekranie pojawi się komunikat, że data i godzina nie są ustawione, co świadczy o tym, że reset się udał.

Warto wiedzieć nie tylko, jak zresetować laptopa Acer, Lenovo, Toshiba itp. przez system BIOS, ale również kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Zwykle jest to konieczne, gdy informacje określane mianem ESCD (Extended System Configuration Data, są zapisywane w BIOS-ie), ulegną uszkodzeniu w wyniku problemów z zasilaniem, niezgodności sprzętowej czy nieprawidłowych ustawień użytkownika. Decydując się na reset laptopa przez BIOS, zwłaszcza wyjęcie pastylkowej baterii CMOS, należy zachować ostrożność. Jeżeli zrobimy to nieumiejętnie, możemy doprowadzić do awarii sprzętu, w tym problemów z jego uruchomieniem.

Jak wygląda hard reset laptopa?

Programowe resetowanie laptopa określa się mianem miękkiego, bo po otrzymaniu konkretnych komend najpierw zakończone zostają wszystkie trwające procesy, a dopiero później dochodzi do ponownego uruchomienia systemu. Jest też twardy reset, który polega na odcięciu zasilania i wyzerowaniu stanu układów elektronicznych. To bardziej radykalny sposób, ale czasami nie da się go uniknąć, zwłaszcza gdy urządzenie nie reaguje na nasze polecenia i nie można nawet przywołać Menedżera zadań. Jak zrobić hard reset laptopa Lenovo i innych? W porównaniu do komputerów stacjonarnych tego typu sprzęty zwykle nie mają osobnego przycisku ‘reset’, dlatego konieczne jest wciśnięcie na kilkanaście sekund tego odpowiadającego za uruchomienie. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze doprowadzi to do resetu, czasami po prostu dojdzie do wyłączenia urządzenia. Na szczęście jest też inny sposób na hard reset. Należy przyjrzeć się obudowie sprzętu i poszukać niewielkiego otworu (jego średnica to przeważnie 1 – 5 mm) z podpisem ‘reset’. Jeżeli mamy problemu z jego znalezieniem, warto zajrzeć do instrukcji obsługi sprzętu. Tam bez wątpienia zostały umieszczone wskazówki, jak zresetować laptopa Dell, Acer, Toshiba itp. (w tej kwestii sporo może zależeć właśnie od marki).

 

Jak zresetować laptopa z Windows 10?

Czy reset laptopa z najnowszą wersją systemu Windows wygląda inaczej w porównaniu do tych starszych? Proces przeprowadza się nieco inaczej, ale głównie w sytuacji, gdy postanowimy powrócić do ustawień fabrycznych, aby np. przygotować sprzęt do sprzedaży czy usunąć wirusy i malware. Jak zrestartować sprzęt z systemem Windows 10? Wchodzimy w menu Start, otwieramy ‘ustawienia’, a następnie w pasku wyszukiwania wpisujemy ‘reset’ i wybieramy opcję ‘resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego’. Teraz musimy przejść do zakładki ‘aktualizacje i zabezpieczenia’, a później ‘odzyskiwanie’. Wyszukujemy polecenie resetowania i klikamy przycisk ‘rozpocznij’ znajdujący się pod nim. Możemy wybrać, w jaki sposób dokonamy resetu: Z zachowaniem swoich plików lub bez tej opcji.

Jak zresetować laptopa do ustawień fabrycznych w innym systemie, np. Windows 7? Tak naprawdę jest to równie łatwe. Wystarczy wejść w menu Start, ‘panel sterowania’, a następnie w ‘system i zabezpieczenia’. Klikamy sekcję ‘kopia zapasowa i przywracanie’, a później: ‘Odzyskaj ustawienia systemu na tym komputerze’ oraz ‘zaawansowane metody odzyskiwania’. Zwykle na ekranie pokazują się wówczas dwie opcje (zależy to od producenta laptopa): ‘Przywróć ustawienia fabryczne tego komputera’ i ‘ponownie zainstaluj system Windows’. Chcąc usunąć wszystkie pliki użytkownika, programy oraz ustawienia, należy wybrać pierwszą opcję. Ta druga daje możliwość ponownego zainstalowania systemu, ale czasami niezbędna jest do tego płyta z oprogramowaniem. Aby nie stracić bezpowrotnie wszystkich swoich danych przechowywanych w pamięci laptopa, przed powrotem do ustawień fabrycznych warto je przenieść na zewnętrzny nośnik, przykładowo pendrive’a. Co zrobić, jeśli o skopiowaniu wszystkich ważnych plików przypomnieliśmy sobie za późno, już po przywróceniu ustawień fabrycznych? Czy wtedy nie możemy już ich odzyskać? Co do zasady laptop w takim przypadku trwale i całkowicie usuwa zainstalowane programy i gry, zdjęcia, muzykę, filmy oraz dokumenty osobiste. Jednak możliwe jest odzyskanie danych z wymazanych partycji, używając w tym celu specjalnego oprogramowania. Należy je pobrać na swoje urządzenie, a później włączyć narzędzie do odzyskiwania (wskazując lokalizację, z której chcemy przywrócić pliki). Po zakończonym skanowaniu sprawdzamy listę danych i wskazujemy miejsce, gdzie mają zostać zapisane. Sposób ten nie zawsze jest skuteczny w 100%, o czym trzeba pamiętać. Może on jednak być pomocny w przynajmniej częściowym odzyskaniu danych, które były dla nas istotne.

Reset laptopa – czy to bezpieczne rozwiązanie?

Osoby chcące dowiedzieć się, jak zresetować laptopa Toshiba czy innego znanego producenta, często dopytują, czy później urządzenie będzie działać prawidłowo. Czasami zdarza się, że nie można uniknąć resetu, zwłaszcza gdy sprzęt w ogóle nie reaguje na nasze polecenia. Jednak niektóre metody uznawane są za mniej bezpieczne dla laptopa, przykładowo resetowanie poprzez wyjęcie baterii. To jedno z bardziej radykalnych rozwiązań, którego powinniśmy unikać, lepszym rozwiązaniem jest wyłączenie urządzenia poprzez przytrzymanie przez kilka sekund przycisku zasilania. Co prawda wtedy także stracimy niezapisane dane, nad którymi pracowaliśmy przed tym, jak sprzęt się zaciął, ale zwykle nie wpływa to na niego tak negatywnie, jak wyjęcie baterii.

 

Czy można zapobiec konieczności resetowania laptopa?

Każdy z nas powinien wiedzieć, jak zresetować laptopa np. Toshiba Satellite, a także, w jaki sposób można temu zapobiec. Komputery, również te przenośne, zacinają się z różnych powodów. Te najczęściej spotykane to: Za wysoka temperatura, problemy z systemem oraz brak pamięci RAM. Jak już zostało wspomniane, samo zresetowanie laptopa nie pomoże w rozwiązaniu problemu jego wolniejszego działania. Jeżeli zauważymy, że obudowa nadmiernie się nagrzewa po kilkugodzinnej pracy, powinniśmy usunąć z niej kurz i pył za pomocą sprężonego powietrza. Warto dodatkowo ustawić urządzenie na specjalnej, chłodzącej podkładce. Jeśli powodem zacinania się urządzenia jest brak pamięci RAM, należy usunąć zbędne pliki oraz wyłączyć programy, które nie są nam w danym momencie potrzebne (często nie jesteśmy świadomi, jak wiele aplikacji uruchamia się w tle razem z systemem). Gdy głównym problemem jest oprogramowanie, trzeba zastanowić się, co ostatnio zainstalowaliśmy. Być może za mniej efektywną pracę laptopa odpowiada nowa aktualizacja systemu, wadliwy sterownik lub złośliwy program. Wtedy najlepiej przywrócić oprogramowanie do poprzedniego stanu, przed instalacją określonego elementu, a można to zrobić poprzez funkcję ‘przywracanie systemu’. Jeżeli mimo podjętych działań urządzenie wciąż nie działa, jak powinno, powinniśmy oddać je do serwisu, gdzie znalezieniem usterki zajmą się fachowcy. Czasami okazuje się, że trzeba wymienić swój stary laptop Lenovo czy innej marki na nowy. Nie jest to mały wydatek, ale niekiedy jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż regularne wizyty w serwisie.

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

mieczysław

October 5, 2022 at 10:15 pm

mam laptopa acer kupiony 2 lata temu i często mi sie zawiesza (nie włańcza sie start)
resetuję go w ten sposób,że czekam aż się rozładuje,bo bateri nie mogę wyjąć.Znalazłem otwór 2-5mm z boku komputera i czy mogę coś włożyć by zresetować komputer? Mam 86 lat boję się ,że eszkodzę. Mieczysław

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

October 9, 2022 at 11:54 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz. Sugerowalibysmy udac sie do serwisu lub punktu naprawy na diagnostyke, ktora wykarze przyczyne zawieszania sie komputera.

Pozdrawiamy,
Zespol RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Krzysztof

July 7, 2022 at 4:41 pm

Nie mogę uruchomić laptopa włączony ale nie mam hasła i klawiatura nie działa

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

July 22, 2022 at 10:43 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Proszę udać się do serwisu naprawy w celu diagnostyki sprzętu. Takie usterki trzeba zbadać ze sprzętem, by móc zasugerować odpowiednią naprawę.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać