Do niedawna jedną z najbardziej popularnych metod instalacji systemu Windows na komputerze było korzystanie z płyty CD. Jednak obecnie wiele nowoczesnych sprzętów nie ma odpowiedniego czytnika, aby móc wypróbować ten sposób. Na szczęście dostępne jest też inne rozwiązanie, czyli wgranie systemu na bootowalny pendrive. Jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Co to jest bootowalny pendrive?
Bootowalny pendrive to pamięć flash, której zawartość uruchamia się automatycznie po starcie komputera. Tego typu nośnik wykorzystuje się głównie do nagrywania systemu operacyjnego, jest dobrą alternatywą dla płyt CD czy DVD. Okazuje się, że Windows zapisany na pendrive instaluje się szybciej, dlatego jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które nie mają dużo cierpliwości i zależy im na szybkim przygotowaniu sprzętu do pracy. Poza tym tak jak już zostało wspomniane, komputery coraz rzadziej są wyposażone w napęd optyczny, a więc korzystanie z płyt jest niemożliwe (chyba że kupimy zewnętrzny napęd, ale jest to dodatkowy wydatek). Bootowalny pendrive z Windows 10 czy inną wersją jest niewielki, a tym samym wygodny w przechowywaniu. Możemy umieścić go w szufladzie lub innym miejscu, aby móc go szybko znaleźć i w razie potrzeby wykorzystać jeszcze raz, w przypadku awarii komputera. Jak nagrać Windowsa na pendrive? Jest to stosunkowo proste.
Tworzenie bootowalnego pendrive’a – ważne wskazówki
Żeby przygotować bootowalnego pendrive’a z wybranym systemem operacyjnym, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Musimy przede wszystkim znaleźć nośnik mający odpowiednią pojemność, dla Windows 10 ma to być minimum 8 GB, a dla oprogramowania Linux przynajmniej 4 GB. Ważne jest to, aby nie był on zabezpieczony hasłem. Jeśli wcześniej go zaszyfrowaliśmy, konieczne jest cofnięcie tej operacji za pomocą aplikacji, np. BitLocker. Zanim zrobimy kopię systemu w pamięci flash, warto sprawdzić, czy komputer obsługuje jego rozruch z USB. Konieczne jest też upewnienie się, że na pendrive nie zapisaliśmy wcześniej żadnych ważnych danych. Jeśli tak, trzeba je przenieść na inny nośnik, inaczej w trakcie bootowania zostaną one nadpisane przez pliki systemowe.
Bootowanie pendrive’a za pomocą programu
Jednym z najłatwiejszych sposobów na to, jak zbootować pendrive z systemem Windows, jest skorzystanie ze specjalnego programu udostępnionego przez firmę Microsoft. Należy pobrać go ze strony producenta, a następnie zainstalować na komputerze i uruchomić. Po zaakceptowaniu postanowień licencyjnych wybieramy opcję ‘utwórz nośnik instalacyjny’ i przechodzimy dalej. Na ekranie pojawi się okno z informacją, aby wskazać odpowiedni nośnik do użycia, na liście zaznaczamy ‘dysk flash USB’ i wybieramy swój pendrive przeznaczony do bootowania. W tym momencie rozpocznie się automatyczne pobieranie plików z serwerów Microsoft, które zostaną zapisane w podłączonej pamięci USB. Kiedy proces się zakończy, na ekranie pojawi się komunikat informujący, że dysk flash jest już gotowy, więc wystarczy kliknąć opcję ‘zakończ’.
Bootowanie pendrive’a z pliku ISO
Inną metodą na to, aby stworzyć bootowalny pendrive z systemem Windows 10, jest skorzystanie z pliku ISO. Wymaga to wejścia na stronę internetową Microsoft, wybranie swojego języka oraz wersji oprogramowania, a następnie pobrania wygenerowanego pliku. Kolejnym krokiem jest instalacja dodatkowego programu, który pozwoli na stworzenie bootowalnego nośnika. Do tych najbardziej popularnych należą: WinToFlash, Rufus i Etcher, ale bootowalny pendrive z Windows 10 można stworzyć też w UltraISO. Uruchamiamy aplikację, wybieramy obraz ISO (ten pobrany ze strony internetowej Microsoft) oraz właściwy nośnik, a później czekamy na zapisanie danych. Zwykle trwa to kilka minut, a postępowanie zgodnie ze wskazówkami wyświetlonymi na ekranie pozwala na zakończenie tej operacji sukcesem. Kiedy pojawi się komunikat, że pamięć flash jest gotowa, możemy już podłączyć ją do urządzenia, na którym chcemy zainstalować nowy system. Program do bootowania pendrive’a z systemem Windows 10 przeważnie jest darmowy, dlatego korzystanie z niego nie wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Nawet jeśli znajdziemy aplikację, za którą trzeba zapłacić, to prawdopodobnie będziemy mogli skorzystać z bezpłatnej wersji testowej i przekonać się, czy rzeczywiście nam odpowiada. Program do bootowania pendrive można odinstalować, kiedy już stworzymy pamięć flash, ale nie jest to konieczne (może przydać się w przyszłości).
Bootowanie pendrive’a ręcznie, poprzez linię komend
Trzecią metodą bootowania pendrive’a jest zrobienie tego ręcznie za pomocą linii komend. Do tego potrzebny jest nam komputer z systemem Windows (dowolną wersją) i archiwum ISO z oprogramowaniem Windows 10, ewentualnie płytą DVD. Otwieramy menu Start, klikamy ‘uruchom’, wpisujemy ‘cmd’ i potwierdzamy klawiszem Enter. Na ekranie pojawi się okno, w którym wpisujemy komendę ‘diskpart’, a następnie ‘list disk’. Wówczas wyświetli się lista pokazująca nośniki pamięci komputera, wyszukujemy swój pendrive i odczytujemy jego numer, a następnie wpisujemy go w miejscu ‘select disk X’. Kolejne komendy, jakie musimy wpisać w oknie to:
♦ ‘clean’, aby usunąć informacje w MBR i GPT, a także partycje,
♦ ‘create partition primary’, żeby utworzyć główną partycję,
♦ ‘active’, aby aktywować partycję,
♦ ‘format fs=fat32quick’, aby sformatować pendrive’a pod system plików FAT32,
♦ ‘assign’, żeby partycji została automatycznie przypisana litera.
Na koniec kopiujemy wszystkie pliki z archiwum ISO lub płyty DVD na przygotowaną partycję i restartujemy komputer. W menu BIOS nadajemy pamięci USB najwyższy priorytet bootowania, zapisujemy zmiany i wychodzimy z niego. Jeśli wyłączymy urządzenie i uruchomimy je ponownie, rozpocznie się instalacja nowego systemu.
Bootowalny pendrive z Windows 10 – jak go użyć?
Aby zaktualizować system, trzeba wiedzieć nie tylko, jak zrobić bootowalny pendrive Windows 10, ale również, w jaki sposób go wykorzystać. Nie jest to bardzo skomplikowane, dlatego z pewnością poradzimy sobie z tym samodzielnie. Najpierw musimy tak skonfigurować sprzęt, aby jego rozruch nastąpił właśnie z pendrive’a. W tym celu przechodzimy do ustawień BIOS-u. Co prawda w każdym komputerze proces ten wygląda nieco inaczej, ale podstawą jest to, aby znaleźć opcje związane z kolejnością rozruchu i nadać bootowalnej pamięci flash priorytet. Jeśli nam się to uda, po wyjściu z ustawień BIOS-u na ekranie pojawi się okno z instalatorem systemu Windows, należy wówczas kliknąć opcję ‘zainstaluj teraz’. Wprowadzamy odpowiedni język, format godziny i waluty, a także klawiaturę oraz przechodzimy dalej. Wpisujemy klucz produktu lub zaznaczamy okienko ‘nie mam klucza produktu’, a później wybieramy dysk, na którym znajdzie się nowy system i czekamy, aż wszystkie pliki systemowe zostaną zainstalowane. Wtedy komputer automatycznie się zrestartuje. Jeżeli na ekranie ponownie pojawi się okno instalatora, należy wyłączyć urządzenie, odłączyć pendrive i uruchomić je jeszcze raz. Tym razem podczas uruchamiania komputera powinniśmy zobaczyć menu konfiguracji. Należy postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami i zaznaczyć odpowiednie dane, aby dokończyć instalację i móc korzystać z nowej wersji oprogramowania.
Czy można stworzyć bootowalnego pendrive’a z kilkoma systemami?
W artykule są najważniejsze wskazówki, jak przygotować bootowalny pendrive Windows 10 z ISO i za pomocą innych dostępnych metod. Jednak warto wiedzieć, że na tego typu nośniku możemy zapisać zarówno jedną, jak i kilka wersji systemu operacyjnego. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego programu, aby wszystko przebiegło tak, jak powinno. Co ciekawe, multiboot jest możliwy do wykonania nie tylko na pendrive’ach, ale i innych nośnikach, takich jak dysk zewnętrzny. Trzeba tylko zwrócić uwagę na ilość wolnego miejsca, aby nie okazało się, że zapisanie wszystkich plików ISO nie jest możliwe. W razie wątpliwości, jaki dysk SSD lub HDD wybrać, warto poprosić o pomoc bardziej doświadczoną osobę lub sprawdzić, jakie modele cieszą się największą popularnością. Po uruchomieniu programu wybieramy systemy, jakie chcemy przenieść na podpięty nośnik i podajemy lokalizację ich obrazów ISO. Wtedy automatycznie powinno rozpocząć się rozpakowywanie plików, ich konfiguracja oraz przeniesienie we wskazane miejsce. W razie potrzeby później możemy dodawać kolejne systemy i usuwać te, które uznamy za niepotrzebne.