Jak zrobić dobre czarno-białe zdjęcie?

Ostatnio aktualizowane: 04.12.23

 

W momencie, kiedy na rynku zaczęły pojawiać się filmy oraz zdjęcia w kolorze, czarno-białe fotografie powoli zaczęły tracić na popularności. Jednak wciąż istnieje pewna liczba fanów tego typu fotografii. Jest to bardzo ważne, ponieważ czerń oraz biel są w stanie wydobyć z wykonywanej fotografii prawdziwy urok. 

 

Dlaczego czarno-białe zdjęcia są nadal tak bardzo cenione?

Stare czarno-białe zdjęcia w dalszym ciągu mają swój charakter i są często wykorzystywane przez współczesnych artystów. Udając się do galerii sztuki, oglądając wystawy najsłynniejszych mistrzów fotografii, możemy zauważyć, że znaczna część prezentowanych przez nich zdjęć jest prezentowana w czarno-białej kolorystyce. Artyści bardzo często wybierają tę technikę, ponieważ widz może lepiej skupić się na tym, co znajduje się wewnątrz kadru. Barwne zdjęcia o rozmaitej kolorystyce, bardzo często rozpraszają naszą uwagę. W ich przypadku nasz wzrok kieruje się na bardziej nasycone, mocne barwy, pomijając to, co jest najistotniejsze, czyli kadr, który fotograf chciał uchwycić. W przypadku czarno-białych zdjęć wzrok skupia się na elementach, które są najbardziej istotne, czyli tych umieszczonych w kadrze. Zwiększa się także siła przekazu artysty, a nie to jakiego koloru są dane przedmioty. Fotografie w czarno-białych barwach są także bardziej emocjonalne. Łatwiej nam się skupić na twarzach bohaterów, które przedstawiają. 

Ważny jest także aspekt techniczny. Zdjęcia wykonane w monochromatycznym stylu pozwalają nam wydobyć ze zdjęcia cienie, różne szczegóły, oraz podkreślić całą fakturę obrazu. Wydobycie szczegółów z czarno-białych zdjęć jest bardzo prostym zadaniem. Nie musimy obawiać się o to, czy wykonana przez nas fotografia czarno-biała będzie bardziej nasycona, a zwiększona kolorystyka poszczególnych elementów będzie źle wpływać na całokształt zdjęcia. Odcienie czerni oraz bieli są w stanie nadać wykonywanym przez nas fotografiom wyjątkowego klimatu. Nawet zwykłe, proste fotografie, które zrobimy przypadkiem, po przekonwertowaniu na wersję czarno-białą nabierają odmiennego charakteru. Ponadto, zdjęcia wykonane w wersji czarno-białej w znacznym stopniu mogą ułatwić nam pracę. Jest to szczególne ułatwienie dla osób, które są amatorami i nie mają jeszcze dużego doświadczenie w fotografii oraz obróbce zdjęć. 

Kiedy wykonywać czarno-białe zdjęcia?

Piękne czarno-białe zdjęcia dobrze sprawdzają się jako portrety, szczególnie dzieci. Przy ich pomocy możemy zatrzymać czas i zrobić maluchowi czarno-białe zdjęcie twarzy, na którym będzie wyglądało tak, jak dzieci z pokolenia naszych rodziców oraz dziadków. Fotografie w monochromatycznej kolorystyce bardzo dobrze sprawdzą się także podczas fotografowania ważnych wydarzeń w naszym życiu, np. ślubu, Pierwszej Komunii czy chrztu. Zdjęcia czarno-białe dobrze uchwycają emocje. Będą one robiły na nas wrażenie nawet przez wiele lat. Czarno-białe fotografie dobrze sprawdzają się także podczas wykonywania zdjęć w domach. W pomieszczeniach bardzo często znajduje się wiele elementów, przepełnionych różnymi kolorami, które mogłyby rozpraszać widza w wychwyceniu postaci oraz sytuacji, którą chcieliśmy docelowo uchwycić w naszym kadrze. 

Pamiętajmy jednak o tym, że zdjęcia wykonywane w czarno-białej wersji nie zawsze się sprawdzają. Zawodowi fotografowie zalecają, aby rezygnować z tego typu zdjęć w przypadku, kiedy fotografujemy sytuację podkreśloną mocnym akcentem kolorystycznym. W takiej sytuacji lepiej uwydatnić kolorystykę otoczenia niż z niej całkowicie rezygnować. Zdjęcia tęczy, wielokolorowego lizaka, czy innych nasyconych kolorami przedmiotów straci swój urok, kiedy zastosujemy barwy czerni oraz bieli. Wielu fotografów w takich przypadkach idzie na mały kompromis, stosując taktykę polegającą na tym, że nasycony kolorami przedmiot, pozostaje w naturalnej kolorystyce, natomiast pozostała część fotografii występuje w kolorach czerni oraz bieli. W takiej sytuacji uzyskujemy zdjęcia czarno-białe z kolorowymi elementami. Podobnie jest w przypadku fotografowania błękitnego nieba. Nadając mu barwę szarości, powoduje to, że wygląda ono nie najlepiej. Każdy z nas powinien indywidualnie zdecydować, kiedy stosowanie czarno-białej kolorystyki jest wskazane. Stosowanie nadmiaru w kolorystyce lub monochromii nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem. 

 

Aspekt techniczny

Poddając edycji czarno-białe zdjęcie, nie mamy do czynienia z takimi kwestiami jak balans bieli, czy też nasycenie obrazu. Jednak nie oznacza to, że wszystkie monochromatyczne zdjęcia wyglądają tak samo. Wyróżniają się one między sobą zastosowaną skalą szarości, która ma wpływ na barwę czarno-białych zdjęć. Z tego względu fotografie, w których użyto większej ilości szarości, będą o wiele jaśniejsze, a te z zastosowaniem mniejszej ilości – ciemniejsze. To, które zastosowanie wybierzemy, zależy głównie od edytora. Istotne jest także to, aby wykonywane przez nas czarno-białe zdjęcia ludzi, czy też krajobrazu zapisywać w postaci RAW. Sprawi to, że w późniejszej edycji będziemy mogli wydobyć więcej szczegółów. 

Jak przerobić zdjęcie na czarno białe?

Zastanawiasz się, jak zmienić zdjęcie na czarno-białe? Narzędziem, które pomoże nam przerobić fotografie kolorowe na monochromatyczne, jest np. wtyczka Silver Efer Pro 2, która jest częścią zestawu Nik Collection. Każdy fotograf powinien zadać sobie także pytanie, czy lepiej zrobić od razu zdjęcie czarno-białe artystyczne, czy też uzyskać te kolory dopiero w trakcie obróbki. W przypadku, kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z fotografowaniem i jeszcze nie czujemy się wystarczająco pewni w tej kwestii, lepiej wykonać fotografię kolorową, w przypadku której zmiana zdjęcia na czarno-białe nie jest skomplikowanym procesem. W przypadku, kiedy nie mamy możliwości lub potrzeby pobrania programu umożliwiającego przeróbkę zdjęć, zawsze możemy zdecydować się na użycie programów oraz portali internetowych. Zmiana zdjęcie na czarno-białe online jest możliwa serwisach społecznościowych, takich jak Instagram. 

 

Przydatne wskazówki dotyczące wykonywania zdjęć monochromatycznych

Do wykonywania zdjęć w monochromie od fotografa wymaga się wyczucia stylu, doświadczenia oraz szeroko pojętej kreatywności. Poniżej zamieściliśmy kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą Ci na pełne wykorzystanie efektu monochromii na wykonywanych fotografiach.

Pierwszym, bardzo istotnym punktem podczas wykonywania zdjęć w barwach czerni oraz bieli jest umiejętność wizualizacji obrazów w tych kolorach. Dlatego też, przed przystąpieniem do wykonywania zdjęć w monochromie, powinniśmy nauczyć się dostrzegać piękno obrazów ukazanych w czarno-białej kolorystyce. Przeglądając galerie, możemy znaleźć wiele inspiracji. Jednak ostateczny efekt wykonanych zdjęć powinien pochodzić z indywidualnego, twórczego podejścia fotografa.

Zastanawiasz się, jak obrobić czarno-białe zdjęcia? Wiele osób poleca, aby wykonywać zdjęcia w kolorze, a dopiero później przerabiać je na czarno-białe. Zgromadzone dane na temat kolorystyki fotografii pomagają twórcy w zastosowaniu własnych technik obróbki. Istnieje wiele sposobów edycji zdjęć. Można np. przekształcić jedynie pewną część obrazu, a resztę pozostawić w stanie nienaruszonym. Pozwoli to na lepsze uwidocznienie głównego punktu zdjęcia. Konwersja podczas edytowania umożliwia nam dowolne mieszanie barw, zmianę nasycenia oraz odcieni, oraz zastosowanie filtrów. 

Jak już wcześniej wspominaliśmy, warto pamiętać o tym, aby zapisywać zdjęcia w plikach RAW. Są one dokładniejsze. Zachowują informacje z zakresu tonów, tekstury, gradientu, cienia, a przez co również zwiększają możliwości w zakresie edycji oraz formatowania. Raw nie jest zdjęciem. Są to jedynie dane wybranej fotografii, które należy przekonwertować podczas przeróbki.

Jednym z głównych i najbardziej istotnych elementów w fotografii monochromatycznej jest kompozycja. Zdjęcia kolorowe wzbudzają w widzu zainteresowania poprzez kolorowe wizualizacje. W przypadku czarno-białych zdjęć nie możemy mówić o przykuwaniu uwagi przy pomocy koloru. Ich istota skupia się przede wszystkim na subtelności otaczającej przedmioty oraz postaciach, które znalazły się w obiektywie naszego aparatu. Fotografie monochromatyczne w osobach oglądających mają wzbudzać emocje oraz tworzyć nastrój. Przyciągają one wzrok widza przy pomocy zastosowanych wzorów oraz faktur.

Kolejnym istotnym aspektem, który, warto wziąć pod uwagę, wykonując zdjęcia w odcieniach czerni oraz bieli jest uchwycenie szczegółów. Właściwości fizyczne przedmiotu, takie jak faktura, kształt, ton są niezwykle istotne. Zależą one od stopnia intensywności światła, które zostało uchwycone przez obiektyw. Mniej nasycone światło pozwala uzyskać szerokie tony, natomiast bardziej nasycone umożliwia uzyskanie kontrastu. Jeżeli oświetlenie pada pod kątem, jesteśmy w stanie podkreślić faktury oraz formy.

Stosowanie czarno-białych zdjęć wymaga od widza większego skupienia swojej uwagi. Obrazy przedstawiają zwykle różne odcienie szarości. Wynika to z szerokiego zakresu tonalnego barwy. Piękno fotografii tkwi w zastosowanej skali szarości. Przykładowo czarno-białe zdjęcia kobiet, mężczyzn czy dzieci, takie jak portrety w wersji monochromatycznej będą w stanie lepiej ukazać detale twarzy. 

Kontrast jest to zjawisko ukazujące różnicę pomiędzy dwoma odmiennymi elementami, w przypadku zdjęć monochronicznych jest różnicą występującą pomiędzy podświetleniem, a cieniem. Jest on bardzo istotny do przekazywania treści, jakie niesie za sobą przedstawiony obraz. Zastosowanie wysokiego kontrastu w dużym stopniu wzmacnia atmosferę fotografii, natomiast lżejszy jest w stanie ukazać widzowi miękkość. 

Fotografie monochromatyczne są dobrym rozwiązaniem do uzyskania emocji oraz stworzenia nastroju. Bardzo wielu fotografów wykonując sesje ślubne, portrety, czy fotografując krajobrazy, używa właśnie takiej kolorystyki. Takie zastosowanie sprawia, że zdjęcia zyskują ponadczasowy charakter. Czarno-białe zdjęcie dziewczyny będzie w stanie bardziej przykuć uwagę widza oraz ukazać jej naturalne piękno. W ostatnim czasie bardzo popularny stał się aparat drukujący zdjęcia, który w kilka chwil pozwala wydrukować zdjęcie. W przypadku takich modeli aparatów, wybierając dodatkowo czarno-biały styl fotografii możemy uzyskać ponadczasowe ujęcie.

Bez względu na stosowaną metodę fotografii zawsze istotne jest dobre oświetlenie. Dodaje ono nie tylko dynamiczności wykonanemu zdjęciu, ale także pozwala na uzyskanie głębi obrazu. W przypadku monochromii uzyskane odcienie szarości zależą od kierunku oraz źródła padającego światła. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ