Jak zrobić GIFa?

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

GIFy, czyli krótkie animacje, bardzo często pojawiają się na stronach internetowych i portalach społecznościowych. Mogą one dotyczyć wielu różnych tematów i to m.in. dlatego są tak chętnie publikowane. Ciekawe jest to, że GIFa może zrobić każdy z nas, ponieważ nie jest to trudne. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak szybko przygotować własną animację.

 

Czym są GIFy?

GIF to skrót od Graphics Interchange Format, co można przetłumaczyć na ‘format wymiany obrazów’. Tego typu animacja trwa kilka sekund i obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością. Dzięki niej można skomentować aktualne wydarzenia polityczne, społeczne, kulturalne itp. bez użycia słów, wykorzystuje się ją także do pokazywania swoich emocji. Animowane GIFy powstały już w 1987 roku, ale przez wiele lat nie zauważano, jak szerokie mogą być możliwości ich wykorzystania. Zmieniło się to głównie za sprawą serwisów społecznościowych, jednym z nich był Tumblr. To mikroblogowa platforma, która pozwala użytkownikom na tworzenie wpisów w różnych kategoriach, np. obrazki, klipy wideo czy cytaty. Zauważono, że GIF ze zdjęć, znanych filmów czy teledysków nierzadko wyraża więcej emocji niż sam tekst, dlatego coraz częściej animacje zaczęły pojawiać się też na Facebooku, Twitterze i w wielu innych serwisach.

Przeglądając strony internetowe, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że umieszczono w nich GIFy. Uznaje się je jako dobrą alternatywę dla zwykłych filmików, ponieważ są lżejsze i umożliwiają skrócenie czasu ładowania się witryny. Samodzielne zrobienie krótkiej animacji nie jest skomplikowane, można wykorzystać do tego dowolny program graficzny.

Jak zrobić GIFa w Paincie?

Paint to bardzo prosty program służący do tworzenia i obróbki grafiki, który jest zainstalowany na każdym komputerze z systemem Windows. Można używać go do przycinania i zmniejszania rozmiaru zdjęć, samodzielnego tworzenia grafik, jak również GIFów. Jest to możliwe za sprawą aktualizacji na komputery z oprogramowaniem Windows 10, która wprowadziła nowszą wersję aplikacji, Paint 3D. Jak zrobić w niej GIFa ze zdjęć? Po uruchomieniu programu należy otworzyć obraz, który chcemy przekonwertować na animację. Możemy dodać do niego różnego rodzaju efekty, tekst 2D lub 3D, a także trójwymiarowe modele, tworząc w ten sposób przykładowo błyszczące ruchome GIFy. Kiedy już umieścimy na zdjęciu wszystkie elementy, trzeba zapisać plik jako film, a gdy na ekranie pojawi się okno dotyczące szczegółów, z listy umieszczonej w prawym górnym rogu wybieramy opcję ‘GIF (obraz)’. Na tym etapie możemy także swobodnie zmienić prędkość animacji, a także jej wymiary. Należy pamiętać, że za pomocą aplikacji Paint 3D możliwe jest tworzenie GIFów tylko ze zdjęć. Nie możemy wyodrębniać ich z filmów ani wielu ramek, a więc ilość dostępnych funkcji jest ograniczona. Aby zyskać więcej możliwości edycji, warto zainstalować inny, bardziej zaawansowany program do robienia GIFów. Mamy ich wiele do wyboru, niektóre są płatne, a inne dostępne za darmo.

 

Jak zrobić GIFa w Gimpie?

Jednym z bardziej popularnych programów graficznych jest GIMP. Jest on bezpłatny i ma różne przydatne funkcje, w tym: Skalowanie, dodawanie tekstu, rysowanie czy retusz. Instalując oprogramowanie na swoim komputerze, zyskujemy również możliwość samodzielnego tworzenia krótkich animacji, takich jak GIF imieninowy czy urodzinowy ze zdjęć, a nawet wycinek sceny z filmu. Najpierw wybieramy klatki, które nas interesują (poszczególne obrazy), a następnie każdą z nich zapisujemy jako oddzielną warstwę. Trzeba przy tym pamiętać, że obiekt pierwszoplanowy i tło powinny znajdować się na tej samej warstwie. Następnie klikamy menu, wybieramy ‘plik’ i pozycję ‘wyeksportuj’. Na ekranie pojawi się okno, gdzie wpisujemy nazwę animacji z rozszerzeniem ‘.gif’ i wybieramy miejsce zapisu pliku. W następnym oknie zaznaczamy opcję ‘jako animacja’ (często jest ona domyślnie odznaczona), nasz GIF jest już tak naprawdę gotowy i możemy przesłać go swoim znajomym. Format, do którego konwertowane są animacje, nie gwarantuje bardzo dobrej jakości, dlatego nie zaleca się zapisywania w nim obrazów i filmów w wysokiej rozdzielczości.

Jak zrobić GIFa w Photoshopie?

Innym programem, który bardzo dobrze nadaje się do tworzenia GIFów, jest Photoshop. Pozwala on na szybkie przekonwertowanie fragmentu wideo do lekkiej, ruchomej animacji. Jak to zrobić? Najpierw należy zaimportować plik do Photoshopa, wybierając kolejno opcje: ‘file’, ‘import’ i ‘video frames to layers’ (w angielskiej wersji językowej programu). Wybieramy filmik, który chcemy zmienić w GIF, a później w oknie dialogowym dostosowujemy parametry jego importu. Kiedy wszystkie klatki wideo zostaną już zaimportowane, możemy dowolnie zmienić wielkość animacji poprzez funkcje: ‘image’ oraz ‘image size’. Na koniec ponownie przechodzimy w ‘file’ i wybieramy funkcję ‘save for Web’, a jako format zapisu pliku wskazujemy ‘gif’. Ta metoda umożliwia tworzenie wielu animacji, np. przedstawiających sceny z seriali, filmów, a nawet z nakręconych przez siebie filmików. Często to właśnie w taki sposób powstaje GIF ukazujący przytulanie, śmieszne zwierzęta czy zabawy dzieci.

 

Tworzenie GIFów online

Żeby zrobić animację z pojedynczych obrazów lub zdjęć, nie musimy pobierać zaawansowanego programu graficznego. Możemy w tym celu wykorzystać także specjalne narzędzia online, które nie wymagają instalacji na komputerze. Po wpisaniu w wyszukiwarkę odpowiedniego hasła wyświetlą nam się strony pozwalające na tworzenie GIFów, co wymaga jedynie wgrania obrazów, ustawienia czasu pomiędzy ramkami i przekonwertowanie całości do formatu .gif. Nierzadko na tego typu stronach internetowych możemy na bieżąco podglądać, jak wygląda animacja i w razie potrzeby wprowadzić poprawki jeszcze przed obejrzeniem zapisanego już pliku. Aby GIF dobrze się prezentował, do jego zrobienia powinniśmy wykorzystać obrazy mające tę samą rozdzielczość. Mogą to być zdjęcia prosto z telefonu lub zrobione za pomocą aparatu fotograficznego, takiego jak bezlusterkowiec. Należy mieć na uwadze, że im więcej klatek ustawimy, tym większy będzie rozmiar gotowego pliku. Zazwyczaj narzędzia online nie mają ograniczeń co do ilości obrazów, dlatego możemy użyć kilku, kilkunastu czy nawet kilkuset (choć wtedy konwersja animacji zajmie dużo czasu).

Skorzystanie ze specjalnej strony internetowej to również sposób na to, jak zrobić GIFa z filmu bez dodatkowych, zaawansowanych aplikacji. W wielu serwisach możemy wkleić link prowadzący do konkretnego wideo, po czym na ekranie pojawi się okno służące do edycji animacji. Wybieramy fragment filmu, który nas interesuje, określamy rozmiar GIFa i ilość klatek na sekundę, możemy też dodać własny tekst lub przyciąć kadr. Na koniec zatwierdzamy swoją edycję i plik staje się gotowy do pobrania. Przeważnie na ekranie pojawia się także link prowadzący bezpośrednio do animacji, którym możemy podzielić się z innymi, np. poprzez media społecznościowe.

 

Jak zrobić GIF na telefonie?

GIFy można szybko tworzyć zarówno za pomocą komputera, jak i smartfona. Służą do tego odpowiednie aplikacje, a ponieważ jest ich wiele do wyboru, na pewno uda nam się znaleźć taką, która jest łatwa w obsłudze. Istotne jest to, że taką możliwość mają zarówno osoby ze smartfonem z systemem Android, jak również iOS. Ponadto dostępne są zarówno aplikacje służące do konwertowania zdjęć i wideo do GIFów, jak i takie umożliwiające bezpośrednie nagrywanie krótkich animacji, także z oryginalnymi efektami. Może to być bardzo dobra zabawa, a efektami łatwo podzielimy się z rodziną i znajomymi. Każdy będzie mógł pobrać GIFy na swój telefon i przekazać je dalej lub zostawić dla siebie.

 

Jak tworzyć GIFy specjalnie na media społecznościowe?

Jak zrobić GIFa na FB (Facebooka), Instagrama, Twittera lub inne media społecznościowe? Możemy w tym celu wykorzystać każdy opisany wyżej sposób, decyzja zależy w dużej mierze od własnych preferencji. Wiele osób chętnie korzysta przede wszystkim z narzędzi online, ponieważ umożliwiają one dodanie wielu ciekawych efektów. Ich dodatkową zaletą jest brak konieczności pobierania animacji, gdyż wystarczy opublikować link w serwisie, aby pozostali użytkownicy mogli zobaczyć GIFa.

Krótkie animacje są bardzo przydatne w mediach społecznościowych. Chętnie wykorzystuje się je również na fanpage’ach firmowych. W biznesie GIFy pozwalają m.in. na zaprezentowanie oferty w oryginalny, ciekawy sposób, komunikowanie się z użytkownikami serwisu, przygotowywanie krótkich poradników czy nawet informowanie o wydarzeniach. Ponieważ społeczeństwo stało się nastawione na przekaz wizualny, GIFy i filmy zaczynają wypierać zwykłe komunikaty tekstowe. Ciekawe jest też to, że bardzo często to właśnie krótkie animacje wywołują więcej reakcji niż zwykłe wpisy i tradycyjne obrazki. To oznacza, że GIFy nie znikną szybko z Internetu i warto wiedzieć, jak samodzielnie je tworzyć.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments