Ranking 6 najlepszych kalkulatorów naukowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Kalkulator naukowy – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jednym z częściej polecanych kalkulatorów naukowych jest Casio ClassWiz FX-991EX. Urządzenie jest zasilane baterią LR44 oraz ogniwem słonecznym. Sprzęt wyposażono w ponad 400 funkcji, w tym: wykonywanie operacji na macierzach, obliczanie wartości bezwzględnej, wykonywanie działań na ułamkach zwykłych oraz wyznaczane wartości pochodnej w punkcie. Kalkulator jest solidny, a przy tym lekki. Ma on 4-wierszowy wyświetlacz i dobrze opisane przyciski. Osobom szukającym sprzętu, który można podłączyć do komputera, polecamy model Casio FX-CP400. Ma on kolorowy wyświetlacz o przekątnej równej prawie 5 cali, z którego można bez trudu odczytać wynik działania. W rankingu znajdziesz też opisy kilku innych, równie użytecznych kalkulatorów naukowych.

6 najlepszych kalkulatorów naukowych. Opinie w 2024 roku

 

Kalkulator naukowy przyda się nie tylko w szkole, ale także na uczelni oraz w firmie. Szybkie obliczenie trudnego zadania może mieć pozytywne rezultaty nauce oraz prawidłowym liczeniu przychodów i różnic finansowych. Przeczytaj ranking kalkulatorów naukowych i  wybierz produkt, który najbardziej Ci odpowiada.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kalkulator naukowy cieszy się powodzeniem u studentów między innymi z powodu dużego, czytelnego wyświetlacza, czytelnego menu z opisem pełnych funkcji. Model ten ma opcję kodów QR pozwalających przeniesienie wykresów wykonywanych na kalkulatorze na smartfona.

Wady

Wśród wad tego modelu można wymienić to, że opisy klawiszy są nieczytelne w pełnym świetle słonecznym czytane pod kątem. Aby odczytać funkcję kalkulator musi być ustawiony na wprost oczu.

Podsumowanie

Kalkulator w stosunku do swojej poprzedniej wersji został wyposażony w podwójnej wielkości pamięć oraz szybszy procesor. Ma on twardą obudowę i osłonę zabezpieczającą. Wyposażono go między innymi w funkcje trygonometryczne, hiperboliczne, permutacje, kombinacje i wariacje, rozwiązywanie równań drugiego, trzeciego i czwartego stopnia i wiele, wiele innych.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze, co wynika z zastosowania kolorowego, dotykowego ekranu. Kalkulator można podłączyć do komputera przy pomocy kabla USB i przesłać obliczenia na dysk twardy. Model nie waży zbyt dużo (320 g).

Wady

Kalkulator możemy obsługiwać na dwa sposoby, a więc palcem lub przy użyciu rysika. Druga opcja jest wygodniejsza, ponieważ czasami ekran nie reaguje na dotyk palca.

Podsumowanie

Wyświetlacz jest 16-liniowy, a w jednej linii mieści się 25 znaków. To oznacza, że możemy bez przeszkód wykonywać bardzo długie i skomplikowane obliczenia. Sprzęt przyda się m.in. uczniom szkół średnich czy studentom kierunków technicznych. Pozwala on na wyświetlanie danych w poziomie lub pionie, zależnie od potrzeb.

Rozważ też

Zalety

To model mający 9 pamięci podręcznych, co pozwala na zapisanie dużej ilości danych. Jest on zasilany bateriami AAA, które nie wymagają częstej wymiany. Urządzenie wyłącza się automatycznie po dłuższym czasie bezczynności, dlatego nie ma ryzyka, że rozładuje się podczas wykonywania obliczeń.

Wady

Zanim włożymy sprzęt do torby, możemy zabezpieczyć przyciski, nasuwając na nie osłonę. Część użytkowników przekonuje, że zdejmowanie jej jest kłopotliwe i trzeba uważać, aby przypadkowo nie zniszczyć tego elementu.

Podsumowanie

Kalkulator jest poręczny. Ma on ponad 250 różnych funkcji, takich jak: wykonywanie działań na ułamkach zwykłych, obliczanie odchyleń standardowych oraz analizowanie regresji. Model wykorzystuje technologię S.V.P.A.M i rozwiązuje równania zgodnie z matematycznymi zasadami.

 

Kalkulator naukowy Casio

 

1. Kalkulator naukowy Casio ClassWiz FX-991EX

 

Osobom szukającym profesjonalnego sprzętu do różnego rodzaju obliczeń, polecamy Casio CLASSWIZ FX-991EX. Prezentowany kalkulator może być używany przez studentów kierunków matematycznych i fizycznych, a także przez handlowców. Kalkulator ma aż 47 stałych naukowych oraz separator tysięcy, który znacząco ułatwia obliczenia. Wymiary sprzętu to 7 cm x 16 cm x 1 cm. Waga kalkulatora to 90 g. 

Użytkownicy są zadowoleni obecnością wielu funkcji do obliczania różnych działań. Wśród nich są: operacje na macierzach i wektorach, ułamkach zwykłych, pierwiastkach, całce oznaczonej, logarytmach, liczbach zespolonych i wielu innych. Kalkulator pomoże w rozwiązywaniu układów do 4 niewiadomych, działań z zakresu funkcji trygonometrycznej i hiperbolicznej, a także daje możliwość konwersji współrzędnych. Studenci szczególnie chwalą system V.P.A.M, dzięki któremu działania są obliczane zgodnie z zasadami matematyki. 

Wyświetlacz ma aż 5 kolumn, w których mieści się 45 wierszy. Ciekawa jest funkcja, która pozwala na zapoznanie się z wynikiem na smartfonie. Wystarczy użyć klawisza QR Code. Z kolei, jeżeli przez przypadek skasujesz wynik, możesz użyć funkcji UNDO, która go przywróci. Kalkulator ma metalowe i plastikowe przyciski. Dodatkowo są one chronione osłoną zabezpieczającą. Użytkownicy doceniają solidne wykonanie sprzętu. Kalkulator jest zasilany bateriami i słonecznie, z czego same baterie pozwalają na 2 letnie działanie (zakładając, że każdego dnia będziesz używał sprzętu przez około godzinę). 

Kalkulator naukowy Casio ClassWiz FX-991EX to model polecany przez wielu studentów ze względu na bogactwo funkcji jakie posiada.

 

Zalety

Ekran: Ten dobry kalkulator naukowy na studia ma duży czytelny ciekłokrystaliczny ekran o rozdzielczości 192 na 63 punktów.

Funkcje: Kalkulator, podobnie jak wszystkie najlepsze kalkulatory naukowe został wyposażony w niezliczoną ilość funkcji, w tym obsługuje naturalny zapis, macierze 4×4, całki i ich pochodne czy robi obliczenia na wektorach.

Wybór funkcji: Menu kalkulatora wyświetla pełne nazwy funkcji, a nie tylko skróty co ułatwia ich wybór.

Arkusz kalkulacyjny: Model ten pozwala wykonywać obliczenia charakterystyczne dla arkuszy. Można użyć arkusz wielkości pięciu kolumn i 45 wierszy.

Zasilanie: Dwojakie zasilanie na baterię słoneczną oraz baterie typu LR44 pozwala na długą eksploatację bez wymiany baterii.

 

Wady

Nadruki funkcji: Na klawisze z nadrukiem funkcji w pełnym świetle trzeba patrzeć prostopadle, w innym wypadku są one nieczytelne.

 

 

 

 

Kalkulator naukowy stopnie i minuty

 

2. Kalkulator Casio ClassPad FX-CP400

 

Jeżeli zależy Ci na dobrej jakości, kolorowym wyświetlaczu, to powinieneś wybrać Casio FX-CP400. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych kalkulatorów na rynku. Użytkownicy są najbardziej zadowoleni właśnie z wyświetlacza. Ma on aż 16 linii, co sprawia, że możesz obliczać skomplikowane działania, które zawierają wiele liczb. Wyświetlacz ma przekątną prawie 5 cali i wyświetla nawet 65 tysięcy kolorów. Zakup tego sprzętu jest idealnym pomysłem dla wzrokowców. 

Prezentowany kalkulator naukowy wyświetla stopnie i minuty, ciągi, macierze, wektory i wiele innych znaków matematycznych. Z jego pomocą można obliczyć równania liniowe, działania całkowe i różniczkowe, funkcje logarytmiczne i wykładnicze, równania wielomianowe i wiele innych rodzajów obliczeń. Poza tym możesz tworzyć statystyki, obliczenia kapitałowe i finansowe, a co może zaskoczyć niektórych – możesz tworzyć prezentacje. Na dodatek kalkulator ma funkcję generatora liczb losowych. 

W zestawie znajduje się kabel USB, dzięki któremu połączenie kalkulatora z komputerem lub innymi urządzeniami jest łatwe. Ekran może być obsługiwany z pomocą wskaźnika lub palca. Sprzęt ma również wirtualną klawiaturę, na której znajdują się zarówno cyferki, literki, jak i znaki matematyczne. Studenci doceniają to, że urządzenie nie jest ciężkie (320 g), a także nie jest zbyt duże 2 cm x 8 cm x 20 cm. 

Kalkulator Casio ClassPad FX-CP400 to graficzny model o pamięci 5,5 MB.

 

Zalety

Duży  wyświetlacz: Wyświetlacz LCD o wielkości 4,8 cali pozwoli na wyświetlenie 16 linii i 25 znaków w każdej linii. Ekran dotykowy jest obsługiwany za pomocą rysika lub palca.

Współpraca z komputerem: Wraz z kalkulatorem otrzymujemy przewód USB, który pozwala na podłączenie kalkulatora z komputerem i przeniesienia danych.

Wirtualna klawiatura: Sprzęt został wyposażony w wirtualną klawiaturę z matematycznymi funkcjami oraz znakami specjalnymi i alfabetycznym katalogiem poleceń.

Obrót ekranu: Ekran kalkulatora ma możliwość podzielenia i obrotu fragmentu ekranu na przykład do wyświetlenia wykresu.

Zoom: Ekran kalkulatora ma funkcję “pinch – in/out”. Zatem przy użyciu palca możemy ekran powiększyć lub zmniejszyć.

 

Wady

Język: Kalkulator ma menu w języku niemieckim, angielskim, hiszpańskim, francuskim i fińskim. Brak w nim języka polskiego.

 

 

 

 

Kalkulator naukowy ułamki zwykłe

 

3. Kalkulator naukowy Casio FX-350ES Plus

 

Na naszej liście postanowiliśmy umieścić Casio FX-350ES PLUS, czyli podręczny kalkulator przydający się podczas szybkich lub bardziej skomplikowanych obliczeń. Jest on wyposażony w dwuliniowy wyświetlacz. Warto dodać, że jest on czarno-biały, dzięki czemu cyferki wyraźnie odznaczają się od tła. Rozdzielczość ekranu wynosi 31 x 96 punktów. Sprzęt jest zasilany bateriami. 

Ten dobry kalkulator naukowy wyświetla ułamki zwykłe, permutacje, a także notacje inżynierskie. Sprzęt z pewnością przyda się osobom, które chcą obliczać kombinacje, odchylenia standardowe, a także funkcje trygonometryczne, funkcje listy danych oraz chcą tworzyć tablicę liczbową z funkcji. Z pomocą urządzenia można analizować regresję. Kalkulator ma 9 pamięci podręcznych, więc można wrócić do ostatnich wyników. 

Technologia S.V.P.A.M oznacza, że sprzęt rozwiązuje równania zgodnym z zasadami matematycznymi. Urządzenie ma funkcję automatycznego wyłączania, więc nie będzie on zabierał dodatkowej energii, jeżeli zapomnisz go wyłączyć. Plastikowe przyciski są starannie wykonane. Podczas gdy nie używasz kalkulatora, możesz zakryć przyciski twardą, nasuwaną osłoną. Użytkownicy chwalą solidne wykonanie oraz niewielkie wymiary sprzętu. Studenci doceniają naturalny zapis wyrażeń matematycznych, co oznacza, że wyglądają one dokładnie tak, jak w podręczniku.

Kalkulator naukowy Casio FX-350ES Plus wyposażono w dwuwierszowy ekran LCD o rozdzielczości 31 x 96 punktów.

 

Zalety

Ilość funkcji: Sprzęt wyposażono w 252 funkcje obsługiwane w języku polskim. Wśród nich znajdziemy statystyki i regresję, kombinacje i permutacje, silnie, logarytmy czy konwersję jednostek kąta.

Niewielka waga: Kalkulator waży zaledwie 100 g przy wymiarach 13,8 x 80 x 162 mm, klawiaturę chroni zasuwka.

Zasilanie: Zasilanie odbywa się za pomocą baterii LR03 i starcza jedna bateria na wiele lat eksploatacji.

Wytrzymała obudowa: Kalkulator charakteryzuje wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Płynnie działające przyciski: Według opisu użytkowników przyciski są dobrze opisane i płynnie działają. Przez wiele lat użytkowania napisy na przyciskach nie ścierają się.

 

Wady

Obsługa: Pojawiają się opinie klientów że kalkulator z początku wydaje się trudny w obsłudze, jednak po wstępnej nauce użytkownik uczy się sprawnie wykonywać obliczenia.

 

 

 

 

Kalkulator naukowy Vector

 

4. Kalkulator Vector DK-206

 

Dla osób szukających prostego kalkulatora mamy ciekawą propozycję, Vector DK-206. Prezentowany sprzęt ma podstawowe opcje obliczania oraz jest solidnie wykonany, dlatego wiele osób decyduje się na jego zakup. Na wyświetlaczu może pojawić się maksymalnie 12 liczb. Osobom korzystającym ze sprzętu podoba się to, że cyferki są bardzo duże i widać je wyraźnie. Dlatego użytkowanie prezentowanego kalkulatora jest wygodne.

Urządzenie ma kilka funkcji, które pomogą Ci w codziennych obliczeniach. Wśród nich znajdują się zaokrąglanie wyników, obliczanie sumy końcowej, możliwość dodawania, mnożenia, dzielenia i dodawania, a także możliwość cofania. Ten kalkulator naukowy Vector jest również wyposażony w klawisz podwójnego zera, który często okazuje się bardzo przydatny. Z pomocą sprzętu można też łatwo obliczać procenty. Wiele osób chwali ten dobry i tani kalkulator naukowy za to, że nie ma on zbyt wiele funkcji, które nie są im na co dzień potrzebne.

Dodatkową funkcją jest pokazywanie miejsc dziesiętnych, dla ułatwienia obliczeń z większymi cyframi. Sprzęt jest zasilany bateriami oraz słonecznie, a producent oświadcza, że nie trzeba wymieniać baterii przez około 4 lata (nawet przy codziennym używaniu). Klawisze kalkulatora są solidnie wykonane i się nie zużywają. Wymiary modelu wynoszą 20 cm x 15 cm x 2,5 cm. Opinie o kalkulatorach naukowych tej marki zachęcają do zakupu tego i innych modeli. Użytkownikom podoba się, że sprzęt ma regulowany kąt nachylenia wyświetlacza.

Kalkulator Vector DK-206 to stosunkowo tani kalkulator o kilku przydatnych funkcjach i jednowierszowym wyświetlaczu.

 

Zalety

Do biura rachunkowych: Kalkulator doskonale spełnia się dla księgowych i biur rachunkowych, posiada wystarczającą ilość funkcji do obsługi podatkowej.

Wyświetlacz: Na wyświetlaczu zmieści się 12 cyfr w dużym rozmiarze, które bezproblemowo można odczytać. Jasność wyświetlacza jest regulowana.

Zaokrąglanie wyników: Kalkulator ma możliwość zaokrąglania wyniku według dokonanych ustawień.

Funkcje: Obok podstawowych funkcji mamy tutaj możliwość obliczania procentów oraz pierwiastków.

Klawisz cofania: W razie pomyłki i wybrania niewłaściwej cyfry na klawiaturze, jest możliwość wykasowania tej cyfry i wprowadzenia właściwej bez utraty całego działania.

 

Wady

Przeznaczenie: Nie jest to kalkulator, z którego byłby zadowolony inżynier bądź student matematyki. Zbyt mała ilość funkcji przeznacza go jedynie do biura rachunkowego.

 

 

 

 

Kalkulator naukowy potęgi

 

5. Kalkulator biurowy i szkolny Casio FX-991CEX

 

Casio FX-991CEX to lekki i wytrzymały kalkulator, który może posłużyć do rozwiązania skomplikowanych zadań matematycznych. Waga modelu wynosi 90 g, ma on kształt telefonu, więc można go ze sobą nosić w kieszeni. Jest to szczególnie wygodne, jeżeli musisz wykonywać obliczenia będąc na budowie, w miejscu, gdzie nie ma szans, na wygodne obliczenia przy biurku. Zaletą, o której wspomina wielu użytkowników jest możliwość przesłania danych z kalkulatora do komputera. Można to zrobić używając kabla USB.

Prezentowany kalkulator ma wiele funkcji, tych zaawansowanych oraz podstawowych. Sprzęt pozwala na wykonanie wykresów nierówności, wykresów kołowych i słupkowych, daje możliwość programowania, prowadzenia notacji inżynierskiej, z jego pomocą można też generować losowe liczby. Kalkulator naukowy pokazuje potęgi i inne symbole matematyczne. Urządzenie gwarantuje konwersję jednostek, a także ma ciekawą funkcję UNDO, czyli możliwość cofania ostatniej operacji.

Warto wspomnieć o wyświetlaczu, który jest często chwalony przez użytkowników. Test kalkulatorów naukowych poświadcza, że ma on wyraźny kontrast ekranu, dzięki czemu odczytanie wyniku jest łatwe. Poza tym ekran jest podświetlany. Naturalny zapis działań matematycznych, sprawia że wyglądają one tak samo, jak w podręcznikach. Ciekawe jest to, że kalkulator można połączyć z projektorem i pokazywać wyniki oraz obliczenia większej liczbie osób. Sprzęt ma pamięć aż 20 funkcji, więc nawet jeżeli nie zdążysz ich spisać, to nie jest to zawsze możesz do nich wrócić.

Kalkulator biurowy i szkolny Casio FX-991CEX jest polecanym modelem zarówno dla uczniów jak i studentów.

 

Zalety

Funkcje: Kalkulator został wyposażony w 668 funkcji w tym QR code umożliwiającą przeniesienie i wizualizację wyniku na smartfonie.

Wyświetlacz: Wyświetlacz kalkulatora ma rozdzielczość 192 x 63 punkty i możliwość regulacji kontrastu.

Ikonowe menu: Menu w postaci ikon jest intuicyjne i łatwe do obsługi.

Zasilanie: Zasilanie kalkulatora odbywa się za pomocą baterii typu AAA oraz za pomocą panelu słonecznego.

 

Wady

Język: Co prawda sprzęt obsługuje się w języku polskim, niemniej niektóre funkcje tłumaczone z angielskiego są niezrozumiałe dla Polaka. Niestety kalkulator nie umożliwia przełączenia obsługi na język angielski w razie potrzeby.

 

 

 

 

Kalkulator naukowy pierwiastek 3 stopnia

 

6. Kalkulator naukowy Casio FX-82ES Plus

 

Casio FX-82ES Plus to dobry kalkulator naukowy do użytku domowego z 252 funkcjami. Jest to dobrze wykonany sprzęt, z którego można korzystać w każdym momencie. Kalkulator jest zasilany bateriami, a według producenta wymiana baterii nie jest konieczna przez około 3 lata. Waga urządzenia wynosi około 95 g. Ma ono funkcję automatycznego wyłączania się, dzięki czemu nie pobiera niepotrzebnie energii. Wiele osób uważa, że z modelu wygodnie się korzysta.

Kalkulator ma kilka funkcji, które mogą przydać się, gdy w pracy, w szkole czy w domu prowadzimy codzienne obliczenia. Z jego pomocą można obliczać działania na ułamkach zwykłych, odchylenia standardowe, kombinacje, a także tworzyć listę danych. Poza tym sprzęt przyda się do tworzenia tablicy liczbowej z funkcji, prowadzenia notacji inżynierskich oraz analizy regresji. Ten kalkulator naukowy pokazuje pierwiastek 3 stopnia, drugiego i inne matematyczne symbole. 

Urządzenie ma 9 pamięci podręcznych, co jest wystarczające do domowego korzystania z kalkulatora. Czarno-biały, dwuliniowy wyświetlacz jest wyraźny, a jeżeli chcesz, to możesz zmienić jego kontrast, aby lepiej widzieć. Jego rozdzielczość wynosi 36 x 96 dpi. Plastikowe przyciski są dobrze wykonane, a podczas naduszania wydają dźwięk, który potwierdza, że dany przycisk został naciśnięty. Dźwięk oczywiście można wyłączyć.

Kalkulator naukowy Casio FX-82ES Plus to stosunkowo niedrogie urządzenie, które zadowoli zarówno ucznia jak i studenta.

 

Zalety

Ilość funkcji: Ten naukowy kalkulator został wyposażony w 252 funkcje, wśród których można wymienić na przykład ułamki zwykłe, pierwiastkowanie, logarytmowanie, statystyka.

Wyświetlacz: Dwuwierszowy wyświetlacz 31 x 96 punktów pozwoli na odczytanie 15 i 10 znaków widocznych linii. Użytkownik ma do dyspozycji regulację kontrastu wyświetlacza.

Niewielki wymiary: Niewielkie wymiary wynoszące 13,8 x 8 x 162 mm i waga 100 g nie przysporzył ciężaru w uczniowskiej torbie.

 

Wady

Współpraca ze smartfonem: Model ten nie oferuje możliwości przeniesienia danych na ekran smartfona, użytkownik musi wszystko odczytać z dostępnego wyświetlacza.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kalkulator naukowy kupić?

 

Mając kalkulator naukowy, możemy szybko wykonać nie tylko proste, ale też bardziej skomplikowane obliczenia, oparte na ułamkach, potęgowaniu czy macierzach. Jednak nie wszystkie tego typu sprzęty są równie praktyczne oraz wygodne w użyciu. Przygotowaliśmy poradnik pełen podpowiedzi, za sprawą którego na pewno wybierzesz kalkulator spełniający wszystkie oczekiwania.

Rodzaje

Kalkulatory naukowe klasyfikowane są do dwóch podstawowych grup: szkolnej oraz inżynierskiej. Modele należące do tej pierwszej przydają się głównie licealistom oraz studentom. Dzięki szkolnym sprzętom znacznie łatwiejsze staje się wykonywanie bardziej skomplikowanych obliczeń, przykładowo funkcji logarytmicznych czy trygonometrycznych. Umożliwiają one też liczenie odwrotności, wykonywanie działań na ułamkach zwykłych oraz w układach dwójkowych, ósemkowych i szesnastkowych. Kalkulatory inżynierskie są bardziej zaawansowane, dlatego pozwalają m.in. na liczenie z wykorzystaniem liczb zespolonych czy pisanie programów. Warto wspomnieć też o sprzętach przeznaczonych dla osób specjalizujących się w konkretnych dziedzinach, takich jak chemia i fizyka. Kalkulatory te mają specjalne funkcje, które ułatwiają pracę.

 

Wyświetlacz – jaki kalkulator naukowy wybrać?

Robiąc zakupy, trzeba przyjrzeć się budowie kalkulatora, a zwłaszcza wyświetlaczowi. Od niego w dużej mierze zależy komfort wykonywania obliczeń, jak również odczytywania wyników. Zwykłe kalkulatory najczęściej wyposażone są w jednoliniowy wyświetlacz, a modele naukowe w dwu- lub trzyliniowy, na którym mieści się dłuższy ciąg cyfr. W jednym wierszu standardowo wyświetla się od 10 do 15 znaków.

 

Zasilanie

Standardowo kalkulatory zasilane są bateriami, np. zegarkowymi, AA lub AAA. To sprawia, że sprzęt działa niezawodnie przez długi czas. Co więcej, przy wyświetlaczu często znajduje się niewielki panel słoneczny, za sprawą którego możemy używać kalkulatora, nawet gdy dojdzie do całkowitego rozładowania baterii. Wyposażony w niego model jest bardziej praktyczny od tego zasilanego tylko energią słoneczną, gdyż nie musimy się obawiać, że nagle przestanie działać i stracimy wyniki ważnych obliczeń.

 

Obudowa

Najlepszy kalkulator naukowy musi być solidny, zwłaszcza jeśli ma być używany codziennie. Obudowa powinna być wykonana z materiału, który nie jest podatny na zarysowania, pęknięcia oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Inaczej sprzęt szybko się zniszczy na skutek ciągłego noszenia, wyjmowania oraz ponownego wkładania do torby. Najczęściej kalkulatory, także naukowe, mają plastikową obudowę. Część modeli jest dodatkowo wyposażona w specjalną zaślepkę, która zabezpiecza przed uszkodzeniami klawiaturę oraz wyświetlacz.

Pamięć

Sprzęty naukowe zwykle umożliwiają zapisanie wyników obliczeń w dwóch rodzajach pamięci, a więc sumarycznej i kilku bieżących. Bardzo często pozwalają one ponadto na wykorzystanie aktualnych, wyświetlanych na ekranie wartości do wykonywania dalszych obliczeń. Przeważnie to wystarcza, aby kalkulator okazał się wystarczająco użyteczny i ułatwiał pracę.

 

Wymiary i waga

Całkowite wymiary kalkulatora mają wpływ na sposób przenoszenia go. Niewielki sprzęt bez trudu mieści się np. w kieszeni spodni, większy wymaga przechowywania w torbie lub plecaku. Rozmiar kalkulatora uzależniony jest od wielkości wyświetlacza oraz klawiatury. Im więcej przycisków mamy do dyspozycji, tym większy pod względem gabarytów jest sprzęt. Jednak zakup modelu o bardzo dużych wymiarach nie zawsze jest złą decyzją, w szczególności, gdy jest używany tylko w jednym miejscu i nie nosimy go przy sobie.

Poza samym rozmiarem wiele osób sprawdza też wagę kalkulatora. Zazwyczaj jest to kilkaset gramów, co oznacza, że możemy z łatwością utrzymać sprzęt w jednej dłoni. Tak lekki kalkulator nie przyczynia się do nadmiernego obciążenia plecaka.

 

Ilość dostępnych funkcji

Przeważnie naukowe sprzęty mają kilkaset różnych funkcji i znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Do podstawowych zalicza się m.in.: rozwiązywanie równań oraz układów równań, konwersję jednostek, operacje na macierzach, sumowanie wyrazów ciągu i obliczanie wartości wyrażeń. Ponieważ w czasie wykonywania bardzo długich obliczeń można się zdekoncentrować i popełnić błąd, kalkulator powinien umożliwiać wprowadzenie poprawek, a więc usunięcie konkretnych cyfr. To pozwala uniknąć konieczności ponownego wprowadzania całego wiersza.

Duży wpływ na to, jaki jest najlepszy kalkulator naukowy, nierzadko ma możliwość programowania. Modele inżynierskie zazwyczaj dają możliwość automatyzacji wybranych obliczeń, wystarczy podać podstawowe parametry (nie musimy wtedy przepisywać długiego ciągu znaków). Niektóre kalkulatory, np. te przeznaczone do biur rachunkowych, mają funkcję drukowania wyników. Są one wyposażone w drukarkę, najczęściej dwukolorową. Takie sprzęty pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ nie ma potrzeby przepisywania działań oraz wyników na komputerze czy ręcznie.

Łatwość obsługi

W porównaniu do zwykłych kalkulatorów modele naukowe są bardziej rozbudowane, dlatego na początku możemy mieć problem z obsługą zakupionego sprzętu. Do zestawu powinna być dołączona instrukcja, która pozwoli na szybkie zapoznanie się ze wszystkimi dostępnymi funkcjami. 

 

Kalkulatory naukowe w dobrych cenach

Zakup naukowego kalkulatora z wieloma przydatnymi funkcjami nie musi wiązać się z bardzo dużym wydatkiem. Znaczna część sprzętów kosztuje mniej niż 100 zł, co nie jest zbyt wygórowaną kwotą. Cena za bardziej zaawansowane modele przekracza kwotę 500 zł. To nowoczesne kalkulatory, które przypominają nieco smartfony, gdyż są wyposażone w kolorowy, dotykowy wyświetlacz LCD oraz pamięć o dużej pojemności.

 

 

FAQ

 

P1: Ile kosztuje kalkulator naukowy?

Ceny kalkulatorów naukowych są bardzo zróżnicowane i zależą od zawartych funkcji. Musimy liczyć się w większym wydatkiem niż w przypadku tradycyjnych kalkulatorów. Najtańsze urządzenia z kilkudziesięcioma funkcjami mogą kosztować od kilku do kilkunastu złotych. Warto jednak zainwestować w przyrząd, który wytrzyma kilka lat pracy. To wiąże się z wydatkiem rzędu 50 – 90 zł. Ceny są wyższe w przypadku kalkulatorów graficznych i inżynierskich. Taki model może kosztować do 200 zł, a cena zależy od tego, jakie dokładnie obliczenia chcemy wykonywać. Zdecydowanie najdroższe są kalkulatory z wbudowaną drukarką, które kupimy za około 400 zł. 

P2: Jak dbać o kalkulator naukowy?

Aby kalkulator naukowy służył nam przez kilka lat, warto o niego odpowiednio zadbać. Jak w przypadku każdego urządzenia elektronicznego, należy unikać wszelkich upadków i uszkodzeń mechanicznych. Chowając produkt do torebki czy plecaka, zawsze upewnijmy się, że ma nałożoną klapkę ochronną. Oprócz ochrony przed uszkodzeniami klapka zapobiega szybkiemu rozładowaniu baterii przez przypadkowe przyciskanie guzików. Unikajmy także zalania kalkulatora wodą. Jeśli jesteś geodetą lub inżynierem i musisz używać kalkulatora w wilgotnych warunkach, zastanów się nad zakupem wersji wodoodpornej. Ma ona specjalnie skonstruowane przyciski, pod które nie dostaje się woda. 

 

P3: Co zrobić, gdy kalkulator naukowy nie działa poprawnie?

Czasami zdarza się, że kalkulator naukowy pokazuje wynik inny od spodziewanego lub wyświetli błąd. Na początku zawsze powinniśmy się upewnić, czy błąd nie wynika z naszej pomyłki lub przeoczenia cyfry w wyrażeniu obliczeniowym.  Warto także sprawdzić, czy wybrany tryb obliczeń odpowiada wykonywanym działaniom. Jeśli to nie pomoże, należy przytrzymać przycisk „ON”. Spowoduje to, że kalkulator sprawdzi, czy funkcje urządzenia działają poprawnie. Jeśli przyrząd wykryje nieprawidłowość, automatycznie wykasuje zawartość pamięci. Czasami przyczyną błędnego działania kalkulatora może być wyczerpująca się bateria, którą należy wymienić. Słaba bateria jest sygnalizowana przyciemnieniem wyświetlacza. 

 

P4: Jak jest zasilany kalkulator naukowy?

W zależności od rodzaju i producenta kalkulatora naukowego może być on zasilany bateriami AAA lub baterią typu LR-44. W urządzeniach standardowo znajduje się także bateria słoneczna. To właśnie dzięki niej możemy wydłużyć czas działania baterii w kalkulatorze. Tak wyposażone modele rzadziej wymagają wymiany baterii, a nawet mogą działać bez niej. Urządzenia z wbudowaną drukarką zasilane są sieciowo. W zależności od częstotliwości użytkowania kalkulatora naukowego, jego bateria zużywa się szybciej lub wolniej. Jednak większość producentów szacuje, że bateria całkowicie rozładuje się dopiero po dwóch latach intensywnego użytkowania. 

P5: Czy kalkulator naukowy z dużą liczbą funkcji jest lepszy?

Okazuje się, że nie zawsze duża liczba funkcji świadczy o praktyczności i przydatności urządzenia. Wszystko jest uzależnione od tego, do jakich celów potrzebny nam będzie kalkulator. Jeśli skupiamy się na obliczaniu liczb zespolonych i całek, z pewnością przyda nam się model z rozbudowanym zasobem wzorów i funkcji, które pomogą nam w wykonywaniu działań. Można zatem stwierdzić, że ważna jest jakość opcji, a nie ich ilość. Jeśli zdecydujemy się na zakup kalkulatora naukowego z myślą o studiach, warto dokładnie zapoznać się z programem nauczania. W ten sposób upewnimy się, czy wybrany model będzie przydatny do każdego przedmiotu i w pełni wykorzystamy jego potencjał.

 

 

Dla kogo kalkulator naukowy?

 

Z naszego artykułu dowiedziałeś się już, jaki kalkulator naukowy jest polecany. Jeśli nadal wahasz się nad zakupem i nie jesteś pewien, czy wykorzystasz jego wszystkie opcje, koniecznie zapoznaj się z tą częścią tekstu. Podpowiadamy w niej, dla kogo są przeznaczone poszczególne modele kalkulatorów oraz, który rodzaj najbardziej się przyda i spełni Twoje oczekiwania. 

Podstawowy kalkulator naukowy

Najprostszy kalkulator naukowy przyda się uczniom szkoły podstawowej i średniej. Sprawdzi się również w każdym domu, na przykład do podsumowania comiesięcznych wydatków. Tego typu przyrząd jest w stanie uwzględnić kolejność wykonywania działań, realizuje skomplikowane polecenia i to, co odróżnia go od najzwyklejszych kalkulatorów to obliczenie funkcji trygonometrycznych, logarytmicznych czy wykładniczych dowolnej potęgi, a także liczenie odwrotności. Modele podstawowe są niewielkie, mają proste wyświetlacze, trochę bardziej rozbudowaną klawiaturę oraz najczęściej działają na baterie zegarkowe.

 

Kalkulator inżynieryjny

Jest to model z bardziej skomplikowanymi opcjami matematycznymi i jest odpowiedni dla księgowych, studentów matematyki czy pracowników biura rachunkowego. Urządzenie zazwyczaj ma duży wyświetlacz, a z dodatkowych przycisków wyróżnić możemy zmianę znaku, podwójne zero i trzy przyciski pamięci. Poza tym kalkulator ma funkcję pierwiastka kwadratowego, obliczania podatków i procentów, opcję konwersji walut, sumy łącznej czy zaokrąglania obliczeń w górę lub w dół. Dla komfortowego użytkowania urządzenie umożliwia przeglądanie i poprawianie poprzednich wpisów. Ponadto, sprzedawcy z pewnością docenią opcję koszt-sprzedaż-marża, dzięki której możemy obliczyć brakującą wartość przy znanej cenie sprzedaży, cenie kosztu lub marży. 

 

Specjalistyczne kalkulatory naukowe

Specjalistyczne kalkulatory naukowe dostępne są w trzech rodzajach: programowalnej, graficznej oraz specjalizowanej. Pierwszy typ daje możliwość zapisania programu, a także wykonanie skomplikowanych obliczeń. Możliwościami i wyglądem przypomina mały komputer. Modele graficzne są wyposażone w duży wyświetlacz, na którym możemy zobaczyć obliczane funkcje oraz wyrysować macierze. Urządzenia te pracują również w zakresie liczb urojonych. Kalkulatory specjalizowane są dostosowane do określonego zawodu lub dziedziny. W sklepach dostępne są wersje chemiczne lub fizyczne, które od podstawowej wersji różnią się dużo większym zasobem zaprogramowanych stałych, które sprawiają, że obliczenia są szybsze i dokładniejsze. Takie kalkulatory wyróżniają się także specjalną konstrukcją i wysokimi standardami technicznymi, do których można zaliczyć na przykład wodoodporność.

Kalkulator z wbudowaną drukarką

Osobom, którym zależy na zachowaniu obliczeń, polecamy modele kalkulatorów naukowych z wbudowaną drukarką. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób, które piszą wolno albo niewyraźnie. Z takim kalkulatorem nie będzie wątpliwości, jaka cyfra widnieje na papierze. Wszystkie informacje są zebrane w jednym ciągu, dlatego nie przeoczymy żadnej kalkulacji.

Na pierwszy rzut oka produkt wygląda jak kasa fiskalna, z której wychodzi długi papierek z szeregiem cyfr i działań. Urządzenia takie nie tylko umożliwiają wykonywanie skomplikowanych obliczeń takich jak konwersja walut czy obliczanie pierwiastka kwadratowego, ale gwarantują też szybkie drukowanie wyników. Przyrząd jest wyposażony w wymienne rolki papieru, na których drukują się obliczenia. Kalkulator z drukarką przyda się przede wszystkim osobom, które dużo rachują, a potem zapisują wyniki. Trzeba się jednak liczyć z jego wyższą ceną, jeśli jednak mamy pewność, że w pełni wykorzystamy możliwości urządzenia, jest to opłacalna inwestycja. 

 

 

Jakie funkcje mają kalkulatory naukowe?

 

 

Mając trochę matematycznej wiedzy wszyscy wiemy, że niektóre, zwłaszcza te bardziej złożone czy skomplikowane obliczenia matematyczne trudno jest bezbłędnie wykonać w pamięci. Najpierw dodać czy odjąć? Co z liczbami w nawiasach? Na dalszych etapach edukacji, zwłaszcza na typowo technicznych i ścisłych studiach, pojawiają całki, pochodne i skomplikowane funkcje trygonometryczne. Liczenie w pamięci staje się wręcz niemożliwe. Konieczne jest wtedy zainwestowanie w kalkulator naukowy.

Kalkulatory naukowe różnią się między sobą obudową, zasilaniem, pamięcią czy liczbą funkcji. Wybierając urządzenie dla siebie zdecydowanie nie warto wybierać takiego z największą liczbą dostępnych funkcji, tylko takie, którego funkcje będą najbardziej użyteczne. Dla przeciętnego ucznia podstawówki zwykły, prosty kalkulator jest absolutnie wystarczający. Na etapie szkoły średniej bardziej przyda się już prosty kalkulator z dodatkowymi funkcjami, takimi jak potęgowanie, pierwiastkowanie czy zapisywanie wyników w pamięci. Jeśli jednak decydujemy się na ścisłą bądź inżynierską ścieżkę kariery, to nie wystarczy.

Podstawowe kalkulatory naukowe to dosyć zaawansowane narzędzia umożliwiające realizację skomplikowanych działań matematycznych. Poradzą sobie z kolejnością wykonywania działań, funkcjami trygonometrycznymi, logarytmicznymi i wykładniczymi. Pozwalają na przełączanie między ułamkami zwykłymi i dziesiętnymi oraz właściwymi i niewłaściwymi, zmianę jednostek kątów na stopnie, grady czy radiany a także zmianę systemu z dwójkowego na ósemkowy, dziesiętny czy szesnastkowy. Bardziej zaawansowane dysponują dodatkowymi funkcjami, na przykład kalkulatory graficzne mają na tyle rozbudowany system i możliwości graficzne, że są w stanie rysować wykresy czy macierze. Wyróżnia się również typowo inżynierskie kalkulatory, które można porównać do prostych komputerów. Potrafią przechowywać niewielkie bazy danych czy umożliwiają tworzenie prostych programów. Najbardziej dedykowanymi konkretnej branży kalkulatorami są jednak bez wątpienia kalkulatory fizyczne i chemiczne, które wyposażone są w zasoby fizycznych i chemicznych stałych. Nie trzeba wtedy wpisywać ani pamiętać przybliżonych wartości poszczególnych stałych – których w fizyce i chemii jest naprawdę ogrom – więc korzystamy z dokładnych wartości, co pozwala szybko uzyskać dokładny wynik.

Funkcjonalność kalkulatora to nie tylko liczba jego funkcji, ale również pamięć, jaką urządzenie dysponuje. Podstawowa pamięć to jedna sumaryczna, trzy bieżące i możliwość kontynuowania obliczeń z bieżącą wartością. Brzmi nieco enigmatycznie, więc wyobraźmy to sobie jako jedną przeglądarkę internetową (pamięć sumaryczna) z trzema otwartymi kartami, z których możemy korzystać (pamięci bieżące), w kartach tych natomiast są różne odnośniki do powiązanych artykułów i możemy wybrać jeden, który otworzy się w tym samym oknie (kontynuowanie obliczeń). Jeśli potrzebne jest więcej, należy zwrócić uwagę, aby kalkulator posiadał większą liczbę pamięci, ale do typowych obliczeń jest to wystarczające. Większa ilość pamięci przydaje się, jeśli decydujemy się na kalkulator pozwalający na programowanie czy graficzny, umożliwiający operowanie na wykresach czy macierzach. W przypadku kalkulatorów graficznych kluczową kwestią jest również wielkość wyświetlacza. Od niej zależy, ile znaków można wprowadzić w jednej linii oraz ile linii jest w stanie obsłużyć kalkulator.

Ma to znaczenie w przypadku graficznych analiz różnych, nierzadko skomplikowanych funkcji. Przykładowo, proste kalkulatory naukowe pozwalają na wprowadzenie jednej linii obliczeń, a na wyświetlaczu może pojawić się maksymalnie około 15 znaków (sama formuła może mieć ich więcej, w narożnikach pojawiają się wtedy strzałki umożlwiające jej przewijanie), te bardziej rozbudowane pozwalają na wpisanie nawet do trzech-czterech linijek formuły a także liter, również dzięki nieco bardziej rozbudowanej klawiaturze. W przypadku wpisywania długich formuł bardzo przydatną funkcją, jednak dostępną nie we wszystkich modelach, jest możliwość usuwania liczb w środku wyrażenia. O ile usuwanie tych ostatnich jest prostą i powszechnie dostępną funkcją, o tyle do kasowania liczb czy znaków wewnątrz potrzeba dodatkowej funkcji i symboli strzałek na klawiaturze. To pozornie błahe udogodnienie, ale w przypadku błędu w długiej sekwencji liczb możliwość usunięcia błędnej cyfry zamiast całej frazy to spore udogodnienie.

Na funkcjonalność kalkulatora, oprócz liczby funkcji, jakimi dysponuje czy funkcjonalności wynikającej z możliwości wprowadzania lub uzyskiwania danych mają wpływ też z pozoru błahe elementy, takie jak obudowa czy wyświetlacz. Inwestując całkiem spore pieniądze w porządny kalkulator warto zwrócić uwagę, aby obudowa była trwała i wytrzymała. Na pewno niejednokrotnie spadnie nam z biurka lub z większej wysokości, może coś zostanie na niego wylane. Dobrze jest, aby urządzenie było wyposażone w dodatkową klapkę w obudowie przypominającą nieco dużą zaślepkę, która chroni wyświetlacz i klawiaturę przed zniszczeniem czy zakurzeniem, co ma znaczenie w przypadku kalkulatorów zasilanych całkowicie baterią słoneczną lub wspomaganych takim solarnym zasilaniem. Zasilanie również ma wpływ na funkcjonalność. Nie tyle sposób (tu warto wspomnieć, że kalkulatory naukowe mogą być zasilane – jak już wspomniano wyżej – baterią słoneczną, zwykłą lub układem bateryjno-słonecznym, który wydaje się być najlepszym zasilaniem, łączącym zalety obu oddzielnych rozwiązań), co wielkość baterii. Oczywistym jest, że większa bateria pozwala na dłuższą pracę, jednak jest też zwyczajnie cięższa, co ma wpływ na masę i rozmiar urządzenia. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments