Wiadomo nie od dziś, że to, czy produkt jest dobry, czy okaże się bublem, bardzo szybko zweryfikują klienci. Dlatego mamy grupę produktów, które nie sprzedają się w ogóle, sprzedają słabo, lub mają bardzo wysoką sprzedaż. Produktem z ostatniej grupy jest TP-Link TL-WN722N, bezprzewodowa karta sieciowa USB. Użytkownicy, szukając karty sieciowej, nie tylko najczęściej decydują się na właśnie ten model, ale ma on też najwięcej pozytywnych opinii wystawionych przez osoby używające ten model. Być może dzieje się tak dlatego, że karta TL-WN722N dzięki technologii AlignTM 1-stream pracuje w standardzie 802.11n i pozwala na osiągnięcie lepszego sygnału od urządzeń pracujących w technologii 802.11g. Ponadto antena o zysku 4 dBi odbiera sygnał z dużej odległości pokonując nawet przeszkody typu ściany czy piętra. Model ten pracuje w częstotliwości 2,4 GHz i jest wyposażony w stojak USB i 1,5 metrowy kabel. Dodatkowo stylowy wygląd urządzenia dobrze się komponuje z innymi elementami w domu. Jeśli jednak szukasz sprzętu, który pracuje również w częstotliwości 5 GHz, to polecamy nieco droższe urządzenie, ale równie uznane przez odbiorców TP-Link Archer T4UH.
Najlepsze karty sieciowe w 2024 roku
Po lekturze przewodnika zapraszamy do rankingu produktów, w którym przedstawiamy modele o różnych cechach, każde w swojej klasie jest urządzeniem wiodącym.
TP-Link TL-WN722N
Nasz ranking kart sieciowych zawiera model bezprzewodowej karty sieciowej niezwykle popularnej wśród odbiorów. Jest nią TP-Link TL-WN722N. Pracuje ona w częstotliwości 2,4 GHz. Karta ta ma duży zasięg, którego nie tłumią piętra czy ściany. Dzieje się tak, dlatego, że pracuje ona standardzie 802.11n w oparciu o technologię AlignTM 1-stream.
Technologia ta zapewnia większą wydajność pracy od urządzeń działających w technologii 802.11g. Również dołączona do urządzenia antena o zysku 4 dBi pozwala na wysoką wydajność urządzenia osiągając daleki zasięg i dużą siłę transmisji. Sieć komputerowa jest tu zabezpieczona automatycznie dzięki szyfrowaniu WPA2, które to zabezpieczenia można jednym ruchem wyłączyć za pomocą przycisku QSS. Model ten umożliwia montaż w pewnym oddaleniu od portu USB, ponieważ w zestawie klient otrzymuje 1,5 metrowy kabel USB, oraz stojak.
Wymiary urządzenia wynoszą 93.5 mm x 26 mm x 11 mm. A użytkownicy tej karty sieciowej określają, że ma ona dobrą czułość i moc wyjściową, i doskonale pracuje w obu oferowanych trybach B/G, jak i w lite N.
TP-Link Archer T4UH
TP-Link Archer T4UH to bezprzewodowa karta sieciowa pracująca w standardzie Standard 802.11ac. Producent deklaruje, że prędkość tej karty jest trzy razy szybsza od urządzeń pracujących w technologii 802.11n. Użytkownik może tu wykorzystać dwie częstotliwości 2,4 i 5 GHz. Polecane jest szczególnie pasmo 5 GHz, ponieważ w tej częstotliwości występuje znacznie mniej zakłóceń.
Dzięki temu, że model ten jest wyposażony w port USB 3.0, transmisja może się odbywać z prędkością do 4.8 Gb/s. Takie parametry urządzenia umożliwiają korzystanie ze strumieniowania filmów z Internetu w jakości HD, lub uczestniczenia w rozgrywkach on-linowych. Dzięki dołączonemu do zestawu przedłużaczowi USB o długości 1 metra, urządzenie możesz ustawić w odpowiadającej Ci odległości od portu USB.
Również za pomocą przycisku WPS możesz nawiązać połączenie bezprzewodowe zabezpieczone przez szyfrowanie. Wymiary tego modelu to 90 mm x 68 mm x 16,8 mm. A według użytkowników karta ta nadaje się nie tylko do użytku domowego, ale ze względu na jej duży zasięg pozwala na wyjazdach na podłączenie się do istniejących hotspotów.
Gigabyte GC-WB867D-I
Szybką transmisję Wi-Fi uzyskasz za pomocą karty sieciowej Gigabyte GC-WB867D-I pracującej w standardzie 802.11ac. Producent podaje, że użytkownik może uzyskać prędkość Wi-Fi do 867 Mbps oraz przepustowość na strumieniu 433 Mbps. Pozwala to na strumieniowanie obrazu z Internetu w czasie rzeczywistym bez zacięć.
Natomiast za pomocą technologii Bluetooth 4.0 karta ta pozwala na komunikację komputera z urządzeniami zewnętrznymi znajdującymi się w pobliżu. W ten sposób możesz nawiązać komunikację z telefonem, czy tabletem. Natomiast technologia Intel Wireless Display pozwala na odtwarzanie obrazu z komputera na urządzeniach, takich jak telewizor, czy projektor.
Opinie o kartach sieciowych, jakie pozostawiają jej użytkownicy przekazują nam, że bardzo łatwo się ją instaluje i działa całkowicie bez zarzutów. Użytkownicy nie maja również żadnych problemów z technologią Bluetooth.
TP-LINK TL-WN725N
TP-LINK TL-WN725N to bezprzewodowa karta sieciowa podłączana za pomocą USB pracująca z prędkością 150Mb/s, zgodne ze standardami 802.11 b/g/n. Zastosowany port USB jest w standardzie 2.0. Wymiarami karta ta przypomina nadajnik do myszy USB, a dokładne jej wymiary to 18.6 mm x 15 mm x 7.1 mm i zawiera wewnętrzną antenę.
Zatem po podłączeniu do portu USB może tam pozostać na stałe, bo nie utrudnia ona dostępu do innych portów w kompuerze. Karta ta również jest zabezpieczana sieciowo i wspiera szyfrowanie WPA/WPA2, stworzone przez Wi-Fi Alliance. Model ten obsługuje częstotliwość 2,4 GHz. A według wielu jej użytkowników jest to dobra i tania karta sieciowa.
Jej instalacja jest natychmiastowa i następuje po włożeniu karty do portu USB, urządzenie radzi sobie dobrze z grubymi ścianami i dużą odległością od routera, jest funkcjonalne i nie zabiera wiele miejsca.
Edimax EN-9260TX-E
Kartą przewodową, jaką chcemy zaprezentować jest Edimax EN-9260TX-E. Jest to karta do wykorzystania w komputerach stacjonarnych. Wykorzystuje ona technologię PCI Express o przepustowości 2.5Gb/s. Wymiary tego modelu to szerokość 64 mm i głębokość 93 mm, a jego waga to 50 g. Instalacja karty nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów, jest to bowiem urządzenie plug & play i wystarczy postępować zgodnie z poleceniami na ekranie, aby sterowniki zostały zainstalowane.
Karta ta, po zainstalowaniu, łączy się z siecią automatycznie pracując w najwyższej dostępnej w sieci przepustowości, a technologia Full Duplex dba o utrzymanie przepustowości i eliminuje kolizje pakietów. Edimax EN-9260TX-E to model zgodny ze standardami Ethernet, Fast Ethernet oraz Gigabit Ethernet i jest on kompatybilny niemal ze wszystkim systemami operacyjnymi.
Użytkownicy komputerów stacjonarnych, którzy wykorzystują ten model karty na co dzień przekazują, że jest ona bezproblemowa w instalacji, a w trakcie używania można o niej po prostu zapomnieć. Nie stwarza ona żadnych problemów, a połączenie z siecią jest stabilne.
Przewodnik zakupowy – Jaką kartę sieciową kupić?
Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Część z nas jest już od Internetu uzależniona. Dlatego karta sieciowa, to temat większości nam znany. Ale też większość z nas nie zagłębia się zbytnio w ten temat, po prostu wiemy, że bez karty sieciowej Internetu nie ma. Problem powstaje, gdy chcemy coś zmieniać w konfiguracji naszych urządzeń, coś unowocześnić, pozmieniać.
Technika wszak wciąż goni do przodu i aby na bieżąco korzystać z jej dobrodziejstw musimy w ślad za nią podążać. Ponieważ tylko najlepsza karta sieciowa będzie w stanie sprostać postawionemu zadaniu, przedstawiamy poradnik na ten temat, licząc, że wszyscy poszukujący kart sieciowych będą w stanie po jego lekturze określić swoje potrzeby i wybrać właściwą kartę.
Jaką kartę sieciową wybrać
Ze względu na to, że większość komputerów stacjonarnych jest wyposażona w przewodowe karty sieciowe w momencie kupna i w większości wypadków zastępujemy jeden komputer następnym, również wyposażonym w kartę sieciową, skupimy się na kartach sieciowych bezprzewodowych, które w większości wypadków są w sferze zainteresowań użytkowników. Dzieje się tak, ze względu na łatwość instalacji i obsługi takiej karty. Nie trzeba, bowiem żadnych przewodów, aby karta ta połączyła się z routerem i rozpoczęła pracę.
Aby sprawnie obsługiwać połączenia internetowe służące do ściągania danych czy strumieniowania filmów, karta musi się charakteryzować dobrą przepustowością. O tym, jaka ona będzie mówi standard, w jakim pracuje. Obecnie najczęściej wykorzystywany standard to „N”. Pozwala on na przesyłanie danych z prędkością od 150 do 600 Mb/s, w zależności od rodzaju anteny zamontowanej w urządzeniu, a także może on pracować w dwóch częstotliwościach 2,4 i 5 GHz. Szybszy standard jest oznaczony literami „AC” i umożliwia on transfer do 1300 Mb/s. Pozostałe standardy oznaczone literami „A”, „B”, „G”, to już technologie obecnie przestarzałe, bo najszybsza z nich oferuje transfer na poziomie s na częstotliwości 2,4 GHz.
Jaka jest najlepsza karta sieciowa – rodzaje wejść
Najbardziej popularnym podłączeniem karty sieciowej do komputera jest port USB. Jest to wygodne rozwiązanie, bo każde z naszych urządzeń obecnie posiada taki port. Przeważnie taki rodzaj podłączenia wykorzystują karty bezprzewodowe Wi-FI. Wygoda tego połączenia pozwala na łatwe przełożenie sprzętu z jednego komputera do drugiego i natychmiastowe jego użycie. W zależności też od standardu złącza USB przepustowość łącza może być większa lub mniejsza. USB w standardzie 2.0 pozwala na przepustowość do 60 Mb/s, a USB 3.0 — 500 Mb/s.
Podłączenie karty sieciowe poprzez łącze PCI występuje w stacjonarnych komputerach. Ten rodzaj wejścia stosuje się w bezprzewodowych kartach wewnętrznych lub zewnętrznych. Łącze takie pozwala na bardzo stabilne połączenie z Internetem i zapewnia największą, dostępną przepustowość, czyli 1300 Mb/s.
Najrzadziej stosowanym sposobem podłączenia karty sieciowej jest łącze Ethernet (RJ-45). Wciąż ono jeszcze występuje w starszych urządzeniach, lub tam, gdzie jest za mało portów USB.
Częstotliwość
Routery i karty sieciowe mogą pracować wykorzystując pasma o częstotliwości 2.4 GHz lub 5GHz. Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim częstotliwość 2,4 GHz jest starszą częstotliwością do połączeń internetowych, więc starsze urządzenia będą miały jedynie taką możliwość podłączenia do Internetu. Jednak częstotliwość ta jest podatna na zakłócenia innych sieci Wi-Fi, które znajdują się w pobliżu, a także zwykłych urządzeń pracujących w domu. Urządzenia pracujące w tej częstotliwości są też obecnie tańsze niż te obsługujące pasmo 5,0 GHz. Ta częstotliwość działa tak, że poszczególne kanały nie nachodzą na siebie i są odizolowane jeden od drugiego, co wpływa na znaczne ograniczenie zakłóceń.
Przy takim paśmie można też osiągnąć lepsze prędkości przesyłu, zatem gdy zamierzasz oglądać filmy on-line, lub grać w gry w sieci, to łącze będzie odpowiednie na Twoje potrzeby. Jednak, aby wykorzystać to pasmo, to zarówno Twój komputer, jak router, a także karta sieciowa muszą mieć możliwość obsługi takiej częstotliwości.
Karty sieciowe w dobrych cenach
Rozglądając się wśród kart sieciowych i sprawdzając ich ceny można zauważyć, że najtańsze modele podłączane za pomocą portu USB do komputera można kupić już za 10 złotych. Jednak, czy taki model będzie spełniał wymogi użytkownika o średnich wymaganiach? Karta taka jest przystosowana do portu w standardzie USB 1.0, a więc mocno przestarzałym, a prędkość przesyłu danych nie przekroczy 100 Mbps. Zatem, jeśli jesteś mało wymagającym użytkownikiem Internetu, to może będzie to urządzenia dla Ciebie. Gdy zdecydujemy się na wydatek około 30 złotych to otrzymamy produkt znanej firmy z transmisją danych 150 Mb/s i standardem Wi-Fi: IEEE 802.11n.
Natomiast kwota 150 złotych może nas zaopatrzyć w urządzenie pracujące w dwóch pasmach 2,4GHz lub 5GHz z przesyłaniem danych z prędkością do 450Mb/s. A gdy zdecydujemy się na wydatek w pobliżu 200 złotych, to możemy uzyskać urządzenie podłączane przez USB o standardzie 3.0, zgodne z 802.11ac i uzyskujące przesył danych do 866 Mbits i pozwalające skonfigurować bezpieczną sieć z poziomu komputera.