Ranking 12 najlepszych kas fiskalnych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Kasa fiskalna – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Dobrej jakości kasa fiskalna to podstawa dla osób sprzedających towary lub usługi. Urządzenie staje się koniecznością dla coraz większej grupy przedsiębiorców. Jeden z polecanych produktów, który jest niezbędny do przeprowadzania transakcji to Novitus Nano E. Mobilna kasa fiskalna przeznaczona jest zarówno do pracy w terenie, jak i stacjonarnej. Urządzenie sprawdzi się w małych i średnich placówkach handlowych, które potrzebują niezawodnego sprzętu. Model ma szereg dodatkowych funkcji, które pozwalają zastosować je w wielu różnych branżach. Innym, polecanym urządzeniem jest Aclas Kos E, które również sprawdzi się w roli kasy mobilnej. Co więcej, do tego sprzętu można podłączyć terminal płatniczy, co zdecydowanie ułatwia pracę. Model ma wszystkie istotne funkcje potrzebne w niewielkich placówkach usługowych i handlowych.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Mobilna kasa fiskalna o kompaktowym kształcie pozwala z łatwością użytkować ją w każdym miejscu. Podświetlana klawiatura umożliwia pracę w każdych warunkach, a silikonowa wierzchnia część chroni urządzenie przed zalaniem. Kasa fiskalna została wyposażona w dwa złącza komunikacyjne: USB oraz RS232, które umożliwiają bezpośrednie podłączenie do komputera.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę na krótką pracę akumulatora dołączonego do urządzenia. Kasa fiskalna nie wytrzymuje jednego dnia na naładowanej baterii.

Podsumowanie

Novitus Nano E pozwala zapisać do 3000 towarów oraz 42 grupy towarowe. Pojemność bufora on-line wynosi 2000 sztuk. Urządzenie jest wielowalutowe, a co najważniejsze umożliwia elektroniczny zapis paragonów na karcie SD lub microSD. Model pozwala drukować do 100 pozycji na paragonie. Pojemna baza towarów mieści różnorodny asortyment.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie pozwala wprowadzić ilość towarów do 3000 PLU. Z kasy fiskalnej Aclas Kos E może korzystać jednocześnie 8 kasjerów. Model przypomina i sygnalizuje o konieczności wykonania raportu dobowego, a także pozwala wykonać rozbudowane raportowanie z ostatnich lat. Kasa jest bardzo lekka i wytrzymała. Model jest wyposażony w wygodny pasek na szyję.

Wady

Model Aclas Kos E obsługuje jedynie 3 waluty, co zdecydowanie utrudnia pracę np. na parkingu. Urządzenie nie ma slotu na kartę pamięci.

Podsumowanie

Aclas Kos E pozwala udzielać automatycznych rabatów, a także ma opcję blokady zmiany ceny towarów dla ustalonych grup towarowych. Maksymalna nazwa PLU wynosi 40 znaków, a maksymalna cena PLU to 999 999,99. Model ma 30 pyłoszczelnych klawiszy, kalkulator oraz 10 programowalnych przycisków do szybkiej obsługi.

Rozważ też

Zalety

Kasa fiskalna umożliwia nadrukowanie na paragonie grafiki, np. z logo firmy. Urządzenie można bez problemu połączyć z terminalem płatniczym. Posnet Ergo można wyposażyć w dodatkowe moduły komunikacyjne, takie jak WiFi, Bluetooth czy 3G, a następnie z łatwością przesyłać dane do komputera. Model można rozbudować modułowo wraz z rozwojem biznesu.

Wady

By naładować akumulator za pomocą portu USB, wymagane jest skonfigurowanie w menu kasy. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że jakość wydruku nie jest najwyższa.

Podsumowanie

Model został wyposażony w praktyczną, silikonową klawiaturę, odporną na zachlapanie. Urządzenie wykonuje elektroniczną kopię paragonu. Szybkość wydruku wynosi 20 linii na sekundę. Graficzny wyświetlacz operatora ma rozdzielczość 192 x 64 pikseli. Urządzenie zapamiętuje maksymalnie 10 kodów PLU.

 

 

12 najlepszych kas fiskalnych. Opinie w 2024 roku 

 

Kasa fiskalna to niezbędne urządzenie, które przydaje się w wielu różnych zawodach. Wysokiej jakości sprzęty pozwalają na szerokie zastosowanie w branżach, takich jak: Wypożyczalnie, sklepy, gabinety lekarskie, warsztaty samochodowe, kancelarie prawnicze czy gabinety kosmetyczne. Poniższy ranking kas fiskalnych prezentuje najlepsze modele, które są polecane przez użytkowników i mają wiele pozytywnych opinii. 

 

Mobilna kasa fiskalna

 

1. Kasa fiskalna Novitus Nano E

 

Mobilna kasa fiskalna o kompaktowym kształcie i niewielkich wymiarach pozwala na pracę w każdym miejscu. Novitus Nano E to praktyczne urządzenie, które zostało wyposażone w wymienny akumulator umożliwiający zdalną obsługę bez konieczności stałego podpięcia do zasilacza sieciowego. Kasa fiskalna może wydrukować do 10 000 paragonów bez korzystania z zasilania zewnętrznego. Wierzchnia część klawiatury pokryta jest silikonem, który zabezpiecza sprzęt przed przypadkowym zachlapaniem. 

Model został wyposażony w alfanumeryczną, podświetlaną klawiaturę ułatwiającą pracę w każdych warunkach. Urządzenie ma wbudowane dwa złącza komunikacyjne: RS232 oraz USB, które dają możliwość podpięcia modelu pod komputer, czytnik kodów kreskowych, wagę lub terminal płatniczy. Najtańsza kasa fiskalna ma pojemną bazę towarów mieszczącą 3000 pozycji, 1000 kodów dowiązanych, 42 działy towarowe oraz 2000 buforów on-line. Dodatkowo model drukuje 40 znaków towarowych w nazwie oraz 100 pozycji na jednym paragonie. 

Użytkownicy chętnie wybierają model Novitus Nano E, który pozwala zapisywać wszystkie pozycje na karcie SD. Test kas fiskalnych potwierdził, że jest to dobre urządzenie do prowadzenia mobilnej sprzedaży. 

 

 

 

 

Tania kasa fiskalna

 

2. Kasa fiskalna Aclas Kos E

 

Przenośna kasa fiskalna Aclas Kos E to dobre rozwiązanie dla niewielkich placówek usługowych, takich jak zakłady fryzjerskie czy kosmetyczne. Urządzenie dobrze sprawdzi się również w mobilnej sprzedaży, ponieważ jest lekkie i zostało wyposażone w wydajny akumulator pozwalający na pracę bez podłączenia do zasilania sieciowego. Sprzęt został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniał funkcje modelu przenośnego i stacjonarnego w jednym. Kasa fiskalna ma odpinany pasek na szyję, umożliwiający pracę na różnego rodzaju targowiskach oraz parkingach. 

Tania kasa fiskalna Aclas Kos E została dostosowana do podłączenia terminala płatniczego, co zdecydowanie ułatwia pracę w każdych warunkach. Model dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej oraz czarno-białej. Kasa fiskalna pozwala na zapisanie ilości towarów do 3000 PLU. Maksymalna nazwa PLU to 40 znaków. Urządzenie daje możliwość naliczania rabatów procentowych, kwotowych, do pozycji oraz do podsumy. Umożliwia także wprowadzenie 99 grup towarowych oraz 100 opakowań. 

Dobra i tania kasa fiskalna Aclas Kos E to model dopasowany do potrzeb każdego przedsiębiorcy. Urządzenie pozwala wystawiać paragon fiskalny z NIP-em nabywcy oraz obsługuje opakowania zwrotne. Dodatkowo kasa fiskalna sygnalizuje o konieczności wykonania raportu dobowego i okresowego przeglądu. 

 

 

 

 

Kasa fiskalna przenośna

 

3. Kasa fiskalna Posnet Ergo

 

Wielofunkcyjna kasa fiskalna Posnet Ergo to sprawdzone rozwiązanie pozwalające na pracę w każdym miejscu. Urządzenie zostało wyposażone we wszystkie najważniejsze funkcje, które umożliwiają samodzielną pracę kasy, a także podłączenie jej do innych elementów tworzących rozbudowany system kasowy. Model współpracuje ze wszystkimi sprzętami, które mogą być potrzebne w sklepie. Osoba kupująca urządzenie Posnet Ergo może zdecydować o zakupie docelowego wariantu lub o rozbudowie i wyposażeniu w dodatkowe opcje, takie jak zwiększenie bazy PLU. 

Przenośna kasa fiskalna została zrobiona z wysokiej jakości materiałów odpornych na wstrząsy, zabrudzenie czy przypadkowe zachlapanie. Klawiatura została pokryta silikonową powłoką, która chroni narzędzie pracy przed deszczem. Podświetlane klawisze zapewniają komfortową pracę w każdych warunkach, a 27 skrótów klawiszowych ułatwia użytkowanie. Na urządzeniu może pracować 16 kasjerów. Model umożliwia wprowadzenie do 1000 zestawów towarowych, 10 kodów PLU, 1000 dodatkowych kodów kreskowych oraz 4000 liczby PLU. Liczba znaków w wierszu na wydrukowanym paragonie wynosi 40. Termiczny mechanizm drukujący “drop in – wrzuć i drukuj” jest bardzo wydajny. 

Osoby, które posiadają kasę fiskalną Posnet Ergo, są zadowolone z wyboru tego urządzenia. Model dobrze sprawdza się w pracy i jest niezawodny. Użytkownicy zwracają uwagę na szybkość wydruku paragonu wynoszącą 20 linii/s oraz czytelny wyświetlacz operatora. 

 

 

 

 

Kasa fiskalna Elzab

 

4. Kasa Fiskalna Elzab K10 Online BT/GPRS

 

Kasa fiskalna Elzab K10 Online BT/GPRS to model wyróżniający się na tle innych urządzeń m.in. dotykową klawiaturą, która jest intuicyjna w obsłudze. Jeden z najpopularniejszych modeli na rynku wyróżnia się ciekawym designem. Model dostępny jest w 6 różnych kolorach, a co najważniejsze ma kompaktowe wymiary: 190 x 95 x 70 mm, które pozwalają na wygodne trzymanie urządzenia w dłoni. Elzab K10 Online BT/GPRS waży zaledwie 0,65 kg. Pojemny akumulator wytrzymuje do 5 godzin ciągłej pracy po pełnym naładowaniu. 

Urządzenie zostało wyposażone w wodoodporny wyświetlacz, który ułatwia pracę przy słabym świetle. Przyjemna w dotyku obudowa soft-touch sprawia, że korzystanie ze sprzętu jest o wiele bardziej komfortowe. Elzab K10 Online BT/GPRS ma połączenie z Centralnym Repozytorium Kas, wyposażono je także w komunikację bezprzewodową Bluetooth/WiFi, Bluetooth/GPS lub Bluetooth/WiFi/EX. Liczba towarów PLU wynosi 5000, liczba grup towarowych 99, liczba towarów wiązanych 5000 oraz liczba znaków nazwy towaru 40. 

Opinie o kasach fiskalnych Elzab są pozytywne. Wielu przedsiębiorców od lat wybiera te sprawdzone urządzenia do pracy. Model został zaprojektowany z myślą o osobach pracujących w warsztatach samochodowych, gabinetach lekarskich, restauracjach, hotelach oraz kancelariach prawniczych. 

 

 

 

 

Kasa fiskalna Novitus

 

5. Kasa fiskalna Novitus Next Online

 

To wydajne urządzenie przeznaczone do sprzedaży i wystawiania paragonów zostało zaprojektowane z myślą o wymagających przedsiębiorcach poszukujących niezawodnego rozwiązania. Kasa fiskalna Novitus Next Online to model wyposażony we wszystkie najpotrzebniejsze funkcje. Urządzenie ma stały dostęp do usługi Novicloud, czyli aplikacji chmurowej przeznaczonej do archiwizowania danych. Dzięki temu przedsiębiorca może stale monitorować i zarządzać swoim biznesem na odległość. Nowoczesne urządzenie jest praktycznie bezobsługowe i nie wymaga wykonywania żadnych dodatkowych operacji. 

Wysokiej jakości kasa fiskalna została wyposażona w wydajny, 32-bitowy procesor o taktowaniu do 524 MHz. Model ma pojemną pamięć wewnętrzną, a także pamięć operacyjną wynoszącą 256 MB. W zależności od zakupionego wariantu użytkownik może posiadać kasę dającą możliwość zapisu bazy towarowej od 20 000 do 1 miliona kodów. Novitus Next Online został wyposażony w wysokiej jakości klawiaturę mechaniczną oraz dotykową. Urządzenie ma wbudowane dwa wyświetlacze, podświetlany czarno-biały LCD o rozdzielczości: 132 x 32 piksele oraz 7-calowy TFT z panelem dotykowym. Model ma wszystkie najpotrzebniejsze złącza komunikacyjne: 3 x RS232, USB host, USB OTG, LAN, Audio oraz Micro HDMI. 

Użytkownicy potwierdzają, że jest to dobra kasa fiskalna, która ma wbudowane awaryjne zasilanie w postaci akumulatora 7.4 V 2000mAh. Osoby posiadające ten model zwracają uwagę na niewielkie wymiary: 262 x 96 x 242 mm oraz wagę 1,8 kg. 

 

 

 

 

Kasa fiskalna taxi

 

6. Kasa fiskalna Posnet Mobile HS EJ

 

Niewielka, przenośna kasa fiskalna to model przeznaczony dla przedsiębiorców świadczących usługi mobilne. Lekkie urządzenie bez trudu zmieści się w podręcznej torbie lub w schowku w samochodzie. Posnet Mobile HS EJ to mały sprzęt wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów i wykonany z dbałością o detale oraz funkcjonalność. Model wykonuje elektroniczną kopię paragonu, która jest zapisywana na karcie microSD lub micro SDHC. Kasa fiskalna do taxi ma wytrzymałą baterię pozwalającą na wydruk do 50 000 wierszy paragonu. 

Urządzenie pozwala na pracę z różną walutą dzięki możliwości łatwego programowania. Kasa fiskalna ma wygodny system mocowania, pozwalający na przytwierdzenie jej w dowolnym miejscu pracy np. w samochodzie. Model pozwala zapisywać liczbę PLU do 4000 oraz nazwy towarów do 40 znaków w wierszu. Prosty mechanizm drukujący – termiczny “easy load” Seiko jest bezawaryjny i pozwala na szybką wymianę rolki papieru. Urządzenie ma 19 klawiszy, z czego 10 z nich jest programowalnych. Czytelne wyświetlacze LCD dla operatora i klienta są podświetlane, co zdecydowanie ułatwia pracę. 

Model Posnet Mobile HS EJ ma wiele pozytywnych opinii wśród użytkowników. Urządzenie jest niezawodne i ma wszystkie najpotrzebniejsze funkcje. Dodatkowo model został wyposażony w standardowe porty komunikacyjne USB oraz RS232. 

 

 

 

 

Kasa fiskalna Posnet

 

7. Kasa fiskalna Posnet Bingo HS EJ

 

Wielofunkcyjne urządzenie Posnet Bingo HS EJ idealnie sprawdzi się w niewielkich punktach handlowych, takich jak kioski, salony fryzjerskie czy warsztaty samochodowe. Dzięki intuicyjnej obsłudze użytkownik może dostosować menu do swoich potrzeb. Kasa fiskalna Posnet pozwala wydrukować jednoznaczną nazwę towaru, która jest zgodna z przepisami i wymaganiami Ministerstwa Finansów. Urządzenie ma kompaktową obudowę wykonaną z solidnych materiałów. Wygodna i przyjemna w obsłudze klawiatura zapewnia duży komfort pracy. 

Kasa fiskalna pozwalająca wystawić rachunki bez VAT została przystosowana do współpracy z większością szuflad dostępnych na rynku. Model jest kompatybilny z wariantami o napięciu 6 V, 12 V, 18 V oraz 24 V. Urządzenie obsługuje papier o szerokości 57 mm, który sprawia, że wydruk na paragonie jest o wiele bardziej czytelny dla klienta. Kasa fiskalna wykonuje elektroniczną kopię paragonu, zapisywaną na zewnętrznym nośniku danych w postaci karty SD lub SDHC o pojemności 4 GB. Urządzenie pozwala na dokonywanie płatności w 4 różnych walutach. Użytkownik ma możliwość zaprogramowania 15 klawiszy skrótu. Kasa fiskalna została także wyposażona w standardowe porty 2 x RS232. 

Przedsiębiorcy posiadający kasę fiskalną Posnet Bingo HS EJ polecają ją. Urządzenie jest kompatybilne z komputerem, skanerem, wagą oraz szufladą, co czyni je jeszcze bardziej praktycznym rozwiązaniem dla biznesu. Model ma wiele pozytywnych opinii, które wskazują, że jest to produkt godny uwagi. 

 

 

 

 

Mała kasa fiskalna

 

8. Kasa fiskalna online Farex PRO 300

 

Niewielka kasa fiskalna to urządzenie, które spełnia wymagania przedsiębiorców pracujących w wielu różnych branżach. Sprzęt dobrze sprawdzi się zarówno w lokalu gastronomicznym, jak i w handlu obwoźnym. Mała kasa fiskalna Farex PRO 300 to połączenie funkcjonalności i nowoczesnego designu, które zostało docenione przez użytkowników. Urządzenie stale komunikuje się z Internetem i przesyła dane do CRK przy użyciu LAN/Ethernet, WiFi, LAN/Ethernet lub GSM/GPRS. 

Kasa fiskalna ma możliwość połączenia z terminalem płatniczym, szufladą kasową, skanerem kodów kreskowych, a także z komputerem. Dzięki temu praca z urządzeniem jest bardzo prosta, a wydajny system operacyjny Linux gwarantuje bezproblemowe działanie sprzętu. Model Farex PRO 300 ma wbudowaną, mechaniczną klawiaturę oraz szybki mechanizm drukujący, który usprawnia pracę. Urządzenie pozwala na zapis bazy towarowej do 100 000 PLU, co jest bardzo wygodne dla przedsiębiorcy. 

Kasa fiskalna Farex PRO 300 ma wiele pozytywnych opinii wśród zadowolonych użytkowników, którzy zdecydowali się zakupić ten model. Konsumenci zwracają uwagę na łatwość obsługi urządzenia, a także na jakość oraz szybkość wydruku. 

 

 

 

 

9. Kasa Fiskalna Fawag Lite

 

Kasa fiskalna Fawag Lite to model, który charakteryzuje się niewielkimi gabarytami oraz funkcjonalnością. Urządzenie łączy się z Centralnym Rejestrem Kas, gdzie gromadzone są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące transakcji. Znajdują się tam raporty dobowe, paragony oraz informacje o okresowych przeglądach sprzętów. Kasa Fawag została wykonana z solidnych materiałów. Urządzenie może bez przeszkód pracować w temperaturze od 5 stopni Celsjusza do 40 stopni Celsjusza. Model jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze, a co najważniejsze został wyposażony we wszystkie najpotrzebniejsze funkcje. 

Praktyczna kasa fiskalna Fawag Lite współpracuje z szufladą kasową, skanerem kodów oraz komputerem. Za pomocą złącza USB można bez problemu podłączyć ją do komputera. Urządzenie ma wbudowany, wydajny akumulator, który pozwala na zdalną pracę i daje możliwość wydrukowania około 300 paragonów bez konieczności podpinania pod zasilanie. Kasa fiskalna została wyposażona w wyświetlacz, który jest równie czytelny dla klienta, jak i operatora. Termiczny mechanizm drukujący “drop in – wrzuć i drukuj” jest bardzo wygodny w obsłudze. Szybkość wydruku wynosi 16 linii/s. 

Osoby posiadające model Fawag Lite są zadowolone z wyboru urządzenia fiskalnego. Opinie o sprzęcie są pozytywne, a użytkownicy potwierdzają, że kasa fiskalna pozwala na uzyskanie bardzo dobrego wydruku na paragonie. Model ma także dodatkowe klawisze skrótu pozwalające na szybki dostęp do najczęściej używanych funkcji.

 

 

 

 

10. Farex KF-02

 

Farex KF-02, to produkt, który jest opisywany przez producenta, jako najmniejsza kasa fiskalna na rynku z funkcjonalnością kasy pełnowymiarowej. Jej wymiary to 10 cm szerokość, 9 cm wysokość i 18 cm długość. Kasa ta nie obawia się trudnych warunków, bo jest zabezpieczona przed wilgocią, brudem, a także mrozem.

Pracuje ona w zakresie temperatur od -10 do + 40 stopni Celsjusza. Bez ładowania możemy na niej wydrukować 800 paragonów, a mechanizm drukujący jest przygotowany na wydruk ok. 400 tys. paragonów, zatem starcza na cały okres eksploatacji kasy.

Wraz z kasą otrzymujemy dwa programy do zarządzania sprzedażą: Nowy PLUManager, służący do programowania bazy towarowej, oraz PLOMP PlusFm do odczytu, wydruków i raportów realizowanych za pomocą komputera. Kasa ma 8 grup towarowych i 4 kasjerów. Posiada czujnik końca papieru, przypomina o rocznym przeglądzie oraz można ją podłączyć do ładowania w samochodzie.

Kasa również może prowadzić transakcje w Euro, a także współpracuje nie tylko z komputerem, ale także wagą i skanerem. A klienci przekazują, że jest to model, który działa bezproblemowo w każdych warunkach. Dodatkowo jest lekka i prosta w obsłudze, wydruki robi szybko i o dobrej jakości.

Farex Perła Plus to bardzo dobra kasa fiskalna do 100 zł. Wymiary urządzenia są następujące: szerokość – 10 cm, wysokość – 9 cm i długość – 18 cm. Masa produktu to 0,7 kg.

 

 

 

 

11. Farex Bursztyn

 

Kasa Farex Bursztyn, to urządzenie, które ma wymiary: szerokość 14 cm, głębokość 27,5 cm, oraz wysokość 10 cm i waży 1,45 kg. Urządzenie umożliwia zapisanie nazwy towaru w 24 znakach. Wyświetlacz alfanumeryczny dla klienta ma 14 znaków, a dla sprzedawcy 2 x 14 znaków.

Kasa ma zdolność zapisania 5000 pozycji towarowych, które można przyporządkować 8 pozycjom szybkiej sprzedaży. Model ten posiada także hermetyczną, dotykową klawiaturę, za pomocą której obsługujemy urządzenie. Znajdziemy tu również dwa złącza komunikacyjne typu RS232.

Podczas sprzedaży, sprzedawca ma możliwość wprowadzenia NIP-u klienta, który następnie pojawia się na paragonie. Kasa także ma możliwość współpracy z szufladą na banknoty, z komputerem, z czytnikiem i skanerem.

Dla klientów ważnym okazało się, że urządzenie ma jasną i czytelną instrukcję obsługi w języku polskim. Sama kasa zaś pracuje cicho, bez żadnych zacięć, łatwo i szybko robi wydruki. Dodatkowo cena tego urządzenia jest przystępna, a wymiana papieru nie jest skomplikowana.

Kasa fiskalna Farex Bursztyn Plus dostępna jest w kolorze białym i czarnym. Model ma wymiary: 14 cm x 10 cm x 27,5 cm. Produkt waży 1,45 kg.

 

 

 

 

12. Aclas Kos

 

Kolejne urządzenie to Aclas Kos, kasa polecana dla małych placówek handlowych i usługowych i do sprzedaży mobilnej. Jej wymiary to 10,64 cm szerokość, 20,05 cm głębokość, oraz 8,03 cm wysokość.  Użytkownik ma tu możliwość podłączenia wagi elektronicznej, czytnika kodów kreskowych oraz szuflady kasowej.

W zestawie otrzymamy program do programowania kasy i ściągania danych o sprzedaży. Kasa ma użyteczną funkcję przypominania o raporcie dobowym oraz przeglądzie rocznym. Możemy tu zaprogramować automatyczne rabaty, lub blokadę rabatów dla grup towarów.

Możemy też raportować sprzedaż godzinową dnia bieżącego i poprzedniego, a także tworzyć statystyki sprzedaży grup towarowych. Aclas Kos umożliwia drukowanie paragonu z NIP-em kupującego, a także ma rozbudowany system uprawnień każdego z ośmiu zdefiniowanych kasjerów.

Opinie o kasach fiskalnych Aclas Kos przekazują, że jest to urządzenie o przemyślanej przez producenta konstrukcji. Model ten jest nie tylko tani, ale też bardzo funkcjonalny. Mechanizm wymiany papieru jest szybki i łatwy w obsłudze. A port USB i dołączony kabel powodują, że możesz kasę zaprogramować samodzielnie i bez dodatkowych nakładów finansowych.

Aclas Kos to kasa fiskalna o wymiarach: szerokość – 10,5 cm, głębokość – 20 cm i wysokość 6,7 cm. Produkt waży 0,57 kg. Na obudowie znajduje się wyświetlacz LCD.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kasę fiskalną kupić? 

 

Rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością podejmowania wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest zakup kasy fiskalnej, która spełni oczekiwania użytkownika, a przede wszystkim będzie niezawodna. Na rynku dostępnych jest sporo różnych modeli, które będą mniej lub bardziej odpowiednie w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Inne urządzenie zakupi osoba prowadząca stoisko handlowe w jednej z większych galerii, a inny sprzęt będzie potrzebny kasjerowi na parkingu w centrum miasta. W sprzedaży są dostępne różnego rodzaju modele, które dobrze sprawdzą się w obydwu sytuacjach, jednak warto wiedzieć, jaka kasa będzie najbardziej odpowiednia dla danego przedsiębiorcy. 

W zależności od prowadzonej działalności kasa fiskalna może być prosta lub rozbudowana. Podstawowe modele o niewielkich gabarytach charakteryzują się niewielką bazą towarową i są przeznaczone dla firm, które przewidują, że przypuszczalna dzienna liczba paragonów nie przekroczy 10 sztuk. Taki rodzaj kasy fiskalnej sprawdzi się w gabinetach lekarskich, sprzedaży mobilnej oraz w sklepach internetowych. Niewielkie sklepy, które dziennie będą realizować od 10 do 100 paragonów, mogą zdecydować się na zakup bardziej zaawansowanego systemu. Najlepsza kasa fiskalna do średniej wielkości sklepu musi mieć możliwość rozbudowania i powinna współpracować z terminalem płatniczym, czytnikiem kodów kreskowych, szufladą kasjerską oraz wagą. Taki model najlepiej sprawdzi się w regularnej sprzedaży minimum 5 dni w tygodniu. Przedsiębiorcy poszukujący bardziej zaawansowanego modelu powinni zdecydować się na zakup kasy fiskalnej obsługującej dziennie do 200 paragonów. Urządzenie musi współpracować z czytnikiem kodów kreskowych, terminalem płatniczym, szufladą kasjerską, a także programem komputerowym obsługującym pełną sprzedaż łącznie z magazynem. Ważne jest także to, aby kasa miała dużą bazę towarową oraz możliwość zapisu transakcji w postaci elektronicznej na zewnętrznym nośniku. 

Jaką kasę fiskalną wybrać? 

Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych urządzeń o rozbudowanych funkcjach, które bez problemu będą nadawały się do ewidencjonowania sprzedaży. Modele wyposażone w wiele opcji są w stanie znacznie usprawnić obsługę klienta. Oprócz tego pozwalają skrócić czas niezbędny na przeprowadzenie inwentaryzacji towaru znajdującego się w sklepie i w magazynie. Kasy fiskalne dzielą się na dwie grupy: ERC (Electronic Cash Register) oraz POS (Electronic Point Of Sale). Jaka jest najlepsza kasa fiskalna, która bez problemu sprawdzi się w większości przedsiębiorstw? 

 

Kasy ERC 

Kasy ERC to modele, które są zdecydowanie bardziej ograniczone w porównaniu do urządzeń POS. Starsze modele mają raczej skromne możliwości rozbudowy oraz konfiguracji, podstawowe oprogramowanie oraz niewielką pamięć pozwalającą na zapis danych o pojemności do około 8 MB. Po całkowitym zapełnieniu konieczna jest wymiana na nowe urządzenie, co bezpośrednio wiąże się z dodatkowymi kosztami. Kasę ERC można podłączyć do komputera, jednak nie można jej obsługiwać za pomocą aplikacji. Oznacza to, że kasjer musi osobno wprowadzić dane na sprzęcie. Nowoczesne urządzenia są lepiej zaprojektowane i mają o wiele większe możliwości. W przypadku kas ERC można wyróżnić urządzenia mobilne, jednostanowiskowe oraz systemowe. 

Modele przenośne, zwane również mobilnymi, są to urządzenia, których z łatwością można używać w miejscu, gdzie nie ma możliwości stałego podłączenia do zasilania sieciowego. Kasy mobilne to bardzo dobre rozwiązanie dla osoby prowadzącej sprzedaż obwoźną, obsługującą różnego rodzaju imprezy, kasy biletowe, parkingi, stragany na bazarach oraz dla lekarzy pracujących w gabinetach prywatnych. Kasy jednostanowiskowe są bardziej zaawansowane w porównaniu do mobilnych. Dużą zaletą takiego modelu jest to, że można go podłączyć do czytnika kodów kreskowych, komputera czy wagi. Zazwyczaj sprzęty jednostanowiskowe są niewielkie i sprawdzą się w każdym miejscu, gdzie nie ma potrzeby instalowania dużego stanowiska kasowego. Bardzo często są montowane w niewielkich punktach sprzedaży, takich jak kioski, lokale gastronomiczne czy punkty usługowe. Kasy systemowe to zaawansowane urządzenia, które instaluje się w miejscach, gdzie sprzedaż wymaga użycia bardziej rozbudowanego systemu. Zazwyczaj są montowane w sklepach, gdzie jest kilka stanowisk kasowych, a cała sprzedaż odbywa się przy współpracy z komputerem. Do kasy systemowej można bez problemu podłączyć terminal płatniczy, skaner kodów oraz inne urządzenia. 

 

Kasy POS

Kasy POS to zaawansowane technologicznie urządzenia przeznaczone do szczegółowego ewidencjonowania obrotów oraz stanów magazynowych. W najprostszej konfiguracji składają się z szybkiego komputera o dobrych parametrach, drukarki fiskalnej, klawiatury oraz monitora. Rozszerzona wersja pozwala podpiąć praktycznie wszystkie niezbędne urządzenia wymagane do pracy w sklepie. Do kasy POS można zainstalować czytnik kart magnetycznych, terminal płatniczy, wagi elektroniczne oraz skanery kodów kreskowych. Oprócz tego można także rozszerzyć pamięć RAM oraz zainstalować wydajny procesor. 

Kasy fiskalne w dobrych cenach 

Cena kasy fiskalnej uzależniona jest od wyboru danego sprzętu. Przedsiębiorcy poszukujący zwykłych modeli nie muszą przygotowywać się na bardzo duży wydatek. Najprostsze urządzenie to koszt około 100 zł. Jest to podstawowy sprzęt mobilny, który dobrze sprawdzi się w różnego rodzaju sprzedaży. Bardziej zaawansowane kasy fiskalne to znacznie wyższy wydatek. Ceny za dobrej jakości produkt zaczynają się od 1000 zł. W zależności od wybranego modelu oraz dodatkowych urządzeń warto przygotować się na koszty związane z początkowym zakupem kasy. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa kasa fiskalna? 

Kasa fiskalna nazywana jest także kasą rejestrującą. Jest to urządzenie elektryczne, które zapisuje kwoty podatku oraz obrót pochodzący ze sprzedaży detalicznej. Sprzęt ten dzieli się na najczęściej spotykane modele ECR oraz POS. Większość z nich jest wyposażona w automatyczną pamięć fiskalną, która zaraz po zakończeniu sprzedaży zapisuje łączną kwotą netto, brutto oraz podatek. Wszystkie te informacje znajdują się w pamięci sprzętu, który następnie umożliwia wykonanie raportu dobowego oraz miesięcznego. Na kasie fiskalnej kasjer wprowadza np. kod towaru lub skanuje go za pomocą skanera. Jeśli urządzenie ma zapisaną w swojej pamięci nazwę towaru oraz cenę, odnajduje te informacje, a następnie drukuje je na paragonie. W przypadku nowoczesnych kas fiskalnych drukowany jest wyłącznie jeden paragon dla klienta. Drugi zapisywany jest w wersji elektronicznej w pamięci sprzętu. 

 

P2: Kto musi mieć kasę fiskalną? 

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej regulowany jest art. 111 Ustawy o podatku od towaru i usług. Urządzenie to muszą posiadać wszyscy przedsiębiorcy, którzy sprzedają usługi lub towary osobom fizycznym. Ważne, aby ich kupujący nie prowadzili działalności gospodarczej lub nie byli rolnikami ryczałtowymi. Oznacza to, że wszystkie podmioty świadczące usługi kosmetyczne, gastronomiczne, wulkanizacyjne, fryzjerskie czy naprawcze muszą dysponować kasą fiskalną. Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż lub świadczący usługi na rzecz osób fizycznych, których obroty przekraczają 20 000 zł, mają obowiązek posiadania kasy. 

P3: Ile kosztuje kasa fiskalna? 

Koszty zakupu kasy fiskalnej uzależnione są od wybranego modelu. Najprostsze urządzenie, które nie wyróżnia się dodatkowymi funkcjami to wydatek około 100 zł. W tej cenie przedsiębiorca może zakupić model przenośny, który ma kompaktowy kształt oraz wydajny akumulator pozwalający na pracę w terenie. Standardowa kasa fiskalna w dobrej cenie ma złącze komunikacyjne umożliwiające podłączenie do komputera. Ważne, aby miała także opcje rozbudowy pozwalające na współpracę z czytnikiem kodów kreskowych, terminalem płatniczym czy wagą. Droższe modele mające wszystkie te funkcje to wydatek minimum 1000 zł. W zależności od zakupionego urządzenia przedsiębiorca może je rozbudować i mieć do dyspozycji pełen zestaw pozwalający na ewidencjonowanie sprzedaży oraz stanów magazynowych. 

 

P4: Jak obsługiwać kasę fiskalną? 

Obsługa kasy fiskalnej może wydawać się skomplikowana. Osoba, która nigdy nie miała do czynienia z takim urządzeniem, na początku będzie potrzebowała pomocy. Najpierw koniecznie trzeba się zapoznać, w jaki sposób uruchamia się wszystkie funkcje, a także dowiedzieć się, pod którym klawiszem są dane skróty pozwalające na szybszą obsługę sprzętu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kasy fiskalne są takie same. Niektóre standardowe modele obsługuje się kilkoma przyciskami i to wystarczy, aby sfinalizować sprzedaż. Bardziej rozbudowane urządzenia, na których można dokonywać sprzedaży, zwrotów czy sprawdzić stan magazynu mogą sprawić więcej trudności. 

 

P5: Jakie są różnice między drukarką fiskalną a kasą fiskalną? 

Początkujący przedsiębiorcy zawsze zastanawiają się, jakie urządzenie będzie dla nich najlepsze. W przypadku podjęcia decyzji o zakupie drukarki fiskalnej lub kasy fiskalnej warto wiedzieć, jakie są różnice między tymi dwoma sprzętami. Jak się okazuje, są one duże. Kasa fiskalna to samodzielne urządzenie, które może funkcjonować bez potrzeby podpięcia pod komputer. Rejestruje sprzedaż i zapisuje paragon w pamięci wewnętrznej. Oznacza to, że przedsiębiorca nie potrzebuje rozbudowanego systemu, który jest znacznie droższy i wymagający w obsłudze. Drukarka fiskalna to urządzenie, które należy podłączyć do komputera obsługującego profesjonalny system sprzedażowy. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w sklepie lub lokalu gastronomicznym, gdzie stanowisko kasowe jest zainstalowane na stałe.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ