Ranking 12 najlepszych klawiatur w 2023

Ostatnio aktualizowane: 23.09.23

 

Klawiatura – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Masz wątpliwości, którą klawiaturę wybrać? Powinieneś zapoznać się z opisami sprzętów umieszczonymi w rankingu. Dzięki temu przekonasz się, który model spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Obecnie najczęściej kupowany, zwłaszcza przez graczy, jest produkt Razer Ornata Chroma. To klawiatura z podświetleniem, które można samodzielnie zmieniać. Z uwagi na technologię Anti-ghosting, możesz wcisnąć jednocześnie do 10 klawiszy, co przydaje się podczas gry. Sprzęt jest przewodowy, dlatego nie musisz obawiać się opóźnień w przesyłaniu sygnału do komputera. Szukasz modelu bez przycisków numerycznych? Może zainteresować Cię sprzęt Genesis Thor 300 TKL. Ma on aluminiową, odporną na uszkodzenia obudowę. Gumowe nóżki w podstawie zapobiegają przesuwaniu się klawiatury po blacie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Klawiatura ma podświetlane przyciski, więc zapewnia komfortową pracę przy komputerze także wieczorami. Sprzęt jest odpowiedni dla graczy, wyposażono go w technologię Anti-ghosting oraz podpórkę pod nadgarstek. Mechaniczno-membranowe przełączniki są trwałe, a obudowa odporna na uszkodzenia.

Wady

Wielu graczy zauważyło, że po rozstawieniu tylnych nóżek model jest mniej stabilny i przesuwa się po blacie. To może być irytujące, zwłaszcza w czasie dynamicznej rozgrywki.

Podsumowanie

Sprzęt jest przewodowy, ma 2 m kabel. Zapewnia on szybkie przesyłanie sygnału do komputera i brak ryzyka opóźnionej reakcji. Kolor podświetlenia klawiatury można swobodnie zmieniać, do wyboru jest ponad 16 milionów odcieni. Ponieważ model ma klawisze numeryczne, jest dobrym wyborem także dla pracowników biurowych.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt ma kompaktowe wymiary, nie zajmuje dużo miejsca na biurku. Można go swobodnie przenosić w plecaku czy torbie, aluminiowa obudowa nie jest podatna na uszkodzenia. Antypoślizgowe nóżki w podstawie zapobiegają ciągłemu przesuwaniu się klawiatury po blacie.

Wady

Przyciski są podświetlane na biały kolor, co nie każdemu użytkownikowi w pełni odpowiada. Część kupujących uważa, że model powinien umożliwiać samodzielną zmianę koloru podświetlenia.

Podsumowanie

Klawiatura nie ma przycisków numerycznych. Funkcja Anti-ghosting daje możliwość wciśnięcia na raz kilku klawiszy, co na pewno docenią gracze. Organizer kabla umożliwia komfortowe przenoszenie sprzętu. Możemy go bez przeszkód zabrać np. na turniej gamingowy. Model ma 20 różnych trybów podświetlenia, w tym 8 dopasowanych do popularnych gier.

Rozważ też

Zalety

Klawiaturę wyposażono w przyciski Quick Tension, których trwałość jest określana na ok. 20 milionów kliknięć. To wytrzymały model, który wykazuje odporność na zalanie wodą. Ma on podświetlane na różne kolory klawisze, barwę światła można swobodnie zmieniać.

Wady

Co prawda sprzęt jest odpowiedni dla graczy, ale po spędzeniu kilku godzin przed komputerem może pojawić się nieprzyjemny ból nadgarstka. Klawiatura nie ma podpórki umożliwiającej wygodne oparcie rąk.

Podsumowanie

To model przewodowy z portem USB, do którego można podłączyć słuchawki lub inny sprzęt. Klawiaturę można łatwo zaprogramować (przy pomocy specjalnego oprogramowania), aby ustawić optymalne podświetlenie, utworzyć makra lub przypisać poszczególnym przyciskom konkretne funkcje.

 

 

12 najlepszych klawiatur. Opinie w 2023 roku

 

Poniższy ranking klawiatur został stworzony na podstawie ocen konsumentów. Starannie wybraliśmy najlepsze i najpopularniejsze modele.

 

Klawiatura Razer

 

1. Klawiatura Razer Ornata Chroma RZ0302040100R3M1

 

Razer Ornata Chroma to klawiatura Razer, która nadaje się dla graczy, a także do komputera domowego do codziennego używania. Sprzęt jest nieco wydłużony, więc użytkownik ma zapewnione miejsce na nadgarstki, dlatego wygodnie jest trzymać ręce na klawiszach, a dłonie nie męczą się nawet podczas wielu godzin grania. Model jest przewodowy (wejście USB).

Klawiatura ma podświetlenie, które świeci się na kolorowo – dostępnych jest 16,8 milionów kolorów. Jest ono bardzo przydatne, szczególnie w nocy, ponieważ zwiększa widoczność poszczególnych przycisków bez konieczności zapalania światła. Możliwość widzenia klawiatury przydaje się szczególnie tym, którzy nie potrafią jeszcze całkiem pisać bez patrzenia na swoje palce. W sprzęcie wykorzystano technologię anti-ghosting, umożliwiającą naciśnięcie 10 przycisków w jednym momencie.

Klawisze są umieszczone na średniej wysokości, dzięki czemu można bardzo szybko reagować w czasie rozgrywki. Przyciski są pokryte membraną, w efekcie są bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i zapewniają płynną pracę. Po prawej stronie znajduje się blok numeryczny, który zwiększa wygodę użycia, szczególnie podczas wykonywania obliczeń. Konsumenci twierdzą, że model sprawia bardzo dobre wrażenie wizualne. Kupujący są także zadowoleni z głośności pracy, ponieważ sprzęt działa stosunkowo cicho.

 

 

 

 

2. Klawiatura gamingowa Razer Cynosa Chroma RZ0302260100R3M1

 

Wielu konsumentów decyduje się na model Razer Cynosa Chroma, ponieważ jest bardzo wygodny i przyjemnie się na nim pracuje. Kupujący twierdzą, że klawiatura jest precyzyjna i czuła, a przyciski dobrze reagują na nacisk. Akcesorium jest membranowe, dlatego klawisze są miękkie i bardzo płynnie działają. Model został zaprojektowany z myślą o graczach, którzy wiele godzin dziennie spędzają przed komputerem. Konstrukcja klawiatury jest odporna na zalanie, więc nie musisz się martwić, jeśli przypadkiem wylejesz na nią jakiś napój.

Model ma blok numeryczny, co ułatwia wykonywanie obliczeń i przydaje się często podczas pracy. Urządzenie podłącza się do komputera przy pomocy USB. Ta klawiatura Razer ma technologię Real Time Response, która sprawia, że szybko reaguje na nacisk, co przydaje się, kiedy każda sekunda w grze jest ważna. Sprzęt umożliwia naciśnięcie 10 klawiszy w jednym momencie, bez obawy o zacięcie i brak reakcji ze strony komputera.

Urządzenie ma podświetlenie, które ułatwia pracę w nocy i atrakcyjnie się prezentuje podczas codziennego korzystania z komputera. Podświetlenie poszczególnych klawiszy jest programowane (oprogramowanie Razer Synapse 3), sama czynność jest łatwa i umożliwia stworzenie dowolnej palety barw pod przyciskami. Do wyboru użytkownika jest 16,8 milionów kolorów, jakimi można podświetlić klawisze. Klawiatura łączy się z komputerem przewodowo, dzięki czemu nie trzeba się martwić, że podczas użytkowania sprzęt będzie się zacinać. Model działa bardzo cicho, nawet kiedy rozgrywka jest intensywna, a przyciski dość mocno się naciska.

 

 

 

 

Klawiatura Genesis

 

3. Genesis Thor 300 TKL Czerwone Przełączniki Podświetlana NKG-0944

 

Genesis Thor 300 TKL jest idealną klawiaturą dla graczy, ponieważ dobrze reaguje na gwałtowne ruchy i jest bardzo wytrzymała. Akcesorium nadaje się do użytku w podróży, więc spodoba się osobom, nie chcącym rozstawać się ze swoim sprzętem, pracując na innym komputerze. Urządzenie jest niewielkie, dlatego zmieści się nawet w damskiej torebce. Akcesorium jest starannie wykonane i solidne, dlatego nadaje się na turnieje, gdzie potrzebne są bardzo wytrzymałe i dobre dodatki komputerowe.

Klawiatura Genesis ma białe podświetlenie, które można włączyć podczas użytkowania komputera w nocy, aby wyraźnie widzieć wszystkie przyciski. Przełącznik jest czerwony, dlatego łatwo go znaleźć, a użytkownicy mają do dyspozycji 20 trybów, które są dopasowane do popularnych gier. Obudowa jest wykonana z aluminium, dzięki czemu jest wytrzymała i lekka. Konsumenci są zadowoleni, że model jest wygodny w użyciu, a klawisze są bardzo czułe na dotyk.

Sprzęt jest podłączany do komputera przy użyciu USB. Klawiatura komputerowa ma technologię anti-ghosting, która umożliwia wciśnięcie wielu klawiszy na raz, a wszystkie wybrane komendy są realizowane przez komputer. Nóżki są antypoślizgowe, w efekcie  czego podczas grania model nie przesuwa się po blacie. Urządzenie ma organizer kabla, dlatego można go odpowiednio ustawić, aby nie przeszkadzał podczas pracy/gry.

 

 

 

 

4. Klawiatura Natec Rhod 400 RGB NKG-0993

 

Modelem, który można używać podczas profesjonalnego grania w gry, jest Genesis Rhod 400 RGB. Sprzęt ma bardzo wytrzymałą obudowę, która umożliwia intensywne i codzienne użytkowanie. Akcesorium wzmocniono aluminiowymi klamrami, więc jest solidne. Klawiatura jest bardzo wygodna w użytku, w efekcie czego po wielu godzinach korzystania z niej nadgarstki nie bolą.

Klawisze działają bardzo płynnie i miękko, a przy naciśnięciu można usłyszeć delikatny dźwięk klikania. Klawiatura Genesis jest membranowa, więc jest cicha, ponieważ pod klawiszami są gumowe kulki i membrany. Istnieje możliwość zablokowania przycisku Windows w sprzęcie, co eliminuje ryzyko naciśnięcia go i przejścia do pulpitu podczas rozgrywki. Tylne nóżki akcesorium są gumowe, więc nie przesuwają się po blacie, a także można regulować ich wysokość, dostosowując do swoich potrzeb.

Urządzenie ma technologię anti-ghosting, która umożliwia naciśnięcie do 19 klawiszy jednocześnie, co pozwala na wykonanie skomplikowanych działań w grze bez obaw o zawieszenie, tym samym ryzyko porażki się zmniejsza. Akcesorium ma podświetlenie LED na przyciskach, które można ustawić w jednym z 7 kolorów lub włączyć efekt tęczy, a także wybrać intensywność oświetlenia. Włączenie światła pozytywnie wpływa na obsługę klawiatury w nocy. Model uzyskał wiele dobrych komentarzy, głównie dotyczących wodoodpornej konstrukcji – po przypadkowym zamoczeniu sprzęt nie psuje się.

 

 

 

 

Klawiatura podświetlana

 

5. Klawiatura przewodowa SteelSeries Apex 150 64666

 

Urządzenie SteelSeries Apex 150 zostało zaprojektowane z myślą o graczach  profesjonalistach i amatorach. Sprzęt podłącza się do komputera z pomocą USB, a takie połączenie daje pewność, że klawisze się nie zatną w najważniejszym momencie. Kabel ma długość 1,8 m, więc można wygodnie używać modelu, nawet w większej odległości od jednostki centralnej.

Klawiatura podświetlana ułatwia rozgrywki podczas nocnych maratonów z grami, a na matrycy można włączyć różne kolory świateł. W urządzeniu zastosowano technologię anti-ghosting, która sprawia, że można nacisnąć kilka przycisków, mając pewność, że wszystkie polecenia zostaną odczytane przez komputer i włączony program. Klawiatura komputerowa ma 104 klawisze. Obudowa produktu jest wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym, a cała konstrukcja jest odporna na zamoczenie.

Wymiary modelu są równe: szerokość – 46,3 cm, długość – 15,6 cm i wysokość – 4,2 cm. Przyciski są wytrzymałe (trwałość do 20 milionów naciśnięć). Sprzęt jest membranowy, dlatego guziki działają płynnie i podczas wciskania nie hałasują. Klawisze bardzo szybko reagują na nacisk, co jest bardzo ważne podczas rozgrywek wymagających szybkich reakcji. Sprzęt może się połączyć z czatem Discord, dzięki któremu użytkownik dostaje różne powiadomienia. Kupujący twierdzą, że na klawiaturze pisze się bez problemu, jest przyjemna w dotyku, a podświetlenie wyraźnie oświetla klawisze.

 

 

 

 

Klawiatura membranowa

 

6. Podświetlana klawiatura dla graczy ART AK-49

 

Warto zainteresować się klawiaturą ART AK-49, która jest bardzo wytrzymała i idealnie nadaje się dla graczy. Komfortowe użytkowanie akcesorium sprawia, że może być wykorzystywane także do pracy. Ta dobra i tania klawiatura jest podświetlana, dlatego można ją używać wieczorem, w nocy lub w przyciemnionym pomieszczeniu. Światła LED umożliwiają dobre widzenie klawiszy, co ułatwia szybkie naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Jednocześnie podświetlenie można w każdej chwili bardzo łatwo wyłączyć, ponieważ na obudowie znajduje się odpowiadający za to guzik.

Model jest przewodowy i podłącza się go przy pomocy, dołączonego do zestawu, kabla USB. Takie połączenie z komputerem daje pewność, że nie ma opóźnień między akcesorium a jednostką centralną, a także klawiatura się nie zatnie w najważniejszym momencie rozgrywki. Kupujący twierdzą, że model jest bardzo łatwy w czyszczeniu, a podświetlenie nie psuje się po wielu miesiącach użytkowania.

Warto wspomnieć, że ta klawiatura membranowa działa bardzo cicho, co ma duże znaczenie, gdy w pokoju są jeszcze inne osoby. Model jest wygodny w użyciu, dobrze układa się pod rękami i nie męczy ich nawet podczas wielu godzin gry lub pisania. Urządzenie ma blok numeryczny, który ułatwia wykonywanie obliczeń. Akcesorium atrakcyjnie się prezentuje, jest wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego w kolorze czarnym, a podświetlenie jest wielokolorowe.

 

 

 

 

Klawiatura numeryczna

 

7. Klawiatura Keypad Gaming Gracza Avenger TRK-323

 

Klawiatura numeryczna Tracer Avenger TRK-323 idealnie sprawdza się jako dodatek do pracy, ponieważ można na niej wygodnie wykonywać obliczenia. Jednocześnie model przydaje się podczas oglądania filmów, ponieważ ma aż 6 przycisków multimedialnych, ułatwiających zmianę głośności itp. Urządzenie może być używane do gier takich jak LoL czy Counter Strike, ponieważ ma klawisze potrzebne do tych rozgrywek.

Ta dobra klawiatura jest przewodowa i podłącza się ją do komputera przy użyciu kabla USB o długości 1,4 m, dlatego nie trzeba się martwić o zerwanie łączności czy zacinanie. Urządzenie ma 45 klawiszy, które są wygodnie rozmieszczone, więc bardzo szybko można się nauczyć, gdzie, jaki przycisk się znajduje. Sprzęt ma wydłużoną podstawkę, dlatego można odpowiednio ustawić na niej nadgarstki. Kupujący twierdzą, że dostęp do wszystkich klawiszy jest bardzo prosty, klawiatura jest intuicyjnie rozłożona, a wyprofilowanie zapewnia duży komfort.

Wymiary akcesorium są równe: 21 cm x 16,5 cm x 6,5 cm. Model jest niewielki, dlatego nie będzie przeszkadzał na biurku. Klawiatura jest membranowa i podczas naciskania słychać charakterystyczny klik, ale jest on bardzo cichy. Sprzęt można łatwo podłączyć do komputera, ponieważ do instalacji nie są potrzebne sterowniki. Obudowa modelu jest trwała, dlatego idealnie nadaje się dla graczy, którzy spędzają wiele godzin, korzystając z klawiatury.

 

 

 

 

Klawiatura Logitech

 

8. Klawiatura bezprzewodowa Logitech Wireless Touch K400 Plus

 

Ciekawym modelem jest Logitech K400 Plus, który stworzono z myślą o osobach podłączających komputer do telewizora i obsługujących go z kanapy. Urządzenie umożliwia wygodne sterowanie i zarządzanie swoimi social mediami, pracą czy filmami. Wymiary produktu są równe: 13,99 cm x 2,35 cm x 35,43 cm i waży on jedynie 380 g, więc nie jest ciężki i wygodnie można go trzymać na kolanach. Model ma kilka klawiszy specjalnych, takich jak wyciszenie i zmiana głośności. Wszystkie przyciski wytrzymują do około 5 milionów naciśnięć.

Zastanawiasz się, jakie są opinie o klawiaturach Logitech? Modele tej firmy są uważane za wytrzymałe i bezawaryjne. Produkt K400 Plus jest doceniany za jego łączność, która bardzo dobrze działa oraz poręczność.

Ta klawiatura Logitech jest bezprzewodowa, dlatego sprawdza się do codziennych czynności wykonywanych na komputerze. Zasięg sprzętu to maksymalnie 10 m, więc można korzystać z niego z drugiej części salonu, co przydaje się szczególnie przy bardzo dużym monitorze lub, gdy jednostka centralna znajduje się w innej części domu. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest użycie panelu dotykowego, ponieważ nie trzeba mieć myszki, aby korzystać z komputera. Touchpad ma przekątną 3,5 cala, więc jest dość duży.

 

 

 

 

Klawiatura Bluetooth

 

9. Apple Magic Keyboard Klawiatura Bluetooth MLA22Z

 

Akcesorium Apple Magic Keyboard jest stworzone do komputerów wyprodukowanych przez firmę Apple, czyli Mac. Test klawiatur Bluetooth udowodnił nam, że ten model sprawdza się bardzo dobrze w różnych warunkach, zapewniając sprawną łączność. Sprzęt jest lekki, waży jedynie 231 g, więc można go wygodnie trzymać na kolanach. Urządzenie jest odpowiednie do użytku do pracy. Wymiary modelu są równe: 11,49 cm x 27,9 cm x 1,09 cm.

Ta klawiatura Bluetooth ma wejście lightening, które umożliwia przewodowe użytkowanie. Sprzęt ma duży enter, co jest bardzo wygodne podczas pisania wiadomości i wysłania ich. W urządzeniu zastosowano układ klawiatury QWERTY. Przyciski są niskoprofilowe, ponieważ zastosowano w nich mechanizm nożycowy, więc nie trzeba ich mocno naciskać, aby sygnał został wysłany do komputera. Cechuje je też płynne działanie. Urządzenie jest membranowe, co oznacza, że przyciski nie działają zbyt głośno, a także zapewnia dość dużą wytrzymałość.

Obudowa modelu oraz klawisze są wykonane w kolorze białym, co sprawia, że prezentuje się bardzo elegancko na biurku. Urządzenie jest wyposażone w przyciski multimedialne, które przydają się podczas oglądania filmów. Istnieje możliwość użytkowania klawiatury przez ok. miesiąc na w pełni naładowanym akumulatorze. Nie ma potrzeby instalacji sterowników podczas łączenia sprzętu z komputerem, odbywa się to automatycznie. Użytkownicy doceniają model za bardzo dobre wykonanie oraz wygodę użytku.

 

 

 

 

Klawiatura Steelseries

 

10. SteelSeries Apex M750 Tkl Compact Mechanical Gami

 

Niewielka i kompaktowa klawiatura SteelSeries APEX M750 nadaje się do codziennego użytkowania. Ze sprzętu można często korzystać, nawet przez wiele godzin, a także zabierać go ze sobą. Produkt został zaprojektowany z myślą o graczach. Obudowa modelu jest pokryta powłoką z aluminium, którą cechuje duża lekkość i trwałość. Komputer przesyła na urządzenie powiadomienia Discord (nowe wiadomości z serwera, na którym jesteśmy) oraz powiadomienia z gry. Akcesorium ma wbudowane przyciski multimedialne, umożliwiające np. szybkie przyciszenie.

Model został zaprojektowany z myślą o graczach, ale jego komfort użytkowania i płynne działanie sprawiają, że nadaje się także do pracy i codziennego korzystania w innych celach. Klawisze znajdują się dość nisko, co skraca czas przyciskania i umożliwia szybkie działanie czy reagowanie na zmiany w grze. W sprzęcie zastosowano  technologię anti-ghosting, która pozwala na jednoczesne naciśnięcie kilku przycisków, a wszystkie polecenia zostaną natychmiast odebrane przez komputer.

Kupujący twierdzą, że podświetlenie modelu jest bardzo dobre, dlatego można z niego korzystać wieczorem i w nocy, a także doceniają jego atrakcyjny design. Sprzęt ma wbudowane światełka LED, które świecą się na różne kolory, co wygląda bardzo ładnie. Istnieje możliwość spersonalizowania oświetlenia. Klawiatura Steelseries łączy się z komputerem przewodowo przy pomocy kabla USB. Obudowa modelu jest wykonana w kolorze czarnym. Wymiary produktu są równe: wysokość – 3,5 cm, szerokość – 37 cm i głębokość – 16 cm.

 

 

 

 

Klawiatura Fury

 

11. Klawiatura przewodowa Fury Spitfire NFU-0868

 

Fury Spitfire jest bardzo dobrą klawiaturą, odpowiednio wyprofilowaną dla graczy. Model może być używany także do innych czynności, w tym pracy, ponieważ jest wygodny. Urządzenie ma 104 klawisze, w tym te z bloku numerycznego, które ułatwiają pracę na komputerze. Sprzęt ma przyciski funkcyjne, dodatkowo ułatwiające i przyspieszające obsługę komputera. Użytkownicy podkreślają, że model jest wytrzymały i działa nawet po lekkim zalaniu.

Wymiary produktu są równe: 45 cm x 19 cm x 3 cm. Klawiatura jest duża, co ma związek z zastosowaniem podstawki pod nadgarstki, sprawiającej, że obsługa urządzenia jest bardzo wygodna. Sprzęt wyposażono w rozkładane nóżki, którymi także można poprawić komfort pracy. Model ma podświetlenie LED, które można dopasowywać do swojego gustu. Natężenie świecenia można ustawić na 1 z 6 trybów. Urządzenie jest przewodowe, a jego przewód USB ma długość równą 1,5 m.

Klawiatura Fury jest zrobiona z solidnego tworzywa w czarnym kolorze, co w połączeniu z kolorowym podświetleniem prezentuje się interesująco. Urządzenie ma wzmocnienia, chroniące przed wilgocią i system odprowadzający nadmiar wody. Sprzęt jest wyposażony w technologię anti-ghosting, umożliwiającą przyciśnięcie kilku klawiszy jednocześnie, która przydaje się podczas gry, kiedy trzeba zrobić wiele czynności na raz.

 

 

 

 

Klawiatura Tracer

 

12. Klawiatura Tracer Gamezone Mecano TRAKLA44970

 

Sprzętem, który ceni bardzo wielu konsumentów, jest Tracer Mecano TRAKLA44970. Użytkownicy twierdzą, że na tej klawiaturze pisze się bardzo lekko i przyjemnie. Kupujący podkreślają także, że można łatwo wyjmować klawisze, aby ją wyczyścić.

Klawiatura Tracer jest odpowiednia zarówno dla graczy, jak i pracowników biurowych. Model jest wygodny i przyjemnie się na nim pracuje. Urządzenie ma w centralnej części płytę metalową, chroniącą przed połamaniem. Sprzęt ma klawisze, przypominające te w klawiaturze mechanicznej, mające mocny skok, który jest dobrze wyczuwalny, więc można mieć pewność, że się je przycisnęło. Na obudowie znajduje się 8 wygodnych przycisków multimedialnych, więc nie trzeba wchodzić do menu Windowsa, aby zmienić ustawienia jasności ekranu czy głośności komputera. Model jest przewodowy, a w zestawie znajduje się kabel USB o długości 1,6 m.

Urządzenie ma bardzo atrakcyjny design, obudowa jest wykonana z tworzywa w kolorze czarnym. Podświetlenie jest dostępne w 3 wariantach kolorystycznych: czerwonym, niebieskim i fioletowym, oraz o różnym natężeniu. Można je także całkiem wyłączyć. Światła przydają się szczególnie w nocy, aby podczas grania lub pisania widzieć wszystkie klawisze. Wymiary modelu są równe: 19,5 cm x 3,2 cm. Na spodzie znajduje się podkładka antypoślizgowa, więc klawiatura nie przesuwa się po biurku.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką klawiaturę kupić?

 

Klawiatura to sprzęt, który może znacząco ułatwić nam pracę przy komputerze. Jednak źle dobrany model sprawia, że szybkie pisanie, granie w gry i wykonywanie innych czynności nie jest zbyt proste oraz w pełni komfortowe. Jeżeli ciekawi Cię, jakie kwestie należy sprawdzić, kupując klawiaturę, zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi w poradniku.

 

 

Rodzaje

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje klawiatur: membranowe, mechaniczne oraz membranowo-mechaniczne, inaczej hybrydowe. Każdy z wymienionych sprzętów ma swoje wady i zalety. Warto o nich pamiętać podczas podejmowania decyzji, jaką klawiaturę wybrać. Modele membranowe nie są drogie, a w dodatku są mało hałaśliwe. Pod klawiszami umieszczona jest membrana. Kiedy wciśniemy wybrany przycisk, przez obwód elektryczny przepływa sygnał, który następnie jest wysyłany do komputera. Takie klawiatury przeważnie mają kompaktowe wymiary. Ich wady to głównie wolny powrót klawiszy do pierwotnej pozycji oraz stosunkowo mała wytrzymałość. Za bardziej solidne uznaje się sprzęty mechaniczne. Nie mają one membrany. Każdy przycisk jest wyposażony w specjalny przełącznik, w efekcie czego nie ma potrzeby ich mocnego wciskania podczas pisania. Klawiatury mechaniczne cieszą się bardzo dużą popularnością w szczególności wśród graczy. Ich trwałość nierzadko określana jest na kilkadziesiąt milionów kliknięć. Należy przy tym mieć na uwadze, że wciskaniu klawiszy towarzyszy większy hałas, który może przeszkadzać innym domownikom, np. gdy postanowimy popracować przy komputerze późnym wieczorem lub wcześnie rano.

Klawiatury hybrydowe są wyposażone nie tylko w mechaniczny przełącznik, ale i element z gumy umieszczony pod przyciskami. To pozwala na zmniejszenie hałasu powstającego podczas pisania czy grania. Należące do tej grupy sprzęty także są wytrzymałe. Są one ponadto uniwersalne, gdyż sprawdzają się w biurze, jak i w domu.

 

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Kupując klawiaturę, musimy zdecydować, w jaki sposób będzie nawiązywać połączenie z komputerem. Biorąc pod uwagę tę kwestię, można wyróżnić sprzęty przewodowe oraz bezprzewodowe. Graczom polecamy modele z przewodem, bo w ich przypadku ryzyko opóźnień w przesyłaniu sygnału do komputera powinno być zmniejszone do minimum. Kabel przeważnie jest na tyle długi, że można wziąć klawiaturę na kolana czy ułożyć na wysuwanej półeczce biurka. Zwykle tego typu sprzęt podłącza się przez port USB. Bezprzewodowe modele najczęściej do nawiązania połączenia wykorzystują moduł Bluetooth, są też modele z Wi-Fi i na podczerwień. Ich zasięg to kilka lub kilkanaście metrów (choć czasami może być to znacznie więcej), dlatego możemy obsługiwać komputer nawet z dużej odległości. Klawiatura bezprzewodowa jest zasilana bateriami, które trzeba regularnie wymieniać lub ładować. Problemem podczas jej używania mogą być pojawiające się zakłócenia łączności oraz opóźnienia w przesyłaniu sygnału.

 

Liczba klawiszy

Standardowo klawiatura ma od 101 do 104 klawiszy, licząc z przyciskami numerycznymi oraz dodatkowymi, dla menu Windows. Nie każdy z nas potrzebuje tak rozbudowanego sprzętu, zwłaszcza jeżeli bardzo rzadko pracujemy z arkuszami kalkulacyjnymi czy podobnymi rodzajami dokumentów. Modele przeznaczone dla graczy zwykle są wyposażone w mniejszą liczbę klawiszy, do 87. Brak bloku numerycznego sprawia, że klawiatura ma mniejsze wymiary. Czasem przycisków jest nieco więcej, gdyż w niektórych sprzętach do dyspozycji mamy również klawisze multimedialne, pozwalające np. na zmianę poziomu głośności dźwięków, przełączanie utworów muzycznych czy włączanie opcji, które sami przypisaliśmy poszczególnym przyciskom.

 

 

Wytrzymałość

Codziennie używana klawiatura jest narażona na uszkodzenia mechaniczne. Należy więc poszukać sprzętu, który nie jest podatny choćby na pęknięcia czy ścieranie symboli umieszczonych na klawiszach. Wiele osób uważa, że o tym, jaka jest najlepsza klawiatura, decydują jej wodoodporne właściwości. Bardzo często podczas pracy przy komputerze pijemy wodę, kawę, herbatę czy inne napoje i wystarczy chwila nieuwagi, aby zalać stojący na biurku sprzęt. Coraz częściej na rynku pojawiają się klawiatury nie tylko wodo-, ale i kurzoodporne. Mają one osłonki z silikonu, które zapobiegają przedostawaniu się kurzu i innych zanieczyszczeń pod klawisze. To dobry wybór dla osób, którym bardzo często zdarza się jeść posiłki przed ekranem komputera.

Na wytrzymałość klawiatury wpływ ma też sam materiał wykonania obudowy. Zwykle jest to tworzywo sztuczne lub aluminium. Jeśli sprzęt ma być użytkowany w jednym miejscu, plastikowy model może okazać się wystarczająco solidny. Jednak osobom często podróżującym (w tym także graczom), poleca się sprzęty aluminiowe, które wykazują odporność na uszkodzenia mechaniczne, a w dodatku są lżejsze.

 

Wymiary i waga

Czasami słyszy się, że całkowite wymiary klawiatury to kwestia drugorzędna, ale nie do końca jest to prawda. Jeżeli kupimy zbyt duży model, trudno nam będzie ustawić go na biurku tak, aby jednocześnie mieć pod ręką inne potrzebne rzeczy. Sprzęt o kompaktowych wymiarach nie zajmuje dużo miejsca nawet na wąskim blacie, poza tym można go spakować do plecaka czy walizki i swobodnie podróżować. Zależnie od materiału wykonania i budowy, klawiatury ważą średnio od 100 g do ok. 900 g.

 

Dodatkowe wyposażenie

Sprzęty takie jak klawiatury niekiedy są wyposażone w dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest podświetlanie klawiszy, zwiększające komfort pracy przy komputerze wieczorami oraz w niedostatecznie oświetlonych pomieszczeniach. Świecące przyciski ułatwiają szybkie pisanie, a także uruchamianie odpowiednich opcji w czasie gry. Bardzo często sami możemy zmieniać kolor podświetlenia i dopasować go do swoich preferencji. W przypadku, gdy każdego dnia spędzamy kilka czy kilkanaście godzin przed monitorem, przydatna może okazać się podpórka pod nadgarstki. Dzięki niej możemy wygodnie ułożyć ręce na klawiaturze i uniknąć nieprzyjemnego bólu.

Praktycznymi dodatkami są też np. rolka do przewijania (taka sama, jak w myszce) i port USB, do którego można podłączyć słuchawki lub inny sprzęt. Są modele, które zostały wyposażone w touchpad. Taki panel dotykowy niekiedy sprawia, że obsługa komputera jest wygodniejsza, gdyż nie trzeba sięgać po myszkę. Pamiętajmy, że najlepsza klawiatura jest solidna, zapewnia komfort użytkowania i ponadto szybki dostęp do wszystkich potrzebnych opcji.

 

 

Design

Większość klawiatur ma obudowę w kolorze czarnym, ewentualnie białym. Modele przystosowane do pracy biurowej zazwyczaj mają prosty design. Pod względem wyglądu szczególnie wyróżniają się sprzęty gamingowe, które mają nietypowe kształty. Bardzo często to podświetlenie sprawia, że klawiatura prezentuje się nowocześniej.

 

Klawiatury w dobrych cenach

Zanim zaczniemy szukać dobrej klawiatury, powinniśmy określić budżet, jaki możemy przeznaczyć na jej zakup. Wtedy znalezienie odpowiedniego modelu może być znacznie łatwiejsze. Są sprzęty kosztujące mniej niż 100 zł, a także znacznie droższe, których cena wynosi ponad 500 zł. Istotne znaczenie w tej kwestii ma marka, ale nie tylko. To, ile wydamy na zakup klawiatury, uzależnione jest również m.in. od sposobu łączności z komputerem, technologii wciskania klawiszy, liczby przycisków oraz dodatkowych funkcji.

 

 

FAQ

 

P1: Jak przestawić klawiaturę?

Czasami się zdarza, że wciśnięcie określonych kombinacji klawiszy prowadzi do zmiany ustawień klawiatury. To sprawia, że po przyciśnięciu przycisku z literą „Z” na ekranie pojawia się litera „Y”. To może być irytujące i utrudnić pracę, dlatego warto dowiedzieć się, jak szybko przywrócić prawidłowe ustawienia sprzętu. W przypadku komputera z systemem operacyjnym Windows wystarczy jednoczesne naciśnięcie dwóch klawiszy – „Shift” oraz „Ctrl”. Jeżeli to nie pomoże, należy znaleźć na pasku Start ikonę klawiatury, a po kliknięciu w nią zmienić język z „214” na język „Programisty”. Ustawienia te można także skonfigurować poprzez panel sterowania, po znalezieniu klawiatury na liście podłączonych sprzętów.

 

 

P2: Jak włączyć klawiaturę w laptopie?

Jeżeli klawiatura w laptopie nie działa, prawdopodobnie została zablokowana. Możemy ją odblokować poprzez naciśnięcie klawisza „Fn”. To przycisk funkcyjny, który wygląda inaczej niż pozostałe, przeważnie ma inny kolor lub rozmiar. Warto również wypróbować kilka kombinacji klawiszy: „Shift”+„Fn”, „NumLock”+„Fn”+„F11”, ewentualnie „Fn”+ klawisze od „F1” do „F12” (po kolei). Może się zdarzyć, że klawiatura wciąż nie będzie działać. W takiej sytuacji pozostaje nam restart laptopa lub wyjęcie i ponowne włożenie baterii. Nie zawsze te metody okazują się skuteczne, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że urządzenie zacznie działać tak, jak powinno. Jednak niekiedy jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie systemu, przedtem zaleca się wykonanie kopii zapasowej najważniejszych danych.

 

P3: Jak zmienić klawiaturę na polską?

Laptopy z systemem operacyjnym Windows dają możliwość swobodnej zmiany języka klawiatury. Czasami robimy to nieświadomie, np. podczas szybkiego pisania lub czyszczenia klawiszy przy włączonym urządzeniu. Są trzy sposoby na zmianę języka na polski. Pierwszy z nich jest najłatwiejszy i najbardziej popularny. Polega on na jednoczesnym wciśnięciu dwóch przycisków, czyli „Shift” oraz „Ctrl”. Druga metoda wymaga wejścia w menu Start i znalezienia Panelu sterowania. Kolejny krok to wybór pozycji “Data, godzina, język i opcje regionalne”. Po kliknięciu w “Opcje regionalne i językowe” musimy wybrać zakładkę “Języki”, następnie “Szczegóły”, a później zmienić język na polski (programisty). Trzeci sposób to znalezienie paska języka przy zegarze (na dole ekranu) i zmiana symbolu z EN lub innego wyświetlanego na PL.

 

P4: Jak wyłączyć niemiecką klawiaturę?

Klawiaturę komputerową możemy swobodnie przestawiać tak, aby pisać nie tylko po polsku, ale i niemiecku lub w innym języku, z wykorzystaniem nietypowych znaków. Ponowne przywrócenie polskich ustawień nie jest trudne, w tym także pomoże nam wciśnięcie kombinacji klawiszy „Shift” i „Ctrl”. Jednak może się zdarzyć, że ta komenda nie zadziała. Wtedy należy znaleźć oznaczenie języka na pasku zadań (jest umieszczony przy zegarze), a potem wybrać z listy język polski. Możemy to również zrobić poprzez “Panel sterowania” i wybór pozycji “Data, godzina, język i opcje regionalne”. Tam znajdziemy “Opcje regionalne i językowe”, a po kliknięciu w okno “Języki” i później “Szczegóły” na ekranie pojawi się lista z dostępnymi językami klawiatury.

 

 

P5: Klawiatura SwiftKey – co to jest?

SwiftKey to klawiatura ekranowa, która jest dostępna dla urządzeń mobilnych, takich jak tablety i smartfony. Umożliwia ona wpisywanie słów poprzez przyciskanie palcem przycisków z literami i to bez konieczności odrywania opuszka od powierzchni ekranu. Klawiatura SwiftKey wykorzystuje zaawansowane algorytmy, które przewidują, jakie słowo chcemy wprowadzić i podpowiadają kolejne. To jedna z najpopularniejszych klawiatur ekranowych, w jakie są wyposażone sprzęty mobilne. Ułatwia ona nie tylko szybkie pisanie wiadomości SMS, ale i tych wysyłanych poprzez pocztę e-mail czy media społecznościowe. Co ciekawe, klawiatura SwiftKey jest wyposażona w translator i może zapisywać treści w trzech językach jednocześnie. Opcja ta przydaje się podczas pisania wiadomości do osób z zagranicy.

 

 

Jak wyczyścić klawiaturę?

 

Klawiatura stosunkowo szybko się brudzi. Choć pozbycie się kurzu z klawiszy nie jest trudne, to jednak usunięcie okruszków i pyłków, które wpadły pod nie, zwykle jest znacznie bardziej kłopotliwe. Jest kilka skutecznych sposobów na szybkie wyczyszczenie klawiatury tak, aby wyglądała, jak nowa. Opisujemy je poniżej.

 

 

Czy każdą klawiaturę można bezpiecznie wyczyścić?

Tak naprawdę samą obudowę i klawisze, jak również mechanizm prowadnic, możemy bez obaw wyczyścić, niezależnie od rodzaju posiadanej klawiatury. Z tego względu pozbycie się niewielkich zanieczyszczeń nie powinno stanowić żadnego problemu. Jednak to, jak dużo czasu zajmie czyszczenie wnętrza sprzętu, zależy od jego budowy. Często mówi się, że demontaż klawiszy w modelach mechanicznych oraz hybrydowych jest bardziej kłopotliwy niż w przypadku tych membranowych, ale nie zawsze musi tak być. Ważne jest to, aby na wyczyszczenie klawiatury poświęcić dużo czasu, uzbroić się w cierpliwość i zachować precyzję.

 

Co jest potrzebne do wyczyszczenia klawiatury?

Do czyszczenia klawiatury możemy wykorzystać różne preparaty, takie jak alkohol izopropylowy. Często wykorzystywane jest także sprężone powietrze, małe odkurzacze ręczne lub zasilane przez port USB, chusteczki antybakteryjne, jak i specjalna masa plastyczna, do której przyklejają się zanieczyszczenia. Jeżeli nie chcemy inwestować w specjalne środki do czyszczenia klawiatury, możemy też użyć zwykłej ściereczki namoczonej w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu.

 

Jak wyczyścić klawiaturę?

Aby wyczyścić obudowę klawiatury i klawisze, wystarczy zamoczyć patyczki do uszu w alkoholu izopropylowym i przetrzeć nimi powierzchnię sprzętu. Jeżeli zdecydujemy się na sprężone powietrze, należy trzymać butelkę z rurką doprowadzającą w odległości kilku centymetrów od klawiatury i powoli wydmuchiwać zanieczyszczenia. Czasami to nie wystarcza, aby usunąć okruszki, które przedostały się pod klawisze. W takiej sytuacji zostaje nam zdemontowanie przycisków. Przedtem warto zrobić zdjęcie klawiaturze, aby później nie mieć wątpliwości, w jakiej kolejności mają być ułożone klawisze.

 

 

Żeby przypadkowo nie zniszczyć klawiatury, zaleca się demontować przyciski przy użyciu płaskiego śrubokrętu. Możemy okleić jego końcówkę taśmą, w ten sposób unikniemy zarysowania obudowy. Gdy wszystkie klawisze są już zdemontowane, możemy przejść do wyczyszczenia sprzętu. W usunięciu nagromadzonego kurzu pomoże nam sprężone powietrze, ewentualnie mały odkurzacz. Do zebrania innych zanieczyszczeń należy użyć chusteczek antybakteryjnych lub wilgotnej ściereczki, a do trudno dostępnych miejsc dotrzemy dzięki patyczkom kosmetycznym. Kolejny krok to dokładne wyczyszczenie klawiszy, to zajmuje najwięcej czasu. Każdy z przycisków należy umyć osobno, a jeśli są mocno zabrudzone, możemy wymoczyć je przez pół godziny w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do naczyń. Następnie przecieramy klawisze ściereczką i zostawiamy do wyschnięcia. Możemy je ponownie zamontować na obudowie klawiatury, kiedy będą już suche.

 

Czy można skutecznie wyczyścić klawiaturę bez demontowania przycisków?

Nie każdy z nas ma wystarczająco dużo czasu na to, aby zdemontować klawisze. To stosunkowo trudna czynność, bo wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Jeśli klawiatura nie jest bardzo brudna, możemy wydmuchać okruszki ze środka przy pomocy suszarki do włosów (ustawiając zimny strumień). Możemy też wykorzystać zwykłą taśmę przylepną. Wystarczy niewielki fragment złożyć tak, aby kleił się z obu stron, wsunąć pomiędzy przyciski i zebrać zanieczyszczenia.

Utrzymanie sprzętu komputerowego w czystości nie zawsze jest proste. Z tego względu coraz częściej słyszy się, że na to, jaka klawiatura jest polecana do domu i biura, wpływa nie tylko trwałość mechanizmu klawiszy czy solidność obudowy, ale również łatwość czyszczenia.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

BOrys

August 30, 2021 at 5:26 pm

Ja mam pozycje nr 3 Thor 300 tkl,bardzo wygodna, stabilna , nie zaluje zakupu

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

September 7, 2021 at 2:29 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny

Odpowiadać