Ładowarka do akumulatorów – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Jeżeli poszukujesz ładowarki, którą można ładować wiele rodzajów baterii niezależnie od ich rozmiarów, koniecznie sprawdź Ładowarkę 18650 LiitoKala Lii-202 Li-ion. Dzięki temu, że pasuje do ogromu rodzajów baterii, może okazać się bardzo dobrym zakupem, jeżeli mamy wiele rodzajów akumulatorków, a nie chcemy szukać do nich osobnych ładowarek. Z tej ładowarki możemy również w łatwy sposób zrobić zapasową baterię do smartfona, wystarczy, że włożymy akumulatorki i podłączymy do urządzenia kabel USB. Natomiast jeżeli bardziej zależy Ci na ładowaniu akumulatorów żelowych, AGM oraz klasycznych kwasowo-ołowiowych, przemyśl zakup Biaks 6V Akumulator AGM. Sprzęt został doceniony przez konsumentów głównie przez swoją prostą obsługę oraz systemy bezpieczeństwa, które chronią baterię przed uszkodzeniem.
10 najlepszych ładowarek do akumulatorów. Opinie w 2024 roku
W wybraniu odpowiedniej ładowarki pomoże ranking ładowarek do akumulatorów. Zawarte w nim informacje z pewnością okażą się bardzo cenne dla wszystkich, którzy zamierzają kupić produkt tego typu.
Tabela porównawcza
Ładowarka do akumulatorów 18650
1. Ładowarka 18650 LiitoKala Lii-202 Li-Ion
Jeżeli szukasz ładowarki, którą można ładować wiele rodzajów baterii, zastanów się nad kupnem Ładowarki 18650 LiitoKala Lii-202 Li-Ion. Jest to ładowarka, której można użyć do ładowania kilku rodzajów baterii. Można nią ładować baterie litowo — jonowe, litowo — fosforanowe oraz niklowo – wodorkowe.
Opisywana ładowarka do akumulatorów 18650 może ładować wiele rodzajów akumulatorków, co sprawia, że znajdzie o wiele więcej zastosowań niż klasyczne ładowarki tego typu. Jest ona również kompaktowa, można ją przenosić nawet w kieszeni bez zwisającego niepotrzebnie kabla. Akumulatorki ładuje się z pomocą wejścia micro USB. Urządzenie spisze się również bardzo dobrze jako zapasowa przenośna ładowarka do telefonu.
Z racji tego, że zastosowano tu również port wyjścia prądu, można bezproblemowo korzystać z tego modelu jak z banku energii. Szybko naładujemy nim smartfona w awaryjnej sytuacji. W zestawie z ładowarką otrzymujemy kabel do jej ładowania. Opinie o ładowarkach do akumulatorów tej marki najczęściej są pełne superlatywów. Ładowarka 18650 LiitoKala Lii-202 Li-Ion służy do ładowania baterii litowo-jonowych, Ni-MH i NiCd.
Zalety
Opcje ładowania: Ładowarka ma do wyboru jakim prąd ładowania chcemy aktualnie użyć, do wyboru jest 500mA 700mA 1000mA i 2 000mA.
Wykrywanie baterii: Urządzenie po włożeniu w port ładowania baterii, wykryje ją, określi jakim prądem ładowania trzeba daną baterię naładować i podejmie ładowanie.
Identyfikacja baterii: Ładowarka do baterii ma także możliwość identyfikacji baterii niesprawnych.
Wyświetlacz: Urządzenie wyposażono w wyświetlacz, na którym pokazywane są takie informacje jak aktualny prąd ładowania, tryb pracy czy napięcie na akumulatorze.
PowerBank: Sprzęt można wykorzystywać również jako powerbank czerpiąc z niego energię w czasie rzeczywistym.
Wady
Różne sloty: Jak wspomniano, ładowarka może służyć w formie powerbanku, jednak nie oba sloty w tym trybie pracują.
Ładowarka do akumulatorów żelowych
2. Ładowarka Prostownik Biaks 6V Akumulator AGM
Ładowarka prostownik 6V Biaks do akumulatora AGM jest urządzeniem przeznaczonym do ładowania akumulatorów żelowych, AGM oraz klasycznych kwasowo-ołowiowych. Wyposażona jest w szereg zabezpieczeń, które podnoszą komfort użytkowania, mających przy tym wpływ na długi żywot ładowarki oraz akumulatora. Ta dobra ładowarka do akumulatorów posiada sygnalizację LED, która wskazuje na działanie ładowarki.
Ładowarka do akumulatorów żelowych ma maksymalne napięcie wyjściowe +/- 7,2V DC, maksymalny prąd wyjściowy 750mA oraz znamionowy prąd wyjściowy 650mA. Posiada również maksymalne napięcie wejściowe 230V AC, maksymalny prąd wejściowy 100mA oraz moc maksymalną 5,5W. Ograniczenie prądowe, zabezpieczenia (przed przeciążeniem, zwarciem i nadnapięciowe) oraz ochronność II klasy (podwójna izolacja) zapewniają pewność i bezpieczeństwo użytkowania. Ładowarka pracuje w szerokim zakresie temperatur, od 0 do 40 stopni Celsjusza, a podczas składowania toleruje od -20 do 85 stopni Celsjusza. Posiada 1-metrowy przewód zasilający.
Ładowarka prostownik 6V Biaks do akumulatora AGM to wytrzymałe i wyposażone w szereg zabezpieczeń urządzenie przeznaczone do ładowania akumulatorów żelowych, AGM oraz klasycznych kwasowo-ołowiowych. Poniżej przedstawiamy kilka zalet tego produktu.
Zalety
Zabezpieczenia: Ładowarka jest wyposażona w zabezpieczenia, takie jak: przed przeciążeniem, zwarciem, nadnapięciowe oraz ochronność II klasy (podwójna izolacja).
Sygnalizacja LED: Dioda sygnalizuje działanie ładowarki, wskazując na jej pracę.
Napięcie i prąd wyjściowy: Urządzenie jest zasilane prądem 230V AC, a jego maksymalny prąd wyjściowy wynosi 750mA.
Znamionowy prąd wyjściowy: Ładowarka posiada znamionowy prąd wyjściowy wynoszący 650mA.
Temperatura pracy: Ładowarka może pracować w zakresie temperatur od 0°C do 40°C. Składowana może być bezpiecznie w temperaturze od -20 do 85 stopni Celsjusza.
Wady
Wskaźnik naładowania akumulatora: Choć sprzęt posiada sygnalizację LED, dioda wskazuje wyłącznie działanie ładowarki, bez wskazywania stopnia naładowania akumulatora.
Ładowarka do akumulatorów AA
3. Zestaw Energizer AA (R6) EN-321401
Zestaw Energizer AA (R6) EN-321401 pozwoli na jednorazowe naładowanie czterech akumulatorków typu AA lub AAA. Ze względu na dwa niezależne kanały ładowania sprzęt pozwala na ładowanie czterech baterii lub dwóch. Wraz z ładowarką klient otrzymuje 4 akumulatorki Energizer® Power Plus R6 AA 1,2V 2000mAh, które pozwalają na 1000 krotne ich ładowanie.
Ta ładowarka do akumulatorów AA i AAA ma także wyraźną sygnalizację poziomu ładowania. Światło LED czerwone informuje o ładowaniu, zielone – o zakończeniu ładowania. Natomiast czerwone, pulsacyjne światło zawiadamia użytkownika o tym, że włożone akumulatorki są zużyte.
Po naładowaniu akumulatorków do pełna ładowarka przechodzi w stan podtrzymujący ładowanie. Pytającym jaką ładowarkę do baterii kupić do akumulatorków typu AA lub AAA, możemy polecić zestaw Energizer AA (R6) EN-32140.
Zalety
Kanały ładowania: Ładowarka posiada dwa niezależne kanały ładowania, co pozwala naładować dwie baterie lub od razu cztery.
Zasilanie: Ładowarka jest zasilana z domowego gniazdka i zbudowana w taki sposób, że wetknięta do gniazdka umożliwia założenie lub wyjęcie akumulatorków.
Diody LED: Umieszczona na urządzeniu dioda LED zróżnicowaniem kolorów informuje użytkownika o stanie naładowania akumulatorków.
Wyposażenie: Wraz z ładowarką klient otrzymuje 4 akumulatorki typu Energizer® Power Plus R6 AA 1,2V 2000mAh. Ich trwałość to 1000 krotne ładowanie.
Uszkodzone baterie: Ładowarka ma funkcję wykrywania uszkodzonych akumulatorków i baterii. W przypadku ich wykrycia dioda LED świeci czerwonym pulsacyjnym światłem.
Wady
Ładowanie: Ze względu na umieszczenie dwóch kanałów ładowania, po dwa akumulatorki w każdym kanale, ładowarka nie ma możliwości ładowania na przykład trzech akumulatorków. Zawsze musi być ich parzysta ilość.
Ładowarka do akumulatorów Li-Ion
4. Ładowarka do akumulatorów ZJ3009
Ładowarka do akumulatorów ZJ3009 została zaprojektowana w taki sposób, aby ładować dwa ogniwa jednocześnie. Niemniej w przypadku potrzeby naładowania jednego akumulatorka, ładowarka również zda egzamin. Specyfikacji producenta czytamy, że pojemność ładowarki to 12000 mAh, a prąd ładowania wynosi 0,5A.
Wymiary tego modelu wynoszą: Długość 10 cm, szerokość 5 cm i wysokość 2,9 cm. Umieszczona na obudowie dioda LED informuje użytkownika o stanie pracy ładowarki. Kolor czerwony zawiadamia o procesie ładowania, zielony o jego końcu.
Po zakończeniu ładowania ładowarka wyłączy się samoczynnie. Wraz z zestawem klient otrzymuje dwa akumulatorki. Ładowarka do akumulatorów ZJ3009 to urządzenie przyłączane wprost do domowego gniazdka, pozwalające na jednoczesne na ładowanie jednego lub dwóch ogniw.
Zalety
Niewielkie wymiary: Wymiary wynoszące 10 x 5 x 2,9 cm i waga 40 g, stanowią o tym, że ładowarkę można zabrać wszędzie ze sobą.
Ładowanie: Sprzęt został przystosowany do ładowania dwóch akumulatorów w jednym czasie, ale w razie potrzeby można naładować również pojedynczy akumulatorek.
Sygnalizacja: O trwającym procesie ładowania zawiadamia sygnalizacja LED. Również, gdy proces ten zostanie zakończony sygnalizacja zawiadomi użytkownika.
Automatyczne wyłączenie: Po zakończeniu procesu ładowania, ładowarka przejdzie w stan spoczynku nie uszkadzając akumulatorków prądem ładowania.
Wady
Pojemność: Użytkownicy zauważają, że pojemność ładowarki jest znacznie niższa od deklarowanej przez producenta. Również materiały wykonania nie są najwyższej jakości.
Ładowarka do akumulatorów 20700
5. Ładowarka Everactive LC100 1 16340, 18350, 18650, 21700
Ładowarka Everactive LC100 1 16340, 18350, 18650, 21700 oferuje prąd ładowania do jednego akumulatorka na ogniwo, a także za jej pomocą reanimujemy akumulatory głęboko rozładowane. Zaawansowany algorytm ładowania jest kontrolowany przez mikroprocesor sterujący tym procesem.
Jest to ładowarka do akumulatorów 20700, a także modeli 10440, 14500, 14650, 17500, 17670, 18350, 18500, 18650, 21700, 22650, 25500, 26500, 26650, 16340 R-CR123e, oraz innych o długości zawierającej się między 28 i 72 mm i średnicy do 26 mm.
Prąd ładowania, według specyfikacji producenta wynosi 1000 mA. Pozwala to na naładowanie typowego ogniwa w około dwie i pół godziny. Ładowarka Everactive LC100 1 16340, 18350, 18650, 21700 zasilana jest przez port micro USB.
Zalety
Szeroki zakres stosowania: Ładowarka będzie odpowiednia do wielu typów akumulatorków. Maksymalne wymiary ogniwa wynoszą 26 x 72 mm.
Kompaktowość: Wymiary wynoszące 100 x 32 x 28,5 mm oraz waga 31 g czynią z ładowarki urządzenie kompaktowe i łatwe do przenoszenia.
Zabezpieczenia: Sprzęt wyposażono szereg zabezpieczeń. Są to zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją ogniw, przegrzaniem, przeciążeniem, zwarciem ładowarki oraz przed przeładowaniem.
Diody: Dwukolorowa dioda sygnalizująca przekazuje użytkownikowi informacje o stanie pracy.
Wady
Jak przekazują użytkownicy sprzęt zdaje się mieć zamiast deklarowanych 1000mAh tylko 500mAh prądu ładowania.
Ładowarka do akumulatorów AAA
6. Ładowarka do akumulatorów Green Cell GC VitalCharger 2500 mAh
Ładowarka do akumulatorów Green Cell GC VitalCharger 2500 mAh posiadając niezależny czterokanałowy system zasilania pozwala na ładowanie od jednego do czterech akumulatorków typu AA oraz AAA za jednym razem. Ładowanie akumulatorów odbywa się przy zasilaniu ładowarki za pomocą portu USB.
A przewód USB będziesz w stanie podłączyć począwszy od ładowarki telefonicznej, na zasilaniu samochodowym skończywszy. Ładowarka została wykonana z trwałego tworzywa ABS, a jej przemyślana konstrukcja sprawia, że akumulatorki łatwo umieszcza się w gnieździe, wyjmuje, a same z niego nie wypadają.
Kupując ten rodzaj ładowarki wraz z nim otrzymasz cztery akumulatorki Green Cell 950mAh. Ładowarka do akumulatorów Green Cell GC VitalCharger 2500 mAh jest przeznaczona do ładowania akumulatorów typu AA oraz typu AAA.
Zalety
Ładowanie: Konstrukcja ładowarki pozwala na ładowanie dowolnej ilości akumulatorków. Począwszy od jednego skończywszy na czterech.
Komunikacja: Dzięki umieszczonym czterem diodom LED, każdej przypisanej do ładowania jednego akumulatorka, jest zapewniona komunikacja z użytkownikiem.
Zabezpieczenia: Sprzęt został zabezpieczony termicznie, przeciwzwarciowo i przeciwprzepięciowo.
Zasilanie: Ładowarka jest zasilana za pomocą portu USB, pozwala to na zasilanie zarówno z sieci jak i z innych urządzeń.
Wady
Przewód zasilający: Do ładowarki nie dołączono przewodu zasilającego, niezbędnego do ładowania akumulatorków.
Ładowarka do akumulatorów NiMh
7. Zestaw Ładowarka procesora NC-450 Black Edition
Dla tych, którzy szukają ładowarki dla swoich ogniw Niklowo – Wodorkowych, w rozsądnej cenie oraz z dużą ilością miejsc na akumulatory, dobrym pomysłem będzie kupno Zestawu Ładowarka procesora NC-450 Black Edition. Jest to stylowa ładowarka do akumulatorów NiMh, poręczna i kompaktowa, zapewniająca szybkie ładowanie baterii.
Dzięki zastosowanym zabezpieczeniom przed przeładowaniami, przepięciem, przegrzaniem lub odwrotną polaryzacją jest to produkt bezpieczny i wygodny w użytkowaniu. Atutem jest ilość niezależnych kanałów do ładowania – dzięki nim możemy bezpiecznie ładować trzy akumulatory naraz, bez obaw, że zepsujemy kanał, nie wpinając brakującej jednej sztuki.
Urządzenie jest też w stanie wykryć uszkodzone akumulatory oraz regenerować te, które zostały skrajnie rozładowane. Potrafi się też automatycznie wyłączyć po pełnym naładowaniu baterii. Status ładowania jesteśmy w stanie łatwo zobaczyć na zastosowanym w ładowarce czytelnym panelu LCD. Układ scalony w tym modelu wpływa na dosyć szybkie ładowanie akumulatorów, automatycznie określa również stan pełnego naładowania baterii. Kupując zestaw ładowarka procesor NC-450 Black Edition klient obok ładowarki mikroprocesorowej otrzyma też 4 akumulatorki typu ready to use.
Zalety
Wytrzymałość: Ładowarkę wykonano z wysokiej jakości tworzywa ABS charakteryzującego się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.
Cztery kanały ładowania: Sprzęt zaopatrzony jest w cztery całkowicie niezależne kanały ładowania. Zatem można ładować jedno ogniwo, dwa, trzy lub cztery w jednym czasie.
Funkcja regeneracji: Ładowarkę wyposażono w funkcję regeneracji długo nieużywanych i skrajnie rozładowanych akumulatorów.
Wady
W opiniach klientów przewija się informacja, że ładowarka ma problem z doładowaniem akumulatorów do 100%. Mimo pozostawienia akumulatorów w ładowarce na długi czas stan naładowania sięga 90%.
8. Ładowarka profesjonalna Everactive Nc-1000 Plus
Jeśli chcesz zakupić bardzo dobrą ładowarkę, polecamy Ci zainteresowanie się Everactive Nc-1000 Plus. Jest to wysokiej klasy urządzenie dedykowane dla 4 akumulatorów.
Duża zaletą modelu jest to, że można w nim ustawić parametry ładowania, takie jak pojemność, czy napięcie. Do tego zaawansowane funkcje, takie jak test, poziom rozładowania, odświeżenie, czy sygnalizowanie uszkodzenia są bardzo wydajne i ułatwiają korzystanie z produktu. Poza tym urządzenie przydaje się, jeśli chcesz naprawić żywotność ogniw w akumulatorach i bateriach. Czas naładowania 4 elementów to 2500 mAh, co równa się 3 h. Nowoczesny procesor Ni-MH, gwarantuje wydajną pracę przez długi czas. Urządzenie dedykowane jest do baterii AAA lub napięcia R6.
Opinie konsumentów o zaprezentowanym sprzęcie są bardzo pochlebne. Wiele osób doceniło możliwości maszyny, która potrafi naprawić stare i zepsute akumulatory. Duże grupy klientów są bardzo zadowolone z zakupu. Co więcej, niewielki rozmiar pozwala zabrać ładowarkę ze sobą na wakacje.
Ładowarka do baterii Everactive NC-1000 Plus mieści 4 akumulatorki. Użytkownik ma możliwość regulacji prądu (200, 500, 700 i 1000 mA). Wymiary produktu to: 12,9 cm x 7,5 cm x 29 cm. Ładowarka profesjonalna Everactive Nc-1000 Plus to udoskonalona konstrukcja znajdująca swoje miejsce w segmencie ładowarek profesjonalnych.
Zalety
Czas ładowania: Ładowarka oferuje niski czas ładowania. W zależności od użytego ogniwa może on wynosi od 60 do 180 minut.
Wielosegmentowość: Ładowarka pozwala na ładowanie czterech akumulatorków, każdego innym, ustawianym prądem ładowania w zależności od potrzeb. Do ustawień ładowania służą trzy funkcyjne przyciski.
Wyświetlacz LCD: Na wyświetlaczu pojawiają się takie informacje jak tryb pracy, prąd ładowania, pojemność oraz napięcie.
Wady
Prąd ładowania: Jak wspomniano, prąd ładowania jest ustawiany przez użytkownika i może być regulowany w zakresie 200 – 500 – 700 – 1000mA. Są to jednak wartości skokowe i nie można wybrać pośrednich.
9. Ładowarka Panasonic Eneloop BQ-CC1
Dokonując zakupu ładowarki do baterii, powinniśmy kierować się parametrami. Z tego powodu, chcielibyśmy polecić Ci bardzo wydajny i nowoczesny model, Panasonic Eneloop BQ-CC1. Sprzęt ten przeznaczony jest do obsługi akumulatorów NiMH typu R6/AA oraz R03/AAA. Dużą zaletą jest to, że jednocześnie możemy ładować 2 baterie AA lub 4 AAA. Co więcej, produkt posiada dwie kontrolki LED, które ułatwiają obsługę i informują o wszelkich postępach w pracy.
Warto dodać, że ta dobra i tania ładowarka do baterii ma specjalny mechanizm ochronny, który wyłączy ładowarkę po upływie 16 godzinach. Rozmiary urządzenia to: długość – 11,8 cm, szerokość – 7,5 cm i wysokość – 4 cm, zaś waga to 230 g. Pozwala to na przewożenie sprzętu ze sobą na przykład w czasie wakacji. Szacowany czas do naładowania akumulatora AA to 2000 mAh, czyli 10 h, zaś AAA to 800 mAh (8h).
Opinie konsumentów o zaprezentowanej maszynie są bardzo pochlebne. Wielu użytkowników doceniło wydajną pracę oraz łatwą obsługę sprzętu. Równocześnie, niewielkie wymiary pozwalają zabrać go ze sobą na wakacje lub do pracy, by model ten był zawsze pod ręką.
Panasonic Eneloop BQ-CC1 to dobra ładowarka do baterii do 50 zł. Wymiary modelu to: 6,5 cm x 10,5 cm x 7,5 cm, a jego waga jest równa 105,5 g. Ładowarka Panasonic Eneloop BQ-CC1 będzie przydatna przy ładowaniu akumulatorków typu AA oraz typu AAA.
Zalety
Wyłącznik czasowy: Sprzęt dysponuje wyłącznikiem czasowym, który wyłącza urządzenie po 13 godzinach pracy. Nie dojdzie więc do przeładowania akumulatorków.
Diody LED: Na obudowie umieszczono diody LED które informują o procesie ładowania, a także o jego zakończeniu.
Kształt wtyczki: Wtyczka ładowarki została przystosowana do tego, aby można było ją używać w listwie elektrycznej wśród innych urządzeń.
Wady
Czas ładowania: Czas ładowania czterech baterii włączonych w urządzeniu zajmuje 10 godzin.
10. Energizer Ładowarka profesjonalna Universal 632959
Zastanawiasz się nad zakupem funkcjonalnej, a przy tym stosunkowo taniej ładowarki do baterii? Jeśli tak, powinieneś poznać dokładny opis modelu Energizer Universal 632959. Sprzęt jest przeznaczony do ładowania akumulatorów: AA, AAA, C, D i 9V. Jak nietrudno zauważyć, możliwości zastosowania urządzenia są duże.
Ładowarka ma miejsce na 4 akumulatorki. Przeciętny czas ładowania baterii wynosi od 3,5 h do 5 h. Model jest zasilany dołączonym do zestawu kablem. Warto wspomnieć o tym, że nad prawidłową pracą sprzętu czuwa mikroprocesor, który automatycznie odłącza wysoki prąd, kiedy akumulatorki są naładowane, a następnie przestawia tryb pracy urządzenia na ładowanie małym prądem. To pozwala uniknąć przegrzania, a w konsekwencji przeładowania baterii.
Energizer Universal 632959 to model, który zyskał sporo pozytywnych opinii konsumentów. Jedną z największych zalet ładowarki jest prosta obsługa. Wśród atutów Internauci wymieniają także funkcjonalność sprzętu, jak również krótki czas ładowania akumulatorów. Energizer Universal 632959 to uniwersalna ładowarka z miejscem na 4 akumulatorki. Model podłącza się do prądu za pomocą dołączonego do zestawu kabla zasilającego.
Energizer ładowarka profesjonalna Universal 632959 ma funkcję szybkiego ładowania.
Zalety
Szybkie ładowanie: 4 sztuki akumulatorków mające pojemność 2000 mAh mogą być naładowane już w 4 godziny.
Mikroprocesor: Procesem ładowania akumulatorów zarządza mikroprocesor, który w sposób automatyczny odłączy zasilanie gdy wykryje, że baterie są naładowane.
Zabezpieczenia: Sprzęt wyposażono w zabezpieczenia ogniwa przed przeładowaniem, a także mamy tu zabezpieczenie przed odwróceniem biegunów.
Wady
Ładowanie jednego ogniwa: Poza akumulatorkiem 9V, inne ogniwa nie mogą być ładowane po jednej sztuce. Najmniejsza wymagana ilość ogniw to dwa.
Wskaźniki: Ładowarka nie została wyposażona we wskaźniki dotyczące pojemności i napięcia.
Przewodnik zakupowy – Jaką ładowarkę do akumulatorów kupić?
Kupując sprzęt elektryczny, często decydujemy się na urządzenia bezprzewodowe. Wynika to głównie z tego, że są one wygodne w obsłudze, a przede wszystkim nie mają plączących się kabli. Zazwyczaj są one zasilane akumulatorem, gdyż takie rozwiązanie jest energooszczędne i trwałe. Jednak niezbędna jest nam ładowarka. Większość konsumentów zadaje sobie pytanie – jaka jest najlepsza ładowarka? W odpowiedzi na nie, z pewnością pomoże Ci umieszczony poniżej poradnik.
Rodzaje
Ze względu na sposób działania ładowarek do akumulatorów możemy wyróżnić:
Zegarową – urządzenie to funkcjonuje przez określony czas, który nie jest uzależniony od stopnia naładowania baterii (są one za każdym razem ładowane przez taką samą ilość czasu). Po upływie okresu, który jest przeznaczony do ładowania, sprzęt wyłączy się lub przełączy się w tryb tymczasowy. Może to spowodować, że baterie mogą się przeładować lub zostać naładowane w niewystarczający sposób.
Wyposażone w procesor – model wyposażony w specjalnie skonstruowany procesor, którego zadaniem jest kontrolowanie tego, w jakim czasie i w jakim stopniu zostaną naładowane baterie. Bierze on pod uwagę ich parametry, dzięki czemu nie musimy martwić się ich przeładowaniem lub zbyt małym naładowaniem. Sprzęt działa szybko, jest w stanie naładować akumulatorki nawet w ciągu pół godziny.
Rodzaje obsługiwanych akumulatorów
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów baterii, z tego względu użytkownik musi dokładnie wiedzieć jakie akumulatory posiada, w momencie, gdy zdecyduje się na zakup ładowarki. Biorąc pod uwagę rozmiar, możemy wyróżnić urządzenia przeznaczone do akumulatorów:
AAA – są to najbardziej typowe, najczęściej spotykane baterie. Ich napięcie wynosi 1,5 V. Potocznie nazywane są małymi paluszkami.
AA – to modele przeznaczone do ładowania klasycznej wielkości baterii – paluszków.
C oraz D – są to modele o większej pojemności. Są stosowane do większych urządzeń, takich jak radia.
9 V – najrzadziej spotykane akumulatory. Wynika to z tego, że producenci urządzeń, do których mogą być stosowane tego typu akumulatory, np. kamera, zazwyczaj dodają do standardowego wyposażenia specjalne urządzenie do ładowania.
Biorąc pod uwagę budowę oraz rozwiązania chemiczne, możemy wyróżnić akumulatory:
Ni-NH – w przypadku tej baterii, jej katoda pokrywana jest kadmem, a anoda stopami kilku metali. Są one pojemne oraz mają stosunkowo krótki okres samorozładowania. Pod wpływem niskich temperatur mogą szybko ulec zniszczeniu.
Ni-Cd – mają mniejszą pojemność. Są one trwałe, a czas, który należy przeznaczyć do ich naładowania jest stosunkowo długi.
Ni-Zn – spośród wymienionych akumulatorów, ten typ wyróżnia się wysokim napięciem oraz skłonnością do przeładowania się.
Li-ion – w sprzedaży dostępne są jedynie w wersji 9 V. Mają one bardzo długą żywotność.
Uniwersalna – jest to urządzenie, które może obsługiwać większość rodzajów produktów.
Ilość kanałów
Zastanawiasz się, jaką ładowarkę do akumulatorów wybrać? Powinieneś zwrócić uwagę na liczbę kanałów, w które jest wyposażony dany model ładowarki. Jest to bardzo istotne, ponieważ to od tego zależy, ile będziemy mogli baterii ładować jednocześnie. W sprzedaży dostępne są urządzenia z jednym kanałem, a także takie, które mają ich aż osiem. Ten wybór zależy od naszych potrzeb.
Czas ładowania
Większość z nas chce, żeby proces ten trwał jak najkrócej, jednak nie zawsze jest to możliwe. Producenci często stosują w produkowanych przez siebie urządzeniach opcję QuickCharge. Pozwala ona na zmniejszenie w znacznym stopniu czasu ładowania akumulatorów. W takim przypadku okres ładowania może trwać nawet do godziny.
Typ ładowania
Możemy wyróżnić dwa rodzaje urządzeń: modele, w których umieszczane są baterie, a także ładowarki, które możemy podłączyć bezpośrednio do urządzenia. Jest to zwykle możliwe za pośrednictwem kabla USB. W sprzedaży dostępne są także sprzęty, które są wyposażone w panel słoneczny. Są one energooszczędne, ponieważ ładowanie odbywa się dzięki energii słonecznej
Dodatkowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę
Najlepsza ładowarka do akumulatorów ma wiele dodatkowych funkcji. Część z nich jest ciągle doskonalona. Dotyczy to większości sprzętów elektrycznych. Ich ulepszenia dotyczą głównie procesu ładowania, a także dodawaniu nowych możliwości oraz funkcji. Do najbardziej przydatnych z nich należą:
informacja o poziomie naładowania – w zależności od modelu, może być sygnalizowana za pomocą diody LED lub wyświetlacza, który zaprezentuje nam, w ilu procentach naładowane są baterie.
Zabezpieczenia – istotne jest także to, aby przy zakupie sprawdzić, czy urządzenie wyposażone zostało w zabezpieczenia przegrzania się lub wystąpienia zwarcia. Dzięki temu użytkownik będzie miał pewność, że w momencie pełnego naładowania akumulatorów, jego ładowarka samoistnie się wyłączy.
producent – warto wybierać ładowarki certyfikowanych producentów. Daje nam to gwarancję, że nasze urządzenie będzie działało poprawnie oraz że będzie bezpieczne.
Ładowarki do akumulatorów w dobrych cenach
Dostępne w sprzedaży ładowarki do akumulatorów można nabyć za 10 zł, a nawet 100 zł. Cena zależy przede wszystkim od rodzaju baterii, które są w stanie naładować, ilości kanałów oraz typu ładowania. Zazwyczaj tańsze okazują się modele, które można bezpośrednio podłączyć do akumulatora.
FAQ
P1: Jak zrobić ładowarkę do akumulatorów?
Jeśli jesteś majsterkowiczem i chciałbyś samodzielnie przygotować ładowarkę do akumulatorów, przeczytaj, jak to zrobić. Najpierw jednak kilka uwag dla bezpieczeństwa: ważne jest, aby ładować baterie prądem tylko do określonego napięcia (maksymalnie do 4,5 V), do natężenia o wartości maksymalnie 800 mA, oraz przede wszystkim nie używając do tego zasilacza transformatorowego. Są one dosyć rzadkie, jednakże należy pamiętać o tym, by nie ulec porażeniu prądem. Do budowy potrzebujemy zasilacza, najlepiej impulsowego (można go łatwo znaleźć) oraz obudowy na baterie. Wystarczy przylutować kable odpowiednio do plusa i minusa na obudowie.
P2: Ile kosztuje ładowarka do akumulatorów?
Akumulatorki w ostatnich czasach stały się opłacalnym zakupem. Możliwość wykorzystywania ich w wielu miejscach i oszczędność pieniędzy względem kupowania jednorazowych paluszków sprawia, że zyskały one na popularności. Ceny za najprostsze modele, ładujące maksymalnie dwie sztuki akumulatorków zaczynają się już od około 10 złotych za sztukę. Nie są jednak to wyjątkowo skomplikowane i przyjazne w obsłudze modele. Warto więc dopłacić kilkanaście złotych więcej za solidniejsze ładowarki, które mają wszystkie atesty bezpieczeństwa. Często w zestawach z nimi otrzymujemy również kolejne akumulatorki, więc jest to opłacalna inwestycja.
P3: Gdzie kupić ładowarkę do akumulatorów?
Jeżeli z jakiejkolwiek przyczyny zgubiliśmy swoją ładowarkę do akumulatorków bądź zniszczyła się ona, można w łatwy sposób zakupić ją w przeróżnych sklepach. Najpewniejszym wyborem będzie udanie się do sklepu elektrycznego. Jesteśmy w stanie znaleźć tam pasującą nam ładowarkę. Inną opcją jest również udanie się do hipermarketu budowlanego i udanie się do działu elektrycznego. Doradca z pewnością pomoże dobrać model ładowarki do naszych preferencji. Zawsze również jest możliwość zakupu ładowarki w Internecie. Znajdziemy tam wszystkie modele ładowarek i zestawów z akumulatorkami.