Mikrofon bezprzewodowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Są zawody, w których mikrofon to podstawowe wyposażenie. Ale nawet, jeśli nie jesteś zmuszony zaopatrzyć się w mikrofon z powodu swojej profesji, a po prostu masz hobby, w którym wykorzystuje się mikrofon, proponujemy abyś przyjrzał się bezprzewodowemu mikrofonowi Blue Yeti Blackout. Zarówno według opinii ekspertów, jak i użytkowników jest to obecnie najlepszy mikrofon bezprzewodowy w swojej klasie dostępny na naszym rynku. Model ten jest kompatybilny zarówno z komputerem PC, jak i MAC. Wystarczy go podłączyć do komputera, aby od razu działał. Mamy tu wysokiej jakości przetwornik analogowo – cyfrowy, wzmacniacz słuchawkowy z kontrolerem głośności, a także przełącznik charakterystyk kierunku: kardioidalną, ósemkową, dookólną i stereo. Wszystkie te przełączniki są umieszczone bezpośrednio na mikrofonie. Mikrofon ten charakteryzuje się również niskimi zniekształceniami i zrównoważonym pasmem przenoszenia. Drugi mikrofon, który wskazują użytkownicy, jako niemal tak samo dobry to model AKG WMS 40 Mini 2 Dual Vocal. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu zapoznaj się również z tym urządzeniem.
Tabela porównawcza
Drugi wybór
Głowica nadajnika jest wytrzymała – wykonano ją z siatki drucianej. Atutem odbiornika są diody sygnalizujące status i moc odbieranego sygnału, co jest ważne zwłaszcza przy wystąpieniach publicznych. Dynamika mikrofonów jest oceniana bardzo dobrze, podobnie jak jakość przekazywanego przez nich dźwięku.
Obudowa mikrofonów jest dość kiepska – użytkownicy określają ją jako zbyt delikatną. Włączniki z czasem wymagają mocniejszego nacisku, aby zadziałały.
Dwa mikrofony w zestawie to dobre rozwiązanie do szkół, sal konferencyjnych oraz innych miejsc, gdzie potrzeba dobrej jakości sprzętu do wystąpień publicznych. Zestaw zawiera zasilacz sieciowy 12 V, jednak mikrofony działają również zasilane bateriami AA.
Przewodnik zakupowy – Jaki mikrofon bezprzewodowy kupić?
Najlepszy mikrofon bezprzewodowy to temat naszego przewodnika. Jest to niezbędne narzędzie wszędzie tam, gdzie trzeba się poruszać w trakcie prelekcji, występu, czy innego wystąpienia. Do prowadzenia wszelkiego rodzaju eventów, niezależnie od ich charakteru jest to sprzęt absolutnie niezbędny. Tego typu sprzęt jest wykorzystywany nie tylko na scenie, ale także w studiach nagraniowych, teatrach, szkołach, firmach szkoleniowych i tym podobnych. Różnorodne zastosowanie umożliwia rozmaity osprzęt stosowany w różnych kombinacjach, dzięki czemu tworzy się wyspecjalizowane zestawy bezprzewodowe. Zestaw mikrofonu bezprzewodowego składa się z nadajnika i odbiornika. Odbiornik, to niewielkie pudełko, które zbiera dźwięk z mikrofonu, a nadajnik to właśnie mikrofon zasilany baterią.
Jaki mikrofon bezprzewodowy wybrać?
Do wyboru mamy kilka opcji mikrofonu bezprzewodowego. Mikrofon ręczny to taki, który trzyma się w dłoni. Zwykle jest on wyposażony w przełącznik trójstopniowy umożliwiający włączenie, wyłączenie i funkcję „MUTE”. Mikrofon taki ma wbudowany nadajnik UHF lub VHF. UHF to Ultra High Frequency, czyli działa na wyższych częstotliwościach i są one obecnie uważane, za modele zapewniające wyższą jakość dźwięku. Odmianą mikrofonu UHF jest taki wyposażony w True Diversity. Jest to rodzaj mikrofonu w skład, którego wchodzą dwie anteny i dwa tunery radiowe, które w przypadku zakłóceń przełączają się między sobą. Mikrofon z takim wyposażeniem stanowi już bardzo profesjonalny i niezawodny system. VHF, czyli Very High Frequency z pewnością zadowoli użytkownika, który używa mikrofonu na scenie w klubie czy prowadzi eventy.
Mikrofon nagłowny, to taki, który ma możliwość założenia go na głowę, dzięki czemu mamy wolne ręce do wykonywania innych czynności. Tu jest wiele opcji do wyboru, począwszy od takich, które są w kolorze cielistym i dzięki temu są prawie niewidoczne na głowie, poprzez modele odporne na wilgoć, po takie, które mają za zadanie dobrze i mocno trzymać się na głowie. Mikrofon taki musi posiadać nadajnik typu bodypack. Jest to urządzenie przytwierdzane do paska i przewodem połączone z mikrofonem.
Natomiast małe, prawie niewidoczne klipsy – mikrofony przypinane do odzieży, to mikrofony krawatowe. Ich działanie jest tożsame z mikrofonem nagłownym, czyli mamy tu połączony kabelkiem nadajnik typu bodypack.
Ponadto możemy wybierać również wśród rozmaitych, bezprzewodowych zestawów mikrofonowych dedykowanych do określonego użytku. Na przykład taki zestaw mogą nabyć przewodnicy wycieczek, dla gitarzystów grających na elektrycznych gitarach są przeznaczone zestawy instrumentalne. Również, jako gotowy zestaw można zakupić, gdy poszukujesz scenicznego systemu odsłuchowego.
Jaki jest najlepszy mikrofon bezprzewodowy?
Jeśli chodzi o rodzaje mikrofonów, to możemy zakupić model dynamiczny lub pojemnościowy. Różnią się one od siebie sposobem przetwarzania fal dźwiękowych. Mikrofony dynamiczne to takie, w których pod wpływem drgań pola magnetycznego wytwarzanego przez magnes, powstaje w obwodzie cewki energia elektryczna. Mikrofony dynamiczne bardzo dobrze sprawdzają się na scenie. Doskonale nadają się do nagłośnienia instrumentów.
Natomiast urządzenia pojemnościowe składają się z dwóch części. Jest to wykonana z folii pokrytej warstwą złota ruchoma membrana, oraz stalowa siatka stanowiąca okładkę. Gdy te elementy znajdą się pod napięciem polaryzującym, działają jak kondensator. Zmieniająca się odległość między membraną i siatką, pod wpływem fali dźwiękowej, zmienia też pojemność kondensatora. A zmiana ładunku powoduje przepływ prądu w obwodzie. Mikrofony pojemnościowe są bardzo czułe i potrafią wyłapać niewielkie niuanse dźwięku, dlatego sprawdzają się w miejscach gorszych akustycznie.
Można również wyróżnić dwa rodzaje mniej znanych rodzajów mikrofonów. Są to mikrofon wstęgowy oraz mikrofon elektretowy. Pierwszy z nich używany w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku, obecnie przeżywa swój renesans ze względu na swoje charakterystyczne brzmienie. A drugi cieszy się powodzeniem ze względu na atrakcyjną, niską cenę. Ze względu na ten parametr są one wykorzystywane masowo w domofonach, interkomach i telefonii.
Kierunkowość
Jest to parametr, który warunkuje skąd, z jakiej przestrzeni mikrofon zbierze dźwięk. Ze względu na kierunkowość możemy wymienić trzy rodzaje mikrofonów: jednokierunkowe, dwukierunkowe, wszechkierunkowe.
Modele jednokierunkowe zbierają dźwięk tylko z jednego źródła, na który mikrofon jest skierowany. Pozostałe dźwięki otaczające miejsce nagrania zostaną zapisane znacznie ciszej lub wcale. Takie mikrofony dzielą się na różne wersje, które mogą objąć zasięgiem określoną przestrzeń. Najczęściej są wykorzystywane mikrofony kardioidalne, które są uznane za uniwersalne. Superkardioidalne mają nieco większą czułość dla źródła dźwięku na wprost mikrofonu, podobnie jak mikrofony hiperkardioidalne, które tę czułość mają jeszcze większą. Z powodu tych cech oba rodzaje mikrofonów dobrze sprawdzają się na scenie. Subkardioidalne mikrofony mają cechy zarówno mikrofonu jednokierunkowego, jak i wszechkierunkowego, bo zbierają dźwięk głównie na wprost mikrofonu, ale też i ten wokół niego. Natomiast wąski wycinek przestrzeni na wprost mikrofonu, ale z bardzo dobrą precyzją zbiera mikrofon shotgun. Współczynnik kierunkowości jest określany w cyfrach i im jest ona wyższa, tym z dalszej odległości mikrofon zbiera dźwięk.
Mikrofony dwukierunkowe zbierają dźwięk zarówno z przodu, jak i z tyłu urządzenia. Przedstawicielem tego typu mikrofonów są głównie mikrofony wstęgowe.
Natomiast mikrofony wszechkierunkowe (inaczej dookólne lub kołowe) zbierają dźwięk ze wszystkich kierunków. Są też modele, które za pomocą przełącznika mogą zmienić swoją charakterystykę kierunkową. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jedno urządzenie może mieć wiele zastosowań.
Mikrofony bezprzewodowe w dobrych cenach
Szukając dla siebie zestawu mikrofonowego, po pierwsze, zastanawiamy się, czy wystarczy nam jeden mikrofon, czy też będziemy potrzebować zestaw mikrofonów. Następnie rozpatrujemy rodzaj mikrofonu. Czy potrzeba nam urządzenia ręcznego, czy może nagłownego, a może obu. W zależności od zasobów finansowych, możemy też się skupić na tańszych modelach VHF, lub szukać nowoczesnego mikrofonu bezprzewodowego typu UHF. Gdy nie jesteś pewien dobrego wyboru poszczególnych elementów, możesz skorzystać z gotowych zestawów.
Jeśli zdecydujesz się na dobór samodzielny, to dobrze jest wiedzieć, że mamy w zasadzie dwie, może trzy półki cenowe i jakościowe mikrofonów bezprzewodowych. Ceny najtańszych modeli zarówno UHF, jak i VHF kształtują się od około 200 do 600 złotych. Gdy nasze zainteresowanie jest średnią półką asortymentu mikrofonów, to mamy tu sprzęty UHF zaczynające się od ceny 600 – 700 złotych. Najbardziej optymalne mikrofony w tym przedziale znajdziemy za kwotę 300 do 2000 złotych. Można wtedy wybrać model zarówno dobry jakościowo, jak i taki o zoptymalizowanej cenie. Modele odpowiednie dla profesjonalnych odbiorców zaczynają się od cen rzędu 2000 złotych.
Pamiętaj też, że specjaliści polecają mikrofony bezprzewodowe typu UHF (Ultra High Frequency) i to najlepiej z True Diversity. Zatem obok uwarunkowań budżetu, zawsze też bierz pod uwagę możliwości sprzętu i to, jak on się zachowa w warunkach, do jakich zamierzasz go używać.
7 najlepszych mikrofonow bezprzewodowych. Opinie w 2024 roku
Mając już wiedzę na temat rodzajów mikrofonów bezprzewodowych, możemy przejść do opisania poszczególnych ich modeli. Poniżej przedstawiamy kilka mikrofonów uznanych przez klientów.
1. Blue Microphones Yeti Studio Blackout USB
Blue Yeti Blackout, to mikrofon, który zdecydowaliśmy się umieścić w rankingu mikrofonów bezprzewodowych ze względu na to, że jest to narzędzie, które tworzy nagrania od razu w komputerze. Jest on kompatybilny zarówno z komputerami typu PC, jak i MAC. Nagrywanie stereo prosto do Twojej jednostki, jest możliwe dzięki wysokiej jakości przetwornikowi analogowo – cyfrowego. Jest on również zaopatrzony we wzmacniacz słuchawkowy, a także kontroler głośności i przełącznik kierunkowości.
Użytkownik ma do dyspozycji kierunkowości kardioidalną, dookólną i ósemkową. Na mikrofonie znajdziemy również przycisk MUTE, oraz pokrętło głośności na wyjściu i wejściu. Aby rozpocząć pracę z mikrofonem wystarczy podłączyć go do komputera i włączyć używany program do rejestracji dźwięku. Mikrofon natychmiast jest gotowy do użycia.
Co więcej, mikrofon ten będzie działał również z iPod-em, jeśli zostanie podłączony poprzez adapter Apple Camera Connection Kit. Model ten ma wymiary 12 cm x 12,5 cm x 29,5 cm, a jego waga wynosi 0,55 kg. Do tego mamy jeszcze statyw o wadze 1 kg. Użytkownicy wydają się być zadowoleni z łatwości obsługi i wysokiej jakości dźwięku, a także pięciu trybów kierunku zbierania dźwięku.
Blue Microphones Yeti Blackout to mikrofon pojemnościowy o wymiarach: 12 cm x 12,5 cm x 29,5 cm. Model waży 0,55 kg, a dołączony do zestawu statyw – 1 kg.
Zalety
Plug & Play: Urządzenie nie wymaga instalowania żadnych sterowników. Wystarczy podpiąć mikrofon do komputera i włączyć odpowiedni program do rejestracji dźwięku. Cały proces zajmuje nie więcej niż kilkadziesiąt sekund.
Kompatybilność: Model jest kompatybilny z urządzeniami z systemem Windows i Mac. Dzięki temu produkt jest uznawany przez konsumentów za funkcjonalny.
Wysoka jakość rejestrowanego dźwięku: Mikrofon zapewnia wysoką jakość dźwięku, co przekłada się na zadowolenie z jego użytkowania. Wiele osób zapewnia, że model dobrze zbiera głos. Co więcej, brzmi on czysto, a dźwięk jest pozbawiony zakłóceń.
Obsługa: Z uwagi na to, że wszystkie potrzebne przyciski znajdują się na mikrofonie, jego obsługa jest prosta, a co najważniejsze komfortowa. Możemy kilkoma sprawnymi ruchami zmienić ustawienia urządzenia, dostosowując je do aktualnych potrzeb.
Wykonanie: Model zrobiono z solidnych materiałów, które mimo upływu czasu zachowują sprawność i atrakcyjny wygląd.
Wady
Wibracje: Zdaniem części Internautów model generuje wibracje, których nie jest w stanie zniwelować statyw. Nie wpływają one jednak znacząco na jakość dźwięku.
2. Mikrofon bezprzewodowy AKG WMS 40 Mini 2 Dual Vocal
Gdy zdecydujesz się na zakup bezprzewodowego mikrofonu AKG WMS 40 Mini 2 Dual Vocal, to wiesz, że to niezawodne i niedrogie rozwiązanie. W modelu tym zastosowano technologię HDAP (High Definition Audio Performance) zapewniającą urządzeniu dobre brzmienie. Ze względu na swoje właściwości model ten doskonale spełni zadanie w budowie systemów audiowizualnych w szkołach, domach kultury, salach konferencyjnych, czy w instytucjach publicznych. Całość zestawu zawiera dwa mikrofony dynamiczne, kardioidalne z wbudowanymi nadajnikami HT40.
Nadajnik jest wyposażony w przełącznik on/off funkcji MUTE, a także wytrzymałą głowicę wykonaną z siatki drucianej. Siatka ta chroni wewnętrzne układy dynamicznego, kardioidalnego mikrofonu. Kolejne urządzenie w zestawie to odbiornik z podwójnym systemem antenowym eliminującym zakłócenia falowe SR 40 Mini2. Odbiornik ten został zaopatrzony w diody sygnalizacyjne, gdzie każdy z kanałów wskazuje status i moc odbieranego sygnału. W opakowaniu użytkownik znajdzie również zasilacz sieciowy 12 V.
Mikrofon może być zasilany właśnie tym zasilaczem, lub z użyciem baterii typu AA, która starcza na 30 godzin pracy. Opinie o mikrofonach bezprzewodowych AKG WMS 40 Mini 2 Dual Vocal przekazują, że ma on dobrą dynamikę i przekazuje dobrą jakość dźwięku.
AKG WMS 40 Mini 2 Dual Vocal to zestaw bezprzewodowy zawierający 2 mikrofony. Model sprzedawany jest w zestawie m.in. z odbiornikiem SR 40 Mini i nadajnikami.
Zalety
Przygotowanie do użytkowania: Jak zapewnia producent, przygotowanie sprzętu do użytkowania jest proste. System plug&play sprawia, że nie trzeba tracić czasu na zbędną konfigurację.
Długi czas pracy: Na jednej baterii AA nadajnik może działać nawet przez 30 godzin. Jest to bardzo dobry wynik. Choć tego typu akumulatorki nie są bardzo drogie, w perspektywie dłuższego okresu mały pobór energii pozwala zaoszczędzić nam nie tylko czas, ale też pieniądze.
Odbiornik: Znajdujący się w zestawie odbiornik ma system antenowy, który skutecznie eliminuje zakłócenia falowe, dzięki czemu otrzymywany dźwięk jest czysty. W przypadku wokalistów ma to ogromne znaczenie.
Zasięg: Konsumenci doceniają to, że urządzenie ma stosunkowo duży zasięg, co pozwala na swobodne poruszanie się z mikrofonem, bez obaw o mogące się pojawić zakłócenia.
Wady
Wykonanie mikrofonów: Pojedyncze osoby stwierdziły, że jakość wykonania mikrofonów mogłaby być nieco lepsza. Wykorzystane do ich produkcji tworzywo jest zbyt delikatne.
3. Monacor WAP-7D przenośny wzmacniacz głosu
Mobilnym mikrofonem, do dyskretnych zastosowań jest model Monacor WAP-7D. Jednocześnie model ten oferuje wielkie możliwości. Przede wszystkim przy niewielkich rozmiarach sprzęt ten oferuje doskonałą jakość dźwięku i optymalną charakterystykę do transmisji mowy. Ze względu na mobilność również, jest to model wykorzystywany wszędzie tam, gdzie jest ona wymagana, a więc na zajęciach sportowych, prezentacjach wymagających poruszania się wśród uczestników itp. Mikrofon ten posiada bardzo wygodne mocowanie, które jest stabilne i nieruchome.
Mamy tu również cyfrowy wzmacniacz z regulacją głośności o mocy 7 W, wejście liniowe 3,5 mm dla zewnętrznych źródeł – na przykład MP3, czy laptopa. Urządzenie to jest zasilane akumulatorem litowo-jonowym (2 x 3.6V prąd stały) i można go ładować za pomocą dołączonego do zestawu zasilacza. Na pełnym naładowaniu mikrofon może pracować do 30 godzin.
W zakupionym zestawie znajdują się elektretowy mikrofon nagłowny i krawatowy, cyfrowy głośnik aktywny, kabel mikrofonowy, kabel do sygnałów liniowych, zasilacz, klipsy do przypinania urządzenia, oraz zestaw pasków i pokrowiec ochronny. Osoby, które są użytkownikami tego modelu, to ci wszyscy, którzy potrzebują mobilności w sprzęcie i to właśnie w nim chwalą.
Mikrofon bezprzewodowy Monacor WAP-7D ma wejście liniowe (gniazdo 3,5 mm). Model jest zasilany dołączonym do kompletu akumulatorem litowo-jonowym.
Zalety
Kompaktowe wymiary: Wielu konsumentów wybiera prezentowany mikrofon z uwagi na kompaktowe wymiary. Przenoszenie sprzętu jest proste, dlatego model jest chętnie kupowany przez przewodników czy wykładowców.
Wejście liniowe: Model ma wejście liniowe (jack 3,5 mm), dzięki czemu można go podłączyć do zewnętrznego źródła dźwięku, czyli telefonu czy odtwarzacza MP3. To zwiększa funkcjonalność urządzenia.
Długi czas pracy akumulatora: Docenić należy to, że znajdujący się w zestawie akumulator jest wydajny. Po jego pełnym naładowaniu możemy korzystać ze sprzętu nawet przez 30 godzin.
Komfort użytkowania: Z uwagi na to, że mikrofon niewiele waży (675 g), jego użytkowanie jest komfortowe. Wpływ na to, że korzystanie ze sprzętu jest wygodne, ma także intuicyjny system obsługi.
Wady
Pokrowiec ochronny: W komplecie znajduje się pokrowiec ochronny, jednak nie jest on solidnie wykonany, dlatego nie zabezpiecza modelu wystarczająco dobrze.
4. Shure BLX24/SM58 Zestaw Bezprzewodowy
W skład mikrofonu Shure SM BLX24/SM58 wchodzi odbiornik Diversity ( SHURE BLX4 ) i nadajnik ręczny ( SHURE BLX2 na wkładce SHURE SM58). Odbiornik zawiera wewnętrzne anteny diversity sterowane mikroprocesorem, jest przystosowany i kompatybilny z 12 radiowymi systemami, które wybiera funkcja One Touch QuickScan. Lokalizuje ona i wybiera najlepszą wolną częstotliwość w zakresie między 524 a 865 MHz.
Mamy tu również wyjścia audio 1/4” Jack i XLR, a także dwukolorowy wskaźnik LED przedstawiający poziomy dźwięku. Nadajnik zaś został wyposażony, obok wskaźnika zasilania i stanu baterii, w kontrolę wzmocnienia, którą można regulować, oraz łatwe i szybkie dopasowanie częstotliwości. Moc wyjściowa nadajnika to 10 mW, a zakres jego pracy wynosi 100 m i jest on zasilany bateriami typu AA, które wystarczają na 14 godzinną pracę.
Według użytkowników mikrofon Shure SM BLX24/SM58 stanowi doskonałe rozwiązanie, gdy potrzebujemy sprzętu do wykorzystania estradowego lub do nagrań w studio.
Shure SM BLX24/SM58 to mikrofon polecany szczególnie do wokalu solowego i konferansjerki. Model ma 8 zakresów częstotliwości dla różnych krajów.
Zalety
Wybieranie ustawień: Wielu konsumentów wypowiada się pozytywnie na temat obsługi urządzenia. Wynika to z tego, że model automatycznie dobiera częstotliwość i synchronizuje ją z nadajnikiem. W efekcie osoba mająca małe doświadczenie w użytkowaniu tego typu sprzętów sobie poradzi.
Układ ARC: Wysoką jakość dźwięku zapewnia układ ARC. Skutecznie poprawia on brzmienie, jak również pozwala pozbyć się szumów i ewentualnych zakłóceń. Dzięki niemu mikrofon podoba się nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.
Wskaźniki: Na obudowie znajduje się wskaźnik zasilania i poziomu akumulatorków. W rezultacie wiemy, kiedy należy podłączyć sprzęt do prądu. Warto dodać, że w zestawie znajdują się potrzebne do pracy baterie.
Wady
Waga: Model jest stosunkowo ciężki, przynajmniej tak wydaje się na początku. Im częściej używamy sprzętu, tym bardziej się do tego przyzwyczajamy.
5. Shure PGA31 TQG mikrofon nagłowny do mikroportów
Natomiast dobry i tani mikrofon bezprzewodowy Shure PGA31-TQG znajdzie znakomite zastosowanie do wokalu i konferansjerki. Jest to model pojemnościowy o szczegółowym dźwięku. Został on wyposażony w specjalną, giętką konstrukcję, która umożliwia założenie uprzęży utrzymującej mikrofon w sposób stabilny i utrzymujący się w potrzebnym miejscu.
Dodatkowo ustawienie samej końcówki mikrofonu ułatwia giętka „gęsia szyja”, którą mikrofon ma w swej końcówce. Mikrofon ten jest wyposażony w kierunkowość kardioidalną, która zabezpiecza urządzenie przed wyłapywaniem dźwięków z tła, skupiając się na rejestracji jedynie dźwięku podstawowego. A gąbka umieszczona na mikrofonie tłumi skutecznie plozje takich głosek, jak „p” czy „b”. Przedstawiony mikrofon jest również kompatybilny ze wszystkimi systemami bezprzewodowymi firmy Sure i złączami TA4F (TQG) i wspólnie tworzą świetne brzmienie wokali oraz są w stanie sprostać pracy wymagającej najwyższy poziom.
Według użytkowników ten model został poprawiony w stosunku do poprzedniego i pozwala na idealne umocowanie go na głowie, pozostawiając ręce wolne. Zapewniając maksymalną wszechstronność, model ten można nabyć za przystępną cenę.
Shure PGA31-TQG to dobry mikrofon bezprzewodowy do 250 zł. Jest to model pojemnościowy. Sprzęt waży 45 g.
Zalety
Możliwość dostosowania do własnych potrzeb: Giętki pałąk, który nakłada się na głowę, można łatwo ustawić, a tym samym dostosować do kształtu swojego ciała. Nie ma obaw o to, że mikrofon będzie nam się zsuwał z głowy w trakcie ruchu.
Charakterystyka kierunkowa: Model ma kardioidalną charakterystykę kierunkową, dzięki czemu nie trafiają do niego niepożądane odgłosy. To z kolei sprawia, że jakość dźwięku jest bardzo dobra.
Waga: Z racji tego, że sprzęt jest wyjątkowo lekki, okazuje się niemal niewyczuwalny na głowie. To pozytywnie wpływa na komfort użytkowania Shure PGA31-TQG.
Wady
Dla amatorów: Prezentowany model będzie odpowiedni dla amatorów. Prawdopodobnie sprzęt nie zadowoli bardziej wymagających użytkowników.
6. Karsect WR-25D/HT-25 System bezprzewodowy doręczny
Karsect WR-25D/HT-25 to model mikrofonu bezprzewodowego posiadający dwukanałowy system UHF Karsect z mikrofonami do ręki WR-25D/HT-25. Odbiornik WR-25 pracuje w częstotliwości w zakresie 460-970MHz i ma możliwość zmiany kanału. Ma on wymiary wynoszące 175mm x 135mm x 43mm i zawiera załączony w zestawie zasilacz DC 13-15V.
Nadajnik również ma możliwość zmiany kanału i pracuje w tej samej częstotliwości, co odbiornik. Nadajnik ma wymiary 255mm x 51mm x 51mm i jest wyposażony w baterie 2×1,5V typu AA. Model ten dysponuje wyjściem typu Jack ¼’’ oraz wyjściem XLR. A w zakupionym zestawie znajduje się odbiornik, czyli stacja WR-25, nadajnik, na który składają się 2 sztuki mikrofonów do ręki HT-25, oraz urządzenia, takie jak zasilacz, przewody i bateria.
Model ten ma zasięg mikrofonu bezprzewodowego od 30 do 50 metrów i ma dwa kanały audio, co pozwala na równoczesną pracę obu mikrofonów w tym samym czasie. Właśnie to, że można mikrofony użyć równocześnie okazało się być źródłem zadowolenia osób używających ten model.
Karsect WR-25D/HT-25 to zestaw bezprzewodowy składający się z 2 mikrofonów. Model sprzedawany jest w komplecie z nadajnikiem HT-25.
Zalety
Kształt: Mikrofony mają dobrze wyprofilowany kształt, dlatego utrzymanie ich w dłoni nie jest trudne. Dodatkową zaletą jest to, że są one stosunkowo lekkie, więc okazują się odpowiednie na długie koncerty.
Nadajnik: W zestawie znajduje się solidnie wykonany nadajnik. Ma on baterie, więc tuż po rozpakowaniu sprzętu możemy przystąpić do jego użytkowania.
Jakość dźwięku: Model zapewnia dobrą jakość dźwięku. Osoby, które używają Karsect WR-25D/HT-25 są zadowolone z zakupu.
Wady
Obsługa: Konsumenci twierdzą, że obsługa urządzenia na początku jest skomplikowana, ale w miarę upływu czasu użytkownik nabiera wprawy.
Wykonanie: Na mikrofonach po jakimś czasie zaczynają pojawiać się zarysowania. To pozwala sądzić, że modele nie zostały zrobione z najlepszych gatunkowo tworzyw.
7. Zestaw bezprzewodowy Sennheiser EW 100 ENG G4-B
Gdy szukasz profesjonalnego mikrofonu bezprzewodowego to polecamy zainteresować się modelem Sennheiser EW 100 ENG G3. W zestawie użytkownik znajdzie miniaturowy nadajnik i odbiornik, oba typu kieszonkowego, mikrofon miniaturowy typu klip o charakterystyce dookólnej ME 2,nadajnik nakładany SKP 100 G3, kable: cinch i XLR oraz adapter. Model ten może wybrać do pracy 1680 zmiennych częstotliwości UHF w paśmie 42 MHz.
Ma on rozszerzony system 12 zgodnych częstotliwości i automatyczne wyszukiwanie częstotliwości wolnych. Obydwa, nadajnik i odbiornik są zabezpieczone solidną metalową obudową i zawierają menu z podświetlanym wyświetlaczem. Menu jest przyjazne i intuicyjne, jednak jest dostępne jedynie w języku angielskim. Oba urządzenia – nadajnik i odbiornik są wyposażone w sygnalizator rozładowania baterii, oraz programowaną funkcję wyciszania nadajnika (funkcja MUTE).
Użytkownicy przekazują, że choć aby stać się posiadaczem tego modelu trzeba przygotować się na wydatek 3,5 tysiąca złotych, to wszyscy, którzy potrzebują profesjonalnego i niewielkiego mikrofonu bezprzewodowego powinni zainteresować się tym modelem.
Mikrofonowy zestaw bezprzewodowy Sennheiser EW 100 ENG G3 jest dostępny w komplecie z miniaturowym nadajnikiem i odbiornikiem.
Zalety
Blokada guzików: Model ma funkcję AutoLock, która umożliwia zablokowanie guzików przed ich przypadkowym naciśnięciem. Możemy być pewni, że nieświadomie nie zmienimy ustawień mikrofonu.
Wykonanie: Nadajnik i odbiornik mają metalową obudowę, która wykazuje sporą odporność na zarysowania. Co więcej, tego typu materiał bardzo dobrze chroni przed uszkodzeniem znajdującego się w środku mechanizmu.
Wady
Tylko dla profesjonalistów: Z uwagi na parametry, jak również wysoki koszt zakupu, model jest uznawany za sprzęt jedynie dla profesjonalistów.
Trudna obsługa: Zestaw jest trudny w obsłudze, dlatego też poleca się, aby przed pierwszym użytkowaniem dokładnie przeczytać instrukcję.
» Przejrzyj produkty z poprzednich lat
Jaki mikrofon bezprzewodowy Shure wybrać?
Mikrofon bezprzewodowy to przyrząd, który nie ogranicza nas plączącymi się kablami. Urządzenie jest najczęściej wykorzystywane podczas występów artystycznych i publicznych, na salach fitness, w szkołach czy na wycieczkach. Przyrząd jest łatwy w obsłudze, a jego główną zaletą jest mobilność. W naszym artykule skupiamy się na modelach firmy Shure i podpowiadamy, jak wybrać najlepszy mikrofon bezprzewodowy Shure w 2024 roku.
Dlaczego właśnie Shure? Jest to amerykańska firma zajmująca się produkcją i sprzedażą urządzeń elektronicznych takich jak mikrofony estradowe, studyjne i bezprzewodowe, słuchawki douszne i nagłowne, wkładki gramofonowe czy systemy konferencyjne. Firma oferuje produkty zarówno dla firm czy profesjonalistów, jak i urządzenia dla amatorów. Wszystkie produkty Shure cechują się solidnym wykonaniem oraz trwałością.
Zestaw bezprzewodowy składa się z nadajnika (mikrofonu) i odbiornika, który zbiera dźwięk ze źródła. Mikrofon może przybierać różne formy, wyróżniamy typ doręczny, nagłowny oraz krawatowy. Pierwszy typ, jak sama nazwa wskazuje, jest skonstruowany tak, że nadaje się do trzymania w ręku. Z reguły ma on przycisk ON/OFF, który go uruchamia lub wyłącza. Modele nagłowne są lekkie i ich forma umożliwia zamocowanie na głowie, zwalniając nasze ręce. Mikrofony krawatowe są bardzo małe i przypinane na klipsy, najczęściej do kołnierzyka koszuli.
Wyróżnia się mikrofon bezprzewodowy UHF (Ultra High Frequency) oraz VHF (Very High Frequency). Pierwszy typ działa na bardzo wysokich częstotliwościach, a drugi w nieco niższym paśmie. Mikrofony UHF są najczęściej wykorzystywane do profesjonalnych nagrań i wywiadów, które wymagają mniej zakłóceń. Wersje VHF nadadzą się do niewielkich eventów, konkursów czy okazjonalnych występów na scenie.
Najlepsze mikrofony bezprzewodowe Shure mają tzw. True Diversity. Jest to zestaw składający się z dwóch anten i dwóch tunerów radiowych. Ich zaletą jest to, że mogą one przełączyć się pomiędzy sobą w przypadku zakłóceń. Taki system oferuje dużo lepszą jakość dźwięku i jest niezawodny podczas publicznych wystąpień.
Mikrofony bezprzewodowe Shure – Ranking
Shure SM Wireless BLX24/SM58
Shure SM Wireless BLX24/SM58 to bezprzewodowy zestaw nagłośnieniowy, który składa się z mikrofonu doręcznego oraz stacjonarnego odbiornika. Jest to bardzo dobry wybór dla profesjonalnych wokalistów, którzy chcą uzyskać niezakłócone, czyste brzmienie.
Urządzenie ma 8 zakresów częstotliwości, które można dopasować do różnych krajów. Częstotliwość jest wybierana automatycznie i samodzielnie synchronizuje się z nadajnikiem. Urządzenia pracuje w układzie “diversity”, co oznacza, że zapewnia ciągłość transmisji, bez szumów i zakłóceń.
Odbiornik ma kilka diod LED, które informują między innymi o odbiorze sygnału, podłączeniu nadajnika czy stanie baterii. Może on obsługiwać jednocześnie aż 12 nadajników. Zasięg mikrofonu to około 90 metrów i działa on na częstotliwości UHF. Jest on zasilany dwoma bateriami AA, dołączonymi do zestawu.
Osoby, które używają mikrofonu Shure SM Wireless BLX24/SM58, twierdzą, że idealnie nadaje się zarówno do nagrywania w studiu, jak i do występów na estradzie. Dużą zaletą jest zawartość systemu True Diversity, dzięki któremu odbiorniki mogą przełączać się między sobą.
Shure BLX 24E/PG58
Zestaw Shure BLX 24E/PG58 składa się z odbiornika i bezprzewodowego mikrofonu doręcznego. Jest to idealny produkt dla zespołów muzycznych czy osób, które często występują na scenie. Mikrofon charakteryzuje się dobrą jakością brzmienia oraz bardzo niskim poziomem przekształcania dźwięków.
Odbiornik jest skonstruowany tak, że może obsługiwać jednocześnie aż 12 mikrofonów oraz pozwala na szybkie przygotowanie ich do pracy. Zastosowanie funkcji One Touch QuickScan sprawia, że produkt lokalizuje najlepszą wolną częstotliwość́ radiową. Na sprzęcie znajduje się dwukolorowy wskaźnik LED, informujący o poziomie dźwięku w danej chwili.
Mikrofon jest wyposażony we wskaźnik LED pokazujący zasilanie i stan baterii. Ma regulowaną kontrolę wzmocnienia, a jego częstotliwość szybko i łatwo się dopasowuje do warunków. Odbiornik może działać nieprzerwanie przez 14 godzin. Jego zasięg pracy to 100 metrów w linii wzroku. Profesjonalni artyści estradowi często decydują się na zakup modelu Shure BLX 24E/PG58. Potwierdzają, że zapewnia dźwięk dobrej jakości oraz dobrze leży w dłoni.
Shure BLX 14E/P31
Model BLX 14E/P31 to mikrofon bezprzewodowy Shure w dobrej cenie, który idealnie sprawdzi się w przypadku konferansjerki, wycieczek lub prowadzenia zajęć fitness. Jest to lekki model do zakładania na głowę, za sprawą którego mamy wolne ręce.
Odbiornik pozwala na jednoczesną pracę 12 nadajników. Dobór częstotliwości odbywa się automatycznie spośród 8 zakresów dostosowanych do różnych krajów. Urządzenie pracuje w układzie „diversity”, co oznacza, że mamy zapewnioną nieprzerwaną transmisję. Na odbiorniku znajdziemy diody LED, informujące nas o stanie baterii czy gotowości pracy.
Mikrofon ma zasięg około 90 metrów. Zapewnia nam 14 godzin nieprzerwanej pracy. Nadajnik zasilany jest dwoma bateriami AA (R6). Konstrukcja produktu jest giętka i elastyczna, co sprawia, że użytkownik może dostosować ją do swojej głowy, aby czuć się komfortowo w każdych warunkach. Model Shure BLX 14E/P31 ceniony jest przede wszystkim za łatwą obsługę oraz niezawodność.
» Przejrzyj produkty z poprzednich lat