Mikrofony pojemnościowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 30.05.23

 

Zakup mikrofonu pojemnościowego często rodzi problemy. Na rynku znaleźć można setki produktów tego typu, dlatego też postanowiliśmy przygotować ranking, w którym znalazły się jedynie sprawdzone modele godne uwagi. To powinno ułatwić podjęcie decyzji. Zestawienie zostało stworzone w oparciu o opinie konsumentów i pojawiające się recenzje. Na podium znalazł się mikrofon Samson Go Mic. Jest to produkt przenośny, umożliwiający komunikację poprzez Skype i różnego rodzaju aplikacje VoIP. Sprawdza się także do nagrań YouTube czy podczas prowadzenia wykładów. Cechuje go wysoka jakość dźwięku i łatwa obsługa. Sprzęt jest montowany do komputera przy pomocy złącza USB, które podczas transportu chowa się do obudowy zapewniającej skuteczną ochronę. Warto podkreślić, że mikrofon działa także z iPadami i iPhonami przy użyciu odpowiedniej przejściówki. Jeśli znajdujący się na pierwszym miejscu produkt nie spełnił Twoich oczekiwań, sprawdź, co oferują inne sprzęty uwzględnione w rankingu. Drugie miejsce zajął mikrofon Blue Yeti podłączany do komputera dzięki gniazdu USB.

 

 

Najlepsze mikrofony pojemnościowe w 2023 roku

 

Mikrofon pojemnościowy to spory wydatek. Jako że wybór najlepszego modelu nie jest łatwym zadaniem, stworzyliśmy ranking mikrofonów pojemnościowych. Znalazły się w nim jedynie sprzęty sprawdzone, które posiadają duże grono oddanych użytkowników.

 

Samson Go Mic

 

Samson Go Mic to przenośny mikrofon pojemnościowy, który do komputera podłącza się za pomocą wbudowanego wejścia USB. Jest wielofunkcyjnym urządzeniem, które sprawdzi się nie tylko podczas rozmów przez Skype, ale także w czasie prowadzenia wykładów czy nagrywania na YouTube.

Prezentowany model jest kompatybilny z systemem Windows oraz Mac OS. Do prawidłowego działania nie potrzebuje żadnego, dodatkowego oprogramowania. Wystarczy jedynie podpiąć mikrofon do gniazda, aby cieszyć się w pełni jego możliwościami. Jego stosunkowo małe gabaryty sprawiają, że to idealna propozycja w podróży. Częstotliwość 20 Hz – 18 kHz oraz 16-bitowa rozdzielczość powoduje, że nagrywany dźwięk ma zadowalającą, w pełni profesjonalną jakość. Dołączony do zestawu pokrowiec zapewnia bezpieczeństwo podczas transportu.

Mikrofon Samson Go Mic zdobył wiele pochlebnych opinii. Użytkownicy na plus oceniają fakt, że z jego pomocą można nagrać dobrej jakości dźwięk. Opcja Plug and Play ułatwia korzystanie ze sprzętu i sprawia, że nie musimy martwić się o sterowniki.

 

 

 

 

Blue Yeti

 

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości sprzętu do nagrywania, model Blue Yeti jest dla Ciebie. To niezwykle wszechstronny i funkcjonalny mikrofon pojemnościowy umożliwiający tworzenie nagrań i bezpośredni ich zapis na komputerze. Nie potrzebuje dodatkowych sterowników, ani oprogramowania. Po podłączeniu przy pomocy USB jest od razu gotowy do użycia.

Posiada potrójną kapsułę Blue, która sprawia, że można nagrywać w jakości stereo. Dostępne są różne charakterystyki kierunkowości: ósemkowa, dookólna i kardioidalna. Yeti wykorzystuje w swej pracy przetwornik analogowo-cyfrowy, dzięki czemu przesyłany do komputera dźwięk ma zadowalającą jakość. Posiada wzmacniacz słuchawkowy, przycisk mute i pokrętło do ustawiania głośności. Elementy te są umiejscowione na mikrofonie. Wymiary sprzętu są następujące: 12 cm x 12,5 cm x 29,5 cm. Waga mikrofonu wynosi jedynie 0,55 kg. Do zestawu dołączony jest statyw.

Użytkownicy doceniają ten sprzęt i wydają na jego temat przychylne opinie. Konsumenci zgodnie twierdzą, że jakość dźwięku jest idealna i zadowoli nawet najbardziej wymagające osoby.

 

 

 

 

Superlux E205U

 

Superlux E205U to mikrofon, który zapewnia rejestrację dźwięku w wysokiej jakości. Prezentowany produkt jest stosunkowo tani. Zapłacimy za niego niewiele powyżej 200 zł.

Sprzęt posiada przetwornik A/C, czyli układ pozwalający na zmianę sygnału analogowego na cyfrowy. Interfejs USB sprawia, że podłączenie mikrofonu jest proste. Urządzenie jest kompatybilne z systemami: Windows, Mac oraz Linux. Posiada wbudowane wejście słuchawkowe, co umożliwia szybki odsłuch nagrania. Wymiary produktu są równe 55 mm x 156 mm, a jego waga to 422 g. W zestawie znajdziemy przewód USB o długości 3 m, obrotowy uchwyt oraz ochronny pokrowiec. Prezentowany model to mikrofon kardioidalny. Cechuje go zatem większa czułość z przodu, zaś mniejsza z tyłu.

Superlux E205U to sprzęt, który jest niezwykle funkcjonalny. Z jego pomocą nagramy wysokiej jakości dźwięk. Użytkownicy podkreślają, że mimo swojej niskiej ceny jest wykonany solidnie i dobrze sprawdza się do nagrywania wokalu.

 

 

 

 

Samson C01U Pro

 

Jeśli zależy Ci na produkcie dobrej jakości, przyjrzyj się bliżej modelowi Samson C01U Pro. To pojemnościowy mikrofon umożliwiający tworzenie w warunkach domowych nagrań, które odznaczają się profesjonalizmem. Częstotliwość jest na poziomie 20 Hz – 18 kHz. Mikrofon przekazuje dźwięk z rozdzielczością 16-bit 44.1/48 kHz.

Sprzęt jest kompatybilny z komputerami Mac oraz PC. Do korzystania z niego nie są potrzebne żadne sterownik. Funkcja Plug and Play zapewnia możliwość rozpoczęcia swojej przygody z nagrywaniem natychmiast. Kierunkowość w tym modelu jest superkardioidalna, zatem skutecznie izoluje dźwięki z otoczenia. W zestawie wraz z mikrofonem otrzymuje się mały statyw i uchwyt obrotowy. Na stronie internetowej Samson można pobrać nowe oprogramowanie audio Sound Deck. Pozwala ono m.in. skutecznie usunąć wszelkiego rodzaju szumy.

Mikrofon pojemnościowy matki Samson zdobył wiele pozytywnych opinii. Użytkownicy podkreślają, że ten model sprawdzi się jako sprzęt do profesjonalnego nagrywania dźwięku.

 

 

 

 

Rode NT1-A Kit

 

Osoby pragnące zakupić pojemnościowy mikrofon studyjny, powinny bliżej przyjrzeć się modelowi Rode NT1-A Kit. Prezentowany wariant został doceniony i w 2004 roku nagrodzony przez pismo Electronic Musician.

Sprzęt ma szumy własne na poziomie 5 dBa. Dzięki niemu uzyskać można ciepłe brzmienie i zadowalający zakres dynamiki. To model, który idealnie sprawdzi się w studio nagrań. Kardioidalna kierunkowość zapewnia wysokiej jakości, czysty dźwięk. Na urządzenie otrzymuje się 10 lat gwarancji. W zestawie poza mikrofonem znajduje się uchwyt, pop-filtr, futerał oraz solidnie wykonany przewód mikrofonowy. Obudowa wykonana jest z niklu. Opisywany model zawiera w sobie wszystko to, co potrzeba profesjonalnym muzykom.

Konsumenci doceniają mikrofon pojemnościowy Rode NT1-A Kit i uważają, że stosunek ceny do jakości jest adekwatny. W sieci pojawiają się opinie, które wyraźnie wskazują, że sprzęt ten skutecznie redukuje wszelkie szumy i niczym nie różni się od urządzeń o wiele droższych.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki mikrofon pojemnościowy kupić?

 

Profesjonaliści zdają sobie sprawę z tego, że zakup odpowiedniego mikrofonu jest bardzo trudnym zadaniem. Szeroki wybór modeli różniących się od siebie parametrami, kolorami czy kształtem wpływa na to, że można zagubić się w bogatym asortymencie. Tym bardziej, jeśli poszukujesz dobrego sprzętu do nagrywania wysokiej jakości muzyki. Spośród głównych rodzajów urządzeń, najbardziej rekomendowanymi są mikrofony pojemnościowe. Charakteryzują się podwyższoną czułością na dźwięk, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się w studiach nagrań.

Odtwarzany wokal nabiera rzeczywistego brzmienia, co nawet dla początkującego wokalisty powinno stanowić minimum, jeśli chodzi o wymagania w stosunku do sprzętu. Z tego względu, młodzi artyści często zastanawiają się, jaki mikrofon pojemnościowy wybrać, aby nabyć dobrej jakości sprzęt bez nadmiernego obciążania portfela. W niniejszym artykule wskażemy Ci najważniejsze właściwości, jakimi powinno dysponować najwyższej klasy urządzenie.

Rodzaje – jaki mikrofon pojemnościowy jest najlepszy?

Pierwszym etapem zakupu mikrofonu pojemnościowego jest zastanowienie się nad tym, gdzie w głównej mierze będziemy z niego korzystać. W zależności od celu powinniśmy dobrać jeden z czterech najbardziej popularnych modeli: shotgun, krawatowy, studyjny i stereo.

Pierwszy z nich – shotgun – posiada dość prostą budowę. Mikrofon jest zamontowany na końcu wysięgnika. W zależności od tego, w którą stronę zostanie skierowany sprzęt, będzie on zbierał ukierunkowane na niego dźwięki. Jest świetnym rozwiązaniem w przypadku nagrywania wywiadów, które często odbywają się w zatłoczonych i głośnych miejscach. Użytkownicy doceniają go przede wszystkim za funkcjonalność, ponieważ korzystanie z tego typu sprzętu nie zmusza nas do trzymania go dłoniach. Niektóre modele mogą być zasilane bezpośrednio z kamery, dzięki czemu jakość nagranego dźwięku będzie zależeć jedynie od operatora.

Mikrofony krawatowe, jak sama nazwa wskazuje, przypinane są do krawata, mankietu lub dekoltu. Służą do ściągania dźwięku bezpośrednio od mówcy. Bliski kontakt z użytkownikiem sprawia, że sprzęt doskonale separuje szumy i hałasy tła od wypowiadanych przez osobę słów. Tego typu mikrofony wykorzystywane są głównie przez dziennikarzy, aktorów i celebrytów, którzy ciągle się przemieszczają i często udzielają wywiadów. Aby uniknąć niewygodnych i kompromitujących pozycji, proszą organizatorów lub managerów o wyposażenie ich w przewodowy lub bezprzewodowy zestaw nagłaśniający. Takie rozwiązanie pozwala im na swobodne poruszanie się przy zachowaniu doskonałego dźwięku.

Innym rodzajem mikrofonów pojemnościowych są urządzenia studyjne. Wykorzystywane są głównie do nagrywania muzyki w studiu, co umożliwia zapis maksymalnie czystego dźwięku.

Wielu właścicieli kamer często narzeka, że zamontowany w urządzeniach mikrofon zupełnie nie spełnia swojej roli. Z tego względu poszukują rozwiązań, dzięki którym poprawią jakość wykonywanych nagrań. Jedną z możliwości jest dokupienie osobnego mikrofonu, który będzie kompatybilny z naszym sprzętem. Najczęściej wybór pada na mikrofon pojemnościowy typu stereo. Produkty tego rodzaju świetnie ściągają dźwięk naturalnie rejestrując wywiady czy koncerty. Z drugiej zaś strony niwelują szumy, co sprawia, że otrzymany dźwięk jest czysty i przyjemny. Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić sposób jego zasilania. Niektóre modele energię pobierają z baterii, inne musimy połączyć np. do kamery. Jeśli zależy Ci więc na mobilnym gadżecie, który nie będzie uzależniony od innych sprzętów, wybierz model ładowany akumulatorami.

 

Częstotliwość

Brzmienie mikrofonu w dużej mierze zależy od jego częstotliwości. Jest to bardzo ważna informacja dla każdego, kto poszukuje sprzętu z najwyższej półki. Zdarza się tak, że wygłaszając mowę albo udzielając wywiadu, nasz głos ulega sporym zniekształceniom. Faktem jest, że mało kto słysząc się na nagraniu akceptuje brzmienie swojego głosu. Z reguły dość krytycznie podchodzimy do jego barwy. Jednak przy nieodpowiednio dobranym mikrofonie różnica w barwie głosu jest słyszalna nie tylko przez nas, ale również przez otaczających nas ludzi. Z tego względu producenci na tyle rozwinęli swoje produkty, aby zależność pomiędzy częstotliwością (Hz), a czułością (dB) mikrofonu była idealnie dopasowana.

Ciężko jest określić, jaka charakterystyka częstotliwości będzie dla Ciebie najlepsza. Dość ważnym czynnikiem jest bowiem barwa Twojego głosu. Jeśli należysz do osób, których głos jest mocny, basowy, silny mikrofon nie będzie Ci potrzebny. Natomiast wykonawcy ballad lub innych delikatnych utworów powinni zaopatrzyć się w nieco mocniejszy sprzęt.

Kabel

Istotną kwestią jest również długość kabla urządzenia. Najlepszy mikrofon pojemnościowy to taki, który jest wygodny w użytkowaniu. Z tego względu warto, abyś przed zakupem sprawdził, czy przewód dołączony do sprzętu jest wystarczająco długi, by podłączyć go do nagłośnienia lub aby wykonywać swobodne ruchy na scenie. Sprawdź również, czy wybrany przez Ciebie model posiada funkcję wymiany kabla. Może ona okazać się zbawienna, jeśli często zmieniasz miejsce występów. Zbyt długi przewód może tworzyć wokół Ciebie pozorny nieład, który często rozprasza wokalistów.

 

Mikrofony pojemnościowe w dobrych cenach

Najprostszy mikrofon pojemnościowy kupisz już za niecałe 300 zł. Są to jednak urządzenia, które mogą okazać się niewystarczające na dużej scenie lub w profesjonalnym studiu nagrań. Z tego względu, decydując się na zakup wysokiej jakości produktu musisz liczyć się z wydatkiem nawet 3000 zł.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Alan

July 7, 2021 at 11:46 am

Ja od jakiegoś czasu pracuje na BE JOE MCU-2. Bardzo dobry mikrofon pojemnościowy z filtrem odcinania niskich częstotliwości oraz przełącznik tłumienia czułości. Do tego cenowo przystępny.

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

July 12, 2021 at 6:33 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny

Odpowiadać