Ranking 6 najlepszych mikroskopów w 2025

Ostatnio aktualizowane: 25.01.25

 

Mikroskop – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Mikroskop Delta Optical BioLight 300 to ciekawa propozycja dla pasjonatów mikroświata. Udoskonalony układ optyczny pozwala na otrzymanie obrazów o wysokiej jakości (jasnych, ostrych i bez zniekształceń). Lekka konstrukcja ma wbudowany specjalny uchwyt, który ułatwia transportowanie sprzętu (jeżeli mikroskop przenosi dziecko, zmniejsza to ryzyko upuszczenia go). Interesującą propozycją dla maluchów może okazać się model Dromader 1200x. To sprzęt, dzięki któremu Twoja pociecha rozwinie swoje zainteresowania i pozna lepiej otaczający go świat. Przy jego pomocy możliwa będzie obserwacja przedmiotów takich jak włos, piórko, owad czy też liść.

6 najlepszych mikroskopów. Opinie w 2025 roku

 

Poniżej przedstawiony został ranking mikroskopów. Powstał na podstawie opinii i komentarzy, które kupujący zamieścili w sieci. Z jego pomocą będziesz mógł podjąć decyzję, który sprzęt najbardziej Ci odpowiada i spełnia Twoje wymagania.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model Delta Optical BioLight 300 ma specjalne miejsce do zamontowania baterii, dzięki czemu będzie można go wszędzie ze sobą zabrać, bez konieczności podłączenia go do prądu. Oświetlenie diodowe LED zapobiega nagrzewaniu się sprzętu (brak ryzyka poparzenia się).

Wady

Aby uzyskać duże powiększenie (640x), należy zainwestować w specjalny okular, co generuje dodatkowe koszty. Konsumenci zwracają także uwagę na małe problemy z ustawieniem ostrości.

Podsumowanie

Delta Optical BioLight 300 ma wymiary: 12 cm x 15,6 cm (podstawa), a wysokość wynosi 29 cm. Waga to około 1,5 kg. Podwójny system oświetlenia (przechodzące i odbite) pozwala na obserwację obiektów przezroczystych, jak i nieprzezroczystych (owady, tkaniny). W komplecie znajduje się zestaw preparatów, które można od razu obserwować.

Drugi wybór

Zalety

Dromader 1200x ma regulowaną wysokość obiektywu, a obecne w nim soczewki dają powiększenie 100x, 400x oraz 1200x. Urządzenie rozwija zdolności poznawcze dziecka, a także jego zainteresowania naukowe. Zapewnia on wiele godzin poświęconych nowym, pasjonującym doświadczeniom.

Wady

Według części użytkowników ustawienie ostrości w urządzeniu może sprawiać małe problemy (trochę za słabe światło i opornie pracujące pokrętła utrudniają wyostrzenie obrazu).

Podsumowanie

Wymiary modelu w opakowaniu to: 19 cm x 8,7 cm x 23,8 cm. Urządzenie przeznaczone jest dla dzieci powyżej 8. roku życia. Zasilane jest ono 2 bateriami AA/1,5 V. W zestawie znajduje się pęseta, gotowy preparat, 4 szkiełka, 2 probówki, pudełeczko i naklejki. Sprzęt pozwala nie tylko na naukę, ale także na wspaniałą i ciekawą zabawę.

Rozważ też

Zalety

Mikroskop Bresser Erudit ICD Stereo zapewnia trójwymiarowy obraz obserwowanych obiektów. Maksymalne powiększenie wynosi 40x, a minimalne 20x. Obsługa urządzenia jest łatwa i nie sprawi problemu nawet najmłodszym użytkownikom.

Wady

W niektórych opiniach możemy przeczytać, że otworzenie pokrywy skrytki na baterie możliwe jest tylko przy pomocy śrubokręta, co naraża sprzęt na lekkie zarysowania.

Podsumowanie

Model Bresser Erudit ICD Stereo ma wymiary: 11,5 cm x 22 cm x 29 cm. Waży on około 2 kg. Mikroskop nadaje się do obserwacji roślin, a także owadów. W prosty sposób można wykonać preparaty, które będą pod nim badane. Otrzymany obraz jest wyraźny i widoczne są nawet najmniejsze elementy obserwowanej próbki.

 

Mikroskop optyczny

 

1. Mikroskop Delta Optical BioLight 300

 

Model Delta Optical BioLight 300 to ciekawy mikroskop optyczny dla tych, którzy dopiero uczą się, jak obserwować preparaty. Ma on 3 obiektywy (4x, 10x i 40x) i okular szerokopolowy WF10x. Powiększenia, jakie otrzymasz, to: 40x, 100x oraz 400x. Zastosowanie szkła o wysokiej jakości pozwala na otrzymanie jasnego obrazu bez zniekształceń.

Ten mikroskop optyczny ma możliwość wbudowania baterii, za sprawą której będziesz mógł zabrać go w teren, bez obaw o brak dostępu do prądu. Do kompletu dołączony jest zestaw gotowych preparatów (od razu po odpakowaniu sprzętu można je obserwować), narzędzia preparacyjne, a także materiały, przy pomocy których utrzymasz mikroskop w czystości.

Konsumenci uważają, że to bardzo dobry sprzęt. Na pochwałę zasługuje solidne wykonanie, lekka konstrukcja i specjalny, wbudowany uchwyt, który ułatwia transport sprzętu (bez obaw o jego uszkodzenie).

 

 

 

 

Mikroskop dla dzieci

 

2. Mikroskop 1200x zestaw +akcesoria światło Dromader

 

Jeżeli celem Twoich poszukiwań jest mikroskop dla dzieci, to warto zastanowić się nad zakupem modelu Dromader 1200x. Sprzęt przeznaczony jest dla chłopców i dziewczynek powyżej 8. roku życia. To urządzenie zapewnia nie tylko wiele zabawy, ale także pozwala na naukę i rozwijanie zainteresowań.

Obecność różnych soczewek na obrotowym obiektywie pozwala na 3-stopniowe powiększenie (100x, 400x oraz 1200x). Dołączone do zestawu akcesoria (pęseta, 4 szkiełka, 2 probówki, naklejki) pozwalają prowadzić badania próbek (takich jak włosy, liście, kryształki cukru, a także owady). Sprzęt zasilany jest 2 bateriami AA, które należy zakupić osobno, ponieważ nie ma ich w komplecie.

Według kupujących to dobry i tani mikroskop, który zapewnia wiele godzin spędzonych na wykonywaniu pasjonujących doświadczeń. Konsumenci uważają, że to interesująca propozycja dla dzieci, które chcą rozwijać swoje zainteresowania związane z nauką.

 

 

 

 

Mikroskop stereoskopowy

 

3. Bresser Erudit ICD Stereo Mikroskop 30.5

 

Bresser Erudit ICD Stereo to mikroskop stereoskopowy, który zapewnia trójwymiarowy obraz. To bardzo ciekawy widok, zwłaszcza gdy oglądane są materiały strukturalne. Minimalne powiększenie, jakie można otrzymać za pomocą sprzętu, wynosi 20x, a największe 40x.

Za sprawą zasilania bateryjnego (3 baterie AA) mikroskop można zabrać ze sobą w teren, bez obaw o brak dostępu do źródła prądu. W zestawie jest wytrzymała walizka, dzięki której w łatwy i wygodny sposób można transportować urządzenie. Oprócz tego dołączono uchwyt na smartfona, który ułatwia dokumentację obserwacji (wykonywanie zdjęć).

Kupujący uważają, że to dobry mikroskop. Obsługa sprzętu jest prosta i nie sprawi problemu nawet dzieciom. Przygotowanie probówki do badań jest łatwe oraz nie wymaga skomplikowanych i żmudnych działań. Na pochwałę zasługuje także oświetlenie LED, które ułatwia pracę i cechuje się dużą trwałością.

 

 

 

 

Mikroskop cyfrowy

 

4. Mikroskop cyfrowy Levenhuk DTX 500 LCD

 

Mikroskop cyfrowy Levenhuk DTX 500 LCD ma wbudowany wyświetlacz LCD, który umożliwia badanie próbek w powiększeniu od 20x do 500x. Wyniki tych obserwacji (w formie filmu lub zdjęcia) zapisywane są na karcie microSD. Ponieważ urządzenie wyposażono w 8 diod LED, obserwowana powierzchnia jest równomiernie i dokładnie doświetlona.

Kolorowy wyświetlacz o przekątnej 3,5 cala ma specjalne przyciski, przy pomocy których można sterować i regulować jasność, a także balans kolorów. Za pomocą kabla USB mikroskop można podłączyć do komputera i w szybki oraz wygodny sposób skopiować pliki, które zostały utworzone podczas prowadzonych obserwacji.

Użytkownicy pozytywnie oceniają prezentowany mikroskop. Zwracają oni uwagę na obecność wyświetlacza LCD, który w wyraźny sposób prezentuje obserwowane obiekty. Na pochwałę zasługuje także możliwość podłączenia sprzętu do komputera i przeniesienie wszystkich zdjęć i filmów, które powstały w czasie prowadzonych badań.

 

 

 

 

Mikroskop do smartfona

 

5. Mikroskop do Smartfona Zabawka Edukacyjna 30X

 

Model 30x to mikroskop do smartfona, który jest w stanie powiększyć obraz 30 razy. To dobry wybór dla tych, którzy chcą mieć przy sobie urządzenie, dzięki któremu będą mogli obserwować interesujące obiekty. Sprzęt po odpowiednim zainstalowaniu na obiektywie aparatu smartfona pozwala swobodnie badać liście, owady, a także piórka.

Mikroskop wyposażony jest w oświetlenie LED. Do produktu dołączone są także baterie, w efekcie czego można zacząć obserwacje od razu po wyjęciu sprzętu z pudełka. Urządzenie przeznaczone jest dla dzieci powyżej 8. roku życia.

Test mikroskopów wykazał, że to bardzo dobre urządzenie, które zapewnia wiele zabawy. Pozwala ono także w przyjemny i prosty sposób badać oraz poznawać otaczający świat. Według kupujących to godny uwagi mikroskop, który łączy rozrywkę z nauką. Polecają oni ten produkt dla tych, którzy są ciekawi i chętni do badania natury oraz przedmiotów codziennego użytku.

 

 

 

 

Mikroskop metalograficzny

 

6. Delta Optical metalograficzny MET-200-TRF

 

Mikroskop metalograficzny Delta Optical MET-200-TRF służy do obserwacji nieprzezroczystych próbek w świetle odbitym. Minimalne powiększenie optyczne wynosi 40x, a maksymalne 400x. Opcjonalnie można je zwiększyć do aż 1000x.

Obecność trzeciego toru optycznego umożliwia podłączenie do urządzenia aparatu fotograficznego lub kamery mikroskopowej. Obiektywy planachromatyczne 4x, 10x i 40x pozwalają pracować i badać preparaty bez użycia szkiełek nakrywkowych. Mikroskop Delta Optical MET-200-TRF służy do prowadzenia obserwacji w inżynierii materiałowej (jest używany do badania struktury metali, ich stopów, a także do dokonywania pomiarów i wykrywania mikropęknięć). Można do niego dokupić kilka dodatkowych obiektywów.

Według konsumentów to bardzo dobry sprzęt. Jest solidny i pozwala prowadzić bardzo dokładne badania. Kupujący zwracają uwagę na elementy dołączone do mikroskopu (filtr na suwakach, zestaw do polaryzacji, do światła przechodzącego oraz zapasowa żarówka halogenowa), przy pomocy których zakres obserwacji poszerza się o nowe preparaty.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki mikroskop kupić?

 

Mikroskop jest urządzeniem, które nie tylko zapewnia zabawę i naukę najmłodszym, ale także jest głównym narzędziem w prowadzeniu badań i obserwacji. Jeżeli zastanawiasz się, jaki mikroskop wybrać, to ten poradnik z pewnością Ci pomoże.

Rodzaj

Istnieje wiele rodzajów mikroskopów. Różnią się one specjalistycznym dostosowaniem budowy do obserwowanych obiektów. Wśród nich wyróżniamy modele:

* optyczne – wykorzystują światło, które przepuszczone przez specjalny układ optyczny generuje powiększony obraz. Elementy konstrukcji tych urządzeń to: obiektyw (zbiera wiązkę światła z obserwowanego przedmiotu), okular (powiększa), tubus (formuje pośredni obraz), rewolwer (odpowiada za szybkie zmiany obiektywów) oraz stolik (umieszczany jest na nim preparat lub obiekt podlegający badaniom);

* stereoskopowe – są odmianą mikroskopów optycznych. Mają oddzielone okulary, co pozwala na prowadzenie obserwacji nie jednym okiem, tylko dwoma. Otrzymywany obraz jest trójwymiarowy, w efekcie czego urządzenia wykorzystywane są do badania obiektów ruchomych (na przykład owadów);

* polaryzacyjne – służą do obserwacji minerałów, skał, a także struktury komórek i tkanek. Za sprawą specjalnych filtrów polaryzacyjnych (przepuszczają określoną wiązkę światła, która ma konkretną polaryzację) możliwe jest zaobserwowanie zmian fazowych badanego materiału;

* elektronowe – to zaawansowane modele, które pozwalają prowadzić badania na poziomie atomowym. Wiązka elektronów przechodzi przez obserwowaną próbkę, po czym trafia do specjalnego detektora. Sygnały, które zostały zmierzone, odtwarzają obraz badanego materiału.


Jaki jest cel obserwacji?

Przed zakupem sprzętu warto zastanowić się, kto i do czego będzie używał mikroskopu. Jeżeli szukasz prezentu dla Twojej pociechy, która ciekawa jest otaczającego ją świata, to należy zainwestować w mikroskop-zabawkę. To urządzenie rozwinie zainteresowania malucha i zapewni mu wiele godzin pełnych zabawy. Gdy potrzebujesz sprzętu, aby rozpocząć amatorskie obserwacje, należy zastanowić się nad zakupem mikroskopu, który pozwala prowadzić badania przygotowanych samodzielnie preparatów. Warto wtedy dokładnie określić swoje wymagania i oczekiwania, aby kupić odpowiadające Ci urządzenie.

 

Jakich powiększeń będziesz potrzebować?

Powiększenia to bardzo ważna kwestia. To one decydują o tym, czy obserwacje będą udane, czy nie. Warto pamiętać, że przy różnych mikroskopach stosuje się konkretne okulary:

* mikroskop stereoskopowy – 2x-100x;

* mikroskop biologiczny – 40x-400x;

* mikroskop laboratoryjny – 40x-1000x;

* mikroskop specjalistyczny – do 2000x.

 

Możliwość rozbudowy mikroskopu

Warto zatroszczyć się także o możliwość rozbudowy Twojego mikroskopu. Przed zakupem należy dowiedzieć się, czy sprzęt ma budowę zamkniętą, czy modułową. Ta druga pozwala na przyszłe rozszerzenie i dodanie nowych funkcji (na przykład kamery, którą będziesz mógł wykonywać zdjęcia i filmy badanych obiektów). To ważne, aby jeszcze przed podjęciem decyzji o kupnie konkretnego sprzętu, uzyskać specjalistyczną pomoc i poradę w tej kwestii.

 

Zasilanie

W mikroskopach możemy wyróżnić dwa typy zasilania:

* przewodowe – do działania sprzętu potrzebny jest dostęp do sieci elektrycznej;

* bezprzewodowe – do pracy urządzenia niezbędne są baterie.

Zasilanie bezprzewodowe to dobry wybór, jeżeli chcesz zabrać sprzęt ze sobą na wyprawę w teren, gdzie nie będziesz miał dostępu do prądu. Gwarantuje to możliwość przeprowadzania badań bez obaw o brak dostępu do sieci elektrycznej.

 

Oświetlenie

Wiele modeli do oświetlania badanych próbek używa światła LED. Ten rodzaj diod cechuje się dużą trwałością, a także sprawia, że obserwowane obiekty są bardzo dobrze doświetlone. Żarówki LED nie nagrzewają się tak szybko, jak tradycyjne, więc zminimalizowane jest ryzyko poparzenia się podczas prowadzenia obserwacji preparatów i obiektów.

 

Dodatkowe elementy

Gdy zdecydujesz się już na konkretny model, warto zastanowić się nad dokupieniem do niego kilku elementów. Jeżeli sprzęt ma budowę modułową, to warto dowiedzieć się, w jakie dodatkowe części możesz wyposażyć urządzenie. Warto poprosić o pomoc osobę, która w precyzyjny sposób doradzi Ci, co możesz wybrać, aby obserwacje były jeszcze lepsze. Popularnymi elementami rozszerzającymi możliwości mikroskopu są obiektywy, okulary, a także preparaty, które pozwalają prowadzić badania ciekawych obiektów. Warto zainwestować też w dodatkowe szkiełka podstawowe i nakrywkowe, jeżeli planujesz przeprowadzać dużo różnych obserwacji. Ciekawym dodatkowym elementem jest walizka, przy pomocy której transport sprzętu będzie bezpieczniejszy, a także uchwyt na smartfona -za jego sprawą ułatwione będzie wykonywanie zdjęć i filmów obserwowanym preparatom.

Rodzaj badanych preparatów

Należy zastanowić się, jakie preparaty będą obiektem Twoich badań. Wyróżniamy:

* preparaty barwione – do ich badania potrzebny jest mikroskop do obserwacji w jasnym polu (w niektórych przypadkach w ciemnym);

* hodowle komórkowe – wymagany jest sprzęt, który pozwala na obserwacje w kontraście fazowym;

* minerały – do ich obserwacji warto wybrać mikroskop stereoskopowy, ponieważ w nim otrzymywany obraz jest trójwymiarowy.

 

Jaki jest najlepszy mikroskop?

Należy przemyśleć zakup, aby wybrany przez Ciebie model nie okazał się zupełnym przeciwieństwem Twoich oczekiwań. Najlepszy mikroskop spełnia wszystkie wymagania użytkownika. Przed zakupem warto dokładnie się zastanowić, na czym najbardziej Ci zależy i podjąć decyzję, który sprzęt będzie dla Ciebie najlepszy. 

 

Mikroskopy w dobrych cenach

Najtańsze mikroskopy kosztują około kilkudziesięciu złotych. Są one sprzętem przeznaczonym dla dzieci, który ma za zadanie edukować maluchy i rozwijać ich zainteresowania związane z nauką. To prosta zabawka wykonana z plastiku, która umożliwia obserwację różnych przedmiotów (włosów, piór czy też liści) pod niewielkimi powiększeniami. Nieco bardziej zaawansowane modele to koszt w granicach od 200 do 300 złotych. Za ich pomocą możliwe są badania mniejszych, skomplikowanych obiektów. Najdroższe urządzenia mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. To specjalistyczne sprzęty służące do zaawansowanych obserwacji mikroskopowych. Używane są one w różnych gałęziach nauki (medycynie, biologii) i przemysłu.

 

 

FAQ

 

P1: Kto wynalazł mikroskop?

Pierwsze mikroskopy zostały opracowane przez Holendrów, Zachariasza Janssena i jego ojca Hansa w około 1590 roku. Były to urządzenia, które do oświetlania obserwowanych obiektów wykorzystywały światło słoneczne. Jako że przyrząd ten pozwalał na zaledwie 10-krotne powiększenie, nie został wtedy uznany za narzędzie badawcze. W XVII wieku wynalazca i przedsiębiorca Antoni van Leeuwenhoek udoskonalił konstrukcję mikroskopu wykonaną przez ojca i syna oraz rozwinął produkcję tych urządzeń. Poprzez zastosowanie szkieł powiększających holenderski przyrodnik mógł obserwować preparaty pod mikroskopem z 240-krotnym powiększeniem. Dzięki wprowadzonym ulepszeniom wykorzystanie tego sprzętu przyczyniło się do ogromnego rozwoju biologii i badań w tej dziedzinie.

P2: Czym jest mikroskop?

Mikroskop jest urządzeniem służącym do prowadzenia obserwacji małych obiektów, które nie są widoczne bez użycia specjalistycznych przyrządów. Sprzęt ten stosuje się także do dokładnego przyjrzenia się detalom badanych przedmiotów. Z jego pomocą można zajrzeć w głąb pasjonującego mikroświata. W mikroskopie optycznym realne jest powiększenie nawet 2000-krotne. Jego głównymi elementami są kondensator (układ, który oświetla badaną próbkę), obiektyw (powoduje powstanie obrazu, który jest rzeczywisty, powiększony i odwrócony) i okular (dodatkowo powiększa uzyskany obraz). Istnieje też wiele innych rodzajów mikroskopów, na przykład: elektronowe, akustyczne, polaryzacyjne czy też holograficzne. Specyfika ich budowy zależy od przeznaczenia i obserwowanych przez nie obiektów.

 

P3: Co można obserwować przez mikroskop?

Przez mikroskop można obserwować małe obiekty, a także detale, które nie są widoczne bez użycia specjalistycznych przyrządów. Znajduje on zastosowanie w wielu dziedzinach nauki i przemysłu. Za sprawą tego urządzenia powstała między innymi cytologia czy też mikrobiologia. W zależności od tego, jaki mikroskop i powiększenia masz do dyspozycji, możesz obserwować różne preparaty. Za pomocą sprzętów dla najmłodszych, które mają małe powiększenia, dzieci mogą oglądać włosy, pióra czy też liście. Za sprawą zaawansowanych technologicznie urządzeń (ze znacznie większymi powiększeniami i bardziej skomplikowaną budową) możliwe jest badanie wirusów, bakterii, a także pierwotniaków i okrzemków.

 

P4: Gdzie można kupić mikroskop?

Wiele elektromarketów ma w swojej ofercie mikroskopy i są w stanie sprowadzić konkretny model do sklepu na życzenie klienta. Oprócz tego istnieje dużo stron internetowych, które specjalizują się w sprzedaży tych urządzeń. Kupując w nich, możesz otrzymać pomoc w wyborze od ekspertów. Dzięki ich poradom zakupisz sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania. Otrzymasz odpowiedź na Twoje pytania, a wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione. W specjalistycznych sklepach stacjonarnych, zajmujących się sprzedażą urządzeń optycznych, także znajdziesz interesujące Cię modele mikroskopów. Oprócz tego zaopatrzysz się w dodatkowe elementy, które rozszerzą możliwości sprzętu (obiektywy, okulary, a także kamery, z ich pomocą będziesz mógł wykonywać zdjęcia i filmy obserwowanych preparatów).

P5: Ile kosztuje mikroskop?

W zależności od tego, czy prowadzone obserwacje będą profesjonalne, czy amatorskie, ceny sprzętów będą się znacznie różnić. Najtańsze mikroskopy kosztują około kilkudziesięciu złotych. Urządzenia te najczęściej przeznaczone są dla dzieci i służą do zabawy. Pozwalają rozwijać naukowe zainteresowania i poznawać otaczający świat. Modele droższe kosztują około 200 zł. Za ich pomocą można obserwować mniejsze i bardziej skomplikowane obiekty. Cena najdroższych sprzętów może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Służą one do prowadzenia zaawansowanych obserwacji mikroskopowych i stosowane są w różnych gałęziach nauki i przemysłu. Koszt uzależniony jest od przeznaczenia sprzętu (rodzaju badanych preparatów), maksymalnego powiększenia, a także materiałów, z których jest on wykonany.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments