Ranking 10 najlepszych monitorów 4K w 2023

Ostatnio aktualizowane: 21.03.23

 

Monitor 4K – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli lubisz oglądać filmy w wysokiej jakości lub jesteś miłośnikiem gier, przyda Ci się dobry monitor wyświetlający obrazy w rozdzielczości 4K. Polecanym przez użytkowników produktem jest model Samsung U32R590CWU. Przekątna ekranu wynosi prawie 32 cale, co umożliwia dostrzeżenie nawet najmniejszych szczegółów. Monitor jest zakrzywiony, dzięki czemu użytkownik ma wrażenie, że świat wirtualny otacza go z każdej strony. Specjalny tryb gry optymalizuje kontrast obrazu. Jeśli szukasz mniejszego monitora 4K, warto rozważyć zakup modelu Dell U2720Q. Przekątna ekranu wynosi 27 cali, co w połączeniu z wysoką rozdzielczością zapewnia niezapomniane wrażenia podczas oglądania filmów i odtwarzania gier. Szybki czas reakcji przekłada się na dynamiczne odtwarzanie akcji.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Monitor Samsung ma przekątną 31,5 cala, co zapewnia wysoką jakość wyświetlanych obrazów. Tryb gry umożliwia odpowiednią optymalizację kontrastu obrazu, dzięki czemu widoczne są wszystkie szczegóły. Technologia skalowania ulepsza wszystkie pliki, umożliwiając ich wyświetlanie w jakości UHD. Zakrzywiony ekran potęguje wrażenie przenikania do wirtualnego świata.

Wady

Obraz nie wyświetla się na całości ekranu, wokół obudowy monitora pozostaje kilka milimetrów czarnego pola, którego nie da się usunąć nawet za pomocą ustawień. Sprzęt ma mało portów, brak między innymi wejścia USB.

Podsumowanie

Żywe kolory i zakrzywiony obraz w monitorze Samsung zapewniają zaskakujące wrażenia. Użytkownik może poczuć się częścią rozgrywającej się na ekranie akcji, dzięki dużej przekątnej i jakości 4K. Wszystkie szczegóły są dobrze widoczne i wyraźne. Tryb gry poprawia widoczność nawet podczas bardzo ciemnych scen.

Drugi wybór

Zalety

Ekran monitora Dell ma przekątną 27 cali. Czas reakcji sprzętu wynosi 8 ms, co zapewnia dynamiczną zmianę wyświetlanych obrazów. Monitor ma wysoki kontrast statyczny, co zapewnia większą różnicę kolorów, a tym samym głębię obrazu. W czasie czuwania monitor pobiera jedynie 0,3 W prądu. Ponadto sprzęt ma filtr światła niebieskiego, dzięki czemu oczy nie męczą się podczas długotrwałej pracy.

Wady

Monitor Dell ma niską częstotliwość odświeżania ekranu, przez co nie sprawdza się do większości gier, a szczególnie do wymagających multimediów w wysokiej jakości. Podczas dynamicznej akcji, obraz zacina się i jest rozmyty.

Podsumowanie

Do pracy dobrze sprawdzi się monitor 4K Dell. Jego przekątna zapewnia dobrą widoczność wszystkich szczegółów. Filtr niebieskiego światła chroni oczy przed zmęczeniem. Wysoki kontrast statyczny zwiększa głębię wyświetlanych obrazów. Monitor dobrze sprawdza się więc do obróbki filmów i zdjęć oraz tworzenia grafik komputerowych.

Rozważ też

Zalety

Zaletą monitora Philips jest przekątna ekranu, wynosząca 27 cali. Panoramiczny wyświetlacz pogłębia realizm wyświetlanych obrazów. Krótki czas reakcji matrycy zapewnia płynne przechodzenie pomiędzy różnymi grafikami. Technologia Flicker Free zapobiega migotaniu ekranu i chroni oczy podczas długotrwałego grania na komputerze. Funkcja SmartImage dopasowuje ustawienia ekranu do wykonywanych zadań.

Wady

Połączenie podstawy z monitorem nie zapewnia dobrej stabilności, co powoduje chwianie się ekranu. Należy umieścić sprzęt na zupełnie płaskiej powierzchni.

Podsumowanie

Monitor Philips sprawdzi się do gier oraz pracy. Specjalne technologie zapobiegają migotaniu ekranu oraz dostosowują jego ustawienia do potrzeb użytkownika. Dzięki temu oczy nie męczą się nawet po kilku godzinach siedzenia przed komputerem. Duża przekątna ekranu i panoramiczny wyświetlacz zapewniają głębię obrazu.

 

 

10 najlepszych monitorów 4K. Opinie w 2023 roku

 

Zarówno podczas grania w gry, oglądania filmów, jak również w pracy przyda się monitor, który umożliwi wyświetlanie obrazów w wysokiej jakości. Zwiększa to komfort użytkowania, a także przyjemność z multimedialnej rozrywki. Dlatego przygotowaliśmy ranking monitorów 4K, który pomoże Ci znaleźć odpowiedni sprzęt, dopasowany do Twoich potrzeb. Zaproponowane przez nas modele różnią się wielkością i funkcjami, aby każdy znalazł produkt dla siebie.

 

Monitor 32 cale 4K

 

1. Monitor 4K Samsung U32R590CWU 

 

Niepowtarzalne wrażenia podczas oglądania filmów zapewni Ci monitor 4K Samsung U32R590CWU. Jego zakrzywiona konstrukcja potęguje wrażenie przebywania w wirtualnym świecie. Przekątna ekranu wynosi 32 cale, a jego rozdzielczość to 3840 x 216 pikseli. Dzięki temu wyświetlane obrazy są wyraźne, a każdy szczegół dobrze widoczny. Częstotliwość odświeżania obrazu w monitorze Samsung wynosi 60 Hz, a krótki czas reakcji matrycy, 4 ms, zapewnia płynne odtwarzanie multimediów.

Monitor 32 cale 4K wyposażono w tryb gry, który automatycznie optymalizuje kontrast obrazu, dostosowując jego jasność do rozgrywającej się akcji. Funkcja skalowania analizuje przesyłany sygnał i konwertuje grafiki różnego typu do rozdzielczości UHD. Współczynnik kontrastu w monitorze Samsung wynosi 2500:1, dzięki czemu kolory są wyraźne i żywe. Funkcja Picture-by-Picture umożliwia podłączenie dwóch urządzeń do jednego ekranu.

Opinie o monitorach 4K firmy Samsung, wystawione przez użytkowników, są najczęściej pozytywne. Konsumenci są zadowoleni z jakości wyświetlanych obrazów, żywych kolorów oraz z dobrze dopasowanego kontrastu. Zakrzywiony obraz pozwala poczuć się częścią rozgrywającej się na ekranie akcji.

 

 

 

 

Monitor 4K HDR

 

2. Monitor dla grafika i fotografa 4k Dell U2720Q HDR 

 

Podczas obróbki zdjęć i filmów oraz tworzenia grafik komputerowych przyda się monitor 4K Dell U2720Q HDR. Przekątna ekranu wynosi 27 cali, co zapewnia dobrą widoczność każdego elementu. Rozdzielczość monitora to 3840 x 2160 pikseli. Standardowa częstotliwość odświeżania obrazu wynosząca 60 Hz dobrze sprawdza się do pracy. Matryca IPS zapewnia dobre odwzorowanie barw i szeroki kąt widzenia. Kontrast statyczny 1300:1 pogłębia kolory, dzięki czemu wszystkie szczegóły są widoczne.

Monitor 4K HDR ma czas reakcji matrycy 8 ms, więc obrazy zmieniają się płynnie i szybko. Sprzęt wyposażono w filtr niebieskiego światła, który chroni oczy przed zmęczeniem podczas długotrwałej pracy. Obrotowa podstawa monitora umożliwia dopasowanie ustawień do swoich preferencji. Redukcja migotania dodatkowo chroni wzrok, szczególnie podczas oglądania filmów i grania. Monitor 4K IPS to dobry sprzęt dla osób, które pracują z wymagającymi programami komputerowymi.

Konsumenci, którzy wybrali monitor Dell do pracy, są zadowoleni z podjętej decyzji. Oczy nie męczą się dzięki filtrom i redukcji migotania ekranu. Obraz na monitorze jest wyraźny, a barwy żywe i dobrze odwzorowane.

 

 

 

 

Monitor 4K 27 cali

 

3. Monitor Philips 27” 276E8VJSB/00

 

Jeśli szukasz dobrego monitora do domu lub biura, zachęcamy do rozważenia zakupu modelu Philips 27” 276E8VJSB/00. Panel UHD 4K zapewnia wysoką jakość obrazów, dzięki szerokiemu kątowi widzenia. Lepsza widoczność pomaga w pracy z arkuszami kalkulacyjnymi, czy multimediami. Monitor 4K 27 cali ma matrycę z technologią IPS, która umożliwia oglądanie obrazów pod wieloma kątami. Ekran wyświetla żywe barwy, można więc oglądać na nim filmy i zdjęcia.

Monitor Philips ma wąskie obramowanie, które nie przyciąga wzroku. W efekcie użytkownicy skupiają się wyłącznie na obrazie, odczuwając wrażenie, że przebywają w wirtualnym świecie. Wąska ramka ułatwia także łączenie kilku monitorów. Sprzęt wyposażono w technologię Flicker Free, która niweluje migotanie obrazu. Tryb LowBlue chroni oczy przed niebieskim światłem, emitowanym przez monitor panoramiczny 4K Philips. Dzięki temu można bezpiecznie pracować przez kilka godzin, nie odczuwając zmęczenia.

Opinie użytkowników na temat produktu Philips są pozytywne. Konsumenci określają sprzęt jako dobry monitor 4K, który sprawdza się do wielogodzinnej pracy. Duży ekran i żywe barwy obrazu ułatwiają dostrzeżenie każdego szczegółu. Technologie chroniące wzrok zapewniają komfort użytkowania.

 

 

 

 

Monitor 4K 144hz

 

4. Monitor 4K ASUS 27” PG27UQ

 

Każdy gracz będzie zadowolony z zakupu monitora 4K ASUS PG27UQ. Przekątna monitora wynosi 27 cali, dzięki czemu wszystkie elementy obrazu są duże i wyraźne. Częstotliwość odświeżania wynosi 144 Hz, więc nawet bardzo dynamiczna akcja rozgrywa się płynnie. Czas reakcji 4 ms zwiększa szybkość zmieniających się obrazów, dzięki czemu każda bardzo wymagająca gra będzie prawidłowo odtwarzana. Monitor 4K 144 Hz ma matrycę IPS, która charakteryzuje się dużym zakresem wyświetlanych barw i ich żywym odcieniem.

Sprzęt wyposażono w technologię NVIDIA G-SYNC HDR, która zapewnia duży kontrast barw. W efekcie każdy szczegół nawet na ciemnym ekranie jest dobrze widoczny. Dla lepszego efektu monitor 4K 144 Hz ma czujnik naświetlenia otoczenia, który na podstawie panujących w pomieszczeniu warunków optymalizuje poziom jasności ekranu. Model ASUS dobrze sprawdzi się dla osób, które pasjonują się grami komputerowymi. Sprzęt zapewni niezapomniane przeżycia podczas rozgrywek.

Gracze, którzy przeprowadzili test monitorów 4K, wskazują model ASUS jako jeden z najlepszych sprzętów. Ekran dobrze wyświetla obrazy w wysokiej jakości, a odpowiedni kontrast czerni i bieli umożliwia dostrzeżenie każdego elementu.

 

 

 

 

Monitor 4K do gier

 

5. Monitor LG UHD 4K HDR 27UL650-W

 

Wybierając najlepszy monitor, warto wziąć pod uwagę model LG UHD 4K HDR 27UL650-W. Przekątna ekranu wynosi 27 cali, a jego rozdzielczość to 3840 x 2160 pikseli. W efekcie wszystkie wyświetlane obrazy są wyraźne, a szczegóły dobrze widoczne. Czas reakcji matrycy wynosi 5 ms, sprzęt dobrze sprawdza się więc do gier, oglądania filmów i seriali. Monitor obsługuję technologię VESA DisplayHDR, zapewniając duży kontrast obrazu i szeroką gamę kolorów. Grafiki wyświetlane na ekranie są realistyczne i pozwalają użytkownikowi poczuć się częścią wirtualnego świata.

Monitor LG ma szeroki kąt widzenia, dzięki czemu obrazy nabierają głębi. Sprzęt dobrze sprawdza się do gier, ponieważ specjalna technologia Radeon FreeSync niweluje zacinanie się obrazu i zakłócenia w akcji. Tryb Game Mode pozwala na dostosowanie ustawień ekranu do każdej gry osobno.

Konsumenci chwalą monitor LG, podkreślając, że sprawdza się on do gier, oglądania filmów i tworzenia grafik. Płynne przechodzenie obrazów poprawia jakość rozrywki. Odpowiedni kontrast i szeroka gama kolorów tworzy wrażenie realności w każdej wyświetlanej scenie gry lub filmu.

 

 

 

 

Tani monitor 4K

 

6. Monitor 4K Samsung 28” UE59 LU28E590DSEN

 

Wyrazistość barw i szczegółów zapewni Ci monitor 4K Samsung UE59 LU28E590DSEN. Przekątna ekranu ma 28 cali, a rozdzielczość wynosi 3840 x 2160 pikseli. Sprzęt obsługuje standard UHD, który pozwala na odtwarzanie multimediów w jakości 4K. Ekran może wyświetlać prawie miliard kolorów, dzięki czemu każdy szczegół jest dobrze odwzorowany. Odpowiednio dopasowany kontrast bieli i czerni zapewnia widoczność wszystkich elementów obrazu. Tani monitor 4K firmy Samsung dorównuje najdroższym sprzętom na rynku. Technologia AMD FreeSync dynamicznie odświeża obraz, zapobiegając opóźnieniom.

Czas reakcji monitora Samsung wynosi 1 ms, dzięki czemu sprzęt dobrze sprawdza się do dynamicznych i wymagających multimediów, takich jak filmy i seriale w wysokiej jakości. Funkcja Picture-by-Picture umożliwia podłączenie dwóch komputerów do jednego monitora Samsung. Dla większego komfortu podczas użytkowania sprzętu producent zastosował tryb Eye Saver, który redukuje niebieskie światło, chroniąc oczy przed zmęczeniem.

Według opinii konsumentów, model Samsung to dobry i tani monitor 4K, który zapewnia wyrazistość barw. Obrazy są wyraźne, a każdy szczegół dobrze widoczny. Sprzęt sprawdza się do długotrwałej pracy, dzięki technologii chroniącej oczy.

 

 

 

 

7. LG 27UD68

 

LG 27UD68, to monitor o przekątnej 27 cali i rozmiarach bez podstawy 615 mm szerokość, 49 mm głębokość, oraz 365 mm wysokość. Waga urządzenia wynosi 4,6 kg. Oprócz zainstalowania monitora na podstawie, jest tu możliwość powieszenia go na ścianie.

Model ten jest zbudowany w oparciu o matrycę IPS, o rozdzielczości 3840 x 2160 i współczynniku proporcji 16: 9. Matryca wyświetla 1,07 miliarda kolorów i ma pokrycie przestrzeni barw 99% sRGB. Monitor ten został wyposażony w nowoczesne funkcje dla graczy. Na przykład Black Stabilizer zapewnia pełną widoczność, nawet w najciemniejszych lokacjach.

Ciemne obszary zostają rozjaśnione, a zbyt jasne, lekko przygaszone. Funkcja Dynamic Action Sync, dzięki skróconemu do 5 ms opóźnieniu reakcji, umożliwia szybsze zauważenie i atak na wroga. Model ten ma również wiele zaawansowanych funkcji ustawień optymalizujących działania gry.

Można go na przykład ustawić do gier typu PS i RTS. Funkcja OnScreen Control pozwala na regulowanie ustawień obrazu, opcja My Display Presets zarządza indywidualnymi ustawieniami do konkretnych aplikacji. Dzięki temu urządzenie zapamięta Twoje ustawienia i wróci do nich po ponownym włączeniu tej samej aplikacji.

Ponadto funkcja Screen Split pozwala na pracę wielozadaniową dzieląc ekran do Twoich potrzeb. Mamy tu 14 różnych ustawień wraz z czterema ustawieniami typu PIP, który pozwala na pracę na głównym ekranie, a na drugim, mniejszym np. oglądanie filmu. Według konsumentów jest to dobry i tani monitor 4k. Przekazują oni, że sprzęt pozwala zarówno na gry, jak i oglądanie filmów, czy pracę z programami graficznymi.

Monitor LG 27UD68 ma rozdzielczość równą 27 cale. Model waży 4,9 kg, a jego wymiary to: wysokość – 45,6 cm, szerokość – 61,5 cm i głębokość – 18,7 cm.

 

 

 

 

8. Iiyama GB2888UHSU-B1

 

Liyama GB2888UHSU-B1 to drugie miejsce na naszej liście. Model ten ma 28 cali o rozdzielczości UHD 3840×2160 (inaczej zwaną 4k) i jest kompatybilny z systemami operacyjnymi: Windows 95 / 98 / 2000 / ME / XP / Vista/ 7 / 8/ 10. Monitor jest również kompatybilny z urządzeniami Apple. Stopka sprzętu posiada regulację wysokości do 130 mm, a także kąta obrotu 90°; 45° w lewo; 45° w prawo, oraz kąta pochylenia 17° w górę; 0° w dół.

Użytkownik znajdzie tu cyfrowe wejście sygnału 2xHDMI, 1xHDMI/MHL, DisplayPort oraz analogowe wyjście VGA. Ponadto mamy tu port HDCP, wyjście słuchawkowe, a także koncentrator USB UP 1 x USB 3.0 oraz DOWN 2 x USB 3.0.

Technologia AMD FreeSync™, w którą monitor jest wyposażony dba o płynne odtwarzanie skomplikowanych animacji nawet, gdy mają dużą ilość klatek wyświetlanych na sekundę. Również opóźnienie wyświetlania na poziomie 1 ms gwarantuje graczowi szybką reakcję i dobre działanie monitora. Ponadto sprzęt jest wyposażony w gniazdo kompatybilne z Kensington-lock™, które pozwala na zamocowanie linki MicroSaver® zabezpieczającej sprzęt przed kradzieżą.

Opinie o monitorach 4k marki Liyama GB2888UHSU-B1 mówią, że dzięki 4k obszar roboczy na tym monitorze jest zauważalnie większy. Użytkownicy używają tego monitora nie tylko do gier, ale również do programów typu CAD, bo cechy tego modelu wyraźnie poprawiają pracę z tymi programami.

IIYAMA GB2888UHSU-B1 to monitor o wymiarach: 66,3 cm x 41,35 cm x 23 cm, a jego waga wynosi 7,7 kg. Przekątna ekranu to 28 cale. Obudowa modelu ma czarny kolor.

 

 

 

 

9. Dell P2715Q

 

Następny w naszym rankingu, Dell P2715Q, to monitor o matowej matrycy i wielkości ekranu 27 cali i rozdzielczości 3840 x 2160, oraz wielkości jednego piksela 0,155 mm, a także proporcji obrazu 16: 9 i szerokim kącie oglądania 178°.

Monitor ten wyświetla 1,07 mld kolorów i jest dostrojony z gamą barw 99% sRGB deltaE < 3. Szerokość tego modelu wynosi 647 mm, a wysokość wraz z podstawą to 423 mm. Monitor można obracać o 90°, zgodnie z ruchem wskazówek zegara i w przeciwną stronę.

Mamy tu także możliwość umieszczenia urządzenia na ścianie za pomocą uchwytu VESA 100 x 100 mm. Producent Dell P2715Q, zdecydowanie postawił na ekologię. Monitor jest pozbawiony szkodliwych związków BFR/PVC, szyba monitora nie zawiera arsenu, a panel LED jest wolny od rtęci.

Urządzenie również posiada certyfikat ENERGY STAR®  oraz EPEAT®  Gold i jest zgodny z normą TCO. Jeśli chodzi o rodzaj wejść i wyjść, w jakie monitor został wyposażony, to znajdziemy tu: USB 3.1 Gen. – 1 Type-B (USB 3.0) – 1 szt., USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) – 3 szt., HDMI – 1 szt., Mini DisplayPort – 1 szt., DisplayPort – 1 szt., oraz wyjście słuchawkowe – 1 szt. Użytkownicy chwalą funkcjonalność tego modelu, jego wygląd i jakość obrazu.

Dell P2715Q to monitor o przekątnej ekranu 27 cale. Wymiary produktu są następujące: szerokość – 64 cm, głębokość – 5,15 cm i wysokość – 38 cm. Waga produktu wynosi ok. 5 kg.

 

 

 

 

10. Acer Predator XB321HKBMIPHZ

 

Ostatni model opisywany, jest również najdroższym w naszym zestawieniu. A mowa tu o Acer Predator XB321HKBMIPHZ. Monitor o przekątnej 32 cali i rozdzielczości 3840 x 2160. Wymiary tego sprzętu wynoszą szerokość 708 mm, oraz wysokość 398 mm. Jest on klasy energetycznej B i pobiera moc 52 W. P

roducent deklaruje, że roczne zużycie energii to 76 kWh. Urządzenie posiada matrycę w technologii IPS, która zapewnia doskonały kontrast oraz szerszy kąt widzialności, który tu wynosi 178 stopni. Podwójne, wbudowane głośniki doskonale odwzorowują pełną paletę dźwięków, niezależnie czy oglądasz film, słuchasz muzyki, czy grasz.

Natomiast technologia Flicker-free dba o redukcję migotania obrazu i dzięki temu osoba przed monitorem nie ma dolegliwości zmęczonych i bolących oczu. Dla każdego gracza natomiast interesująca powinna się jawić przełomowa technologia monitorowa NVIDIA G-SYNC.

Synchronizuje ona częstotliwość odświeżania obrazu z układem GPU twojego komputera. Do tej synchronizacji komputer powinien być wyposażony w kartę graficzną GeForce GTX. W rezultacie obraz pojawia się bez opóźnień, obiekty są wyraźniejsze a rozgrywka płynna.

Kończąc opis tego monitora wspomnimy jeszcze, że posiada on złącze HDMI, USB w ilości 5 szt.i jedno złącze DisplayPort, oraz wyjście liniowe audio. Użytkownicy potwierdzają, że nowe rozwiązanie synchronizacji obrazu G-Sync to skok jakościowy w stosunku do innych rozwiązań. Daje to pełną płynność w grach nieporównywalną do V-Sync.

Monitor 4K Acer Predator XB321HKBMIPHZ ma przekątną ekranu 32 cale. Czas reakcji urządzenia to 4 ms. Produkt został wyposażony w głośniki.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki monitor 4K kupić?

 

Monitor 4K umożliwia wyświetlanie obrazów w najwyższej dostępnej jakości. Dzięki temu wszystkie szczegóły są dobrze widoczne i wyraźne. Poprawia to nie tylko jakość rozrywki podczas oglądania filmów i grania w gry, ale także usprawnia i poprawia komfort pracy przy komputerze. Jednak, aby osiągnąć jak najlepszy efekt, nie wystarczy kupić zwykły monitor z oznaczeniem 4K. Sprzęt musi być odpowiednio dobrany, a wszystkie parametry właściwie dopasowane do potrzeb użytkownika. Nasz przewodnik pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki jest najlepszy monitor 4K i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Przekątna ekranu i rozdzielczość

Na jakość obrazu wyświetlanego na ekranie wpływa przede wszystkim jego przekątna. W sklepie można znaleźć monitor 4K 24 cale, jednak taki rozmiar może być niewystarczający do osiągnięcia pożądanego efektu. Mniejszy ekran utrudnia korzystanie z wysokiej jakości grafik i multimediów, ponieważ nie ma na nim wystarczająco miejsca, aby każdy szczegół mógł być dokładnie i wyraźnie przedstawiony. Dlatego wybierając monitor 4K, warto poszukać sprzętu z większą przekątną ekranu. Ważne jest także przeznaczenie sprzętu, modele w rozmiarze 27 cali sprawdzą się do pracy biurowej. Duże jak na przykład monitor 40 cali 4K to dobre rozwiązanie dla graczy lub osób pracujących z grafiką komputerową. Rozdzielczość ekranu z technologią 4K powinna wynosić 3840 x 2160 pikseli lub rzadziej spotykane 4096 x 2160 pikseli.  

 

Rodzaj matrycy

Wybierając najlepszy monitor 4K, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej matrycy. Wpływa ona na jakość wyświetlanych obrazów, kontrast barw oraz dobrą widoczność szczegółów. Najczęściej w monitorach 4K wykorzystuje się matrycę IPS. Charakteryzuje się ona wysoką jakością obrazu oraz bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Niektóre modele mają matrycę TN. Mają one mniejszy kąt widzenia niż modele z IPS oraz gorszą jakość kolorów. Najrzadziej spotykane to matryce VA, które łączą w sobie cechy dwóch poprzednich, zapewniając dobrą rozdzielczość i wyrazistość obrazu. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie także monitor OLED 4K. Matryca OLED zapewnia dokładne odwzorowanie barw, dzięki czemu obraz jest bardziej realistyczny.

 

Częstotliwość odświeżania

Technologia 4K najlepiej sprawdzi się, jeśli monitor zapewnia płynność obrazu. Odpowiedzialna za to jest częstotliwość odświeżania, którą przed zakupem trzeba dobrze dostosować do swoich potrzeb. Najczęściej wynosi od 60 Hz do 80 Hz. Częstotliwość odświeżania określa, ile obrazów jest wyświetlanych przez monitor w ciągu minuty. Przedział 60 – 80 Hz dobrze sprawdzi się do prac biurowych, tworzenia grafik lub oglądania filmów. Dla graczy lepszym rozwiązaniem będzie monitor 4K z częstotliwością odświeżania wynoszącą 144 Hz.

 

Złącza

Zastanawiając się, jaki monitor 4K wybrać, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj złączy, w które wyposażono dany model. Powinny być kompatybilne z wejściami w komputerze oraz innych urządzeniach, do których chcesz podłączyć ekran. Najczęściej stosowane złącza to USB, HDMI oraz DisplayPort.

Monitor 4K dla każdego

Wybór monitora 4K powinien opierać się na jego przeznaczeniu. Jeśli szukasz ekranu do gier, zainteresują Cię inne parametry niż podczas zakupu sprzętu do pracy. Monitor 4K dla graczy powinien mieć dużą przekątną, ale warto także dostosować jego wielkość do rozmiaru pokoju. Im większy ekran, tym dalej od niego powinien znajdować się użytkownik. Ponadto sprzęt do gier powinien mieć wysoką częstotliwość odświeżania i niski czas reakcji, najlepiej poniżej 4 ms. Matowa powłoka matrycy zapobiega odbijaniu się światła. Monitor dla gracza powinien mieć także złącze DisplayPort do połączenia kilku ekranów, tryb HDR, który poprawia jakość wyświetlanych multimediów oraz technologię niwelującą migotanie obrazu.

Odpowiedni monitor 4K dla grafika komputerowego powinien bardzo dobrze odzwierciedlać kolory. Wyświetlane barwy powinny być żywe, a kontrast bieli i czerni musi być wysoki. Warto sprawdzić, czy monitor umożliwia kalibrację kolorów. Duża przekątna ekranu ułatwi pracę. Wybierając monitor 4K do pracy z grafiką komputerową, trzeba upewnić się, czy sprzęt ma szeroki zakres regulacji oraz technologię chroniącą wzrok. Model do domu, potrzebny do oglądania filmów i seriali, powinien mieć szeroki kąt patrzenia, matową powierzchnię matrycy oraz tryb HDR.

 

Monitory 4K w dobrych cenach

Monitor 4K, ze względu na możliwość wyświetlania obrazów w wysokiej jakości, kosztuje więcej niż standardowe modele. Ceny sprzętu z dużą rozdzielczością zaczynają się od 1000 zł i mogą sięgać nawet 10 000 zł. Najwięcej monitorów 4K dostępnych jest w przedziale cenowym od 2000 zł do 5000 zł. Na koszt zakupu wpływa przede wszystkim rozmiar ekranu oraz typ matrycy. Im lepsze odwzorowanie barw, tym droższy sprzęt. Najwięcej kosztują monitory 4K przeznaczone do odtwarzania wymagających gier komputerowych. Jeśli jednak szukasz ekranu do pracy, który zapewni Ci komfort, nie zmęczy oczu i poprawi jakość wykonywanych grafik, warto zainwestować w dobry sprzęt. Przed dokonaniem zakupu można porównać parametry różnych modeli, wybierając najlepszy dla siebie. Choć ceny monitorów 4K mogą wydawać się wysokie, jest to sprzęt, który zapewnia niezapomniane wrażenia i służy przez wiele lat.  

 

 

FAQ

 

P1: Czy warto kupić monitor 4K?

Monitor 4K umożliwia wyświetlanie grafik w bardzo wysokiej rozdzielczości. Sprzęt nie zawsze może okazać się potrzebny, podczas zwykłej pracy biurowej, możliwości monitora nie są w pełni wykorzystywane. Jeśli jednak pracujesz z grafiką komputerową, zajmujesz się obróbką zdjęć i filmów lub tworzysz animacje, logo i inne obrazy, warto zainwestować w urządzenie 4K. Monitor z wysoką rozdzielczością obrazu niweluje problem z niewyraźnymi szczegółami. Dzięki technologii 4K każdy element obrazu będzie dobrze widoczny. W efekcie ułatwi to pracę przy obrabianiu zdjęć lub tworzeniu skomplikowanych grafik. Monitor 4K warto kupić także, jeśli pasjonujesz się grami komputerowymi, aby zapewnić sobie jak najlepsze efekty. Sprzęt sprawdza się także do oglądania filmów w wysokiej jakości. 

 

P2: Jak sprawdzić, czy monitor ma rozdzielczość 4K?

Monitory z funkcją 4K mają odpowiednie oznaczenie, zarówno na opakowaniu, jak i w dołączonej karcie gwarancyjnej i instrukcji. Jeśli jednak chcesz się upewnić, czy wybrany przez Ciebie sprzęt na pewno obsługuje wysoką rozdzielczość, możesz sprawdzić to w ustawieniach komputera. W sprzętach z systemem Windows należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpit. Następnie wybrać opcję „ustawienia” i „ustawienia monitora”. W zakładce, która się otworzy, trzeba znaleźć funkcję „rozdzielczość ekranu”. W monitorze z rozdzielczością 4K najwyższe dostępne ustawiania powinny wynosić ok. 2160 p. W sprzętach firmy Apple, ustawienia uruchamia się poprzez naciśnięcie logo nadgryzionego jabłka na pulpicie. Następnie należy wybrać opcję „ten Mac” oraz zakładkę oznaczoną jako „monitory”.

P3: Ile cali powinien mieć monitor 4K?

Jeśli decydujesz się na zakup monitora z rozdzielczością 4K, musisz wybrać także wielkość sprzętu. Ilość cali decyduje o jakości wyświetlanych grafik. Wybór odpowiedniego monitora to kwestia indywidualna. Ważna jest ilość dostępnego miejsca, ponieważ większy sprzęt potrzebuje dużej przestrzeni. Zaleca się jednak, aby monitory z rozdzielczością 4K miały minimum 27 cali. Dzięki temu zapewnisz sobie jak najlepszy efekt. Mniejsze sprzęty mogą nie odtwarzać odpowiednio grafik w wysokiej jakości, a szczegóły będą mało widoczne. Dłuższa przekątna sprawia, że każdy element obrazu jest wyraźny. Ułatwia to pracę, a także uprzyjemnia grę, czy oglądanie filmów. Do pracy biurowej można zdecydować się na mniejszy monitor. 

 

P4: Co to jest monitor 4K?

Oznaczenie 4K odnosi się do rozdzielczości wyświetlanych na monitorze obrazów. Ma ona prawie cztery tysiące pikseli w linii horyzontalnej, czyli wynosi 4096 x 2160 pikseli. W efekcie monitor z rozdzielczością 4K zapewnia bardzo dobrą widoczność nawet drobnych elementów obrazu. Sprzęty mają ponad cztery razy więcej pikseli niż urządzenia z jakością Full HD. Prawdziwe 4K to rozdzielczość obrazu kinowego. Dobrze sprawdza się on do gier i oglądania filmów. Wiele monitorów może mieć trochę niższą rozdzielczość wynoszącą 3840 x 2160 pikseli, ze względu na mniejszą przekątną niż ekran kinowy, czy nawet telewizyjny. Takie sprzęty mogą być oznaczone jako 4K UHD lub po prostu jako 4K.

 

P5: Ile kosztuje monitor 4K?

Monitory z rozdzielczością 4K są droższe niż standardowe modele, ale zapewniają również lepszą jakość obrazu oraz przyjemniejsze wrażenia z oglądania filmów i grania w gry. Sprzęty kosztują minimum 1000 zł. Większość dostępnych w sklepach monitorów 4K ma przekątną ekranu od 27 cali do 30 cali. Czasem zdarzają się większe sprzęty, ich cena jednak jest wyższa niż innych modeli. Koszt zakupu dobrego monitora 4K mieści się w przedziale od 1000 zł do 2000 zł. Monitory 4K z dodatkowymi funkcjami lub dostosowane do odtwarzania wymagających gier mogą kosztować ponad 2000 zł. Jeśli szukasz naprawdę dobrego sprzętu, jego cena może wynieść nawet 10 000 zł lub więcej. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ