Monitory LED ranking

Ostatnio aktualizowane: 20.10.19

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki monitor LED kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Jeśli tu trafiłeś, to znaczy, że właśnie szukasz dla siebie monitora LED. Każdy z nas, gdy zamierza kupić model dla siebie chciałby, aby to był dobry i tani monitor LED i aby miał wszystkie funkcje, o których sobie wymarzymy. Dlatego powstał ten podatnik, aby wskazać użytkownikom, jakich modeli mogą się spodziewać, i jak dokonać wyboru tego najlepszego.

Współcześnie na rynku dominują dwa typy monitorów. Jest to monitor LED, w którym źródłem światła są diody LED. Podświetlenie może być krawędziowe lub pełne (RGB). Drugim modelem monitorów są modele CCFL, gdzie źródłem światła jest lampa fluorescencyjna. Ponieważ jest to starsze rozwiązanie to nie będziemy się nim zajmować i skupimy się na monitorach LED.

 

 

Jaki monitor LED wybrać – technologia wykonania matrycy.

Najpopularniejszą matrycą LED jest matryca TN czyli Twisted Nematic. Zdecydowaną zaletą tego typu monitora jest jego niska cena, a także bardzo krótki czas reakcji sięgający nawet 2 ms. Z tego właśnie powodu monitor ten jest często wybierany jest przez graczy komputerowych. Jednak bardziej wymagający użytkownicy zauważają tu gorsze odwzorowanie kolorów i wąskie kąty widzenia w pionie i poziomie, a także problemy z wyświetleniem głębokiej czerni.

Matryca MVA, Multi-domain Vertical Alignment, charakteryzuje się dobrymi parametrami. Gracze znajdą tu dobry czas reakcji, wynoszący od 5 do 8 ms, a wszyscy użytkownicy bardzo dobry kontrast, oraz szerokie kąty widzenia. Monitor ten ma także bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Jednak matryce te szczególnie upodobała sobie firma Fujitsu i nie ma na naszym rynku zbyt wielu takich urządzeń.

Kolejny rodzaj matrycy to PVA (Patterned Vertical Alignment). Charakteryzują się one dobrym kontrastem, dużą jasnością i szerokim kątem widzenia. Większość też modeli tego typu ma bardzo dobre lub przynajmniej dobre odwzorowanie kolorów. Niestety wolny czas reakcji matrycy wyklucz ten rodzaj monitora dla graczy komputerowych.

Ostatnią technologią wykonania matrycy, o jakiej chcieliśmy wspomnieć to IPS (In-Plane Switching). Została ona wykonana w celu naprawy braków matrycy TN. Monitory IPS obecnie są uważane za najbardziej uniwersalne. Posiadają głęboką czerń i dobry kontrast, bardzo dobre odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia, a także nieco gorszy od matrycy TN, ale akceptowalny czas reakcji. Tego typu monitory są też nieco droższe od tych z matrycą TN.

 

Jaki jest najlepszy monitor LED – przeznaczenie

Z całą pewnością, gdy stoisz przed zakupem nowego monitora, jego model powinien być uzależniony od jego przeznaczenia. Gdy jesteś graczem komputerowym najważniejsze będzie to, jaki czas reakcji ma monitor i tu bezwzględnie wygrywają monitory TN, jednak równie ważne może być odwzorowanie kolorów, które z kolei najlepsze mają monitory IPS. Więc zakup monitora dla gracza będzie musiał zawierać pewne kompromisy.

Gdy wykorzystujesz monitor do pracy w biurze, to wystarczy najtańszy monitor TN lub PVA. Do pracy biurowej nie potrzebujesz ani idealnych kolorów, ani szybkiej reakcji monitora, wybierz więc model najtańszy w wielkości, która Ci odpowiada.

Gdy z kolei zawodowo zajmujesz się projektowaniem, a zwłaszcza grafiką, to swoją uwagę powinieneś skierować na odwzorowanie kolorów, kontrast i głębię czerni. Dlatego najlepszymi będą w tym wypadku monitory IPS.

Natomiast, gdy Twoim celem jest oglądanie filmów na kupionym monitorze szukaj monitora o szerokim kącie widzenia i dobrym odwzorowaniu kolorów. Znajdziesz wiele monitorów LED w dobrych cenach spełniających warunki dobrego monitora do oglądania filmów.

 

 

Najlepszy monitor LED – jakie wybrać parametry

Co jeszcze powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie monitora? Na pewno będzie to jego wielkość. I tu też powinniśmy się kierować przeznaczeniem sprzętu. Uznaje się, że do prac biurowych i przeglądania Internetu wystarczające wielkości to 17’’ do 19’’. Dla użytkowników gier komputerowych najlepszymi parametrami będzie ekran o wielkości 20’’ do 22’’. Największe wymagania, co do wielkości mają osoby, które kupują monitor do oglądania filmów. Tu w zasadzie panuje opinia, że im większy monitor tym lepszy. Zatem polecamy tu wielkości zaczynające się od 24’’.

Kolejną kwestią są proporcje ekranu. Najczęściej kupowany i produkowany jest ekran panoramiczny o proporcjach 16:9 lub 16:10. Nadaje się on do grania w gry, do codziennej pracy biurowej, jak i do oglądania filmów. Ale są również dostępne ekrany zbliżone do kwadratu o proporcjach 5:4 czy 4:3, a także monitory ultrapanoramiczne o bardzo długim monitorze i proporcjach 21:9. Takie monitory są przydatne, gdy pracujemy na wielu aplikacjach w jednym czasie, bo łatwo na nim rozmieścić wiele różnych okien.

 

Rozdzielczość natywna

To niezwykle istotny parametr, który mówi nam ile pikseli zawiera obraz wyświetlany na monitorze. Im wyższe te parametry tym lepszy obraz uzyskamy, ale oczywiście parametry te mają wpływ na cenę. Nadal częstą rozdzielczością jest 1366 x 768 pikseli, choć coraz chętniej zastępujemy ją rozdzielczością Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli.

Natomiast rozdzielczości ponadstandardowe to 2560 x 1440 (1440p), bardzo ceniony przez graczy, oraz najnowszy standard rozdzielczości na rynku to 3840 x 2160 (4K). Oczywiście im więcej pikseli tym lepiej, niemniej, gdy nasz dostawca telewizji nie oferuje jakości Full HD, to telewizor o takiej rozdzielczości nie wyświetli obrazu ani odrobinę lepszego niż dostawca nam go przekazuje.  

 

 

Najlepsze monitory LED w 2019 roku

 

Nasze zalecenia

 

Ilyama X2483HSU-B2

 

Pierwszy monitor w naszym ranking to Ilyama X2483HSU-B2, o przekątnej ekranu 22’’ i maksymalnej powierzchni roboczej (wys. x szer.) 298.9 x 531.4 mm; 11.5″ x 20.5″. Jest to panel typu AMVA+ LED z czasem reakcji na poziomie 4 ms, i z szerokim kątem widzenia.

Rozdzielczość ekranu wynosi tutaj Full HD 1080p, 1920 x 1080, a proporcje ekranu to 16:9. Monitor został wyposażony w 1 złącze HDMI oraz 3 porty USB. Posiada on 2 wbudowane głośniki o mocy 4 W. Pobór mocy w trakcie pracy wynosi 26 W, a w trakcie czuwania 0,5 W.

Monitor można zawiesić na ścianie lub postawić na dołączonej podstawie. Wymiary z podstawą wynoszą: głębokość 203 cm, szerokość 553 cm, wysokość 407 cm. Waga wraz z podstawą to 3,9 kg. Użytkownicy uważają, że model ten jest bardzo dobry w tej kategorii cenowej, ma dobre odwzorowanie barw i głęboką czerń, ponadto posiada niezbędne porty HDMI i USB.

 

 

 

 

AOC G2260VWQ6

 

Ranking monitorów LED kontynuujemy modelem AOC G2260VWQ6. Przekątna ekranu tego monitora wynosi 21,5’’ a proporcje ekranu wynoszą 16:9. Mamy tu matrycę typu TN, dlatego też czas reakcji monitora wynosi zaledwie 1 ms i ma on szeroki kąt widzenia.

Zadowalająca jest też rozdzielczość, której wartość wynosi 1920 x 1080. Ale uwaga, monitor ten nie jest wyposażony w głośniki, więc jeśli zależy Ci na dźwięku, trzeba je kupić oddzielnie. Nie mniej bardzo atrakcyjna cena całkowicie rekompensuje ten brak.

Monitor został wyposażony w jedno złącze HDMI, jedno D-sub i DisplayPort. Pobór mocy to zaledwie 20 W podczas pracy monitora i 0,5 W gdy urządzenie jest w trybie czuwania. Niewielka jest też waga monitora, bo wynosi zaledwie 3,03 kg i można go zamontować bądź na ścianie, bądź postawić na podstawce. Szerokość wraz z podstawką to 511,8 mm, a wysokość 376,9 mm.

Opinie o monitorach LED tego modelu przekazują, że jest on idealny do grania, ma sporo ustawień, mocną barwę i jasność obrazu, oraz dobrą jakość wykonania.

 

 

 

 

LG 27UD68

 

Kolejny, najdroższy z opisywanych modeli to LG 27UD68 o przekątnej ekranu 27’’ i matrycy typu IPS. Rozdzielczość tego modelu wynosi 3840 x 2160, czyli jest to najnowszej generacji monitor LCD Ultra HD 4K. Pokrycie przestrzeni barw wynosi tu 99% sRGB, a liczba kolorów, jaką monitor emituje to 1,07 miliarda.

Model ten ma również szeroki kąt widzenia i czas reakcji 5 ms. Jeśli chodzi o złącza, to znajdziemy tu dwa typu HDMI, DisplayPort i wyjście słuchawkowe. Monitor jest wyposażony w wiele funkcji specjalnych, z których warto wymienić Plug & Play, Flicker Safe, Smart Energy Saving czy On Screen Control. Na przykład funkcja Screen Split pozwala na pracę wielozadaniową.

Dzięki niej podzielisz ekran według swoich potrzeb łącznie z ustawieniami typu „obraz w obrazie”. Pozwala to między innymi na pracę w ekranie głównym i oglądaniu filmu w małym, dodatkowym oknie. Każdy z użytkowników, który zostawił opinię na temat tego monitora pisze, że model ten robi olbrzymie wrażenie. Każdy z nich pisze, że to najlepszy monitor, z jakim mieli do czynienia, i że rozdzielczość 4K nie ma sobie równych.

 

 

 

 

Samsung S24F350FHUX

 

Ostatni model, który chcemy przedstawić to Samsung S24F350FHUX, o przekątnej ekranu 23,5 ‘’. Aktywny obszar wyświetlania wynosi tutaj 521,2 mm x 293,2 mm, a proporcje ekranu to 16:9. Rozdzielczość tego monitora wynosi 1920 x 1080.

Technologia Full HD pozwala na szczegółowe odtworzenie wszystkich detali obrazu. Szerokie kąty widzenia obrazu w zakresie 178° zarówno w pionie, jak i w poziomie pozwalają na oglądanie filmów pod dużym kątem, bez uszczerbku na jakości obrazu.

A dla graczy zapewne będzie przydatna wiadomość, że czas reakcji monitora to 4 ms. Z dostępnych portów ten monitor ma zainstalowane D-sub i złącze HDMI. Wymiary tego modelu bez podstawy to szerokość 547,7 mm, wysokość 320,7 mm, oraz głębokość 81,7 mm, a waga wynosi 2,8 kg.

Klient wraz z monitorem otrzymuje kabel zasilający o długości 1,5 m, kabel D-sub, płytę instalacyjną i instrukcję obsługi. Klienci, którzy zakupili ten model uważają, że trudno by było znaleźć lepszy za taką cenę i są zadowoleni ze swojego zakupu.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

BenQ GW2760HS

 

BenQ GW2760HS to monitor o przekątnej ekranu 27’’ z matrycą typu VA i czasem reakcji 4 ms. Monitor ten posiada certyfikat Windows 7 i Windows 8 i jest w pełni kompatybilny z obydwoma systemami. Rozdzielczość mamy tu 1920 x 1080 pikseli, a proporcje ekranu wynoszą 16:9.

Obie te wartości powodują, że model ten wyróżnia się bogatymi i realistycznymi kolorami. Złącza w tym modelu to HDMI, DVI-D i D-Sub. Mamy tu również wbudowane głośniki o mocy 1 W. Wymiary monitora to wysokość 47,2 cm, szerokość 62,3 cm i głębokość 19,1 cm, a waga wynosi 4,5 kg. Monitor BenQ GW2760HS spełnia wymagania programu ENERGY STAR ® dla monitorów komputerowych, wersja 6.0.

Pobór mocy wynosi w trakcie pracy 27 W. Osoby, które zakupiły ten model twierdzą, że jest on dobry do domowej rozrywki i dobrze się sprawuje w grach. Ma dobrą reakcje matrycy, dobre kąty widzenia i brak smużenia. Za tę cenę jest to dobry monitor.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...