Ranking 3 drukarek laserowych wielofunkcyjnych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 23.09.23

 

Drukarka laserowa wielofunkcyjna – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem sprzętu, który nie tylko drukuje, ale także pozwala skanować i kopiować dokumenty, przejdź do rankingu laserowych drukarek wielofunkcyjnych. Zamieściliśmy w nim dokładne opisy urządzeń, które zdobyły najwięcej pozytywnych opinii. Najczęściej polecanym do zakupu modelem jest Brother DCP-L2532DW. To urządzenie monochromatyczne drukujące z prędkością do 30 stron na minutę. Drukarka nie jest duża, więc nie ogranicza wolnej przestrzeni na biurku. Ważne jest też to, że sprzęt nie jest hałaśliwy. Na uwagę zasługuje ponadto duplex, czyli automatyczne drukowanie dwustronne. Dzięki tej funkcji możemy zmniejszyć zużycie papieru. Urządzenie łączy się bezprzewodowo z Internetem. Lexmark MB2236adw to wielofunkcyjna drukarka laserowa, która znalazła się na drugim miejscu w rankingu. Kompaktowe wymiary i szeroka funkcjonalność predestynują urządzenie do małych biur, gdzie wszechstronność urządzeń jest pożądana. Na uwagę zasługuje tu prędkość druku wynosząca 34 strony na minutę.

Drukarki laserowe wielofunkcyjne – Ranking

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Z uwagi na moduł Wi-Fi, sprzęt może łączyć się z Internetem bezprzewodowo bez użycia kabla. Drukarka cicho pracuje, a w dodatku ma na tyle kompaktowe wymiary, że nie zajmuje dużo miejsca na biurku.

Wady

To urządzenie monochromatyczne. Oznacza to, że nie pozwala na wydrukowanie kolorowych zdjęć i tekstów. Z tego względu sprzęt może okazać się mało praktyczny w domu lub nawet w biurze.

Podsumowanie

Drukarka drukuje z prędkością do 30 stron/min. Sprzęt elegancko się prezentuje, ponieważ ma czarną obudowę. Model wyposażono w funkcję automatycznego druku dwustronnego (duplex), dlatego umożliwia zmniejszenie zużycia papieru. Poza tym urządzenie jest energooszczędne i jednocześnie przyjazne środowisku.

Drugi wybór

Zalety

To drukarka monochromatyczna z funkcją skanowania, kopiowania i faksowania. Model o wymiarach: Wysokość 352 x szerokość 415 x głębokość 360 mm pozwala na umieszczenie go w niewielkim biurze. Prędkość robocza drukarki to 34 strony na minutę.

Wady

Waga drukarki wynosząca 10 kg powoduje, że większość osób nie jest w stanie jej przestawić samodzielnie. Również niektórym użytkownikom sprawiają trudności ustawienia druku, faxu i skanowania, bo według nich instrukcja jest mało precyzyjna.

Podsumowanie

Drukarka pozwala na druk zarówno z komputera, jak i podłączonych przez WiFi innych urządzeń. Istnienie portu USB, pozwala też na pobieranie dokumentów bezpośrednio z nośnika tam podłączonego. Duży podajnik papieru nie wymaga częstej uwagi użytkownika.

Rozważ też

Zalety

Drukarka wielofunkcyjna umożliwia nie tylko drukowanie, ale też skanowanie i kopiowanie. Model obsługuje różnego rodzaju nośniki: zwykły papier, kartkę pocztową, etykiety i koperty. Prędkość wydruku jest zadowalająca, wynosi ok. 18 stron na minutę.

Wady

Niektórzy użytkownicy mogą mieć problem z tym, aby szybko przeprowadzić proces konfiguracji sprzętu. Zdarza się, że dostępne sterowniki nie współpracują z danym systemem operacyjnym i trzeba szukać innego rozwiązania na podłączenie urządzenia.

Podsumowanie

Jest to model monochromatyczny polecany do użytku domowego i małych biur. Urządzenie wykorzystuje technologię HP Auto-On/Auto-Off, która gwarantuje oszczędność energii. Maksymalny format skanowania wynosi 216 mm x 297 mm, a rozdzielczość optyczna to 1200 x 1200 dpi.

 

1. Urządzenie Wielofunkcyjne Brother DCP-L2532DW

 

Monochromatyczne urządzenie Brother DCP-L2532DW drukuje z prędkością do 30 str./min. Wymiary drukarki to: 41 cm x 39,9 cm x 27,2 cm, co oznacza, że nie zajmuje dużo miejsca na biurku. Sprzęt został wyposażony w podajnik papieru mieszczący 250 arkuszy. W zestawie jest toner startowy, którego wydajność to ok. 700 stron.

Ponieważ urządzenie ma funkcję automatycznego druku dwustronnego możliwe jest zmniejszenie zużycia papieru. Drukarka jest łatwa w obsłudze, wyposażono ją w czytelny panel sterowania z wyświetlaczem. Sprzęt nie generuje w czasie pracy dużego hałasu. Co więcej, świetnie się prezentuje ze względu na czarną, odporną na uszkodzenia obudowę.

Prezentowany model zyskał wiele pochlebnych opinii. Osoby, które kupiły drukarkę marki Brother uważają, że dzięki niej można szybko wydrukować obszerne dokumenty. Sprzęt jest chwalony również za to, że ma wbudowane Wi-Fi i łączy się bezprzewodowo z Internetem. To pozwala na zmniejszenie ilości kabli podłączonych do komputera, przy którym pracujemy.

Urządzenie Brother DCP-L2532DW waży 10,3 kg, a jego wymiary to: 41 cm x 39,9 cm x 27,2 cm. Sprzęt drukuje z prędkością do 30 str./min. To drukarka monochromatyczna.

 

Zalety

Cicha praca: Model świetnie nadaje się do pracy w biurze. Nie generuje on zbyt dużego hałasu, dlatego nikomu nie przeszkadza w wykonywaniu swoich obowiązków.

Duplex: Drukarka ma funkcję automatycznego drukowania dwustronnego (duplex), dlatego możemy zmniejszyć zużycie papieru.

Bezprzewodowa łączność z Internetem: Jest to model z Wi-Fi, więc nawiązuje bezprzewodowe połączenie z Internetem. Nie potrzebujemy kabla Ethernet.

Nieskomplikowana obsługa: Obsługa drukarki jest prosta. Wpływa na to przede wszystkim panel sterowania z dużym wyświetlaczem LCD.

Kompaktowe wymiary: Sprzęt ma kompaktowe wymiary. Możemy bez przeszkód ustawić go na biurku z wąskim blatem, nie powinien ograniczyć nam wolnej przestrzeni.

 

Wady

Brak kolorowego druku: To drukarka monochromatyczna, dlatego nie daje możliwości wydrukowania kolorowych grafik i tekstów.

 

 

 

 

2. Urządzenie wielofunkcyjne Lexmark MB2236adw

 

Gdy poszukujesz laserowej drukarki monochromatycznej do niewielkiego biura lub domowego wykorzystania, warto rozważyć zakup urządzenia wielofunkcyjnego Lexmark MB2236adw. Kupujący otrzymuje tu bardzo sprawną drukarkę wzbogaconą o funkcję skanera, kopiarki i faksu. Drukarka może działać w trybie druku dwustronnego, a rozdzielczość jest określona na 2400 x 1200 dpi. Pierwsza strona, po wysłaniu dokumentu do drukowania, pojawi się po 8 sekundach, a wydajność druku to 34 strony na minutę.

Skaner typu CIS obsługuje rozdzielczość 600 x 600 dpi o maksymalnym formacie 215.9 x 355.6 mm. Kopiarka natomiast ma funkcję zmniejszania lub powiększania kopiowanego dokumentu w zakresie od 25 do 400 %. Mamy tu także do dyspozycji takie funkcje jak kopiowanie wielokrotne, dopasowanie obrazu do strony, sortowanie, skalowanie, rozjaśnianie, balans i przyciemnianie.

Funkcje faksu to przede wszystkim jego pamięć, która pozwala na przesłanie 512 stron. Ponadto warto zauważyć, że podajnik papieru zmieści 250 arkuszy, a taca odbierająca 150 stron A4. Wśród zalet tego modelu klienci wymieniają możliwość podłączenia urządzeń przez WiFi i drukowanie bezpośrednio z nośnika podłączonego do USB.

Urządzenie wielofunkcyjne Lexmark MB2236adw jest jednym z chętniej wybieranych przez klientów, sprawdźmy, dlaczego.

 

Zalety

Prędkość pracy: Drukarka oferuje wydruk nowych dokumentów i kopiowanie z prędkością 34 stron na minutę. Pozwala to na sprawną obsługę biura.

Ustawienia kopiarki: Kopiowane dokumenty można dowolnie modyfikować pod względem ich wielkości i jasności, a także sortowania gotowych stron. Urządzenie pozwala również na dopasowanie obrazu do strony, skalowanie i układanie.

Podajnik papieru: Taca, na której układamy papieru przygotowany do druku pozwala na umieszczenie na niej 250 arkuszy A4, natomiast taca odbierająca przyjmie do 150 kartek. To parametry, które pozwalają na bezproblemową obsługę.

Łącza i porty: Lexmark MB2236adw został wyposażony w funkcję WiFi pozwalającą na zdalne podłączenie urządzeń takich jak tablet czy telefon, aby bezpośrednio z nich przesyłać dokumenty do druku. Drukować można również bezpośrednio z nośnika podłączonego do portu USB.

Wyświetlacz: Dwuwierszowy wyświetlacz LCD umieszczony na przednim panelu drukarki pozwala na zarzadzanie nią z pominięciem komputera.

 

Wady

Trudność ustawień: Instrukcja użytkownika nie jest dostatecznie jasna w kwestii ustawień drukarki. Niektórym użytkownikom sprawia problem wybranie właściwych parametrów.

 

 

 

 

3. Urządzenie wielofunkcyjne HP LaserJet Pro M28A

 

Drukarka wielofunkcyjna HP LaserJet Pro MFP M28A umożliwia wydruk dokumentów w rozdzielczości 600 x 600 dpi. Rozdzielczość optyczna skanera wynosi 1200 x 1200 dpi, a maksymalny format skanowania jest równy 216 mm x 297 mm. Pierwsza strona jest drukowana w 8,2 sekund, a w przypadku kolejnych prędkość wydruku wynosi 18 stron na minutę.

Urządzenie umożliwia nie tylko drukowanie w czerni, ale też skanowanie i kopiowanie dokumentów. Sprzęt jest polecany do mniejszych biur, a także do zastosowania w domu. Jego dokładne wymiary to: wysokość – 19,6 cm, szerokość – 36 cm i głębokość – 26,3 cm. Ze względu na to, że drukarka waży 5,5 kg, jej przenoszenie jest proste. Model ma białą, wytrzymałą obudowę.

Opinie na temat drukarki wielofunkcyjnej marki HP są pozytywne, w Internecie można znaleźć sporo pochlebnych recenzji na temat produktu. Sprzęt nie pobiera dużo energii, jest łatwy w obsłudze i zajmuje mało miejsca.

Drukarka wielofunkcyjna HP LaserJet Pro MFP M28A ma wymiary: wysokość – 19,6 cm, szerokość – 36 cm i głębokość – 26,3 cm. Jej waga wynosi 5,5 kg.

 

Zalety

Wysoka jakość wydruku: Osoby, które miały okazję przetestować sprzęt twierdzą, że jakość wydruku jest bardzo dobra. Przygotowane dokumenty są czytelne. Ta drukarka z pewnością przyda się w małym biurze i dobrze spełni swoje zadanie.

Proste skanowanie: Użytkownik może łatwo skanować dokumenty bezpośrednio do pliku PDF czy elektronicznej wiadomości pocztowej. Jest to możliwe dzięki zainstalowanym w urządzeniu aplikacjom biznesowym.

Energooszczędność: Nie musisz się obawiać o to, że korzystając często z drukarki Twoje rachunki za energię zauważalnie wzrosną. Urządzenie wykorzystuje technologię HP Auto-On/Auto-Off, co jest gwarancją małego zużycia prądu.

 

Wady

Konfiguracja: Część osób wskazuje, że konfiguracja sprzętu jest czasochłonna i często w trakcie pojawiają się problemy, które czasami nie wiadomo, jak rozwiązać.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką drukarkę laserową wielofunkcyjną wybrać?

 

Sprzętem, który przyda się w każdym biurze jest dobra drukarka. Dzięki niej przygotujesz niezbędne dokumenty czy wydrukujesz zdjęcia. Kupując tego typu urządzenie warto zapoznać się z naszym poradnikiem, w którym pokazujemy, jak najszybciej znaleźć wydajny model. Omawiamy też, czym musi się charakteryzować najlepsza wielofunkcyjne drukarka laserowa w 2023 roku.

Przedmiotem naszego artykułu są produkty wielofunkcyjne, czyli pozwalające nam nie tylko na drukowanie. W tego typu sprzętach skopiujesz i zeskanujesz dowolny dokument. Większe urządzenia dedykowane do biura często są również wyposażone w faks.

W pierwszej kolejności powinieneś zdecydować się, czy preferujesz model kolorowy czy monochromatyczny (czarno-biały). Drugi typ sprzętów sprawdzi się w biurach, gdzie drukujemy jedynie dokumenty i umowy. Dużą zaletą takich urządzeń jest niewielka cena oraz wydajna praca. Dobrej jakości produkty są w stanie wydrukować nawet 20 kartek w ciągu minuty. Alternatywą są modele kolorowe, na które najczęściej decydują się osoby prywatne. Z ich pomocą wydrukujesz nie tylko dokumenty do pracy, ale i naklejki dla dziecka (wymaga to użycia specjalnego papieru) czy zdjęcia najbliższych. Jeśli zdecydujesz się na tani model praca przebiegać będzie wolno. Jest to spowodowane tym, że takie produkty drukują każdy kolor osobno. Jeśli marzy Ci się sprzęt o wydajności 50 stron/min musisz za niego zapłacić dość dużo.

Najlepsze wielofunkcyjne drukarki laserowe muszą umożliwiać proste podłączenie do komputera. Standardową metodą jest port USB. Wymaga to jednak, by oba urządzenia znajdowały się w dużej bliskości, co nie zawsze jest wygodne i komfortowe. Z tego powodu warto zainwestować w model, który oferuje również inne metody łączności, jak port LAN i Wi-Fi. Pierwszy sposób działa w obrębie niewielkiej sieci, którą stworzyć można w biurze, ale i w obrębie własnego domu. Oznacza to, że każdy jej członek ma dostęp do drukarki. Alternatywą jest komunikacja przy pomocy sieci Wi-Fi. Ta technologia pozwala na wydruk nie tylko z komputera, ale i telefonu czy tabletu.

 

 

Jak działa wielofunkcyjna drukarka laserowa?

 

Choć po zapoznaniu się z rankingiem każdy z nas potrafi wskazać, jaka wielofunkcyjna drukarka laserowa jest polecana do biura i domu, to wyjaśnienie sposobu jej działania może być kłopotliwe. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak wielofunkcyjny sprzęt jest zbudowany oraz jak drukuje i skanuje dokumenty

W jaki sposób drukarka laserowa drukuje?

Laserowe drukarki są zbudowane z trzech głównych podzespołów: elektroniki, tzw. zespołu zaczerniania papieru oraz mechanizmu podawania papieru. Pierwszy wymieniony odpowiada za zarządzanie urządzeniem oraz jego komunikację z komputerem. Zadaniem elektroniki jest wysyłanie poleceń do drukarki i sterowanie jej pracą, aby móc wydrukować konkretne dokumenty. „Zespół zaczerniania papieru” nanosi tekst lub grafikę na arkusz papieru. Składa się on z kilku części: lasera, tonera, bębna światłoczułego oraz elementu transportowego. Z kolei mechanizm podawania papieru odpowiada za przenoszenie kartki przez wnętrze urządzenia i dostarczanie jej do naszych rąk.

Jak dokładnie wygląda proces drukowania w przypadku modeli laserowych? Bęben światłoczuły jest ładowany na powierzchni ujemnymi ładunkami elektrostatycznymi, w jego wnętrzu wytwarza się natomiast ładunek dodatni. W tych miejscach, które mają zostać pokryte wydrukiem, laser neutralizuje ładunki ujemne. Na powierzchni bębna tworzą się więc punkty przyciągające proszek tonera. Jest on przenoszony na naładowany elektrostatycznie arkusz papieru. Zanim wydrukowany dokument wysunie się z urządzenia, musi zostać utrwalony z wykorzystaniem obróbki termicznej. Tak wygląda proces drukowania modeli monochromatycznych. Sprzęty kolorowe działają w nieco inny sposób, ponieważ każda z czterech podstawowych barw musi być naniesiona na papier osobno. Z tego względu kolorowe drukarki laserowe są wyposażone w większą ilość bębnów i tonerów.

 

Jak działa skaner w drukarce?

Zasada działania skanera jest prosta. Jest ona oparta na świetle odbijającym się od dokumentu. Dociera ono do optycznych części głowicy, a następnie jest analizowane przez procesor. W ten sposób dochodzi do uzyskania skanowanego obrazu w cyfrowej wersji. Sprzęt wielofunkcyjny z opcją skanowania musi mieć kilka elementów. Są to: źródło białego światła, system luster, soczewka skupiająca światło, części CCD przechwytujące odbite światło, konwerter ACD oraz silnik krokowy.

 

Jak drukarka laserowa komunikuje się z komputerem?

Żeby wielofunkcyjna drukarka laserowa mogła komunikować się z komputerem, niezbędne jest zastosowanie tego samego języka opisu strony. Obecnie najczęściej wykorzystywanym jest Adobe Postscript oraz PCL, czyli Printer Command Language. W obu przypadkach zawartość strony jest przedstawiana przy użyciu wektorów. To inaczej wzory matematyczne, które opisują kształty (nie przenoszą pojedynczo informacji o każdym pikselu jak w przypadku starszych i mniej zaawansowanych technologicznie sprzętów).

Otrzymany przez drukarkę obraz wektorowy jest zamieniany przez nią na mapie bitowej. Dzięki temu urządzenie może wykorzystać swoją maksymalną rozdzielczość, a my możemy do niej przesyłać nawet najbardziej skomplikowane strony – nie tylko z tekstem, ale i różnymi grafikami. Za komunikowanie się drukarki z komputerem odpowiada kontroler. Jego dodatkowymi zadaniami są: ustalanie rodzaju papieru, sposób obsługi czcionek i formatowania strony, określanie wielkości marginesów itp.

Czy drukarka laserowa zawsze działa niezawodnie?

Wielofunkcyjne drukarki laserowe coraz częściej pojawiają się w domach i biurach. Mówi się, że to tańsze w eksploatacji urządzenia (w porównaniu do modeli atramentowych). Sprzęty wykorzystujące laserową technologię druku mogą działać niezawodnie przez długi czas, nawet jeśli nie używamy ich codziennie. Wiąże się to między innymi z brakiem ryzyka zaschnięcia atramentu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ