Sieć bezprzewodowa stała się rewolucją funkcjonowania społeczeństwa, pozwalając na łatwy dostęp do internetu dla wielu osób, bez zbędnych okablowań i problemów z nimi związanych. Niestety, każde rozwiązanie, nawet to niezwykle funkcjonalne, ma zarówno zalety, jak i wady. Jednym z kluczowych minusów sieci Wi-Fi jest możliwość pojawienia się niskiej siły sygnału. Co wpływa na ten aspekt i jak go wzmocnić? Warto się temu przyjrzeć.
Siła sygnału – od czego zależy?
Choć problem wydaje się dość prosty, powodów jego występowania może być wiele. Nie ma wyjątkowego, niezawodnego i szybkiego sposobu na to, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną słabego sygnału w danym przypadku. Nie pozostaje nic innego, jak dowiedzieć się o najczęściej występujących powodach, a następnie użyć klasycznej już metody prób i błędów.
W takim razie – dlaczego sygnał Wi-Fi może być słaby?
• Ustawienie routera – problem niezwykle często występujący, który jednocześnie posiada stosunkowo proste rozwiązanie. Należy zrozumieć, że sygnał jest tym słabszy, im więcej przeszkód na swojej drodze spotyka. Przeszkodami są tutaj wszystkie materialne obiekty, a w tym przede wszystkim ściany. Warto wiedzieć, że najtrudniejszym zadaniem dla sygnału jest przejście przez ścianę nośną, a to z racji na jej grubość i wypełnienie – dużo łatwiej sygnał poradzi sobie ze ścianami działowymi. Warto też unikać bliskości routera ze sprzętami RTV i AGD oraz grzejników. Zadanie jest czysto logistyczne – należy ustawić router tak, aby miał najmniejszą liczbę przeszkód.
• Możliwości routera – biorąc internet od danego dystrybutora, najczęściej otrzymujemy router, który nie może pochwalić się wyjątkową siłą sygnału. Choć te niewielkie urządzenia prezentują się estetycznie, często nie są funkcjonalne. Warto stawiać na modele z mocą co najmniej 100 mW – to prosty sposób na zapewnienie sobie wartościowej siły sygnału.
• Niewystarczająca karta sieciowa – dziś karty sieciowe są zazwyczaj zintegrowane z płytami głównymi zarówno w laptopach, jak i komputerach stacjonarnych. Choć jest to poręczne rozwiązanie, redukuje możliwość odbioru sygnału. Zewnętrzna karta sieciowa jest pewnikiem lepszego odbioru nawet bardzo słabego sygnału.
Jak zmaksymalizować siłę sygnału Wi-Fi?
W przypadku słabego sygnału, który nie został rozwiązany przez poprzednie metody, warto sięgnąć po pomoc repeatera. Jest to nic innego, jak wzmacniacz Wi-Fi, który jest najpopularniejszą opcją na poprawę jakości i siły sygnału. Oczywiście nie każdy wzmacniacz zadziała równie dobrze. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
• Częstotliwość działania – dziś podstawą jest posiadanie dostępu do opcji 2,4 i 5 GHz, przez co warto szukać repeatera, który spełnia te wymagania.
• Standardy Wi-Fi – wpływają one znacząco na szybkość transmisji danych. Warto stawiać na wzmacniacze N lub AC.
• Prędkość transmisji danych – warto kupić repeater, który posiada możliwości przewyższające lub równe naszej sieci internetowej. W innym wypadku nie będziemy korzystać w pełni z prędkości oferowanej przez operatora.
Oczywiście w tym wszystkim należy pamiętać, że ustawienie wzmacniacza też jest ważne – nie może znajdować się za blisko ani za daleko routera. Kluczem jest tutaj znalezienie środka pomiędzy urządzeniem odbierającym i routerem. Patrząc na inne rozwiązania wzmacniające sygnał, warto też spojrzeć na router mobilny, który świetnie sprawdza się w przypadku laptopów.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ