Ranking 6 najlepszych okularów do komputera w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.06.24

 

Okulary do komputera – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Każda osoba pracująca przy komputerze niejednokrotnie doświadcza problemu suchych i zmęczonych oczu. Aby skutecznie zapobiegać problemom ze wzrokiem, warto wybrać sprawdzone soczewki z wysokiej jakości powłoką antyrefleksyjną eliminującą szkodliwe refleksy świetlne. Jednym z polecanych modeli przeznaczonych do pracy przy komputerze jest Montana BLFBOX73. Produkt przeznaczony jest zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Okulary zostały wyposażone w dobrą powłokę antyrefleksyjną oraz filtr UV400. Model ma prostokątny kształt oraz matowe wykończenie. Innym polecanym produktem jest iBlock IBLT04 PP przeznaczony dla osób, które potrzebują doraźnego rozwiązania problemów ze wzrokiem w zakresie mocy od + 1.00 do 3,50 D. Model jest dopasowany do użytkownika, który ma taką samą wadę wzroku na jednym i drugim oku.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Prostokątne okulary do komputera są przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Soczewki mają powłokę antyrefleksyjną oraz UV400. Model ma czarne, matowe oprawki wykonane z wysokiej jakości tworzywa. Okulary mają klasyczny styl, który spodoba się wielu użytkownikom poszukującym prostych oprawek.

Wady

Montana BLFBOX73 to model wyposażony w bezuciskowe nauszniki, które po czasie odginają się i powodują zsuwanie się okularów z twarzy.

Podsumowanie

Okulary Montana BLFBOX73 to model wyposażony w bezuciskowe zauszniki z zawiasami FLEX. Soczewki zerówki mają powłokę antyrefleksyjną oraz filtr UV400. Model ma wymiary 54 mm szerokości soczewki, 17 mm szerokości mostka oraz 140 mm długości zausznika. Szerokość mierzona między zausznikami to 13,2 cm. Maksymalna wysokość soczewki to 4 cm.

Drugi wybór

Zalety

Okulary iBlock IBLT04 PP są wykonane z lekkiego tworzywa, które umożliwia komfortowe noszenie. Model ma prosty kształt pasujący do większości twarzy. Okulary są dostępne w zakresie mocy od + 1.00 do 3,50 D, co 0,5 D. Dzięki temu użytkownicy mogą bez problemu dobrać odpowiednią soczewkę.

Wady

Produkt nie jest przeznaczony do długotrwałego i regularnego użytkowania. Model umożliwia korekcję jedynie bliskich odległości.

Podsumowanie

Model iBlock IBLT04 PP jest przystosowany zarówno do pracy przy komputerze, jak i do czytania książek. Produkt ma taką samą moc korekcyjną na obu soczewkach i jest odpowiedni dla użytkownika mającego systematyczny rozstaw źrenic. Okulary są wykonane z tworzywa sztucznego w modnym różowym kolorze.

Rozważ też

Zalety

Okulary zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dobrze pasować zarówno do twarzy kobiecej, jak i męskiej. Model jest dostępny w zakresie mocy +1, +1.5, +2, +2.5, +3 oraz +3.5. Soczewki zostały pokryte powłoką antyrefleksyjną oraz filtrem UV400, które są bardzo dobre dla wzroku. Oprawki zostały wykonane z wysokiej jakości tworzywa.

Wady

Model Montana BLF70 ma bezuciskowe nauszniki, które w czasie użytkowania sprawiają problemy, przy dopasowaniu oprawek do twarzy.

Podsumowanie

Okulary z filtrem UV400 i powłoką antyrefleksyjną Montana BLF70 to model wyposażony w soczewki korekcyjne. Szkła są dostępne w sześciu różnych mocach: +1, +1.5, +2, +2.5, +3, +3.5. Wymiary oprawek mierzone przy zawiasach to 13,2 cm, maksymalna wysokość soczewki razem z oprawką to 4 cm. Szerokość soczewki to 51 mm, szerokość mostka 18 mm, a długość zausznika to 135 mm.

 

 

6 najlepszych okularów do komputera. Opinie w 2024 roku 

 

Okulary do komputera to niezwykle przydatny dodatek, który może pomóc zminimalizować zmęczenie wzroku po całodziennym wpatrywaniu się w ekran urządzeń elektronicznych. Praca na laptopie, oglądanie telewizji czy częste wpatrywanie się w tablet lub smartfon sprawiają, że oczy narażone są na działanie szkodliwego promieniowania i światła niebieskiego. Osoby, które chcą zapobiegać zmęczeniu oczu, powinny sprawdzić ranking okularów do komputera, gdzie znajdują się wybrane modele polecane przez użytkowników. 

 

Okulary ochronne do komputera

 

1. Okulary z Antyrefleksem Czytania Komputera Montana BLFBOX73 

 

Prostokątne okulary ochronne do komputera to produkt przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Model w klasycznym stylu podoba się wielu użytkownikom poszukującym prostych oprawek bez żadnych dodatkowych elementów i zdobień. Okulary zerówki to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują ochrony w trakcie pracy na komputerze, a nie mają żadnej wady wzroku. 

Okulary ochronne do komputera mają wymiary 54 mm szerokości soczewki, 140 mm długości zausznika, a także 17 mm szerokości mostka. Maksymalna wysokość soczewki to 4 cm. Szerokość mierzona między zausznikami to 13,2 cm. Soczewki mają powłokę antyrefleksyjną oraz filtr UV400, który chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Model ma czarne, matowe oprawki wykonane z wysokiej jakości tworzywa. Oprawki mają zawiasy FLEX, które ułatwiają zakładanie okularów. 

Test okularów do komputera potwierdza, że wielu użytkowników chętnie wybiera produkty Montana. Konsumenci wystawiają pozytywne opinie i chwalą dobrej jakości materiały zastosowane do produkcji. Okulary z powłoką antyrefleksyjną dobrze sprawdzają się w trakcie pracy przy komputerze. 

 

 

 

 

Okulary do komputera iBlock 

 

2. Okulary do komputera iBlock IBLT04 PP

 

Okulary do komputera iBlock IBLT04 PP zostały wykonane z lekkiego tworzywa, które umożliwia komfortowe noszenie bez wrażenia ucisku. Produkt może być użytkowany zarówno do komputera, jak i do czytania. Model ma klasyczne oprawki, które z łatwością można dopasować do większości kształtów twarzy. Okulary korekcyjne do komputera iBlock IBLT04 PP to dobre rozwiązanie dla osób potrzebujących natychmiastowej korekcji przeznaczonej do bliskich odległości. 

Okulary są dostępne w zakresie mocy +1, +1.5, +2, +2.5, +3 oraz +3.5. Dzięki dostępności kilku mocy korekcji użytkownicy mogą bez problemu dobrać odpowiednią soczewkę do swoich potrzeb. Model jest przeznaczony dla osób, które mają zbliżoną lub jednakową wadę na oku prawym i lewym. Soczewki są dostosowane do użytkowników mających symetryczny rozstaw źrenic lub gdy asymetria jest nie większa niż 2 mm. 

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup produktu marki iBlock, są zadowoleni z wyboru. Użytkownicy chwalą model IBLT04 PP za wykonanie oraz trwałość zastosowanych materiałów. Produkt jest dostępny w modnym, różowym kolorze. 

 

 

 

 

Okulary do czytania i komputera

 

3. Okulary do czytania, Komputera, Plusy Antyrefleksem Montana BLF70 

 

Wysokiej jakości okulary to model zaprojektowany przez szwajcarskich optyków. Produkt jest w modnym, prostokątnym kształcie, co pozwala na dopasowanie do twarzy kobiecej oraz męskiej. Okulary antyrefleksyjne do komputera zostały wyposażone w specjalne zawiasy FLEX, które są bezuciskowe. Oznacza to, że użytkownik w czasie noszenia nie odczuwa dyskomfortu związanego z uciskiem  okularów. Soczewki zostały pokryte filtrem UV400, który chroni oczy przed ultrafioletem o maksymalnej długości fali 400 nm. 

Okulary do czytania i komputera są dostępne w zakresie mocy +1, +1.5, +2, +2.5, +3 oraz +3.5. Soczewki zostały pokryte powłoką antyrefleksyjną, która chroni oczy przed promieniowaniem pochodzącym głównie z monitorów. Model ma czarne, matowe oprawki, które z łatwością można dopasować do kształtu twarzy. Szerokość produktu mierzona między zausznikami przy zawiasach wynosi 13,2 cm. Maksymalna wysokość soczewki z oprawą to 4 cm. Szerokość soczewki wynosi 51 mm, szerokość mostka 18 mm, a długość zausznika 135 mm. 

Użytkownicy zgodnie twierdzą, że są to dobre okulary do komputera, które chronią wzrok przed działaniem szkodliwego promieniowania. Model ma klasyczny kształt, co dodatkowo podoba się konsumentom. 

 

 

 

 

Okulary zerówki do komputera

 

4. Okulary z Filtrem Blue Light do Komputera Meller Banna Tigris

 

Modne okulary będące subtelnym dodatkiem do stylizacji są coraz bardziej popularne wśród młodzieży. Młodzi ludzie chętnie wybierają stylowe oprawki z soczewkami, które nie powodują korekcji wzroku. Okulary zerówki do komputera w modnym kształcie typu nerdy zostały wykonane z poliwęglanu. Model Meller Banna Tigris ma oprawki połączonych kolorów brąz, beż, żółty oraz złoty. Soczewki zostały pokryte filtrem, który blokuje światło niebieskie, dzięki czemu wzrok użytkownika jest chroniony. 

Okulary są przeznaczone dla osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem, smartfonem lub telewizorem. Soczewki zerówki to dobry wybór dla osób niepotrzebujących korekcji wzroku. Model ma szkła pokryte filtrem Blue Light, który blokuje przepływ szkodliwego promieniowania. Oprawki są wykonane z mocnego i lekkiego poliwęglanu, co dodatkowo wpływa na komfort noszenia. Soczewki mają filtr antyrefleksyjny przeznaczony do pracy przy komputerze oraz do jazdy samochodem. 

Opinie o okularach do komputera marki Meller są dobre, wśród osób, które zdecydowały się na zakup. Konsumenci potwierdzają, że oprawki są bardzo lekkie i wygodnie się je nosi. Użytkownicy zwracają również uwagę, że soczewki dobrze chronią oczy przed zmęczeniem po wielu godzinach spędzonych przed komputerem. 

 

 

 

 

Okulary z antyrefleksem do komputera

 

5. Okulary Zerówki Antyrefleksem Blue Light Komputera Born86 

 

Eleganckie okulary zerówki to praktyczny i modny dodatek. Oprawki w kształcie kocich oczu wyróżniają się spośród klasycznych modeli. Stylowy wzór pasuje do kobiet, które lubią nowoczesny design i jednocześnie chcą dbać o swój wzrok. Oprawki zostały wykonane z plastiku. Połączenie kolorów czarnego, żółtego oraz złotego sprawia, że model pasuje do wielu stylizacji. Błyszcząca oprawka ładnie prezentuje się wraz z klasycznym makijażem typu nude. 

Okulary z antyrefleksem do komputera mają dodatkową ochronę oczu w postaci filtru Blue Light, który blokuje możliwość przenikania światła niebieskiego. Soczewki mają także filtr UV400 kategorii 0. Szerokość mostka w modelu Born86 wynosi 15 mm, długość zausznika 138 mm, a szerokość szkła 55 mm. Wysokość oprawki to 53 mm, a jej szerokość to 140 mm. 

Kompletne okulary do komputera z antyrefleksem bardzo ładnie się prezentują dzięki dodatkowemu zdobieniu po bokach. Użytkownicy, którzy zakupili model Born86, są zadowoleni z wyboru. Konsumentki potwierdzają, że okulary spełniają oczekiwania i dobrze chronią wzrok przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego. 

 

 

 

 

Okulary do komputera męskie

 

6. Okulary Czarne Zerówki Antyrefleksy, Modne, Nerdy Clubmaster O42 

 

Męskie okulary do komputera to model zaprojektowany z myślą o osobach, które w pracy muszą stale wpatrywać się w monitor. Soczewki z antyrefleksem to dobre rozwiązanie pozwalające zadbać o wzrok. Dobry filtr chroni oczy przed działaniem szkodliwego promieniowania, likwiduje fałszywe odbicia i odblaski, a także znacznie podnosi komfort widzenia, dzięki poprawie kontrastu i ostrości widzenia. Oprawki zostały wykonane z dobrej jakości materiału w kolorze czarno – złotym. 

Modne okulary Clubmaster O42 to produkt zapewniający wysoki komfort użytkowania i noszenia. Model ma oprawę wykonaną z trwałego tworzywa sztucznego. Soczewki mają filtr antyrefleksyjny oraz UV400. Dzięki temu, oczy użytkownika są chronione przed ultrafioletem o maksymalnej długości fali 400 nm. Soczewki kategorii 0 przepuszczają od 80% do 100% światła. 

Konsumenci posiadający model Clubmaster O42 są zadowoleni z wyboru. Użytkownicy potwierdzają, że są to dobre i tanie okulary do komputera, które gwarantują optymalną ochronę wzroku w czasie pracy. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie okulary do komputera kupić?

 

Praca przy komputerze jest męcząca nie tylko dla kręgosłupa, ale przede wszystkim dla oczu. Osoby spędzające przed ekranem kilka godzin dziennie doskonale wiedzą, jakie są efekty pracy bez odpowiedniego zabezpieczenia wzroku. Praca z komputerem wymaga dużego skupienia i jest niezwykle męcząca. Wiele osób skarży się, że mimo regularnych przerw, różnego rodzaju filtrów przyklejonych do ekranu oraz odpoczynku od monitora poza pracą, oczy i tak są przesuszone i zaczerwienione. Ludzie, którzy stale pracują przed ekranami, powinni poddawać się regularnym badaniom i sprawdzać, czy nie nastąpiło pogorszenie wzroku. Z wiekiem coraz większa część społeczeństwa sięga po okulary korekcyjne, które zdecydowanie podnoszą komfort w trakcie pracy. 

Oprócz okularów korekcyjnych, które dla wielu ludzi nie są wyborem, można znaleźć ciekawe modele przeznaczone do pracy przy komputerze. Modny kształt oprawki sprawia, że coraz więcej osób sięga po szkła zerowe, które są pokryte specjalnym filtrem antyrefleksyjnym przeznaczonym do wielogodzinnego wpatrywania się w ekran. Decydując się na wybór odpowiedniego modelu, warto sprawdzić, jaką dodatkową ochronę mają dane szkła. W salonach optycznych dostępne są różnego rodzaju filtry i nakładki blokujące szkodliwe promieniowanie oraz światło białe i niebieskie. 

Jakie są objawy zmęczonych oczu? 

Każda osoba pracująca przed komputerem wie, że po kilku godzinach ciągłego wpatrywania się w ekran oczy są bardzo zmęczone. Pierwsze oznaki przemęczenia to suchość oczu, pieczenie, swędzenie, zaburzenia widzenia barw, plamki przed oczami, a nawet podwójne widzenie. W czasie pracy może pojawić się uporczywy ból głowy, który skutecznie utrudni możliwość skupienia się na powierzonym zadaniu. Rozkojarzenie w pracy spowodowane zmęczeniem jest często spotykanym zjawiskiem, na które nie ma na razie recepty. Zarówno pracownicy dużych korporacji, jak i mniejszych agencji walczą ze zmęczeniem kolejnym kubkiem kawy, jednak w przypadku przemęczenia oczu nie jest to odpowiednia metoda. Jedynym rozwiązaniem problemu szybko męczącego się wzroku jest zakup specjalnych okularów do komputera z dobrymi filtrami. 

 

Jakie okulary do komputera wybrać?

Zastanawiając się, jakie są najlepsze okulary do komputera, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę filtry znajdujące się na szkłach. Wybierając konkretny model, koniecznie trzeba sprawdzić, czy w danym produkcie zastosowano powłokę antyrefleksyjną, która jest jednym z najważniejszych filtrów zabezpieczających wzrok. Soczewki ze specjalnym filtrem dobrze sprawdzą się nie tylko podczas pracy przy komputerze. Szkła ochronne zapewniają także o wiele lepszą widoczność w czasie prowadzenia pojazdów czy uczestnictwa w różnego rodzaju wykładach czy oglądania prezentacji wyświetlanych na dużym ekranie. 

Dla wymagających użytkowników, którzy pragną jak najlepiej zadbać o swój wzrok, poleca się specjalną powłokę znaną jako Blue Resistant, Blue Blocker lub Blue Control w zależności od firmy. Jest to filtr, który chroni oczy przed działaniem szkodliwego światła niebiesko-fioletowego będącego dużym zagrożeniem dla wzroku. Dużą zaletą powłoki odbijającej światło niebieskie jest to, że można ją zastosować zarówno w okularach korekcyjnych, jak i zerówkach. Osoby, które wcześniej nie korzystały ze szkieł z powłoką chroniącą przed światłem niebieskim będą widzieć znaczną różnicę w widzianym kolorze. Barwy widziane przez soczewki z filtrem świateł niebieskich są znacznie cieplejsze niż w zwykłych modelach. Ludzie przyglądający się z boku zauważą, że okulary mają niebieskie szkła, co w żaden sposób nie wpływa na komfort noszenia. Najlepsze okulary do komputera w odpowiedni sposób chronią wzrok, dlatego też warto zdecydować się na zakup wysokiej jakości produktu. 

 

Jakie oprawki do okularów wybrać? 

Etap wybierania oprawek do okularów to moment, kiedy wiele osób staje przed problemem, na jaki fason się zdecydować. Spora ilość dostępnych modeli sprawia, że wybór oprawek nie jest prostym zadaniem i zajmuje o wiele więcej czasu niż podjęcie decyzji o wyborze szkieł korekcyjnych. Większość osób wybierających okulary kieruje się modą i wybiera fasony najmodniejsze w sezonie. Tradycjonaliści sięgają po klasyczne modele, które są przede wszystkim solidne. Decyzja o wyborze oprawek do okularów powinna zostać podjęta po odpowiednim zastanowieniu. W końcu okularów nie zmienia się co tydzień, tylko są użytkowane nawet przez kilka lat. 

Okulary do komputera w dobrych cenach 

Decydując się na zakup okularów do komputera, warto zainwestować w wysokiej jakości model, który poprawi komfort pracy. Przeglądając różne oferty, można zauważyć, że ceny za modele z antyrefleksem wahają się od 20 do 400 zł. Jest to szeroki zakres cen, który sprawia, że wiele osób zastanawia się, jaki będzie optymalny wybór. Sprawdzając poszczególne oferty, można zauważyć, że do 100 zł konsument jest w stanie kupić model dbający o podstawowe zabezpieczenie wzroku. Produkty z dodatkowym zabezpieczeniem oraz powłokami chroniącymi przed działaniem światła niebieskiego to wydatek 300 – 400 zł w zależności od oprawek. Użytkownicy noszący okulary korekcyjne mogą dokupić różnego rodzaju filtry do soczewek, jednak koszt nowego modelu to od 300 do 2000 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Czy warto kupić okulary do komputera? 

Dobrej jakości okulary do komputera to jedno z najlepszych rozwiązań dla osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem. Ludzie, którym wydaje się, że nie potrzebują żadnej ochrony, ponieważ mają dobry wzrok, są w dużym błędzie, ponieważ wysilony wzrok pogarsza się bardzo szybko. Zakup okularów przeznaczonych do użytku przed komputerem może okazać się rozwiązaniem problemów z częstymi bólami głowy oraz z pieczeniem czy łzawieniem oczu. Wiele dolegliwości jest spowodowanych tym, że pracownicy zaniedbują swój wzrok, co prowadzi do pogorszenia widzenia oraz do często występującej migreny. Zastanawiając się, czy warto decydować się na wybór okularów z filtrem antyrefleksyjnym, odpowiedź powinna być oczywista. Wzrok należy chronić w każdy możliwy sposób i dbać o to, aby ewentualne wady były regularnie kontrolowane. 

 

P2: Ile kosztują okulary do komputera? 

Okulary do komputera to wydatek o wiele niższy niż zakup tradycyjnego modelu korekcyjnego. W zależności od wybranego kształtu, marki oraz dodatkowych filtrów cena za produkt waha się od 20 do 400 zł. W kwocie do 100 zł użytkownik może kupić model spełniający podstawową funkcję ochronną dla oczu. Są to okulary blokujące szkodliwe niebieskie i białe światło, które dodatkowo negatywnie wpływa na wzrok. Za kwotę do 300 zł można zakupić produkt poprawiający kontrast i jednocześnie zwiększający optyczną rozdzielczość obrazu. Do 400 zł są dostępne specjalne okulary dla graczy oraz osób spędzających sporo czasu przed ekranem, które mają wszystkie niezbędne filtry poprawiające jakość widzianego obrazu. 

P3: Gdzie kupić okulary do komputera? 

Zakup okularów do komputera nie powinien być przypadkowym wyborem. Na rynku dostępne są modele zwane zerówkami, które składają się z przezroczystych szkieł niebędących korekcyjnymi. Takie okulary chronią oczy jedynie przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym dzięki filtrowi UV400. Jeśli użytkownik zdecyduje się na zakup szkieł nie korekcyjnych, warto udać się do sprawdzonego salonu optycznego i dobrać dany model oprawek do kształtu twarzy. Przed zakupem należy przymierzyć okulary i sprawdzić, w jakiej wersji będzie się dobrze wyglądać. Kupowanie szkieł z oprawkami przez Internet może okazać się niekorzystne, jeśli produkt na zdjęciu będzie wyglądał zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Dobrej jakości okulary do komputera nie są tanim zakupem, dlatego też warto odpowiednio dobrać model i kolor do kształtu twarzy. 

 

P4: Kiedy potrzebne są okulary do komputera? 

Odpowiednio dobrane okulary do komputera są potrzebne każdej osobie, która spędza wiele godzin tygodniowo przed ekranem monitora. Codzienna praca po 6 – 8 godzin sprawia, że oczy stają się bardzo zmęczone i wysuszone. Wiele osób skarży się, że przez problemy z oczami nie jest w stanie pracować efektywnie, ponieważ zaburzenia widzenia i bóle głowy przeszkadzają w skupieniu i prawidłowym wykonywaniu zadań. Zakup okularów ze szkłami z antyrefleksem to dobry wybór dla dzieci, które spędzają dużo czasu przed ekranem monitora. Po kilku godzinach wpatrywania w ekran oczy stają się na tyle zmęczone, że konieczne jest zastosowanie specjalnych preparatów zwanych “sztucznymi łzami”. Wybór szkieł z antyrefleksem jest równie dobry dla osób pracujących jako kierowcy. Jazda w modelu wyposażonym w specjalny filtr jest znacznie bardziej komfortowa w porównaniu do zwykłych szkieł.  

 

P5: Co dają okulary do komputera? 

Okulary do komputera są wyposażone w szkła ze specjalnym antyrefleksyjnym filtrem, które eliminują refleksy świetlne powstałe podczas wpatrywania się w monitor komputera lub telewizor. Stosowanie zabezpieczenia w postaci specjalnych szkieł zapobiega przede wszystkim zmęczeniu wzroku. Po wielogodzinnej pracy przy komputerze u człowieka może wystąpić tzw. zespół suchego oka. Oprócz tego osoba wpatrująca się w monitor przez 6 – 8 godzin może doświadczyć zaburzenia widzenia barwnego, ogólnego zmęczenia, znużenia, a także zmiany samopoczucia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że brak zabezpieczenia oczu w trakcie pracy może skutkować ciągłym bólem głowy, pleców oraz szyi. Dobrej jakości okulary do komputera chronią oczy przed szkodliwym działaniem refleksów świetlnych i sprawiają, że oczy są o wiele mniej zmęczone. Decydując się na zakup modelu przeznaczonego do pracy przy komputerze, warto kupić szkła z powłoką EMI, która zapewnia ochronę przed promieniowaniem elektromagnetycznym. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ