PlayStation Now

Ostatnio aktualizowane: 24.11.20

 

Konsola do gier to urządzenie, które coraz chętniej jest nabywane nie tylko przez maniaków tej formy rozrywki, ale również przez mniej entuzjastycznych graczy, którzy mogą korzystać z jej innych funkcji, na przykład aplikacji do słuchania muzyki czy oglądania telewizji online. Niemniej wciąż podstawową i dominującą funkcją jest właśnie obsługa gier wideo, których dzięki usłudze PlayStation Now można mieć nieprzebrane ilości.

 

Do niedawna samo posiadanie konsoli do gier nie było równoznaczne z możliwością gry, ponieważ niezbędny był jej zakup. Jak powszechnie wiadomo, gry na PlayStation, bądź konkurencyjne konsole, takie jak na przykład X-box to dodatkowy, i niemały wydatek. Poza tym, logicznym wydaje się, że nie jesteśmy w stanie ani nabyć, ani zagrać we wszystkie dostępne gry. Nie dziwi więc, że w dobie umieszczania wszystkiego w tak zwanych chmurach, czyli na niezależnych serwerach i łączenia z siecią Internet każdego możliwego urządzenia, PlayStation wpadło na całkiem genialny pomysł serwowania swoim użytkownikom wszystkich przeznaczonych na to urządzenie gier za odpowiednią opłatą abonamentową. W ten sposób użytkownicy PlayStation mogą korzystać z zamieszczonych na serwerach Sony gier bez fizycznego nabywania pudełek z grami tak długo, jak opłacają miesięczną opłatę abonamentową.

Co ciekawe, do korzystania z tej opcji wcale nie jest potrzebna konsola, ponieważ wystarczy sam komputer bądź tablet, o ile obsługuje DualShock4. Rozwiązanie to nazwano PlayStation Now i początkowo zaproponowano je tylko amerykańskim nabywcom, a następnie rozszerzono zasięg na większą część Europy. Niestety, Polska nie zalicza się do tej części, więc oficjalnie polscy gracze nie są w stanie z niej korzystać, ponieważ nie jest możliwa rejestracja do PlayStation Now z konta, do którego przypisano polski adres. Nieoficjalnie jednak wystarczy, aby konto zostało założone na adres zagraniczny, na przykład amerykański czy brytyjski.

Cena abonamentu na platformie PlayStation Now wyrażana jest w dolarach i w przeliczeniu na złotówki wynosi około czterdziestu złotych, co nie wydaje się być wygórowaną stawką za nielimitowany dostęp do niemal tysiąca gier przeznaczonych na PlayStation, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ceny popularnych gier, takich jak najnowsze wydania God of War czy Assasin’s Creed zaczynają się od około stu złotych. Poza tym istnieje możliwość anulowania abonamentu w każdej chwili, a także testowania PlayStation Now przez siedem dni za darmo, o ile jesteśmy nowymi użytkownikami i nie korzystaliśmy nigdy z tej usługi. Co ciekawe, jeśli po siedmiu darmowych dniach zdecydujemy się na kontynuowanie korzystania z Play Station Now, wszystkie osiągnięcia i zapisane gry nie znikną, a przejdą na nasze oficjalne, płatne konto. 

Korzystanie z bazy gier nie wymaga żadnych instalacji i – co za tym idzie – zajmowania miejsca w pamięci konsoli. Możemy korzystać z bogatej biblioteki gier, zawierającej znane graczom tytuły, jak chociażby wspomniane wcześniej God of War, Mafia 2, Red Dead Redemption czy dostępne wyłącznie na PlayStation Uncharted: The Lost Legacy oraz najnowsza gra z serii Spiderman. Gry dostępne wyłącznie na PlayStation to tak zwane gry exclusive, które produkowane są wyłącznie z myślą o tej konsoli. Prawdopodobnie PlayStation jest zwycięzcą wśród obecnej generacji konsol. Warto wiedzieć, że sprawiły to głównie nowe i bardzo oczekiwane gry, a ich dostępność wyłącznie na PlayStation czyni ją tak chętnie nabywaną konsolą.

Warto jednak mieć świadomość, że maksymalna rozdzielczość gier streamingowych dostępnych przez platformę PlayStation Now to na razie 720 pikseli, a jeśli gra jest oryginalnie dostępna z obrazem lepszej jakości, zostanie przeskalowana w dół. Domyślna transmisja, czyli tzw. streaming, dostępna jest w wariancie 60 FPS (frames per second, czyli ilość klatek wyświetlanych w jednej sekundzie). W świecie gier komputerowych to skromny wynik, ponieważ powyższa ilość może zbliżać się do 200 FPS, dla konsol to świetny rezultat, który nie jest w pełni wykorzystywany przez niektóre gry. Ma on natomiast znaczenie w grach wyścigowych oraz strzelankach czy bijatykach. Oczywiście, możliwość wyświetlania takiej ilości klatek i płynność obrazu będzie zależała również od parametrów naszego połączenia z siecią, a minimalną rekomendowaną szybkością łącza jest 5 Mbps.

Od szybkości łącza zależy szybkość reakcji bohatera gry na wciskane na kontrolerze przyciski, dlatego dostęp do Internetu, a w zasadzie szybkie i stabilne łącze, to najważniejszy czynnik, pozwalający na korzystanie z gier dostępnych przez PlayStation Now, który nie jest wymagany, jeśli korzystamy z tradycyjnych, nabywanych w pudełkach gier. Usługa PlayStation Now ma wiele zalet i jej przewaga nad tradycyjnym modelem nabywania i instalacji gier jest dosyć znaczna, jednak należy mieć świadomość, że uzależniona jest od działania sieci Internet. Nabywane tradycyjnie gry dają możliwość gry offline, czyli bez dostępu do sieci, dlatego nawet będąc pewnym swojego łącza i korzystając z PlayStation Now, dobrze mieć swoje ulubione gry fizycznie, aby móc się nimi cieszyć bez względu na dostęp do Internetu.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments