Ranking 6 najlepszych ploterów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Ploter – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Tworząc grafiki, projekty architektoniczne, plakaty czy obrazy, warto mieć w swoim biurze dobrej jakości ploter. Odpowiedni sprzęt usprawni pracę i pomoże w wykonaniu każdego projektu. Często wybieranym przez użytkowników modelem jest ploter laserowy, grawerka CO2 3423 34 cm x 23 cm 40 W. Produkt sprawdza się do grawerowania na wielu różnych powierzchniach, od skóry po sklejkę. Ploter może być wykorzystywany także do cięcia cienkich materiałów. Można podłączyć go do komputera przez kabel USB. Do cięcia twardych materiałów warto wybrać ploter Brother ScanNCut SDX1200. Sprawdza się do tworzenia ozdobnych motywów na ubraniach, drewnie lub tabliczkach informacyjnych. Sprzęt jest precyzyjny i wydajny.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Ploter można połączyć z komputerem przez złącze USB. Sprzęt umożliwia grawerowanie w niemal każdym rodzaju materiału, również w drewnie, gumie i tekstyliach. Moc lasera wynosząca 40 W zapewnia precyzyjne nanoszenie wzorów. Urządzenie działa szybko i wydajnie, prędkość grawerowania dochodzi do 350 mm/s.

Wady

Nieduże wymiary plotera laserowego umożliwiają pracę wyłącznie z małymi arkuszami papieru lub innego materiału. Ponadto ostrze tnie jedynie materiały o grubości do 4 mm.

Podsumowanie

Do użytku w domowym biurze dobrze sprawdzi się kompaktowy ploter laserowy. Umożliwia on wykonywanie grawerów na różnych materiałach. Sprzęt pracuje szybko i jest łatwy w obsłudze. Dzięki komunikacji przez interfejs USB można łatwo stworzyć dowolny wzór. Ploter zasilany jest prądem o napięciu 220 V.

Drugi wybór

Zalety

Zaletą plotera Brother jest cicha i szybka praca. Sprzęt umożliwia wycinanie nawet bardzo skomplikowanych wzorów. Model ma wbudowaną pamięć o pojemności 1,5 GB do zapisywania własnych czcionek i motywów. Sprzęt wyposażono w kolorowy, dotykowy ekran LCD. Ploter może łączyć się z innymi urządzeniami przez WiFi lub kabel USB.

Wady

W ploterze Brother ScanNCut brakuje oprogramowania w języku polskim, co sprawia problem na początku użytkowania sprzętu, kiedy trzeba nauczyć się prawidłowej obsługi produktu.

Podsumowanie

Jeśli szukasz dobrego plotera, warto rozważyć zakup modelu Brother ScanNCut z wbudowanym skanerem. Sprzęt można połączyć z komputerem lub innym urządzeniem przez USB. Ploter ma wbudowaną pamięć, na której możesz zapisać stworzone przez siebie motywy i wzory. Sprzęt ma darmowe oprogramowanie.

Rozważ też

Zalety

Ploter drukujący dobrze sprawdzi się do profesjonalnego wykonywania banerów i plakatów reklamowych. Obsługuje ekosolwentowe tusze, które są ekologiczne i bezpieczne. Sprzęt pracuje wydajnie i szybko, prędkość drukowania wynosi do 30 m/h. Ploter umożliwia wykonanie projektów na materiałach o szerokości do 1600 mm.

Wady

Ploter drukujący jest bardzo długi i szeroki, przez co zajmuje dużo miejsca. W efekcie nie sprawdza się w małych pomieszczeniach i niedużych biurach. Obsługa urządzenia jest skomplikowana.

Podsumowanie

Niezależnie, czy potrzebujesz stworzyć reklamę dla swojej firmy, czy wydrukować projekt architektoniczny, ploter z ekosolwentowym tuszem dobrze się sprawdzi. Szybko drukuje nawet najbardziej skomplikowane wzory. Można wykorzystać go do tworzenia małych ulotek i szerokich banerów.

 

 

6 najlepszych ploterów. Opinie w 2024 roku

 

W każdej firmie, również w domowym biurze, dobrze sprawdzi się wydajny ploter. Umożliwi on stworzenie grafik reklamowych, wydrukowanie planów w wysokiej jakości, czy stworzenie ozdobnych zaproszeń i wizytówek. Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać, nasz ranking ploterów pomoże Ci podjąć decyzję. Znajdziesz w nim najlepsze produkty, z których przynajmniej jeden spełni Twoje wymagania.

 

Ploter laserowy

 

1. Ploter Laserowy Grawerka CO2 3423 34cmx23cm 40W

 

Nieduży ploter laserowy, grawerka CO2 3423 zmieści się nawet w domowym biurze. Jego wymiary to 80 cm x 50 cm x 25 cm, a pole robocze to 34 cm x 23 cm. Sprzęt sprawdza się do grawerowania na niemal każdej powierzchni, na drewnie, skórze, papierze, a nawet gumie. Moc lasera wynosi 40 W, dzięki czemu dobrze wycina nawet bardzo małe i skomplikowane wzory. Prędkość grawerowania sprzętu wynosi 350 mm/s. Ploter laserowy działa szybko i wydajnie.

Sprzęt łączy się z komputerem przez kabel USB. Oprócz grawerowania ploter umożliwia także wykonywanie precyzyjnych cięć materiałów o grubości do 4 mm. Sprzęt zasilany jest prądem o napięciu 220 V. Ploter laserowy obsługuje większość popularnych formatów graficznych. Głębokość wykonywanego grawera może wynosić do 1,2 mm, a minimalny rozmiar jednego znaku to 1 mm x 1 mm. Ploter laserowy dobrze sprawdza się do wykonywania ulotek, zaproszeń, czy wizytówek.

Konsumenci polecają zakup plotera laserowego CO2, ponieważ jest wydajny i łatwy w obsłudze. Umożliwia wykonanie precyzyjnych grawerów, nawet na bardzo wymagających materiałach. Ploter pracuje szybko i cicho.

 

 

 

 

Ploter tnący

 

2. Ploter Tnący Brother ScanNCut SDX1200 

 

Jeśli szukasz wydajnego plotera do swojego biura, proponujemy zakup modelu tnącego Brother ScanNCut SDX1200. Sprzęt umożliwia wycinanie wzorów z kartonu, folii, a nawet filcu, czy skóry. Maksymalna grubość materiału może wynosić 3 mm. Ploter zapewnia automatyczne dostosowanie długości ostrza do wycinanego motywu. W pamięci urządzenia znajduje się 17 krojów czcionek i ponad 1300 wzorów. Ponadto ploter tnący ma 1,5 GB wolnej pamięci, na której można zapisać własne grafiki i motywy.

Sprzęt wyposażono w dotykowy ekran LCD, którego przekątna wynosi 5 cali. Wyświetlacz jest kolorowy, co ułatwia projektowanie grafik i wzorów. Ploter tnący obsługuje większość popularnych formatów plików graficznych. Produkt można połączyć z innymi urządzeniami przez USB lub z siecią przez WiFi. Po zakupie plotera Brother producent umożliwia pobranie darmowego oprogramowania.

Osoby tworzące grafiki i produkty reklamowe przeprowadziły test ploterów i wskazały model Brother jako dobry sprzęt do biura. Produkt jest wydajny, pracuje szybko i cicho. Ostrze precyzyjnie wycina nawet najbardziej skomplikowane wzory.

 

 

 

 

Ploter drukujący

 

3. Ploter drukujący ekosolwentowy Printing Group 

 

Do tworzenia profesjonalnych materiałów reklamowych przyda się ploter drukujący ekosolwentowy Printing Group. Maksymalna szerokość zadrukowanej powierzchni może wynosić do 1600 mm. Dzięki temu produkt sprawdza się zarówno do tworzenia niedużych ulotek, jak i plakatów oraz szerokich banerów. Sprzęt drukuje w wysokiej jakości, metodą falową, bez pozostawiania nieestetycznych pasków. Ploter drukujący pracuje z prędkością do 30 m/h. Sprzęt ma certyfikaty poświadczające o jego wydajności i bezpieczeństwie.

Sprzęt jest ekologiczny, ponieważ wykorzystuje tusz solwentowy. Umożliwia nanoszenie grafik nie tylko na papier, ale także na folie, podkładki pod mysz komputerową, winyle, tapety, czy plandeki. Dzięki temu jest niezbędnym urządzeniem w każdej agencji reklamowej i drukarni. Ploter solwentowy tworzy grafiki odporne na działanie czynników zewnętrznych. Sprzęt ma profesjonalne oprogramowanie PhotoPRINT 11, co umożliwia przenoszenie na dowolny materiał nawet bardzo skomplikowanych projektów.

Opinie o ploterach solwentowych, wystawione przez użytkowników, są najczęściej pozytywne. Konsumenci polecają zakup sprzętu szczególnie osobom, które zawodowo zajmują się reklamą. Ploter umożliwia wyraźne drukowanie w żywych barwach na każdym materiale.

 

 

 

 

Ploter termiczny

 

4. Ploter termiczny STYRODRUT TS 130/30 

 

Podczas remontu i na budowie niezbędny jest dobry ploter termiczny. Proponujemy model STYRODRUT TS 130/30, który sprawdzi się do precyzyjnego cięcia styropianu. Dokładne i czyste linie zapewnia rozgrzany drut oporowy. Znajduje się on na aluminiowej konstrukcji, którą można odłączyć od plotera. Dzięki temu możliwe jest cięcie nawet w trudno dostępnych miejscach. Ploter termiczny zasilany jest prądem o napięciu 230 V. Dla większej precyzji cięcia, sprzęt ma aluminiowy przymiar.

Styropian można ciąć za pomocą plotera pod różnymi kątami, mieszczącymi się w zakresie od 0 do 90 stopni. W efekcie wykonasz łuki, wpusty, frezy i kliny. Transformator znajdujący się w ploterze ma podwójne zabezpieczenie, dzięki czemu chroni przed porażeniem prądem. Cały sprzęt waży mniej niż 8 kg, można więc łatwo go przenosić w każde miejsce.

Użytkownicy określają model termiczny STYRODRUT jako dobry i tani ploter, który sprawdzi się do cięcia styropianu. Sprzęt zapewnia precyzyjne dzielenie płyt oraz tworzenie łuków i frezów. Jest łatwy w obsłudze i można używać go w każdym miejscu.

 

 

 

 

Ploter HP

 

5. Ploter HP DesignJet T130 5ZY58AB19 

 

Zachęcamy do rozważenia zakupu plotera HP DesignJet T130 5ZY58AB19. Sprzęt sprawdzi się w każdym biurze. Ploter łączy się z Internetem przez moduł WiFi, co umożliwia wydrukowanie dowolnej grafiki w kilka minut. Wymiary sprzętu to 98,7 cm x 53 cm x 28,5 cm. Ploter umożliwia drukowanie na papierze w formacie A1, A2, A3 i A4.

Produkt HP łączy się z urządzeniami przenośnymi przez aplikację mobilną. W efekcie można tworzyć i drukować grafiki oraz pliki tekstowe bezpośrednio z telefonu. Ploter HP pracuje cicho i wydajnie. Prędkość wydruku wynosi 70 stron w formacie A1 na godzinę. Sprzęt obsługuje popularne pliki w rozszerzeniu JPEG. W urządzeniu znajduje się pamięć o pojemności 256 MB. Ploter drukuje obrazy w wysokiej jakości, niezależnie od ich formatu.

Produkt HP to dobry ploter, który zapewnia wydruk obrazów i grafik w wysokiej jakości. Potwierdzają to pozytywne opinie konsumentów. Osoby, które zdecydowały się na zakup modelu HP, są zadowolone, ponieważ jest on łatwy w obsłudze i wydajny.

 

 

 

 

Ploter Brother

 

6. Ploter Tnący Brother ScanNCut CM900 

 

Jeśli zajmujesz się tworzeniem skomplikowanych wzorów i grafik na różnych nośnikach, może zainteresować Cię zakup plotera tnącego Brother ScanNCut CM900. Jest to sprzęt, który umożliwia wycinanie bardzo szczegółowych motywów na różnych materiałach, od folii po papier, skaj i ortalion. W pamięci urządzenia znajduje się ponad 1100 wzorów i 15 różnych czcionek. Ploter Brother odtwarza pliki w formacie SVG i PES.

Sprzęt wyposażono w kolorowy, dotykowy ekran LED o przekątnej prawie 5 cali. Producent zapewnia darmowe oprogramowanie, które usprawnia pracę z urządzeniem. Ploter sprawdza się szczególnie w pracy z odzieżą i tkaninami. Może być wykorzystywany także do tworzenia produktów reklamowych. Ploter skanuje wzory i obrazy, a następnie wycina je na innym materiale. Sprzęt może tworzyć szablony odzieżowe oraz rysować delikatne wzory na tkaninie, które poprowadzą Cię podczas ręcznego szycia.

Ploter Brother jest polecany szczególnie przez osoby, które wykonują ozdobne produkty z tkanin oraz elementy reklamowe na nietypowych materiałach. Sprzęt jest łatwy w obsłudze, pracuje wydajnie i umożliwia wycięcie nawet bardzo skomplikowanych wzorów.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki ploter kupić?

 

Zakładając własną firmę, biuro projektowe, czy drukarnię, a nawet tworząc grafiki i elementy reklamowe w domu, warto mieć odpowiedni sprzęt. Często niezbędny w pracy okazuje się ploter, który może wydrukować projekt, wygrawerować wzór lub wyciąć go w dowolnym materiale. Jeśli więc chcesz znaleźć dobry sprzęt do swojej firmy, przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże Ci dokonać wyboru. Dowiesz się z niego, jaki jest najlepszy ploter oraz czym kierować się podczas zakupu.

Rodzaj plotera

Bardzo ważną kwestią przy wyborze plotera jest jego rodzaj. Różne typy urządzenia przeznaczone są do innych celów. Dlatego zastanawiając się, jaki ploter wybrać, warto zdecydować, do czego będzie on wykorzystywany. Najczęściej wyróżnia się:

♦ Plotery płaskie – urządzenia rysują linie na płasko rozłożonym materiale. Część kreśląca porusza się pionowo w linii prostej.

♦ Plotery bębnowe – papier, na którym nadrukowywany jest projekt, przemieszcza się wokół specjalnego bębna. Dzięki temu można uzyskać nawet kilkumetrowe banery lub plakaty.

♦ Plotery tnące – urządzenia tnące wyposaża się w ostrza, które wycinają określone wzory. Ten typ plotera może być zarówno płaski, jak i bębnowy. Sprawdza się do wykonywania skomplikowanych motywów na papierze, jak i na innych cienkich materiałach. Może być wykorzystywany także do tworzenia naklejek, zaproszeń i wizytówek.

♦ Plotery drukujące – wydruk obrazów może być wykonany za pomocą głowicy laserowej, atramentowej lub tuszowej. Ploter umożliwia wykonanie dużych banerów i plakatów w wysokiej rozdzielczości.

♦ Plotery grawerujące – pomagają wykonać napis na dowolnym materiale. Często plotery grawerujące wykorzystują głowice laserowe, co zapewnia dużą precyzję.

 

Wielkość plotera

Wybierając najlepszy ploter do swojej firmy, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar. Małe urządzenia dobrze sprawdzą się w niewielkich biurach do sporadycznego tworzenia elementów reklamowych. Jeśli jednak zakładasz firmę tworzącą plany i projekty architektoniczne lub zajmujesz się promocją innych przedsiębiorstw i produktów, warto zainwestować w większy sprzęt. Do podania wielkości plotera często stosuje się oznaczenie wskazujące na format strony, którą można umieścić w urządzeniu. Tak więc sprzęty biurowe oznacza się jako A4, a przeznaczone do tworzenia wizytówek – A8. Ploter A0 dobrze sprawdzi się do tworzenia plakatów i drukowania projektów.

 

Rodzaj podajnika

O wygodzie użytkowania plotera decyduje rodzaj podajnika, warto więc dopasować go do swoich potrzeb. Sposób pobierania papieru lub innego materiału zależy od przeznaczenia i wielkości urządzenia. Biurowe plotery mają podajnik na pojedyncze arkusze, często w formie szufladki. Większe urządzenia, przeznaczone do drukarni i biur reklamowych mają specjalne role. Na nie nawija się materiał, na którym ma powstać projekt.

 

Dodatkowe funkcje

Ploter to funkcjonalne urządzenie, które przydaje się w każdej firmie. Warto jednak wybrać model, który wyposażono także w niestandardowe funkcje i tryby. Dobrym rozwiązaniem zapewniającym wysoką jakość wydruku jest duża ilość tuszy, minimum cztery. Dzięki temu barwy na grafikach będą żywe i wyraziste, przyciągając wzrok odbiorców. Ponadto warto sprawdzić, czy wybrany model ma funkcje łączności bezprzewodowej. Pozwala to urządzeniu połączyć się z siecią WiFi lub Bluetooth. Szukając sprzętu do drukarni, dobrym wyborem będzie ploter z funkcją drukowania bez nadzoru. W efekcie urządzenie może pracować wydajnie przez cały dzień, usprawniając proces masowej produkcji plakatów lub materiałów reklamowych. W małych biurach ważną funkcją jest tryb cichej pracy. Urządzenie nie powinno przeszkadzać podczas wykonywania swoich obowiązków.

Ważną kwestią przy wyborze plotera są także koszty eksploatacji urządzenia. Na poniesione koszty wpływa rodzaj użytej głowicy, pobór prądu oraz wykorzystywane materiały. Sprzęt drukujący za pomocą tuszu potrzebuje wymiennych wkładów, a ploter UV lub laserowy pobiera więcej energii elektrycznej. Dlatego wybierając sprzęt do swojego biura, trzeba przemyśleć, jakie koszty firma może ponieść za użytkowanie urządzenia.

Czas pracy

Czas pracy plotera, czyli prędkość, z jaką tworzy daną grafikę, wpływa na wydajność urządzenia. Przy zakupie sprzętu do niedużego biura, nie trzeba zwracać uwagi na parametr szybkości wykonywania projektów, zwykle podany w milimetrach na sekundę. Jednak do drukarni lub agencji reklamowej, czas pracy plotera powinien wynosić minimum kilka metrów na godzinę. Dzięki temu możliwe będzie szybkie i wydajne tworzenie grafik i projektów.

 

Plotery w dobrych cenach

Ceny ploterów różnią się w zależności od rozmiaru urządzenia, przeznaczenia oraz rodzaju głowicy. Najtańsze są sprzęty tnące, przeznaczone do miękkich materiałów, takich jak papier lub styropian. Sprawdzają się one nawet podczas remontów i kosztują mniej niż 1000 zł. Za sprzęty do biura, które umożliwiają drukowanie, grawerowanie lub wycinanie skomplikowanych wzorów trzeba zapłacić więcej. Ceny ploterów zaczynają się od 1000 zł i mogą dochodzić do nawet kilkunastu tysięcy zł. Najwięcej kosztują duże plotery, przeznaczone do drukarni i agencji reklamowych. Sprzęty są duże, pracują szybko i wydajnie, umożliwiają tworzenie szerokich i długich banerów oraz plakatów. Ich cena często przekracza 20 000 zł. Warto jednak zainwestować w dobry sprzęt znanej firmy, aby mieć pewność, że będzie on służył przez wiele lat. Odpowiedni sprzęt pomoże rozwinąć firmę i pozyskać nowych klientów.  

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest ploter i do czego służy?

Ploter to urządzenie, które stosowane jest w biurach, agencjach reklamowych i firmach zajmujących się tworzeniem planów i projektów. Sprzęt wykorzystywany jest także w drukarniach. Ploter powinien być podłączony do komputera, aby wykorzystać w pełni jego możliwości. Sprzęt jest wielofunkcyjny, większość modeli może drukować grafiki, wycinać wzory w danym materiale i przycinać papier lub tkaniny. Małe modele umożliwiają wykonywanie zaproszeń, wizytówek i małych ulotek. Często jednak plotery wykorzystywane są do tworzenia grafik i reklam na dużych powierzchniach. Sprzęt zapewnia wysoką jakość wydruku i precyzję w wycinaniu wzorów. Zazwyczaj plotery mają tylko jedno zastosowanie – drukują, tną lub wycinają. Dlatego warto odpowiednio dobrać sprzęt do swoich potrzeb. 

 

P2: Ploter laserowy – co to jest?

Ploter laserowy to najczęściej spotykany rodzaj sprzętu w drukarniach i agencjach reklamowych. Sprawdza się przede wszystkim do wycinania określonych wzorów i grawerowania na różnych powierzchniach. Plotery laserowe mogą pracować z takimi materiałami jak: Drewno, skóra, papier, skaj, plastik lub folia. Dzięki temu nadają się do tworzenia reklam i gadżetów promujących produkt lub markę. Plotery laserowe mogą mieć małą powierzchnię pracy, co umożliwia wycinanie i grawerowanie drobnych elementów. Dostępne są także sprzęty o większych wymiarach do tworzenia dużych projektów. Plotery laserowe są precyzyjne, a grawerowane i wycinane kształty mają równe brzegi, dzięki czemu gotowa grafika wygląda estetycznie. 

P3: Jaki ploter wybrać do biura projektowego?

Jeżeli zawodowo zajmujesz się tworzeniem planów i projektów dla klientów, niezbędny będzie dobry ploter. Wybór odpowiedniego sprzętu może wpływać na jakość wykonywanych zamówień. W biurze projektowym warto mieć ploter, który pracuje szybko i wydajnie. Nierzadko jeden projekt trzeba drukować kilkukrotnie, po naniesieniu drobnych poprawek. Dlatego sprzęt powinien szybko pracować, nawet na bardzo dużych arkuszach. Ponadto ploter w biurze projektowym powinien mieć możliwość połączenia z jak największą liczbą urządzeń, aby możliwe było drukowanie z telefonu, komputera lub tabletu. Na komfort pracy wpływa także łatwość użytkowania. Ploter powinien mieć przejrzyste menu, które usprawnia proces przygotowania i drukowania projektu.

 

P4: Jak działa ploter?

Aby ploter działał, musi być podłączony do innego urządzenia, najczęściej do komputera. Dzięki temu można przesyłać do sprzętu projekty, wzory i rysunki, które chce się nanieść na dany materiał. Plotery mają specjalny laser lub ostrza, które wycinają w papierze, drewnie, folii, a nawet gumie wybrany motyw. Wielkość wykonanego projektu może być różna, od A0 do A8 – zależy to od wielkości sprzętu i powierzchni pracy plotera. Urządzenie może służyć także do drukowania obrazków. Wtedy wewnątrz znajdują się pisaki lub pojemniki z atramentem. Plotery są precyzyjne i wydajne, tworzą projekty i obrazy w wysokiej jakości.  

 

P5: Jak podłączyć ploter do komputera?

Ploter do pracy potrzebuje połączenia z innym urządzeniem, najczęściej komputerem. Większość modeli wyposażono w kabel USB, który podłącza się do odpowiedniego wyjścia w PC lub laptopie. Dzięki temu można przesyłać gotowe projekty do wydrukowania, wycięcia lub wygrawerowania. Większość ploterów potrzebuje także odpowiedniego oprogramowania, które zwykle dołączone jest do sprzętu lub możliwe do pobrania na stronie producenta. Niektóre modele mogą łączyć się także z siecią WiFi, dzięki czemu można szybciej tworzyć projekty. Ploter przed uruchomieniem trzeba podłączyć nie tylko do komputera, ale także do źródła zasilania, najczęściej gniazdka.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ