contact

Podstawowe informacje na temat obstawiania u bukmachera

Ostatnio aktualizowane: 04.12.23

 

W naszym dzisiejszym artykule chcemy zaprezentować Ci komplet niezbędnych informacji, które pomogą Ci w rozpoczęciu swojej przygody z zakładami sportowymi. Nie będziemy tutaj skupiać się na rzeczach zaawansowanych, czyli takich, które mogą coś istotnego przekazać doświadczonym miłośnikom internetowej bukmacherki, a raczej opiszemy absolutne podstawy, dzięki którym ktoś zupełnie zielony pod tym względem będzie w stanie samodzielnie złożyć swój pierwszy kupon i ewentualnie otrzymać wygraną. I to nie tylko powtarzając mechanicznie nasze instrukcje, ale robiąc to w pełni świadomie — czyli samodzielnie wybierając rodzaj wydarzenia i kurs, tworząc zakład i wybierając stawkę oraz zatwierdzając cały kupon.

W końcu o to chyba chodzi, by być w pełni zorientowanym w tym, co się robi, nieprawdaż? Poza tym każdy z nas też kiedyś był w końcu początkującym i też miotał się nieco na ślepo, próbując różnych opcji. Dlatego też chcemy w tym momencie pomóc wszystkim tym, którzy otrzymali w  GG.bet bonus na zakłady bukmacherskie, są w podobnej sytuacji i nie czują się w niej zbyt komfortowo, a brakuje im wiedzy i doświadczenia, by z niej wyjść.

 

Na czym polegają zakłady bukmacherskie?

W pewnym uproszczeniu (ale niezbyt poważnym) zakłady bukmacherskie polegają na tym, że bukmacher szacuje prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia w trakcie rozgrywek sportowych i na tej podstawie opracowuje dla niego kurs. Dawniej spotkać można było kilka różnych zapisów, typu 3:1, 11/4, 12,5 i tak dalej. Obecnie jednak poważni bukmacherzy prawie wyłącznie stosują zapis dziesiętny, typu kurs 1,05. Wartości kursów są łatwe do przyswojenia. Kurs 1,00 oznacza, że dane zdarzenie wystąpi z prawdopodobieństwem 100%. Im wyższa wartość kursu, tym mniejsza szansa zaistnienia takiego zdarzenia. Na przykład z o wiele wyższym prawdopodobieństwem może wystąpić sytuacja mająca kurs 1,75 od takiej z kursem 7,50.

 

A do czego służą kursy?

Kurs można opisać jako swego rodzaju mnożnik dla zakładu gracza. Można to opisać w sposób następujący: Gracz składa kupon po kursie 3,50 i stawia na niego 100 PLN. Jeśli uda mu się wygrać, to otrzyma 350 PLN w ramach wygranej. Oczywiście im wyższy kurs, tym wyższa wygrana, ale jednocześnie — niższa szansa na sukces!

 

Jakie są możliwości obstawiania?

Kolejnym interesującym elementem, który trzeba mieć zawsze na uwadze, są dostępne opcje zakładów i kuponów. Musisz bowiem wiedzieć, że wcale nie jesteś zmuszony do tworzenia kuponów opartych tylko o jeden zakład. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do swojego kuponu dodać kilka zakładów o różnych kursach — mogą one naturalnie dotyczyć różnych  wydarzeń, rynków i dyscyplin sportowych, tutaj nie ma żadnego ograniczenia.

A jak wyliczyć kurs wynikowy? To bardzo proste — każda witryna internetowa dobrego bukmachera, takiego jak na przykład GG.bet wyznaczy Ci go automatycznie. Ty w zasadzie musisz tylko wiedzieć, że obliczany jest on jako iloczyn wszystkich kursów składowych. Jeśli na przykład dodasz trzy zakłady o kursie kolejno 1,05, 1,50 i 2,75, to wynikowy kupon będzie miał kurs 4,33. (1,05 * 1,50 * 2,75). Oznacza to, że za każde postawione 100 PLN otrzymasz tutaj 433 PLN wypłaty.

Zwróć w tym momencie jeszcze uwagę na kwestie podatkowe. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, gracz od każdej wygranej uzyskanej za pomocą gier hazardowych (do tego grona wliczają się także zakłady bukmacherskie) musi odprowadzić podatek w wysokości 10%. W wielu przypadkach bukmacherzy przejmują ten obowiązek na siebie, pobierając ten podatek automatycznie i następnie opłacając go w imieniu gracza. Jeśli więc z porównania dwóch bukmacherów wynika, że jeden ma zauważalnie bardziej korzystne kursy, to upewnij się, czy ten teoretycznie gorszy nie ma niższych kursów właśnie z uwagi na to, że odlicza ten obowiązkowy podatek, podczas gdy ten rzekomo lepszy przerzuca podatek na gracza.  Warto wtedy przekalkulować, co tak naprawdę nam się bardziej opłaca.

A czego lepiej nie robić?

Jeśli chodzi o kwestię zakładów sportowych, to tutaj możemy napotkać mnóstwo poradników, wskazówek, cennych informacji i tak dalej. Niezwykle kluczową kwestią jest jednak umiejętność odfiltrowywania rzeczy nieprzydatnych, szkodliwych i nieprawdziwych. Chcemy tutaj powiedzieć, że nie powinieneś zwracać uwagi na rzekomo sensacyjne doniesienia z szatni jakiegoś zespołu, czy też z otoczenia zawodnika. Oczywiście dotyczące słabszej formy zawodników, konfliktu w szatni, czy innych tego typu sytuacji, które mogą się przekładać na występ w najbliższym meczu. Zauważ, że takie plotki i wskazówki często obłożone są reklamami zachęcającymi Cię do zagrania u bukmachera, który jako jedyny te plotki zna i je uwzględniał, ustalając atrakcyjny kurs.

W tym momencie warto się zastanowić, czy aby na pewno analitycy pracujący dla najlepszych i największych bukmacherów na świecie nie mają swoich „szpiegów” w klubach i nie wiedzą o takich rzeczach, a jakaś nikomu nieznana firma nagle po cichu przekazuje swoje sensacyjne doniesienia tylko Tobie, żebyś tylko u niej zagrał? To się wydaje nieco grubymi nićmi szyte, nieprawdaż?

Oczywiście nie ma nic złego w reklamowaniu usług innych bukmacherów, sami to zresztą robimy — ale wszystko sprowadza się do tego, by unikać zagrań nieetycznych, oszukańczych lub zwyczajnie wręcz śmiesznych. Wierzymy jednak, że jako inteligentny gracz, doskonale sobie poradzisz z tymi wszystkimi sytuacjami.

Jeśli natomiast chodzi o samo granie, to pamiętaj, że dość łatwo można się podekscytować sytuacją (na przykład w trakcie emocjonującego meczu) i popełnić błąd. Dlatego też zawsze staraj się przestrzegać reguły kontrolowania swoich finansów. Na przykład wyznacz sobie z góry budżet, jaki możesz przeznaczyć na granie w ujęciu dobowym, tygodniowym, czy miesięcznym i go nigdy nie przekraczaj. Jeśli przesadziłeś z typowaniem i przegrałeś, nie staraj się jak najszybciej odegrać. Zrób sobie przerwę. Jeśli wygrałeś nawet większą kwotę, to wypłać jej część tak, żeby wyjść na zero i graj za nadwyżkę, jaką uzyskałeś. W ten sposób zawsze będziesz na plusie — a dodatkowo możesz zaryzykować nieco więcej i niczego w ten sposób nie stracisz. Podsumowując — graj rozsądnie, a docenisz uroki tej wspaniałej zabawy!

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ