Powody, dla których pilot TV może nie działać

Ostatnio aktualizowane: 04.12.23

 

Czasem zdarza się, że pilot nagle i niespodziewanie przestaje działać. Przyczyną nie zawsze jest poważna awaria sprzętu. Często są to zwykłe usterki, które można łatwo naprawić samodzielnie. Wystarczy znaleźć przyczynę, przez którą nie działa dane urządzenie elektroniczne. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że pilot wróci do poprzedniego stanu i będzie go można z powrotem normalnie używać. Oto siedem najczęstszych przyczyn, przez które urządzenie może nie działać poprawnie.

Usterka podczerwieni

Zdarza się, że gdy psuje się pilot TV nie wystarczy zmienić baterii. Trzeba również spojrzeć, czy działa przesyłanie sygnału podczerwieni, to właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie sterować pilotem. Nie jest to trudne zadanie, nie wymaga ono żadnego profesjonalnego sprzętu, ani ogromnych umiejętności. Aby sprawdzić, czy dioda działa należy skierować pilot w stronę nadajnika i nacisnąć dowolny przycisk. Jeżeli widzimy światło, znaczy, że pilot działa. Aby wspomóc sygnał należy wtedy wyczyścić odbiornik fal podczerwieni, a także samą diodę. 

 

Uszkodzone zasilanie

Rozładowane baterie to najczęstsza przyczyna niedziałającego pilota. Na szczęście jest to bardzo łatwy do rozwiązania samemu problem. Piloty do TV są zasilane bateriami AAA lub mniejszymi AA. Gdy się one rozładują, należy je wymienić na nowe, aby ponownie móc poruszać się między kanałami, zwiększać lub zmniejszać głośność telewizora, a także zmieniać jego ustawienia. Jeżeli ktoś chce dbać o środowisko i żyć ekologicznie, może pomyśleć nad akumulatorkami do pilota. Można je wielokrotnie ładować, dzięki czemu nie będzie problemu z oddawaniem baterii do skupu. Również pomoże to zaoszczędzić czas na szukaniu w sklepie odpowiednich baterii do urządzenia elektronicznego.

 

Niedziałające klawisze w pilocie

Jeżeli przyczyną usterki nie jest podczerwień lub baterie, należy wykonać demontaż pilota. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii jest nieprawidłowe umieszczenie, lub zniszczenie gumki znajdującej się w środku urządzenia. Można ją kupić w prawie każdym sklepie AGD/RTV. Jedynym wyjściem wtedy jest wymienienie jej na nową. Nie jest to trudne zadanie, więc nie potrzeba tu pomocy profesjonalisty. Na początku trzeba sprawdzić, które przyciski są uszkodzone, a następnie je zapisać, aby nie zapomnieć. Zanim przykleimy nowe gumki należy ściąć te stare. Fachowcy polecają robić to przy pomocy żyletki. Po ich ponownym przyklejeniu trzeba odczekać parę godzin.

 

Słaby zasięg pilota

Każdy pilot ma swój określony zasięg, w którym można go używać. Większość z nich ma standardowy limit 10 metrów, chociaż są też nowsze technologie, dzięki którym jest zwiększony zasięg. Niektóre na nieszczęście mają limit jedynie 5 metrów. Jest to ogromne utrudnienie dla osób, które mają duże pokoje, lub chcą przełączać kanały będąc daleko od dekodera. Przez to, że większość pilotów jest sterowana podczerwienią nie możemy zmieniać kanałów będąc w innym pokoju. Może się wtedy zdawać, że pilot jest zepsuty i działa tylko blisko dekodera. Tak naprawdę przyczyną jest zbyt duża odległość i niewiedza o limicie zasięgu. W tym wypadku zawsze można wymienić sprzęt.

 

Brud 

Czasem wydaje się, że cały dom jest czysty, razem z każdym przedmiotem. Niestety często zdarza się zapomnieć o tak ważnej rzeczy, jak czyszczenie sprzętu elektronicznego. Często się kurzy, pyły wpadają do jego środka, przypadkiem coś się na niego wyleje lub wysypie. Ignorujemy takie rzeczy, co wpływa na stan naszego pilota. Obecnie istnieją różne specyfiki do dokładnego oczyszczenia sprzętu elektronicznego. Można kupić sprężone powietrze, dzięki któremu znikną wszelkie pyły, specjalne chusteczki do czyszczenia kurzu i inne pomocne przedmioty. Wystarczy regularne czyszczenie, aby pilot był sprawny długie lata.

Błąd na etapie produkcji

Zdarza się, że po kupieniu nowego pilota do TV już on nie działa. Wtedy najczęściej zakłada się, że jest to wina baterii lub nieodpowiedniego montażu sprzętu elektronicznego. Na szczęście wina nie zawsze leży po stronie klienta. W takim wypadku dobrze jest pójść do salonu i przedstawić swój problem. Problemem ze strony producenta może być też słaba jakość lutowania. Jeżeli połączenia są słabej jakości, to jest możliwość, że się bardzo szybko stopią i przestaną działać.

 

Upadek

Czasem mamy naprawdę stary sprzęt, który jest podatny na usterki spowodowane upadkami z różnych wyskości. Jedną z przyczyn awarii może być upadek pilota z dużej wysokości, co może spowodować uszkodzenie ścieżek lub przejść wewnątrz. Wtedy najlepiej nie próbować naprawiać go samemu, można go jedynie bardziej zepsuć. Lepiej także uważać na swoje własne bezpieczeństwo, rozmontowywanie pilota i naprawianie jego elementów nie jest łatwą rzeczą. Przez nieuwagę można zrobić sobie krzywdę. Jeżeli naprawdę chce się już samemu to zrobić to na szczęście komponenty pilota są dość tanie.

 

 

Dodaj komentarz

16 KOMENTARZ

Krystyna

June 8, 2023 at 5:16 pm

Pilot spadl na podlge izostal na kanale 3 lecz nie moglam tv zgasic bo pilot n dzialam wylaczylam z pradu a po wlaczeniu tylko odbieram 3 nie dzialaja przyciski pilota w tm jestem laikiem nie wiem co mam robic

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

June 20, 2023 at 8:33 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Z Pani opisu, wygląda, jakby upadek pilota spowodował wewnętrzne uszkodzenie. Polecalibyśmy udać się do punktu naprawy RTV, by sprawdzić, czy jest możliwość naprawy pilota.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Laura

September 8, 2022 at 6:03 am

Dlaczego u mnie nie działa przycisk pilota i nie wiem co się z nim dzieje nie mogę przełączyć kanałów w telewizji

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

September 19, 2022 at 5:56 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Radzilibyśmy skontaktować się z serwisem naprawczym. Pani opis może sugerować, że albo pilot uległ uszkodzeniu lub sensor w telewizorze.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Marek

May 30, 2022 at 6:55 pm

Wymieniłem pilota na nowy, bo starego nie chcieli w naprawie naprawiać. I ten nowy pilot pochodził dobrze parę dni lecz później przestał działać. Gdy wysuszylem go suszarką to zaczął znowu działać. I teraz jest tak że muszę go suszyć suszarką co 2 godziny ażeby działał, a po 2 godzinach znowu suszyć i tak na okrągło. Nie wiem co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Dodam że wyczyściłem go spirytusem od środka i niewiele to pomogło, a i dodam jeszcze, że baterie do pilota są nowe.

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

June 21, 2022 at 12:24 pm

Dzień dobry,

Opisywane przez Pana objawy trochę brzmią jak z filmu science fiction. Doprawdy technika potrafi płatać figle. Skąd pomysł suszenia suszarką? Czy pilot został zamoczony? W takim wypadku awaria byłaby uzasadniona i pretensję można mieć tylko do siebie. Jeśli jednak pilot nie wpadł nigdzie do wody, a takie objawy pojawiają się nieustannie, powinien Pan zwrócić się do sprzedawcy z żądaniem wymiany sprzętu na bezawaryjny.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Marta

April 26, 2022 at 3:16 pm

Pilot nie przełącza kanałów przód/tył, pomimo że jest reakcja TV na przycisk, jakby doszło do przełączenia, ale kanał pozostaje ten sam.

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

May 3, 2022 at 6:44 am

Dzień dobry,

Opisane objawy mogą zarówno świadczyć o nieprawidłowym sparowaniu pilota z telewizorem, jak i o uszkodzeniu pilota, albo zbyt słabych bateriach w pilocie. Jeśli wymiana baterii nie pomoże, proszę udać się do serwisu.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Janusz

April 16, 2022 at 6:52 pm

Po naciśnięciu i zwolnieniu przycisku zmiany głośności (+) następuje samoczynna szybka zmiana głosności zwiększając siłę głosu to samo dotyczy przyciśnięciu zmiany kanałów
przyciskiem (+) kanały przełączają się narastająco samoczynnie i dzieje się to często ale nie zawsze. (TV-KD65XF8505)

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

April 19, 2022 at 7:22 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za zaufanie, jednak przekazane objawy mogą świadczyć o uszkodzeniu pilota a odległość nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Radzimy udać się z pilotem do serwisu, jeśli telewizor jest na gwarancji pilot powinien bez problemu zostać wymieniony na sprawny.

Pozdrawiam,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Tomasz Zambrzycki

May 7, 2021 at 5:34 am

U mnie pilot działa poprawnie wyłacznie gdy wyjmie sie go z obudowy, gdy jest złożony przyciski maja jakiegoś laga, długo trzeba je trzymać. Powyjeciu z obudowy działa wszystko normalnie.

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

May 28, 2021 at 3:20 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny

Odpowiadać
Krzysztof

April 5, 2021 at 12:29 pm

W moim przypadku do wczoraj pitol działał dobrze. To pilot do starego amplitunera sony. Dziś połowa przycisków nie działa. Nie reaguje na niektóre przyciski. Co może być tego przyczyną?

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

April 10, 2021 at 1:24 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Niestety przyczyn awarii pilota może być kilka i wydaje się, że bez jest otworzenia diagnostyka nie będzie możliwa. Sugerowalibyśmy kontakt z serwisem, gdyż fachowiec z wprawionym okiem będzie w stanie łatwo stwierdzić powód usterki.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
daniel lamch

November 18, 2020 at 4:42 pm

U mnie gumki są dobre bo załączają inne przyciski, nie działa tylko jeden przycisk
nie widać pęknięć na płytce nie ma też żadnych uszkodzeń płytki a jeden przycisk nie inicjuje podczerwieni. Czy może byćuszkodzony procesor?

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

November 23, 2020 at 3:49 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Jeśli problem jest tylko z jednym przyciskiem, to możliwe, że łączność pomiędzy przyciskiem a procesorem został przerwany. Niestety w takich wypadkach naprawy często bywają nieopłacalne.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać