Ranking 6 najlepszych programatorów czasowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 03.12.24

 

Programator czasowy – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

W tym artykule zebraliśmy wszystkie przydatne informacje na temat programatorów czasowych. Mamy dla Ciebie m.in. ranking, a w nim propozycje konkretnych modeli dostępnych obecnie na rynku. Na naszej liście znalazł się programator czasowy Bemko 7D A26-TSGE2, który można ustawić na 24 h i 7 dni. Obsługa urządzenia nie jest trudna, a wszystko dzięki dobrze oznaczonym przyciskom, ekranowi LCD i starannie opracowanej instrukcji obsługi. Wspomniany model ma certyfikat CE i jest dostosowany do pracy w różnych warunkach temperaturowych. Drugie miejsce w rankingu zajął programator czasowy Orno OR-PRE-409 z 16 dostępnymi programami pracy. Sprzęt ma wyświetlacz LCD z sekundnikiem.

6 najlepszych programatorów czasowych. Opinie w 2024 roku 

 

Przeczytaj ranking programatorów czasowych, aby dowiedzieć się, które z urządzeń są polecane przez użytkowników. Przejrzeliśmy opisy i opinie na temat wielu modeli, aby wybrać tylko te, które zasługują na uwagę.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Programator czasowy na szynę pozwala na wybranie prawie 130 programów w tygodniu. Możliwe jest programowanie 24 h i 7-dniowe. Duży wyświetlacz i dobrze opisane przyciski ułatwiają pracę. Możliwa jest łatwa zmiana czasu z letniego na zimowy.

Wady

Konsumenci wskazują w swoich recenzjach, aby uważać na zaciski śrubowe. Ich zdaniem są one nie najlepiej wykonane i dlatego łatwo je zerwać.

Podsumowanie

Urządzenie jest dostępne w komplecie z wydajnym akumulatorem zapewniającym do 100 h pracy. Programator czasowy ma przycisk reset i funkcję wyświetlania czasu rzeczywistego. Montaż urządzenia nie jest skomplikowany. Dokładność sprzętu wynosi ok. 1 min. na miesiąc.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie jest łatwe w obsłudze i nie wymaga skomplikowanego montażu. Wyłącznik ma stopień ochrony IP20. Wyświetlacz LCD jest czytelny, dlatego wybór odpowiednich ustawień nie stanowi problemu. Dostępny jest tryb 12- i 24-godzinny.

Wady

Pojedyncze osoby twierdzą, że dokładność zegara nie jest tak dobra, jak oczekiwali. W ciągu miesiąca różnica może wynieść nawet 5 minut.

Podsumowanie

Model jest przeznaczony do programowania bojlera. Można go wykorzystać także do innych urządzeń elektrycznych. Programator czasowy ma wymiary: 55 mm x 115 mm x 75 mm. Minimalny czas pracy wynosi 1 min. Sprzęt jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, a jednocześnie jest przystępny cenowo.

Rozważ też

Zalety

Timer ma szerokie możliwości zastosowania, bo można używać go do programowania pracy różnych urządzeń elektrycznych. Obsługa sprzętu nie jest skomplikowana. Dokładność programowania wynosi 1 min. Timer ma zabezpieczenie przed dziećmi.

Wady

W opiniach można przeczytać, że przycisk do resetowania ustawień się zacina, a niektóre elementy nie są dobrze przytwierdzone do całości.

Podsumowanie

Programator czasowy umożliwia skorzystanie z ponad 250 programów tygodniowo i 16 programów dobowych. Sprzęt można łatwo ustawić na czas letni i zimowy. Timer ma duży wyświetlacz, który ułatwia obsługę. Urządzenie wykazuje odporność na działanie wysokich i niskich temperatur. Model ma wbudowany akumulator podtrzymujący ustawienia w trakcie zaniku napięcia.

 

Programator czasowy na szynę

 

1. Programator Czasowy na Szynę Bemko 7D A26-TSGE2 

 

Bemko 7D A26-TSGE2 to programator czasowy na szynę DIN, który jest łatwy w montażu i obsłudze. Urządzenie musiało znaleźć się w tym zestawieniu, bo efektywnie działa i jest przystępne cenowo. Model pochodzi z serii LXU05 i ma napięcie 220-240 V. Maksymalne natężenie wynosi 16A. Programator czasowy jest dostępny w zestawie z akumulatorem NI-MH 1,2 V zapewniającym do 100 h pracy.

Sprzęt jest dostosowany do pracy w temperaturze od -10 st. C. do +45 st. C. Cyfrowy programator czasowy ma duży wyświetlacz LCD i 7 dobrze oznaczonych przycisków, dzięki czemu jego obsługa jest wygodna. Użytkownik może korzystać z wielu programów ustawianych na 24 h, jak i na cały tydzień (7 dni). 

Zdaniem kupujących Bemko 7D A26-TSGE2 to dobry i tani programator czasowy, który warto mieć w swoim domu. W opiniach użytkownicy podkreślają, że sprzęt jest łatwy w programowaniu. Model ma certyfikat CE, co stanowi zachętę do jego zakupu.

 

 

 

 

Programator czasowy do bojlera

 

2. Programator Czasowy Cyfrowy do Bojlera Orno OR-PRE-409

 

W naszym rankingu musiał znaleźć się programator czasowy Orno OR-PRE-409 z zasilaniem 230 V. Maksymalne obciążenie sprzętu wynosi 16 A. Czas pracy można ustawić minimalnie na 1 minutę. Wymiary urządzenia to: Szerokość – 55 mm, wysokość – 115 mm i głębokość – 75 mm. Model jest dostosowany do pracy nawet w bardzo wysokiej temperaturze.

Ten programator czasowy do bojlera znajdzie zastosowanie także do innych urządzeń elektrycznych. Można go używać np. w przypadku wyświetlania reklam. Do wyboru jest 16 programów czasowych oraz 12- lub 24-godzinny tryb pracy. Programator czasowy 230 V ma wyświetlacz LCD z sekundnikiem i takie funkcje jak: RANDOM, COUNT DOWN i czas letni.

Czy warto zainwestować w model Orno OR-PRE-409? Przeprowadzony test programatorów czasowych wykazał, że urządzenie działa sprawnie. Do zalet modelu użytkownicy zaliczają przede wszystkim łatwą obsługę. Plusem są też kompaktowe wymiary.

 

 

 

 

Programator czasowy do gniazdka

 

3. Timer Programator Włącznik, Czasowy Programator GreenBlue GB107

 

Programator czasowy do gniazdka GreenBlue GB107 oferuje do 256 programów tygodniowo, więc będzie dobrym wyborem dla wymagających użytkowników. Można wybrać do 16 kombinacji dni tygodnia i 16 programów dobowych. Zakres czasu pracy wynosi od 1 min. do 168 h. Dostępny jest tryb 12 h i 24 h. Dokładność programowania to 1 min.

Programator czasowy GreenBlue GB107 ma duży wyświetlacz LCD gwarantujący bardzo dobrą widoczność. Dodatkowo na obudowie znajdują się tylko 4 przyciski, więc obsługa urządzenia nie sprawia problemów. Na ekranie wyświetlany jest czas rzeczywisty. Z uwagi na to, że programator ma wgrany akumulator, przy zaniku zasilania jest w stanie dalej pracować, bez utraty wcześniejszych ustawień.

Osoby, które zdecydowały się zainwestować w ten programator czasowy, są w większości zadowolone z tego, jak działa. Model GreenBlue GB107 ma wiele przydatnych funkcji i ustawień. Można go z łatwością dostosować do swoich aktualnych potrzeb.

 

 

 

 

Programator czasowy Wi-Fi

 

4. Włącznik, Czasowy Programator Smart WiFi Simplit SC11

 

Programator czasowy Wi-Fi Simplit SC11 to urządzenie, bez którego wielu osobom trudno się obyć. Ta inteligentna wtyczka pozwala na zdalną kontrolę podłączonych do niej urządzeń z każdego miejsca na ziemi. Sprzęt współpracuje z darmową aplikacją iOS/Android Tuya lub SmartLife, a jego obsługa nie jest skomplikowana. 

Wymiary wyłącznika czasowego to: 46 mm x 46 mm x 83 mm. Jest on przystosowany do pracy w temperaturze mieszczącej się w zakresie od -20 st. C. do +60 st. C. Użytkownik ma dostęp do wielu nowatorskich rozwiązań. Możliwe jest tworzenie inteligentnych scenariuszy polegających m.in. na aktywacji urządzenia w momencie zbliżania się do domu.

Włącznik Czasowy Programator Smart WiFi Simplit SC11 to produkt, który zasługuje na uwagę konsumentów. Urządzenie jest funkcjonalne i dlatego cieszy się dobrymi recenzjami wśród użytkowników. Wtyczkę można nie tylko programować, ale też wykorzystywać do pomiaru zużywanej energii. Produkt ma certyfikat CE i RoHS.

 

 

 

 

Programator czasowy zewnętrzny

 

5. Timer Zwewnętrzny Włącznik Czasowy Programator LCD Maclean Energy MCE08

 

Nasze zestawienie nie byłoby kompletne, gdyby nie znalazł się w nim zewnętrzny programator czasowy Maclean Energy MCE08. Korzystając z niego, można ustawić czas włączania i wyłączania urządzeń elektrycznych np. podgrzewaczy wody czy oświetlenia. Sprzęt jest wodoodporny i niepodatny na działanie zmiennych czynników zewnętrznych.

Programator czasowy ma 8 przycisków i oferuje do 160 programów tygodniowo. Na uwagę zasługuje funkcja RANDOM, która polega na losowym włączaniu urządzenia co 10-31 minut w godzinach od 18:00 do 6:00. Dokładność programowania wynosi 1 min. Dostępny jest 12- i 24-godzinny tryb pracy. Model jest ceniony za bezpieczeństwo użytkowania, które zapewnia bolec uziemiający. 

Jakie opinie o programatorach czasowych marki Maclean Energy można przeczytać w Internecie? Opisywany przez nas model jest pozytywnie oceniany przez kupujących. Doceniają oni solidność jego wykonania i ciekawe funkcje. Sprzęt ma certyfikat CE i zabezpieczenie przed dziećmi. Wyświetlacz LCD jest dostatecznie duży, co gwarantuje swobodę w trakcie wybierania ustawień.

 

 

 

 

Programator czasowy elektroniczny

 

6. Kanlux Programator Czasowy Cyber TM-6 Elektroniczny 16A 2P+Z Tygodniowy 1016

 

Chcielibyśmy polecić Twojej uwadze elektroniczny programator czasowy Kanlux Cyber TM-6. Ma on niewielkie wymiary: 125 mm x 52 mm. Stopień zabezpieczenia obudowy to IP20. Do wykonania tego elementu wykorzystano solidne tworzywo sztuczne. Wewnętrzny mechanizm jest skutecznie chroniony przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. 

Ten dobry programator czasowy marki Kanlux daje możliwość zaprogramowania maksymalnie 8 włączeń/wyłączeń. Sprzęt pracuje w trybach dobowych i tygodniowych. Ma on specjalny układ podtrzymujący pamięć. Programator ma wyświetlacz LCD, na którym pokazywane są ważne informacje dotyczące pracy. Ekran ułatwia szybki wybór odpowiednich ustawień.

Wiele osób poleca sprzęt Kanlux Cyber TM-6, twierdząc, że spełnia on dobrze swoje zadanie. Urządzenie zasługuje na uwagę m.in. dlatego, że jest solidnie zrobione, a dzięki temu ryzyko wystąpienia awarii jest mniejsze.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki programator czasowy kupić?

 

Konsumenci szukają odpowiedzi na pytanie, jaki jest najlepszy programator czasowy. Chcą oni wybrać urządzenie, które będzie sprawnie działało, a jego obsługa nie sprawi większych problemów. Jeśli i Ty zaliczasz się do grupy takich osób, ten artykuł Cię zainteresuje. To poradnik zakupowy, z którego można dowiedzieć się, na co warto zwracać uwagę, wybierając sprzęt dla siebie. 

Komu przyda się programator czasowy?

Niektórym osobom może się wydawać, że zakup wyłącznika to zbędny wydatek, niemniej jednak to urządzenie tak naprawdę przyda się każdemu. Może być ono wykorzystane w domu, ale nie tylko. Wielu konsumentów instaluje programator np. w swoich biurach czy budynkach przemysłowych. Wyłączniki czasowe służą do tego, aby programować pracę podłączonych do nich urządzeń. Użytkownik może wybrać, w jakim czasie sprzęty mają zostać wyłączone. To pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Nowoczesne urządzenia dają możliwość sterowania zdalnego, co również niesie za sobą ogromne korzyści.

 

Rodzaje programatorów czasowych

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy programator czasowy dla danej osoby, trzeba najpierw wskazać rodzaje urządzeń dostępnych na rynku. Mając na uwadze sposób działania sprzętów, wyróżnić można wyłączniki czasowe:

♦ mechaniczne – są one wyposażone w pokrętło i piny, które służą do programowania czasu pracy. Takie urządzenia mają zazwyczaj zwykły mechanizm zegarowy. Są one mniej zaawansowane technicznie i nie mają dużo funkcji. Do ich zalet wiele osób zalicza niską cenę.

♦ elektroniczne – ich działanie jest możliwe dzięki zastosowaniu bardziej zaawansowanych rozwiązań elektronicznych. Programatory tego typu można ustawić z niemal idealną dokładnością. Często mają one różne ciekawe funkcje, które czynią je bardziej przydatnymi. 

Często też producenci dzielą urządzenia z uwagi na ich przeznaczenie. Ma to pomóc konsumentom w wyborze najlepszego dla siebie modelu. Wyróżnić można:

♦ wyłącznik czasowy do bojlera – dzięki niemu możliwe jest ustawienie czasu uruchomienia bojlera lub jego wyłączenia. Sprzęt przydaje się, jeśli chcemy np. oszczędzać energię i włączać urządzenie wtedy, kiedy taryfa jest korzystniejsza.

♦ wyłącznik czasowy światła – może przydać się nie tylko w codziennych sytuacjach np. jeśli mamy w zwyczaju zapominać wyłączać światło, ale też wtedy, gdy nie ma nas w domu, a chcemy stworzyć pozory, jakby ktoś jednak znajdował się w środku (pewien rodzaj zabezpieczenia przed włamaniem). Wyłączniki czasowe znajdują też zastosowanie na zewnątrz, tyle że wtedy muszą być przystosowane do tego rodzaju pracy.

♦ wyłącznik urządzeń domowych – wykorzystywany np. do sterowania pracą żelazka, lodówki, telewizora. W przypadku żelazka i innych urządzeń, które się nagrzewają, gwarantuje większe bezpieczeństwo. Dzięki wyłącznikowi nie musimy się obawiać, że gdy zapomniany wyłączyć sprzęt, dojdzie do pożaru.

 

Jakość wykonania

Solidność wykonania programatora czasowego powinna mieć dla nas kluczowe znaczenie. To od niej zależy, jak długo sprzęt będzie nam służył. Aby zweryfikować jakość produktu, należy zapoznać się z opiniami innych użytkowników. Ważne jest też sprawdzenie stopnia ochrony urządzenia. Polecamy wybór programatorów czasowych IP20, które są zabezpieczone przed stałymi ciałami obcymi o średnicy do 12,5 mm. 

 

Sterowanie – jaki programator czasowy wybrać?

Obsługa programatora czasowego jest niezwykle ważna, dlatego nie można pominąć tej kwestii podczas wyboru odpowiedniego dla siebie sprzętu. Przede wszystkim należy sprawdzić, ile programów i kombinacji obsługuje dany model. Należy zwrócić uwagę na liczbę cykli włączania i wyłączania, które można ustawić. Im więcej dostępnych programów, tym większe możliwości dopasowania. Warto też pamiętać, że wyłączniki czasowe mogą działać w cyklach tygodniowych i dziennych. W pierwszym z wymienionych urządzeń praca jest kontrolowana zależnie od dnia tygodnia, w drugim natomiast korzysta się z 24-godzinnego cyklu pracy. Dokładność programowania również jest ważna, bo wskazuje ona, na jaki czas można włączyć sprzęt. Najlepsze wyłączniki umożliwiają zaprogramowanie czasu z dokładnością do 1 minuty. Dobrymyborem będą też te, w których dokładność wynosi 5 minut.

Dodatkowe funkcje

Obecnie produkowane są coraz bardziej zaawansowane technicznie programatory czasowe. Pojawiają się w nich nowe funkcje, które mają zagwarantować użytkownikom większe zadowolenie ze sprzętu. Konsumenci polecają te modele, które mają wbudowany akumulator. Dzięki niemu nie trzeba się obawiać, że w momencie przerwy w dostawie prądu sprzęt przestanie działać, a wszystko, co zaprogramowaliśmy, przepadnie. Wiele osób wypowiada się pozytywnie na temat tych wyłączników, które mają opcję połączenia bezprzewodowego Wi-Fi. Sterowanie nimi jest zdecydowanie wygodniejsze. Darmowe aplikacje, z którymi współpracują programatory czasowe, dają większe możliwości. Dostępne są m.in. takie funkcje, które aktywują podłączone do programatora urządzenie wtedy, kiedy zbliżamy się do domu. 

 

Ile kosztuje programator czasowy?

Programatory czasowe nie są bardzo drogie, bo ich ceny zaczynają się już od ok. 30 zł. Nawet zaawansowane techniczne urządzenia z opcją Wi-Fi nie kosztują dużo, bo można je kupić za ok. 60 zł. Gdzie znaleźć programatory czasowe w dobrych cenach? Najlepiej skorzystać z darmowych, internetowych porównywarek cenowych.

 

 

FAQ

 

P1: Programator czasowy – co to jest?

Programator czasowy nazywany jest też wyłącznikiem czasowym. Ten sprzęt pozwala na zarządzanie działaniem różnych urządzeń elektrycznych. Wykorzystuje się go głównie po to, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo i zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Programator czasowy można ustawiać tak, aby o pewnej godzinie uruchamiał albo wyłączał urządzenia. Ten sprzęt jest przydatny np. kiedy wyjeżdżamy na dłużej z domu i chcemy uruchamiać oświetlenie, tak aby inni myśleli, że ktoś jest w środku. Programator czasowy z funkcją Wi-Fi i zdalnego podłączania do telefonu jest niezastąpiony, kiedy nie jesteśmy pewni czy wyłączyliśmy jakieś urządzenie (można to zrobić zdalnie). 

 

P2: Jak działa programator czasowy?

Zasady działania programatora czasowego różnią się w zależności od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia. Wyróżnić można modele mechaniczne i elektroniczne. Pierwsze z wymienionych mają zwykły mechanizm zegarowy, który bardzo często napędzany jest silnikiem krokowym. Czas, w którym programator ma przestać działać, ustawia się przy pomocy pokrętła i pinów. Na rynku coraz większą popularnością cieszą się sterowniki czasowe z mechanizmem elektronicznym. Programuje się je w bardziej zaawansowany sposób, dostępne są dobowe i tygodniowe sekwencje czasowe. Programatory elektroniczne mają cyfrowy wyświetlacz, który czyni obsługę łatwiejszą i wygodniejszą. Programatory czasowe mogą być montowane do puszki, na szynę DIN albo zasilane przez gniazdko elektryczne.

P3: Elektroniczny programator czasowy – jak ustawić?

Ustawienie elektronicznego programatora czasowego może wydawać się początkowo trudne, ale wystarczy dobrze zapoznać się z dołączoną do zestawu instrukcją. Będzie tam dokładnie wyjaśnione, jak korzystać z urządzenia. Elektroniczne programatory czasowe dają możliwość programowania pracy w ujęciu dobowym i tygodniowym. Na obudowie znajduje się kilka przycisków, a wyświetlacz LCD ułatwia ich dobór. Wyróżnić można m.in. przycisk, który pozwala na wprowadzanie parametrów dla określonych funkcji, najczęściej kryje się on pod nazwą SET. CLOCK to opcja, dzięki której można ustawiać zegar. OK zatwierdza ustawienia, CLEAR służy do ich kasowania, a RESET do wyzerowania wszystkich dotychczasowych ustawień. Przyciski i ich funkcje mogą się różnić w zależności od modelu danego programatora czasowego. 

 

P4: Jak podłączyć programator czasowy?

Sposób montażu programatora czasowego zależy od tego, na jaki sprzęt się zdecydujemy. Najłatwiejsze w instalacji są urządzenia, które podłącza się bezpośrednio do gniazdka. Do wyboru są też programatory czasowe montowane na szynie DIN lub w puszce. Ich instalacja jest nieco bardziej skomplikowana, ale nadal można sobie z nią samemu poradzić. Wskazówki dotyczące montażu są zawsze ujęte w instrukcji obsługi. Należy się z nią zapoznać przed przystąpieniem do pracy.

 

P5: Programator czasowy – ile pobiera prądu?

Czy instalując w swoim domu programator czasowy, trzeba obawiać się o to, że rachunki za prąd staną się wyższe? Wręcz przeciwnie. Zadaniem takiego urządzenia jest ich obniżenie. Sprzęt sam w sobie pobiera niewiele energii. Dodatkowo pozwala efektywnie zarządzać innymi urządzeniami w domu i wyłączać je, kiedy nie są używane. Oszczędność energii to jedna z głównych zalet programatora czasowego. Jest on też ceniony za łatwą obsługę, ciekawe funkcje dodatkowe i prostą instalację.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments